't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1502. Zaterdag 9 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. Beendmaking. KALEDER DER WEEK. NIEWSTIJDINGEN. KERMISOVERZICHT. Abonnement per maanden binnen de gemeente50 Cent. franco per post75 Afzcerlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. IJitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De Bjemeester der gemeente Helder, maakt, gevolge eener ontvangen aan- schrijvin bekenddat tusschen 10 Juli en 15 Augtus e.k. op enkele dagen door de Infairie, onmiddellijk na het vuren der Artrie, schietoefeningen zullen ge houden rden van af de kustbatterij van 't fort »fprins" op beweegbare doelen in zee, üe richting van de plaat Onrust. Dat ode dagen, dat die Infanterie- sehietoefingen plaats hebbenbehalve de gewo;waarschuwingen of veiligbeids- maatrego, die voor het Artillerie-vuur worden gfceld, een roode vlag zal waaien van de barijen Kaaphoofd en Vischmarkt. Vissch*, vletterlieden, enz. worden in hun eigebelang geraden zich niet in de Heisdeur n de nabijheid van Onrust of zelfs in t Noordergat op te houden. Helder. Juli 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. JU1 (Hooimaand), 31 dagen. Ophst der Zon 3 u. 52 m. On(g. 8 u. 17 m. Zondag 0 Maandag L Dinsdag 1 "WoensdagS Laatste Kwartier. Donderdag! Vrijdag Zaterdag J H.DER, 8 Juli 1887. Dinsgmiddag waren we getuigen van een evoudige plechtigheid, 't Col- legie »Adnaal de Rugter" begaf zich met zijn bier naar 't kerkhof, om daar, zooals 't jrlijks doet, de linten te her nieuwen o de grafkransen, bij 't mo nument geiatst, ter berin nering aan de ongelukkige die met de Adder" zoo treurig hu, graf in de golven vonden. Bij monde'an den president, den heer Van der leien, werd een kort maar hartelijk wrd gesproken, ten aanhoore van hen, d opgekomen waren, om ge tuigen van ize handeling te zijn. 't Was n5 jaren geleden, dat de ramp met dat ooigsvaartuig plaats had. Die ee wandeling langs de achter zijde van 't joor wil doen, kan daar, bij 't zien van wagens der kermisreizigers, zich, wanne» zijne verbeelding hem wat te hulp kom een voorstelling maken van een zigeunenmp. 't Is duidelijk te zien, dat die zweBnde nomaden een zwaren strijd om 't jstaan te voeren hebben, en die gedachte wekt allicht 't medelijden open doet onillekeurig in den zak tasten, wanneer de traatrauzikant of kunsten maker met 'bakje rondgaat, ook al is de muziek niet ïstekend of zgn de kunsten niet nieuw. Theodon Rijkers, schipper op de aan het Ankpark alhier gestationeerde reddingsboot, s dezer dagen door den koning van Egië begiftigd met de Leo poldsorde 2e lasse, voor de redding der equipage var de Belgische vischsloep »Ferdinandns schipper Allerij, op 18 Januari jl. In de e Arnhem op te richten vleeschhal za het rundvleescb minstens twintighet ilfsvleesch minstens dertig cent per kiloninder kosten dan bij so lide slagers. In 't last van deze maand zullen te Rotterdam n openbare veiling ver kocht wordende groote schouwburg aan den Coolsing€ en het feestgebouw aan de Rotte. Het Peoleumtoestel van een be woonster der bstenburgergracht te Am sterdam geraaie in brand. Fluks wordthet om ernstiger ongeluk ken te voorkoien het raam uitgeworpen. Doch ongeluklgerwijze valt het op een voorbijgangster die daardoor zulke ern stige brandwoden bekwam, dat zij per rijtuig naar kt Binnengasthuis moest vervoerd worda. Sedert eaigen tijd heeft zich onder de troepen t« Amersfoort in garnizoen, een ontevredaheid geopenbaard, die te voren nimmer is waargenomen. In het laatst der vorige week hebben een 55tal manschappen den troep verlaten. Zaterdag werd op de deserteurs onder de gemeente Hoogland een formeele jacht gemaakt, waarbg het slechts gelukte een 6tal aan te houden, die, met den fouragestrik aan het paard gebonden, bij het korps wer den terug gebracht. De overigen wisten in de korenvelden te ontkomen. Van een 13tal zgn verzoekschriften ingekomen om bij een van de escadrons huzaren te wor den overgeplaatst. Ook onder de gegra dueerden moet ontevredenheid bestaan, die evenwel nog niet uit daden is ge bleken. (U. D.) Een dienstmaagd te Groningen was beschonken, en bg onderzoek werd uit haar bed een ledige wgnflesch en een flescb, gedeeltelijk gevuld met cognac, te voorschijn gehaald, en wel van hetzelfde merk als aanwezig was op de kamer van een inwonend student. Van deze vondst werd kennis gegeven aan de politie, die al spoedig in de dienstbode een oude bekende der justitie en politie ontmoette Een nader onderzoek werd alsnu noodig ge oordeeld en achtereenvolgens werden uit bovenbedoelde legerstede te voorschijn ge haald vgf verschillende boekdeelen (pracht banden) en een wekkerklokje, welke de dienstmeid zich in den laatsten tijd van den student en van baren patroon bad toegeëigend. Toen zij ontnuchterd was, gaf zij voor de flescb wijn geheel en de flescli cognac voor de helft te hebben genuttigd, terwgl zg van plan was de boeken, waaronder n. b. een paar Engelsche werken, te lezen. Zg werd onmiddellijk gearresteerd. Te Deutichem is de aannemer K. verdronken. Men vermoedt dat hier een misdaad beeft plaats gehad, althans de justitie bemoeit zich met de zaak. In den nacht van 15 op 16 Mei is in de onmiddellijke omgeving van de administrateurswoning van Loeboe-Dalem (Deli) de Arabische paardenjongen zonder het minste gerucht door een tijger weg gehaald. Na de vermissing ging men 's morgens vroeg aan het zoeken en vond toen een gedeelte van het bovenlijf en een afge kloven onderbeen terug. Dit is in ander halve maand tijds het zevende menschen- offer, dat door tijgers gevallen is. Het stellen van vallen met vastgebonden honden of geiten scbijnt niefs te helpen, nu het ongedierte reeds zooveel menschen- vleesch geproefd heeft. (Deli Ct.) Van den heer C. Bosman te Alk maar is bg Prov. St. van N.-Holland een verzoek ingekomen om subsidie voor zijn stoombootdienst Texel-Nieuwediep voor 1888, te laat echtei dan dat Ged. Staten de zaak behoorlijk konden toelichten, zoo dat deze aanvraag thans werd gesteld in handen van Ged. St. om in de najaars vergadering daarop te dienen van advies. In tegenspraak met hetgeen eenigen tijd geleden in verscheidene bladen, vooral buitenlandsche, omtrent den gezondheids toestand van Z. M. den Koning gedurende zijn verblijf te Wildungen werd gemeld, schrijft men aan de Haarl. Cour. uit die badplaats De uitkomst van de kuur, die de Koning hier gedaan heeft, is naar Z. M. zelf herhaaldelijk verzekerde volkomen be vredigend want niet alleen de kwaal waarvoor Z. M. deze badplaats bezocht, is aanmerkelijk verbeterd, maar ook de alge- meene gezondheidstoestand is voortreffe lijk geworden. Dinsdag heeft de rechtbank te 's-Bosck uitspraak gedaan in zake contra Petrus Yugs, 30 jaar, metselaar, wonende te Kromvoort, thans gedetineerd, beschul digd van poging tot doodslag op den bri gadier-titulair der rgksveldwacbt J. de Rooy te Vucht, door, toen deze hem wilde bekeuren, wegens jachtovertreding, op hem met een geladen jachtgeweer te schieten, welk schot door de vlugge beweging van De Rooy, des daders doel miste en hem rakelings over de schouders langs het oor ging. De rechtbank heeft hem aan voorschreven feit schuldig verklaard en veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. In het Stallingstraatje te Breda is zekere B. op ongelukkige wjjze om het leven gekomen. Hij had twist met zgn vrouw, die hij nabij de trap zijner wo ning in het haar vloog, doch de man greep, in plaats van natuurlijk hoofdhaareen valsche vlecht en tuimelde, zijn evenwicht niet kunnende houden, van de trap, met het gevolg dat hij bijna terstond een lijk was. Twee dames, mevr. V., van Gorin- ehem, en hare ongehuwde zuster, mej. de V., uit Utrecht, die met haren broeder Maandag naar Laag-Soeren waren ge reisd, hadden zich terwgl laatstgenoemde zich even had verwijderd, naar den weg langs het Dierensche kanaal begeven en werden korten tijd daarna levenloos uit het water opgehaald. Ondanks de dade lijk aangewende krachtige hulp, o.a. van den toevallig nabij de plaats des onge- vals vertoevenden dr. S.uit 's-Graven- hage, en van den geneesheer-directeur van Bethesda, dr. Hulst, mocht 't niet ge lukken de levensgeesten op te wekken. De lijken der dames werden naar het nabu rige Dieren vervoerd. Bij de militaire oefeningen van dë grenadiers en jagers in het Malieveld te 's-Gravenhage werd Maandag een jong milicien zoozeer door de hitte getroffen dat hg bewusteloos neerzeeg. Ondanks alle aangewende hulp was 't niet mogelijk, hem weder bij te brengen, zoodat bg met een raderbaar naar het Mi litair Hospitaal moest worden overgebracht. Waarin iemand zijn neus al niet steekt Op het achterbalkon van de tram stond in Den aan den Hoogewal een heer, juist op het oogenblik toen de tram derailleerde, en door den beftigen schok de heer metzgn neus door een ruit geraakte. Zoowel neus als wang en ruit droegen de kenteekenen van het dé raillement. Opgehaald uit het goudschip „De Lutine" zijn weder 2 Spaansche matten en 2 manden roest, waarin zich zware voorwerpen bevonden, onder andere ko- 's van 8 kilo. Het roest moet fijnge- klopt worden om daaruit de geldstukjes te zoeken. Yan een ijverig, maar min of meer verstrooid ambtenaar bij de rechterlijke macht wordt het volgende verteld: Zgn oudste meisje was jarig en vroeg hem wat zg wel van hem voor haar ver- l'aardag zou krijgen. Het antwoord luidde: f 10 of 3 dagen. Indertijd werd gemeld, dat op 3 December 11* in het slijk aan het strand bij 8tavenisse het lijk was gevonden van eenen man, wiens hoofd geheel ver brijzeld was. Door het rechterlijk onderzoek, in gesteld door de rechtbank te Zierikzee, kwam daar na aan het licht, dat hier waarschijnlijk eene mis daad had plaats gehad. Het lijk was van schipper Dehbaudt, die op de „Cléopatra voer en zich veel op de Zeeuwsche wateren bewoog. De verdenking op diens knecht, Henri Wijngaert, gevallen, werd door diens latere handelingen bevestigd, en nadat hij op aanvraag der Belgische justitie te Roncq in Frankrijk gevangen genomen en door den procureur des konings te Rijssel ondervraagd was, door eene gedeeltelijke bekentenis gevolgd. Wijngaert had zijnen schipper, volgens zijne eerste verklaring, om dat deze hem met een mes te lijf wilde, doodgescho ten, hem zijn uurwerk en eene brieventasch met 800 franc ontnomen en zijn lijk overboord geworpen. Vermoedelijk is dit niet de juiste toedracht geweest, daar Wijngaert later opgaf bij den mast te hebben gestaan en van daar op den schipper, die aan het roer was, te hebben geschoten. Deskundigen heb ben uitgemaakt, dat de dood eeu gevolg is geweest van een geweerschoten wel van een dat van zeer na bij gelost moet zijn geworden.Welk een slecht sujet die Wijngaert is, blijkt ook uit zijn gedrag na den gepleegden moord. Met behulp van de meid E. Strobbe en haren broeder Jules Strobbe heeft hij toen te Gent het huis van den schipper geplunderd en zich verder aan uitspattingen overgegeven. Met genoemde handlangers van den diefstal stond hij nu dezer dagen, 15,16,17 en 18 Juni voor het hof van Oost-Vinanderen te Gent terecht. Ofschoon de ver dediger van den beklaagde, mr. Van Reijmbeke, volhield, dat het hof onbevoegd was de zaak van den moord te onderzoeken en te vonnissen, daar de mis daad bedreven is in Holland of in de wateren van Holland en de beklaagde vaste woonplaats heeft, ging het hof toch in overeenstemming met de mee ning van het Openbaar Ministerie met de behande ling der zaak voort. Men bad de „Cléopatra" ach ter het Paleis van Justitie laten brengen en voerde daar Wijngaert geboeid heen, om van hem aanwij zingen te ontvangen betreffende de plaats waar het misdrijf had plaats gevonden. Met groote koelbloe digheid werden deze gegeven, en de vragen op on gedwongen wijze beantwoord. Ook bij het verder verhoor onderging de houding van den beklaagde geen verandering. Eenmaal maakte hij zich vroo- lijk over de verklaring van eenen der getuigen, dat de moord zou hebben plaats gehad met een oud ge weer. En toen hij, na de uitspraak der jury door het hof tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, met dat vonnis bekend gemaakt werd, lachte hij. Hoopte hij wellicht, dat de cassatie die hij heeft laten aanteckenen hem helpen zal? De beide andere beschuldigden werden vrijgesproken, omdat zij ge acht kunnen worden door W. misleid te zijn. Voor zijne bemoeiingen ontving de heer mr. baron Van Styrum, lid der rechtbank te Zierikzee, die als getuige verschenen was en voorts de noo- dige inlichtingen aan de Belgische justitie had ver strekt, deu warmen dank van het hof. Antwerpen, 5 Juli. Een ontploffing van naphta heeft een magazijn van drogerijen in de Rue Large geheel verwoest. Een tiental personen werden bedolven door de puinhoopen. Drie daar van zijn, ernstig verwond, er onder van daan gehaald. Hoorde men tot hiertoe nog slechts van land- en watervélocipèdes, en vooral van verbeteringen in den laatsten tijd van de eerstgenoemde voertuigen, thans is een uitvinder te Berlijn voornemens een ge heel andere soort te ver?aardigen, en wel een luchtvélocipède. Evenals het luchtschip zal ook zij si- gaarvormig en uit dikke zijden stof ver vaardigd zijn. Zij zal een inhoud hebben van 154 M3 en met waterstofgas gevuld worden door middel van een daaraan ver bonden machine. Onder aan den ballon hangt een soort van rijwiel, dat 8 vleu gels heeft, die door den lucbtwielrijder met de beenen in beweging worden ge bracht. De cholera is weder in Italië ver schenen. Een matroos bracht haar uit Catania naar Rocelle in het district Reg- gio over. 60 percent der aangetasten zijn reeds overleden. De bewoners vluchten in alle richtingen. Ook uit Rusland komen berichten over cholera. Te Kharkow kwamen in de afgeloo- pen week 18 gevallen voor, waarvan 7 met doodelijken afloop. Londen, 5 Juli. Heden werd te Bir- mingham de wielerwedstrijd gehouden waarbg om het championship voor En geland gereden werd. Wat een leger kost. Yan 1834 1884 kostten de Engelsche verdedigings middelen 221.377.936. Een geheimzinnige zaak houdt op 't oogenblik de Fransche politie en het Engelsche gezantschap te Parijs bezig. Het adviesjacht Surprise, behoorende tot het Middellandsche zee-eskader, kwam onlangs te Marseille aan om den Hertog van Edinburgh, na afloop van het jubel feest, naar het eskader terug te brengen. Daar de Hertog eerst Yrijdag verwacht werd, vertrok de commandant, Le Stran- laandag om Avignon en eenige an dere plaatsen te bezoeken. Bij de aankomst van den hertog van Edinburgh was de commandant nog niet teruggekeerd en na een paar uur gewacht te hebben vertrok de Surprise zonder hem. Sinds den dag van zijn vertrek heeft men niets meer van hem gehoord. De tal rijke nasporingen hebben nog niets aan het licht gebracht. Men vermoedt, dat hij vermoord is en dat de Rhöne zgn lgk reeds naar zee zal hebben gespoeld. Hardloopers en hardrijders gaan zoo zachtjes aan uit de mode, maar nu krij gen we hardeters. Een man te Effiugham (Engeland) ging een weddenschap aan dat hij in 15 mi nuten tijd een kuiken zou dooden, pluk ken, braden en opeten. Hij zette een pot met kokend water en een met koud wa ter gereed, een warme kookpan en een heet platijzer. Toen het juiste oogenblik was aangebroken, sneed hij het kuiken den kop af, dompelde het in een pot met kokend water, plukte het en maakte het verder schoon, legde het daarna in de pan met het platijzer er op, om zoo de bovenzijde te braden. Na verloop van elf en een half minuut was er van het dier niets anders over dan de beentjes. De kleermakers en naaisters van Pitssburg hebben bekend gemaakt, dat zij weinig lust gevoelen hun werkvolk van onbetaalde rekeningen te betalen en zij daarom een lijst zullen maken van de wanbetalers en zal deze lgst volgens de statuten van de „Merchant Tailors'Union" worden zal openbaar gemaakt. Te Londen had zich het gerucht verspreid, dat de Koningin zes guineas (f 75.60) en een zilveren wieg zou aan bieden aan elk kind dat op den dag van haar jubilé"geboren was, en het gevolg was dat, niettegenstaande het onwaarschijn lijke van dit gerucht, reeds 400 personen zich om deze „surprise" aanmeldden. De geboorten in het vereenigd koninkrijk zgn gemiddeld 3200 per dag, 6 guineas voor elke geboorte zou dus reeds meer dan 20.000 zijn. De zilveren wiegen zouden zeker minstens evenveel kosten. Eu als het cadeau uitgestrekt werd over het geheele Rijk, zouden de financiën der Koningin niet weinig in de war gebracht worden. Doch het volk denkt blijkbaar niet aan dat alles en heelt zich hardnek kig aan het geloof gehecht, dat het ge schenk werkelijk zal komen. Weder is een dierentemmer het slacht offer van zgn gevaarlijk beroep geworden. Te Bourges is nl. de leeuwentemmer Agop door een zijner leeuwen verscheurd. Het ongeluk gebeurde niet gedurende een voorstelling, maar bij een repetitie. (Vervolg). Als de kermis begint, die opmerking hebben we reeds meermalen gemaakt, schijnt de rechte ambitie er nog niet te zijn 't is of men nog niet recht aan de feestvreugde gewend is. Zoo zullen ook zonder twijfel de schouwbnrg-direotiën geoordeeld hebben. Maar ze hebben tevens gezien dat 't wel beter wordt, dat er climax in de pret komt en de tenten iederen avond ineer publiek trekken. Was 't Maandagavond bij den heer van Lier zuinig, Dinsdagavond, bij de opvoering van „De Kinder roofster," werd 't reeds veel beter, Woensdagavond was 't nog voller bij „Richard III," en zoo voortgaande, veronderstellen we, dat de directie bij 't einde der kermis tevreden zal zijn. „De Amsterdamsche Straatvogels" is een stuk, alsof 't voor de kermis geknipt is. De „Revue der Amsterdamsche Aprilfeesten", ver dienstelijk gezongen door mej. Grader en den heer Jnrgens, en „Popjelief," door mej. Grader, ver kregen een welverdiend applaus. 't N.- en Z.-Hollandsch Tooneel, onder directie n den heer W. Hart, opende Dinsdagavond zijn repertoire met „Bloedschrift" etc. Zou die titel misschien ook wat heel bloederig geweest zijn voor de lustige kermisgangers De toeloop was ten minste niet groot, hoewel er door de hoofdver- toocers blijkbaar veel moeite aan een goede op voering werd besteed. Beter ging het met „Her man de Ruiter", een echt vaderlandsch stok, waarin voor een acteur eer te behalen is. Wat we voorspelden omtrent 't Concert Varié van den heer Stroober, is waarheid geworden. Iederen avond wordt in Tivoli de toeloop grooter, want gewoonlijk laat men 't niet bij een enkel bezoek. In 't personeel van den heer S. is een kleine wijziging gekomen, door 't vervangen van den heer Hermann Krnger, die zijn plaats heeft afgestaan aan fraulein Rynold, ook een speciali teit op muzikaal gebied, die hare werkzaamheden steedB gevolgd ziet door een daverend applaus- Ook traden Woensdagavond voor 't eerst alhier de twee negers op 't tooneel, de hh. Gaynes en Thompson, en wisten den lachlust van 't pu bliek op te wekken. Als men 't lokaal van den heer M. Polak, bij de Mosterdbrug, passeert, loopt menigeen eens even in en blijft dan vaak langer, dan hij eerst van plan was, omdat het gezelschap, daar werk zaam, weet te boeien en den tijd te doen vergeten, vooral nn het vermeerderd is met Qartmans-Trio. Ook Café du Passage en Alcazar hebben reden van tevredenheid, omdat 't daar niet aan bezoe kers ontbreekt, die zich uitmuntend amuseeren. Dat de werkzaamheden van de h.h. Alber en Spriet in den smaak vallen van 't publiek, blijkt uit de steeds volle tenten. We vertrouwen, dat ook prof. Mullens tevreden zal zijn. Muziek booren we nn eiken dag, moziek van allerlei aard, waarbij de ijver van den executant vaak de mindere bedrevenheid tracht te vergoeden. Gelukkig verscheen in die zee van verschillende harmonieën en dis-harmonieën de aankondiging van 't 7de romer-concertop Donderdagmiddag in Tivoli, als een liefelijk groen eiland in die zee. 't Deed ons genoegen, dat vreemdelingen de gelegenheid hadden ons inderdaad voortreffelijk muziekkorps, onder de leiding van zijn bekwamen directeur Koning, eens te hooren. De voorge dragen nummers werkten verfrisschend op den geest en 't gehoor, zoodat we met nieuwen moed, na afloop, ons onderwierpen aan de voordrachten der kermis virtuozen. We zouden ous aan ondankbaarheid schuldig makeu, wanneer we niet met een enkel woord vermeldden, dat de uitvoering van „Die beiden kleinen Finken" de toehoorders in verrukking braeht, dat 't slotnummer „Quadrille over Volks- melodiën" den bezoekers uitmuntend bevallen is, en een welgemeend compliment over haddén voor den verdienstelijken arrangeur In ons vorig nummer vergaten we te vermelden, dat we dit jaar ook een kraam met verschillende

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1