't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1507. Woensdag 27 Juli 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden, binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlon van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 26 Juli 1887. Uit bet vermelde twaalftal is, ter vervulling van de bij de Hervormde ge meente alhier openstaande predikantsplaats, door het Kiescollege Vrijdagavond gefor meerd een zestal, waarop in alphabetisehe volgorde geplaatst zijn de navolgende predikantenM. J. Adriani, te Edam J. C. Benit, te BovencarspelJ. Kutseh Lojenga, te Enkhuizen Dr. P. A. Riedel, te OudorpJ. A. Schultz, te Krommenie en J. D. H. van Setten, te Noordschar- woude. Bij Kon. besl. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bron zen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij HDs. besluit van 22 Sept. 1855 no. 64, toegekend aan A. Spoel, 2e schrijver bij de zeemacht alhier, wegens het met levensgevaar redden van een kind uit de kolk van de kleine Marineschut sluis alhier, op 14 Juni jl. De heer W. de Liefde, van hier, heeft te Breda met goed gevolg examen afge legd voor apothekersbediende. De omgeving van het Centraalsta tion te Amsterdam schijnt tegenwoordig het arbeidsveld van eenige zakkenrollers te zijn. In den laatsten tijd kwam ons althans meermalen eenig feit ter ooren, hetwelk dat vermoeden wettigt. Zoo werd een Indische dame Vrijdag een handtaseh ontstolen, waarin zich o. a. een wissel van f 1800 op de Ned. Handelmaatschappij bevond. Zaterdag werd die bij de in- tusschen behoorljjk ingelichte Maatschap pij ter betaling aangebodendoch door een ongelukkig toeval wist de dief, hoe wel met achterlating van het geldswaar dig papier, te ontsnappen, toen hij lont begon te ruiken. (Sb.) Het stembureau te Arnhem heeft nog meer genoegen beleefd van de peri odieke verkiezing dan de Haagsche bu reaux. Te Arnhem sloeg het midder nacht toen de uitslag werd afgekondigd dat de aftredenden waren herkozenmen had 8100 namen te lezen gehad. De volgende advertentie vindt men in een der Amsterdamsche bladen DamesWelke gefortuneerde onge huwde Dame zoude genegen zijn tijdelijk financieele Hulp te verleenen aan een nette familie, die haar als wederdienst langs stipt discreten weg uitstekende ge legenheden kan aanbieden om door intro ductie tot een Huwelijk te geraken. Het centraal bestuur van het Algem. Ned. Werkliedenverbond heeft besloten een adres aan den Koning te zenden, waarin gratie gevraagd wordt voor Domela Nieuwenhuis. Twee jongens, een van 17 en een van 13 jaren, waren op de heide, nabij Someren (Limb.) aan het heiturf verza melen, welke zij op een kruiwagen naar huis brengen moesten. De jongste moest aan een touw, voor den kruiwagen gespannen, trekken, en daar het nogal warm was, zeide hij on derweg vermoeid te zijn en een weinig te willen rusten. De oudste wilde hier van echter niet weten en spoorde zijn broeder tot trekken aan, en toen daaraan geen gevolg gegeven werd, gooide hij hem met een turf, die ongelukkigerwijze op de hoogte van den buik raakte, hetgeen bijna oogenblikkelyk den dood veroor zaakte. Naar men zegt, moet het ge neeskundig onderzoek aan het licht ge bracht hebben, dat er een bloedstorting uit de milt moet hebben plaats gehad, waardoor het niet anders kon of de dood moest oogenblikkelijk volgen. De dader, die gevankelijk naar Roer mond werd gebracht, is weer op vrije voeten gesteld. Uit de gevangenis te 's-Bosch zijn ontvlucht M. v. d. Linden, oud 21 jaar, zwaar gebouwd, bijgenaamd Mie Mik, uit Reek bij Grave, en J. M. Schiffer, 19 j., geboren te Amsterdam. Beiden waren in bun wit gevangenispak, zonder hoofdbe dekking. Het zijn gevaarlijke sujetten, en hoewel terstond pogingen tot opsporing zijn gedaan, heeft men hen nog niet ont dekt. Zij schijnen over het dak ontvlucht te z^n. Uit Baambrug wordt gemeld: Reeds in den vroegen ochtend ging hier een gerucht door de gemeente, dat de landbouwer H. N. uit de echtelijke wo ning vermist werd en dat hem waarschijn lijk een ongeluk zou zijn overkomen. Na den ganschen nacht te vergeefs gezocht te hebben, heeft men des avonds ten 10 unr door middel van een dreg, zijn lijk uit een nogal diepe sloot opgehaald. N. was een oppassend, werkzaam man. Eenige dagen geleden meende iemand te Goes tusschen ander geld een valschen rijksdaalder te zien, doch hij wist niet van wien hij dien had ontvangen. Ten einde nu dat muntstuk niet verder in omloop te brengen, bracht hij het bij den commissaris van politie, in de mee ning, dat wanneer het werkelijk valsch was, hij daarvoor door diens tusschenkomst een echt stuk zou ontvangen. De com missaris zond den rijksdaalder naar de munt te Utrecht, die hem terugzond met de verklaring, dat 't stuk wel echt, maar dat er zilver van was afgenomen, en het muntstuk dus niet meer in omloop mocht worden gebracht. Om dit te voorkomen, ontving de eigenaar den rijksdaalder door geknipt terug, waardoor hij een schade lijdt van f 1. Aan oud zilver toch zijn de twee halve maar fl.50 waard. Den 31en Mei werd van Padang aan boord van het stoomschip Noord- Holland onder gewapend escorte overge bracht, ten einde bij aankomst in Neder land te worden uitgeleverd aan de Duit- sche regeering, een Europeesch fuselier, die reeds vroeger, doch onder een val schen naam, bjj het leger hier te lande had gediend. Na zijn ontslag moet hij zich in zijn vaderland schuldig gemaakt hebben aan moord en brandstichting, doch wist te ontkomen en nam, nu echter onder zijn waren naam, andermaal dienst bij het Oost-Indische leger. Door eenige vroegere kameraden, he kend met zijn wandaden, werd hij her kend en met zulk een schurk niet wil lende dienen, door hen aangegeven. Na gewonnen informatien in Duitsch- land, kwam dan ook de volle waarheid aan den dag en werd aan de Ned. re geering zjjn uitlevering gevraagd en ver kregen. Een aangenaam wederzien zal hem wel niet te wachten staan (Suma. Ct.) Omtrent de jonge Kaffers, die on- uit de Transvaal hier te lande kwamen, deelt »De Delvenaar" het vol gende mede: De twee echte Kaffers zijn zoons van het Kafferhoofd Megatha, die in 't district Rustenburg over een stam van ongeveer 3000 gezinnen een zelfstandig bewind voert, doch onder suzereiniteit staat van de Transvaalsche regeering, met welke hij op goeden voet staat. Deze hoofdman zond indertijd zijne twee oudste zonen, Diederik en Ruben, naar Kaapstad, om hun daar een opvoeding te doen geven, doch het schijnt dat hij meer Hollandsch gezind is geworden, althans hij vertrouwde hen uit eigen beweging, aan pres. Kruger toe, en deze is het, die hen naar zijn oud vaderland zond, om hun een christelijke, beschaafd Hollandsche opvoeding te geven; zoo werden zij toevertrouwd aan de zor gen van ds. L. van der Valk te Delft De knapen dragen de namen van Bloem hof en Paul en zijn 16 en 12 jaren oud, al kan bij gebreke van een burgerlijken stand onder de Kaffers, die ouderdom niet bewezen worden. Het doel van hunne komst is niet hier te sstudeeren," maar wel de Hollandsche beschaving deelachtig en in den christe- lijken godsdienst opgevoed te worden. Wanneer zij onze taal machtig zijn, zul len zij te Delft de school bezoeken, doch aanvankelijk is dit nog onmogelijk en ontvangen ze onderwijs van den heer J. v. d. Valk, die aan de Vrije Universiteit in de letteren studeert, doch thans te huis is en die reeds vrucht van zijn werk zietvooral de oudste der twee knapen is zeer leergierig. De jongste is vroolijker van aard, doch beiden, natuurkinderen als ze zijn, maken een goeden indruk en schjjnen zich ook in de voor hen zoo vreemde omgeving want komen rechtstreeks uit huu vaderland reeds tamelijk op hun gemak te gevoelen. Hoe jammer, dat zij zich niet vrij op straat bewegen kunnen, en deze wilden" re,eds nu een slechten indruk krijgen moesten van de Hollandsche beschaving." De onbeschaamdheid van een aantal op geschoten knapen heeft 't hun zóó lastig gemaakt, dat de politie hen moest be schermen. En als de politie niet flink was tusschen beide gekomen, dan waren onze twee gasten niet ongemoeid gebleven. In het begin dezer week is te Sche- veningen een jonge Duitscher in handen van zoogenaamde kwartjesvinders gevallen. Twee van hen speelden met hem, en een derde bepaalde zich tot het geven van raad, met dit gevolg, dat de Duitscher f 100 kwijt raakte. Hoewel de politie van een en ander niet onkundig bleef en zelfs den belangloozen raadgever in verhoor heeft gehad, schijnen er geen ter men te zijn gevonden om een vervolging in te stellen. Het tweetal trouwens had zich hals over kop uit de voeten gemaakt, en de raadgever beweerde die lieden niet te kennen en slechts toevallig hen te hebben ontmoet. Met de huwelijksvooruitzichten van het schoone geslacht ziet het in Duitsch- land droevig uit. Volgens de statistiek telt Duitschland op iedere 1000 mannen 1043 vrouwen, dus op een bevolking van 46,855,704 inwoners, volgens de laatste telling, zijn er in het Diiitsche rgk circa 3,978 vrouwen meer dan mannen. In Griekenland zijn de kansen beter, daar zijn op iedere 1000 mannen slechts 906 vrouwen. De meeste kans biedt echter Bosnië, waar van de 1000 mannen slechts 805 kunnen huwen. Ook Italië, Rumerië, Servië en de Vereenigde Staten bieden een vrij goeden kans, daar in die landen respectievelijk op iedere 1000 mannen slechts 955, 944, 988 en 965 vrouwen te rekenen zijn. Hoe het echter in die landen met de trouwlustigheid der mannen staat, daar over bewaart de statistiek een diep stil zwijgen. Het vermoeden dat Pranzini ook de moordenaar van mevrouw Skobeleff zou zijn, is ongegrond gebleken. De moor denaar dier dame, een Griek van geboorte, werd eenige uren na de misdaad achter haald door eenige gendarmes, en maakte, voor zij hem konden vatten, een eind aan zijn leven. In een menagerie te Salvord hield een vrouw haar kind vooruit, om naar de tijgers in hun hok te zien. Een der tijgers stak een poot door de tralies en sloeg naar 't kind, waardoor het nit haar arm viel. De vrouw wilde het dier slaan, maar het greep haar arm, trok dien in het hok, en nam hem in zijn bek. Een der oppassers bevrijdde de vrouw, maar niet voor haar hand deerlijk verwond was. Te Washington moet een zoo groote hitte heerschen, dat het asphalt van de bestrating week geworden is. De voet stappen der wandelaars laten er indruk ken achter. Het lichtste wagentje maakt er sporen in, en zwaarbeladen voertuigen kunnen er bijna niet in voortkomen. Op een plein vielen in een uur tijds 3 paar den dood neer. New-Tork had minder te lijden, maar ook daar is het ontzettend warm. De telegraaf heeft reeds gemeld, dat de zes vermiste touristen op den bree- den Aletsch-gletscher, die van den rug der Jungfrau afdaalt, levenloos gevonden zijn. De Zwitsersche bladen bevatten tal van treffende bijzonderheden over den moed, de volharding en de opoffering der gidsen die de vermisten hebben gevonden. De geheele ijsstreek der Jungfrau werd door hen doorzocht en in den tijd van nog geen driemaal vier en twintig uren de schier ongenaakbare spits tweemaal be klommen. Hoewel het roekeloos was van de zes bergbestijgers, zonder gidsen en dragers den tocht te ondernemen, zoo schijnt het toch, dat niet aan het gemis van gidsen het ongeluk is toe te schrijven. De tou risten waren geoefende klimmers, gezond en sterk, hadden goede kaarten en gin gen onder leiding van den geoloog dr. Alexander Wettstein, die bekend stond als een der bekwaamste leden der Alpen club en wel tegen 2 gidsen kon opwegen. Hun dood is dan ook het gevolg van een vreeselijken storm, die hen juist op een der gevaarlijkste punten plotseling is overvallen. De winddruk was zoo sterk, dat vol gens het getuigenis der gidsen zelveo de krachtigste man niet op de been had kunnen blijven. Onlangs is een scheepskapitein, die met zijn stoomschip Don Juan op reis was van Engeland naar Amerika, plotse ling krankzinnig geworden. Hij liet 's morgens vroeg, na den koers van het schip veranderd te hebben, de passagiers en de bemanning op het dek komen, en verklaarde hun, met rollende oogen, dat »God hem opgedragen had het schip met man en muis te doen vergaan. Hij dreigde ieder dood te schieten, die hem in het volbrengen van die heilige zending wilde belemmeren. Hoort gij de vlammen wel snorren en knetteren riep hij. »Ik heb de kolenkamers in brand gestoken Iedereen verkeerde natuurlijk in groote ontsteltenis. De mannen trachtten zich van den kapitein meester te makenmaar dit gelukte eerst nadat hij drie hunner had doodgeschoten. Toen nam de seheepsingenieur het be vel aan boord op zich, en onder zijn lei ding werd de brand, na verloop van een paar angstige uren, gebluscht. De kapi tein werd in de boeien geslagen, en na aankomst te Port Towsend overleed hij, na een nieuwen hevigen aanval van razernij. Voor het schip echter daar aankwam, kreeg men gebrek aan steenkolen een gevolg van den brand en slechts met groote moeite kwam men zeilende te Port Hudson aan, vanwaar de Don Juan verder naar Port Townsend werd gesleept. De personentrein van de Rostow- Wladiskawkasspoorweg is aan een vreese- lijk gevaar ontsnapt tusschen de stations Kaukas en Gulewicze. De spoorwachter had de lijn aan de eene zijde van zijn huis onderzocht en was nu met hetzelfde doel naar de andere zijde gegaan, maar toen liet signaal van den trein weerklonk, was hij nog niet terug. In dit geval trad zijn vrouw gewoonlijk met de lantaarn voor het huisje en ook nu wil zij dit doen, toen zij de deur van buiten geslo ten vindt. Niets goeds vermoedende, springt zij uit het raam, maar vergeet de lantaarn, zoodat zij nu in den stik- donkeren nacht buiten staat en in de verte is reeds de aantocht van den trein merkbaar. Eensklaps doorklieft een blik semstraal de lucht en door dat licht ziet zij op een afstand van 1500 schreden op de spoorlijn een versperring, uit balken en steeneu bestaande. Een oogenblik staat zij als versteend, maar zij herstelt zich, haalt uit haar zak eenige lucifers, scheurt een stuk van haar kleediug en steekt dat in den brand dan een tweede een derde, en nog een en nog een, tot het vuur op de rails lustig brandt. Daar weerklinkt de noodfluitde machinist heeft den brand ontdekt, remt uit alle macht, en de trein staat stil. Men stijgt uit; verwarde vragen kruisen elkaar en men omringt de bijna naakte vrouw, die schier krachteloos op den weg neerzinkt en later een kort verhaal van het' ge beurde doet. De dankbaarheid is alge meen en bij een spoedig gehouden inza meling ontvangt zij 120 roebels. De ver sperring is intusschen weggeruimd en de trein vervolgt zijn weg. De vrouw had hem van een zeker verderf gereddoor de gemaakte versperring moest de trein eerst den dijk afstorten, om dan beroofd te worden. In Belgische bladen wordt gemeld, dat door de rechterlijke macht te Ant werpen een onderzoek is ingesteld in de Société Anversoise des moulins a vapeur te Merxem, welke verdacht wordt ver- valscht meel in den handel gebracht te hebben. Verscheidene monsters moeten reeds in beslag genomen zijn. In een brief van de directie der Société aan 1'Escaut, welk blad in het gebeurde aan leiding had gevonden om op beter wet telijk toezicht tegen het vervalschen van levensmiddelen aan te dringen, beweert genoemde directie het slachtoffer te zijn van concurrenten, die geknoeid hebben met werklieden, welke de Société uit ha ren dienst heeft weggezonden. Aangezien het meel van de meerge noemde fabriek ook in groote hoeveel heden in Nederland afnemers vindt, kan het zijn nut hebben de aandacht der politie en der geneeskundige autoriteiten op deze zaak te vestigen. Aan een arbeider te Grosz-Becks- kenrek, in Hongarije, wiens grootvader uit Frankrijk afkomstig was, is dezer da gen onverwachts een erfenis van 18 mil- lioen frs. ten deel gevallen. Het is het vermogen van een in Frankrijk overle den bloedverwant, die geen nadere familie naliet. Men had jarenlang te vergeefs naar den rechthebbende op de erfenis gezocht. Een jong boerenmeisje uit een dorp in de nabijheid van Budapest bracht zich- zelve en haar pasgeboreu kind in de vo rige week op vreeselijke wijze om het le ven. Zij ging naar een naburig bosch richtte daar van stukken hout een brand stapel op, begoot dien met petroleum en stak hem aan. Ten slotte sprong de on gelukkige met haar kind in de armen in de vlammen. Toen men te hulp trachtte te komen, waren beiden reeds verkoolde lijken. Een telegram uit Bayonne, New- Yersey, meldt, dat de petroleumfabrieken der Staudard Oil Company aldaar iu brand staan en er reeds eenige omliggende ge bouwen werden verwoest. De schade wordt op twee millioen dollars begroot. Luitenant Warren van de Victoria Rifles heeft in het schutterskamp van Wimbledon den prijs der Koningin ge wonnen met 274 punten in de drie op volgende studiën van het prijsschieten. De prijs bestaat in een gouden medaille, een gouden armschild en 250 guinjes. Eenige dagen geleden zou te Civi- tavecchia een stoommoddermolen te water gelaten worden, welke reeds twee maan den op de werf gestaan had. Een groote^- uigte belangstellende was tegenwoordig. Toen de palen wegge nomen waren, bleef het vaartuig staan in plaats van at te loopen. Men geloofde dat de grond onder het zware schip gezakt was en sloeg een ket ting om de kiel, om het door middel van kaapstanders te lichten. Eensklaps zette de stoommoddermolen zich in beweging, waardoor een der kaap standers in het ongereede geraakte en drie geleiboeven en een burger gedood werden door den terugslaanden slinger. De lijken werden eenige meters weg geslingerd. Den burger was het hodfd sijna van den romp geslagen. Vier an dere gevangenen werden min of meer gewond. Marine en Leger. Zr. Ms. instructie vaar tuig Urania, onder bevel van luit. t. z. Ie fcl. M. C. v. Doorn, is na af loop van bet practischc eindexamen der adelbors ten van het oudste studiejaar voor de marine, van de reede Texel op de haven van Nieuwediep gekomen en naar 's rijks werf vertrokken. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Gier, onder bevel van den luiten, ter zee le kl. J. J. Kraakman, ge diend hebbende voor eenen oefeningstocht in de Zuiderzea met adelborsten van bet oudste studie jaar, is aau 's-rijks werf alhier weder buiten dienst gesteld. De luit. ter zee 2e kl. A. Gelderman, dienende aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Aug. a. s. overgeplaatst aan boord Zr. Ms. raramonitor Draak, en op gemeld wacht schip vervangen door den luit. ter zee 2e kl. A. J. van der Paauw. Per 8t* Burgemeester deu Tex zal 20 Aug. e. k. te Amsterdam scheep gaan, om naar Java te worden overgevoerd, een detachement suppletie troepen, sterk 45 onder-off. en minderen, onder bevel van den 2e luit. G. A. Ferguson en het medegeleide van den 2e luit. J. P. A. Wilhelm, Het schroefstoomschip 4e kl. Flores, gebouwd aan de Kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, en bestemd voor de Indi sche» militaire marine, ia Vrijdag ter reede van Texel met uitstekend gevolg onder stoom beproefd. Met natuurlijken trek werd gedurende 4 volle., uren ruim 11-drie vierde mijl behouden, terwijl* met kunstmatigen trek een 13 mijl vaart bereikt werd. De machine, de eerste van het triple-sx^ pansion stelsel, die aan ome Marine afgeleverd werd, voldeed uitstekend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1