F 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1504. Zaterdag 16 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDEE DEE WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 59 m. Onderg. Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 8 u. 12 m. Begin der Hondsdagen. Nieuwe Maan. HELDER, 15 Juli 1887. De gewone wetenschappelijke ver gadering der Ned. Dierkundige Vereeni- ging wordt dit jaar alhier gehouden op 31 dezer. Jl. Dinsdagmiddag strandde, door de mist misleid, in de Noordergronden hij de Pannekoek, de Engelsche bark »Osberga,« kapt. Mackenzie, van Baltimore met petroleum naar Hamburg bestemd. Nadat van de lading ruim 50 vaten over boord waren geworpen om te lichten, mocht de sleepboot vStad Amsterdam die op het bericht der stranding van hier ter assestentie was vertrokken, er met behulp van vletterlieden in slagen het schip tegen den avond vlot- en naar de reede te sleepen. Het heeft zwaar gestooten en daardoor de looze kiel ver loren, doch overigens geen schade be komen. De »Osberga« is een nieuw schip, 1100 tonnen groot en geladen met ongeveer 7000 vaten petroleum. Blazerschuiten hebben de in zee ge worpen vaten grootendeels opgevischt en alhier aangebracht. De werkzaamheden van technisch bureau der Zuiderzeevereeniging zullen gedurende de tweede helft van het jaar 1887, voor zooverre de omstandigheden zulks toelaten, bestaan in Het doen van een verkenningstocht in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee, alsmede op de eilanden, ten einde met den plaatselijken toestand aldaar bekend te worden, en te vens tot voorbereiding van de later in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee te verrichten grondboringen. Deze verkenningstocht zal plaats hebben met een door het departement van ma rine te verstrekken loodsvaartuig. Bepaling van de plaats, de inrichting, de constructie, de afmetingen en de kos ten van den afsluitdijk in verband met de reeds bestaande bedijkingen. Onder zoek betreffende de hoogte van den wa terspiegel op het afgesloten gedeelte der Zuiderzee: a. wenschelijk peil, dat op het meer doorgaande moet bestaanb. sluis- ruimte, die daartoe wordt noodig geacht e. hoogste stahden, die op het afgesloten gedeelte der Zuiderzee zullen voorkomen, veroorzaakt door: 1. Stormvloeden en daarvoor belette loozing van het meer, 2. opzetting van het meer door hoog opper- water en grooten regenval, 3. vereenigde werking van beide invloedeu onder 1 en 2 vermeld: d. geschiktheid van het meer tot waterinlating der omringende provin ciën; e. lage standen van het peil van het meer, en hoe daarin ten behoeve der scheepvaart en der afwatering (te droog leggen der landerijen) voorziening te bren gen. (Z. Ct.) De eenige geneesheer, de heer Bode, op het eiland Urk, met een bevolking van 2550 zielen is overleden. De burge meester verzoekt zoo spoedig mogelijk voor zijn gemeente een genees-, heel- en verloskundige. Daar er geen apotheker gevestigd is, verstrekt het gemeentebestuur, aan den arts, die zich er wil komen ves tigen, vrije woning met apotheekkamer, en geeft vijfhonderd gulden voor vacci- natiën en doodschouw. Een bewoonster van een der bo venwoningen van een perceel in de Roe- terstraat te Amsterdam kwam Maandag tot een vreeselijke ontdekking. Men had sedert Vrjjdag een medebewoner van de trap gemist. De man, wiens vrouw uit bakeren was, liep anders meermalen op en neer. Maandag duwde zij de kamer deur open en op haar geroep geen ant woord bekomende, ging zij de kamer bin nen. Met ontzetting werd zij gewaar, dat de man zich had verhangen aan een kastdeur. Doordien 't lichaam in dien toe stand reeds eenige dagen hing, was door zwelling het gelaat bijna onkenbaar en het hoofd monsterachtig gezwollen. Nie mand kon eenige aanleiding tot die daad vermoeden. Uit Oosterbeek meldt men, dat de persoon R., een gepensionneerd militair, die Zondagnacht door den van Arnhem komenden stoomtram werd overreden, zich hoogst waarschijnlijk achter een boom, nabij de rails, had te slapen gelegd. Door het bellen van de tram plotseling wakker geworden, heeft de ongelukkige nog ge tracht over de rails te ontkomen. Hij werd echter door de locomotief gegrepen en onmiddellijk gedood. Ofschoon de machinist, aan wien dit onheil niet is te wijten, nog al het mo gelijke heeft gedaan om den trein tot stilstand te brengen, mocht hij daarin niet slagen. Het verminkte lijk werd eenige oogenblikken daarna onder de ma chine te voorschiju gebracht. Gerrit de Jong, van Giethoorn, die veroordeeld werd tot twee maanden ge vangenisstraf wegens mishandeling van Geertje Schreur, is naar Noord-Amerika uitgeweken, blijkens een van daar ont vangen brief. De eerste tram vau Joure naar Hee renveen ontspoorde Maandagmorgen onder Haskerhorne met zulk een vaart, dat de locomotief over den kop sloeg en in het naast gelegen weiland terechtkwam, lialf in de sloot. De waterwagen, tusschen de locomotief en den passagierswagen in, werd zeer beschadigd. Ongelukken zijn er gelukkig niet te betreuren. Een der passagiers op het balkon ontving een wonde aan den voet. De machinist, die met de locomotief den luchtsprong medemaakte, kwam er zonder letsel af. Bij een twist tusschen twee werk lieden te Groningen heeft de een den ander doodelijke messteken in het hoofd toege bracht. De dader is gearresteerdde getroffene is stervende. Te Balloo (gemeente Rolde) is een poging tot moord gepleegd, door middel van vergiftiging. Een 24-jarige vrouw heeft haren veel ouderen echtgenoot een boterham voorgezet, van te voren met arsenicum bestrooid. De man ontdekte gelukkig bijtijds den aanslag en liep met de boterham naar dr. Somer te Rolde. De inhechtenisneming der vrouw volgde onmiddellijk. Te Tolbert (Groningen) is de alge meen bekend Pebe J. Bandringa, meestal boer Pebe of de „oale boer van de Dy- ken" geheeten, op bijna 104jarigen leef tijd overleden. Een werkman van de Beemster, die met nog twee kameraden Dinsdag te Am sterdam was gekomen om geld te wisse len, werd door een hem onbekenden Duit- scher aangesproken, wien hij voor een waarde van f 100 aan bankpapier ter wis- leling toevertrouwde. De Duitscher is echter met het bankpapier spoorloos ver dwenen. De vorige week is te Someren (N.- B.) een broedermoord gepleegd. De ju stitie uit Roermond was Dinsdag ter plaatse en heeft de moordenaar in arrest geno- n. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Maandag is in volle zee de machine gebroken van de pakketboot, die met pas sagiers en goederen 's ochtends 10 uur Ostende, met bestemming naar Dover, verlaten had. Een visscherschuit heeft het bericht te Nieuwpoort aangebracht; aldaar is terstond naar Ostende geseind, vanwaar een andere boot vertrokken is, welke passagiers en bagage heeft overge nomen. De boot, aan welke de ramp is wedervaren, is nog wel een der nieuwe de Ville de Douvres. Als een merkwaardigheid meldt men, dat te Oostzaan een hond veertien jongen ter wereld gebracht heeft, allen spring levend. De hondsdagen maakten, naar men vroeger beweerde, het gevaarlijke tijdperk uit, waarin vele honden dol werden. Neen, zeiden anderen, de oorsprong dier bena ming, aan zekeren tijd van 't jaargege ven, moet elders worden gezocht en wel aan den hemel. Gedurende die dagen staat de zon in de. nabijheid van het ster- rebeeld de groote hond. De ware aflei ding deelde het tijdschrift »Natur" dezer dagen mede. Ouder de oude volken be stond de gewoonte aan de verschillende tijdperken des jaars benamingen te geven, in verband staande met het op- of onder gaan van meer of min schitterende ster ren of sterrebeeldeu. En als zoodanig kwam de prachtige Sirius, de zoo helder blinkende ster in het sterrebeeld de groote hond, ook in aanmerking. Zoodra deze ster in de vroege ochtendschemering aan den horizon zichtbaar werd, ving in de Grieksche oudheid het heetste tijdperk des jaars aan. In verband met den naam der schitterende ster noemde men het Hè- merai kunades. door de Romeinen ge noemd dies caniculares. Zij vingen aan op 22, 23 of 24 Juli en duurden tot 22, 23 of 24 Augustus. Algemeen bestem pelde men gedurende vele eeuwen aan de universiteiten, 't geen wij de groote heeten, met benaming van feriae canicula- ris, omdat zij in 't midden van den zomer vielen. Groote ontevredenheid heerscht te Koog aan de Zaan over een Raadsbesluit, bepalende dat in die gemeente geen hou ten huizen meer mogen worden gebouwd en de bestaande, bij herstelling, van stee- nen muren moeten worden voorzien. Het Rijks-Museum, op 13 Juli 1885 opengesteld, werd gedurende zijn tweejarig bestaan door 1,074,601 personen bezocht. In verband met het in den laatsten tijd herhaaldelijk vinden V3n kinderlijk jes, is dezer dagen door de politie te Rot terdam aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld een dienstbode, tegen wie uit het onderzoek bezwaren zijn ge rezen, die doen vermoeden dat zij het kind heeft doen verdwijnen Nader vernemen wij omtrent deze ar restatie, dat de gearresteerde in dienst was bij een winkelier en melkverkooper aan den Schiedamschendijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is zij heimelijk bevallen van een zoontje, dat zij onmid dellijk na de geboorte geworgd en aan het Nieuwe Werk in een sloot geworpen hebben. Hiertoe was zij in de ge legenheid, doordat zij toevallig dien nacht geheel alleen in het huis was, waar zij den laatsten tijd sliep. Des morgens heeft zij de gewone melkklanten bezocht en vervolgens de dagelijksche werkzaamhe den gedaan, tot zij Zondagmiddag, juist toen zij gereed stond om naar de Schie- damsche kermis te gaan, gearresteerd werd. De huisgenooten, die de verandering had den opgemerkt, hadden zich verplicht ge voeld eerst den geneesheer, aan wien zij het feit bekende, en vervolgens de politie vau een en ander in kennis te stellen. Een belangrijke arrestatie. Op aanwijzing onzer politie schrijft het Va derland, heeft Zaterdag te Bordeaux een aan houding van bijzonder gewicht plaats gehad, die een bekende historie en tal van bedrijven, welke voor eenige jaren voorviel, weder voor den geest roept, en die in hoofdzaak aldus in elkander zat. Vóór een viertal jaren woonde aan het Huygeuspark in Den Haag een be middelde burgervrouwde wed. Robert, in hetzelfde huis als haar schoonzoon, de stal houder Van der Heyden. In April 1884 ver huisde de weduwe, waarbij haar dochter haar behulpzaam was. Bij deze verhuizing werd een pakket effecten ter waarde van ruim hon derd-duizend gulden, een paar duizend gulden aan bankpapier en eenig goudgeld vermist, waarnaar men vruchteloos onderzoek deed, wel viel de verdenking op de behulpzame dochter en werd na lang aarzelen proces-verbaal op gemaakt, maar bewijzen werden niet gevon den. De weduwe Robert stierf en liet nog ee nig geld na, dat ten deele aan haar dochter kwam, die, daar zij met huwelijksche voor waarden was gehuwd, dit kapitaal bleef be- heeren. Bijna twee jaren na de verhuizing 30 Januari 1886, verdween plotseling vrouw Van der Heyden uit Don Haag, evenals haar kinderen, die mede bij de verhuizing geholpen hadden. Van der Heyden was tijdens dit ver trek niet aanwezig, daar hij volgens zijn ver haal naar Leiden gelokt was. Zijn vrouw en kinderen vertrokken naar Antwerpen en scheep ten zich daar in voor Montevideo. Na dit vertrek mengden Van der Heyden en do fa milie de politie in de zaak, en tengevolge daar van werden de vluchtelingen te Madeira ach terhaald en via Engeland naar ons land te ruggezonden, op het laatste gedeelte van de terugreis door den inspecteur van politie, den heer Olivier vergezeld. Den 18den Februari kwam het gezelschap via Plymouth in de re sidentie terug, doch, het geld werd niet ge vonden. Na dit uitstapje vereenigde het ge zin zich weder, en bleef aan het Huygens- park in Den Haag gevestigd, om later naar Rotterdam te verhuizen. De politie bleef een wakend oog op de gedragingen van het gezin houden, ook toen het naar het buitenland ver trok en zich eerst in België, wij meenen te Antwerpen, vestigde. Te Weenen werden on langs coupons van Ooster.rijksche eflecten ter inwisseling aangeboden, die van do ontvreemde stukken afkomstig moesten zijn. Een onder zoek bracht aan het licht, dat bedoelde cou pons door een bankier te Parijs waren afge zonden, die ze op zijn beurt uit Bordeaux had ontvangen. Verdere nasporingen leidden tot de ontdekking, dat het de reeds vroeger ver dachte schoonzoon was, die zich te Bordeaux had gevestigd en vandaar de coupons te gelde maakte. Door dit een en ander meende de politie thans met meer kans op slagen een aanhouding te kunnen vragen. Dit geschiedde en Zaterdag zou deze plaatshebben. Ofschoon nog niet alle bijzonderheden bekend zijn, blijkt toch, dat de met de aanhouding belaste agen ten geen gemakkelijke taak hadden, althans men stootte op ernstig verzet, waarbij de vrouw met een revolver dreigde. Natuurlijk belette dit niet dat vader, moeder en 24-jarige zoon overmeesterd werdenen thans te Bordeaux in de gevangenis vertoeven, in afwachting hun ner uitlevering. Bij de aanhouding bleek, dat de vermoedens onzer politie, en haar voortdu rende waakzaamheid een goeden grond had den want bijna al de gestolen effectenter waarde van ruim honderd-duizend gulden, werden in hun bezit gevonden, en zullen dus weldra in handen der rechthebbenden terug- koeren. Men leest-in de Avondpost: In strijd met berichten in andere bla den kunnen wij mededeelen, dat de uitle vering van de personen, van wier aan houding te Bordeaux melding is gemaakt, niet zal worden aangevraagd. De diefstal toch, waarvan zij verdacht worden, is gepleegd ten nadeele van hun moeder en bijgevolg straffeloos. De heer Strange, de vermiste ge zagvoerder van het Engelsche schip, waar op de hertog van Edinburg uit Marseille vertrok, moet, naar men bericht, niet dood, maar gezond en wel te Antwerpen zijn. Deze geschiedenis met den heer Strange is met recht een vreemde" historie. Parijs 13 Juni. (R.O.) Pranzini, be schuldigd van den bekenden 3-dubbelen moord, is heden door het hof van assises der Seine tot de doodstraf veroordeeld. Onder dagteekening van 8 dezer wordt uit Zug gemeld, dat de toestand rondom de plaats der ramp nog steeds onrustwekkend bleef. Uit de opnemin gen, die onder leiding van prof. Heim omtrent de bewegingen in den bodem tot nog toe aanhoudend zijn voortgezet, is gebleken dat er sinds 7 dezer nog verzak- ringen hebben plaats gehad, vooral in de zoogenaamde derde strook.Men heeft nl. drie ruimten afgebakend, en wel lo. alwaar grond en gebouwen nog on voorwaardelijk aan verzakking en instor ting zijn blootgesteld2o. waar dit waar schijnlijk wordt geacht3o. waar het ook nog mogelijk is. De laatstgenoemde strook ligt bij het spoorwegstation. Een ander berichtgever schrijft o. nog dit „Ik logeer in het Hotel de la Gare", in de onmiddellijke nabijheid van het terrein der ramp, en het is licht te be grijpen dat ik kamers genoeg te mijner jeschikking had. Onder mijn raam was de grens vau het militair cordon, hetwelk dag en nacht de wacht houdt, om ieder- eeu tegeu te houden die] verder zou wil len gaan. Hedenochtend echter is het cordou verder landwaarts getrokken, zoo dat mijn hotel nu ook op verboden grond staat. De wakkere hotelhouder heeft even- el besloten, vooralsnog zijn bedrijf voort te zetten. Over dag toch zijn er genoeg bezoekers, die er bier komen drinken, om uit de bovenste verdieping het tooneel der ramp te kunnen overzienDe tuinderij van Spillmann, die in de tele grafische berichten als verzonken was vermeld, staat er nogmaar de eigenaar ligt, evenals de andere 10 of 11 slacht offers, in de diepte van het meer, ver moedelijk in de puinhoopen bedolven. „Er is nog geen poging gedaan om de lijken er uit te halen want professor Heim heeft aangeraden, die gevaarlijke plek vooreerst maar onaangeroerd te laten. Over het algemeen blijft deze ervaren des kundige de zaak donker inzien. Zoowel voor het regeeringsgebouw als voor de straat van daar naar het station is hij beducht, ofschoon hij nog geen dadeljjk gevaar ziet." In het Handelsblad lezen we het volgende ingezonden artikel uit Terschel ling, dat we gaarne ook onder de aaudacht onzer lezers willen brengen. Een ramp. Aan de Redactie! Opnieuw zijn eenige huisgezinnen op het eiland Terschelling in diepen rouw gedompeld, door het (hoogstwaarschijnlijk) vergaan van den vischkotter „Vrouw Huibertina." Naar gissing en berekening beeft dit ongeluk plaats gehad in den storm van den 20en Mei jl. Gezagvoerder was A. G. Bos, zijne beide zoons en een neef voeren met hem. Allen vonden den dood in de golven. De oppas sende huisvader laat een weduwe ua met 3 kin deren. Welk een verwoesting die scheepsrampen soms in de familiën teweegbrengen, daarvan weet de hoogbejaarde moeder van den verongelukten schipper mede te spreken. Eeist verloor zij haren man, daarna twee ongehuwde zoons en nu haren laatsten zoon met twee kleinzoons, allen op zee. Zoo erg is het nu wel niet in alle familiën, dooh jaar op jaar eischt de zee hier slachtoffers en worden welvarende huisgezinnen eensklaps in ar moede gedompeld, 't Ware te wenschen, dat het hier gevestigde en koninklijk goedgekeurde „Wil lem Barendsfonds" ook wat voor die menschen kon doen, doch alle middelen, waarover dat fondsje mag beschikken, worden reeds aangewend om 3 weduwen met zware gezinnen wekelijks te ondersteunen. Daarom is het zoo dringend noo dig, dat recht vele welgezinden, zoo hier als aan den vasten wal, als lid toetreden en de kaie]p het fonds stijven door een jaarlijksche cont van f2.50. Eerst dan kan dit fonds de t rampen, althans financieel, eenigszins lë* Eene kennisgeving aan den voov'tter of secrt. jjg-." c dat men lid wenscht te worden, is voldoein., Men bedenke, dat in dit geval vooral, vele klein tjes één groote maken, en dat men door zijne bijdrage niet alleen voor het heden, maar ook voor latere tijden en omstandigheden veel nut kan stichten. P. J. WICHERS. Tebsghelling, Juli 1887. Ingeasond-en. Mijnheer de Redacteur Vergun mij een plaatsje voor het navolgende Er waait door onze gemeente een zeer ernstige daardoor m. i. noodlottige meening. Onze gemeente is steeds geweest een aan fond sen arme en daardoor juist in zoodanige positie, dat zij een der weinige gemeenten in ons vader land is, ten wier behoeve telkens uitzonderingen door de Hooge Regeering zijn voorgedragen. Ie. Genieten we vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener hoogere burgerschool, dat ous minstens f 20.000 per jaar kosten zou. 2e. Genieten we het voorrecht om 15 pCt. te mogen heffen als gemeente-accijns op 't gedist' leerd, dat ons minstens f30.000 oplevert. Nu wordt er eene agitatie in 't leven geroepen om te bewerken, dat die heffing niet worde toe gestaan. Deze beweging noemde ik hierboven zeer noodlottig en waarvoor de kiezers zich ter dege in acht dienen te nemenimmers, wat zou van zulk heilloos plan het gevolg zijn P Dit: dat den Hoofdelijken omslag, thans tot eeu maximum van f30.000 geheven, zou moeten stijgen tot f70.00" een som, die totaal onmogelijk door de gemeen tenaren te dragen isnu reeds is het aantal reclames overgroot. De bezwaren, door zeer velen tegen hun aanslag ontwikkeld, zijn zoo afdoende, dat er voor een gemeenteraad geen ontkomen aan is wat zal dat nu zijn, indien eiken aanslag meer dan verdubbeld moet worden P De gegoede burgers (en die zijn weinig) zullen de plaats ver laten op den arbeidenden stand is het persé onmogelijk zulks te verhalen, doch wien moet:- dau bloeden eenvoudig de middenstand, die dei strijd om 't bestaan reeds zwaar genoeg valt, en de officieren of ambtenaren, die hier bij bevel geplaatst worden, 't Is een heilloos idéé en daarbij geheel zonder grond; immers wie betaalt de 15 pCt. anders dan de verbruikers, toch waarlijk niet He vergunninghouders? Hun meerdere kosten verhalen zij eenvoudig op de consumptie rechten op de vergunning zelve mogen in ge geval worden verminderd, zoo iets zullen de Ge' Staten wel verhinderen vroeger waren er ook rechten op het gemaal, betaalden de bakkers die, of werd deze eenvoudig niet onder den broodprijs opgenomen P Meer dan ooit dienen dus de kiezers up hunn hoede te zijn, om niet de dupe te worden van een taktiek, die ongetwijfeld schromelijke gevolgen hebben moet. De toekomst onzer gemeente is niet van dien aard, dat zij ons gouden T beloofd, integendeel een gaandeweg vermindere den staat eerder voorde deur. Met groote moe en zorg worden de finantiën en uitgaven iu eve

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1