't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1497. Woensdag 22 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. w De Burgemeester der ge meente Helder brengt in berinnering, dat de aan neming van leerlingen op de school no. 7b, hoofd de heer VAN VARIK, voor de dagschool en ook voor de avondschool, eenmaal in het jaar plaats heeft, en wel op den eersten Juli van ieder jaar. Helder, 18 Juni 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. HELDER, 21 Juni 1887. Zondagavond vras de Tentoonstelling van Nijverheid, in 't lokaal Musis Sacrum, voor 't laatst geopend, waardoor 't bezoek vrij druk was, misschien had deze en gene zijn bezoek wel herhaald om de expositie ook eens bij 't kunstlicht te bekijken. Tot afwisseling liet de kleine kapel der statmuziek, onder directie van den heer L. A. Schouten, zich nu en dan hooren. Tegen 10 uur verzamelden de leden der Regelingscommissie zich om hun voorzitter, den heer T. Mooy, waarop deze 't woord nam. Spreker kon niet zijne onverdeelde te vredenheid over de geschiedenis dezer ten toonstelling betuigen, want 't was gebleken, dat de bezoekers niet zoo talrijk waren op gekomen, als men dat redelijkerwijze had mogen verwachten. Aan inzenders en bezoe kers, leden der commissie en autoriteiten, zoo wel als particulieren, die de zaak door bij dragen hadden gesteund, werd een woord van hulde en dank gericht. Spreker uitte daarna den wen8ch, dat, wanneer deze tentoonstelling werd herhaald, ze beter aan 't doel mocht: beantwoorden, deelde mede, dat de geschie denis van elke gehouden nijverheidstentoon stelling voor 't nageslacht bewaard blijft en eindige met een: „Leve den Helder"! De muziek speelde 't Volkslied; en daarmede was de 3e Tentoonstelling van Nijverheid gesloten. De uitreiking der prijzen en getuigschriften zal, op Zondag 26 Juni, in Musis Sacrum plaats hebben. Hieronder laten we volgen de namen der be kroonden Afdeeling A (vrouwelijke handwerken). Eerste prijs aanM. C. J. Ligtenberg, 8. Visser, C. Filarski, W. Schreuder, J. A. Smit, A. Drijver, M. J. A. Ligtenberg, A. Vermeulen, E. G. De Buisonjé en L. Willemse (de 5 eerstgenoemden bekroond wegens inzending volgens het program ma, afd. 2). Tweede prijs aan: T. 8chol, M. M. De Roos, H. Kwist, A. Bakker, B. Polak—Leuw en A. L. Van der Hoeven (de 4 eerstgenoemden wegens inzending volgens afd. 2). Eerste Getuigschrift aan: A. M. Boon, G. J. M. Valkenburg Hd., Joh. Broest en N.Van 't 8ant (de 3 eerstgenoemden wegens inzending volgens afd. 2). Tweede Getuigschrift aan: T. Van der Woldt ®^G^Herman (beiden wegens inzending volgens Afdeeling B (timmerwerk, enz.) Eerste prijs aan: J. Bierenbroodspot. Tweede prijs aanB. De Leeuw en A. J. Stikkel (laatstgenoemde wegens inzending volgens afd. 2). Eerste Getuigschrift aan: A. J. Klein, A. J. Duits, C. De Jong (de beide laatsten wegens in zending volgens afd. 2) en de leerlingen der Timmerschool van den heer J. Bakker. Tweede Getuigschrift aan: T. Duinker en J. Duinker (laatstgenoemde wegens inzending vol gens afd. 2). Eerste Eervolle Vermelding aan C. Bethlehem. Tweede Eervolle Vermelding aanJ. Schoeffe- lenberg, J. Buijkes, S. Berg en T. Zwanenburg. Afdeeling C (metaalwerk). Eerste prijs aan A. J. Leewens. Tweede prijs aanM. L. Bock. Eerste Getuigschrift aan W. Brizée en T. H. Hom (beiden wegens inzending volgens afd. 2). Tweede Getuigschrift aan: C. N. Van Gijn (wegens inzending volgens afd. 2). Eerste Eervolle Vermelding aan G. Abeln. Afdeeling D (schilder- en teekenwerk). Tweede prijs aanC. Marinkelle. Eerste Getuigschrift aan: H. Korff, W. De Vries en T. H. Hom. Tweede Getuigschrift aan: D. Kramer en J. Pool. Eerste Eervolle Vermelding aan A. J. Lee wens en J. B. L. Simon. Tweede Eervolle Vermelding aan P. Kuiper, J. Zwaag, C. G. Van der Lee, N. J. Stikkel, 8. 8chellinger en B. Sturms. Afdeeling E (voorwerpen van verschillen den aard, niet onder de vorige rubrieken behoorende). Eerste prijs aan: J. W. G. Van Voorn veld, J. B. L. Simon en de Bewaarschool op de Visch- markt, directrice mej. J. Metzelaar. Tweede prijs aan H. De Vrij en W. Jansen. Eerste Eervolle Vermelding aanT. Rieuwerts, J. Noot en Ed. Dulfer Co. Zeer Eervol Getuigschrift aanJ. Bakker, di recteur eener particuliere Timmerschool alhier. Ds. Van der Hoeven, pred. bij de Herv. gemeente te Hoogwoud, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Toen we in ons vorig nummer, hij gelegenheid van zgn a.s. jubilé, over de dienstverrichtingen van den heer K. Mid delkamp, inspecteur van politie alhier, spraken, verzuimden we mede te deelen, dat door hem, van af den dood van den heer Boonzajer tot de aanstelling van den tegenwoordigen commissaris, den heer Swaving, de betrekking van commissaris van politie loffelijk werd vervuld. Texel, 19 Juni. Door een groot aantal belanghebbenden aan Oosterend- Oost, is op een bijeenkomst van ingeze tenen besloten, om een verzoek te rich ten tot de regeering om ook hunne gemeente telephonisch te verhinden. Oosterend-Ooit is mede van het bloei- endste gedeelte van ons eiland, alwaar vele visschers wonen, die voornamelijk versnelde gemeenschap tot verkoop hunner producten veel belang hebben. Ook andere handelaren, in vee, fourage, enz., hebben belang bij verbetering van den tegenwoordigen toestand. Wij twij felen niet, of hun verzoek zal worden toegestaan en daarin spoedig worden voor zien. De langdurige droogte op het eiland Texel zoo schrijft men van daar is van onrekenbare schade voor de land bouwers en veefokkers. De hooilanden zijn over het geheel slecht bezet, terwjjl de weilanden niet genoeg gras opleveren om de talrijke kudde wolvee naar behooren te kunnen voorzien. De teelt van hooi zal dit jaar bijzonder slecht zijn. Ook in de polders wordt sterk naar regen ver langd. De te veld staande gewassen heb ben groote behoefte aan water. Op de tentoonstelling van voedings middelen, te Amsterdam, zal naar wij vernemen, ook worden geëxposeerd door den heer Corn. Sipkes, fabrikant in vruch tensappen enz., te Haarlem, vertegen woordiger de heer R. Maalsteed, alhier. In een zeer fraai beschilderde vitrine zijn piramidesgewijze een aantal flesschen en potten van grooteren en kleineren vorm opgesteld, bevattende allerlei soorten limo- naden, vruchtensappen, geleien en mar meladen of jams. Bovenaan de kast prijkt, met den naam der firma, het jaar van oprichting der fabriek »1868« in gouden letters. Onder de vele belangrijke zaken op de tentoonstelling zal deze inzending van de reeds zoo gunstig aangeschreven artikelen, gewis een waardige plaats in nemen en een bezoek waardig zijn. De Britsche consul te Amsterdam schrjjft in zijn verslag over 1886 Het wetsontwerp ter verbetering van de haven van IJmuiden is aangenomen, en het plan bestaat ook nieuwe sluizen te bouwen van grootere afmetingen (690' bij 80'), met een geheel afzonderlijke ingang naar het Noordzeekanaal. Ook zal te IJmuiden een dok voor de visschersvloot- gemaakt worden. Maar als deze lang gewenschte verbeteringen uitgevoerd moeten worden met denzelfden spoed als het nieuwe kanaal, dan is inderdaad het uitzicht ge schikt om zelfs het buitengewoon geduld van de burgers van Amsterdam op de proef te stellen. Niets is meer in het oog loopend dan dat voor de toekomst van Amsterdam, als een groote handels haven, drie dingen gebiedend noodig zijn de constructie van een sluis te IJmuiden, groot genoeg om de grootste zeeschepen zonder oponthoud bij het in- en uitzeilen door te latende vrij making van het Noordzeekanaal van de zware onkosten, die de haven zoozeer bij Rotterdam en Antwerpen achterstellen, en het openen van geschikte gemeenschap te water met den Rijn en Duitschland. Doch, met het oog op de financieele benoodigdheden der Regeering, en de schgnbare on verschilligheid van hen die er het meest bij betrokken zijn, is het waarschijnlijk, dat vele jaren zullen verloopen, vóór een dezer verbe teringen uitgevoerd zal zgn." Het levensgevaar, waarin de heer Willem van Zuylen verkeerd heeft, is ge weken. Zijne vrouw is Vrijdag uit Karls- bad weder thuis gekomen. Hij is in zoover hersteld, dat hij de badkuur heeft kunnen hervatten. Te Amsterdam bestaat het voorne men een nieuwe inrichting op philantro- pisch gebied te stichten, namelijk een koffiehuis voor vrouwen en meisjes. Het zal zoo gezellig mogelijk worden inge richt, om vooral de meisjes die zich thans meer aangetrokken gevoelen tot de dans huizen, het verblijf zoo aangenaam moge lijk t« maken. De meisjes en vrouwen die er komen, zullen uitsluitend thee, koffie, melk en limonade kunnen beko- u en verder zal er het noodige zijn dat tot vermaak en ontspanning dienen kan. De inrichting zal onder toezicht staan van een evangelist. Naar aanleiding van het verzoek van sommige visschers te Scheveningen aan het departement van marine, om ver gunning en een vrijgeleide om zich naar Engeland te begeren, ten einde aldaar te worden aangemonsterd, is te Scheve ningen een schrijven ontvangen van den heer A, Vrolijk te Lowestoft (Engeland), waarbij hij den visschers het volgende in overweging geeft >In de eerste plaats zijn in Engeland de verdiensten voor de visschers veel min der dan in Holland, daar zij hun deel in alle verliezen moeten betalen, zooals van netten, breels, touwen en verder alles, wat bij de visscherij gebruikt wordt. Ook moeten zij hun deel voor zout en victu aliën bijdragen. »Zooala ik hoor, zijn er reeds 3 vis schers van Scheveningen hier aangekomen voor de makreelvangst, die tot Juli duurt. Maar wat dan? »Geen werk en om op de haringvangst te wachten, die in Augustus begint, daar mede gaan onkosten gepaard. Voor kost en inwoning moet men hier wekelijks 14 a 16 shillings of van f8.40 tot f9.60 betalen, wat ik veronderstel, dat voor een visscher te veel zal zijn. Er zijn hier ongeveer 150 visschers buiten betrekking. Ze lijden liever thuis gebrek, dan voor weinig of niets de zee te moeten bevaren, en vandaar dat ik mijnen vroegeren dorps- genooten ten strengste afraad hier te komen." Donderdag 23 Juni zullen voor de rechtbank te Utrecht terechtstaan F. P. Blankert, J. van Nus en P. J. Hartwich, beschuldigd dat zij den bewaarder H. O. van Zandwijk in de strafgevangenis aldaar zouden hebben trachten over te halen om aan den gevangene Domela Nieuwenhuis eenige fragmenten van een courant en eenige regels schrift in handen te doen komen. (Utr. Dagbl.) Het Haagsche Dagblad meent te kunnen mededeelen dat, nu aan Schöne- ville, Van den Broek en vrouw Potters gratie is verleend, deze ook aan Schweitz, Wouterson en De Leng zal worden toe gestaan, zoodra zjj ook voor hen zal zijn aangevraagd. Een onderzoek, Zaterdag door de justitie uit Arnhem te Venendaal onder Reenen ingesteld, leidde tot de gevangen neming van zekeren Drost, beschuldigd R. Versteegh met een steen doodelijk ge troffen te hebben. Vrijdagnamiddag, te omstreeks 4 uren, zijn bij het binnenkomen van het stoomschip »Elder«, bg het te water latén van een sloep, twee matrozen nabij de Veerhaven te Rotterdam in de Maas ge raakt. Hoewel spoedig hulp verleend werd, is het slechts mogen gelukken een hunner te redden, terwijl de andere is verdronken en diens lgk nog niet is op gevischt. De stoker van de Prins van Oranje en de kok van de Prins Hendrik, zijn te Vlissingen bij het smokkelen van suiker, chocolade en ingelegde vruchten betrapt. In hooger beroep stond Vrijdag voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht een vrouw uit Overschie, die beklaagd werd van mishandeling van haar 5-jarig stiefdochtertje. Zg zou het kind onder scheidene malen zoodanig hebben gesla gen, dat het lichaam van het kind vele blauw en geel gekleurde plekken ver toonde, het slechts met een hemdje ge kleed aan felle koude blootgesteld en het bij herhaling in een tobbe met ijskoud water hebben geplaatst. De rechtbank te Rotterdam oordeelde haar slechts aan een gedeelte van het ten laste gelegde schuldig en veroordeelde de vrouw tot 1 maand gevangenisstraf. Men schrijft van Terschelling, d.d. 17 Juni De beide scbelpenbooten hebben twee etmalen aaneen op en om het wrak der Lutine gewerkt en een geul gemaakt van 80 voet lang, 40 voet breed en 35 voet diep, zoodat thans het onderzoek van de wrakstukken kan plaats hebben door dui kers, die reeds ontboden zijn. De Staatscourant van 19/20 Juni meldt Het heeft den Koning behaagd aan Hd. adjudant-generaal der marine, chef van Hd. Militair Huis, den vice-admiraal jhr. J. H. van Capellen, op te dragen Z. M. te vertegenwoordigen bij het 50-jarig regeeringsjubileum van H. M. de koningin van Groot-Britannië en Ierland, keizerin van Indië, en aan Hd. bg die gelegenheid een brief van gelukswensching te over handigen. De dokter weet alles, schets in drie be- dryven. Eerste bedrijf. Wachtkamer bij den dokter. Een meid stormt binnen. Mevrouw, of de dokter dadelijk komt bij meneer Brans. Mevrouw: Is mr. Brans weer zenuwachtig? De meid: Neen, Mevrouw, maar meneer heeft erge maagpijn. Mevrouw: Misschien heeft hij wat gegeten dat hij niet kon verdragen. De meid: Ja, misschien, maar hij heeft ook hoofdpijn en prikking in de voeten. Mevrouw Zoo, zoo, en wat hadden ze bij u van daag voor diner. De meidGebraden varkensvleesch en meneer at veel sla. Mevrouw: Ja te veel kroppen zijn nadeelig. De meid: 't Was kom kommersla. Mevrouw: Mijn man komt da delijk; de complimenten aan mevrouw. Tweede bedrijf. In het studeervertrek van den dokterOf je dadelijk bij Brans wil ko men hij heeft zijn maag overladen met var kensvleesch en komkommersla; hij heeft hoofd pijn en prikking in de voeten. DokterIk ga dadelyk. Derde bedrijf. Ten huize van de familie Brans. De dokter: Wat scheelt er aan me neer Brans, te veel gegeten BransNeen dokter, ik eet zeer weinig. Dokter: Uw maag is in de war, de pols zegt 't. BransEen ommeletje, anders niet. Dokter: U heeft iets vets gegeten, gebraden varkensvleesch of zoo iets. Uw tong. (De tong verschijnt). Maar meneer Brans, u heeft korakommersla gegeten, waar moet dat heen heeft u niet hoofdpijn en prikkingen in de beenen en voeten? Ja, daar heb ge 't alweer, doe toch wat ik zeg. De dokter gaat zitten en schrijft een recept. De heer Brans (na een lange pauze): zoo'n dokter weet alles. In een niet over-fatsoenlijk nacht koffiehuis van de Weener voorstad Wahring leest men tegenwoordig de weidsche aan kondiging»Hare Doorluchtigheid Me vrouw de Vorstin Maria Gaetana Pigna- telli, Hertogin van Cerchiara, doet van den 14n Juni af dienst als kellnerin in dit café." De arme Vorstin, die ook al café chan- tant-zangeres was, schijnt hoe langer hoe dieper te zinken. De omstreken van Weenen kannen nu twee gevallen grootheden aanwijzente Baden Prins Wrede als kruidenier, en te Wahring Vorstin Pignatelli als buffet meisje. 't Is nu bekend geworden dat de te Pargs in het Bois op klaarlichten dag ;eschaakte dame een dochter is van den ipaanschen maarschalk Martinez Campos, de schoone Mercedes, die na een kort stondig huwelijk met den hertog De la Torre zich van hem liet scheiden, wegens redenen die haar de sympathie van de weidenkenden verzekerden. Zij woonde sedert te Pargs met een kamenier, die haar nimmer verliet. De burggraaf De la Tour Gabrice naar gezegd wordt een edelman wien blazoen verguldsel be hoeft sloeg een oogje op Mercedes en haar 7 millioen francs en Mercedes scheen niet ongenegen hem tot haar echtgenoot te kiezen. In hoeverre moeielijkheden in den weg stonden wordt niet gemeld, maar zooveel is zeker, dat de burggraaf zijn toevlucht nam tot een schaking, volgens het verhaal van Gilblas, niet onwelgeval lig aan de geschaakte. In een laan van handig om een hoek getroond, toevallig naderende politieagenten door andere samenzweerders" naar den weg gevraagd in een zeer moeielgk uit te leggen rich ting, en freule Mercedes nam met den burggraaf plaats in een rijtuig. Geen }/t minuut duurde de schaking. Toen de kamenier naar de freule zocht, nam zg met den burggraaf plaats in den trein naar Pontoise aan het station St. Lazare. Te Pontoise schreef mej. de Campos aan een politieprefect te Pargs dat zij vrijwil lig was meegegaanen het minnende paar kwam over Criel des avonds te Brussel aan. Voor de aanstaande Amerikaansche tentoonstelling wordt te Philadelphia een huis gemaakt, dat uit twee verdiepingen bestaat, en van den kelder tot den zolder, alleen uit samengeperst stroo vervaardigd De fabrikanten willen hierdoor be wijzen, welk een degelijk materieel samen geperst stroo oplevert. Nabootsingen van mahonie-, noten- en eikenhout in dit ma teriaal zijn haast niet van de echte hout soorten te onderscheiden, en verdienen zelfs in sommige opzichten de voorkeur boven hout, daar het geperste stroo be stand tegen weer en wind en zeer ge makkelijk te bewerken is. De rechtbank te New-Vork heeft een belangrijk vonnis geveld in zake de landverhuizingen, naar aanleiding van het beroep der Inman-stoomvaartmaatschappg op de beslissing van de commissie van de landverhuizing, welke de landing van een 100-tal Ieren verbood, dewijl zg wa ren overgebracht op Staatskosten. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de land verhuizerscommissie wederrechtelijk ge handeld heeft, daar de wetgeving der Unie het landen van met geld ondersteunde immigranten, die jong, gezond zijn en bekwaam om in hun levensonderhoud te voorzien, volstrekt niet verbiedt. Vele belanghebbenden woonden de terechtzit ting bg en juichten de beslissing toe. Geen navolging verdient de kleeder- makersvrouw te Antwerpen, die om haar man een onverbeterlijken luiaard uit zgn bed te krijgen, hem op zekeren mor ren kokend water op het hoofd smeet. De arme drommel werd met wonden overdekt naar het gasthuis gebracht zijn wederhelft is gearresteerd. Het Russische stoomschip »Kos- traina," met 500 ballingen aan boord, is bg Wladiwostock vergaan. Een klein aantal der passagiers slechts werd ge red. Te Londen is een 52 - jarige dame plotseling gestorven. Volgens de verkla ring van geneeskundigen was de dood daarvan het gevolg geweest, dat zg zich te sterk reeg, zoodat zg nauwelijks kon ademhalen. Goedkoope werklieden. Een welgestelde Amerikaansche 1 andbouwer ont sloeg d3 negers, die op zgn land werkten nam in hun plaats zeven zware en sterke apen, die hij geleerd had te graven, vlas te karen en ander werk te verlichten. Hun leertijd duurde twee maanden en nu doen deze dieren hun werk beter en sneller dan hun voorgangers. De land bouwer kreeg de apen door bemiddeling van zijn makelaar aan de Kaap de Goede Hoop. In Britsch-Indië sehgnt de inland- sche bevolking de beteekenis van het jubi lé van Koningin Victoria niet te best te begrijpen. Sommige Mohammedanen zeggen dat Allah goed is geweest en de Koningin op haar ouden dag een zoon heeft geschonken Marine en Leger. Men zegt, dat aan de fortman oen vres te Wil lemstad waarschijnlijk ook zal worden deelgeno men door te Amsterdam en Willemsoord in dienst te stellen schepen. De officier van admin. 2e kl* P. van Teutem, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den 26en dezer op non-activiteit ge steld. Onder bevel van den le luit. C. Wafelbakker, is van hier naar 's-Hage vertrokken een detache ment van het 4e reg. vest.-art., hetwelk bestemd Iis deel uit te maken van de opgerichte 13e comp. bij dit regement. Het commando over die comp. wordt opgedragen aan kapt. J. B. van den Ouden* dijk Pieterse.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1