§'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. LAHPE BELGE, „DE KLOK." De Sumatra's Apenberg, DES PUCES. Wlfl. JONKER-KINÜT. 30 Cts. Bazar 3, 4, 5, 6 en 8 a 10 Cents. M ontvanpn mMn leroolte ZALM, a 60 Cent w ons. Standplaats: Havenplein. J. VAN MUIDEN, LA POLLA Zalm, Paling en Purmerender Metworst. DIRK VISSER van Pnrmerenfl. M00LHUIJSEN, Kuiperstraat. Geen Kermis-Sigarenü! maar goede waar!!! Puike HAVANNA'S en MANILLA'S, J. REIS, OESTERPUT, NIEUW! NIEUW! Voor het eerst in Europa ter bezichtiging No. 1501. Woensdag 6 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. ^.toonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KERMISOVERZICHT. Bom, bamBom, bamklonk 't gisterenmorgen toen de torenklokken 't achtste uur hadden ver kondigd, en hoewel dat luiden op een ongewonen tijd plaats had, maakte zich niemand ongerust, want ieder wist, dat hier aan geen brandgevaar behoefde gedacht te wordenintegendeel, men zag vroolijke gezichten, en niet 't minst onder de jeugd, daar iedereen wist, dat 't „Bom, bam teu doel had de kermis van Ao. Di. 1887 in te luiden. Zoo heeft dan de feestweek een aanvang genomen en menigeen is vol blijde verwachting: de inwoners onzer gemeente bij de gedachte aan de uitspanningen, die hun te wachten staan en de neringdoenden en kermisreizigers in de hoop goede zaken te maken. De illusies der laatst genoemden zijn gegrond op de ondervinding, bij vroegere kermissen opgedaan, zoodat ze dan ook bij deze gelegenheid in talrijke scharen zijn ko men opzetten, om hun contingent aan 't geheel te leveren. Dat woord geheel moet hier echter iu betrekkelijken zin genomen worden, want ei genlijk hebben we geen geheel meer, zooals in vroegere jaren, maar drie deelen en nog wat, te vinden aan 't Havenplein, 't Molenplein en 't Westplein, met een verbinding der twee laats ten langs den Kanaalwegdan nog wat zoeken we tegenover 't Centrum, in den vorm van een fraaie schouwburgloge, waarin 't gezelschap van den hr. Van Lier optreedt. Menigeen deelt met ons 't gevoelen, dat die schouwburg een beter effect zou gemaakt hebben tusschen de groene boomen van Tivoli's voortuin, waar men vroeger altijd gewoon was er een te vinden. Toch zal 't den hr. Va» Lier niet aan bezoekers ontbreken, zoo als we gisterenavond konden zien bij de opvoering van „Marianne, de marketentster van 't groote leger." De directie heeft gezorgd juist die stukken, welke 't groote publiek trekken, op 't repertoire te plaatsen, zooals we zien in „De Kinderroofster" en „Richard III." We troffen bij de opvoering, gisterenavond, weer eenige onze onde bekenden, steeds nog flinke en degelijke acteurs en actrices aan, en stemde van harte mede in 't applaus, dat de heeren Veltman, Potbarst en van Hitter meermalen ver wierven. Ook mevrouw Ellenberger, in de titel rol en mej. Grader, als Helena Beauferrand, ver wierven een welverdienden bijval. Een tweede schouwburg vindt men op 't Mo lenplein, tegenover den heer Bloos, en wel 't gezelschap onder directie van deu heer Hart, dien we vroeger alreeds met succes een paar malen werkzaam zagen in Tivoli. Is ons Tivoli reeds op zichzelf aantrekkelijk als een liefelijk groen plekje, de ijverige direc teuren Maalsteed en Schaap weten 't op kermis nog aantrekkelijker te maken door 't gezelschap onder directie van den heer Stroober te enga- geeren, welke directeur steeds met iets nieuws voor 't publiek optreedt en, dit jaar met speci aliteiten op verschillend gebied, verschijnt, die een avond, daar doorgebracht, tot een der aan genaamste kermisontspanningen maken. Groot succes heeft in 't bijzonder Madlle Clara, wanneer zij als chanteuse comique exentrique op treedt. Miss Blanch Stuart, fraulein Martha, mademoiselle Amalia en franlein Marie worden steeds onder een daverend applaus teruggeroepen. Niet altijd was de zang zoo goed als ditmaal. De werkzaamheden der specialiteiten wekken al gemeen bewondering en lokken meermalen een luid „bravo uit. Nu munten de toeren van de familie Terensio dan ook nit door kracht, vlug heid en sierlijkheidgymnasten, die in de eerste plaats bevoegdheid tot oordeelen hebben, moeten dat gaan zien. De jongleur Paulo werkt met buitengewone behendigheid en zekerheid, waardoor alle gedachte aan gevaar verdwijnt. Welverdiend was 't applaus, dat de frères Wardinios verwier ven. Eindelijk mogen we niet verzuimen een woord van lof en goedkeuring te uiten over den musicalen clown, den heer Herman Kroger, die bij zijne inderdaad verdienstelijke voordracht op verschillende instrumenten, het publiek in een prettige, aangename stemming weet te brengen. De heer 8troober heeft zich ditmaal uitmuntend gehouden. Aan café-concerts hebben we deze kermis groote verscheidenheid. In 't café Polak kan men chanteuses van allerlei nationaliteit hooren, benevens den Holl. komiek Frits K. Jungen, en tot afwisseling, als men eens wil opstaan, in de tuinzaal eens dansen, De heer Pruimers heeft voor de kermis geënga geerd een gezelschap onder directie van den heer J. S. Cantor, en op den Kanaalweg treffen we aan „Alcazar" onder den directeur J. C" Smit; beiden met uitmuntende gezelschappen. Een kermis zonder gelegenheid tot dansen zou niet bestaanbaar zijn, zoo dacht de directie van Mnsis Sacrura, en organiseert daarom eiken avond een bal a la Strauss in de nette en ruime zaal. 't Wapen van Noordholland, op 't Molen plein, sinds jaren bij danslustigen bekend en met de kermis door hen bezocht, geeft iederen avond bal, waarvan ook nu zeker velen gebruik zullen maken. Wil men in den laten avond de kermisdrukte voor een oogenblik verlaten en eens rustig uit blazen, dan kan men in den tuin van „Du Port von Cleve" gaan zitten om iets te gebruiken, 't Havenplein biedt heel wat aan. We zien daar de sierlijke inrichting van den heer Lion, tot 't vervaardigen van photogrtphie- portretten, instantanée, de stoomcaroussel van Vincken, die ditmaal weer iets nieuws en fraais heeft medegebracht en ook een dergelijke in richting op 't Westplein heeft; de stoom-veloci- pède van Benner, de taverne Parisiènne van Lemeur Consael, de Paris, en ook 't Grand Théatre des puces, waar zelfs vlooien hare kunsten ver- toonen en 't bewijs leveren, ook iets te kunnen leeren. 't Molenplein heeft ook zijn deel gekregen, al is 't met 't oog op vroeger, een zeer bescheiden deel. Hier moeten de liefhebbers van gastreeren zijn, om hun hart eens op te halen Han de beignets van Koppen, aan de heerlijke poffertjes van de wed. van Rijken of van der Kam en aan de beroemde wafelen van Boukamp. 't Westplein is voorzeker wel 't ruimst bedeeld. Hier vinden we 't Groot Cagliostro-Theater van Alber. Met recht mag die heer op ruim bezoek hopen, want hij weet 't zijn publiek niet alleen aangenaam te maken, maar geeft werkelijk iets schoons te zien. We wijzen daartoe op Mons Claer, die als homme reptile of slangenmensch optreedt, en de buigbaarheid des lichaatns tot de hoogste volkomenheid heeft gebrachtThe Fakyr of de slapende sylphide en niet 't minst de Argen tum Pluvia. Een HelderBche kermis zonder Spriet, dat gaat niet zouden we haast zeggen. Nu, onze oude bekende, dien we reeds zoo vaak bezochten, willen we ook nn niet voorbijgaan, maar zijn Théatre de Nouveautés binnentreden, waar ook wij waarschijnlijk wel wat nieuws zullen zien, en waar „De beer en de schildwacht" als pantomime tot slot ieders bijval verwerft- Apen hebben steeds voor menschen iets aan trekkelijks gehad en de directeur van Sumatra- Apenberg rekent er bepaald op, dat dit nog 't geval is, want hij heeft zoo wat 90 van die ge- staarte bewoners der keerkringen naar hier ver voerd, om ze zoowel in vrijheid als in dressuur te laten bewonderen. Met 't werk van Darwin in de hand zouden we kunnen onderzoeken Maar haltWe komen om te kijken en niet om te onderzoeken op de kermisdat zouden we haast vergeten. De kermis, als ze is zooals 't behoort, moet ieder wat gevendat dacht zeker professor Mullens, met 't oog op de spiritisten, toen hij zich weer hier een plaats uitkoos. Zijne werkzaamheden op 't gebied van spiritisme zijn, zooals we van vroeger reeds weten, buitengewoon en een ken nismaking ten volle waard. Kijken we nu nog even naar 't Eendenver- maak, zoo iets in den geest van „Pak de leuning en we zijn 't terrein rond geweest. O, neen, daar staat nog een tent, een panorama. Of we niet meer oude bekenden gezien hebben!" vraagt ge. Zeker, maar we kunnen niet alles op eens ver tellen. Loopt maar eens langs den Kanaalweg. Daar hebben we de fraaie étalage van Gebr. Bonnier kenrige artikelen. Elke vitrine toont u den prijs der elegante voorwerpen, zoodat men er met genoegen voor blijft stilstaan. Ha, daar is Dirk Visser ook weer- Wat hij verkoopt, behoeven we niet te vertellen, want zijne gerookte paling, zalm of Purmerender met worst, zult ge u nog wel herinneren. Ook onze plaatsgenoot Selderbeek, dien we elke kermis op zijn gewone standplaats vinden, is wederom present met paling en metworst; in zijn koek- en suikerkraam biedt hij u delicieuse lekkernijen aan. 's Artikel paling schijnt meer en meer in trek komen bij de kermisgangers, waardoor Balm, daar ginds, zich gedrongen gevoelt, deze delicatesse, in de wateren van 8paarndam gevangen, wel te verstaan niet gerookt, den kooplustigen aan te bieden. Nn wijzen we u nog op de Deventer koek-kraam van de wed. Haak, die bij 't annonceeren van hare keurige waar, zelfs tot een dichterlijke ont boezeming oversloeg, en dan scheiden we er voor ditmaal nit. De drukker dringt ons tot spoed, want ook hem loopt met de kermis 't hoofd van de drukte om, en daarom, wat we verder te zeggen hebben, bewaren we voor een volgend nummer. Excuseer, waarde lezer, een woordje nog. Door al die drukte hadden we haast vergeten „pleizierige kermis" te wenschen. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 5 Juli 1887. De heer K. Middelkamp, die jl. Vrijdag zijn 40-jarige ambtsvervulling herdacht en tege lijkertijd het feit van 25 jaar hier geplaatst te zijn als inspecteur van politie, ontving van velen, die we in ons eerste verslag niet konden ver melden, talrijke félicitatiën, o. a. ook van den di recteur C. Spriet niet 't minst. Genoemde direc teur meende den jubilaris aan het politiebureau no. 2 een muzikale hnlde te brengen, doch hem daar niet aantreffende, nam 't muziekkorps den terug weg tot voor de woning van den heer M., alwaar de ovatie voltooid werd. Bij die gelegenheid bood de hr. Spriet hem tevens een fraaien leunstoel aan. Wij herstellen tegelijkerheid de vroegere mede- deeling, dat 't geen lezenaar, maar een schrijftafel was, die geschonken is door den hr. commissaris van politie Swaving en den oud-geëmploieerde bij de politie, den hr. L. W. F. Oudenhoven. Uit persoonlijke achting brachten dezen hem dit hul debetoon. Vrijdagavond vergaderde't Collegie Ver gunning, onder den president A. G. J. de Vries, in 't lokaal van den heer Bloos. Nadat de nstulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd waren, werd er onder de leden ernstig van gedachten gewisseld over de a.s. verkiezing van candidaten voor den ge meenteraad. Na nog eenige huishoudelijke mededeelingen en schikkingen werd de vergadering gesloten. De marinier 3e kl. W. B. is door den krijgsraad veroordeeld tot 6 maanden militaire gevangenisstraf met ontzegging voor 5 jaar om bij de militaire macht of als militair geëmploieerde te dienen, uit hoofde desertie in tijd van vrede voor de tweede maal lij het korps mariniers is men een verandering wachtende, betreffende het nachtleger. Het slapen in scheepshaug- matten wordt bij dat korps waarschijnlijk ingevoerd. De gemeente Alkmaar is in hooger beroep door het gerechtshof te Amster dam veroordeeld tot betaling van f 6500, de wed Siebrands aldaar, als scha devergoeding wegens den dood van haar echtgenoot, die, zooals men weet, door een stuk hout van het waaggebouw doo- delijk werd getroffen. Het admiraliteits-hof te Londen heeft uitspraak gedaau omtrent de aanvaring te Aden van de Prins Hendrik, van de Mg. Nederland, en het Eng. stoomschip Hub- bock. De Prins Hendrik is alleen schul dig verklaard. Het doodschieten van Hottentot De afkeurende stem, die zich hier en daar laat hooren tegen den veldwachter Heinhuis te Oostzaan, die Hottentot dood schoot, niettegen staande twee gewapende veldwachters tegenover één oud man stonden, heeft den Officier van Jus titie te Haarlem, mr. Rethaan Marcaré, aanlei ding gegeven (in 't N. v. d. D.) te verklaren hoe de zaak zich naar de voorstelling der veld wachters heeft toegedragen. Wij laten het zakelijko gedeelte hier Tolgen „Hottentot trachtte, toen hij zich betrapt zag, eerst te vluchtenhij kon niet zijn betrekkelijk zware boot echter niet ióó snel vooruitkomen, als de veldwachters met hun licht, eer o p dan i n het water liggend bootje. De mazen der fuiken werden toen gemeten en terwijl de veldwachters hiermede bezig waren, deed Hottentot onverhoeds een poging om het bootje der veldwachters te doen kantelen ware hem dit gelukt, de veldwachters zouden vermoe delijk het leven er bij ingeschoten hebben. Wie met den moerassigen bodem van Oostzaan be kend is, weet, hoe de betrekkelijk breede binnen wateren aldaar gevuld zijn met drijvende modder, waaruit zelfs de meest geoefende zwemmer zieh nau welijks redden kan. Op levensbehoud bedacht, sprongen daarom de beide veldwachters over in het bootje van Hot tentot, dat daardoor in sterk schommelende be weging kwam. Smits viel bij het overspringen en werd dadelijk door den zeer gespierden Hot tentot bij de keel gegrepen en neergeduwd, waarbij hij beklemd geraakte tosschen een bank en het zware lichaam van Hottentot, die zich inmiddels voorover gebogen en met zijn nog vrije hand Heinhuis, die nog geen vasten voet in de schuit had, achterover geworpen had. Ouder het uiten der woorden„nu zal ik jelui verzuipen ge komt niet van deze plaats trachtte Hottentot daarop Heinhuis over boord te werpen. Terwijl hij hiermede bezig was, riep Smits, die het te benauwd kreeg, luidde om hulp, terwijl Heinhuis Hottentot smeekte om af te laten, was het niet om zijnentwil, dan toch ter wille van Heinhuis' vrouw en hare vijf kinderen. 't Kan me niet verdommen 1" antwoordde Hottentot. Onder die benarde omstandigheden riep Smits, die zich niet verroeren kon, Heinhuis toe, of hij geen revolver had. 't Gelukte Heinhuis, die zich met een hand aan de boot vastgeklemd hield, met de andere zijn revolver te grijpen, waaruit hij daarop, zonder te kunnen mikken, in den blinde twee schoten loste. Een daarvan trof Hot tentot, die aanvankelijk bleef voortworstelen, muur wien spoedig de krachten ontzonken. De veldwachters brachten hem toen aan wal riepen dadelijk hulp in. Eer deze kwam, was Hottentot overleden"" Mr. Macaré voegt er 't volgende aan toe: „Zoo luidt de voorstelling, die de veldwachters n het gebeurde geven. Een voorstelling, die tot heden door geen enkel feit wordt weerspro ken, doch integendeel bevestigd door al wat tot nog toe bekend is, ook door de richting van het wondkanaal en door den toestand, waarin de ge scheurde en gehavende kleeding der veldwachters zich bevindt." In Friesland heerscht, tengevolge van de langdurige droogte, allerwege groot gebrek aan drinkwater voor het vee. In enkele streken der provincie zgn de sloo- ten der weilandeu geheel droog en moet het drinkwater voor het vee meestal in vaten, op wagens geladen, tot van een afstand van twee uur gaans worden aan gevoerd. Aan dit vervoer zgn voor de veehou ders veel werkkracht, tijdverlies en on kosten verbonden. Ook uit andere gedeelten des lands, bepaaldelijk nit sommige streken van Zee land, ontvangen wij gelijksoortige klachten Grand Théatre Ongelooflijk en toch waar. De Directie heeft hiermede de eer het geachte publiek te berichten, dat hg ge durende de Kermis. VOORSTELLINGEN zal geven met zijne gedresseerde VLOOIEN. EENIC IN DIT CENRE. LION BARZILAY DA SILVA. Eerste Bang 25 Ct. Tweede Rang 15 Ct. Zie verder Strooi- en groote Biljetten. 13 o eonto van de Heeren LEMPEREUR BERNARD te Luik, welke hier op de Nijverheids-Ten toonstelling tegenwoordig waren en op verscheidene Tentoonstellingen bekroond zgn, zijn te verkrijgen van af f 11.50 tot f 40.— bij Binnenhaven No. 10, Nienwediep. is een lekkere, geurige, goed brandende SIGAAR, S XO Cent. KANAALWEG. De ondergeteekende zal met zijne 30- Cents Bazar weder op de Kermis alhier aanwezig zgn, voorzien van een colossale sorteering van de schoonste en nieuwste Artikelen. StandplaatsKANAALWEG. G. VAN VELZEN. Weder alhier op de kermis de bekende 33 Visser, met Gerookte Paling, Zalm en Purmerender Metworst, alles puike kwaliteit, tegen cancurreerende prijzen. Door het drukke debiet alle dagen versche aanvoer. Onder aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, iaf Standplaats over den Hr. KRIJNEN, gepens. Loodsschipper, Kanaalweg. Door faillissement van een groot magazijn, ben ik in het bezit gekomen van een prachtige collectie Dames- en Kinder- REGEN- en ZOMERMANTELS, die alle voor spotprijzen UITVERKOCHT zullen worden. Pointu en Cortado, gewas 1886. FASOL. HELDBB. Gedurende de Kermis ruim voorzien van alle ZUREN en VERVRRSCHINGEN. Standplaats tegenover de Stalhouderij* van den heer ZWAAN, Westplein. of het geheel van glas vervaardigde APEN-THEATER, bestaande uit een glazen kooi, ter lengte van 12 Meter en ter hoogte van 4 Meter, waarin zich bevinden een cnliectie van 85 a 98 levende APEN van alle rassen en landen, welke zich bewegen als zag men ze in een wildernis. De kooi is van alles voorzien wat de natuur in hunne bosschen oplevert, als mede van Schommels, Trapézen, Rekstokken, druk-, slingertakken en slappe ladders, ten vermake der bezoekers; dewijl de apen dagelijks door duizenden menschen be zocht worden, zijn zij aan de bezoekers gewoon en bewegen zich evenals in de vrije natuur, zoodat deze inrichting voor gezelschappen met kinderen zeer aanbe velenswaardig is, terwijl men gerust kan zeggen, dat dit het veimakelijkste is wat de kermis u aanbiedt. Ondergeteekende beveelt zich beleefdelijk by het geachte publiek aan. DE DIRECTIE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1