't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1505. Woensdag 20 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 19 Juli 1887. Door bet Kiescollege bg de Her vormde gemeente alhier, is, ter vervulling der bestaande predikants-vacature, ander maal een twaalftal geformeerd, waarop in alphabetisehe volgorde thans geplaatst zijn de navolgende predikanten M. J. Adriani, te Edam J. C. Benit, te BovenkarspelA. C. H. Calkoen, te Nieuwe-Niedorp D. C. de Haas, te Beet gum J. Heenk, te Heer-Hugowaard W. Korvezee, te Noord-ZijpeW. H. Stenfert Kroese. te EnschedéJ. Kutsch Lojenga, te Enkhuizen W. Mekking, te ArumDr. P. A. Riedel, te Oudorp J. A. Schultz, te Krommenie en J. D. H. van Setten, te Noord-Scharwoude. Tengevolge het verbouwen van de openbare scholen no. 3, 5 en 6, zal het onderwijs op die scholen eerst kunnen aanvangen op Maandag 25 dezer. Vrijdag strandde in de Noorder- gronden het Duitsche stoomschip »George Dittmar," geladen met suiker, bestemd van Hamburg naar Amsterdam. Na 2000 zakken suiker in blazerschuiten te hebben gelost, is het stoomschip vlot gekomen en alhier binnengebracht. Het schip schijnt niet geleden te hebben. Na de lading hier weder gedeeltelijk te hebben ingenomen, is het stoomschip door het Groot-Noordh. kanaal naar Amsterdam opgestoomd. Aan de visschers die door het overnemen van de lading het schip hebben afgebracht, is een hnlploon van f 6000.toegekend. Het schip Osberga, van Baltimore naar Hamburg, alhier binnengebracht, is door een duiker onderzocht, die bevon den heeft, dat alleen de looze kiel is ver loren, doch dat het schip overigens geen schade heeft bekomen. Het zal naar de destinatieplaats worden gesleept. Texel 17 Juli. Uit het wrak van de stoomboot Sapphire, zijn in de afge- loopen week slechts 30 balen katoen ge borgen. Er kon maar 2 dagen op het wrak worden gedoken. Twee beruchte kwartjesvinders, Ba rend Vet en Salomon Franschman, zijn te Amsterdam door de politie nagenoeg op heeterdaad betrapt bij het berooven van een paar grasmaaiers in een herberg. Eerstgenoemde is vroeger reeds veroor deeld. Beiden zjjn in arrest. Zaterdag werd van de werf der Nederlandsche Stoomboot-mij. te Fijen- oord te water gelaten de voor de Ned. marine bestemde torpedoboot Dempo. t Op 1 Juli jl. waren bij de Nederl. Herv. kerk reeds meer dan 340 plaatsen (waarbg 70 gemeenten gedurende meer dan vjjf jaar) vacant. Voor deze vaca turen zijn thans nog slechts 4 candidaten beroepbaar, en wel de heeren J. C. Ruijs te Amsterdam, H. Botermans en H. Pos te Utrecht, en J. G. Schuur mans Stek hoven te Groningen; de twee laatstge noemden stellen zich echter nog niet be roepbaar. Een ontaard elfjarig meisje te Vlaar- dingen heeft in de koffie voor haren yader en moeder bruine verf gemengd, met het doel om hen ziek te maken en dan in een gesticht te worden opgenomen. Tegen T. M. een boeremeid te 't Zandt, is proces-verbaal opgemaakt, we gens het te vondeling leggen van een kind van 16 maanden. De 17-jarige W. Joosten te Bessel, die op het veld werkzaam was, is door een zonnesteek getroffen, en dientenge volge overleden. Men meldt nit Marken aan de Amst. Dinsdag werd ons eiland door prins Albert van Pruisen bezocht. Z. K. H. kwam met rijtuig van Amsterdam over Ilpendam naar Monnikendam, van waar Z. K. H. met zijn gevolg met het Mar kervaartuig De Zwaluw, schipper Jaap Kes, naar Marken overstak. Alle bekende bezienswaardigheden wer den bezocht, en de Prins gaf zijn inge nomenheid met alles wat hij te aanschou wen kreeg herhaaldelijk te kennen. Een arme weduwe, die haren man op zee had verloren, ontving een gift van f 50 van Z. K. H. Een feit, waarvoor de mannen van het eiland den Prins bloots hoofds aan de haven opwachtten Er heerscht tegenwoordig in de Drentsche en omliggende venen allerwege brand. In het Eekhoutsblok" te Smilde in het boekweitveen stijgen de vlammen hoog op en richten aanzienlijke schade aan. Bij Dalen, waar het vuur onlangs de Yossebelt bedreigde, heeft het nu de turf in het bovenveen aangetast. In het Annermoeras bg Zuidlaren heeft het vuur het vaste veen bereikt en reeds menige stobbe baggerturf vernield. Door de Arr. rechtbank te Leeu warden is Zaterdagnamiddag uitspraak gedaan in de zaak van den molenmaker Van der Heide, beschuldigd van moord, gepleegd op den steenhouwer Brik. Hg is te dier zake veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. Een talrijke volksmenigte was bij de uitspraak tegenwoordig. Een handwerksgezel te Gennep werd dezer dagen als avondeten een spek- pannekoek opgedisclit. Na een gedeelte verorberd te hebben, ontwaart hij in zijn mond een hard voorwerpbij onderzoek blijkt dat de koek met een tienmarkstuk in plaats van met spek gekruid is. Ten hoogste voldaan over zijn gulle huisvrouw weet hg het goudstukje stilletjes uit den mond weg te moffelen en even stilletjes in zijn zak te laten glijden. Nog dienzelfden avond werden op de gezondheid van de anders lang niet scheu tige huisvrouw eenige lekkere glazen Maastrichts bier gedronken. Te Bedum, waar voor 14 dagen ze kere Harm Plas, bij het rietdekken, het leven verloor door een val van het dak, is thans de broeder van den ongelukkige, Klaas Plasvan hetzelfde dak gevallen en met hetzelfde noodlottige gevolg. Hij laat, evenals zijn broeder, een weduwe met 4 jkinderen na. Een lieve vrijer! Een dienstmeisje liep Donderdagavond zeer vertrouwelijk met een bakkersknecht langs de Heerengracht te Amsterdam te wandelen. Deze zoete oogenblikken kwa men haar echter duur te staan, daar zij na het afscheid nemen van het jonge mensch haar portemonnaie met f 3.50 miste. Op een der politie-bureaux te Am sterdam werden op 1 dag niet minder dan 46 handkarren gedeponeerd, die on beheerd op straat waren gevonden Zekere W. v. d. W., een grijsaard, te Reenen, die sinds eenigen tijd aan ver standsverbijstering leed, is door weigering van alle voedsel, den hongerdood gestor ven. Uit 's Heer Arendskerke wordt ge meld: De persoon van C. de Visser, die, als verdacht van kindermoord, in voorloopig arrest was gesteld, is Donderdag naar zijn woning te Heinkeuzand teruggekeerd hg is van rechtsvervolging ontslagen bij gebrek aan bewijs. Vrijdag echter heeft de moeder van het kind, een 30jarige vrouw, bekend, zelve den moord te hebben gepleegd. Zij heeft, naar haar eigen ver klaring, het kind naar het geitenhok gebracht, het daar met het hoofd achter over tegen een plank gedrukt, en het toen met een scheermes doodelijk in den hals gewond. Terstond daarop is zij de politie gaan vertellen, dat zij het kind vermoord gevonden had, waarop de in hechtenisneming van haren man volgde. Het onmensch, dat nog 3 kinderen in leven heeft, is gevankelijk naar Middel burg gebracht. Na zestien maanden rust, kwam dezer dagen weer eenig leven op het ter rein van het Centraal-station te Amster dam de aannemer Pot, van Buiksloot, zal nl. beproeven een zeker getal masten van 25 M. lengte gemakkelijker neer te schrijven dan zich voor te stellen in den grond te slaan, en voor dat hei werk nu is men bezig een reusachtig toe stel te maken, waaraan het zware ijzeren heiblok door middel van stoom op en neer wordt bewogen. Zijn eenige palen in den grond, dan worden zg allen op den kop zwaar belast en onderling met obser vatie-toestellen in verband gebracht, die de minste afwgking in den bodem con- stateeren. Van deze proefneming zal het afhangen of met den bouw zal voortge gaan, dan wel andere maatregelen zullen genomen worden. In den loop der vol gende week denkt men met dit heiwerk te beginnen. Overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank Vrijdag jl. Maria Cornelia Smit, wegens het werpen met vitriool naar kapitein Potjes, tot een gevangenisstraf van 6 maanden. Tegen J. C., 24 jaren, onder-inspec teur van politie te Rotterdam, is door de arrond.-recktbank te Rotterdam, rechtsin gang met bevel tot gevangenneming ver leend ter zake van diefstal met braak en met schennis van ambtsplicht. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt op sporing, aanhouding van den beklaagde en overbrenging naar Rotterdam, om al daar te zijner beschikking te worden ge steld. Onder de dingen, die ten monde uit gaan en den mensch verontreinigen, on der de boosdoeners der lippen behoort ook het laffe woord: Ze zeggen, het moet waar wezen. Hebt ge het zelf gezien, gehoord, bij gewoond? Neen, ze zeggen Nu, ze, ik weet het niet, men, de men- schen natuurlijk! Goedhebben die het zeiven gezien, ge hoord, bijgewoond Neen, dat juist niet. Wat dan Weten ze het zeker? Kun nen ze man en paard noemen, die het zeker weten Gij vraagt zooveel, weet ik alles? Of ze man en paard weten? Dat kan ik juist niet zeggen, maar Maar menschgij martelt mijMijn fortuin, levensgeluk, naam en eer staan op het spel Noem rag één bewgs, dat ik weerleg gen, één getuige, dien ik bij de keel grij pen en tot verantwoording dwingen kan Ik weet het niet, maar 't moet toch waar wezen, zeggen ze. O, wie verlost ons van dat laffe, dat laaghartige woord Francesco Cetti, de man die het we ken lang zonder voedsel stellen kon, is te Londen als een bedrieger ontmaskerd. De geneeskundigen onder wier toezicht hij, in het Royal Aquarium, zgn 30daag- sche vasten zou volbrengen, bevonden nl. op den lOn dag dat hij in plaats van te vermageren, in gewicht was toegenomen. Bij onderzoek bleek, dat hij nog onge veer een half pond gelei bij zich had. Hij werd nu als oplichter op straat gezet. Pranzini, die eerst geaarzeld heeft om cassatie aan te teekenen van zijn dood vonnis, heeft er thans toe besloten. Ik ga er toe over, heeft hij gezegd, omdat het hof van cassatie is samengesteld uit knappe mannen, en de jury uit ezels. Alfred Krupp, eigenaar van de wereldver maarde groote staalfabriek en kanonnengieterij te Essen, is Donderdagavond op zijn villa bij Essen overleden. Kmpp erfde de fabriek van zijn vader, die haar in 1827 had opgezet en met 2 werklieden begon. Hij bracht de inrichting tot grooten bloei, en maakte haar tot de eerste dergelijke fabriek ter wereld. Herhaaldelijk werden reeds bijzon derheden omtrent haar medegedeeld. Wij willen hierbij kortelijk het een en ander daarvan herin neren. Er werken tusschen de elf en twaalf duizend arbeidersen in de mijnen acht a negen dui zend, arbeiders, met hnnne gezinnen, een bevol king uitmakende van 65,000 a 66,000 personen. Er zijn 446 stoomketels, 398 stoommachines, van 2 tot 100 paardenkrachten, 82 stoomhamers met een gewicht van 100 tot 50,000 kilogr., 25 pletrollen, 1622 werktuigmachines en 1556 ovens. De oppervlakte van de fabriek is 400 hecta ren, waarvan 75 hectaren met overdekte gebou wen. Er is daar een spoorweg ter lengte van 41 kilometer en nog een met smal spoor van 22£ kilometer, waarvoor 9 locomotieven en 230 wa gens in gebruik zijn. Voorts is een telegraafge- leiding van 56 kilometer met 53 stations, tele- phoonleidingen, enz. Zijn fabriekstad bij Essen heeft 3250 gezonde woningen, waar ongeveer 16,000 personen gehuis vest zijn. Men vindt daar winkels voor de werk lieden, een ziekenhuis, badinrichtingen, een spaar bank, scholen, enz. Voorts is daar een scheikun dig laboratoriumeen boekdrukkerijeen photo- lithographisch atelier, enz. Krupp had 14 hoogovens, 4 steenkolenmijnen en 547 ijzer-steengroeven in Duitschland en nog onderscheidene mijnen in Spanje. Hij legde zich vooral toe op het vervaardigen van groote blokken staal. Op de tentoonstelling te Londen in 1862 leverde hij een blok van 5000 kilogr., en thans worden in zijn fabriek blokken van 50,000 kilogr. gemaakt. Groot is het aantal kanonnen door den kanon nen-koning aan de verschillende mogendheden ge leverd. Twee jaren geleden bedroeg het reeds meer dan 200,000. Men weet, dat hij eigen schiet banen van uren omtrek had, waar vaak met tal van gasten nit de hoogste rangen proeven met nieuwe geschutwerken genomen werden. Nog meer staal dan voor kanonnen verwerkte hij tot spoorwegmaterieel. Krupp werd door den Koning van Pruisen tot „Geheim Handelsraad" benoemd, maar een aan bod van verheffing tot den adelstand, hem in 1864 gedaan, wees hij van de hand. Scheveningen telde Krupp onder zijn vaak te- rugkeerende badgasten. Van zijn voortbrengselen heeft men hier te lande o.a. op de tentoonstel ling te Amsterdam van 1883 het een en ander te zien gekregen. De dames te New-York zgn op de gedachte gekomen, om het herhaalde aan passen van een nieuw toilet op de vol gende wijze onnoodig te maken. Iedere dame laat nl. een houten pop vervaardi gen, die volkomen haar gestalte heeft. Naar deze pop wordt het toilet gemaakt, dat de dame dan kant en klaar thuis krijgt. Sedert de invoering dezer nieuwigheid is, volgens officieele geneeskundige berich ten, het zenuwlijden onder de schoone sexe sterk afnemende. Hoe gevaarlijk het is bij onweer onder een boom te gaan schuilen, bleek weer dezer dagen te Mont Pleasant (Amerika), bij gelegenheid van de begra fenis eener negerin. Negen personen hadden bij het losbarsten van een hevig onweer een schuilplaats gezocht onder een grooten boom, toen de bliksem insloeg en alle personen op staanden voet doodde. Tot de slachtoffers behoorden twee gees telijken en de moeder en twee zusters van het meisje, dat ten grave werd gedragen. Een vreeselijke misdaad is dezer dagen in een der zwemscholen der aris tocratie te Parijs gepleegd. Onder de geregelde bezoeksters behoorde ook een zekere mevrouw D. een pasgehuwde schoon heid en,haar driejarig stiefdochtertje Mat- hilda. De dame bleef langer in het water dan gewoonlijk en eensklaps begon zij om hulp te roepen, daar haar dochtertje verdronken was. Men stelde alle middelen in het werk om het kind te redden en men vond het lijkje met dichtgeknepen vuistjes op het diepste gedeelte. Zooals talrijke blauwe plekken aantoonen, heeft de ontaarde vrouw het kind met geweld onder water gehouden, in de hoop op deze wijze aan een ongeluk te doen ge- looven. Eenige dagen geleden zgn op een kerkhof te Parijs proeven genomen met een verbeterde inrichting om de kisten in de graven te doen zakken. Een Oos- tenrijksch uitvinder heeft een inrichting gemaakt, bestaande uit een platform, dat rondom voorzien is van fluweel en zijde, waardoor de opening van het graf wordt gedekt. Op dit platform wordt de kist geplaatst en door op een knop te druk ken verdwijnt zij en wordt de opening weder gesloten door aangebrachte stuk ken zijde. Nadat nog eenige verande ringen aangebracht zijn, zal deze iurich- tiug op het kerkhof van Pantin in ge bruik komen. De echtgenoote vau een hoogge plaatst Staatsambtenaar te Parijs, is eeni ge dagen geleden, des namiddags om streeks 2 uur, uitgegaan om eenige be zoeken af te leggen en sedert niet meer teruggekeerd. Alle nasporingen zgn tot heden vruchteloos gebleven. Te 6 uren in den namiddag heeft zij nog een vriendin in den omtrek der Madeleine bezocht. Zij had deze in opgeruimde stemming ver laten en veel over haren echtgenoot en kinderen, met wie zij een hoogst gelukkig leven leidde, gesproken. Haar huwelijk werd 3 jaren geleden tegen den wil van haar ouders gesloten. Zij is eerst 22 jaar oud, en behoorde tot een der deftigste familien van de Mexikaansche kolonie, maar leefde zeer ingetogen en woonde, wijl zij zeer ernstige en godsdienstige be grippen koesterde, zelden wereldsche fees ten bij. Men verdiept zich in allerlei gissingen en gelooft aan ontvoering of misdaad. In een paardenspel, dat in de Russi sche stad T8chernigoff voorstellingen geeft, herkende een toeschouwster in een der jeugdige kunstenmakers haar zoontje, dat vier jaar geleden spoorloos was ver dwenen zg schreeuwde luid vau vreugde en sprong binnen de omheining om haar kind te omhelzen. Noch de eigenaar van het spel, noch de teruggevonden zoon schenen bijster in hun schik over 't geen voorviel. Toen men de vrouw aan 't verstand trachtte te brengen dat zij zich vergiste, eischte zij, dat men op den rug van den knaap zou kijken, dan zou men daarop een moe dervlek vinden, waarvan zij de juiste plek opgaf. Het bleek dat de vrouw volkomen gelijk had. De jongen, die de vtouw geruimen tijd had aangestaard, begon nu toch ook zijne moeder te herkennen. De directeur van den troep bood de vrouw 200 gulden aan om van alle moeite af te wezen, maar zij wilde hier niets van weten en deed aangifte bij de politie. Hoe de geschie denis zal afloopen is nog onbekend. Het treurigste voor de moeder is, dat haar kind, hoewel het thans er niet langer aan twijfelt haar zoon te zijn, zooveel behagen schept in zgn avontuurlijk leven, dat hij er niets van wil hooren om tot haar terug te keeren. Volgens een particulier telegram uit New-York aan delndépendanee Beige heeft er Vrijdagavond in de nabijheid van St. Thomas, aan het Ontariomeer, een groot spoorwegongeluk plaats gehad. Een plei- ziertrein is met een goederentrein in bot sing gekomen, met het gevolg dat beide treinen werden vernield. Op de goede rentrein was petroleum geladen, die on middellijk na den schok in vlam is ge raakt en zich schijnt te hebben verspreid over de omgevallen rijtuigen van den plei- ziertreinalthans de berichtgever meldt, dat vele passagiers, in weerwil van alle moeite, niet uit de rijtuigen konden ko men en dientengevolge brandwonden heb ben bekomen, terwijl anderen bij de ramp het leven hebben verloren. Bg de afzen ding van het bericht telde men 19 doo- den en 40 gekwetsten. Bordeaux 16 Juli. De Ned. fami lie, die op aanvraag van het parket te 's-Hage eenige dagen geleden, naar aan leiding eener ontvreemding van waarden, ten bedrage van 200,000 frs., was gear resteerd, is op vrije voeten gesteld, op grond dat er geen termen tot vervolging waren gevonden. Marine en Leger. Z. M. heeft met 1 Aug. a. s.lo. den dirigee- renden officier van gezondh. Ie kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst en meer dan vijftigjarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksoh pensioen van f 2100 en een verhooging daarvan met f750 'sjaara voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen 2o. bevorderd tot dirigeerend offic. van gezondheid le kl. den id. 2e kl. J. B. Coomans de Ruiter en tot id. 2de kl. den offic. van gezondh. le kl. M. C. Buyze. Met ingang van 16 Aug. a. s.lo. den offic. van adm. le kl. E. H. W. Wijnmalen, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f1248 en een verhooging daarvan met f900 'sjaars, voor wer kelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen en 2o. bevorderd tot offic. van adm. le kl. den id. 2e kl. H. J. van der Meer. Zr. Ms. schroefstoomschip 2e kl. Marnix is Zaterdag jl. van de directie der marine alhier naar Amsterdam overgebracht, ten einde aan s-Rijks- Werf aldaar tot logementscbip voor den torpedo- dienst te worden ingericht. Tot uitvoering van deze werkzaamheden zullen aan de genoemde werf weder een aantal tijdelijke werklieden worden aangenomen. Bjj Kon. besl. zijn met ingang van 2 Aug. be vorderd tot len luit. bij het korps mariniers, de 2e luits. E. Berdenis van Berlekom, A. do Tim merman, J. C. Schraver en W. F. Vennekool. Zr. Ms. instrnotieschip „Nautilus" comm. de kapt.-luit. t z. P. C. Pabst, zal met 1 Aug. a. s. weder te Hellevoetsluis ter reede komen. De rammonitor Panter, liggende op 's-rijkswerf te Hellevoetsluis, zal in den loop dezes jaars vcrwapend worden. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk worden opgedragen aan particulieren. De machinist der marine 3e kl. J. Jongkees, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor hoogeren rang.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1