't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1521. Woensdag 14 September 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Zt K l ferf'D0™irgal^iee"^nietZ AT3onnement per S maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk de» DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 13 September 1887. Op den 26en November a. s. zal het 50 jaren geleden zijn, dat het kerkge bouw der Oud-Roomseh-Katbolieke ge meente van de Bisschoppelijke Clerezy alhier plechtig werd ingewijd. De Minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 18 October e. k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen wor den geplaatst. Van de alsdan openstaande plaatsen zul len er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder niet militairen worden ook begre pen gepasporteerde militairen en schepe lingen), tegen betaling eener jaarlgkeche bgdrage van f 50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens voor 1U gedeelte, te voldoende overige plaat sen worden kosteloos vervuld door zonen van ben, die in dienst zijn bij de zee- of landmacht bier te lande of in Oost en West-Indië, alsmede van ben, die in dien dienst hetzij als militair, betzij als schepeling, gepensioneerd, geëngageerd of overleden zijn, en van hen, die als gepensioneerd of gegageerd militair of schepeling overleden zijn. jLj|^ Uit Egmond aan zee Wrat gemeld Thans kan nagenoeg met zekerheid worden gemeld, dat de bemanning van de bomschuit E. G. 13, geheel verongelukt is. Eenige haringvisschers, die dezer da gen alhier aankwamen, hadden het van verre gezien, hoe de schippers den mast poogden neer te latenhetgeen meestal bg stormweder plaats vindt. Die mast werd echter reeds eenigen tijd geleden niet geheel deugdelijk geachten dit bleek thans helaas, overtuigend, want hij brak, waardoor het vaartuig op zijde kwam te vallen en een hooge golf het andere werk der vernieling terstond daarop volbracht. Men zag de bemanning van de gekan telde schuit slaan en haar rampzalig ver drinken, zonder eenige hulp te kunnen verleenen. De ontsteltenis, door deze ramp veroorzaakt, is hier dan ook algemeen. In jaren was zulk een ongeluk hier niet voor gekomen. Ook was de bom slechts vier jaar oud en dus nog ee* sterke schuit. Door dit ongeval zijn vijf gezinnen ge troffen 5 weduwen en 22 kinderen zijn man- en vaderloos geworden. Een vrouw verliest hier haren vader, man, broeder, zwager en neef. Een sleepboot uit IJmui- den is ter opsporing van de bom uitge gaan, doch, al vindt deze het ontredderde vaartuig ook, de menschenlevens zgn voor goed verloren. Of het burgerlijk armbestuur of de kerkeljjke diakonieën in staat zullen zijn dit verlies ook maar «enigermate te vergoeden, zal te bezien staan; de slagen zijn te talrijk, te zwaar. De stuurman was Jakob Prins; de reeders, aan wie de schuit toebehoorde, de firma de Wed. J. Conijn. Domela Nieuwenhuis vertrekt naar het buitenland, „tot herstel van gezond heid". De volgende, haast ongelooflijke mededeeling, leest men in het Nieuws blad voor Nederland" »Een der laden van het kader van het le bataljon infanterie der schutterij te Amsterdam, was de vorige w«ek bekend geworden als lid van den sociaal Demo- cratischen bond, doordien hg zich met een rooden strik op de borst op straat had vertoond. Na de gehouden bataljons oefeningen, ontving de bedoelde onder officier van den majoor de mededeeling, dat hij uit de gelederen van de schutterg was ontslagen. Dungeness, 9 Sept. Kapt. Graadt van Roggen, gezagvoerder van het stoom schip Prins Frederik, van Batavia naar Amsterdam, rapporteert den 6en Sept. op 46° 14' NBr. en 7° 39' WL. ver scheidene vuurpijlen te hebben zien af steken. Dichtbij komende werd aan boord van het seinende stoomschip geroepen 3 onze schroef is gebroken. Wij besloten om bij het stoomschip te blijven en den dag af te wachten. Op de hondenwacht ten 1 ure zagen wij het stoomschip onder volle zeilen met de zijlantaarns in en uit het gezicht en drie roode lichten ver- toonende. Ten 2 u. des nachts begon de zee zoo vreeselijk hoog te loopen, dat het noodzakelijk werd zeil te zetten en meer vaart te maken. Bij het aanbre ken van den dag was er geen stoomschip meer in het gezicht. De terugkeer van het Koninklijk gezin uit Soestdijk naar de residentie is bepaald op Vrijdag a. s. per Holl. spoor trein, die omstreeks 3 uur te 's-Graven- hage aan het Holl. spoorstation aankomt. Uit Utrecht wordt gemeld: In het gebouw aan den Krommen Rijn, waar de socialisten Zondagavond zouden vergaderen, werd Zaterdag door een groep jongens en mannen alles kort en klein geslagen. De vaten bier werden in den Rijn geworpen, en stapels socialistische boekskens en blaadjes uit het huis gedra- dragen en verscheurd. De politie kwam, nadat de plundering was geschied. Hoewel er een talrijke menigte in de straten rondzwerft, is nu alles weder rustig. Uit Amsterdam wordt gemeld: De laatste der zes molens, die eenmaal der stille zijde van den Overtoom zulk een schilderachtig aanzien gaven, zal weldra verdwjjnen. Twee zijner voorgangers wer den door braad vernield, drie anderen gesloopt; het lot, waarin nu ook de 200- jarige Wolf zal deelen. De bijbehoorende grond met de opstallen is voor bouwter rein bestemd. Van de 33 korenmolens, die in de eerste helft dezer eeuw aan den zoom der stad stonden, blijven dus nog gespaard, nl. De Gooijer aau het voor malige Funen, en De Victor a/d Schans over de Rozengracht. Sedert eenige weken woont in de Oranjestraat nabij de Groenesteeg te Utreeht, een persoon, die in betrekking staat tot de sociaal-democraten en de ge schriften van hen uitgaandeonder het publiek tracht te verspreiden. Donderdagavond verzamelden zich voor zijn woning een groot aantal anti-socia listische liederen zingende jongens, waarbij zich vele nieuwsgierigen voegden. De politie wist evenwel ernstige tooneelen te voorkomen. De zakkenrollers hebben bij de op- loopen te Rotterdam goede zaken ge maakt. Aan een heer werd o.a. zijn portefeuille gerold, aan een ander zijn horloge, een juffrouw haar knipje, een dienstmeid haar portemonnaie, enz. Te Untelosen (Oost-Friesland) zijn twee kinderen van 5 en 6 jaar, de doch tertjes van een baanwachter, die het vee hoedden, vermoord op het veld gevonden. Te Posterholt (Limburg) is alweder een zware verwonding gebeurd. Bij een vechtpartjj met bierglazen is zekeren J. H., door een stuk glas, de neus afgehakt. Tegen den dader, den landbouwer J. r .H. uit Echt, is proces-verbaal opgemaakt. Wanordelijkheden te Botterdam. Over het voorgevallene op Donderdagavond meldt de N. R. Ct. nog Gedurende den afgeloopen nacht was het tuurlijk onmogelijk de benden, die orde en rust veratoorden, op den voet ts volgen, om na te gaan wat er overal gebeurde en waar men ov eral de ruiten inwierp. Heden kunnen wij daaromtrent, tot aanvulling van ona vorig bericht, nog het volgende mededeelen Er is op aommige punten vrij wat verwoeating aangericht. Het zijn vooral de buurten geweest, waar socialisten woonden, die het moesten mis gelden. In de Van Meekerenatraat bijv. zijn wel in een twintigtal huizen de ruiten ingeworpen en in de Gouvernestraat bijna huia aan huis. Groote schade ia tevens aangericht aan den Goudsehen Rijweg, waar ook het vereenigingslokanl steen worpen had te verduren. Verschillende woningen in het Willemahof aan den Goudsehen Rijweg hebben mede verbrijzelde ruiten. Hetzelfde is het geval met een aantal woningen in de Oldenbarneveldstraat, de Kerkatraat, den Diergaardesingel, de Drievrien denstraat, enz. Maar ook een wijk, die niet ge acht kon worden door socialisten bewoond te zijn, had veel te lijdenwij bedoelen den stationsweg, waar eveneens wel in een twintigtal huizen glas ruiten verbrijzeld werden. Blijkt uit het voorgaande reeds, hoezeer de wanordelijkheden zich over de geheele gemeente verspreidden, het blijkt nog duidelijker uit de om standigheid, dat verscheidene huizen in alle hoe ken der stad van de wanordelijkheden de sporen dragen. Zóó het huis no. 23 in de Zandstraat, het pand no. 3 in de Jonkmanssteeg, het bier huis no. 88 aan den Schiedamschen dijk, de tap perij no. 139 in de Wijnstraat, het gebouw „Ver scheidenheid en Overeenstemming" aan de Scheep makershaven, het pand no. 16 aan de Schiestraat, de tapperij van een socialist aan de Goudsche Wagenstraat, waar geen enkele ruit heel bleef, het perceel no. 7 in de Willemstraat, 1 huis in de Fredriksstraat, 1 in de Noorderstraat, het winkelhuis no. 24 aan den Vogelenzang, het koffiehuis no. 90 aan de Binnenrotte, het huis no. 93 Schiedamsche Singel (mevrouw de wed. S.) waar twee ruiten verbrijzeld werden, enz. In het pand No. 129 in de Nadorststraat werd een spiegelruit beschadigd, vermoedelijk door het schieten met hagelkorrels. De Jonkerfransstraat was mede het tooneel van wanordelijkheden. Bij het werpen van stee- nen aldaar, werd een kind, dat op den schoot der moeder voor het raam zat, zoo hevig aan het hoofd gewond, dat het in bedenkelijken staat verkeert. Aan den hoek Jonkerfransstraat en Goudsehen Singel werd in den sigarenwinkel van de firma Weinthal Co. de spiegelruit verbrijzeld. In het koffiehuis van den heer Bierman, op den hoek Lange Warande en Hngo de Groot straat, zijn al de ruiten stuk geworpen, naar men zegt omdat niet terstond werd voldaan aan den eisch de vlag uit te steken- Dit heeft ten ge volge, dat menigeen heden de vlag heeft uitge stoken. Op verscheidene plaatsen werden lieden, die door het volk als socialisten herkend werden, aan gevallen, doch door de politie ontzet. Vrijdag werd een man, als socialist herkend, op de Kipstraat door het volk aangerand en mishandeld, waarna hij in het politiebureau op de Kaasmarkt een toevluchtsoord vond. Er werden op het hofie aan den Goudsehen weg wederom ruiten ingeworpen, terwijl ook wanordelijkheden in de Boompjes plaats hadden, veroorzaakt door sjouwerlieden, den hoed met Oranje omwonden, die met geweld een tapperij binnendrongen. Alhoewel het Vrijdagavond in de stad niet zoo woelig was als Donderdagavond, was er toch veel volk op de been meerendcels nieuwsgie rigen, doch er hadden zich reeds in den laten namiddag weder benden gevormd uit kinderen bestaande, die, vaderlandslievende of anti-socialis tische liederen zingende, de" stad in alle richtin gen doortrokken. Evenals den vorigen avond sloten zich aan die kinderen later een aantal op geschoten knapen en ettelijke volwassenen aan. De politie had echter harerzijds hare patrouilles reeds in den vooravond uitgezonden. Overal waar de benden op die patrouilles stuitten, wer den zij uiteengedreven, zonder dat daardoor een ernstige botsing ontstond. Als men niet op aan maning uiteenging, dan deed de politie een charge en alles stoof uiteen, meest altijd zoo dat de verbrokkelde deelen van zulk een bende zich niet later weder saamvoegden. Dit alias heeft echter niet kannen beletten, dat hier en daar steenworpen op huizen werden gericht. Daardoor zijn op verschillende plaatsen weder glasruiten verbrijzeld, o. a. in den spek slagerswinkel vóór aan den Stationsweg, in een ijzerwinkel aan de Kruiskade, in een groenten- winkel aan den hoek van de Tuinderdwarsstraat, in twee huizen aan de Ammanstraat (waarvan vooral het eene zwaar heeft geleden), in een huis :an de Van Oldenbarneveldstraat, in een huis aan het Visschersdijk, in den kofferwinkel in de Hoofdsteeg, enz. In vergelijking met Donderdag was de aangerichte schade echter van veel minder beteekenis. In den laten avond had een vechtpartij plaats aan den Binnenweg, waar de in het hofje Lam- metjesgroen wonende socialisten werden aange vallen. Tot ernstige gevolgen voor een der beide partijen heeft dit gelukkig niet geleid. Minder goed is er de kastelein afgekomen van de tapperij aan de Goudsche Wagenstraat, welke Donderdagavond werd verwoest- De tapper, een socialist, had zich op straat gewaagd, werd her kend en terstond aangerand. Hij nam de vlucht, werd achterhaald en ontving door een steenworp een nog al ernstige verwonding aan het hoofd. Door tusschenkomst van de politie is hij voor verder ongeval gevrijwaard. Zaak—Swaving. De Raad van Justitie te Samarang heeft het verhoor in de zaak—Swaving den 27sten Juli voortgezet. Balangrijk is daarbij de verklaring van den gewezen schout Goesteh, die in den nacht van den moord was geroepen, omdat bij mevr. Swaving gestolen was. Hij vond op den weg een kapmes en later ook nog een piek, maar hem werd door mevrouw Swaving verzocht om de deur van de kamer niet te openen, ter wille van een ziek kind, hetgeen door mevrouw Swaving ont kend werd en hij had ook niets gehoord. Hij ontkeude dat mevrouw Vogel hem zon aan gezocht hebben om haar schoonzoon te doen ver giftigen. Zeer bezwarend was de getuigenis van het in- landsche meisje Tjeplili, bediende bij de familie Swaving. Zij verklaarde dat de kliekjes van de door den heer Swaving gegeten kip niet, zooals anders, aan de bedienden, maar aan de kippen waren toegeworpen. Des nachts had zij gehoord hoe mevrouw met een bediende, Kertosono fluis terend sprak; hare meesteres had ook verboden om een zeil neer te laten, dat altijd des nachts neer was. Later werd zij door het gekerm van den ver moorde gewekt; zij hoorde een val en zag dat mevrouw voor de gesloten deur stond, terwijl ee nige personen wegliepen; te voren had zij me vrouw met een persoon zien binnengaan, die het kapmes van den heer Swaving in.de hand hield. Mevrouw Lucardie, die bij de familie Vogel tij dens den moord logeerde, verklaarde dat mevrouw dien nacht zeer onrustig was, doch het bericht van de dieven en van den moord zeer kalm aan hoorde. Zij had ook wel van toovermiddeltjes gehoord en van een zeker vocht in een kom, waarvan men zeide, dat het voor Swaving doodelijk zou zijn. Het bericht dat het niets geholpen had, werd door de moeder van mevrouw Swaving met teleurstelling vernomen. De mevrouwen Swaving en Vogel volhardden bij hare ontkentenis. Den 3en Augustus werd de moeder van den vermoorde niet onder eede gehoord. Zij ver klaarde in den bewusten nacht geroepen te zijn, omdat haar zoon bestolen en gewond was. Hare schoondochter wilde de deur niet laten openen, omdat er nog dieven in huis waren, maar was toen uiterst kalm. Zij hadden dikwijls oneenigheid en de heer SwaviDg had niets tegen een voorge stelde scheiding, als hij de f 10,000 maar kreeg. De schoondochter zeide tot een anderen zoon: „Als gij uw vrouw zoo mishandeld hadt, zoudt gij ook vermoord zijn geworden. Swaving had haar eens een klap gegeven. Men spreekt wel eensin figuurlijken zin, van zangers die honderdduizend gulden in de keel hebbenmaar onlangs werd in 't gasthuis te Berlijn een 18jarig jonkman ge bracht die werkelijk een Tbalerstuk in de keel en 23 Mark aan zilvergeld in de maag bad. Hg bad in de kroegom een wedden schap, die geldstukken ingeslikt, en deTba- ler was hem in de keel blijven steken en kon er niet uit. De brooddronken knaap, die als stok- en degenslikker een zekere ver maardheid had, zal waarschijnlijk de grap duur moeten bekoopen. De eigenaar van bet Engelscbe visch-vaartuig Morning-Star, dat door de visscbers van Ostende belet werd te lossen, beeft de Regeering verzocht, schadever goeding voor hem te eischen. Lord Salisbury beeft hem geantwoord, dat de Britscbe Regeering zich met die zaak bezighoudt, en dat de Consul-Generaal te Antwerpen reeds belast is met een nauwkeurig onderzoek omtrent bet ge beurde te Ostende met de Morning-Star en andere Britsche schepen. In het Leipz. Tagebl. komt bet volgende geboortebericht voor »Aan mijne vele vrienden en bekenden wordt bericht, dat de wenscb, om het halve schok" (zestigtal) volte maken, nu ver vuld is. Den len September 's avonds kwart vóór negenen is ons door Gods genade een flinke dochter geschonken, ons dertigste kind. Herman Ziliaek, Marie Ziliack geb. Friedemann. De Rio Apa, een Braziliaanscb trans portschip, is met man en muis vergaan. Op de kusten worden dagelijks door de zee lijken opgeworpen. Men begraaft ze op bet strand. Benden zeeschuimers dwa len op bet strand rond, om de aangespoelde lijken te plunderen. Die kerels plegen de grootste barbaarscbheden, die men be denken kan. Zij snijden de vingers der lijken af om de ringen te rooveu. Men beeft een vlot opgevisebt, waarop een aantal lijken lagen. Deze ongelukkigen moeten van honger en kou zijn omgeko- De schipbreuk beeft plaats gehad 40 a 60 mijlen van bet strand en op klaar lichten dag. Alles doet zien dat die men- scben met elkander hebben gevochten, den kende aan bun zelfbehoud. Een kok werd teruggevonden, die door een aantal ponjaardsteken gedood was. Die man bad 60.000 francs bij zich. Onder de slachtoffers van den schouw burgbrand te Exeter bevonden zich ook twee studenten van de Oxfordsche uni versiteit, Gorset en Tamplin genaamd. De beide vaders der ongelukkigen, gene raal Gossett en de pastoor van Newport in Essex, de beer Tamplin, begaven zich naar Exeter, om zich over het lot van hunne zonen te vergewissen. Men vond onder de puinboopen twee gouden ringen en een zilveren horloge. De heer Gossett herkende deze voorwerpen als van zijn zoon afkomstig. De overblijfselen der beide studenten waren reeds als onher kenbaar begraven. Te Exeter had Woensdag en Don derdag de begrafenis plaats van het on herkenbaar overschot van 46 menscben, die bij den schouwburgbrand omkwamen Bij bet zoeken onder het puin, heeft men verscheidene hoopjes verkoolde men- scbenbeenderen gevonden. Zoo vond men ook in een boek van het parterre eenen knaap, rechtop staande, met open ooga*" Toen men bet lijk aanraakte, viel 'f'*"86" stof ineen. Vermoedelijk was F'*-er°~ overschot van den knaap, die a verkocht. Het scbjjnt dat biL™*" g verlamd zelfs geene poging r aanwenden om te ontsnap- m Het is voorts geblekerdJe8 55 «J-? scheidene van de in het Schotels e 8 Ct.Gordgn- orgroote, witte boogere rangen gezetene moet, volgens alle ber. r, -r, Kn creweest waarmed31 kllo; Relskoff«ra gn geweest, waarmee, ox nt van bet tooneel in d onherkenbare, ^1.; VorkenMe,- len, vermoedelr""*, en alle huishoudelijke hospitaal gesti,pr0»»n- Londen,» Prachtige Dames- en phisch berich Heeren Bottines, Kin- boteing pilwrk,Pantoffels,goedkoop. en de bevolkiiiTBTRST.ANTÏRR. menigte geacho. gewond zijn. Blangy Porn*. een hoogst doelmatig^ uitgevondenom het openS- - ,L- door niet geadresseerden, te voorKuün. J Vooral bij de verzending van brieven mei geldswaardig papierkan dit toestelwaar van de behandeling uiterst eenvoudig" is, groote diensten bewijzen. Visscbers te Fiume vingen een baai. Bij bet schoonmaken van het dier, vond men in de maag twee schoenen, waarin nog de voeten van een slachtoffer. Ingezonden Helder, 7 September 1887. Mijnheer de Redacteur! Is er niet wat aan te doen In ieder geval, plaats s. v. p. de volgende regelen, misschien helpt het wat, om verder gevaar te verhoeden. Vroeger stonden op verscheidene deelen der gemeente dc gaslantaarns zóó, dat ze, als de maan zich schuil hield, ondanks dc verschijning werd aangekondigd, geon gevaar voor de wandelaars langs 's Heeren wegen opleverden. Maar nuZe staan op de voetstraat, en toen ik Zondagavond huiswaarts keerde en uitwij ken wilde voor een heer, met een paar dames gewapend, och Heer! toen liep ik precies tegen een donkeren lantaarnpaal aan. Of mijn aan gezicht beschadigd werd? vraagt ge mij. Hoe kunt ge nog daaraan twijfelen. Zie mij maar eens goed aau, geachte Redacteurals ge mij ontmoet. En als ik nu te veel gebruikt had van de „vergunning," dan zoudt ge zeggen //ja, man, je kon 't roer niet rechthouden." Maar weet, ik was net zoo nuchter al3 heden, nu ik bij mijn grootmama op visite ben geweest om haar verjaardag met een kop chocolade en een beschuitje tc vieren. Ik had Zondagavond een glas „overheerlijk lager" gebruikt, toen ik zoo tegen een donkeren lantaarnpaal aantui melde. Wat ik nu wil? vraagt ge iny. Och, alleen maar, dat men er een middel op bedenkt, dat men bij lichte en toch donkere maan, niet tegen zoo'n sta-in-den-weg aan- duikelt. Zou 't niet mogelijk zijn, om die )alen op zulke avonden van kleine heldere ichtjes te voorzien, bijv. nachtpitjes op een plankje tegen den lantaarnpaal aan Ik geef dit plan in overweging, 't is best mogelijk dat onze nieuwe Commissie voor de Gemeente werken Ik betuig u, mijnheer, mijn dank voor de plaatsing, ik heb de eer, met betuiging mijner ongeveinsde hoogachting, te zijn Uw dw. dien., BLAUWOOG. Marine en Leger. De lnit. t. z. 2e kl. F. Bauduin wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ma. 8chroefstoomschip „Zilveren Kruis". Zr. Ms. sehroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis, zal, naar men verneemt, in het begin van Dec. om Kaap Hoorn naar Indië vertrekken, onder bevel van den kapt. t. z. Joekes. De groot-model torpedoboot Dempo, voor reke ning van het departement van marine gebouwd bij de Nederlandsche stoomboot maatschappij te Rotterdam, is met zeer gunstig gevolg ter reede Tessel onder stoom beproefd. Het vaartuig liep een 22 mijls vaart. Non-activiteit gevraagd door den kapitein G. J. de Vidal de Sr. Germaiu, van het 4e regt. vesting artillerie alhier. Zr. Ms. monitors Krokodil en Heiligerlee en de stoomkanonneerbooten Njord, Tjr en Braga

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1