't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1519. Woensdag 7 September 1887. Vijftiende Jaargang. ns Advertentlën NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 .Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dei DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 6 September 1887. De Raad dezer gemeente zal heden avond vergaderen tot het behandelen van: 1. Beëediging benoemde Raadsleden. 2. Benoeming van een Wethouder. 3. Benoeming ran een Ambtenaar van den Burgerl. Stand. 4. Vaststelling Reke ning en Verantwoording. 5. Benoeming leden van de Commissie Onderhoudswer ken. 6. Ontslag hulponderwijzeressen. 7. Bezwaarschriften hoofdelijken omslag. 8. Mededeelingen ran ingekomen stukken. Uitslag der verkiezing van twee leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, op Donderdag 1 September 1887 Uitgebrachte stemmen 1887van on waarde 39 volstrekte meerderheid 899. Gekozen de heerenMr. W. van der Kaay, met 1356 stemmen, en Mr. J. L. de Bruyn Kops, met 1348 stemmen. De heer Mr. Heemskerk bekwam 293, de heer A. W. van Marle 281 en de heer W. Bos 194 stemmen. De Tweede Kamer zal, wat de partij verhouding betreft, schier geen verande ring ondergaan. De meeste leden der vorige Kamer zijn herkozen. Twee nieuwe leden hebben reeds de meerderheid verkregenvoor Amsterdam de heer Kerdijk ter vervan ging van den heer Rutgers van Rozenburg, die niet meer wenscht in aanmerking te komen, en te Almeloo de heer mr. Cremers, vice-president van het gerechtshof te Arnhem, in plaats van den heer Corver Hooft, die zich had teruggetrokken. De heer Cremers is Katholiek, zoodat de Ka tholieke party één stem heeft gewonnen, ten koste van de eigenlijke conservatieve, die, nu ook graaf Schimmelpenninck in Den Haag weder in de minderheid is ge bleven, geen enkele vertegenwoordiger meer telt. Voor het derde oud-lid der Kamer, die zich had teruggetrokken, den heer de Vos van Steenwijk, moet te Winschoten herstemd worden tusschen twee liberalen de heeren mr. H. L. Drucker, hoogleeraar te Groningen, en dr. A. Winkler Prins. Ook te Leiden moet herstemd worden. Elk der drie groote partgen had daar eigen candidaten. De liberalen bleven in de minderheid, zoodat de twee oud leden, baron Van Wassenaer (antir.), en mr. Smeele (Katholiek), in herstemming komen met de hh. Donner (antir.), die in 1886 ontviel, en Van Nunen (Katholiek). Een zeer oud muntstukje, een wei- nigje grooter dan een halve gulden, is voor eenige dagen gevonden op de be graafplaats d» Westen, een dorp op Texel, dat eedert vele jaren niet meer bestaat. Het jaartal, dat nog eenigszins te zien was, is hoogst waarschijnlijk 1185. Voor zoover het randschrift te ontcijferen viel, kon men nog deze letters lezen: MONREVALDEA Aan de eene zijde is een adelaar af gebeeld boven een schild, waarop een kruis. Voor de borst van den adelaar prjjkt een gelijk schild met kruis. Aan de keerzjjde ziet men een hertenkop. De heer N. Julsing, laatstelijk com mandant van het stoomschip Voorwaarts, is te Alkmaar overleden. Men schrijft uit den Haag onder dagteekening van Donderdag Woensdagnamiddag te 4 uur ontving de heer Nieuwenhuis bericht in zijn cel, dat er gunstig beschikt was op de ver zoeken tot zijn invrijheidsstelling, en te 6 uur kon hg reeds met den trein naar Den Haag vertrekken. Aan het station verzond hg een telegram aan zjjn familie en te kwart over 8 uur bevond hg zich in de Malakkastraat te Amsterdam te midden zijner huisgenooten Daarna begaf hij zich naar het gebouw Walhalla", naar zijn partggenooten, voor wie zjjn verschijning een groote verrassing wa8,^ en waarvan velen hem niet onmid- delljjk herkend zullen gebben. Want de heer Nieuwenhuis, dien ik een bezoek heb gebracht, is bijna onherkenbaar ge worden de baard is geschoren, het hoofd haar kort afgeknipt en hg ziet er zwak, mager en zenuwachtig uit. Hij is het toonbeeld van iemand, die vervallen door geesteskrankheid, en zelfs zijn stem klinkt abnormaal dof en hol. Hij verklaarde zich niette beklagen te hebben over zijn behandeling in de ge vangenis, en vertelde dat men hem de vrijheden had toegestaan, die met de be palingen van de wet overeen te brengen waren. Toch had het op hem den indruk gemaakt, dat brieven, die van personen van naam en invloed (als professoren enz.,) afkomstig waren, hem bereidwilliger wer den verstrekt, dan die, wier afzenders den naam van partggenooten of minder be kende perionen droegen. De eerste drie weken van zijn verbljjf in de cel was hg verplicht zich bezig te houden met het plakken van doosjes; daarna werd hem beter werk gegevennl. hetco- pieeren van dictaten, en den laatsten tijd van zijn verblijf hield hij zich onledig met bet vertalen uit het Fransch; ook deze bezigheid werd hem van buiten de gevan genis verstrekt. In het geheel had de heer Nieuwen huis zeven en een halve maand in de cel doorgebracht. Men seint uit 's-Gravenhage Vrijdagavond is in Walhalla een bij eenkomst gehouden, alleen toegankelijk voor partggenooten, ter viering van den terugkeer van Domela Nieuwenhuis. Te halfelf uur verliet deze in een rjjtuig het gebouw. Een menigte van omstreeks 500 personen ging zingende en in optocht het rijtuig achterna naar de woning van Nieuwenhuis in de Malakkastraat. De politiemacht, onder aanvoering van den hoofdinspecteur Van Bungen, volgde eerst de menigte, doch maakte plotseling een omtrekkende beweging naar de Malakka straat. Inmiddels had de hoofdcommis saris Van Schermbeek zich bij de politie gevoegd. In de Laan Van Meedervoort ontmoette de politie den stoet en ver bood de hoofdcommissaris het zingen, doch de politiemacht alleen kon de me nigte niet terughouden, die dringende voortging. Een vroeger ontboden, doch eerst op nader opontbod verschenen piket huzaren dreef met de politie de menigte die inmiddels voor de woning van Nieu wenhuis een ovatie had gebracht, bij haar terugkeer bjj de Elandstraat uiteen en zette daarna de Westerbaanstraat en om liggende straten af. Te 12 uur werd het Walhallagebouw op last van den hoofd commissaris ontruimd en de menigte ver spreid, waarna de cavalerie inrukte. De politie was bezadigd opgetreden, ofschoon uit het poortje in de Westerbaanstraat een steen was gewerpen en een persoon aldaar had getracht een huzarenpaard met een mes te verwonden, wat door een sabelslag werd belet. Na het inrukken van de cavalerie en de hoofd-politie poogde op de Veerkade een troep een arrestant te ontzetten, door een regen van steenen op da politieagen ten te werpen. De hoofdagent Biegel verkreeg een bloedende hoofdwonde. Op het alarmsein ehargeerde de politie met stok en sabel en behield den arrestant. Bij deze gelegenheid werden nog twee personen gearresteerd. De meeste steen werpers zjjn bekend. Omstreeks 10 ure bewoog zich Zondag ochtend een groote menigte in den omtrek en op het perron van het Rhijnspoorstation te Amsterdam, om getuige te zijn van de aan komst van Domela Nieuwenhuis. De menigte hield zich zeer rustig en werd dan ook door de politie niet in hare vrije beweging belem merd. Van machtsvertoon was niets te be merken. Alleen schenen verscheidene politie beambten zich in burgerkleeding bij de menigte te hebben gevoegd, om in geval van nood ta kunnen optreden. Ten 10 ure 25 stoomde de trein 't station binnen, en werd Nieuwenhuis door herhaalde hoerakreten begroet. Hij was vergezeld van twee dames en van CroÜ. Een aantal partij- genooten uit Amsterdam en van den Zaankant waren hem tot Nieuwersluis tegemoet gereisd. Domela Nieuwenhuis nam plaats in een gereed staand rijtuig en reed stapvoets, gevolgd door een tiental andere rijtuigen met partijgangers, door de menigte tot aan de Hoogesluis, van waar toen in draf langs den Amstel de weg naar //Het Volkspark" vervolgd werd. Er werd druk met hoeden gezwaaid en hoera geroepen door hen, die zich langs den weg geschaard hadden. Sommigen klemden zich zelfs aan het rijtuig vast, doch uit het aantal dat aan de betooging geen werkdadig deelnam, kon men toch opmaken, dat de volksmassa voor een belangrijk deel uit louter nieuws gierigen bestond. Het gewone vereenigingslokaal Het Volks park" prijkte met de roode vlag en een versiering van groen en rood. De lokalen aldaar waren bij Nieuwenhuis aankomst op gevuld door een wachtende menigte, welke nog geruïmen tijd aangroeide. Voor en om z/Het Volkspark" vatte een niet minder groote menigte nieuwsgierigen post, die door een aantal politieagenten circuleerende gehouden werdenen het vertrek van Nieuwenhuis scheen te willen afwachten. Tegen 11 uur een half uur na aankomst was men, na den voorgeschreven weg Amstel, Heeren- en Keizersgracht en Wester straat zonder eenige stoornis afgelegd te hebben, aan //Het Volkspark." genaderd, dat reeds eivol was, en waarvan het tooneel of spreekplaats met groen en bloemen, waaronder de roode roos de hoofdtoon voerde, versierd was, terwijl tal van roode schilden- van vakvereeni- gingen tot opluistering aan dc zijwanden waren aangebracht. Ook de keukenstoelen hadden voor meer kostbare meubelen plaats gemaakt. Van 11 tot 12 uur, het oogenblik waarop Nieuwenhuis verschijnen zon, werd gedurig door de talrijke menigte gezongen, onder lei ding van een klein muziekkorps. Even vóór 12 uur verscheen Nieuwenhuis in de verga dering, die een oorverdoovend hoera aanhief; bjj het binnenkomen werd hjj met een bloe menregen begroet, waarop hij naast de dame, die hem vergezelde (zijne tante), in een rieten leuningstoel plaats nam. Met zware hamerslagen wist Fortuyn ein delijk stilte in de zaal te verkrijgen en ver zocht hij aan de vrouwen ter vergadering 't welkomstlied aan D. Nieuwenhuis te willen toezingen, wat tamelijk geregeld onder geleide van een viool geschiedde. Fortuyn sprak hierop den held van den dag kort namens den soci- aal-democratischen bond toe, heette hem har telijk welkom, en vervloekte de burgeoisie, die hem trachtte te verpletleren, om daarna de verzekering te geven, dat alle socialisten met D. Nieuwenhuis aan het hoofd opnieuw en nu weder met nieuwen moed den strijd voor de vrijheid en de gelijkheid zouden aan vaarden. Een gemengd koor van mannen en vrouwen op 't tooneel zong hierop een voor deze ovatie vervaardigd lied, waarin onder anderen een couplet van dezen inhoud: Du Tour van Bellinshaven Die laffe Koningsknecht; Moest eindelijk buigen voor den wil Van 't volk dat vroeg om recht, euz. Van der Stadt wees hierna op den eerbied en sympathie, die Nieuwenhuis bij mannen als professor Pierson had gewekt en spoorde daarna de leden tot wraak aan voor het on recht, hunnen leidsman aangedaan. Op zijne vraag of men in het nemen van wraak niets zou ontzien, riep de menigte luide: //ja, wij allen Dan (aldus vervolgde Van der Stadt) zullen wij zeker in den strijd om recht overwinnen leve de sociaal democratie! Leve onze leider! De menigte zong hierop een lang zal hij leven! Na het gezang nam Van der Stadt Nieuwenhuis bij de hand, en dankte hem voor het zware offer, dat hij voor de zaak van het socialisme had gebracht, en namens den Bond bood hij nu den held een groote krans van groen en bloemen aan, als blijk van innige waardeering. Hierop werd onder de menigte beproefd een der liedjes van de Aprilfeesten te zingen, wat Fortuij n met kracht van hamer en taal wist te beletten. Ten 2 ure 15 was de feesteljjke ontvangst geëindigd. Orde en rust werden geen oogenblik ge stoord, dank zij 't beleidvol en kalm optreden der politie. Men schrijft aan de Leidsche Ct. Er valt reeds veel blad af, dat tengevolge van de aanhoudende droogte verschrompeld is; ver scheidene rijen hooge hoornen zooals langs sin gels en straatwegen dragen er de sporen van ge leden te hebben, en het gebladerte vertoont zich op sommige plaatsen of het geblakerd is. Ook de bloemen hadden het kwaad en vooral de roos, die het weelderigst bloeit met een voohtige lucht, verbleekte door de felle zonnestralen om spoedig te verwelken. Maar de wijnstok trof zijn zomer en ontwikkelde naar wensch, bloeide op zijn tijd en zette vrucht, die in sierlijke rijpe trossen zal kunnen gesneden wordenreeds zijn er uit muntende kasdruiven. Nu hebben de regenbui en aan bloem en plant, veldgewas en weiland de lang gewensohte verkwikking bezorgd. Ieder er kent dat en de landman het eerst, die op nagras hoopt en met een kleinen voorraad hooi den win ter moet afwachten. Hoe dat gaan zal is nog onzeker, maar dit jaar heeft hij te veel vee bij te weinig voeder. Hooi is er niet te koop of de prijzen zouden afschrik ken en vee van de hand te doen is gemakkelij ker gezegd dan gedaan. Zonder schade althans heeft men, bij volslagen gebrek aan gras, tenge ivolge daarvan lage veeprijzen en eene luste- markt nog geen vee kunnen verkoopen. gevol looze Daar zit nu de boer tusschen twee vurenveel koeien, veel moeien; en ten slotte heeft de aan houdende droogte den landman geen voordeelig jaar bezorgd. Maar dat zal nu alles wel schikken, de boeren klagen ook altijd; zoo verneemt men uit een an deren hoek. Was dat nu niet een mooie, be stendige zomer P en hoe ongestoord kon men van iedere gelegenheid gebruik maken om uit te gaan en volop te genieten't Is waar, de wegen wa ren wel stoffiger, maar enfindat is af te schud den en aan de zee men kon op de zee wa rempel wel schrijven, zoo kalm was zij was het dikwijls meer dan verrukkelijk te flanceeren. Nu, daar heb-je een buitenplaats met lommer, het was er toch geen onaardig zitten. Voor een on weersbui behoefde niemand bang te wezen een rare zomer zoo zonder onweer en ieder wolkje verteerde als een sneeuwvlokje en de dagen zijn wezenlijk niet te tellen dat de zon aan den wolkenloozen hemel brandde. Aangenomen dat de koeien het dan wat kwaad hadden bij geen overvloed van gras patiëntieeen koe is voor geen klein geruchtje vervaard en na zonneschijn komt regen. Bij dat loeien van die heesten om eten, zooals men ten minste zei dat ze deden, zal ook wel een beetje verbeelding gekomen zijn, en men weet 'tde verbeelding is erger dan de der- dendaagsche koorts. Hoor eens, een koe is maar een koe, die best terecht komt. Eu ik zeg met den schoolmeester: Rundermest en rollenden, Waren voor de koei heur tijd nog onbe kenden. Het onderzoek naar de oorzaak der vreemde ziekteverschijnselen bij soldaten van het garnizoen te Middelburg zoo- als men weet zijn er thans 200 patiënten duurt voort, echter zonder eenige stel lige uitkomsten op te leveren. Het is zoo goed als zeker, dat het in de soep gebruikte vleesch de aanleidende oorzaak is. Hoe bezwaarlgk het is, de schadelijke bestanddeelen in zulk voor gebruik onge schikt vleesch aan te toonen, getuigt de voor 12 jaren mede in genoemden ge meente plaats gehad hebbende worstver giftiging, waarvoor de juiste oorzaak wel verklaard de vormtng van phomaine of lijkenvergif, 't welk moeilgk is aan te toonen bg bedorven vleesch maar nooit daadwerkelijk is aangetoond gewor den. Bg de bedoelde worstvergiftiging waren toen de gevolgen ergerer zgn toch enkele lgders aan bezweken. De thansvoorgekomenbloedvergiftigingschgnt gelukkig van minder ernstigen aard te zijn. In den nacht van Woensdag op Don derdag werd het rustige Muiden opge schrikt door het geroep: „Brand aan de Kruitfabriek!" Spoedig waren velen op been, want de schrik van 1883 zit er nog in. Gelukkig had de brand niet veel te beteekenen waarschijnlijk door broeiing waren in het kolenhuis de houtskolen aan 't smeulen geraakt. Spoedig was het vuur gebluscht en kon ieder weder ter ruste gaan. Dit is binnen korten tgd reeds het tweede ongeval aan de fabriek. Vóór eenige da gen ontplofte een vloeibare massa in een der huizen waarin het kruit wordt ge mengd. Een paar werklieden bekwamen toen lichte kwetsuren. Te Amsterdam is Vrijdagavond een kind in een regenput gevallen en daarin verdronken. De ouders waren even uit gegaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgenden dag vijf jaar worden zou. Da heer C. Bleckmann, juris. studt. te Leiden, heeft Woensdag zwemmende een zeetochtje gemaakt van Katwijk naar Noordwijk aan Zee. Hg had reeds voor een dag of zes zgn voornemen daartoe aan Kees, den badknecht, te kennen ge geven; deze had hem aangeraden om te wachten tot er een flinke zuidwestenwind zou waaien, en Woensdag woei er een, bgna te flink voor zulk een onderneming. De zwemmer begaf zich om half 11 te water. Het dochtertje van Kees ging gelijktijdig met zijn kleeren langs het strand naar Noordwgk. Hij was te ver in zee, en de golven waren te hoog, dan dat zij hem met het oog had kunnen vol gen. Zij vertelde dus het geval aan Piet, den hadknecht aldaar, en vroeg, of die heer reeds aangekomen was. In weerwil van het onheilspellend antwoord, nl. dat ze daar niet op behoefde te wachten, kwam de heer Bleckman echter om half 12 goed en wel voor het badhuis aan. (L. Dbl. Van de twee knapen, Christiaan Scheffers oud 11, en Hubert Everaads, oud 6 jaar, die 20 dagen geleden de ou derlijke woning te Weert verlieten en sinds dien tgd in verschillende richtingen rond zwierven, werd Vrijdag de oudste te Sit- tard gezien. Door de maréchaussée opgespoord en ondervraagd waar zgn kameraadje was zeide hg »Dien heb ik gisteren in een grooten poel nabjj de stad verdronken, omdat hij te vermoeid was langer met mij mee te gaan". Terstond werd de aangeduide poel in het bijzijn van den knaap doorzocht, doch vruchteloos. In tusschen houdt de jongen pertinent staande, zgn makker er in ge worpen te hebben. Heel onwaarschijnlijk is het niet, wellicht heeft de kleine zich echter later uit den niet diepen poel we ten te redden. Naar alle kanten zgn, nu dit vermoeden gerezen is, maréchaus- sées uitgezonden of ergens een spoor van het kind te ontdekken is. In Weener kunstenaarskringen ver telt men elkaar de volgende aandoenlijke historie. Een jong schilder had eenige jaren geleden op een tentoonstelling te Londen een schilderij ingezonden, die Juno in het morgenuur" voorstelde. Spoe dig daarop gewerd hem de bigde tijding, dat een rijke Engelschman het stuk te len een hoogen prijs had aangekocht, iedert hoorde de kunstenaar niets meer van zgn werk. Voor eenige dagen ech ter liet zieh een oude heer aan hem voor stellen, die hem mededeelde, dat hij in dertijd de schilderij had aangekocht, om dat hij smoorlijk verliefd was geworden op de hoofdfiguur. Toenmaals kon lig het origineel niet opzoeken, daar hij ge huwd was, nu echter was zgn yrouw ge storven en hij smeekte den schilder hem te helpen het model op het spoor te komen. De schilder vertelde hem, dat indertijd een schoone modiste zijn model was ge weest en beloofde haar te zullen zoeken. Een paar dagen later kon bij den En gelschman mededeelen, dat zijn Juno ge vonden was, maar in het gasthuis, arm en ellendig en lijdende aan eenborstkwaal, die haar langzaam ten grave sleepte. Ge roerd bestemde de Engelschman een aan zienlijke som gelds om den levensavond van de lijderes te veraangenamen, daarna verliet hg Weenen zonder zgn Juno te hebben gezien. Ten nadeele van de militaire ad ministratie te Rijssel zgn sedert eenige weken 150 zakken graan uit de maga zijnen gestolen. Verscheidene burgers en militairen zgn in hechtenis genomen. De Russische Grootvorst Nicolaas, ondste zoon van des Keizers oom, Groot vorst Constantijn, die tien jaren geleden in ongenade viel, en later zich met Nihi listische woelingen inliet, moet thans als gewoon burgerlijk ambtenaar in Turkestan werkzaam zijn. Hamburg is, volgens de Hamb. Cor- resp. gezegend met 4000 koffiehuis- en logementhouders. Dat is ongeveer een op de 120 inwoners (mannen, vrouwen en kinderen). Twee Russische meisjes, de dames Gortsehakoff, hebben den 21 n den hoog- sten top van den Mont-Blanc bestegen. Zg legden den weg in 20 uren af. De jonge dames werden bg hare terugkomst te Chamounix stormachtig toegejuicht en met bloemen overladen. Onder de 1302 personen, die den berg totnogtoe beste gen hebben, was slechts ééne dame, een Fransche. Marine en Leger. De oefeningstochten in de Zuiderzee van do oudste jongens van Zr. Ms Opleidingsschip „Admi- Wassenaer," met de instructiebrik „Pol- raal van Wassenaer," met lux", onder bevel van den luit. t. z. Ie kl. G. A. van der Mieden, zijn afgeloopen. De „Pollux" ligt weder in 't Marinedok en gaat binnenkort buiten dienst. Zr. Ms. schroefstoomschip Flores, onder bevel van den luit. t. z. Ie kl. W. M. I. Visser, is Zaterdagmiddag van Amsterdam vertrokken ter opvolging zijner bestemming naar Oost lndië. De op 1 dezer aangestelde adelborsten der 3e kl. zijn Zaterdag aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier aangekomende oudere afdcelingen kwamen Zondag van groot verlof terug. De lessen van den wintercursns hebben gisteren een aanvang genomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1