't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1511. Woensdag 10 Augnstns 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 9 Augustus 1887. Ds. L. van 't Sant, predikant bij de Herv. Gemeente alhier, is beroepen te Oost- en Wester-Blokker. De beer G. Koppen alhier is aan nemer geworden voor de levering van steenkolenmanden, voor de directie der Marine te Amsterdam, voor f 540.en de heer J. C. de la Fontaine alhier, voor kurksnippers, voor f 632. De Minister van Marine heeft thans voldaan aan zijne toezegging om een wettelijken onderstand voor te dragen voor de mindere geëmployeerden, vaste werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's Rijks zeemacht en op 's Rijks werk vaartuigen, niet vallende in de termen van de wet op de burgerlijke pensioenen. 's Ministers overwegingen leidden hem tot het besluit, dat, in verband met de vastgestelde loonen, die voor 's Rijks werven en werk vaartuigen hooger zijn dan die bij particuliere inrichtingen van gelijken aard, van de later aan te stellen mindere geëmployeerden, werklieden en bedienden (waaronder ook te begrijpen zijn de reeds in dienst zijnden, die den leeftijd van 20 jaren nog niet bereikt hebben) kan en moet worden gevergd, dat zij zich-zelven een levensonderhoud voor den ouden dag verzekeren, en dus thans alleen voor de bestaanden boven den leeftijd van 20 jaren moet worden gezorgd en dat, ten einde niet te veel van 's lands kas te eischen, moet worden volstaan met een onderstand, alleen ge grond op diensttijd, tot een minimum van f 100 en een maximum van f 200 's jaars per persoon. In dezen geest is dan ook bet wets ontwerp samengesteld. De geldelijke last, die in 't ongunstigste geval van deze regeling voor de schat kist zal voortvloeien, zal in 1902 het maximum van f73.192 bereikt hebben en daarna weder afklimmen, zoodat in 1947 nagenoeg niets meer zal te betalen zijn. Tegenover de verbooging van uitgaven staat een vermindering van f 6000 wegens intrekking van de ingestelde medailles voor ijver en trouw en de daaraan ver bonden gratificatiën. Uit Texel wordt gemeld: Ofschoon de tijd voor het wiermaaien bijna is verstreken, is bier nog niets aan gevoerd, doordien de pachters, wegens den grooten voorraad oud gemaaid zee gras, in den zomer niet laten bij maaien. De waarden zijn tamelijk bezet met goed wier, en werden stellig twintig jaar ach tereen jaar op jaar afgemaaid. Intusschen lijden maaiers en drogers door dit alles groot nadeel. (N. R. Ct.) Te Sliedrecbt is uit de Spaansche havestad Santa Isabel de los Passages (Guipuzcoa) het telegrafisch bericht ont vangen, dat het bagger vaartuig Maasmond No. 7, in de haven aldaar, zoodanig door een Spaanscb schip werd aangevaren, dat het eerste onmiddellijk zonk. Een dui ker heeft de bezittingen der 6 zich daarop bevindende werklieden, waaronder Adri- aan Van Berchem en Leendert Rijkers, van Werkendam, en J. v. d. Velden, van Pa- pendrecht, die zich allen met moeite red den, uit het gezonken vaartuig opgehaald. Op het Oetgenspad te Amsterdam was Zaterdagmorgen heel wat opschudding en de politie moest ter hulp komen. Bij de begrafenis van een 19-jarigen jongen werd door de menigte, die den stoet om ringde, beweerd, dat zijn vader de oorzaak van zijn dood was geweest. Naar het verhaal ging, had hij zijn zoon bij een huiselijken twist, met een laars op het hoofd geslagen. Het beurtschip De Hoop," varende op Dedemsvaart en gevoerd door schip per Jacob Aarsen, te Amsterdam liggende Prins Hendrikkade nabij de Kraansluis, is sedert Donderdag den 4en dezer door den schipper verlaten, zonder dat omtrent zjjn tegenwoordig verbljjf iets bekend is. In het vaartuig bevinden zich een vracht planken, 4 vaten petroleum, 2 zakken sui ker, een pianino en een kanarievogel. Men vermoedt dat den schipper, door wien ook eenige gelden voor anderen wa ren geïnd, een ongeluk overkomen is. Gratie voor F. Domela Nieuwenhuis: Bij het Centraal-Bestuur van het Al gemeen Nederl. Werklieden-Verbond is een schrijven ingekomen van den Minister van Justitie, inhoudende een kennisgeving namens Z. M. den Koning, dat niet kan worden getreden in zijn verzoek om gratie voor Domela Nieuwenhuis en dat alzoo wordt volhardt bij de vroegere afwijzende beschikkingen, genomen op mede ten be hoeve van den veroordeelde ingediende verzoeken om gratie. Een boer bracht met zijne vrouw Donderdagavond een bezoekaanVanHaar- lem's gezelschap te Scheveningen. Toen mlle. Luciana werkzaam met de karaffen waszei hij »Kijk, wijf! zoo een zou me lijken! Die werpt haar vent de karaf toe en jij sluit ze voor me weg". »Dank je den drommel, antwoordde zij, hij kan niet op de flesch gaan, maar jij wel De dienstbode J. D. uit Nijmegen, verdacht van poging tot vergiftiging, op een logee ten huize van haren meester gepleegd, is naar de openbare terechtzit ting verwezen, met last tot hare inhech- tenishouding. Als verdediger zal optreden mr. K. M. G. de Meijier, uit Arnhem. Uit Vlissingen wordt gemeld: Hier loopt het gerucht dat een nota risklerk een aanzienlijke som in bankpa pier verloren heeft; sommigen spreken van eenige duizenden. Vrijdag in den laten avond bracht de officier van justitie uit Middelburg hier een bezoekdat in verband wordt gebracht met de verloren som. De gezamenlijke erfgenamen van den voormaligen directeur der stedelijke bank van leening te Breda zijn dezer dagen, bij deurwaarders-exploit, gesom meerd tot de betaling eener som van f 45,792.791/sï het bedrag der door hem in zijne betrekking van directeor ver duisterde gelden. Op een geplaatste advertentie in ons blad om een ezel, ontvingen wij heden de volgende aanbieding per briefkaart Gezien dat u een jongen ezel vraagt, mijn adres is (volgt de naam). Prov. N. en 's-H. Ct. Een geachte familie uit Rotterdam ging eenige weken geleden op reis naar Mariënbad. Twee jonge kinderen van 12 en 13 jaar waren achterlaten en aan de zorg van bloedverwanten overgelaten. Den kinderen scheen evenwel hunne nieuwe omgeving niet te bevallen, want op ze keren dag waren beiden verdwenen. De bloedverwanten dorsten de zaak niet be kend maken, alhoewel zeer bezorgd over het lot der knapen. Spoedig werden zij echter gerustgesteld door een bericht uit Mariënbad, dat de beide kinderen goed en wel aldaar waren aangekomen. (Maasbode). Het tooneel speelt te Zandroort op een snikheeten Juli-voormiddag. Een der badgasten beeft een Gelderschen neef met vrouw en kroost voor een dag »overge- kregen." Nicht, hoewel niet meer in groot gezelschap op de toestellen der Auto matic Company" durvende stappen, krijgt het in haar hoofd een ezeltje te huren en wordt, na lang loven en bieden, voor een kwartier meesteres van het levend vervoermiddel. Maar zjj had den onder drukten glimlach des geleiders niet be merkt; nauwelijks is het schudden en schok ken begonnen, of nicht wordt draaierig" en tuimelt op het mulle zand neer. Daar klinkt haar de vroolijke schaterlach van een kindermeisje in de ooren. Woedend springt zij op, rent, met haar parasol ge wapend, op de spotster af, een ruzie volgt en nicht levert bij een aldaar station- neerend agent" een aanklacht tegen de goedlachsehe »bonne" in! Verschil van opvatting. Wat gebeurt er in een stad van b. v. duizend gezinnen op een Maandagmorgen? In een duizendtal keukens zijn dan een duizendtal vrouwen bezig met boven een duizendtal vuurhaarden een duizendtal ketels water te koken. Onderstel nu eens dat bij een of andere maatschappelijke omwenteling de mannen in zulk een stad verplicht waren dit werk te doen. Zij zouden beginnen inet een maatschappij op te richten en geld bij elkaar zoeken te brengen voor een gebouw en de noo- dige machineriën dan zouden zij de zaak zoo inrichten, dat al het werk van de geheele stad door een half dozijn goed betaalde personen kon worden verricht en de rest zou op Maandagmorgen weer evenals altijd op de gewone wijze aan 't werk gaan. Warmte! Daarover is in den laatsten tijd veel gesproken en velen heb ben klaagtonen geuit over, naar hunne meening, al te veel zonnegloed. Lees nu eens 't bier volgende, over- genomen uit een particulier schrijven van hicago Uwen wensch tegenover ons is be waarheid wij waren allen wel, en, uitgenomen de noodzakelijke (P) gevolgen van een vierdaagache hitte, die we hier hadden in de verloopen week, ware zeker alles zonder slag of stoot afgeloopen, doch onze kinderen hebben meer of minder ge leden aan bloedverhitting, (prikkelheat as we term it here) maar ze zijn er weer over heen, aange zien we sedert Zondagavond meer gematigd weer hebben. Ik heb n toegezonden een onzer krantjes, u den toestand hier meldende, alsook het ver schrikkelijk aantal dooden, ten gevolge van over de honderd graden Fabrenheit in de schaduw, een hitte, die ondervonden moet worden om ze te kennen, want die bepaaldelijk onbeschrijfelijk is. Men gevoelt den derden of vierden dag alsof men overal een heeten oven binnen komt, het tochtje, dat ronddartelt en anders zoo liefelijk streelt, is veranderd als de heete adem van een beschonkene, en alles wat men aantast (uitge nomen ijskoude limonade &c.) is heet, bijna te heet, en een staal voorwerp, waar de zon even op geschenen heeft, is zoo heet, dat een hoefsmid het niet kan dulden. Het zweet breekt uit in geregelde vloeden, en de druppeltjes volgen elkander zoo vlug en ge trouw, dat men ze tellen kan. Men zwoegt, men zucht, men zoekt naar adem, naar een koeltje, maar alles is te vergeefs, de lippen drogen, de tong is alsof zij zal barsten, de keel alsof zij van kurk is gemaakt, en de fijne vliegende stof is als 't ware om je geheel en al te helpen stik ken. De eenige begeerte is drinken, afkoelen, en hoe meer men drinkt des te meer zweet men en wordt de hitte als 't ware drukkender. Het is dus niet te verwonderen, dat werklieden, die in de heete zon moeten werkzaam zijn, anderen die weinig tegenweer (levensgeest) bezitten en ook anderen die zich zoozeer door drank en andere verzwakkende zaken te buiten gaan, zeer spoedig slachtoffers worden aan de „pranks of old Sol." Verbeeld je een hitte, die mij op het kantoor werkzaam zijnde, en op mijn beate gemak, het zweet uit de handen en vingers bracht en ze gere geld zoo nat hield of ik ze telkens in 't water duwde, en natuurlijk helpt daar geen zakdoek voor, en zoo spelen de droppeltjes in je nek en rond de stropdas en over het geheele vel, zoo dat men er uitziet alsof men geweekt is Liefde is in Frankrijk een scherts, in Engeland een twijfel, in Italië een verteerende vlam, in Nederland een bloe sem, die langzaam tot een zielverkwik kende vrucht rijpt. De landverhuizing uit Duitschland over Duitsche, Nederlandscbe en Belgi sche havens, is dit jaar weder sterk toege nomen. Volgens de officieële opgave be liep zij in Juni 8644 personen of 2737 meer dan verleden jaar. In de eerste helft van dit jaar emigreerden 57,181 Duitschers tegen 40,597 in de eerste zes maanden van 1886. Op de dagorde voor den gemeente raad van Essen komt het voorstel voor tot het oprichten van een standbeeld op de markt, ter herinnering aan wijlen Al- fred Krupp. Er zijn thans in Europa 108 prin sen en 66 prinsessen van huwbaren leef tijd van dezen zjjn 3 prinsen en 3 prin sessen reeds verloofd. Het aantal slaven in Brazilië, in 1882 ruim een millioen, is thans bijna de helft minder. Een Ier, Conrad I. Mooney genaamd, 27 jaar oud en wonende te Brooklyn, beeft Vrij dagnamiddag een poging ge daan om door een ontploffiugsmiddel het stoomschip Queen, van de National Line, in brand te steken. Het laatste gedeelte der lading was te een ure aan boord ge borgen, en toen kwam Mooney in een bootje op zij van het schip en wierp een flesch met ontplofbare stof op het dek. Onmiddelljjk sloegen de vlammen uit, doch snel werden zij gebluscht en de stoomboot vertrok op het aangekondigde uur. Mooney werd door de politie in bootjes achterhaald en gevangen geno men. Hij had een langen dolk, een re volver en honderdvijftig patronen bij zich. Volgens zijn zeggen behoort hij tot een bende, die zich bet vernielen van schepen welke de Britsche vlag voeren, tot taak stelt. Te Weenen geraakte een knaapje te water. Er was onder de menigte die 't zag veel geschreeuw, maar weinig hulp. Een voorbijgaand heer had een prachti- gen Newfoundlander bij zich, die, toen hij het jongetje in 't water zag spartelen, zich van bet koord losrukte, in 't water sprong en onder luide juichkreten het kind op het droge bracht. Een waterhoos barstte in Wyoming Valley, in Pensylvanië, Donderdag los, waardoor wegen en bruggen werden ver nield en veel schade aan eigendommen werd toegebracht. In den geheelen Staat en in West-Virginie en Connecticut heb ben verschrikkelijke stormen, vergezeld van hevige regens, geheersebt en werden ver scheiden personen door den bliksem ge dood. Dat er nog goede bierdrinkers zjjn, bewijst het volgende. In Regensburg wer den in het afgeloopen jaar 20.110,350 li ter bier gedronken, zoodat op ieder lid der bevolking, kinderen en vrouwen me- degerekend een gemiddeld gebruik van 557 liter bier komt te staan, ruim ll/j liter per dag. In de naburige stad Stad- tatnbof is het bierverbruik nog sterker; daar bedroeg het verbruik in hetzelfde tijdvak per hoofd gemiddeld 612 liter. Onlaugs, zoo verhalen Fransche bla den, werd een jonkman te Soissons door een zijner vrienden gemagnetiseerd, in tegenwoordigheid van verscheidene per sonen. Na eenige gewone proeven, zeide de magnetiseur tot hem; »ik verbied u, wijn te drinken in de eerste 14 dagen". De jonkman, die toen werd wakker gemaakt, moet nu niet in staat zijn, een glas wjjn aan zjjn lippen te brengen. Het drinken van koffie, bier of andere dran ken gaat zeer goed, maar zoodra hij het met wijn beproeft, is zjjn arm als verlamd. Zonderling! Als het waar is. Een Schot, James Macgregor, heeft dezer dagen den weg van Dundee naar Londen in 281/9 dag afgelegd, op steltenDen len Augustus verliet hij Londen en keerde dadeljjk, weer op zijn stelten, terug. In een Zwitsersch blaadje leest men de volgende aanbeveling van een zomer- oordDe kleine stad W. is bet ver- eenigingspunt voor alle vrienden der een zaamheid. Zij, die kalmte en rust zoe ken, komen er uit alle deelen der wereld te zamen." Yan 30 Juni 188630 Juni 1887 kwamen in Amerika ongeveer een half millioen landverhuizers aan. Dit is meer dan in de twee vorige jaren, maar niet geheel gelijk aan het gemiddelde van de laatste zeven jaar. Sinds 1880 zijn in Amerika 3.800.000 landverhuizers aan gekomen, en men mag dus aannemen dat de bevolking der Vereenigde Staten thans 61 a 62 millioen moet bedragen. De onlangs overleden eigenaar der groote fabrieken te Essen, de hr. Alfred Krupp, heeft een kapitaal van f 600.000 vermaakt aan zijn gezamenlijke werklie den. Deze som zal zoo nuttig mogelijk ten hunnen behoeve worden besteed. Het spiegelgevecht in het Engelsche kanaal is thans in vollen gang. Het blijkt nu, dat de kanonnen niet van het aller beste materieel zijn. Op drie der kanon- neerbooten. nl. op de Curleid, Black Prince en Nordenfelt sprongen de kanonnen, waar door vier matrozen doodelijk en een groot aantal licht gewond werden. Een drama in een kazerne. Een soldaat, Capuano genaamd, te Piacenza in garnizoen, met een scheermes ge wapend, des nachts in de kamer, waar 2 sergeanten sliepen, geslopen, wierp zich als een wild dier op een der sergeanten en verwondde dezen aan de kin. Op zijn hulpgeschreeuw ontwaakte de andere ser geant, die zich op den aanvaller wierp, doch gewond moest terugdeinzen. Op het rumoer kwamen de andere soldaten toe snellen; doch Capuano hield hen, met zjjn scheermes dreigende, op een afstand en nam de vlucht. Eindeljjk werd hjj laat in den nacht in het open veld aange houden. Onder de vele vermaarde baden in Europa zijn licht geen meer merkwaar dig dan de tnrfbaden van Spa, in Bel gië. Zij worden bereid van turf, die daar rijk is aan organische en niet-organische stoffen en beschouwd wordt als een uit muntend geneesmiddel tegen rhumatisme en huidziekten. Het bad wordt dus door een dokter beschreven: „Het gevoel, dat door het turf bad wordt opgewektis naar mijn meening, het aangenaamste, dat maar met mogelijkheid door eenig bad kan worden geschonken. De warme, vettige, elastieke modder steunt de be wegende ledematen en geeft tegelijk toe. In den beginne is het zwarte en vuile aanzien van bet bad niet aangenaam maar is men er eens in, dan voelt men zich zoo prettig, dat men er niet dan met weerzin weer uitgaat". Ondanks dat verleideljjke tafereel zal menigeen toch een bad van helder water altjjd beter be vallen. De volkrijke Londensche wijk West- Ham is van Vrijdagmorgen tot Zaterdag laat in den namiddag geheel van water verstoken geweest. Vooral 's nachts, bij de groote warmtedeed de nood zich 't ergst gevoelen. Vrouwen liepen schreiend door de straten rond, jammerend omdat zij haar dorstige kinderen niets te drinken konden geven. De wateruiaatschappjj verklaarde, dat zjjin het belang van de verbruikers, den wateraanvoer tijdeljjk had moeten af sneden. Men verwacht, dat zij van over heidswege gerechtelijk vervolgd zal worden wegens verbreken van haar contract. Heldersche Moppen. Twee officieren vrienden vonden elk ander na een lange scheiding op een expe ditie tegen den vijand terug. Hé, hoe kom jij hier? Ochik heb vrouw noch kindweetjeen ik houd van den oorlog. Maar jij Ik? Ik heb vrouw en kinderen weetje, en ik houd vanden vrede. o Toekomst-dien boden. Caroline. Doe je vandaag je gouden collier om of dat met dia manten? Anna. Geen van beide; heden draag ik de prijsmedaille, die die ik gekregen heb, omdat ik 4 maanden in dcnzelfden dienst ben gebleven. o Op den avond vóór haar huwelfik vroeg een bruidje aan haar moeder hoe lang gewoon- ljjk de wittebroodsweken duurden. Het antwoord van de practische mama luidde «Totdat gij uw man om geld vraagt". o Bediende: Ik zou morgen graag vrij heb ben, mijnheer. Patroon: Dat gaat slecht. Er is zooveel te doen. Is het noodzakelijk? Bediende: Ja, ziet u, mijnheer, mijn meisje wou morgen met mij trouwen, en dan kan ik toch moeielijk wegblijven". o Dame: Dat is zeker de minste schilderij van de hcele tentoonstelling. Schilder: Mevrouw, die schilderij is van mij, en Dame: O, mijnheer, bekommer u niet over mijn oordeel ik heb volstrekt geen oordeel ik zeg maar wat iedereen zegt! Marine en Leger. De officier van administratie 2de klasse F. R. baron Van Heerdt tot Eversberg, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld, en met dien datum vervangen door den officier van admini- stratie 2e kl. F. A. Ebbinge Wubben. Den officier-machinist le kl. bij 'srijks stoom vaartdienst B. J. Karpesteyn, is op zijn verzoek ingang van 16 dezer, ter zake van langdnrigen dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een jaar lij ksch pensioen van f 1400 en een verbooging daarvan met f825 'sjaars voor werkelijk verblijf in mi litairen dienst. De luit. t. z. le kl. J. van Scheers wordt met 1 Oct. a. s. op non-activiteit gesteld. Door den Minister van marine zijn met 1 Sept. a. s. benoemd tot adspirant-administrateur bij de zeemacht de jongelieden J. W. Broers, J. C. Hoorweg, J. F. W. In de Beton, W. Xanning, J. H. v. Trooijen en G. A. Vries.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1