't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No."1512. Zaterdag 13 Augustus 1887. Vijftiende Jaarganc KALENDEB DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. 's f l ^.iDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. AUGUSTUS (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 42 m. Onderg. 7 u. 26 m. Zondag 14 Maandag 15 d Dinsdag 16 Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 Maria Hemelvaart. Hartjes- Nieuwe Maan. Zonsverduis tering. Einde Hondsdagen. HELDER, 12 Augustus 1887. Evenals in onderscheidene andere gemeenten des lands, heeft zich hier jl. Dinsdag een plaatselijke commissie gecon stitueerd, met het doel, werkzaam te zijn ter bevordering van 't stichten van een monument voor Jan Pietersz. Coen, den stichter van Batavia, in zyne geboorte plaats Hoorn. De plaatselijke commissie is samengesteld uit de heeren J. B. A. de Josselin de Jong, mr. K. J. C. Stak- man Boss#, H. W. van Marle, A. Baron Collet d' Escury, H. Dyserinck, G. E. Bron, E. F. Kempers, L. C. P. W. Visser, H. W. Klauwers, M. L. van Gelder, W. J. Maalsteed, H. Janzen Ez W. A. Bug- ten dijk, penningmeester, T. Mooysecretaris. Het uitvoerend comité is samengesteld behalve uit den voorzitter, den penning meester en den secretaris, uit de heeren Baron Collet d' Escury en Kempers. Aan den inhoud der circulaire, waarin de hoofd-commissie het doel ten sterkste aanbeveelt, ontleenen wjj deze regelen »Het behoeft waarlijk geen betoog, dat wij recht hebben fier te zijn op een man als Jan Pietersz. Coen. Het kan geen ydelheid heeten, dat. wy deze üerneiu opoulijk toonen. Want het standbeeld van Jan Pietersz. Coen zal niet alleen getuigen hoe fier wij zijn op zijne daden, zijn eer, zijn roem, het zal ons tevens herinneren aan zyn geloovig en heldhaf tig woord: desespereertnietDe vraag waar dit standbeeld moet verrijzen, kan in waarheid geen vraag zijn. HetNeder- landsche volk is te zeer eeu volk aan eigen wieg en eigen haard gehecht, dan dat het Jan Pietersz. Coen in beeld zou willen verheffen op een andere plek, dan die in het Vaderland zijn Vaderland was. Te Hoorn moet zijn standbeeld verrijzen, te Hoorn, waar hij het levenslicht aan schouwde, waar hy opgroeide tot den man, die een held bleek te zijn. Te Hoorn moet hij staan en getuigen, dat het Nederlandsche volk in onze dagen zijn hoog beleid, zyn heldhaftigen aard ver- eerend, vasthoudt aan zijne leus, die in andere taal de leus is van Koningshuis en volk: >Je maintiendrai Een gedeelte van de onlangs ont slagen werklieden van de marinewerf te Amsterdam, acht zich, door de wyze waarop hun het loon voor hnnnen ar beid is berekend, verongelijkt en bena deeld. De Minister van Marine, van deze klachten in kennis gesteld, heeft terstond, persoonlijk, de zaak doen onderzoeken. De quaestie wordt door De Werkmans bode aldus verteld: gelijkheid geplaatst dat uur weer in hun voordeel in te halen. Het is dus een bedrag van (dertien weken, 6 dagen, een uur per dag tegen 18 cent, gemiddeld loon) omstreeks f 14 dat ieder hun ner te vorderen heeft". Men schrijft van Terschelling: Verleden week heeft de hr. TerMeulen zelf de leiding weer op zich genomen van de exploitatie van 't wrak der Lutine. Op de beide laatste dagen dier week heeft men door middel van een slang en een spuit met geperst water in het zand ge werkt en wel twee uren lang in 8 voet zand. Bij die gelegenheid vond men een groote looaen kist terug, welke men bij vorige duiking in 1857—1861 wel had gezien, doch waarvan men niets naders wist. Of er veel in is, staat zeer te bezien, terwijl het deksel gebroken of stuk ge werkt is, maar 't is een degelyk bewijs, dat men de juiste plaatsen nadert, waar zich schatten kunnen bevinden, aange nomen, dat ze werkelyk in 't wrak zijn geweest. Door de kentering van 't getij en den avond moest men de werkzaam heden staken. Ook deze nieuwe vinding van den concessionaris voldoet zeer goed, evenals de steker, waarmede hij het wrak opspoorde en welken hij nog gebruikt om den bodem te onderzoeken. Aan het Katerveer hij Zwolle werd Woensdagmorgen een hert op de spoor wegbrug over den IJsel gezien. Bij de poging om het te vangen sprong het in de rivier, maar werd toch gevat. Het is thans in bewaring bij den spoorwegbrug- wachter. Z. M. de Koning heeft, naar wij vernemen, de ontwerpen tot verandering in de Grondwet bekrachtigd, zooals ze door de beide Kamers der Staten-Generaal ï)ea w^&en"zuilen zooveel doenlyk nog deze week worden afgekondigd. In de Maandag gehouden vergade ring van den Sociaal-Democratischen Bond deelde v.d. Stadt het volgende om trent den toestand van F. Domela Nieu- wenhuis mede: De gevangene is sedert eenigen tijd in een toestand van melancholie vervallen waaronder zijn gezondheid blijkbaar lijdt. Zijn uiterlijk toch draagt de sporen van zielelijden, terwijl zijn lichamelijke ge steldheid den invloed ondervindt van het was haar ontrouw geworden en naar Oost- Indië vertrokken. „De werktijd was vroeger tien uur per dag, in elk seizoen. In den loop van 1885 echter, werd voor de ketelmakers daarin verandering gebracht. Waarschijnlijk om des winters kunstlicht te be sparen, zou des zomers een uur langer gewerkt worden en des winters zooveel korter. Winter en zomer zou echter hetzelfde loon worden uit betaald. Deze maatregel werd ingevoerd tegen het win terseizoen, zoodat de kortere werktijd direct in het voordeel zou komen van de werklieden en in het nadeel van het Rijk. Ten einde dit nadeel te keeren, moesten de werklieden, door overwerk, eerst 40 uur inhalen; het is echter maar bij 38 uur gebleven. Het volgend jaar, 1886, werd diezelfde maat regel toegepast op de overige werklieden. De in voering had nu echter niet met het begin van den winter maar van den zomer plaats, primo April, wanneer de zomersche dag begintde werk lieden kwamen dus, iu den zomertijd, een uur per dag in hun nadeel en in het voordeel van het rijk. In den wintertijd zou het weer vereffend worden en einde Maart volgend jaar de rekening gelijk zijn. Wat is nu het geval P De ongeveer tweehon derd werklieden, die einde Juni ontslagen zijn, hebben drie maanden lang, van 1 April tot 30 Jnni, een nnr per dag langer gewerkt, in het voordeel van het rijk en zij zijn buiten de mi Het Dinsdag jl. aan hem afgezonden telegram, behelzende mededeelingen om trent de Maandagavond in Maison Strouc- ken gehouden meeting, is hem niet ge worden. Echter wenscht hij niet, dat te zijnen behoeve om gratie" wordt gevraagd. Alleen als recht" geschiedt, zal hij er van gediend zijn. Hy blijft goeden moed houden en zal als veen verwoede leeuw" uit de cel te- rugkeeren. (N. A. Ct). De vette jaren der Duitsche gras maaiers zijn ook voor goed voorbij. Eerst vonden zij een geduchten concurrent in de maaimachine8, en nu deze niet deug delijk bevonden zijn, omdat zij de gras planten losrukken, is de Hollander zelf grasmaaier geworden. Zag men anders op elk dorp in Noord-Holland 's-zomers 10 a 12 Duitschers, thans hoogstens 1 a2 Weder een bewys hoe gevaarlyk de steek eener wesp kan zjjn Te Alkmaar is een jongen van 8 jaar dagen na zulk een steek aan de volgen overleden. Op vreeselijke wijze is te Zelhem een vyf jarig meisje om het leven geko men. Zich vermakende met een stroo- sny machine, is de losstaande machine op het kind gevallen en een daaraan beves tigde jjzeren pin haar in het borstje ge drongen, waarvan de dood het onmid dellyk gevolg was. Zondag ontstond er tijdens de gods dienstoefening in het gebouw der Chr. Ger. gemeente te Goes eenige opschud ding door het wangedrag van een marinier, die zich niet ontzag daar ter plaatse Gods lasteringen uit te spreken, zoodat men zich genoodzaakt zag de hulp der politie in te roepen. Zaterdag is te Amsterdam een meisje plotseling krankzinnig geworden. Haar minnaar, met wien zy spoedig zou trouwen. Men verneemt, dat het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaken der levering van een hoeveelheid steenkolen aan het Departement van marine verre beneden het aangenomen gewicht, geen termen heeft opgeleverd tot het instellen van een strafvervolging. De zaak is tegenover dengeendie in deze van wege het Departement van ma rine toezicht had te houden op de brand stoffen, langs administratieven weg af gedaan. Woensdag is te Amsterdam een koffiehuis voor vrouwen en meisjes in de Warmoesstraat geopend, met een toepas selijk woord van den heer Pièrson, uit Zetten, na gebed en psalmgezang. Een veekoopman te Leeuwarden had Vrijdag een voordeeligen koop gedaan. Hij had namelijk bij het begin van de markt voor f70 een koe gekocht, die het dubbele van dat bedrag waard was, en waarvoor de verkooper hem aanvankelijk f 130 had gevraagd. Hg vertrouwde echter de zaak niet en gaf, vóór dat hij afrekende, aan de po litie keunis; spoedig bleek nu, dat de onhandige verkooper het rund in den af- geloopen nacht uit een weide nabij Ak- krum had gestolen, nadat hij te voren in die plaats braaf had kermis gehouden. Hij is onmiddellijk ter beschikking van de justitie gesteld. Te Tilburg is dezer dagen een werk man van 80 jaar overleden, Cornelis v. d. Heuvel, die 70 jaren bij dezelfde fa milie op de fabriek is werkzaam geweest. Hij was negen jaar oud, toenjfcü daar iöëdöen van zijn patroon een goeden ou den dag gehad. Het Utrechtsch dagblad maakt mel ding van een 74-jarigen werkman, die voor eenige dagen nog een nienwe na tuurlijke tand gekregen heeft. De rijksveldwachter Strooi), onder Meerloo, betrapte dezer dagen een berucht wildstrooper W. v. L. op jachtovertre- ding. De aangehoudene legde onverwachts zijn vuurwapen op den rijksveldwachter aan, en zou dezen stellig gedood hebben, doch gelukkig ging het schot niet af, daar het slaghoedje weigerde. De veld wachter is zoodoende aan een groot ge vaar ontsnapt. Zaterdag jl. is te 's-Gravenhage op nieuw ingebroken bij den luitenant M. der huzaren in de Riouwstraat, wiens huis nog steeds onbewoond i». De inbraak ge schiedde weer onder dezelfde omstandig heden als bij de vorige inbraak en hg de inbraak ten huize van den luit. B., aan de Laan Copes van Cattenburgh. Er wa ren twee ruiten uitgesneden, terwyl de wijnkelder en drie kasten waren openge broken. Thans echt«r zijn de vermoedelijke da ders van deze en de vroeger vermelde inbraken in handen van de politie ge vallen. De inspecteur van politie, de heer P. Rietdyk, en de rechercheur V. d. Drift arresteerdei Maandag een als heer ge kleed persoon, M. genaamd, en een Duit- scher, waaischijnlijk medeplichtige van den eerstgenoemden aangehoudene, die in het bezit is gevonden van 8 fraaie staatsiegor dijnen, een waaier, een wekker en drie paren handschoenen, alle welke voorwer pen ontvreemc zijn ten nadeele van den luit. M. en mivrouw L., die mede in de Riouwstraat woonachtig is. Blyken alle vermoedens juist te zyn dan is de stsd door de nasporingen der politie van etn brutalen inbreker verlost. Omtrek den grooten brand in de magazynen v*n Whiteley te Londen meldt men nader h«t volgende De brand werd Zaterdagavond te 7 uur het eerst gemerkt en wel, gelijk de werklieden beweren, doo- een luiden knaL Van daar het vermoedei dat de brand opzettelijk is ge sticht door d< een of andere ontplofbare zelf standigheid. Dit vermoeden wordt hierom niet voor onjuist gehouden, omdat Whiteley vele vijandei had onder de kleinhandelaars, die door zijne reusachtige onderneming veel nadeel ledei. Men kar zich geen denkbeeld maken van de menschenmenigte, welke op de been was. Het was Zaterdagavond, de straten waren vol lanterfanters en zoo was de plek des onheils letterlijk niet te bereiken. De brandweer werd dan ook niet weinig in haar werk be lemmerd door dien menschendrom, die zich om het brandende perceel verdrong. Het felste was de brand toen de houten klokkentoren vuur vatte en de geheele omgeving hulde in een gloed van licht. De brandweer was spoedig ter plaatse. De manschappen weerden zich dapper, maar de voorraad lichtontvlambare stoffen, welke in de magazijnen waren opgestapeld, spotte met eiken waterstraal. Een der vleugels van het gebouw bevatte een menagerie van levende vogels, honden, katten en apen. Men zag die arme dieren naar alle kanten loopen en vliegen, totdat zij allen hun dood in de vlammen vonden. Gelukkiger waren de paarden, die beneden stonden. Juist op het laatste oogenblik wer den zij gered, doch dit ging niet gemakkelijk, want de dieren waren bijna dol van angst. Eindelijk stortte een gedeelte van het ge bouw in en begroef drie menschen onder de juinhoopen, terwijl een zevental toeschouwers, >enevens een politieagent, werden gewond. Sedeit eenige dagen was Whiteley uit de stad. Hij lijdt nu meer dan 200,000 schade, want daar zijn magazijnen reeds viermaal af brandden, wilde geen assurantiemaatschappij alle gebouwen verzekeren. Yan den omvang der zaak kan men zich eenig denkbeeld maken, als men weet dat de gebouwen 14 bunders beslaan, terwyl 5000 menschen er werk vinden en 300 paarden noodig zijn om eiken dag de waren weg te brengen. Toen de Kafferkoning Cetewayo te Londen was, vond hij zooveel behagen in deze inrich ting, dat hij er den meesten tijd van zijn ver blijf te Londen doorbracht. Men vond er eet- en leeskamers, zoodat een bezoek by Whiteley voor velen een gewone uitgang was. Whïfoipv was iuiflt te Ostende, toen hij be- Z3 lichtgrijzen glacé handschoen aangedaan, die hjj eenige uren aanhield. Later zwol de hand geweldig op en de doctoren kon den niet anders constateeren, dan een bloedvergiftiging in hoogen graad, waar aan de jonge man twee dagen later over leed. By een nauwkeurig onderzoek bleek, dat de handschoenen uit kalfsleder waren vervaardigd en onder toevoeging van ar senicum waren bereid. Dit even treurige als merkwaardige geval van bloedvergiftiging is weder een bewijs meer, dat kleine wonden nog maar al te veel worden verwaarloosd. Tengevolge van de geruchtmakende zaak van Miss Cass, die in Regent-street te Londen ten onrechte als een publieke deern werd opgepakt, is nu door de ge noemde dame een proces wegens valsche getuigenis ingesteld tegen den schuldigen politie-agent. Endacott. Voor een krijgsraad te Laibach stond dezer dagen een deserteur terecht, die in 1848 zijn regiment verliet, en 39 jaren lang zich in de bosschen heeft schuil gehouden, in hutten van eigen maaksel, en met schaapherders en hout hakkers tot eenig gezelschap. De man trachtte in zijn geringe behoeften te voor zien door hars te verkoopen. Maar thans, 63 jaren oud, werd hij dat leven moede, en hij leverde zichzelven over aan de mi litaire overheid. Hij is tot acht maanden dwaBgarbeid veroordeeld. Marine en Leger. middellyk terug. Zijn eerste Dezóëk guiA m rookende puinhoopen en zijn tweede het zi^. kenhuis, waar de gewonden zijn opgenomen. Het schijnt wel dat enkele gedeelten zijner bezitting zijn verzekerd, maar niettemin be draagt zijn verlies millioenen. Ofschoon de brand is bedwongen, is alle gevaar nog niet geweken, want de puinhoopen smeulen en rooken nog op een bedenkelijke wijze. De brandweer is dan ook nog druk bezig om de gloeiende overblijfselen van het reusachtige gebouw vochtig te houden. De lijken der drie mannen, die bedolven werden, zijn heden gevonden en herkend. Een van hen, een jonge man van 25 jaren, behoorde tot de bedienden, die op Whiteley's kantoor werkzaam was. Duizenden menschen verdringen zich nog steeds in den omtrek der puinhoopen, maar een sterke politiemacht houdt de nieuwsgieri gen op behoorlyken afstand. Dit is ook noo dig voor het gevaar, want de hooge muren, die nog zijn blijven staan, zyn nu van hun steun beroofd en kunnen licht instorten. Men is dan ook onmiddellijk begonnen om deze met zware balken te schoren, maar toch vreest de brandweer dat ze weldra zullen bezwijken. Whiteley had zijn gebouwen laten maken van steen. Ze hadden zes verdiepingen en elke verdieping was met ijzeren balken en ijzeren deuren voorzien, terwijl elke verdieping met het naaste station der brandweer was verbonden. Ondanks deze voorzorgsmaatre gelen verspreidden de vlammen zich met on- geloofelijke snelheid en stortten de binnen muren zeer spoedig in, hetgeen het vermoe den betreffende een ontploffing schijnt te be vestigen, Op de kermis ie Asnières is een vastliggende ballon, hebbende 3 personen en den luchtreiziger Godard in 't schuitje, des avonds schoot gegaan door het bre ken van het touw. Gedurende een half uur zag men den ballon boven Parijs zweven, daarna verdween hij uit aller oog. Ze zyn echter gelukkig, na verloop van eenigen tijd, te Villeneuve St. George nedergekomen. De gemeenteraad van Essen beeft het voorstel, betreffende een standbeeld voor Alfred Krupp, aangenomen en een som van 60.000 Mark daarvoor bestemd. In dezelfde zitting, waarin dat besluit genomen werd, ontving de raad bericht van een legaat van 500.000 Mark, door Krupp aan de gemeente vermaakt. Over een geval van bloedvergifti ging door glacé handschoenen, melden de Berlynsche bladen het volgende: In de chirurgische kliniek van profes sor von Bergmann kwam dezer dagen een 28-jarig koopman, wiens rechterhand in hooge mate gezwollen was. Hg had een Dinsdag woei reeds vroegtijdig de roode vlag van het fort de Harssens, ten teeken, dat zou^ worden gevuurd uit de kanonnen, waarmede dit fort bewapend is. Het vuur werd afgegeven met exercitie-granatenwegende ruim 450 Kgr., die werden voortgeschotèn door een lading van 180 uft'deif,Wl»xDï'ciISS-5c^ Luakrnït. Het doel be- Het vuren betrof voornamelijk, naast van het personeel, het beproeven van eenen der beide koepels, het nagaan van bullistische en technische bijzonderheden van de vuurmonden en overige deelen het fort en voorts het onderzoek naar eene voldoende verlichtingsinrichting, die bestand is tegen den geweldigen schok bij het afgaan van het schot. In verband met dit laatste brandden op het fort verschillende soorten van petroleumlampen, waaronder zoogenaamde loco motieflampen, en was door de zorg der firma Van Rietschoten en Hou wens uit Rotterdam een leiding voor een 4-tal electrische lampen aange bracht. Vooral deze laatste bleken ongevoelig voor de groote trilling en gasdruk, die door het varen veroorsaakt wordt. De proefnemingen werden bijgewoond door den generaal majoor Mazel, commandant der vesting artillerie, den luitenant kolonel Van Aken, toe- ;evoegd aan dezen opper officier, den kolonel Van tfarle, commandant van het 4e reg. vest.-art., den majoor Moorrees, commandant der pantser- fortcompagnieën en vele belangstellende officieren van het garnizoen. Van 17—27 Aug. a. s. zullen gecombineerde oefeningen worden gehouden van zee- en landmacht in de stelling van het Hollandsch Diep en het Volkerak, onder bevel van den generaal-majoor, gouverneur van de Koninklijke Militaire Aeademie, J. N. A. baron Taeta van Amerongen. Aan deze oefeningen zullen o. a. van het 4e reg. vest.-art. deelnemen de majoor P. A. Scheltus en de le luit. adj W. C. Wolterbeek, uit 's Hage de le luits. jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg en P. G. A. van der Hoff, uit Helder; de 9de comp., onder bevel van den len luit. J. P. Smeets, uit 's Hage de 3e comp onder bevel van den kapt. J. D. Wagner, nit Willemstad, en de 4e comp., onder bevel van den kapt. H. G. J. Swaving, uit Helder. De Minister van Marine heeft bepaald dat aan Zr. Ms. schepen eenige maritieme tijdschriften zullen verstrekt worden, ten gebruike voor den commandant en voor den état major. Het zijn MittheilÜDgen aus dem Gebiete des Seewesens, Revue maritime et coloniale, Armij and Navij Gazette en Engineering. Dit laatste tijdschrift is tevens bestemd ten gebruike van de machinisten. Behalve de noodige exemplaren voor de schepen in Oost- en West Indië, wordt aan ieder wacht schip een exemplaar verstrekt voor commandanten, états-major en machinisten der schepen in de directie. Het Marineblad maakt met veel waardeering van dezen belangrijken maatregel melding. Het ramtorenschip Buffel, thans te Hellevoet- slnis in conservatie, wordt in den loop dezer week overgebracht naar de Marinewerf te Amsterdam, ten einde aldaar verwapend te worden. "Volgens bij het Departement van Marine ont vangen bericht zou Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. „Koningin Emma der Nederlanden" den Gen dezer van Curapao vertrekken, met bestemming naar New-York.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1