't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1520. Zaterdag 10 September 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maande* binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. IJitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 29 m. Onderg. 6 u. 22 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 "Woensdag 14 Donderdag 15 Vrydag 16 Zaterdag 17 Nieuwe Maan. van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 6 September 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Tegenwoordig 15 leden; met kennisgeving van verhindering was de heer Hordijk afwezig. Na de opening der vergadering worden de no tulen der vorige zitting na voorlezing goedge keurd. De beëediging heeft daarop plaats van de her kozen en de nieuwgekozen Raadsleden, de heeren Hoogenbosch, Beukenkamp, Korver, van Twisk, Vos en Klik. In handen des voorzitters leggen zij achtereenvolgens de bij de wet voorgeschreven eeden at en worden door den voorzitter met hunne benoeming gelnkgewenscht. Er wordt overgegaan tot de keuze van een wethouder, ter vervanging van den heer Braaksma. Gekozen wordt de heer Beukenkamp met 11 stemmen. De heeren Groen, Oudenhoven en Janzen ver kregen ieder 1 stem 1 blanco briefje. De beer Beukenkamp wordt daarop bij acclamatie tevens benoemd tot Ambtenaar bij den Burgerlijken Stand, en verklaart zich bereid, om, steunende op de hulp zijner medeleden in het Dag. Best., die betrekking te bekleeden. Door den voorz. wordt de nieuwe wethouder met zijne benoeming geluk gewenscbt. Bij monde van den heer Groen, brengt de commissie van rapporteurs ver slag uit nopens het onderzoek in de sectiën van de rekening en verantwoording der gemeente over het dienstjaar 1886 en van die van het Burger lijk Ajmbestuur over hetzelfde dienstjaar. De conclusie van 't rapport strekt tot goedkeuring dier beide rekeningen. Dienovereenkomstig wordt met eenparige stemmen besloten, nadat de mede- deeling is vernomen, dat over 1886 de oninvor derbare posten hebben bedragenvan den hoof- delijken omslag f2310.68 en van de belasting op de honden f 176.50. De eindcijfers der re keningen luiden als volgt: Gemeente-rekening Ontvangsten f265.771,375 Uitgaven - 227.212,055 Goed slot f 38.559,32 Rekening van het Burgerlijk Armbestuur Ontvangsten f 10.533,075 Uitgaven - 9.302,74fi Goed slot f 1.230,33 Ter vervanging van de heeren Tinkelenberg, J. C. Jansen en Beukenkamp, worden gekozen tot leden der commissie voor de Gemeentewerken de heeren Hoogenbosch, Yerfaille en Govers, die zich deze kenze laten welgevallen. Genoemde Commissie is nu samengesteld als volgtVoorzitter de heer burgemeester leden de heeren Janzen, Hoogenbosch, Verfaille en en Govers. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt aan de dames F. J. Ter Haar en A. C. Roem eer vol ontslag verleend uit hare betrekkingen als onderwijzeressen bij de gemeentescholen, respec tievelijk met ingang van 15 September en 20 October e. k. De navolgende mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen: dat de heer S. van Gijn Pz. voor het lidmaatschap van den raad heeft bedanktdat het Raadsbesluit tot heffing van begrafenisrechten door Z. M. den Koning is goedgekeurd; dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der Rijks-belasting over 1884 en 1884/85 bedraagt f 4687,60dat de supple- toire begrooting voor 1887 door HH. Gedep. Staten is goedgekeurddat H. H. Gedep. Staten afwijzend hebben beschikt op een bezwaarschrift van mej. S. I. Groen, tegen haren aanslag in den hoofd, omslag, dienst 1887en dat Z. Exc. de Minister van Oorlog, behoudens te stellen voor waarden, gunstig heeft beschikt op het verzoek om gebruik te maken van de binnen-wetering der bedekte gemeenschapslinie, voor den gemeente reinigingsdienst. De openbare zitting wordt opgeheven. In een besloten vergadering wordt een tiental reclamen tegen aanslagen in den hoofd, omslag onderzocht. Na de heropening der openbare zitting herinnert de heer Korver bij de gewone rondvraag aan bet bestaan van speciale commissiën voor de her ziening der politie-verordeningen, voor het pes- sioneeren van gemeente-ambtenaren en voor wij ziging van schoolgeldheffing. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER, 9 September 1887. De Gemeenteraad te Alkmaar heeft op advies van Mr Aug. Philips besloten te berusten in bet vonnis van bet Ge rechtshof te Arasterdam, waarbij de gem. Alkmaar is veroordeeld tot uitbetaling aan de wed. Siebrands aldaar van f 6500 met f 947.88 rente. De kosten rnedege- rekend, kost dit proces aan de gemeente f9.240.80. Gedurende de maand Juli zijn bij het koloniaal werfdepot aangenomen68 Nederlanders en 40 vreemdelingen, en werden van de verschillende corpsen over genomen 80 onderofficieren en 1 mindere. Naar Oost-Indië vertrokken in die maand, in 3 detachementen met 6 officieren, 126 man, en naar West-Indië (Suriname) 14 soldaten. Uit Oost-Indië keerden terug 30 onder officieren, 11 korporaals en 56 soldaten, die aldaar gemiddeld 8 jaren waren ver bleven. Van hen werden 26 gepensio neerd met pensioenen van f 100 tot f420 en 80 gepasporteerd, terwijl de overigen in afwachting zijn van nadere regeling hunner positie. Uit West-Indië keerden 4 soldaten te rug, die aldaar gemiddeld 8 jaar waren verbleven. Een raatroos van een Engelscb schip, liggende te Amsterdam, die Dins dagnacht naar boord wilde zwemmen, is daarbij verdronken. Den 28en dezer zal de aanbesteding plaats hebben van bet afbreken van een gedeelte der fundeerings-werken en het daarvoor in de plaats stellen van nieuwe voor de ijzeren overkapping van 't Cen traalstation te Amsterdam. Raming f188.700. Nu de proef met het inheien van lange palen van 25 M. lengte goede uitkomsten beeft gegeven, is besloten de fundeering der penanten op die wijze te verzekeren. De bestaande penanten zul len, met uitzondering van die, waarop de kapspanten reeds zijn gesteld, worden afgebroken en na het bijheien van de nieuwe palen worden hernieuwd. De pa len zullen zijn van verschillende lengte tot 25 M.de grondboringen bij de ver schillende penanten en bet resultaat der proefheiing geven de zekerheid, dat daar mede tot voldoende diepte in de vaste zandlaag zal worden doorgedrongen. De oplevering van bet gebeele werk moet ge schieden vóór 1 Sept. 1888, en voor elke week vroegere oplevering is de belang rijke premie van f 1000 vastgesteld. Ter bespoediging zijn tevens maatregelen ge nomen om, zoodra een penant gereed is, daarop onmiddellijk den bovenbouw te stellen. (Ingenieur.) Een Katwijker visscher beeft ge rapporteerd, dat door hem is drijvende gezien bij de Eierlandscbe gronden een bomschuit, ten onderste boven liggende, met den mast er naast. De schuit be hoort waarschijnlijk te Egmond thnis zij was gemerktwitte boord met oogen de mast was aan het boven en ondereinde blauw geverfd. Het eindcijfer der Amsterdamscbe ge meente begrooting voor 1888 is f11,620,007 zijnde f 183,000 meer dan voor het loo- pendejaar. Het cijfer der gewone jaarlijk- scbe uitgaven is met f240,000 gestegen. In den post voor onvoorziene uitgaven" is gerekend op de versterking van de politie, welke wordt voorbereid en f 15,000 jaar lijks en f 35,000 in eens zal veaeischen bet doel is bereden politie aan te stellen. Daar ook verschillende bronnen van inkomsten hooger konden worden geraamd, blijft slechts f23,000 ongedekt. Maar met andere posten staat 't minder gunstig, zoodat per saldo in f 400,000 moet worden voorzien door belastingverhoogingdaar toe wordt het straatgeld van f306,000 op 600,000 en de percentage der inkom stenbelasting op 2,9 gebracht En dan big ft nog f 1,300,000, voor buitengewone uitgaven, door leening te dekken, wat dus in 1889 den post voor rente en af lossing weder zal opvoeren met omstreeks f 60,000. En dan moet nog voorzien worden in betgeen noodig zal zijn voorden aanleg van twee nieuwe begraafplaatsen, bouw en inrichting van een nieuw chemisch laboratorium, bouw van de gasthuizen en de nieuwe Beurs, mitsgaders voor meer schoolgebouwen. Gelukkige belastingschuldigen Professor Pekelharing is per Prinses Amalia naar Europa teruggekeerd, na voor zgn wetenschappelijk onderzoek om trent de beri-beri een tiental maanden in Indië te hebben vertoefd. Tal van personen deden den professor uitgeleide. Zooals men zich zal herinneren, was er sprake van de overbrenging van de marine-inrichtingen op bet eiland On rust naar Tandjoeng-Priok. Naar men verneemt, zal bet denkbeeld tot verplaatsing van de marine-inrichtingen vau Onrust wel nitvoering krijgen, even wel niet naar Tandjoeng-Priok maar naar Soerabaja. Door de Regeering moet aan bet Opper bestuur voorgesteld zijn om bij de be grooting op de daarvoor benoodigde uitgaaf te rekenen. Een der meest bekende Bataviascbe persoonlijkheden zoo schrijft men aan de N. R. Ct. is overleden. Mevrouw Zembscb werd 29 Juli begraven. Velen van ben die hier nog wonen en hier ge woond hebben, heeft zij het eerst van hun leven gezien, velen hebben jegens haar reden tot dankbaarheid voor baar be kwame hulp. Meer dan 35 jaren was zij stadsvroedmeesteres. En niet alleen was zij sage femme, zij was ook femme sage. Als weduwe van een officier van gezond heid met kinderen achterblijvend om te leven van een klein pensioen, heeft zg een middel gekozen om zich onafhanke lijk te maken, en eindigt zg, naar men zegt, met drie ton na te laten. Ik wed, dat hierop menigeen van baar mannelijke en van haar vrouwelijke collega's in patria de opmerking zal maken, dat Indië toch nog voor ieder niet zulk een kwaad land is. Wat waar is. Met betrekking tof bet onderzoek naar de oorzaak der vreemde ziekteverschijn selen bij militairen van bet garnizoen te Middelburg, kan thans met zekerheid ge meld worden, dat bet in de soep gebruikte vleescb afkomstig was van een zieke koe uit Heinkenszand. Welke medicijnen dit dier zgn toegediend, is vooralsnog niet bekend. De kapitein van de stoomboot, Zie- rikzeescbe Koophandel, die Vrijdag te Willemstad een schuilplaats zocht tegen het stormweder, beeft medegedeeld, dat op de hoogte van de Noord-Schans de mast van een schip boven de golven uit stak en een omgekeerde roeiboot ronddreef. Dinsdagavond school een talrijke menigte samen voor de vergaderzaal der socialisten aan de Gedempte Binnen-Rotte te Rotterdam. Het gernebt namelijk had zich verspreid, dat Domela Nieuwenhuis dien avond in dat lokaal zou verschgnen. Hij kwam echter niet. De menigte scheen niet zeer vriend schappelijk voor de sociaal-democraten ge stemd te zijn althans men boorde her haaldelijk en onder luid gejuich zingen Oranje boven! Leve Willem III!" Omstreeks 10*/s uur brachten de anti socialisten een ovatie aan de politie-bu- reaux aan de Kaasmarkt, Pauwensteeg en Meermansstraat, en voor het stadhuis. Zij gingen daarop ordelijk uiteen. Maandag namiddag was te Breda de beer G., in zijne fabriek nabij het sta tion, bezig een lat te spijkeren, en stond daartoe op een ijzeren voorwerp. Ver moedelijk is de man daar afgegleden, met het gevolg, dat bij met zgn hoofd in in bet vliegwiel geraakte en in de rondte werd geslingerd. Toen hij door zgn werk volk werd opgenomen, kon slechts de dood geconstateerd worden's mans linkerarm en borstbeen waren totaal verbrijzeld. Een jaloersche buisvrouw wierp Maandag in de Westerstraat te Amster dam haren man een hoeveelheid peper in de oogen, zoodat hij naar het gasthuis moest worden gebracht om er genees kundig te worden behandeld. Naar men uit Zaandam meldt, is de persoon, die door de gevankelijk te Haarlem aangebrachte kermisreizigers werd mishandeld, Zondagmiddag reeds in bet gasthuis te Amsterdam overleden. (H. D.) Zaterdagavond is de milicien H. J. Zomer van de 3e compaguie, 2e battj., 8e regiment inf., bij Hardenberg met zgn linkervoet onder de tram geraakt, tenge volge waarvan hg een belangrijke ver wonding aan de teenen bekwam, terwijl hg bovendien bg bet voorovervallen op den weg een kwetsuur aan het hoofd kreeg. Zomer bad verlof gekregen om zijn moeder een bezoek te brengen. Toen hij dicht bij buis langs reed, kon bij zich niet langer bedwingen en sprong voor dat de tram stil hield er af. Hij moest nn met een wagen naar buis gebracht worden, waar bij door dr. G. W. v. Riems dijk behandeld wordt. Een dienstbode in Den Haag kocht Dinsdagmorgen aan een groentewagen 200 snijboonen en hield stevig het mandje vast, waarin die door den koopman wer den afgeteld. Na reeds tot over de helft gevorderd te zgn, vroeg hg: »Zou die kerel ginder zoo dronken zgn De meid keerde zich om, doch zag niets onderwijl had de ander een handvol van de reeds afgetelde teruggenomen en ging toen leukweg doortellen. Hij had echter buiten den waard gerekend, daar mevrouw slimmer was dau beiden en alles boven uit het raam had gadegeslagen. Toen hem door deze te kennen werd gegeven dat het haar zoo weinig voor kwam, kreeg zij ten antwoord»Yoor ieder boontje dat er tekort is, lieve mensch, geef ik je een maatje aardappelen tel ze maar na Mevrouw deed dit met recht en allen kwamen tot de overtuiging dat er 26 ontbraken. Zij nam niets, de koopman gaf niets, maar de meid kreeg iets een standje. De brand in den Schonwbnrg te Exeter. De koninklijke schouwburg te Exeter, welke nauwelijks veertien dagen geleden zijn tweede speelseizoen had geopend, is in den avond van 5 September door brand vernield. De schouwburg was gebouwd naar de plannen van den heer Phipps en werd algemeen door rond reizende tooneeltroepen geroemd als een der pret tigste schouw burglokalen van het Vereenigd Ko ninkrijk. Gilbert Elliott's troep, onder leiding van den heer Russell Rosse, gaf er voor een week gastvoorstellingen en had voor dien avond een aanvang gemaakt met Sims' drama Romanj Rye. De schouwburg was goed bezet en het spel werd zonder stoornis voortgezet tot aan het einde van het derde bedrijf, tegen halftien uur, toen plot seling de gordijn werd neergelaten vlak voor den acteur die zich op het tooneel bevond. Onder het publiek ontstoud eenig gelach over hetgeen men een vergissing achtte. Doch eenige oogen- blikken later barstten de vlammen door het mid den der gordijn en weldra bleek dat het geheele tooneel in brand stond. De paniek, die hierop volgde, waB onbeschrijfelijk. De vlammen ver hieven zich in een oogwenk tot aan de galerijen, vanwaar het den toeschouwers onmogelijk was te vluchten. Velen werden levend verbrand en an deren kwamen door verstikking om het leven. De brandweermannen klommen met reddinglad ders naar de vensters, doch de meeste personen, die zich daar verdrongen hadden, waren reeds om het leven gekomen. Bij het afzenden der laatste berichten, waren ongeveer honderd lijken te voorschijn gebracht buitendien zijn er onder de toeschouwers, die den schouwburg vulden, velen bijna geheel door de vlammen verteerd en volkomen onherkenbaar ge worden. Volgens sommige opgaven zou het aantal doo- den twee-honderd-veertig bedragen, doch dit cijfer wordt overdreven geachttoch gelooft men dat niet minder dan twee-honderd menschen 't slacht offer zijn geworden van deze ramp, met inbegrip der gekwetsten, onder wie eeu zestigtal in een zeer ernstigen toestand verkeert. Naar een der acteurs mededeelt, is het vuur ontstaan onder het toonpel en niet in de friezen, zooals aanvankelijk werd verzekerdeen stuk doek zou, men weet niet door welke oorzaak, vlam hebben gevat, en dit de aanleiding zijn ge weest tot den brand, welke in ongelooflijk kor ten tijd den geheelen schouwburg iu lichterlaaie zette. Eenige personen, die gevlucht waren op de ijze ren markieze boven het portiek, werden gered door moedige burgers, die met eigen levensgevaar hen ter hulpe snelden. Ook vele anderen stelden zich in de bres en de sheriff van Exeter heeft aanteekening gehou den van de heldendaden, die hij zag volbrengen, om later de welverdiende bclooningen te kunnen uitreiken. De menigte op straat juichte met geest drift de redders toe, telkens wanneer zij een der toeschouwers uit den schouwburg redden. Eeu dak stortte in op het oogenblik, dat ee nige mannen het beklommen hadden om er eeu vrouw te redden, die zich te midden der vlam men bevondtwee der redders kwamen daarbij om het leven. Het geheele personeel van den.schouwburg kon het schouwburglokaal verlaten door de hoofddeur, welke van het tooneel toegang gaf tot de straat. De nasporingen zijn den geheelen nacht en in den ochtend van den 6en voortgezet. Hartverscheurende tooneelen kwamen des mor gens voor in den Guildhall, waar al de overle venden waren bijeengeroepen, opdat men 't aan tal der ontbrekenden zou kunnen opmaken. De slachtoffers zijn meerendeels lieden uit de volksklasse, die zich naar den schouwburg had den hegeven om het volksdrama te gaan zien van den heer Sims, en hunne kinderen thuis hadden gelaten. De ramp heeft dan ook een groot aantal kin deren tot weezen gemaakt. Uit de bijzonderheden, die verder aan 't licht zijn gekomen, blijkt dat de trappen van den schouw burg opgevuld waren met lijken, waarvan vele half verbrand. De vluchtenden waren zoodanig in de te nauwe gangen opeengehoopt, dat alle redding onmoge lijk was. Voor den schouwburg eiet men de bloedsporen der ongelukkigen, die den dood vonden door uit de vensters te springen. Bij 't bouwen van dezen schouwburg had men rekening gehouden met vele der nieuwe plannen, welke ook op het vasteland voor de veiligheid van het publiek zijn aangenomen. Toch geven de ochtendbladen als hunne meening te kennen, dat de voorzorgsmaatregelen nog niet voldoende warenzij vragen de onmiddellijke sluiting van al de schouwburgen, waar zich geen uitgangen bevinden ruim en talrijk genoeg om elke ramp van dezen aard onmogelijk te maken. Dc geheele schouwburg is door het vuur ver nield. Een roman. Uit Weenen wordt bericht, dat echtscheiding is aangevraagd door een man en vrouw, die 5 jaren ge trouwd waren geweest en 2 kinderen hebbendoor een toeval was gebleken dat de man de eigen broeder was van zijn vrouwbroeder en zuster waren se dert hun jeugd gescheiden geweest. Beiden zgn diep rampzalig. Dat varkens gevaarlijke verscheurende dieren zgnwordt maar al te dikwijls ver geten. Een vrouw te Savvieco (in Italië) on dervond het dezer dagen tot haar groote smart. Zij had haar kindje van 8 maanden alleen in huis gelaten en vondbij haar te rugkomst, het wichtje verslonden door een losloopend varken. De armevrouwisnunog in hechtenis genomen ook, wegens doodslag door onachtzaamheid. Uit de gevangenis te Bordeaux zgn 2 pas veroordeelde gevaarlijke misdadi gers ontsnapt. Zij zaagden de traliën voor het venster hunner cel door, en klommen men weet niet hoe een zeer hoogen muur over. In het voorjaar van 1888 zal volgens de Evening-Post van New-York, het ge heele Fransche leger met het Lebel-ge- weer naar den naam van uitvinder dus genoemd gewapend zijn. Dat geweer is veel korter en lichter, dan de tot dusver gebruikte en overtreft die alle in draagkracht. Het kaliber is zeer klein, de kogel is van staal, scherp afgeput en maakt dui zend omwentelingen per seconde. Bij de genomen proeven drong de kogel, op een afstand van 500 yards, acht duim ineen gemetselden muur. De drijfkracht van het projectiel bestaat uit eene chemische samenstelling, waar van het geheim bij de Fransche regeering bekend is Bij het afvuren stoot het ge weer niet en laat geen rook na. Het Lebel-geweer is een repeteer-ge- weer en de patronen zijn zóó klein dat een soldaat er 220 kan medevoeren. De Fransche geweren-fabriek te Sint Etienne levert dagelijks 500 van deze ge weren af en bereidt zich voor dat getal op 1000 te brengen. J Marine en Leger. De minister van marine is door den Koning gemachtigd, aan de zcemiliciens van dit jaar, naarmate zij voldoende zijn geoefend, onbepaald verlof te verleenen. Volgens een uit New-York ontvangen particu lier schrijven van 13 Aug. jl. was een paar da gen te voren het Nederlandsche oorlogsschip Koningin Emma aldaar aangekomen. In geen 20 jaren was die haven door een schip der Ne derlandsche marine bezocht geworden. De consul-generaal Planten, daartoe door het gouvernement uitgenoodigd, leidde de officieren rond. De ingenieur der 2e kl. K. F. Koning, werk zaam bij 's rijks werf te Amsterdam, wordt met 1 October a. s. tijdelijk gedetacheerd bij het do- partement van marine. Bij Zr. Ms. besluit is de adjudant der Koninge in buitengew. dienst, de schout-bij-nacht J, W. Binkes, met ingang van 16 dezer, bevorderd tot vice-admiraal, met bepaling dat hij voorloopig in het genot zal blijven van zijne tegenwoordige in komsten van schout-bij-nacht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1