't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1499. Woensdag 29 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 2de kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Jnli, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. PosterlJ en. De Directeur van 't postkantoor te Helder maakt bekend, dat met 1 Juli a. s. de heeren STAALMAN te Nieuwediep, en v. d. OORD te Helder, ophouden te zijn Rijksdepothouders belast met den verkoop van postzegelsenz., ter wijl in hunne plaats als zoodanig zijn aange steld, respectievelijk ie firma DE BUISONJÉ ZOON, en de heer A. J. MA 48, Boekhandel. De verzending der brievenmalen naar Cu- ra9ao, via New-York, zal plaats hebben uit Rotterdam naar Vlissingenper trein van 7.14 's av. en wel op 24 Juni; 8, 19 en 27 Juli; 10 en 23 Aug. 2, 16 en 28 Sept.; 7, 21 en 28 Oct.; 11 en 22 Nov.; 2 en 16 Dec. e. k. De Directeur van het Postkantoor, POLYLIET. HELDER, 28 Juni 1887. Zondagavond had in 't lokaal Musis Sacrum de plechtige uitreiking plaats der bekroningen, toegekend op de Nijverheids-Tentoonstelling, in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, benevens de leden der jury. De voorzitter der regelings commissie, de heer T. Mooy, opende de bijeenkomst met een kort woord, ontleend aan de handeling van 't oogen- blik. Daarna verzocht spreker den burgemeester, den heer Stakraan Bosse, de onderscheidingen te te willen uitreiken aan de bekroonden van afd. A, dameshandwerken. Bij afd. B nam de voorzitter die taak zelf op zich. Bij de uitreiking in afd. C voerde de heer J. G. R. Vos het woord, als vertegenwoordiger der Mij. T. N. v. 't A. en de heer L. W. F. Oudenhoven in afd. D als presi dent van de Kamer van Koophandel. In elke afdeeling werd tot de bekroonden een hartelijk woord gericht. De voorzitter nam 't overige ge deelte op zich en uitte ten slotte den wensch, dat Helder mocht bloeien en Nijverheid er steeds in eere mocht blijven. Nog maken we gaarne melding van de onder scheiding, die den hr. Bakker, hoofd der Timmer- school alhier, te beurt viel, en die bestond in de uitreiking van een getuigschrift, in lijst gevat, waarin de degelijkheid dier school werd geroemd. Gaarne laten we hier volgen de namen, zoo wel van de leden der regelings-commissie als van die der jury, welke op die erkenning recht heb ben, door hun betoonden ijver en hunne toewij ding, om de derde Nijverheids-Tentoonstelling alhier, naar eiseh te doen slagen. De regelings commissie was samengesteld uit de heeren T. Mooy, voorzitter, A. v. Voorn veld, onder-voorzitter, J. Brouwer, lste secretaris, C. Stammes, 2de sec., J. Schuijt, penningm., mr. D. P. H. Aberson, E. J. Aanmey, J. F. Berk, J. Bethlehem, D. J. Boom, Jhr. E. A. D. E. Van Franckenberg en Proschlitz, Q. E. Kloosterhuis, J. C. Leich, H. M. Manikus, G. Moorman, B. H. Polak, P. Polvliet, H. J. Romeney, H. A. Stadermann en J. G. R. Vos. De commissiën van beoordeelingen waren voor de verschillende afdeelingen samengesteld als volgt: A (vrouwelijke handwerken). Mevr. van Franc kenberg en Proschlitz8poelstra, mevr. Boom Van Prehn en mejuffr. A. L. Van Deventer. B (timmerwerk, enz.) de hh. D. J. Van Wijn gaarden, N. J. Leijer, F. S. C. M. Wijs, L. Klein, J. Th. Tinkelenberg, J. Damman en A. Klopper. C (metaalwerk) de hh. A. J. over de Linden, S. Schellinger, J. Van Muijden, C. Abbenes en L. Wissekerke. D (schilder- en teekenwerk) de hh. E. F. Kern- pers, W. J. Louws en J. De Vries. E (voorwerpen van verschillenden aard) de hh. J. Hoogenbosch, W. Bakker Hz., W. ten Harmsen, C. J. Verhey en H. H. J. Nas. Texel 27 Juni. Naar Amerika ver trekken van hier als kajuitspassagiers, 2 Juli, ss. »Zaandam«, de heer Johan Lan- geveld en familie. 9 Juli, ss. Leerdame, de heer C. Loman, en 16 Juli, ss. >W. A. Scholtende heer P. Langeveld en familie. De Minister van marine brengt ter algemeene kennis, dat, blijkens ontvan gen bericht van den commandeerenden officier van Zr. Ms. instructiekorvetNau tilus", op den 22en dezer een redding boei, afkomstig van gemelden bodem, en waarop met zwarte letters de naam Nautilus" vermeld staat, ter hoogte van den Hoek van Schillig, N.W. oever der Jade, in zee is verloren geraakt, zoodat het ontmoeten en opvisschen van dat voorwerp geen aanleiding tot bezorgd heid behoeft te geven. Men schrijft uit IJmuiden Donderdag was IJmuiden in feestdos. Het door den heer W. J. R. Arnold ge stichte gebouw voor vischafslag, naast het ijshuis van denzelfden heer, werd in gewijd. Het gebouw, ontworpen door den architect J. C. Wendeloc, is in alle op zichten een prachtige vischafslag, die door den heer W. J. N. Nunck met op het visschersbedrijf betrekking hebbende schil deringen versierd is. Tal van reeders en afgevaardigden wa ren tegenwoordig. Nadat door de ver gadering het reglement voor den visch afslag vastgesteld was, bood de heer Arnold den aanwezigen, waaronder ook inwoners van IJmuiden, een schitterend feestmaal aan. Een werkman aan de stoom meel fabriek te Alkmaar had Woensdag het ongeluk boven van den zolder door al de openstaande luiken naar beneden te vallen. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De Alkmaarsche Harddraverij-Ver- eeniging heeft besloten om op Woensdag 31 Augustus a.s. een harddraverij te doen houden, om prijzen van f 250, f 100 en f 50 met aangespannen paarden. Van 's Rijks Marinewerf te Amster dam worden eerstdaags 250 werklieden bedankt. Omtrent dezen droevigen maat regel schrijft men aan het N. v. d. D., dat onder de heengaanden er zich bevinden van 20 tot 60 jaren, mannen met huis gezinnen, sommigen met negen kinderen, mannen met een diensttjjd van 10 tot 30 jaren. Het schijnt dat hun geen en kele toelage zal ten deel vallen. Onder degenen die blijven, zijn ervan boven de 60 jaren, en, naar men wil, hebben die mettertjjd kans op pensioen. Is er niets aan te doen vraagt een der slachtoffers namens zijne lotgenooten. Een Katwijker, die zijn vangst te Scheveningen aan wal had gebracht, liet bij het vertrek de geheele opbrengst, f 70 in zee vallen. Na veel moeite werd nog f 15 teruggevonden. Door een der Scheveningsche schui ten, die op de kust visschen, is een roei boot aangebracht, in zee afkomstig van den vischkotter »De vrouw Huibertje," reeder F. Vrolijk Jr., welk visscherssehip armoedelik vergaan is Vier weken geleden ter trawlvisscherij uit gevaren, werd tot heden van het vaartuig niets vernomen. Uit Amsterdam wordt gemeld Aan de werklieden van de stoomfabriek voor werktuigen De Atlas", Realeneiland alhier, ten getale van ongeveer 150, werd Vrijdag de nootlottige tijding gedaan, dat wanneer Zaterdag de pogingen der direc tie om meer bedrijfskapitaal te verkrijgen, niet gelukten, de fabriek, niet wegens gebrek aan werk, want zooals men weet werd aan »De Atlas" een niet onbelangrijk deel der werkzaamheden voor de in Bra zilië op te richten suikerfabrieken opge dragen, maar wegens gebrek aan bare middelen moest worden gesloten. Deze pogingen schijnen mislukt te zijn; althans het voorloopig bericht bleek, bij een bezoek aan de fabriek, helaas ten uitvoer gelegd te zjjn. Te 6 uur ontvin gen de werklieden wel het verdiende geld der algeloopen week, maar er was Maan dag voor hen geen werk, of wel werk, maar geen vooruitzicht om daarvoor be taald te worden. In het begin dezer week, aldus ver zekert men, zal nogmaals een beroep ge daan worden op de middelljjk of onmid dellijk bij deze industrie betrokken personen, om te trachten de fabriek in werking te houden. Te hopen is het, dat de gegoeden de handen ineenslaan, om. nu er werk is, dit voort te zetten, en niet een 150 personen» de meesten vaders van huisgezinnen, broodeloos te doen zijn. De onlangs ontslagen armenvader te Hoogeveen, beschuldigd van diefstal van goederen, ten nadeele der armver zorging aldaar, welke, zooals men meende, naar Amerika was gevlucht, is uit Hanno- ver gevankelijk binnengebracht en reeds tot bekentenis van het door hem gepleegde misdrijf gekomen. Tallooze malen hadden de kippen van den stationschef te Arnhem de spoor treinen zien vertrekkenen nooit had men eenig blijk van bijzondere belang stelling van hare zijde waargenomen. Vrijdagavond echter schijnt opeens het plan bij haar gerijpt te zijn om te on derzoeken, waarheen die logge gevaarten toch heengingen, die zij dagelijks zagen verschijnen en verdwijnen. Vier kippeu en zes kuikens namen onopgemerkt plaats op een der remstangen van den trein die te 9 uur 15 min. van Arnhem ver trok. Dezen morgen werden zij gemist in het hok, waarin zij gesloten zijn;meu begon haar te zoekentoen uit Amster dam in een telegram de vraag werd ge daan vmist men bij u ook kippen De dieren waren daar behouden aangekomen en in de duisternis had men ze niet ontdekt. De Arnh. Ct. staat voor de waarheid van het verhaal in. De veehouder A. S. te Schiedam stond bij een bekend veehandelaar in de schuld voor f 5000 a f 6000, en schijnt liefst zonder betaling van zijn handels vriend te hebben willen scheiden. Eenige dagen geleden moet hij aan zich zelf een anoniemen brief geschreven en te Leiden op de post gedaan hebben, waarin hij zich zelf tegen den veehandelaar waar schuwde. Woensdag kwam de koopman met de schuldbrieven ten huize van S. om op diens uitnoodiging met hem af te rekenen. S. wist de papieren in handen te krij gen, sloot ze in een kast en had misschien het liefst gezien, dat de koopman bedaard naar huis was gegaan. Deze liet zich echter niet wegjagen, begon moord te roe pen en zond een passeerend meisje om de politie. De agenfc Duchenne, die daarop in de woning van S. verscheen, bleef het meubelstuk bewaken, waarin de papieren verstopt waren en zond den koopman om versterking. Onder leiding van den in specteur Buys werden de bewuste papie ren in beslag genomen, en S. in arrest teld. Een volledige bekentenis moet reeds hebben plaats gehad. (S. C.) Uit Baarn wordt gemeld De jongste berichten van Z. M. den Ko ning luiden zeer gunstig. De komst van de koninklijke familie blijft bepaald op 1 Juli, waarom dan ook alles tegen dien tijd in gereedheid wordt gebracht. An deren berichten, dienaangaande in om loop, schijnen dus onjuist. In de kaasfabriek te Schagen is Vrijdagmiddag brand ontstaan. De vlam men deelden zich spoedig mede aan het daarnaast staande boerenhuis van D. Ko ning, hetwelk mede geheel een prooi der vlammen werd. Wel was de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig, doch door de droogte was de brand zoo spoedig in omvang toegenomen, dat aan redding van 't huis van Koning niet meer te denken was. Te Aardswoud heeft een 82-jarig grijsaard zich door ophanging van 't leven beroofd. Een agent van politie, te Amster dam op post staande, kreeg plotseling een beroerte en viel dood neder. De on gelukkige werd door twee zijner collega's per brancard vervoerd. Bakers! Tot opening van een cursus om be schaafde vrouwen tot bakers op te leiden, heeft het hoofdbestuur der Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging »Tes- selschade" zich tot verschillende genees kundigen gewend, tot heden echter zonder succes. Zaterdagnacht te 2.40 uur bemerkte de politie te Rotterdam, dat er een bin nenbrand plaats had in pand no. 225, welke brand zoodanig in hevigheid is toegenomen, dat hij eerst Zondagochtend omstreeks 7 unr was gebluscht door de werking van 8 handbrandspuiten, twee gewone stoombrandspuiten en een drij- vende spuit. De brand, waarvan de oor zaak tot nog toe onbekend is, ontstond in een pakhuis waarin hout geborgen was, onder het in vermeld pand gehouden wordende café. Bij deu aanvang van den brand is de houder der iurichting door eenige brandspuitmeesters in bewusteloo- zen toestand op een kamer der derde verdieping gevonden. De heer Hellegers, geneeskundige, die zeer spoedig hulp ver leende, trachtte den man weder bij te brengen, waarin hij echter niet slaagde zoodat de man naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar hij Zondagmorgen is overleden. Bij het blusschen heeft een der pijpleiders een ongeluk gehad. Bij het hakken van een gat in den vloer van het café, kreeg hij een bijl, die van den steel vloog, tegen het hoofd, waardoor een vrij ernstige verwonding ontstond. Ook hij werd het eerst door den heer Hel legers geneeskundig behandeld. De bekende CornelisKortekaas, voor heen een tamelijk goed gezeten landbouwer, in een der omliggende gemeenten van Haarlem, doch sedert den laatsten tijd een treurige vermaardheid gekregen heb bende door zijne veelvuldige bedriegelijke handelingen, op het platteland zoowel als in de steden, vooral Amsterdam, waarbij meestal herbergiers of neringdoenden het ontgelden moesten, werd Donderdag te Amsterdam gevangen genomen onder be schuldiging van bedrog, gepaard gegaan met het maken van een valsche handtee- kening. Korten tijd geleden bracht Korte- kaas te Haarlem eenige weken door in preventieve hechtenis, als verdacht van aanranding op den opehbaren weg, doch hij werd toen van rechtsvervolging ont slagen. Een Amsterdamsch schutter moest naar de exercitie. Hij haalde zijn plunje voor den dag, poetste knoopen en geweer en wilde nu ook zijn lederwerk met de befaamde slappe was wat opknappen. Maar hoe hij ook zocht, hij kon zijn patroontasch maar niet vinden. Hij haalde alles om, snuffelde alle kas ten en hoeken door niets Hij kon toch niet zonder patroontasch verschijnen, dan maakte hij zich belache lijk Onze man wist er dus niets be ters op dan thuis te blijven en in 's he melsnaam de boete te betalen. Toen zijn vrouw 's middags thuis kwam eu hij haar zijn nood klaagde, bleek, dat deze jonge dame dit gewichtige deel van haar mans schutterlijke uitrusting droeg als tournure Te Scherpenzeel (Gelderland) werd dezer dagen het zoontje van den molenaar M., dat onder den molen speelde, door een der wieken gegrepen. Het kind had aanvankelijk zooveel tegenwoordigheid van geest om zich stevig vast te klemmen, doch liet zich ongelukkig genoeg nabij den grond los en kreeg daardoor zulk een slag tegen het hoofd, dat men nau welijks meer op levensbehoud durft hopen. Vrij dagmorgen te kwart vóór acht hadden twee jongens de vermetelheid een koomenijswinkel in de Amstelstraat te Amsterdam binnen te sluipen en een muntje van f10 en twee rijksdaalders uit de toonbanklade te ontvreemden. De eigenaar ontdekte het voorval tijdig ge noeg om het gestolene op de stoep aan de handen van een der jongens te ont rukken, doch was door ontsteltenis over mand, niet in staat den vlak daarover op post staanden agent van politie te roepen. Door de buren onmiddellijk met het geval bekend gemaakt, terwijl de jon gens werden aangewezen, gaf de agent het zonderlinge antwoord »die kan ik toch niet krijgen" en bleef waar hij was. Zijn nummer werd inmiddels opgenomen. Men meldt thans als zeker, dat door Bismarck is beslist, dat Antwerpen als aanleghaven der gesubsidieerde Duitsche Stoomvaartlijnen behouden wordt. Bij een spoorwegongeluk, dat jl. Woensdag te Peatsferry, op de baan tus- schen Hawkesburg River en Sydney (New- Holland), voorviel, werd bijna de geheele trein verbrijzeld. Zeven menschen ver loren het leven en veertig kregen zware verwondingen. In het Midland Railway Hotel te Londen is ten nadeele van een reiziger uit Parijs een valies gestolen, die circa 80.000 gd. aan diamanten bevatte. Het eerste stoomschip van Austra lië, met versch vleesch naar Europa is te Antwerpen aangekomen. Aangevoerd wer den 7058 schapen, 950 lammeren en 1110 schapenbouten. Xngezonden- Texel, 27 Juni 1887. DE GALGENKOOPMAN. Sinds een reeks van jaren wordt onze kermis niet meer bezocht door den man, wiens alge meen bekende naam hier boven staat, 't Schynt of zij sedert zijn heengaan in glans heeft loren. De galgenkoopman, wiens particuliere naam voor verreweg de meesten iets was, dat als ware niet bestond, had zich op onze kermis burgerrecht veroverd. Zij, die hem gekend hebben, zullen de lange gestaltedoor den last der koopwaren en (f jaren ietwat gebogen, nooit vergeten. Z uiterlijk toonde al dadelijk aan, dat hij tot groote zwervende stam Israëls behoorde, n vóór dat zijn „koopen maar en kieken maar! had weerklonken. Nog levendig herinner ik mij den oude, wiens nagedachtenis deze regelen zijn gewijd. Op rug en schouderen torschte hij een wagei vracht bretels, van die mooie geel en rot gestreepte, hier galgen geheeten, met zich rond. Aan die koopwaar dankte hij trouwens zijn bijnaam. Nochtans herbergde de tallooze zakken van zijn onbeschrijfelijke jas, een menigte koop waren, waarvan de hoeveelheid voldoende ge weest zou zijn om een tamelijken winkel op te zetten. De doos van Pandora kon onmogelijk zooveel bevatten als de zakken van den gal genkoopman inhielden. Daar waren scheermessen en knrketrekkers, portemonnaies en scharen, stalen en koperen tabaksdoozen en knipmesjes, reukfleschjes en armbanden, tondeldoozen en sigarenkokers ge herbergd tusschen en benevens honderden andere artikelen. Oude, onvergetelijke galgenkoopman, nog zie ik u voor mijtoen gij mij het eerste knipmes aansmeerdet voor de som van zeven centen. Nog hoor ik u mij en mijne makkers, die toen evenals ik nauwelijks 12 jaren telden, met den titel van vader toespreken. Wat liet ge ons snel varen als ge een anderen kermis- ganger, die meer recht op den ons verleenden titel kon doen gelden, naar u zaagt blikken. Hoe vaardig wist gij hem dan een uwer on overtroffen scheermessen onder den neus te houden, en hem dat aan te bieden met de woorden: Kijk eens, vader, wat een mooi mes. Om den toegesprokene van de echtheid van t artikel te overtuigen, zie ik u nog de haren van de hand scherende of een haar dwars over de snede leggen, om het door de kracht uwer longen dwars door te blazen. Dan waart ge gewoon om kwartjes te vra gen en u in stuivers te laten afdingen. Hij, die zooveel stuivers durfde afdingen, als gij kwartjes vraagdet, was er zeker van kooper te worden. Hoe gebiedend klonk ook dikwerf uit uwen mond, wanneer de weinig kooplustige menigte, de glanzende koopwaren wat al te zeer met transpireerende handen betastte: „Afbdijffe!" Als wij dat „afbdijffe!" vernamen, zon geen onzer zoo vermetel zijn geweest er verder de hand naar uit te strekken. Nog herinner ik mij, hoe gij drie it vier dagen na kermis nog de dorpen van dit eiland doortrokten dan meestal de beste negotie deedt. In onze oogen waart ge meermalen 't type van den wandelenden jood. 't Was een ware teleurstelling, toen 't weer kermis werd en wij n voor het eerst misten. Een der meest bekende figuren was ons jaar feest in u armer geworden. De dood was zoo onbeleefd geweest ook u, in uw handelend rondzwerven een spaak in wiel te steken. Uw „afbdijffe!" had tegenover dien machtige niet mogen baten. 't Is weer kermis op ons eiland, en weer zien de bezoekers, die ruim 30 jaren tellen, in gedachte nog uwe gestalte over de „groene plaats" zwerven. Alleen spel der verbeelding natuurlijk, maar toch, hoe oud ze ook worden, die u ooit ge kend hebben, er zal geen kermis zijn of er zal gedacht en gesproken worden over den galgenkoopman I" B Marine en Leger. In het vorige jaar is de Russische marine ver meerderd met een schip, dat dienst moet doen als de kern eener torpedo-flotille, en de torpedobooten van het noodige voorzien en beschermen moet. De snelheid is natuurlijk een hoofdvereischte voor een dergelijk vaartuig. Het bedoelde schipluitenant Iljine, is in Engeland gebouwd. Toen bet te Sint Petersburg aankwam, leverden de proeftochten geen bevredigende resultaten op wat de vaart betreft, en gedurende den geheelen winter werd aan de verbe tering der machines door Engelsebe werklieden, onder toezicht van een Engelschen ingenieurge arbeid. Vóór eenige dagen ia thans met dit schip een nieuwe proeftocht gehoudendie beter heeft voldaan. Op de reis van St. Petersburg naar Reval, liep de Iljine zonder geforceerden stoom 18 knoo- I pen per nur, en liep na een reis v*»n 9 uren en 18 minuten aldaar binnen, zoodat hij 2 nur en 45 mi nuten vroeger dan de spoortrein aankwam. Van ii-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1