't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1500. Zaterdag 2 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. De Huichelaar, KALENDER DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGÈNS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 2de kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 Juli, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. In ons volgend nummer zullen we een aanvang maken met een boeienden oman, onder den titel vertaald door GERRIT J. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 45 m. Onderg. 8 u. 22 m. Zondag 3 Maandag 4 Kermis te Helder. Dinsdag 5 V. Maan. Paardenmarkt te Purmerend. Verjaardag van Wilhelmina Frederika Anna Eli- zabeth Maria, dochter van Z.K.H. Prins Frederik (gehuwd met den Prins zu Wied. Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8 Zaterdag 9 van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 28 Juni 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Er zijn tegenwoordig 13 leden; de heeren van Gijn, Tinkelenberg, van Neck en Korver zijn afwe zig. Na de opening der vergadering, het voorlezen en de goedkeuring der notulen van de vorige zitting, wordt met algemeene stemmen benoemd tot onder wijzer aan de gemeenteschool no. 1 (in het Koe gras) de heer E. J. Westendorp, onderwijzer te Nij megen. Met den benoemde stonden op de voor dracht de heeren A. Joman, te Oudkarpsel en P. Drijver, te Haarlem. Eenige af- en overschrijvingen op de begrooting voor het dienstjaar 1886 worden, met het oog op de eerlang intezenden rekening en verantwoording over dat dienstjaar, ter tafel gebracht en met alge meene stemmen goedgekeurd. Voorlezing ge schiedt van een brief van den heer J.C.Jansen, inhoudende het bericht, dat hij, wegens vertrek, zijn lidmaatschap van den Raad nederlegt. In zeer waardeerende woorden betuigt de Voorzitter hem dank voor hetgeen hij, èn als lid van den Gemeente raad èn als Üd der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, gedaan heeft in 't belang der ge meente. De leden leggen door bijvalsbetuigingen hunne instemming met het gesprokene door den Voorzitter aan den dag. Voor kennisgeving worden aangenomen de mededeelingen, dat bij de jongst gehouden verificatie van de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander in orde en in kas is bevonden de som van f 21842,43£, alsmede dat de heer H. Bitter Jr., arts, de benoe ming tot gemeente geneesheer heeft aangenomen. Er geschiedt voorlezing van eene missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, be denkingen inhoudende tegen de in de zitting van 10 dezer genomen besluiten tot verhoogde heffingen van begrafenisrechten en marktgelden. Na eenige discussie en na toelichting door den Voorzitter, wordt eerstbedoeld besluit zoodanig gewijzigd, dat voor het begraven van lijken van kinderen van 1 tot 12 jaren niet f 4,maar f 3,jizal verschuldigd zijn. Ondanks de opmerkingen van Gedeputeerde Staten, wordt het besluit, ter zake van marktgel den ter gelegenheid van de Kermis, gehandhaafd. De openbare zitting wordt opgeheven. In eene vergadering met gesloten deuren worden vervol gens onderzocht de ingekomen reclames tegen aan slagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1887. Nadat de openbare vergadering heropend ib, vestigt de heer J. C. Jansen de aandacht op het ge vaar, dat voor de gemeente dreigt door de aan komst van elders van z. g. kermiswagens met vaak sterke bevolking. Elders is in zulk een wagen be smettelijke ziekte uitgebroken. De Voorzitter zegt een zeer nauwlettend toezicht der politie toe en sluit daarop de zitting. HELDER, 1 Juli 1887. In Tivoli wordt de reeks der kermisver makelijkheden Zondagavond reeds geopend door 't optreden van 't exentriciteiten en speciali teiten-gezelschap van den heer Stroober. Deze directeur heeft ook nu zijn best gedaan, om de renommée, hier in vroeger jaren verkregen, te handhaven. Zijn programma toont ons een geheel nieuw gezelschap, bestaande uit artis- ten op verschillend gebied. Muziek, zang en kunstvaardige toerendoor de beroemdste artisten uitgevoerd, zullen een aangename af wisseling aanbieden en de bezoekers animee- ren eens of meermalen terug te komen. We houden 't er voor, dat de avonden, in Tivoli doorgebracht, tot de aangenaamste kermis- ontspanningen zullen behooren en twijfelen ook niet, of 't publiek zal gaarne met dit ge zelschap kennis willen maken. 't Gezelschap onder directie van den heer van Lier begint reeds Maandagavond met zijne tooneelvoorstellingen. Rekening houdende met den smaak van 't groot publiek, is 't repertoire met zorg gekozen. «Marianne, de marketentster van't groote legeren »De Kinderroofster zijn reeds ontelbare malen voor een talrijk publiek met den meesten bijval opgevoerd en zul len ongetwijfeld ook bier talrijke bezoekers trekken, 't Vervolg van 't repertoire zul len we successievelijk onzen lezers mede- deelen, wetende dat 't tooneel bier ter plaatse steeds met ingenomenheid wordt bezocht en als 't voornaamste onder de kermisvermakelijkheden beschouwd. De heeren S. Braaksma en J. Tb. Tinkelenberg afredende als leden van den gemeenteraad alhier, wenscben bij de a. s. periodieke verkiezing niet herkozen te worden. Het Handelsblad meldt, dat van de ontslagen werklieden van 's rijks werf te Amsterdam, ruim een zestigtal tijdelijk, doch minstens tot 31 December a. s., aan 's rijks werf alhier geplaatst kannen worden. Bij de gouvernements-marine in Indië zijn benoemd tot gezaghebber 3e kl. G. N. Z. Wallintot le stuurman C. Kikkerttot 2e machinist W. G. Dietz. Tot bewaarder bij de magazijnen en stapelplaatsen van bet marine-etablisse ment te Soerabaija, J. P. Kreupeling. Zaterdagavond beeft de koetsier van een hotelhouder te Alkmaar uit louter jaloerscbbeid de dienstmeid met een mes in den arm gestoken. Commissarissen der baringjagerij te Vlaardingen ontvingen telegrafisch bericht uit Lerwick, dat de 2de jager, zynde de stoomboot »Norland," Zaterdagavond ver trokken is naar Vlaardingen met 232 ton volle baring en 782 ton maatjesharing. Het weder was zacht en de vangst ongelijk. Op een nieuw adres om gratie voor Domela Nieuwenhuis is door den minister van justitie afwijzend beschikt. Men schrijft aan de L. Ct.In de beide laatste maanden, waarvan Juni nu haar einde nadert, heeft een paar dagen de zuidenwind met onweder en regen verkwikking aan het aardrijk gebracht. Anders was steeds de bovenwind heer- schende met groote droogte. Zelfs nu de langste dag voorbij is, werd de weersgesteldheid niet zomerachtig. De zwarte wolken, die steeds uit het noorden opkomen, doen smeltende ijsbergen vermoeden, en de weersgesteldheid bleef volgens den thermometer gemiddeld 20 graden te laag. Mei was guur en somher; Juni had verschroei- enden zonneschijn met een ijzigen wind. Geen wonder dat het veldgewas snakt naar regen. De weilanden zijn dor, het gras komt niet aan voor het vee, en de hoohonw gelukt niet. Er staat weinig gras voor de zeis, dat tengevolge van de koude spichtig is opgeschoten, en het hooi droogt wel, maar het sterft niet; daaraan ontbreekt zomerwarmtehet wordt half groen binnenge haald. Iutnsschen jaagt de wind langs wandel dreven en straatwegen geduchte stofwolken op, die planten en kreupelhout met een grijze laag bedekken, waarbij de stralende hoogstaande zon iedere wolk, die regen deed verwachten, wegjaagt. Zoo krijgen de groenten ook hunne beurt, die stug zijn en niet aankomende bloemkool o. a. die vocht verlangt, wordt gesneden, maar met scheepsladingen bijna zonder bloem verzonden armzalige bloemkool derhalve, waarbij de sop de kool niet waard isUit alle oorden des lands kwamen berichten over den voorbeeldeloozen bloei der vruohtbooraen zeer waar. niet overdreven en met een blijden hoop op een ruimen oogst. Maar de vruchtzetting is bedrogen uitgekomen. Prui men en kersen zijn klein, kleurloos en droog aardbeziën zijn niet veel beter, missen geur en kleur en zullen spoedig gedaan hebbenaardap pelen ontwikkelen niet, de kooien zijn als stuiters en het beschot is klein. Met de peren en appe len gaat het niet veel beter. De zoogenaamde zwarte vlieg, die de noordewind overbrengt, zet zich in de vrucht, of de ruspen verwoesten deze met de bladeren door hare vruchtbare nesten. Wat er te wachten staat als de wind keert, is duidelijkop zonneschijn volgt regen. Menigeen kon dan wel eens zeggen wat valt er water, of welk een nat najaar Dezer dagen had te Amsterdam het niet alledaagsch geval plaats, dat iemand die in 't waterwas gevallen, door zijn redder een arm uit het lichaam werd getrokken. Door het te kort nemen van zijn draai, reed een voerman met kar en paard in de gracht. Natuurlijk lokte dit eenige nieuwsgierigen op den walkantonder die kijkers bevond zich ook een heer en deze was door het schouwspel zoo ge ïnteresseerd, dat aan zijn voet het steun punt ontglipte en ook hij in de onwel riekende gracht het paard gezelschap ging houden. Maar kon dit laatste alleen door Zincks werktuig gered worden, de gespierde vuist van een matroos, die plat ter aarde gelegen, den duiker bij den schouder vatte, volbracht bij hem deze menschlievende daad. Met een forschen ruk trekt hij den bemodder- den heef aan den rand der gracht, doch op eens klinkt een kreet van afgrijzen hij hield den arm van den geredde in de hand. Gelukkig bekwam de matroos van den schrik, toen hij bemerkte dat het een houten arm was, dien hij in zijn ijverig pogen den drenkeling uit de jas getrokken had. Yan Oostzaan wordt bericht, dat de begrafenis van Hottentot, die, gelijk men weet, door een veldwachter bij een be keuring is doodgeschoten, rustig is afge- loopen. Vermoedelijk is de inbraak in de Balistraat te 's Gravenhage gepleegd door een jongen. Bij de nasporingen ter plaatse door de politie vond zij in den tuin van het per ceel, bij een muur een paar jongensschoe nen. In huis vond zij een lederen pet en een jongenshemd. Een dame, die naast generaal K. woont, heeft verklaard Zaterdagmiddag een jongen, ongeveer 15 jaren oud, 't huis te hebben zien verlaten. Hij trok de deur niet geheel dicht. Voorts vernemen wij, dat 't zilvergoed door de bewoners, bij het verlaten van de stad, in bewaring was gegeven bij een andere familie. (N. Rott. Ct.) Een Amsterdamsche familie, die Zondag een uitstapje langs de Vecht deed, bezocht te Maarsen het hotel »De Har monie." Men amuseerde zich uitstekend, totdat eensklaps de vreugde verstoord werd door de komst van een wel geïn- viteerden maar op deze partij niet verwachten gast, daar een zoon zich als wereldburger aanmeldde. (U. D.) Maandag werd te Nijmegen in hech tenis genomen de dienstbode J. D., 23 jaar, afkomstig uit Millingen, wegens poging tot moord op de logèe van haren meester, door middel van vergif. Dat er aan de beste zeehavens zelfs nog een en ander met betrekking tot de scheepvaart te verbeteren valt aldus schrijft men aan het N. v. d. D. zou men kunnen afleiden uit het geval dat een Fransch oorlogsschip Zaterdag jl. te Vlissingen overkwam. Dit vaartuig la Monette, kon aldaar geen drinkwater in nemen en stoomde daartoe op naar Mid delburg. Ook een zeilschip, dat te Vlis singen zeilklaar lag, kon door middel van de waterleiding slechts met groote moeite zijn liggers gevuld krijgen. De aldaar bestaande waterleiding schijnt voor dit doel onvoldoende, en het aan de dokken opgerichte gebouw, waarin zeewater in drinkwater werd omgezet, is sedert lang aan zijn bestemming onttrokken. Te Joure heeft een hevig gevecht plaats gehad, waarbij een verpleegde uit het armhuis door H. H., uit Oudehaske, een kogel door den voet werd geschoten. Politie en omstanders kwamen te hulp, en, hoewel de woesteling met een zeis in het rond sloeg, werd hij gearresteerd en achter slot gebracht. De heer Jb. Bakker, directeur der Timmerschool, ontving een zeer eervol getuigschrift, waarin ech ter niet werd genoemd de degelijkheid zijner school (zooals in 't bericht wordt gezegd), maar de wijze waarop hij, door inzending van het werk zijner leer lingen, het doel der Tentoonstelling heeft helpen bevorderen. Errata. In 't verslag der uitreiking bekroningen Nijver heids-Tenstoonstelling komt eene onjuistheid voor Kanton Helder. Zitting 29 Juni '87. Veroordeeld zijn 1 persoon, wegens openbare dronkenschap, bij 4e herhaling op twee verschillende tijdstippen, tot 14 dagen hechtenis en plaatsing in eenrijks- werkinriehting, voor den tijd van 6 maanden 1 persoon wegens plegen van straatschenderij, tot f3 boete, subs. 1 dag hechtenis; 11 personen, wegens openbare dronkenschap, tot f3 boete, subs. 1 dag hechtenis; 2 personen, wegens het plaatsen van voorwer pen op de straat zonder vergunning, tot f 1 boete, snbs. 1 dag hechtenis 1 persoon, wegens het laten liggen van een hoeveelheid kalkpnin, op de losplaats aan de haven te Oude Schild op Texel, zonder speciale vergun ning v. d. havenmeester, tot f3 boete, snbs. 1 dag hechtenis; 3 personen, wegens het in de maand April te samen en in vereeniging zoeken naar kievitseieren, op eens anders grond, zonder vergunning, met opgave van valsche namen tijdens de bekeuring, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis 1 persoon, wegens het, als bestuurder van een voertuig, daarmede in de maand Januari, na des avonds 6 uur, rijden op de openbare straat, zon der voorzied te zijn van een brandende lantaarn, tot f 1 boete, snbs. 1 dag hechtenis 1 persoon, wegens het laten loopen van vee op een openbaren weg, zonder daartoe te zijn ge rechtigd, boete f 1, subs. 1 dag hechtenis 1 persoon, wegens het laten loopen van een hond op de openbare straat, niettegenstaande zulks pas verboden was, boete f3, subs. 1 dag hechtenis 1 persoon, wegens het laten loopen van niet uitvliegend pluimgedierte, zonder daartoe te zijn gerechtigd, tot f 3 boete, subs. 1 dag heohtenis. Afloop der Veiling van Huizen en Erven. Gehouden op Woensdag 29 Jnni 1887, in het lokaal „Tivoli," ten overstaan van den Notaris HORDIJK, te Helder. I. Een Huis, waarin beneden een winkel, en Erf, aan de Binnenhaven, N 71a en 71, groot 65 centi aren. 2. Een Huis, Benedenhuis en Erf, naast het vorige, groot 79 cent. 3. Een Hnis en Erf, aan de Achterbinnenhaven, achter het vorige, groot 27 cent. 4. Een Hnis en Erf, naast het vorige, groot 27 cent. 5. Een Werkloods, naast het vorige, groot 31 cent.; de vijf perc., kooper de heer B. Boon te Helder, voor f 2195. 6. Een Hnis en Erf, aan de Molengracht, L 256, groot 56 cent.; kooper de heer W. C. G. de Gelder te Alkmaar, voor f1240. 7. Een Hnis en Erf, aan de Spoorstraat, P 448-70, groot 49 cent. 8. Een Hnis en Erf, naast het vorige, groot 49 cent.; de twee perc., kooper de heer J. Graaff te Helder, voor f1955. 9. Een Huis en Erf, aan de loodsgracht, I 407, groot 51 cent.kooper de heer Wijker te Helder qq, voor f 2060. 10. Een Huis en Erf, achter het vorige, groot 33 cent.; kooper de heer N. J.Franket te Helder, voor f 400. II. Een Huis en Erf, aldaar, aan de Vlaming straat, P 150, groot 84 cent. 12. Een Huis en Erf, naast het vorige, groot 84 cent. 13. Een Hnis eu Erf, naast het vorige, groot 84 cent. 14. Een Huis en Erf, naast het vorige, groot 63 cent. 15. Een Huis en Erf, naast het vorige groot 63 cent.; de vijf perc., kooper de heer J. C- Abraham te Helder qq, voor f 3141. Oog om Oog-Tand om Tand. Roman van Hans IIeinrich Schefsky. 33. Bewerkt door AMO. „Ik vergeef u alles," fluisterde Vollmar met tranen in de oogen. ,/Gij zijt ongelukkiger ge weest dan ik." Eer hij het verhinderen kon, bracht Dora zijn hand aan haar lippen, trok hem toen zacht over zich heen, sloot hem in haar armen, en terwijl zijn hoofd aan haar boezem lag, kuste zij hem hartstochtelijk. Toen zij zich oprichtte, zag zij bijna vroo- lijk rend. „Nu kan ik gerust sterven," zei ze, „en hier, mijn vriend, neem als aandenken dezen ring, houd hem heilig hij heeft aan goede menschen toebehoord. Hier in deze ver dieping, onder den brillant, is een haarlok geborgen; ik vermoed, dat die lok van mijn vader afkomstig is." Met wijdgeopende oogen zag Vollmar hkar aan; er was geen twijfel mogelijk, hier lag de dochter van graaf Hardenberg, de erfge name van millioenen. In groote haast deelde Vollmar Dora zijn vermoeden mede; alle opgaven stemden over een de laatste beslissing zou haar moeder geven, die in het huis van den geestelijke vertoefde. „Ga ga spoedig!" riep Dora, opdat ik vóór mijn dood mijn moeder nog omarmen en haar zegen vragen kan." Vollmar ijlde in den stillen nacht voort; het scheen hem toe, of alles een droom was. Een half uur later kwam hg met de oude Lize en den geestelijke in de villa Mandoli- nata terug; de dokter trad hen te gemoet: Dora had zoo juist den geest gegeven. Met een gil wierp de moeder zich op haar dood kindzij had haar ring herkendzij had haar kind teruggevonden, maar hield slechts een levenloos omhulsel in haar armen. Zij kuste dien kouden mond, die gesloten oogen en haar heete tranen bevochtigden Dora's ge laat. De geestelijke vouwde de handen en sprak plechtig: „De wegen Gods zijn won derbaar en ondoorgrondelijk; wat Hij doet is wel gedaan." „Amen!" besloot Vollmar en hij weende. XV. Tien jaren zijn voorbij gegaan. Op het Les- sing-plein verheft zich nog altijd het prach tige gebouw van graaf Hardenberg. De naam «Paleis Hardenberg" is veranderd in //Har denberg-AsyL" Honderden ongelukkigen vinden hier troost en leniging in hun lijden. Nooit werden de millioenen van een edel mensch tot een beter doel aangewend. Het is 's middags twaalf uur. In zijn weelderig ingerichte kamer zit de directeur der inrichting, Theodoor Vollmar, een ernstig man met grijs haar. Een flinke vrouw in haar beste levensjaren, net burger lijk gekleed, zit tegenover hem. Zij schijnen te spreken over eene aangelegenheid, het ge sticht betreffende. De jonge blonde vrouw wendt al hare welsprekendheid aan om den directeur tot iets over te halen. „Nu goed!" antwoordt Vollmar einde lijk; „ik zal dan peter over uw kind zyn, maar ik heb óón verzoek omtrent het meisje, lieve Hulda!" „Spreek op dan maar," zegt de jonge vrouw „mijn man en ik, wij zullen zeker alles gaarne voor u doen." Vollmar zag haar ernstig aan. //Het meisje moet Dora heeten," zei hij kort-af en wendde zich naar het venster. „Anders niet?" riep de jonge vrouw uit; „dat is toegestaan en nu adieu. Ik heb mijn handen vol met het doopmaal en groot moeder wacht met de kleine thuis." Vollmar ziet haar na. „Zij is gelukkig, mompelt hij„ik heb niet slecht aan haar gedaan. Haar man, mijn eerste beambte, is door mij in zyn betrekking gekomen; zoo heb ik haar mijn dankbaarheid betoond." Een kantoorbediende treedt binnen en over handigt zijn chef een naamkaartje. Het luidt: Max Hardenberg. Farmer. Pennsylvania. Het volgende oogenblik treedt een krachtig blond man binnen, vergezeld van een elegant gekleede dame, die een flinken negen-jarigen knaap aan de hand houdt. „U heer graaf?" roept Vollmar met blijde verbazing. „U en nu het te laat is?" „Te laat?" vraagt Max. //Gij gelooft toch niet dat ik om dat geld kom? Dat is zoo goed besteed, als ik het ooit zou hebben kunnen doen; neen, ik wilde Marie (myn vrouw) en den jongen mijn vaderland eens laten zien en het graf van mijn vader bezoeken." Daarop vertelde hij hoe hij na harden strijd in Pennsylvanië grond had gekocht en door gelukkige oogsten van jaar tot jaar zijn farm had uitgebreid. Hij bezat nu zooveel grond eigendom, dat hij niet met Drakenstein zou willen ruilen. „A propos!" riep hij vroolijk, „hoe gaat het met mijn vriend Nathan Ehrentraut? Heeft mijn geld hem zegen gebracht?" Vollmar schudde het hoofd. „Ook zijne zon den zyn aan zyn kinderen vreeselyk bezocht! Zijn lieveling Esther stierf aan een gebroken hart; reeds lang is zij in de groeve verteerd en acht dagen geleden daalde zijn zoon ten gr ave; hij stierf aan eene borstkwaal. Na than Ehrentraut heeft zijn kinderen overleefd. Men zegt hij is geheel versuft en verstompt; een hulpbehoevende grijsaard. Zijn schoon zoon Golinski is gevlucht; niemand heeft hem ooit weergezien." De middagzon zond haar gouden stralen neer, toen vier personen aan het graf van graaf von Hardenberg stondenhet waren Max met de zijnen en Theodoor Vollmar. „O, vader! kondet ge nu bij ons zijn," sprak Max met luide stem; „uw zegen zoudt ge ons zeker geven. Ik heb een brave vrouw, een lief kind en een goed gewetenis er groo- ter schat? is er een hooger levensgeluk?" Vollmar vatte de hand van Max en maakte hem bekend met hetgeen na den dood zijns vaders was gedaan. Toen omhelsde Max zijn vrouw, drukte zijn kind tegen zich aan en riep uit: //De zonden der vaderen zijn thans verzoend; vrede zij den dooden en vroolijk- heid en welvaart allen levenden!" Einde.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1