't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1510. Zaterdag 6 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentiën Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 31 m. Onderg. 7 u. 39 m. i Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 H. Laurens. Donderdag 11 Laatste Kwartier. Vrijdag 12 Zaterdag 13 HELDER, 5 Augustus 1887. De uitslag der herstemming voor 4 leden van den gemeenteraadalhierop Dinsdag 2 Augustus jl., is als volgt: Wit stembriefje. Uitgebrachte stemmen 418, van on waarde 3. Uitgebracht op de heeren P. Van Twisk 288, J. Korver 237, A. Klik 186, S. W. Stooker 174, J. C. Stam- mes 136 en .T. C. J. Graat 97 stemmen. Alzoo gekozen de heeren P. VAN TWISK. J. KORVER. A. KLIK. Rood stembriefje. Uitgebrachte stemmen 418, van on waarde 34. Uitgebracht op de heeren: J. G. R. Vos 197 en L. A. Amons 187 stemmen. Alzoo gekozen de heer: J. G. R. VOS. Aanstaanden Dinsdag zal een goed- koope volkstrein 2e en 3e kl. van hier naar Arasterdam loopen. Velen zullen hiervan zeker gebruik maken om aan de Voedings-Tentoonstelling een bezoek te brengen. Eerst des avonds ten 9 ure vertrekt de trein uit Amsterdam. Dinsdagavond hield de onderofliciers- vereeniging der zeemacht, Admiraal de Ruyter," een feestvierende vergadering in het lokaal >Musis Sacrum," ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Met een welkomstgroet en een hartelijk woord, naar aanleiding van het feest, werd de bijeenkomst door den pre sident geopend. Vervolgens werden de bezoekers bij de uitvoering van een va- riëerend programma aangenaam bezig gehouden. Wapenoefeningen, gymnastiek en voordrachten werden door dans afge wisseld en een paar blijspelen verhoogden niet weinig 't genoegen. Woensdagavond waren we tegen woordig bij de groote kunst-biljart uit voering, door den professor Tisme-edso, in het lokaal »Tivoli." Deze kunstenaar werkt op het biljart met de hand, maakt de moeielijkste ballen en zegt vooraf welke richting ze zullen nemen. Wanneer hij den bal tusschen duim en vinger houdt en dien dan schijnbaar onverschillig wegwerpt, wordt zijn doel meestal bereikt. De verrassendste kunststukken zagen we door den professor uitvoeren en we hou den ons overtuigd, dat de aanwezigen zich uitmuntend hebben geamuseerd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Het toeval bracht mij Zondag te Nieuwediep, en aan het Zoölogisch station der Nederlandsche Dierkundige Vereeniging waar thans prof. Max Weder, van de Amsterdamsche Universiteit, voor eenigen tijd de onderzoekingen onzer kustfauna op zich heeft genomen, en het zij mij vergund omtrent die interessante werkplaats van de weten schap eenige mededeelingen te doen. Het station is op hoogst bescheiden voet in gericht. Evenals ten vorigen jare is het in eenige localiteiten, behoorende tot de vorige werf „De Hoop," gehuisvest en bestaat de beschikbare ruimte uit een grootere en twee kleinere werk kamers. Gelijk men weten zal, is het station telkens op andere punten van of bij de kust gevestigd ge weest, zooals te Vlissingen, Tolen, Delfzijl, op de Noordzee-eilanden enz. Thans is het te voorzien dat het zoölogisch station te Nieuwediep voorgoed zal gevestigd blijven. Naar het oordeel toch der onderzoekers, die beurtelings de directie van het station op zich nemen, te weten dr. J. F. van Bemmelen, prof. Max Weber en dr. P. P. C. Hoek, is Nieuwediep het meest geschikte punt voor de vestiging. Men heeft hier een groote visschersvloot, wi mede men zich voortdurend in betrekking kan stellen tot verkrijging van gewenschte vischsoor- ten. De kust is in deze omgeving het gunstigst gevormd voor het onderzoek der kustfauna, vooral met het oog op de studie der visschen en hunne levenswijzeer zijn hoofden, zeeweringen, paal werken, waaraan tal van dieren zich vasthechten of neerzetten de inhammen en bochten in de kust leveren uitmuntende terreinen voor het ge bruik van dreg en net. Buitendien beschikt het station door de welwillende beschikking van Z. E. den Minister van marine over een loodskotter; terwijl voor zoover de dienst zulks toelaat gebruik mag worden gemaakt van de inspeotie boot van het loodswezen te Amsterdam. Alle voordeden, die een blijvende vestiging te Nieu wediep meer dan wenschelijk maken. De werkkamers zijn, indien er niet teveel toe loop is van onderzoekers, die tijdelijk aan het station komen studeeren, niet al te klein. Toch moet men zich in de lokalen met bet opstellen van instrumenten, met de plaatsing der bibliotheek als anderszins tamelijk behelpen. Erger is het evenwel gesteld met het aquarium, de zoo on misbare bewaarplaats van zeedieren in levenden staat, tot voortgezette studie. Een aan den dijk staand, erg vervallen gebouwtje, een oud wachthuisje van het loodswezen is daarvoor in beslag genomen mogen worden. Indien ik wel heb om niets, zoodat er niet al te hard geklaagd kan worden, wat echter niet wegneemt dat de onvoldoende toestand van het aquarium niet het minste argument is bij het uitspreken van de wenschelijkheid, dat voor het station weldra een der wetenschap meer waardig gebouw mocht worden gesticht; een dak waarvan geen pan meer heel istocht en regen hebben vrijen toe gang geen ruit heelals gevolg hiervan geen licht, zoolang de blinden en de deur gesloten zijnde vloer kwalijk bestand tegen al te indrin gerige hakken en gebrek aan ruimte, indien men het aquarium zou willen uitbreiden. Eu het aquarium zelf; een vijftal kleine tobben die trapsgewijs boven elkander zijn geplaatst, in dier voege dat het zeewater dat zich in de hoogste en grootste bevindt, achtereenvolgens de andere tobbe bereikt en verfrischt. Een en ander is dus wel geschikt om den ijver en de toewijding der onderzoekers, die ge durende de vacantiemaanden hun vrijen tijd voor het wetenschappelijke werk over hebben, nog meer te waardeeren en het met hen van harte te doen wenschen dat er weldra voor hen een eigen tehuis een vast station verrijze, van al de hulpmiddelen voorzien waarover de praktijk van dit deel der zoölogie dient te kunnen beschikken. Toen de bakker H. v. E. te Ommen eens dezer dagen wakker werd, bemerkte hg tot zijne verwondering dat niet alleen zijn vrouw, met wie hij reeds eenigen tijd in niet beste verstandhouding leefde, maar ook zijn kinderen, onderscheidene meubels en f 400 verdwenen waren. Na veel moeite is het eindelijk gelukt, haar in Harden- berg te ontdekken, vanwaar door den brigadier de kinderen met f 200 zijn te- ruggebracht, terwijl zij weigerde de meu belen, die volgens haar zeggen te Ommen verborgen waren, aan te wijzen. Nauwe lijks was echter de rijksveldwachter te Ommen teruggekeerd, of de vrouw kwam met een rijtuig van Hardenberg rijden en hield voor de woning van zekere juffrouw Siero, waar de goederen verstopt waren, stil. In een oogenblik waren de verborgen goederen op den wagen geladen, doch deze werden na een hevige woordenwis seling door de toestroomende menigte onder groote hilariteit weder afgeladen, en de vrouw kon onverrichter zake naar Hardenberg terugkeeren. Uit Borne wordt van 1 Aug. ge meld Hedennamiddag omstreeks kwartier vóór zeven uur, even na het uitgaan der fa briek, brak er brand uit in de oude spin nerij van de firma S. J. Spanjaard alhier. In een oogenblik stond dit geheele ge bouw in lichte laaie. Aan redden daar van viel niet meer te denken. De vlam men sloegen gelijktijdig uit alle vensters. De hitte was verschrikkelijk. In den tijd van 2 uur was het geheele gebouw uit gebrand. Met de grootste krachtsinspan ning is de weverij, die als het ware aan de spinnerij verbonden is, behouden. De machinekamer, die reeds vlam had gevat, is mede met de grootste moeite gespaard De brandweer, en voornamelijk het per soneel van de fabriek, heeft zich flink gehouden. Ook uit het naburige Hengeloo werd goede hulp verleend. Een spuit uit die gemeente was zeer spoedig op het terrein aanwezig. Een blok huizen, be staande uit vier woningen, tegenover de fabriek gelegen, is mede verbrand. Yan de daarin aanwezige inboedels is niets gered kunnen worden. Hoewel bjj het afzenden van dit bericht de brand nog niet was gebluscht, was het gevaar voor de omliggende gebouwen geweken. De schade is zeer aanzienlijk. Naar men zegt, is alles tegen brand schade verzekerd, behalve een van de vier verbrande inboedels. Te Amsterdam is het bericht ont vangen dat de bekende cargadoorsfirma J. Daendels Co., te Batavia, Samarang en Soerabaïa gevestigd en die ook als agenten der Stoomvaart-Maatsehappg Ne derland uitgebreide zaken deden, zich fail liet heeft moeten verklaren. Door de Rotterdamsche politie is op verzoek der Regeering aangehouden een Duitscher, beschuldigd van zich in zijn vaderland aan diefstal ouder verzwarende omstandigheden te hebben schuldig ge maakt, op grond waarvan zijne uitleve ring door de Pruisische Regeering is ge vraagd. Een Italiaansche dame, die te Am sterdam in een hotel van den len rang logeerde, is door de pokken aangetast geworden en onverwijld naar een parti culiere woning in de le Boerhavestraat getransporteerd. Door de wed- van wijlen W. Hot- tentot, die op 25 Juni 11. door den veld wachter Heinhuis te Oostzaan werd dood geschoten, is nader onderzoek in deze treurige zaak opgedragen aan Mr. J. J. Kappeyne van de Coppello, advocaat te Amsterdam, welke tot het instellen van een civiele actie zou hebben geadviseerd. Bij de jongste verloting van de Haar- lemsche landbouw-tentoonstelling is de hoogste prijs een landauer en 2 paar den aan een Haagschen kleedermaker ten deel gevallen. De gelukkige winner heeft uit paarden en rijtuigen reeds kapitaal geslagen. Zekere R. D. te Kampen had zich in 't voorjaar verbonden om als plaats vervanger in dienst te treden. Nadat hij door een militieraad als zoodanig goed gekeurd was, gaf hij den ambtenaar van den burgerlijken stand zijn voornemen te kennen, een wettig hu welp k te willen aangaan, hetwelk nog voor zijn indienst treding werd voltrokken. Nadat D. was in dienst getreden, vroeg zijn vrouw aan den minister van oorlog hem te ontslaan, uithoofde volgens de militiewet geen ge huwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans wer kelijk op grond van art. 68 der militie- wet uit den dienst ontslagen. Verleden week werd te Groningen een kind geboren, waarvan de bet-over grootmoeder nog leeft. De oude vrouw woont te Lexmond, is 96 jaar en heeft nog 10 kinderen, 30 kleinkinderen, 65 achterkleinkinderen, en 1 achter-achter kleinkind het geheele nageslacht met de behuwden meegerekend telt 148. In de Maas-en Scheldebode" komt een merkwaardig en voor sommigen leerzaam verslagvoor van een raadsver gadering te Nieuwe Tonge. De voor zitter van dien raad schijnt een extra parlementair man te zijn. De achtbare leden worden met jij en jou" toegespro ken en op een vraag van een hunner zegt de voorzitter: »Zoo heb je weer wat En als het raadslid zich over die onbeleefdheid beklaagt, krijgt hij tot ant woord »wat, antwoord ik niet beleefd?" Curieus is het volgende debat tusschen die twee heeren De Voorzitter vraagt of verder nog iemand het woord verlangt. Het raadslid H. vraagt het woord. Voorzitter: »Gauw dan wat, want ik krijg haast Rld. H. Ik wensch dan te vernemen of de partij straatkeien, die sedert een paar weken op een werf onder aan den dijk hiernaast liggen, gemeente-eigendom zpn." Voorz. Ja, die zijn van de gemeente." Rld. H. »Ze zijn derhalve gekocht door burg. en weth. Voorz. Jawel en betaald ook, is't niet, Secretaris?" (Antwoord niet vernomen.) Rld. H. »Wilt u mij dan nog mede- deelen, waar burg. en wethouders die willen gebruiken Ik vernam, dat uw doel is, een nieuwe straat te doen leg gen in de plaats van het bestaande eind grintweg op den Westdijkis dat zoo Voorz. »Ja, daar hebben we machtiging voor Rld. H. >Dat wil zeggen Voorz. »Bouk!" Rld. H. »'t Zal toch zeker wel de vraag zijn, wie hier de grootste bonk is burgemeester Voorz. »Bonk zeg ik niet. Ik zeg »»Bom!"" dat zeg ik wel eens, als ik van een zaak afstap, dan zeg ikBom ofschoon ik er toch hetzelfde meê bedoel." Te St. Paul de Loanda was tot 31 Juli de bevestiging van het bericht van Stanley's dood niet ontvangen. De tij ding van zijn overlijden werd bij het West- Afrikaansche telegraafstation op St. Tho mas aangebracht, doch de autoriteiten te Boma, Congostaat, achten ze onmogelijk en de Belgische ambtenaren aldaar ver klaren, dat alleen een ongeluk hem zou kunnen overkomen zijn op zijn weg van het punt van samenvloeiing van den Aruw- himi met den Congo naar het binnen land, want zijn behouden aankomst op de Aruwhimi is bekend. De gouverneur- generaal Janssen te Boma zegt echter, dat het onmogelijk is over eenigen weg tijdingen betreffende dat gedeelte der reis te ontvangen, en doet voorts opmer ken, dat sedert het bericht van de aan komst van de expeditie op de Aruwhimi geen boodschapper Boma van het boven deel der rivier bereikt heeft. Overigens mag men aannemen, dat in dien met Stanley iets gebeurd ware, dit bericht daarvan wel zou aangebracht zijn door de boodschappers in dienst van den Congostaat, die de snelste middelen van verkeer gebruikt. Vermoedellpk zullen binnen weinige dagen te Boma recht- streeksche tijdingen betreffende den tocht naar het binnenland ontvangen worden. Weldra zal het stoffelijk overschot van Columbus voor goed ter ruste komen en wel in zijn vaderstad Genua. Er wor den aldaar reeds groote toebereidselen gemaakt voor de kerkelijke pleehtigheden, welke gevierd zullen worden bij de aan komst van de Matteo Brazza, het schip dat het gebeente van den beroemden we reldontdekker eerstdaags te Genua aan voeren zal. Onlangs is door de regeering dier stad het huis aangekocht, dat door Columbus gedurende verscheidene jaren bewoond werd. Als een blijvend gedenkteeken zal het »ten eeuwigen dage< in den stand worden gehouden, waarin het zich be vond en tot op heden onveranderd is ge bleven. Daarmede is een algemeene en vurig gekoesterde wensch der gemeen tebevolking vervuld geworden. Een dezer dagen overleden Fransch- man, Bareiller genaamd, gewezen burge meester van Boissise-le-Roi, heeft zijn ge heel vermogen, groot 600,000 francs, ver maakt aan den Duitschen kroonprins. Hij heeft dit gedaan om zijn landslie den te ergeren, daar hij zich door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf had zien veroordeelen wegens mishande ling van een zijner werklieden. De Duitsche bladen gelooven niet dat de kroonprins die erfenis aanvaarden zal. In het district Elizabethgrad (Zui den van Rusland) hebben twee personen 's nachts een geheel gezin vermoord, be staande uit man, vrouw, moeder, 6 kin deren en een dienstbode. In Luxemburg is de vraag omtrent de troonsopvolging opnieuw ter sprake ge komen. Volgens de wet mag daar geen vrouw aan het hoofd van den Staat ko men, en Prinses Wilhelmina kan dus nim mer Groot-Hertogin worden. De Koning-Groot-Hertog zou dan op gevolgd moeten worden door Hertog Adolf van Nassau. Aan den hr. Baudoux, wiens gl fabriek te Jumet bij de onlusten van ver leden jaar verwoest werd, is nu door de rechtbank te Charleroi een schadever goeding van 864,000 frs. toegekend. Hij vorderde een som van 4 a 5 mil- lioen francs. Met betrekking tot de qualiteit van meel, uit Antwerpen verzonden, is het belangrijk kennis te nemen van een ad vertentie van het bestuur der Ned.-Ver- eeniging van Meelfabrikanten. »Nu vast staat, schrijft men ons dat het volksvoedsel door gewetenlooze fabrikanten wordt bedorven en vervalscht, schjjnt het dringend noodigdat van overheidswege scherper toezicht worde gehouden op de qualiteit der levensmiddelen. De jonge Pool, die vóór eenige we ken te Whitechapel (Londen) mevr. Me- riam Engel vermoord heeft, door haar eerst met vuistslagen te bedwelmen en vervolgens salpeterzuur in te gieten, zoo dat zij verstikte, werd Zaterdag door de gezworenen van het Crimineel Gerechts hof schuldig verklaard en ter dood ver oordeeld. Onder de huwelijksafkondigingen te Parijs komt voor die van Etienne Gus- tave Frèdéric baron Van Zuylen van Nye- velt van de Haar, landeigenaar, en van Mlle Hélène Betty Louise Caroline de Rot schild. Voor den bekenden Amerikaanschen spoorweg-koningJan Gould, is een spoorweg-rijtuig gebouwd, waarvan de inrichting wel inededeeling verdient. De waggon toch bevat vijf afdeelingen keuken, salon, watercloset, toiletkamer en een overdekt balkon. De salon, die het grootste deel van den waggon inneemt, is geheel met mahoniehout ingelegd, de in Gothische stijl gebouwde ramen zjjn allen van prachtig geslepen glas voor zien. Er is ook een bibliotheek. Spiegels, beeldhouwwerk en muurschilderingen ont breken er niet. Vier lampen van massief zilver dienen tot verlichting. Er kunnen des nachts twee slaapcompartimenten be schikbaar zijn. De kosten van dit rijtuig zijn 20.000 Dollars. In een café-chantant te Parijs moet een zangeres optreden, die allerliefst zingt als zij in een magnetischen slaap is. In wakenden toestandzoo verhaalt men heeft de dame volstrekt geen muzikaal talent, maar zoo dra zij in slaap is go- maakt, begint zij lied op lied te zingen. Verscheidene doctoren hebben beves tigd dat de dame werkelgk alleen in dien hypnotischen toestand een kunstena res wordt. Maar toch twijfelen er nog velen, of zij niet ook wakker mooi zou kunnen zingen, als zij wilde. De uitspraak van het See-Amt te Bremerhaven over het stranden van het itoomschip »Oder," van de »Nord-Deutsche Lloyd,« is Maandag openbaar gemaakt. In strijd met hetgeen eenige dagen ge- gelegen voorspeld werd, is de gezagvoer der niet gestraft en zgn beleid slechtB in zachten vorm afgekeurd. De uitspraak luidt aldus »De stranding van de »Oder" bij Soco- tra op den 30en Mei j.1. is veroorzaakt door dat men, bij het verkennen van Ras Felink, den afstand te groot geschat en dientengevolge een koers genomen heeft, welke niet vrijliep van het klippenrif aan de Oostkust van Socotra. Ook zonder de onjuiste schatting van den afstand van Ras Felink in aanmerking te nemen, ware het beter geweest den koers ruimer ten opzichte van het bedoelde rif te nemen. Er bestaat geene aanleiding om den ge zagvoerder Pfeiffer zijne bevoegdheid tot uitoefening van het bevel te ontnemen." Een uitgever vroeg in zijn blad iemand, die advertentiën moest oploopen, enz., en kreeg vrjj wat aanbod. Ieder, die zich aanmeldde, kon echter de weinig vriendelijke boodschap ontvangen dat hg, als hij zich niet onmiddellijk verwijderde, de deur uitgegooid zou worden. Onder scheiden personen maakten dan ook rechts omkeert. Een was er echter onder, die verklaarde dat hg niet heen zou gaan vóór zijn getuigschriften gelezen waren. Hg ging naar binnen deed de deur dicht stak den sleutel in zijn zak en zette zich bedaard op een stoel neder. Goed zoo! klonk het hem tegen, 't Is onnoodig dat ik u getuigschriften lees; welke gg verlangt, voldoen, als hij bij de eerste aanmaning om de deur uit te gaan vertrekt. Jij bent mijn man. Marine en Leger. De officier-machinist le kl. A. Jongkees, be hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en belast met de opleiding der machinist-leerlingen aan boord van voornoemd wachtschip, wordt met 16 dezer overgeplaatst naar 's Rijks werf te Amsterdam. In gemelden werkkring wordt bij alsdan ver vangen door den officier-machinist 2e kl. J. A. Goetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetslnis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1