't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. TERUGGEROEPEN, No. 1496. Zaterdag 18" Juni 1887. Vijftiende Jaargang. ^."bonnement Bericht aan onze geachte Lezers! KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Enkele directiën van groote bladen stellen nu en dan bunne abonnenten in de gelegenheid, tegen uiterst lagen prijs, een of ander nuttig boekwerk te verkrijgen. Voor bladen van minder kolossale oplagen, valt het moeielijk met even goed succes dergelijke aanbiedingen te doen. Niettemin willen wij, in het belang van onze lezers, ondernemen wat wij kunnen, zij het dan ook met eenige opoffering onzer zijds. Wij bieden onzen lezers daarom aan, het beroemde werk van Hugh Conway: voor den geringen prijs van DERTIC CENTEN. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Elk onzer lezers binnen de gemeente heeft het recht die te teekenen en aan onze bureaux, Spoorstraat en Zuidstraat, met bjjvoeging van 30 centen, in te zenden. Buiten de gemeente wordt dit werk, tegen inzending van een postwissel, groot 40 centen, franco toegezonden. Het boek wordt half Juli a.s. aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Ook voor hen, die zich met 1 Juli op ons blad willen abonneeren, is deze premie verkrijgbaar. DE UITGEVERS. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 19 Maandag 20 Kermis en Paardenmarkt te Schagen. Dinsdag 21 Nieuwe Maan. Langste dag. Begin van den Zomer. Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 HELDER, 17 Juni 1887. Bij de a. s. periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad alhier, in Juli a. s., zullen de navolgende leden aftreden, nl. de heeren S. Braaksma, C. A. Beukenkamp, J. T. TinkelenbergJ. Korver en J. Hoogenbosch, welke allen weder herkiesbaar zijn. Wegens het vertrek van den heer J. C. Jansen uit deze gemeentezal in diens plaats een nieuw lid voor den gemeente raad moeten worden gekozen. Naar men verneemt, heeft de aspi rant-administrateur, die 11. Zaterdag door de bemanning der stoombarkas 3 van een wissen dood gered werd, deze bemanning genereus beloond. De kommandant der barkas heeft een fraai zakuurwerk en de overige opvarenden hebben een hartelijke dankbetuiging gekregen. Door de Noordzeevisschers wordt zeer geklaagd over de groote menigte kwallen, die men tegenwoordig hier en daar in de Noordzee vindt. Bij het op halen der netten zijn deze soms zoo met deze dieren gevuld, dat men ze niet aan boord kan krijgen, of men moet het net omkeeren, waardoor dan tevens de vangst te loor gaat* Wjj kunnen met zekerheid mede- deelendat de geruchten omtrent een voorgenomen ontruiming van Atjeh, waar van in den laatsten tijd in de mailbladen voortdurend gewag wordt gemaaktvan allen grond zijn ontbloot. (Vad.) Vrijdag kwam een Poolsche familie, bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen te Rotterdam aan, met het doel Zaterdag van Amsterdam met het stoomschip Edam naar New-York te vertrekken. Te Rot terdam geraakten man en vrouw, waar schijnlijk door de drukke passage, geschei den, ieder met 2 kinderen, en zochten el kaar te vergeefs. De vrouw reisde met haar zuigeling en het 4-jarig zoontje naar Amsterdamin de hoophaar man en kinderen aan de vertrekkende boot te znllen vinden. Zg werd daarin echter deerlijk teleurgesteld. Haar echtgenoot en de 2 kinderen waren niet te vinden. Daar de man de plaatsbiljetten in zijn bezit had, moest de bedroefde vrouw wel achterblijven. Door de politie werd zij medegenomen naar het bureau, waar zeker geen moeite gespaard zal worden om den verdwaalden man en de kinderen op te sporen. Lieve familie Iemand te Amsterdam kreeg twist met zgn schoonzuster en sloeg haar den mond aan 't bloeden. Vervolgens koelde hij zijn drift aan de glasruiten, waardoor hg zich gevaarlijk aan den pols verwondde. Daarna ging hij nog eens met zijn broer aan 't kloppen, totdat hg eindelijk, door bloedverlies uitgeput, door de politie naar het Gasthuis werd vervoerd. De zoogenaamde Gouden Zweep, die HH. MM. de Koning en de Koningin uitloven als prijs voor de groote harddra verij van Friesche paarden te Leeuwarden, is vervaardigd in de fabriek van de h.h. van Kempen te Voorschoten. De zweep is dit jaar een waar kunstwerk. Uit Driebergen wordt van 14 Juni gemeld De stoomtram kwam heden namiddag, omstreeks 6 uur, ter hoogte van de buiten plaats Welgelegen, alhier, in aanraking met een rijtuig, waarin zich vier hier woonachtige dames bevonden. Naar men verneemt, kregen twee van haar lichte kneuzingen, en werd haar door dr. T. geneeskundige hulp verleend ten huize vau mevr. B. K. Kwamen de dames vrg wel met den schrik er af, het paard werd deerlgk ver wond, zoodat het is doodgeschoten. Ook het rijtuig bekwam belangrgke schade. Zekere J. Hausmans, uit het ge hucht Overhoven bij Sittard, werd Dins dagmorgen, terwgl hg in het veld werk zaam was, door M. en J. Cremersmede uit Overhoven, zoodanig met mestvorken geslagen en gestoken, dat er weinig hoop bestaat hem in het leven te behouden. J. Cremers is reeds aangehouden en naar Maastricht overgebracht. De aanleiding tot dit gruwelstuk is nog niet bekend. Het Hoofdbestuur der Maatschappg tot Nut van 't Algemeen heeft aan de depar tementen het volgend schrijven gericht: Het hoofdbestuur der Maatschappg ziet zich tot zijn leedwezen verplicht u te be richten, dat door den heer mr. A. Kerdijk ontslag is gevraagd uit zijn betrekking van algemeen secretaris der maatschappg. Dat in de oostelijke grensgemeenten van Groningen en Drente de sluikhandel, hoofdzakelijk in Pruisische spiritus, van grooten omvang is, blijkt uit het feit, dat in een jaar tgds, alleen in de sectie Ros winkel, 144 personen dienaangaande tot gevangenisstraf werden veroordeeld. Een meisje van circa 6 jaar te Utrecht had de gewoonte 's nachts op te staan, waaraan de ouders reeds lang gewoon waren. Dit gebeurde ook Zondagnacht, en het kind had toen de onvoorzichtig heid, uit een op tafel staand doosje met lucifers een te nemen en aan te strijken, om in een kast wat te snuffelen. Haar kleertjes vatten vlam en zij werd, deerlgk gebrand, door hare ontstelde ouders ge vonden. De toestand van de kleine was van dien aard, dat zij reeds des morgens naar het ziekenhuis ter verpleging werd overgebracht, alwaar zij Woensdag, na een smartelijk lijden, is overleden. Een inwoner van Krimpen aan den IJsel heeft door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk werd door eenige buren hangende gevonden. De reden dezer noodlottige daad is onbekend, alleen weet men, dat de man voor de Rotterdamsche rechtbank had moeten ver schijnen. Opmerkelijk is het, dat reeds twee broeders van den overledene op de zelfde wijze een einde aan hun leven heb ben gemaakt. Bg de Dinsdag j l. te Deventer gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer (vacature-Blussé). werden uitgebracht 2273 geldige stemmen. Gekozen is de heer H. J. Dijkmeester met 1466 stemmen. De heer Schimmelpenninck vereenigde 608, de heer Brantsen van de Zijp 196 stemmen op zich. Op den hoek van de Koningstraat en Tullingstraat te 's-Hage had Woens dagochtend een treurig ongeval plaats. Een 9 jarige schoolknaap, wonende in het Rijswijksche hofje, viel bij het haasje overspringen en werd door den tram over hoofd en lichaam gereden. Hij overleed spoedig daarna. Het lijk is naar het zie kenhuis vervoerd. Zaterdagochtend werd op de zitting van het kantongerecht te Leiden, in te genwoordigheid van een groot publiek, de onlangs medegedeelde zaak behandeld tusschen de vroegere verloofden," die thans in geschil liggen over 't door den vrijer aan zijne beminde gegeven horloge met ketting. Een eisch was ingesteld niet tot terugvordering van horloge en ketting, maar de waarde er van. Terwgl partgen persoonlijk tegenwoor dig waren, vroeg mr. Rijshouwer, als advocaat voor eischer, veroordeeling tot betaling van de waarde der voorwerpen, ten bedrage van f 75, benevens de pro ceskosten, op grond, dat in dit geval geen sprake kon zgn van een overeen komst om niet (schenking), maar van een overeenkomst onder bezwarenden titel, vervallen door verbreking van het enga gement. Gedaagde bleef bij hare meening, dat het een schenking was, en dat het haar gegevene, noch de waarde kon terugge vorderd worden. Zij erkende, dat eischer haar de gelden ter betaling van 't horloge had verstrekt en zij den ketting had te gelde gemaakt. De kantonrechter zal morgen uitspraak doen. Zaterdag werd te Utrecht een kolo niaal aangesproken door een hem onbe kenden, net gekleeden heer, die hem eenige inlichtingen in zake het engage ment voor Ned. Oost-Indië vroeg. Al sprekende troonde hg den koloniaal, die vereerd was met dit aanzoek, mede naar een herberg, alwaar een paar heeren zaten te spelen. Na eenig praten haalden zij hem over, mede te spelen. De koloniaal, door het eerste spel, dat nogal gelukkig voor hem uitviel, gestreeld, werd over gehaald om door te spelen, maar nu ver loor hij in een oogenblik over de f 100. De drie heeren" waren zoogenaamde kwartjesvinders, die zich zoo spoedig mo gelijk met hunnen buit uit de voeten hebben gemaakt, om elders, indien zij daarvoor gelegenheid vinden, hun beroep uit te oefenen. De bemanningen te Scheveningen volgen, sedert de concessie der reeders om f 65 graaigeld te verleenen, elkander op in de hervatting van 't werk, vooral na den aandrang van den president der Kamer van Koophandel, den heer Ruthen, die aan 't strand vele visschers toesprak, De werkstaking kan als geëindigd worden beschouwd. Die dienstboden hebben het altijd maar gedaan Bij een geachte familie te Amsterdam werd in den laatsten tijd 't een en ander vermist. Nu eens was een schotel aard appelen verdwenen, dan weder een bief stuk, soms een flesch wijn of een kruik bier, en op zekeren dag zocht men zelfs te vergeefs naar een slaapmuts en een overjas van den heer des huizes. Zoolang men eetwaren vermiste, werd de hond schuin aangekeken en van dief stal verdacht, maar na 't vermissen van de kleedingstukken kwam de onschuld van het dier op schitterende wijze aan den dag. Het vermoeden viel toen op een dienstbode, wier gangen men nauw keurig nagingmaar met den besten wil ter wereld was het niet mogelijk te ont dekken, dat zij iets buitenshuis bracht en toch bleven de verdwijningen aanhouden. Dezer dagen kwam de heer des huizes met zgn beide dochters van een komedie voorstelling thuis, toen hij, op straat naar de hoogte kijkende, door 't vlieringvenster een vuurgloed meende te ontdekken. Aan gezien daar des avonds niemand kwam, meende hij, dat zgn oogen hem bedrogen en hij keek nog eens scherp toe, maar jawel, een lichtglans was er wel degelijk. Dadelijk stelde hg een onderzoek in. Gelukkig ontdekte hij geen brand, zooals hij gevreesd had, maar een man, die daar huisde en licht had. Het bleek, dat de indringer de vrijer van de verdachte dienstbode was en door haar gehuisvest, gevoed en ge koesterd was op de vliering.... omdat hij geen werk en verdienste had, zooals zij zeide. De geringe waarde van het vermiste en medelijden met den werkeloozen vrijer, waren aanleiding, dat van de zaak geen aangifte geschiedde. De vrijende logeer gast moest evenwel dadelijk het huis uit. In de gerechtszaal te Rockville (Missouri, Yer. St.) is een jonkman, die daar terecht stond onder beschuldiging van een jong meisje ergerlijk mishandeld te hebben, na zijn eerste verhoor gedood door een paar schoten, uit het publiek ge lost, vermoedelijk van de broeders van het beleedigde meisje. Het blijkt nu echter, zeer twijfelachtig tè zijn of de vermoorde wel de ware schul dige was. Zgn vrienden zullen alle middelen te baat nemen om zgn dood te wreken. Te Parijs staan drie aanleggers van een weldadigheidsfeest" terecht, die de gelden, voor dat feest, en een daaraan verbonden loterij, ontvangen, grootendeels voor zich namen of verbrasten, zoodat er van de ontvangsten 96.000 francs slechts een bedrag van een paar duizend francs voor de armen overschoot. De kerk van het Fransche plaatsje Tegilla de la Rivièrehg Perpignanis Maandag ingestort. 15 menschen moeten onder het puin bedolven zgn. G- en K-loos. In onze Westindi- sche bezittingen verscheen een nieuw blad, dat in zgn eerste nummer het volgend hoofdartikel plaatste »Wg bechinnen de uitchaven van dit blad met eeniche moeielijcheden. De let- tercbieters, wien wij alles voor onze druc- querg bestelden, verchaten ons che's en ca's te zenden, en het zal noch wel acht a nechen wequen duren eer wij ze heb ben. De verchissinch werd eerst een paar dachen cheleden ontdect. Wij hebben de ontbrequende letters besteld, en zullen zien, dat wij het er zonder doen, tot zg comen. Wij vinden onze spellinch vol- strect niet mooimaar een verchissinch is mochelgc en als er c's en q's en ch's chenoech zgn, zullen wij den »Dachelgc- schen Opmerquer" aan den chanch houden tot de ontbrequende letters aancomen. Dit is cheen chrapje van ons Het is treu- rich chenoech werquelijcheid. Het Hoogverraadproces te Leipzig Yoor het Rijksgerechtshof te Leipzig is een aanvang gemaakt met de behande ling van het proces tegen de acht Elzas- sers, beschuldigd van hoogverraad en van deelneming aan een geheim en verboden De heer Köchlin, een hunner, fabrikant, geboren te Mülhausen in 1852, is Fransch burger en officier bij het Fransche territo riale leger. De anderen zgn, althans in naam, Duitsche onderdanen. Aan al de beschuldigden wordt ten laste gelegd, dat zij of betalende leden van de Lique des Patriotes zijn, öf door haar als agenten gebruikt worden, en dat zij mitsdien verraad tegen Duitschland gepleegd hebnen. Uit België wordt weder een spoor wegdiefstal bericht. Een som van 250,000 fr., door een Brusselsche firma per spoor aan een Antwerpsche verzonden, is uit den trein gestolen. Volgens een telegram uit Zanzibar werd een sloep van het Britsche oorlogs schip Turquoise door een slavenschip aan gevallen, met het gevolg, dat in het ge vecht, dat ontstond, een Britsch officier en 5 manschappen gewond werden. Het slavenschip werd ten slotte in deD grond geboord en 43 slaven werden in vrgheid gesteld. De Zweedsche stad Lulea is door een hevigen brand voor een groot gedeel in de asch gelegd. Aan het strand van Helgoland dezer dagen al het toebehooren van een speelbank, welke daar, ondanks het we telijk verbod, gehouden was, krachter een rechtelijk vonnis, plechtig verbran in tegenwoordigheid van een aantal f schouwers. De man in wiens huis gehouden was, werd tot een boete van £100 en de betrapte spelers werden ieder tot een boete van 50 veroordeeld. De Parijsche politie heeft twee spe lers gevat, die zich door een eigenaardige oplichterij geld verschaft hadden. Zij ver spreiden een geschrift, waarin zij een manier uiteenzetten om, met 24,000 francs, een kapitaal van minstens een millioen aan een speelbank te winnen. Zij ontvingeu van lichtgeloovigen uit alle landen bij dragen, om die proef te wagen, en hadden zoo weldra een som van 60,000 fr., bijee~ Met dat geld gingen zij naar Monto Carl Maar hun methode bleek niet aan d verwachtingen te voldoen want den eersten dag verloren zg 24,000 fr. Dat big hen zeiven in hun vertrouwen gescho" te hebben althans zg vervolgden de pr~ niet. Zij gingen met het overschot van het hun toevertrouwde geld naar Par^ en leefden er goed van, totdat de politie hen als oplichters in hechtenis nam. NIET VERGETEN. Niet vergeten zijt ge, o, dooden, Die in 'saardrijks koelen schoot 't Zwijgend graf ten deel moest vallen, Was wellicht de scheiding groot Voor hen, die u moesten derven Kromp hun 't hart van bang verdriet, Dan kon u die smart niet treffen, Want gij hoort de weeklacht niet. Toeft geen mensch ook op de graven Waarin uwe assche rust, Van geen liefde van geen weemoed Van geen hart'lijkheid bewust Dan toch suizen er de winden En weerklinkt in 't vogellied Deze boodschap «lieve dooden, Slaapt! Vergeten wordt ge niet!" Wel begraven, niet vergeten Zijt ge, die ons eens verliet In ons harte blijft ge leven. Schoon ons oog u niet meer ziet. O, ruische u, die levensmoede 't Matte hoofd ten doodslaap vlijt, Zachtjes toe uit beter sfeeren, Dat ge er niet vergeten zijt Heldersche Moppen. Dokter: Uw vriendin heeft precies dezelf ziekte gehad en is gezond geworden. PatienteSchrijf u mij dan hetzelfde v" Wat heeft die dan genomen? DokterEen man. 0iamr Iemand wilde zijn huishouding zuiniger in richten en bedacht onder anderen het volgend middeltje Op zekeren morgen kuste hij de mooie ke" kenmeid in 't bijzijn van zijn vrouw.' Deze joeg de meid onmiddellijk weg en er mocht geen meer in huis komen. Op die wijze bespaard de man huur en kost van de keukenmeid. Marine en Leger. Met ingang van 1 Angustus a. s., bevorderd tot ingenieur lste klasse, de ingenieur 2de kl. bij de directie der marine te Amsterdam, J. F. van Beek, en de hoofdngenieur bij 's rijks wer alhier J. C. Jansen, met ingang van dien datum belast met de betrekking van hoofdingenieur voor algemeene diensten. Voorts met genpemden da tum overgeplaatst de hoofdingenieur bij 's-Rijks werf te Amsterdam, L. C. P. W. Visser, naar hier, en den hoofdingenieur bij 's Rijks Werf te Hellevoetsluis J. W. Calten naar Amsterdam, ter wijl de ingenieur lste klasse C. L. Loder even eens met 1 Augustus geplaatst wordt als hoofd van het vak van scheepsbouw bij 's-Rijks Werf te Hellevoetsluis. Naar men verneemt is door den offioier-mac" nist der lste klasse B. J. Karpesteijn, werkzaam bij '-Rijks werf te Amsterdampensioen aange vraagd. Bij den aanvang van den nieuwen cursus voor de opleiding van machinist-leerlingen wordt het programma eenigszins aangevuldvoortaan zul len de leerlingen, voor zooverre dat voor hen noodig wordt geoordeeld, o. a. ook onderricht worden omtrent verschillendo dienstzaken, regle menten, militair strafrecht en krijgstucht. Die taak is toevertrouwd aan den luit. t. z. Ie kl. H. Backer en aan den officier van admin. 2e kl. H. J. Verveen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1