't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1516. Zaterdag 27 Augustus 1887. Vijftiende Jaargang. Advortontlën KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 6 m. Onderg. 6 u. 56 m. Zondag 28 Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 31 Verjaardag van Wilhelmina Helena Pauüna Maria, dochter van Z. M. Koning Willem III. SEPTEMBER (Herfstmaand), 30 dagen. Donderdag 1 Vrydag 2 Volle Maan. Zaterdag 3 HELDER, 26 Augustus 1887. Op de vergadering van de Kiesver- vereeniging Helder", Dinsdagavond in Calé Passage gehouden, werden eerst eenige mededeelingen gedaan omtrent de wijziging, die men onder de nieuwe grond wet in de samenstelling der kiesdistricten te wachten is, en daarna met algemeene stemmen als candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren mr. W. van der Kaay en mr. J. L. de Bruijn Kops. De alhier bij de Herv. Gemeente beroepen predikant Dr. P. Riedelte Oudorp, heeft ook een beroep ontvangen naar Borkelo. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende 13 September, te 9Vg nur, zitting houden te Rotterdam. De aanvraag tot toelating moet vóór 6 Sept. schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der Commissie ingezonden worden. De St.-Ct. No. 197 bevat nadere mededee- Hngen hieromtrent. Te Amsterdam is een man, die niet loopen kan, wegens landlooperij veroor deeld tot 12 dagen hechtenis. Tot de ingezetenen van Muntendam behoort de familie Pluim papa met drie zoons, twee dochters en twee schoonzoons. Het wreede noodlot heeft nu dat gezin geheel uiteengerukteen Hd der familie vertoeft te Hoorn, een te Groningen en de overige zes te Winschoten, in de res pectieve gevangenissen. Uit Winterswijk wordt gemeld: De familie De R. te Woold keerde Zon dag met een paar kennissen na kerktijd huiswaarts; door het vallen van het voet- dek schrikte het paard en sloeg op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de land bouwer De R. uit de kar stortte, door den val een been boven den enkel brak, en hij bovendien een diepe en gevaar lijke wonde aan den arm bekwam. Zijn vrouw, de leidsels grijpende, had het on geluk aan den verkeerden kant te trek ken, zoodat het eene wiel op een hoop steenen stuitte, waardoor de kar omsloeg. Zij zelve kwam met den schrik en een lichte kneuzing aan den schouder vrjj, de vriend der familie brak echter een arm, en diens vrouw, die in bijzondere om standigheden verkeert, kreeg een ernstige kwetsuur aan het hoofd. Gelukkig kon door dr. M. spoedig heelkundige hulp verleend worden, waarna de familie deels te voet, deels per rijtuig den verderen weg kon vervolgen. Alida Maria Prumers, gedoopt 11 November 1787, en in het Burger-Wees huis te Amsterdam opgenomen den 3den Mei 1797, waarin zij is blijven wonen, hoopt in November haar honderdjarig geboortefeest te vieren. Het zal haar natuurlijk niet aan gelukwenschen ont breken. Een winkelier in Friesland vroeg in een advertentie een winkelbediende voor het kruideniersvak. Niet minder dan 37 liefhebbers kwamen hunne dien sten aanbieden, waaronder één in het be zit van het diploma van eind-examen der H. B. S., en 3 hulponderwijzers. De laatsten liepen reeds sedert langer dan een half jaar met de akte in hun' zak, solliciteerden steeds, maar konden bij den overvloed geen plaats in een school krijgen. Maandagnacht is ten huize van den horlogemaker Rikkert te Deventer dief stal gepleegd. Men heeft van te voren een ruit met zeep bestreken, daarna met een papier beplakt en vervolgens inge drukt. De dieven hebben zich toen mees ter gemaakt van een kastje met zilveren en gouden horloges. Het kastje is in den morgen te Deventer ledig terug ge vonden. Dinsdag is de dader te Zwolle gevat. Hij was nog in het bezit van 38 stuks, zijnde alle ontvreemde horloges. Eerst onlangs was hij uit de kolonie ontslagen. Samarang, 12 Juli. Naar aanleiding van het aan den grond geraken van het stoomschip Prins Frederik, kapitein Graadt van Roggen, beoosten kampong Pengarengan, deelt men nader mede, dat de oorzaak hoofd zakelijk moet worden toegeschreven aan de dikke mist. Toen te 10 uur de lucht opklaarde, werd de toestand, waarin het stoomschip verkeerde, van de reede waargenomen de stoombarkas Pekalongan, die onmid dellijk ter assistentie vertrok, onmoette in de nabijheid van den Frederik de sloep, welke door den kapitein intusschen was uitgezonden om op Cheribon hulp te vragen. Naar men uit Weltevreden mede deelt, heeft de Raad van onderzoek in zake den 2n lnit.-kwart. v. W. dien officier schuldig verklaard aan/ het hem ten laste gelegde en in verband daarmede zijn verwijdering uit het leger noodwendig geoordeeld, zoodat zijn ontslag spoedig kan worden tegemoet gezien. Dezelfde Raad zal nu de zaak van den luit.-kwart ui. I. onderzoeken. Uit Christiania wordt onder dagtee- kening van 16 dezer .het volgende ge- meld: l* j De haringvisscherg met drijfnetten is in dezen zomer beproefd door twee naar Hollandsch model gebouwde kotters van 80 ton. Het eene vaartuig behoort aan den heer Rejsdahl te Scudesnas, het an dere, Maagen genaamd, aan een maat schappij op aandeelen te Bergen. De eerst genoemde kotter ving op de eerste reis van nagenoeg drie weken twee-honderd- vijftig ton haring, die voor twee-en-twin- tig kr. per ton werd verkocht, waarna op de onlangs volbrachte tweede reis drie-honderd-vier ton haring werd ge vangen. De Maagen", onder bevel ?an den luitenant ter zee Gleischer, die ee nige jaren in Amerika en Nederland aan de koogzeevisscherij heeft deelgenomen, ving op de eerste reis vijftig en op de tweede drie-honderd-vijftig ton haring. Beide kotters zijn thans op hun derde reis. Het gunstig resultaat dezer wijze van visscherij heeft de aandacht getrok ken bij de kooplieden in de kuststeden terwijl de Vereeniging voor de belangen der Noorsche visscherijen haar tracht te bevorderen, door aan bekwame visschers beurzen te verleenen om zich met de drijf- netvisscherij bekend te kunnen maken. Naar men verneemt, zullen er, ten ge volge der ijverige medewerking van den nieuwbenoemden visscherij-inspecteurWes- tergaard, op eenige kustplaatsen nog meer dergelijke kotters worden gebouwd, om in den volgenden zomer in zee te gaan. Alzoo zal Noorwegen, waar men zich totnogtoe bijna uitsluitend op de on zekere kustvisscherij heeft toegelegd, ein delijk ook aan de hoogzeevisscherij deel nemen. In een ander bericht uit Christiania van dezelfde dagteekening wordt gemeld, dat de haringvisscherjj langs de kust van Noordland toen in vollen gang was en men de reeds verkregen vangst op ruim honderd-duizend ton kan begrooten. Op de meeste plaatsen is de haring van voor treffelijke qualiteit, maar ongelukkig ont breekt het aan kooperswant wegens de algemeen lage haringprijzen in het bui tenland, zijn de zouters niet geneigd, groote partijen op te koopen. Dienten gevolge werd de beste waar met acht a tien kronen betaald, terwgl op sommige plaatsen groote vette haring voor slechts twee kr. per ton werd verkocht. Volgens den Petersburgschen cor respondent van de Times doen zich in Rusland weer verschijnselen voor, welke aanduiden, dat er weer een Jodenvervol ging in enkele deelen des rijks op til is. Te Rhotin bjj Novochopersk zijn weer ongeregeldheden voorgevallen, waarbij ee nige Joodsche ingezetenen werden mis handeld en gedood, terwgl hun huizen vernield werden. De politie nam maat regelen om de oproerige bewegingen te onderdrukken, maar de orde werd niet zoo spoedig hersteld. In het begin dezer maand maakte een pauiek zich meester van de bevolking van Ekaterinoslaw, in het zuiden van Rusland, vooral van het Israëlietische gedeelte, omdat er voortdu rend onrustbarende berichten inkwamen, als zoude men voornemens zijn de vree- seljjke anti-semietische onlusten van voor vier jaar te hernieuwen. De joden sloten hunne huizen en erven en vlnchtten in alle richtingen. De troepen moesten onder de wapenen komen en toen men naar de Briansfabriek in dat district marcheerde, bleek het dat de oproermakers, wier op trekken naar de stad men gevreesd had, reeds overmeesterd en door de politie in hechtenis waren genomen. De onrust stokers, beweert men, waren niet voor nemens den Joden eenig letsel te doen. Het kleine eiland Helgoland wordt niet slechts door badgasten bezocht, het is bovendien het Duitsche Gretna-Green, waar minnende paartjes een wettig hu welijk kunnen aangaan, zonder hierbij de vele moeielijkheden te ondervinden, die hun het strenge Duitschland in den weg legt. In 1886 zijn er niet minder dan veertig dusgenaamde buitenlandsche paartjes, dat zijn zulke, die uitsluitend om te trouwen Helgoland bezoeken, in den echt verbonden en het aantal be draagt voor dit jaar reeds weder ruim twintig. Intusschen moet men niet meenen, dat het trouwen er zoo zonder omslag in zijn werk gaat als bij den Schotschen dorps smid van Gretna-Green. Ook hiereischt men overlegging van allerlei akten, zoo goed als op het vasteland. Wat de zaak echter veel vereenvoudigt is, dat men voor elk stuk, dat ontbreekt, slechts een eed behoeft af te leggen. Komt een trouwlustig paartje Zaterdag aan, dan kan het huwelijk Maandag daar aanvolgende reeds worden voltrokken. Een vreemd middel van bestaan had een Spanjaard te Parijs gekozen. De po litie aldaar arresteerde dezer dagen twee bedelaars, die zich kreupel hielden om het medelijden der voorbijgangers op te wekken. Voor den commissaris gebracht, zeiden zij dat zij in dienst waren van een Spanjaard, Nuguez genaamd, die nog meer dergelijke personen in zijn dienst had. De politie stelde een onderzoek in en nu bleek dat Nuguez in Parijs op groo- ten voet leeft, alleen van de opbrengst van zijn bedriegeljjke onderneming. Hij engageert lammen en gebrekkigen, maar ook personen, die zich als dergelijke on gel ukkigen kunnen voordoen. Van deze laatste soort had hij er nu drie in zijn dienst, terwijl allen bij contract verbon den zijn hem dagelijks 12 a 15 frs. per hoofd af te leveren, als opbrengst van hun bedelarij. Brengen zij minder thuis, dan wordt het te kort van hun maande- lijksch inkomen afgetrokken. De groote speculant houdt zich alleen bezig met de bewakiQg zijner „beambten''. Elegant gekleed, eet hij in de fijnste restauraties en heeft de beste plaatsen in de schouw burgen. De beste tijd van den man zal nu wel voorbij zijn, daar hij over de grenzen wordt gezet, maar naar men zegt, heeft hij reeds genoeg verdiend om in zijn va derland van zijn renten te kunnen leven, Dat er in het buitenland ook slimme smokkelaars zijn, blijkt uit de volgende mededeeling lederen dag kwam een fraai rjjtuigje, door den eigenaar zelf bestuurd, terwgl een heerenknecht deftig op het achter bankje zat, langs het kantoor der amb tenaren van de stedelijke belastingente Parijs, om zich naar het bosch van Bou- logne te begeven en natuurlijk ging de equipage des middags naar de stad terug. De ambtenaren waren zoo aan die tochtjes gewend, dat zij er niet meer aan dachten, om het rijtuig aan te houden, ten einde te zien of het belastbare goe deren inhield, en de eigenaar reed hen steeds snel voorbij, terwgl hg heel gena dig knikte. Op zekeren dag gebeurde het, dat het wagentje, juist voor het be lastingkantoor, met een vrachtkar in bot sing kwam, waardoor de heerenknecht het evenwicht verloor en met den sche del op de straatsteenen terecht kwam. Doodeljjk ontsteld snelden de ambte naren te hulp, maar zij keken heel mal op, toen uit het hoofd van den ongeluk kige een, naar brandewijn riekende vloei stof stroomde. De knecht bleek niets anders te zjjn dan een pop van gütta- percha, van hoofd tot voeten met spiri tus gevuld. De kop en de handen wa ren heel netjes van was gemaakt. De ambtenaren waren door dit voorval wantrouwen der geworden en daardoor ge lukte het hun, eenigen tijd later een min aan te houden, die met een schreeuwende zuigeling aan den boezem, langs 't kan toor wandelde; het lieve wurm bleek 18 liters brandewijn te bevatten. Ostende, 23 Aug. Bij onlusten onder de visschiers alhier, die het ver- koopen van 'een lading Engelsche visch wilden beletten, werd een gedeelte van die lading vernield, en kwam het tot een botsing met de politie, waarbij de laatst genoemde een aanval moest doen met de bajonet. Verscheidene visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De rust is thans hersteld, terwgl de gendarmerie verscheidene Engelsche visschersbooten bij het lossen van hare ladingen besol ït. Men vreest voor erger ongeregeldheden, na de terugkomst van 150 visschers- vaartuigen, die nu op de vangst uit zijn. De ongeregeldheden vonden haren oor sprong in de grief, dat de Belgische vis schers, die hunne vangst in Engeland of Frankrijk verkoopen, onderworpen zijn aan hooge invoerrechten of andere gel delijke lasten, terwgl de vreemde visscher in België zijne waar vrij aan de markt kan brengen. Dinsdagochtend was een Engelsche vischsloep te Ostende aan de kade ge komen, en de bemanning begon hare lading te lossen en naar den afslag te brengen, toen een aantal Ostendesche visschers, vooral door de vrouwen aan gevuurd, zich daartegen verzetten, zich van de reeds geloste visch meester maak ten en die vertrapten. Natuurlijk raak ten de Belgische en Engelsche visschers handgemeen, zoodat de plaatselijke politie en de gendarmerie tusschenbeide komen moesten. Maar de Belgische visschers waren de machtigsten en deden de politie wijken. De agenten en gendarmes deden daarop een aanval met de sabel en bajo net, tengevolge waarvan vele personen gewond werden, terwgl in allerijl de garde civique onder de wapenen geroepen werd. Deze bezette het gebouw van den afslag, waarna onder bescherming van politie en garde civique de lossing en de verkoop der visch uit de Engelsche stoomsloep plaats hebben zou. Er was echter niemand te vinden om bij het lossen behulpzaam te zijn, zoodat de Engelsche schipper van den verkoop zijner lading moest af zien. Inmiddels hadden de Belgen bij den heer Dossaux, den reeder van de Engelsche schuit, de ruiten van het kan toor ingeworpen, zonder dat dit door de politie belet kon worden. Deze gaf daarop den schipper last, het anker te lichten en naar Engeland te vertrekken, hetgeen onder de toejuichingen der Belgische visschers geschiedde, en waardoor terstond de kalmte en rust terugkeerden, die verder den geheelen dag en avond niet meer gestoord werden, De visschers, die zich aan wal bevinden, willen niet naar zee gaan en wachten de terugkomst hun ner vakgenooten af, om gezamenlijk en met klem te eischen, dat de door vreem den aangevoerde visch in België met het zelfde bedrag belast worde, als de Bel gen op den afslag in Engeland en Frank rijk betalen moeten. Het verzoek om gratie voor Pranzini, veroordeeld wegens den drievoudigen moord in de Rue Mautaine te Parijs, is door den President der Fransche Republiek geweigerd. Het doodvonuis zal nu spoedig voltrokken worden. Zooals men weet, heeft Pranzini, die zijn onschuld volhoudt, herhaaldeljjk ge zegd, dat hij op het laatste oogenblik voor de terechtstelling een opzienwekkende openbaring zou doen en zjjn alibi be wijzen, iets wat hij totnutoe steeds weigerde als comproraitteerend voor een aanzienlijke dame. De jongste zonsverduistering is ten minste op één plaats in Duitschland vol komen waargenomen kunnen worden, en wel op den bergrug Kyffhauser, in Schwarzburg Rudolstadt, waar, volgens de sage, keizer Frederik Barbarossa in onderaardsche gewelven slaapttotdat Diiitschland's gouden eeuw zal aanbreken. Ook in den omtrek van Eisleben en Nordhausen moet de zonsverduistering vrij goed te zien zijn geweest. Elders werd het natuur verschijnsel door wolken onzichtbaar gemaakt. Generaal Booth, van 't Leger des Heils," heeft tot zgn manschappen in Engeland een oproeping gericht, waarbjj hjj 5000 zendelingen vraagt, bereid om in den vreemde soldaten voor het leger te gaan werven. Dan «uilen er gaan naar Zoeloeland en Zuid-Afrika, naar Australië, Zuid-Amerika, Canada, Jeruzalem, enz. Zondagavond zette een uit Chatel- lerault komende trein aan het station Tricherie ongeveer 200 reizigers af. Er moest een trein uit Bordeaax voorbijko men, en de aangekomenen mochten den weg niet oversteken. Zjj wilden 't echter toch wagen, en lieten zich niet terug houden door de spoorweg-beambtendie hen eindeljjk met stokslagen terugdre'- Het was toen tijd ook; de trein kv in volle vaart aanrijden, en 3 jongelieden die niet tjjdig van het spoor kondeP* komen, werden verpletterd. -r Zonder het krachtig optreden**? ^e" spoorweg-beambten zotiden er zek 50 slachtoffers zgn geweest. De echtgenoote van een abonné op het Berliner Tageblatt heeft een briefje aan den redacteur gezonden, dat aanvangt: »De zon is nauwelijks twee minuten verduisterd geweest, maar den hemel van mijn huwelijksleven hebt gjj, zonder het te willen, voor jaren geheel verduisterd. En dat alles door uw naar artikel, waarin gg aan uwe abonné's den raad geeft om van Donderdagavond tot Vrijdagmorgen op te blijven. Mjjn man beriep zich op u en nam den huissleutel, het teeken van mijn vrouweljjk gezag, mede. Eerst wilde ik meegaan, maar mjjn Emile verklaarde met bijzonderen nadruk, dat u gezegd had dat ik te huis zou big ven en hem tegen den volgenden, ochtend een lekkere ha ringslade zou bereiden. Ik bleef dan te huis en mijn man ging Donderdagavond om acht uur uit; en weet u nu hoe laat ij te huis is gekomen? Zaterdagmorgen 4 uur! Dit verzeker ik u, heer redacteur, ein digt het door de eclips bedroefde vrouwtje, dat ik bij de eerstvolgende zonsverduis tering, ook als het geen totale is, Emile niet alleen laat gaan. Zoo lang als nu zal het dan wel niet duren eu de koste lijke haringsla zal dan ten minste gege ten worden en behoeft niet aan de meid te worden gegeven omdat de olie al een beetje ranzig was geworden." Over de cholera merkt le Figaro te recht aan dat de onzindelijkheid, in ItaHë heerschende, grootendeels schuld aan de uitbreiding der ziekte heeft. Te Rome ontbreken bjjna in alle huizen zekere buen-retiros, welke de beschaving in onze woningen plaatst. De Minister Crispi, zegt het blad, zou goed doen, als hjj de ontelbare credieten voor schouwburgen, monumenten voor Ga ribaldi en stedelijke muziekkorpsen schrap te de daarvoor bestemde gelden bezigde voor het gezond maken van de steden. Bij de soepuitdeeling, die dage lijks te Parjjs aan de kazerne plaats heeft, viel een armoedig gekleed jongmensch in zwijm. Het bleek dat het een meisje was! Zekere Hortense P., de dochter van arme landbouwers, was naar Pargs geko men om zelve haar brood te verdienen als onderwijzeres, maar zg kon niet sla gen en werd op zekeren dag haar wo ning uitgezet. Zg moest nu ronddolen, stond aan de grofste aanvallen bloot, maar wilde fatsoenljjk bljjven en trok, om ver der niet lastig gevallen te worden, man- nenkleeren aan. Ten prooi aan de grootste ellende, dwaalde zg zoo vier maanden laug nacht en dag rond, totdat zjj ten slotte uitgeput was en neerzonk.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1