-r 't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1506. Zaterdag 23 Juli'1887. Vijftiende Jaargang. ikcivortontlöii KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. rk Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 8 m. Onderg. 8 u. 2 m. Zondag 24 Maandag 25 Schapenmarkt te Texel. Dinsdag 26 Woensdag 27 Eerste Kwartier. Donderdag 28 Kermis te Wieringen. Vrijdag 29 Zaterdag 30 HELDER, 22 Juli 1887. Bij de directie der marine alhier, is Woensdag jl. aanbesteedhet verrich ten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen enz., .van het Mariiieme Etablis sement aldaar. Ingekomen 14 inschrijvingsbiljetten, als van de heeren: J. Duiaker f18.300. D. de Vries f18.245. Stijaard en v. d. Plas f 18.000. W. de Jong f17.800. A. Bos f 17.790. G. Moorman f 17.490. De Waard Wyker f17.349. A. Graaff f17.100. B. Boon f17.000. P. Spruit f16.990. J. F.Phi lips f16.700. A. Korff f 16.500. Gebrs. Klein f16.198. A. Bels f16.020. De heer J. C. Jansen heeft, wegens aanstaand vertrek uit deze gemeente, zijn lidmaatschap der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Helder nedergelegd. De uitslag der verkiezing van zes leden voor den gemeenteraad, alhier, is als volgt Wit stembriefje. Uitgebrachte stemmen 419, van onwaarde 2, volstrekte meerderheid 209. Daarvan zijn uitgebracht op de heeren J. Hoogenbosch 299, C. A. Beukenkamp 276, J. Korver 178, P. Van Twisk 131, A. Klik 123, S. W. Stooker 120, J. C. Stammes 114, J. C. J. Graat 112, J. Brouwer 111, J. Oortgijsen 53, W. A. Overtoom 37, L. A. Amons 33, J. G. R. Vos 29, J. Graaff 23, T. Mooy 14, J. Bethlehem 13, W. Bakker Hz. 12, A. v. Voornveld 11, A. Graaff 10, J. C. Wickel 9, M. Witsenburg 8, G. Filbri 8, F. Snel 6, S. Schellinger 6, G. v. Oterendorp 6, P. Polviiet fi^jV^J^rijver 5, J. Krijnen 5, A. G. J. de Vries FT F. Marmelstein 3, C. D. Zur Muhlen 3, G. de Barbanson 3, D. H. Dietz, S. P. Marinkelle, J. J. Smit, C. Karsman, J. Dunselman J. C. Verhey, H. Bitter, D. Hoogenbosch, D. J. v. Wijngaarden, J. Damman, ieder 2 stemmen en een groot aantal anderen 1 stem. Alzoo gekozen de Heeren: J. HOOGENBOSCH (aftr. lid) en C. A. BEUKENKAMP Herstemming tusschen de heerenJ. Korver (aftr. Hd), P. Van Twisk, A. Klik, S. W. Stooker, J. C. Stammes, J. C. J. Graat. Rood stembriefje. Uitgebrachte stemmen 418, van onwaarde 8, volstrekte meerderheid 206. Daarvan zijn uitgebracht op de heeren J. G. R. Vos 186, L. A. Amons 55, J. Hoogenbosch 43, J. Korver 18, S. W. Stooker 18, A. Klik 11, J. Brouwer 10, J. Dunselman 8, J. Graaff 6, W. A. Over toom 5, G. Filbri 5, J. C. Stammes en A. Graaff ieder 4, P. Polvliet, G. de Bar banson, F. Snel, W. Bakker ieder 3 en eenige anderen 2 en 1 stem. Herstemming tusschen de heeren J. G. R. VOS en L. AMONS. 't Was Dinsdagavond vol op 't terrein van Tivoli, toen er na-kermis werd gehouden. De feestcommissie van 't college Entre-Nous had gezorgd dat alles er behoorlijk toe was ingericht. Gekleurde lampions slingerden door het groen der boomen en verlichtten 't woelige tooneel met fantastischen gloed. En vol was 't er; men verzekerde ons dat er wel 2000 personen aanwezig waren. Na de uitvoering van een welgekozen, vroolijk muziek-program- ma, waarby «Der Kupferschmied" niet 't minst in den smaak viel, werd de kermis ingeluid. Eensklaps barstte 't gejoel los. Een troep Duitsche muzikanten begon 't kermisbed te spelen, de doedelzak liet zijn eentonige mu ziek hooren en de man met den beer bracht abes in opschudding. Voor tenten en kramen klonken de steramen der explicateurs, om 't volk binnen te lokken, en waarlijk onderhen waren er, die hun rol uitstekend speelden. De gansche tuin was in 't rond met tenten bezet, waaronder we bijzonder opmerkten 't Theater des Nouveauté's, van Spriet, de Spie gel der befde, een schiettent en de kraam van Rombach. Een draaimolen met een orgel ontbrak ook op deze kermis niet. Straat ne gocianten boden bunne waren aan, zoodat men zich nu en dan niet wist te keeren, wan neer men van drie kanten tegelijk werd aan gesproken. Er heerschte een opgewekte stem ming, die niet weinig werd vergroot, wanneer de nachtpobtie een arrestant in 't bureau sleepte, waar hij boete moest betalen, als hij de vrijheid terug wilde hebben. Die gefin geerde politie gaf dikwijls tot grappige too- neelen aanleiding. Tegen 10 uur werd 't Grand Spectacle Concert-Varid geopend. De zaal stroomde oogenblikkelijk vol, zoo vol, dat er weldra geen plaats meer te krygen was. Die achter aan stonden moesten veel missen. Tochkun- we niet nalaten te vermelden, dat de artisten lnide bravo's verwierven, en niet 't minst de heer Heinrich Grentzia, in zijn karakter van muzikale clown. Nog lang bleef men daarna vroolijk bijeen. De feestcommissie heeft eer van haar werk gehad en 't college Entre-Nous kan zich ver heugen, dat zijn tweede kermis uitstekend is geslaagd en nog lang aangename herinneringen zal achterlaten. Sinds Laurens Jansz. Koster de boek drukkunst uitvond, heeft Texeldat zeven dorpen en vele gehuchten telt, nog nooit een drukkerij binnen zijn grenzen gehad. Nu eindelijk zal men aan den Burg een drukkerij oprichten. Aan de ophanden zijnde kustma- noeuvres om en bij Helvoet zullen onder scheidene oorlogsbodems deelnemen; de rammonitors Draak en »Wesp«, de mo nitors Krokodil* en »Heilligerlee« en de stoomkanonneerbooten »Vos«, »Bever«, »Fret«, »Njordc en »Tyr« en vermoede lijk ook de »Braga«. Door slapte der werkzaamheden, heeft de firma Beynes, de bekende rijtuig-, spoorwaggons- en trammakers te Haar lem, zich genoodzaakt gezien, een gedeelte harer werklieden te ontslaan. Zij zijn Zaterdag begonnen, met zich te ontdoen van de werklieden, tot de sociaal-demo cratische party behoorende. Uit het goudschip de »Lutine« zijn weer enkele goud- en zilverstukjes opge haald. ^dagaVoncHgte Haarlem gevan kelijk binnen en naar*^e^. van ar~ rest overgebracht Johannes Verst?eg» ond 37 jaar, die zich te Schermerhof^^a(^ schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden horloge en een overjas, door mid del van braak in een bewoond vaartuig. Hij heeft reeds vroeger vonnissen we gens diefstal ondergaan. Zondagavond viel op den straatweg bij Diemen een man flauw. Later bleek dat geeuwhonger daarvan oorzaak was. Toen hem door inmiddels toegesnelde lie den brood werd gegeven, hapte hij zoo gretig, dat hij tegelijk in den vinger van zijn weldoener beet. Verscheidene Boterhammen at hij nog op, doch men moest ze hem toereiken tusschen de stokken van twee parapluies. Te Haarlem zijn Maandagmorgen door den marktmeester, in tegenwoordig heid van de politie, 12 landbouwers be keurd, die een aantal manden met aard appelen ter markt aan het Spaarne hadden gebracht, welke de vereischte hoeveelheid van 1/3 hectoliter niet inhiel den. Op deze overtreding is een geld boete van f 3 gesteld. Op 1 Aug. a. s. wordt te Amster dam het christelijk koffiehuis voor vrou wen en meisjes, waarvan vroeger melding is gemaakt, geopend. Tot directrice is benoemd mej. Vernois, die sedert vele jaren te New-York in philantropische stichtingen, en laatstelijk in de inrichting »Talitha Kuma* te Zetten is werkzaam geweest. Langzamerhand worden de bijzon derheden omtrent den afschuwelyken kin dermoord te Heinkenszand gepleegd, be kend en men gruwt wanneer men hoort, hoe de ontaarde moeder daarbij is te werk gegaan. Nadat de vader, C. de V., was vertrok ken, is zijn vrouw K. v. d. P. naar de schuur gegaan en heeft haar zoontje bij zich geroepen. Het kind kwam uit het bed naar haar toe en sprak toen de be kende woorden: Moedertje, wat gaat gij met my doen waarop zij antwoord de: »Kom maar, mijn liefjeEensklaps greep zij het kind en drukte het staande met het hoofd tegen het geitenhok, waarop zij het met een scheermes 1 of 2 sneden in den hals tsebracht. Onmiddellijk zeeg het kind neer en was eeu lijk. De moe der wiesch zich daarop het bloed van de handen en ging vervolgens naar de po litie, waar zij de schuld op haar man wierp. Aan haar schoonzuster heeft zij nog ver klaard aanvankelijk voornemens te zijn ge weest zich zelf te vermoorden, doch later bedacht te hebben haar kind te dooden. Men staat verstomd over de verstoktheid waarmede zij zich het lijk van haar kind liet toonen voor de begrafenis, terwijl zij later nog ter kerke gingen mede aanboorde hoe de predikant over den moord sprak. (Cx.c.) Voor eenigen tijd heeft te Veenhof onder Gieten een allerzonderlingst geval plaats gehad, waarvan menig lezer den ken zal dat het een verzinsel is, en toch is het een feit. Terwijl de dienst knechten van den landbonwer J. M. Bui- ting rustig lagen te slapen, werden zij op eens verschrikt door de komst van een ongenoodigden gast in hun bed. En wie was die ongenoodigde gast? Niets meer of minder dan een paard van hun baas, dat uit den stal was losge broken. Het mag een wouder heeten, dat het dier, 't welk zich in de bedstede heeft omgekeerd, geen der beide knechten eenig ietsel heeft veroorzaakt. Een linnenfabrikant te Bokstel heeft, naar gemeld wordt, dez^r dagen met een gehuwde jeouiw vsjt. ffe gfegoede klassaal- daar de wijk naar Amerika genomen, zon der zijn zaken te regelen, terwijl haar man naar de feesten te Nijmegen was. is het lang te voren beraamde plan uit gevoerd. De dame heeft, naar men zegt, eeu som van f75,000* aan effecten uit den boedel medegenomen. Haar jongste kind is bij haar, terwijl zij 3 andere kin deren heeft achtergelaten. Uit het door de justitie ingestelde on derzoek is gebleken, dat de dame met haar kind den weg BokstelVenloo RoermondAntwerpen gevolgd heeft. Te Roermond heeft haar reisgezel haar op gewacht, en te zamen zijn zij daarop scheep gegaan. Haar man is haar met een advocaat na- gerucht kwam aan het Nbl. v. Ned. een vreema va^ ^er ooren- Een kruier te Amsterdam had ih"la&*7;^ dienst maagd, dienende op de Brouwersgt7c^ aldaar, te helpen verhuizen naar de Oude Schans. De gewone equiperaentstukken waren reeds op de kar geladen, toen als laatste vrachtje de ladetafel zou afgedra gen worden. Naar aanleiding waarvan meldt men ons niet, maar een der kruiers vond dat verhuizen niet pluis, en werd achterdochtig. Na een praatje over en weer wensehte de dienstmaagd zich te doen verhuizen door een ander. Toen het afladen niet zoo vlot plaats had en men wat scherper was geworden, kwam het hooge woord er uithet uitgesproken ver moeden werd zekerheid, en men vond in een der laden een behoorlijkgekleed meisje, gezond en frisch. De dienstmaagd ver loor bij het ontdekken niets van hare bedaardheid. Uit Harlingen wordt aan de Z. C. gemeld Zondagmiddag werd een zevental knaap jes door een persoon, die blijkbaar niet voor zijn taak was berekend, overgehaald buiten weten van hunne ouders, een zeil tochtje buiten de haven te doen. Wind en stroom voerden het vaartuigje zoo ver in zee, dat men, na den ganscben nacht op zee te hebben gezworven, eerst den volgenden morgen de haven bereikte. Welk een angstigen nacht zoowel de on voorzichtige knapen en hun roekelooze schipper als de betrokken ouders moeten hebben doorgebracht, is duidelijk. Uit Beverwijk meldt men Een slagersknecht, die met de stoom tram van Wijk aan zee naar Beverwijk terugkeerde en onderweg nog een bood schap moest verrichten, 9prong ter hoogte van het vroegere tolhuis van de tram, met het noodlottig gevolg dat hij viel en onder de wagens geraakte. Zwaar gewond aan beide beenen werd bij naar zijn huis gebracht. Een geneesheer, die zich op de tram bevond, verleende de eerste hulp. Naar men zegt, bestaat er hoop dat geene amputatie zal behoeven plaats te hebben. In Eensgezindheid te Amsterdam werd Dinsdag eene buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders in de Stoom vaart-Maatschappij »Java«. Voorzitter was de heer J. Louis Kuin- ders, die er bij den aanvang der verga dering op weesdat de aanleiding tot deze vergadering was een voorstel tot algeheele ontbinding der Maatschappij welke voorgestelde ontbinding haar oor zaak vond in de opzegging van het con tract,bestaande tusschen deze Maatschappij en de Maatschappij Nederland*. Het contract loopt in September a. s. af, en het Bestuur heeft er ernstig over nagedacht of het mogelijk was de exploi tatie voort te zetten, doch het vond geen termen daartoe voorstellen te doen. De stoomschepen dezer Maatschappij »Soenda« en Koningin Emma« gaan aan de Maatschappij Nederland* over voor een som van f689.000. Voor de »Ma- dura* kon de Maatschappij Nederland* geen geschikt bod doen. Een door den heer rar. Asser in de zen geest geformuleerd voorstel, om nl. de Maatschappij op 1 Oct. a.s. te ont binden, ingeval vóór dit tijdstip de ver koop der beide genoemde schepen aan de Nederland* tot stand zal gekomen en daardoor een bedrag van f 10 per maat- schapjflyk aandeel beschikbaar gesteld zijn, werd--door dé" vergaderingzonder bespreking, aangenomen, waarna deze buitengewone vergadering werd gesloten. Twee aanzienlijke dames zijn in bet magazijn du Louvre te Parijs op heeter- daad betrapt, terwijl zij behalve de ge kochte waren ook nog andere zaken wil den medeneuien. Zij werden door de po litie onderzocht, maar er werd niets bij haar gevonden. Bij een onderzoek in het huis, door haar bewoond bleek, dat zij in verschillende winkels voor meer dan 15 duizend frs. aan goederen gestolen had den. De zaak zal waarschijnlijk geschikt worden. De eene dame is een vorstin en de andere haar gezelschapsdame, die eveneens van voorname familie is. Londen, 12 Juli. Bij Portland vond heden een aanvaring plaats tusschen de Engelsche pantserschepen Ajax en Deva- station, welke op weg waren naar Ports- mouth. De Devastation leed belangryke ijiade en moet te Portsmouth dokken. 2e*noer&fc' beklimming van de Jungfrau (in de bernër hadden ondernomen, zijn, naar men vreJ%u,* verongelukt. Verscheidene pogingen om hen op te sporen bleven vrnchteloos. Er waaien hevige stormen op de bergen, zoodat het beklimmen daarvan thans zeer gevaarlijk is. Te Syracuse is dezer dagen een geestelijke gedurende den dienst aange vallen door een schoenmaker, die hem met een dolk verscheidene wonden toebracht. Een jong meisje, dat zich vol moed tus schen den moordenaar en zijn slachtoffer wierp, slaagde er na een hevige worsteling in, den woestaard te ontwapenen en den priester van een wissen dood te redden. Het meisje bekwam een ernstige wond aan de hand, den geestelijke waren drie wonden toegebracht. De aanleiding is niet bekend. Tegen Van der Smissen, den gewe zen Belgischen advocaat en volksvertegen woordiger, die wegens moord op zyn vrouw veroordeeld werd, werd door de genees kundigen, die zyn vrouw behandelden, een gerechtelijke eisch tot betaling van f 5000 fr. honorarium daarvoor ingesteld. Van der Smissen betwistte die vorde ring, en de Brusselsche rechtbank heeft nu de nota der dokters tot 1000 francs verminderd. Bij de uitzetting van pachters te Coolgraney (Ierland) is bet weder tot een hevig gevecht gekomen tusschen een pach tersgezin dat met stokken, messen, kokend water enz gewapend was en den ingang versperd had, en de beambten die met de uitzetting belast waren. De laatstge noemden overwonnen, maar niet dan na dat twee van hen en een vriend van den pachter ernstig gewond waren. Er wer den 6 personen in hechtenis genomen. Een Chinees, zekere Hong-di, ver moordde onlangs op wreedaardige wijze een man en een vrouw te Colusa in Ca- lifornië. Blijkens een telegram aan de Times werd hij voor het gerecht gebracht de jury vond hem schuldig en veroordeelde hem tot levenslange gevangenisstraf. Dit vonnis maakte het volk in het gerechtshof, dat den man wilde doen hangen, woedend, en de rechter zeide dat hij het besluit der jury niet wilde aannemen. Daar iedereen gewapend was, volgde een woest tooneel in de gerechstzaal, pistolen werden voor den dag gehaald onder het geroep lynch hem De sherif stond op en stelde het volk tevreden, met de opmerking, dat hij het niet eens was met het vonnis en hoopte dat geen bloed in het hof zou vergoten worden. De gevangene werd toen naar de ge vangenis gebracht. Daar verzamelde zich *te middernacht een groote menigte, die inbrak en Hong-di naar een brug sleepte, waaraan hij opgehangen werd. De sherif bracht het lijk naar de gevangenis terug. De rechter ontsloeg de jury. Op de werf der firma Cramp en Sons n de Delaware nabij Philadelphia wordt thans ijverig gewerkt aan den dynaraiet-krui- ser «Destroyer" waarover de Engelsche mili taire bladen het zoo druk gehad hebben in den laatsten tyd. Hij zal eene lengte van 230 en eene breedte van 26 voet hebben, krygt stoommachines van 3200 paardenkracht en eene snelheid van 200 knoop per uur. Staal is het hoofdbestanddeel van het schip, en zoo wel de staal- als de ijzerdeelen moeten vol - gens contract gegalvaniseerd worden. Binnen één jaar moet het schip gereed zijn. Het merk aardige en tevens gevreesde van dien nieuwen kruiser is echter de bewapening, bestaande uit 7 getrokken en 3 dynamietkanocnen, volgons de uitvinding van den Amerikaanschen luite nant Zalinsky. Deze dynamietkanonnen zijn uit gesmeed ijzer vervaardigd, met eene ziel van koper, 60 voet lang, worden van achte ren geladen en krijgen eene springlading van 400 pond dynamiet of springgelatine, die door middel van eene elcctrische batterij, welke zich in de bom bevindt, tot explosie gebracht wordt. Het projectiel wordt door middel van samengeperste lucht uit den vuurmond ge schoten. La France bevat een mededeeling uit Rusland, waarin het vermoeden wordt geopperd, dat Pranzini zooals men weet ter dood veroordeeld wegens den drievoudigen moord in de Rue Montaigne te Parijs ook schuldig zou zijn aan den moord op Mevrouw Skobeleff, de moeder vau den bekenden Russischen Ge neraal. Mevrouw Skobeleff werd in 1879 in n nostrijtuig vermoord, toen zij van een buiteÜ-^'dsche reis (een bezoek aan haar zoon) ter^kêflki8tj* met iuwefsn dat zij bij zich hadMVi°!n T"'008 verdwenen. Zij moet toen ve'rgezv..c. geweest van een tolk, die vijf of zes talen prak, en die na de misdaad nergens te vinden was. De berichtgever vermoedt nu, dat Pranzini, die eenigen tyd in dienst van Skobeleff was, deze tolk en de pleger van den moord en den diefstal is geweest. Marine en Leger. De lnits. t. z. der le kl. M. J. P. Westveer en L. A. T. J. F. van Oijen, en die der 2e kl. J. L. Hanewinckel en J. T. T. Modderman, dienende aan boord Zr. Ms. fregat Evertsen, worden met 1 Aug. a. s. op non activiteit ge- De dirigeerende officier van gezondh. der le kl. bij de zeemacht H. C. Steenbergen wordt met den len Aug. a- a. eervol ontheven van het be heer over bet hospitaal der marine alhier en ver vangen door den dirigeerenden officier van ge zondheid der le kl. bij de zeemacht J. B. Coo- mans de Ruiter. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, onder bevel van den kapt.-t.-z. D. J. Weys, in den namiddag van den 19en dezer te Portsmouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Tijdens het verblijf te Havre is van een door den commandant verleend verlof om bet schip te bezoeken, gretig gebruik gemaakt. Bij afwezigheid van den commandant werden de bezoekers door de officieren, baron Van Heecke- ren van Waliën, Van Heerdt tot Eversberg en F. M. L. van Geen, deze laatste een kleinzoon van den admiraal van dien naam, ontvangen, die hun het schip in al zijn bijzonderheden lieten bezichtigen. De inrichting en de comfort worden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1