't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1513. Woensdag 17 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. A.t>onnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlen van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 16 Augustus 1887. Woensdag jl. had in alle stilte, ten huize van den heer C. Kossen, te Koegras (gem. Helder), een aandoenlijke plechtig heid plaats. De aan velen welbekende oude heer Brugman vierde zijn 90sten geboortedag. Het hoofd der school wenschte hem in een korte toespraak geluk met dezen dag, waarna een dertig tal schoolkinderen hem eenige driestem mige liederen toezong. Diep bewogen bedankte de waardige grijsaard voor de hem bewezen eer. Den 4en Augustus jl. is aan boord van Zr. Ms. stalen kanonneerboot no. 3, liggende in de nabijheid van Hellevoet- sluis, van een dienstcommissie achterge bleven en vermoedelijk naar Rotterdam vertrokken de tweede schrijver P. D. Ph. B. Hjj was door den commandant van genoemden bodem naar de directie der marine te Hellevoets)uis gezonden om gel den te ontvangen, doch is daarmede niet teruggekomen. De burgemeester, waarnemend commis saris van politie te Hellevoetsluisver zoekt opsporing, aanhouding en opzending. Den heer Philbert, vroeger viee- consul voor het Fransche rijk alhier, thans consul te Rotterdam, is eervol ont slag uit zjjne betrekking verleend, met toekenning van pensioen. In een particuliere correspondentie uit Batavia aan de N. R. Ct. leest men d. d. 10 Juli: »De beri-beri-bacille is gevonden! Men moge over het onderzoek van pro fessor Pekelharing denken zooals men wil, het is nimmer te ontkennen, dat de eer ste stap is gedaan. Er bljjft nog veel te doen overnog jaren zullen verloopen alvorens men de ziekte kan bestrijden met een specifiek middel, dat de bacterie doodt of hare scheikundige werking onschade lijk maaktmisschien geraakt men wel nimmer daartoe, maar zonder twijfelde beri-beri is een infectie-ziekte. En al kan men de oorzaak der infectie niet vinden en dus niet wegnemen, men weet dat desinfecteeren is: bestrijden der in fectie, en in een algemeene bestrjjding der ziekte tast men althans niet meer in den blinde. Professor Pekelharing denkt over enkele weken naar Europa terug te gaan". Ook de besmetting der localen is door hem bewezen. De beri-beri-bacillen kwa men voor in de lucht van hospitalen en kazernes; zij zijn daaruit afgezonderd en door een reincultuur opgekweekt; men heeft ze ingeënt op apen, honden en ko nijnen en zoo aan die dieren beri-beri bezorgd, even goed als bjj inenting uit zieke menschelijke individuen. De ballon Prinses Wilhelmina, waar mede kapt. Louis Zaterdagmiddag te vier uur op het tentoonstellingsterrein te Am sterdam is opgestegen, is omtreeks zes unr neergekomen in den Duivendreeht- schen polder onder Ouderkerk. Bij het neerdalen trof den reiziger, die den tocht medemaakte, het ongeluk, dat hjj, door te vroeg naar beneden te springen, uit de mand viel en zich vrij ernstig bezeerde. Naar een boerderij in de nabijheid ge bracht, werd de patiënt daar onderzocht door dr. Kinderman uit Ouderkerk, die echter geen inwendige kneuzingen kon constateeren, maar het toch raadzaam achtte, hem naar het gasthuis te doen vervoeren. Kapt. Louis zelf heeft geen letsel bekomen. Naar men aan de Asser Ct." me dedeelt, heeft de Maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen meer dan 50 duizend gulden schade geleden bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold. De som, waarvoor de waggons verzekerd waren, moet haar nog niet zjjn uitbetaald. De verzekering-maatschappjj moet bezwaar maken zulks te doenomdat er geen oorzaak voor het ongeluk te vinden is. Zoolang die niet is gevonden, weigert de maatschappij tot de uitbetaling over te gaan. Door de politie te Amersfoort werd zekere vrouw V., aan den Soesterstraat- weg aldaar wonende, van de botermarkt verwjjderd en met haren voorraad boter naar het politiebureau gebracht, omdat zij aan de koopers kunstboter voor beste natuurboter verkocht. Bij het opmaken van het proces-verbaal, verklaarde zij die boter aan de markt te verkoopen op last en ten behoeve van zekeren v. d. P.. koopman in Amerikaansch spek, enz., nabjj de marktplaats woonachtig. Meer andere verkoopsters en verkoopers, die met kunstboter op de verkoopplaats voor natuurboter stonden, kozen tijdig het hazenpad. Yoor de Arrondissements-Rechtbank te 's-Hage stond Vrijdag een meisje te recht, dat beschuldigd werd van haar min naar, een soldaat, terwijl hjj lag te sla pen, een bankbiljet van f 100 ontfutseld te hebben. Zjj hield daarentegen vol, het gelds waardig papier ten geschenke te hebben ontvangen. Subst.-officier van Justitie, mr. De Vos van Steenwjjk, eiscbte één jaar gevange nisstraf. De verdediger, mr. Kappeyne van de Coppello, meende aan de onschuld der bekl. te mogen gelooven en beval haar in de clementie der Rechtbank aan. Ook meende pl. dat men haar niet genoeg op het recht van verzet tegen het arrest van terechtstelling had opmerkzaam gemaakt. Vrijdagvaas, uitspraak. Als bewijs, hoe door gering verzuim aanleiding kan ontstaan tot het verbreken eener liefdesbetrekking, dient het volgende Een dienstbode had haar nitgaansavondje gehad, dat echter niet gezellig moet ge weest zjjn, tc oordeelen naar de houding van haar vrijer, die bjj het thuisbrengen niet op de gebruikelijke wjjze afscheid nam. Den volgenden dag scheen het meisje berouw te hebben over hetgeen er was voorgevallen, zoodat zij haar minnaar een brief schreef, waarin zij hem een plaats van samenkomst opgaf, doch zij verzuimde den brief te frankeeren. De geadresseerde, tot 10 centen betaling ge dwongen, maakte daaruit op, dat zjj hem had afgeschreven en hem voor 't laatst op deze wijze nog eens wilde plagen, zoodat hij weigerde het schrjjvon aan te nemen. Hieruit vloeide voort, dat hjj nu op de bestemde plaats niet verscheen, wat voor de vrjjster op haar beurt een beleediging scheen, zoodat zjj thans be sloot, hem voor goed te bedanken. En dat voor een vergeten postzegeltje Voor Scheveningen en alle visschers- plaatsen, die zich op de haring visscherjj toeleggen, is het begin van de visscherij weer een misrekening. Misschien is mis rekening hier niet het juiste woord, want meenig reeder vreesde reeds vóór dat de haringvisscherjj aanving voor lage besom mingen maar zoo als het gewoonlijk gaat, men hoopt steeds op betere tijden. De lage prjjzen, waarvoor de groothandelaars in de laatste twee jaren de haring heb ben moeten van de hand doen, hebben ook nu voor de eerste nieuwe aanvoeren geen verbetering ondergaan. En van de marktprjjzen hangen in de voornaamste plaats de besommingen af. De vangst was tot heden dit jaar meer dan middel matig en de qualiteit van haring in 't algemeen heel goed, en toch werden la dingen van bomschuiten, die in betere jaren f 2000 en meer opbrachten, thans verkocht voor f1200 tot f1500. Nu is het bekend, dat de haring van de eerste reizen binnen korten tjjd moet worden omgezet en geconsumeerd, mis schien dat voor de haring van de tweed# en volgende reizen een betere prijs be dongen wordt, wat wjj voor reeders en visschers van harte hopen. Valt de ha ringvisscherjj ook dit jaar weder tegen dan ziet het er voor vele 115 veren treu rig uit. Bij een brand 'onder de gemeente Soesterwoude moesten de bejuarde bewo- nert bjjna ongekleed uit het brandende perceel vluchten. Eenige effecten, di# in een blikken bus waren geborgen, kwa men verkoold en onkenbaar, dus waarde loos, na den brand uit de bus te voor- schijn. Wij zjjn in den tjjd der vallende sterren. Aan den nachtelijken hemel kan men bjj herhaling de lichtstrepen waar- Een schromeljjke vergissing heeft er in een der hospitalen te Parijs plaats gehad. Voor ruim twee maanden kreeg een S1/^- jarig zoontje van zekere weduwe Duhamel, conciërge, de pokken, zoodat het naar het ziekenhuis werd gebracht. Daar zij zelve geen berickt#n kon inwinnen omtrent den toestand van haar kind, liet zij herhaaldelijk door een ander daarnaar vragen, en telkens kreeg deze aan het ziekenhuis ten antwoord dat het kind herstellende was. Eindelijk ontving de moe der bericht dat haar kind volledig hersteld was, zij zond nu een vriendin naar het zie kenhuis om het af te halen en naar de moeder te brengen. Doch groot was de verbazing der vriendin, toen men haar aan het zieken huis een kind wilde overgeven, dat volstrekt niet op den kleinen Georges, het kind der conciërge, geleek, en zjj weigerde het in ont vangst te nemen. Eenige dagen later bracht een ziekenoppas- seres hetzelfde kind aan de conciërge, die, dadelijk ziende dat het niet haar kind was, ingsgelijks weigerde het te ontvangen. Op verzoek der arme, diep bedroefde moeder werd een onderzoek ingesteld, en daaruit is geble ken dat de kleine Georges reeds den 7en Juni gestorven was, en dat het kind, hetwelk men voor Georges had aangezien, dat was van zekeren Molera. Hoe nu is deze vergissing ontstaan Georges was in een der ziekenzalen in een ledikant geplaatst naast het ledikant van den kleinen Molera, die van denzelfden leeftijd was. Een week later gaf de geneesheer last de beide kinderen naar een andere zaal over te brengen. De ziekenverpleegster, aan wie deze zorg opgedragen was, verwarde de beide kinderen met elkander, die zoodanig door de pokken waren geschonden, dat zij niet te her kennen waren, en tevens verwisselde zij de genommerde kaarten, die boven de ledikanten der beide kinderen hingen. Georges nu stierf, en tengevolge van het verwisselen der kaarten kreeg Molera bericht dat zijn kind overleden was. Hij geleidde het dan ook naar de be graafplaats, meenende dat het zjjn zoontje was. Toen de vergissing was ontdekt, werden de moeder van Georges en Molera voorzichtiglijk van de zaak onderricht. De moeder was ra deloos, Molera daarentegen overgelukkig. Ziehier hoe Molera werd voorbereid op de voor hem zoo heugelijke tijding. Een beambte van het ziekenhuis ging naar hem toe, sprak hem over de kleederen van zijn kind en verzocht hem mede te gaan naar het ziekenhuis om de kleederen terug te ne men. Onderweg zei de Molera tot den be ambte ,/Vreemd, toen ik het lijk van mijn kind zag, heb ik het niet herkend." De be ambte vroeg hem hierop, of zijn kind ook eenige bijzondere teekens op het lichaam had. wJa," antwoordde de vader, ffhet had op den rug een moedervlekje en het droeg aan den hals drie kleine medailles, een familiegedach tenis." De beambte ging nu met behoedzaam heid verder te werk, en toen beiden in het ziekenhuis waren gekomen, zag Molera zijn kind, geheel hersteld, naar hem toekomen en in zijn armen vliegen. De ziekenverpleegster, die in achteloosheid de kaarten verwisseld had, is tot straf ont slagen. De graaf De Monte Christo schijnt zijn wederga gevonden te hebben in den beer Louis Lattinie, handelaar in diaman ten te Antwerpen. In de Van Arteveldestraat liet hij een prachtig bötel bouwen en op weelderigen voet inrichten. Nauwelijks had hij deze vorstelijks woning betrokken of de plaats waar zij 9tond voldeed hem niet. Hij ont bood zijn architect, den heer Van Opstal, en zeide hem, of het de eenvoudigste zaak van de wereld gold: >Ik heb drie heerenbuizen gekocht aan den straatweg naar Mechelen; ge moet ze sloopen". De verbaasde architect voldeed aan de opdracht. Sloop nu mgn hotel", zeide de beer Lattinie. De architect maakte tegenwerpingen. Ge wilt nietMij om het even. Ik zal een anderen architect nemen" Het hótel werd gesloopt. »Bouw mij nu aan den straatweg naar Mechelen een hótel juist geljjk aan het vorige". Omtrent een dynamiet-ontploffing te Messina wordt bericht, dat de inwo ners Woensdag door een veschrikkelijken slag en het schudden der huizen, hetwelk eenige minuten aanhield, werden verschrikt. Men dacht dat het een aardbeving was want de schok was zoo hevigdat de vensters rinkelden, spiegels en glazen op den grond vielen, kortom alle verschijnse len van aardbeving zich voordeden. Men zag de menschen in de grootste verwar ring op straat rondloopenvele hadden hunne kostbaarheden bij zich genomen, om naar de groote pleinen te vluchten. De lucht was met kruitdamp gevuld en het gerucht was dadelijk verspreid dat het kruitmagazijn te Retiro was gespron gen. Waarschijnlijk door onachtzaamheid is een magazijn, dat 80 kisten dynamiet en kruit bevatte in de lucht ge sprongen. Het terreiu is daar een beeld van ver woesting; de boerenwoningen zijn geheel of gedeeltelijk vernield, terwijl velen op 't punt staan in te storten. Gelukkig wa ren de bewoners afwezig. Totnutoe zijn 3 dooden en ongeveer 15 gekwetsten ge vonden. De omliggende straten zijn af gezet. Het is te Messina toch al niet rus tig; de stijgende angst voor de cholera, die te Catania zoovele offers vergde en de zich nu en dan herhalende aardschok ken houden de bevolking in een voort durende gejaagdheid. Het bjjheloovig ge deelte des volks houdt den ondergang van Sicillië voor zeker. Dank zij de door tastende maatregelen der overheid hoopt men de cholera-epidemie te Messina te kunnen beteugelen. Eenige dagen geleden werd "zekere Mare met zijn maitresse te Parijs als ma ker en verspreider van valsche mant in hechtenis genomen. Uit een onderzoek is gebleken, dat Mare deel uitmaakte van een talrijke bende, die in de provincie vertakkingen had; het valsche geld werd in twee buitenwijken van Parijs gemaakt. Negen personen wer den in hechtenis genomen, 6 mannen en 3 vrouwen. De ontdekking van Mare had op zon derlinge wijze plaats. Mare had een ze kere hoeveelheid valsch geld in de reke ning van een hótel, waar hij gelogeerd had, gewikkeld en dit pakje verloren. De vinder bracht bet bjj den commis saris van politie, die, door de rekening op het spoor gebracht, den valschen mun ter in hechtenis nam. Voor het Hof van Assisen der Bou- ches du Rhóne heeft dezer dagen, terwjjl een bende boosdoeners terecht stond, het volgende plaats gehad. Een der gevaar lijkste medeplichtigen, Bocconi genaamd, verwoed over de onthullingen, welke een gewezen medegevangene over hem deed, trok een zijner schoenen uit, en wierp dezen naar den getuige, die in den hals geraakt werd. Daar de gendarmerie moeite ïad om hem te bedwingenontbood de president soldaten en beval den schuldi ge neer te sabelen, als hij een poging van geweld zou doen. Boconi riep toen den president toe, dat het hem weinig kon schelen, of hg stierf. Zie maar eens, sprak hg, in de gevangenis heb ik mijn haar laten groeien, opdat de beul beter mijn hoofd kan beet pakken. Het hooger beroep van Pranzini, die wegens den drievoudigen moord in de rue Montaigne te Parijs ter dood ver oordeeld werd, is door het hof van cassatie verworpen. New-York, 12 Aug. Een allervre selijkst ongeluk heeft gisteren op den Toledo-Peoria and Western-spoorweg plaats gehad. Een trein met pleizier- reizigers, ten getale van 960, naar de Niagara, met twee locomotieven, zou over een kleine houten brng rjjden, die vuur gevat had door de vonken van een on middellijk voorafgeganen trein en reeds brandende was. De machinist zag dat de brug brandde, maar kon den trein niet meer stoppen. Toen nu de trein op de brug kwam, zakte deze ineen en de trein viel in het water. De meeste rijtuigen zjjn totaal verbrijzeld. Meer dan honderd reizigers zijn gedood en omstreeks vier honderd zouden gekwetst zijn. De om liggende dorpen waar de lijken tentoon gesteld zijn, leveren het schouwspel op van morgues. Het leger des heils" is uitWorms verdreven. Zjjne zoogenaamde oefenin gen verwekten zooveel openbare ergernis, dat de overheid besloot, een einde er aan te maken. Dientengevolge werd de vorige week op hoog bevel de zaal der bjjeen- komsten gesloten en alle verdere verrich ting de3 legers verboden. De legertroep wil nu naar Maintz verhuizen, maar kan ook aldaar geen aangename ontvangst verwachten. Een vreeseljjk ongeluk heeft tusschen Leubingen en Dermsdorf iu Thuringen plaats gehad. Een grondeigenaar was met zijn knecht bezig met bet binnenrij den van de rogge, toen de mannen op een naburig veld eensklaps hulpkreten vernamen. Zij zagen eensklaps den wa gen, die reeds gedeelteljjk door den ei genaar beladen was, in den grond weg zinken. Bg het naderbjjkomen bleek dat de wagen en de paarden alsook de ei genaar en de knechts in den grond wa ren verdwenen en op de plaats zelve had zich een gat gevormd van 23 meter in doorsnede, dat steeds grooter werd, waar door alle pogingen tot redding oninoge- ljjk waren. Uit de omstandigheid dat de kuil met vuil, naar zwavel riekend water is gevuld, besluit men dat zich daar ter plaatse een zwavelbron heeft gevormd, zooals voor eenige jaren ook bjj Sachscn- burg voorkwam. Blijkens de laatste berichten uit New-York is bet tot dusver reeds zeker, dat minstens 155 menschen het leven hebben verloren bjj de ontzettende spoor wegramp te Illinois. Vermoedeljjk is echter het aantal slachtoffers nog aan zienlijker, daar alle ljjken nog niet waren gevonden en vermoedeljjk nog velen der ernstig gekwetsen zullen bezwjjken. De Vermillion-liivier, waarin de trein neerstortte, is een stroompje van 10 voeten diep, en 15 voeten breed. Het ongeluk gebeurde 's nachts om één uur, zoodat de duisternis het reddingswerk belemmerde. Het eenige licht kwam van den verbrjj- zelden trein, die door de lampen in brand was gestoken, doch dit vuur werd weldra gedempt door een vjjftig personen, die er heelhuids waren afgekomen, en de vlam men met zand uitdoofden. Eerst met het aanbreken van den dag kwam er hulp opdagen uit de omliggende dorpen, doch toen bleek het, dat gedu rende den nacht alle ljjken en de ge wonden waren geplunderd en uitgeschud. Men denkt daarom aan misdadig opzet met het vooraf beraamde plan om de slachtoffers te berooven. Voor eenige dagen is tc New-York een persoon gearresteerd, die de ontplofbare stoffen op de brug van het stoomschip uThe Queen" had geworpen, welk schip in de haven voor anker lag. De arrestant verklaarde Thomas Mooney te heeten en lid te zijn van een bond, die ten doel heeft alle Engelsche schepen te verbranden. Mooney is ook medeplichtig geweest aan do aanslagen op hot parlementsgebouw te Ottowa (Canada) en het parlementsgebouw te Westmin ster, zoodat zijn arrestatie als zeer belangrijk wordt beschouwd. Al de stoombootmaatschappijen in Amerika hebben na zijn arrestatie aan boord hunner sche pen een strenge bewaking ingesteld. In de zaak van Glascow van 1882 had Mooney verscheidene Iersche medeplichtigen en evenals bij de zaak van de Local Government Board te Londen, slaagde hij er steeds in tc ontkomen De politie te Londen, die een groote belooning op Mooney'8 aanhouding had gesteld, is zeer voldaan over de arrestatie. Het Engelsche Ministerie van Ma rine heeft een stuk betreffende het ver gaan van het stoomschip »Tasmania" bjj Korsica, waarbjj 39 menschen het leven verloren, doen verschjjnen. De Peninsu- lar and Oriental Company is, zegt liet verslag, lang niet nauwgezet genoeg bjj de keuze van hare officieren. Steeds dient er voor gezorgd te worden, dat een offi cier gedurende de nachtwaken op de brug bljjft. De tweede stuurman was eigen- ljjk aansprakeljjk voor het ongeluk. Al leen op het dek gelaten zijnde, bleef hjj, bjj een flinken en aanwakkerenden bries, voortstevenen, zonder de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen. Een derge lijke roekelooze leiding is, volgens het verslag, zelden voorgekomen. De bedoelde stuurman is dan ook voor den tjjd van 2 jaar in zjjn bevoegdheid geschorst. Marine en Leger. Ten einde aan het hoofd der administratie bij het departement van marine te Batavia op t« tre den, vertrekt-de inspecteur van administratie W. H. F. Vogel, laatst magazijnmeester van levens-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1