't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1522. Zaterdag 17 September 1887. Bericht aan onze geachte Lezers! LIEFDE OF PLICHT? KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Vijft'ende Jaargang. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AUvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Daar velen uwer kunne tevredenheid hebben betuigd met ons plan, om voor enkele stuivers eenige der nieuwste en degelijkste Romans in eigendom te krijgen, zullen wij met October a. s. weder laten verschijnen door IDA BOY—ED. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor lezers van ons blad, voor den prijs van Dertig Cents. In den gewonen boekhandel is 't niet verkrijgbaar, noch vroeger tegen koo geren prijs verschene^ Dit interessante werk ziet voor 't eerst in Nederland 't licht. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst, die, als deze geteekend en met bij voeging van dertig centen aan een der Bureaux bezorgd is, recht geeft op het premieboek. Buiten de gemeente tegen inzending van een postwissel groot veertig centen. Het Boek wordt 15 October aan alle iuteekenaren fr°. toegezonden. DE UITGEVERS. SEPTEMBER (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 42 m. Onderg. 6 u. 6 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Israël. Nienwjaar. 21 Quatertemper. 22 Gelijkheid van dag en nacht. Begin van den Herfst. 23 Quatertemper. 24 Quatertemper. E. Kwartier. HELDER, 16 September 1887. Van Texel vertrokken deze week tal van personen naar Noord-Amerika Vele gezinnen maken zich gereed om bin nenkort ook naar de nieuwe wereld af te reizen. Bijna allen, die van dit eiland derwaarts vertrokken, vonden er een goed bestaan. Werd onlangs het vangen van een zeekrab met zeven oesters op den rug als een groote bijzonderheid vermeld, thanB heeft een Texelsche visscher een krab aangebracht, aan wier lichaam niet min der dan 11 oesters waren vastgegroeid. Z. M. heeft tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedu rende de vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van Sept, 1887, benoemd jkr. mr. F. J. J. Van Eysinga, benoemd lid van die kamer. De 30jarige R. J. P., landbouwer op Terschelling, vond aan het strand een balk en eigende zich dien toe. Deswege werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt en ter zake van diefstal stond hij voor de Rechtbank, die echter, instemmende met het gevoelen van den verdediger (mr. A. H. Van Kleffen te Harlingen), aannam dat het bestaan van een eigenaar van het gevonden voorwerp niet bewezen was en, bleef de eigenaar onbekend, de balk du» na tien jaren een res nullius zou zijn. P. werd dus vrijgesproken. Het O. M. kwam echter in kooger beroep en nu heeft de advocaat-generaal bij het Hof te Leeu warden betoogd dat de balk niet is een res nullius, als hoedanig hij beschouwde visch, wild enz., maar het eigendom van iemand, omdat hij is bewerkt door nien- schenhanden, die den boom hebben ont daan van den bast en aan beide einden afgezaagd. Nu zijn er voorwerpen, die gelijkgesteld worden met zaken zonder eigenaar, goederen waarvan de eigenaar zich ontdoet, ze overlatende aan den eerste den beste, die er zich van wil meester maken. Doch dan moet van dien wil van den eigenaar blijken, en dat is hier niet het gevaldie balk is door over macht uit het bezit van den eigenaar geraakt, die eigenaar blijft en eerst na tien jaren het recht tot terugvordering verliest. Reeds het Romeinscke recht ging uit van de onderstelling, dat bjj schip breuk de goederen door den zeevaarder in zee worden geworpen, niet om er zich van te ontdoen, maar om zijn leven en .schip te redden. Spreker eischte dus ver nietiging van het vonnis en veroordeeling tot f 40 boete. Uitspraak 15 September. Het Dagblad verneemt, dat de gevolmachtigden van de zes staten, die de conventie van 6 Mei 1882 hebben on derteekend, eerlang weder te 's-Graven- hage zullen samenkomen om een speciale overeenkomst te onderteekenen, betrekke lijk het verbod van den verkoop van ster ken drank op de Noordzee. Doe naar mijn woorden, maar niet naar mijn werken. Deze spreuk past het „Nbl. v. Ned." toe op Domela Nieuwenhuis, die, zegt het, evenals Donato, zijn volgelingen biolo geert en hen laat dansen naar zijn pijpen, zonder dat het bij hen opkomt te vragen, hoe Nieuwenhuis zijn //beginselen" zelf in practijk brengt. Hij noemt kapitaal diefstal, en bezit een vermogen, dat op een half millioen geschat wordtgrondbezit is diefstal, en kort vóór zijn gevangenneming kocht hij te Purmerend voor f 5000 grond«de machines behooren den arbeiders," verkondigt Nieuwenhuis, en in zijn eigen drukkerij te 'sHage staan een rotatie pers en een gaskracht-machine, waarvan de werklieden het wel laten zullen zich ook slechts een schroefboutje toe te eigenen «de vruch ten van den arbeid aan den arbeider," maar Nieuwenhuis steekt de winsten van /Recht voor Allen" in zijn zak. Toen de exploitatie van het blad hem aanvankelijk dreigde te kostbaar te worden, gaf hij het //cadeau" aan den Centralen Raad van het Socialistische Bond, op voorwaarde datenveDtueele winsten voor hem zouden blijven. t Werk volk wordt slecht betaald," verklaart Nieuwen- huis-Donato, en terwijl het weekloon van een volwassen zetter 8, 10 en 12 gulden is, be taalt de chef van zijn inrichting //Excelsior" hoogste werkloon f7,55 uit, terwijl de loonen meestal niet hooger zijn dan f 5. Die cijfers zijn officieel; zij staan in het betalings- boek der socialistische drukkerij. Ten slotte releveert het Nbd. dat, in strijd met zijn beginsel: als mensch zijn allen gelijk, Nieuwenhuis zich mijnheer laat noemen niemand in of buiten de vergaderingen zou het hart hebben hem dit bewijs van eerbied te onthouden terwijl hij allen aanspreekt met jij en jou, enz. enz. Met het Nbd. gelooven wij, dat Domela Nieuwenhuis de gewone massa, die hem toe juicht als een redder, biologeert. Zou hij echter ook zijn staf, Croll, Fortuyn, v. d. Stadt en anderen knollen voor citroenen kunnen ver- koopen Dit betwijfelen wij ten sterkste, en 't vermoeden ligt dus voor de hand, dat hij althans voor dezen zijn beurs niet gesloten houdt. Dinsdag heeft in de Noordzee een gebeurtenis plaats gegrepen, welke de ver bittering, die er tusschen de Engelsche en Belgische visschers heerscht, slechts aanwakkeren kan. Een telegram uit Ramsgate meldt: Belgische visschers hebben Dinsdag nacht een Engelsche visschersschuit in den grond geloopen. Onder de bevol king onzer havenplaats heerscht groote opgewondenheid. Men vreest voor on geregeldheden". Uit Ostende is hieromtrent aan de In- dépendance gemeld: »Men houdt zich hier ter stede druk bezig met een aanvaring, welke in zee tusschen een visscherschuit van Ostende en een Engelsche haringboot moet heb ben plaats gehad. Volgens sommigen zou de Engelsche boot gezonken zijn; volgens anderen is de Engelsche visscher met groote averij binnengeloopen. Over de oorzaak en de gevolgen dezer aanvaring verkeert men hier nog geheel in het duister". Maandagavond deed K. Bakker, een werkman, te Amsterdam, in de Egelan tierstraat, juist op het oogenblik dat het onweder het hevigst was, in een voorka mer van perceel No. 214 een openstaand raam dicht, toen een helle bliksemstraal door de lucht schoot. Hoewel hierdoor verschrikt, gevoelde hij niet dadelijk wat met hem geschied was. Maar nauwelijks had hij zich te bed begeven, toen hjj tot de treurige ontdekking kwam, dat hem het gezicht benomen was. Niet genoeg kan de aandacht ge vestigd worden op de dwaze gewoonte oin bedden, zoodra zij verlaten zijn, we der aan kant te maken en er bovendien een sprei op te leggen. Immers, iedereen kan begrijpen dat zoo'n opgemaakt* bed, dat minstens 8 uur beslapen is, niet be hoorlijk heeft gelucht. En toch maken van de tien vrouwen .minstens 9 zich aan deze zonde schuldig. Uit gezondheids oogpunt mag hiertegen dus wel eens ge waarschuwd worden. Groningen is de laatste stad ge weest, die door den heer Domela Nieuwen huis vóór zijn vertrek naar het buiten land met een bezoek is vereerd. Omtrent dit bezoek schrijft men aan het Handelsblad van daar: Met den ochtendtrein van 11.53 kwam Domela Nieuwenhuis alhier aan. Een tal rijke schare sociaal-democraten en nieuws gierigen was op het stationsplein aanwe zig, terwijl de wachtkamers overvol wa- reu. Het bestunr had den leider in de 2e kl. wachtkamer willen ontvangen, doch het gedrang en d£ verschillende uitdruk kingen der anti-socialen deden den pach ter pesluiteu. de deputatie naar het per ron te verwijzen, om Domela Nieuwen huis welkom te heeten. In een open rijtuig, met 2 paarden be spannen, werd door den heer Domela Nieu wenhuis eu eeuige van diens volgelingen plaats genomentwee «lichte rijtuigen gin gen vooraf en maakten ruim baan. Eerst werd stapvoets gereden, terwijl de menigte de bekende liedjes op Do mela Nieuweukuis deed hooren, doch wel dra reed men in draf naar het vergader lokaal »De Eendracht". Dit gebouw was versierd en bevatte rec«fe te 10 uur een zoo groot aan tul bezö'~i'-;\? dat van ent ten geen sprake was. Te 1 uur ving de vergadering aan, waarin de bekende on derwerpen behandeld werden. Zonder dat men bet wist, is Domela Nieuwenhuis door de achterdeur naar den trein van 5 uur vertrokken, ora zich vervolgens naar het buitenland te begeven. In de barak van den bierhuishou der te Utrecht, waar de socialisten Zon dag zouden vergaderen, vond de politie, na de plundering van het taplokaal, in de bedstede, twee geladen revolvers en een pakje patronen. Door de politie te Osch is in ar rest genomen een meisje uit het nabu rige Geffen, verdacht van kindermoord. Zij zal naar 's-Bosch worden overgebracht. Uit den Haag wordt gemeld Maandagavond is de hulp der in de nabijheid gestationneerde politie ingeroe pen door de echtgenoote van den heer De B., wonende in de Batjanstraat alhier, welke dame met twee harer kinderen de echtelijke woning was ontvlucht, daar, volgens hare mededeelingen, haar man in opgewonden toestand met moord dreigde en den inboedel stuk sloeg. Twee politieageuten, die ter adsistentie in de woning waren binnengetreden, moesten eveneens het huis verlaten, om dat de opgewonden bewoner met een revolver op hen schoot. De kogel drong in de onmiddellijke nabijheid van de agen ten in den muur. Dinsdagochtend te half acht ure is De B. door 4 agenten op straat gearresteerd en overgebracht naar bet bureau van po litie aan de Nieuwe Haven. Hij was bij zijne arrestatie nog in het bezit van een revolver, met 4 patronen geladen. Het kogeltje, dat De B. uit zijn revol ver loste, is in den trapmuur teruggevon den en door de politie in beslag genomen als overtuigingsstuk. De aangehoudene moet erkend hebben, dat hij met het wapen heeft geschoten, maar beweert dat te hebben gedaan, vaste meening dat de politie-agenten reeds zijn buis hadden verlaten. Een jong Nederlander zoo meldt het Frankfurter Journal die te Ber lijn op een kantoor werkzaam was, kwam dezer dagen bij zijn moeder, die te Frank fort a/M. woonde en vroeg haar om een paar honderd Mark reisgeld, daar hij voor zaken naar Parijs moest en waarschijn lijk te weinig geld bij zich had gesto ken. De moeder gaf hem het geld, het welk hij haar beloofde door het kantoor te zullen doen teruggeven, en brachthem zelf naar het station. Kort nadat hij weg was, ontving zij een telegram van den chef der firma, met de vraag waar haar zoon was. Zij antwoordde terstond te legrafisch, dat de jonkman juist met den sneltrein naar Parijs was vertrokken. Den volgenden dag vernam zij, dat dit laatste telegram de politie in de moge lijkheid had gesteld om haren zoon nog vóór het bereiken van de Fransche gren zen in hechtenis te nemen. Hij had na melijk vele duizenden Mark verduisterd en was daarmede gevlucht. De ongelukkige vrouw ontstelde bij bet bericht zóo hevig, dat zij plotseling ern stig ziek werd. De zoon wordt naar Berlijn terugge bracht. Een vreeselijke ramp heeft een Hol- landsehe nederzetting in Dakota getrof fen. Wij lezeu daaromtrent in de tele graaf van Paterson Eenige jaren geleden vestigde zich in het zuidelijk gedeelte van Dakota, in Douglas County, een Hollaudsche ko lonie. Het zijn meest arme mensehen, die zich daar hebben nedergezet Dins- d ig-niiddag 2 Aug werd liet zuidelijk gedeelte van deze uederzettiug bezocht door een vreeselijkeu verwoestenden ha gel- eu windstorm. Alles werd in kor ten tijd totaal verwoest. Huizen, schu ren, stallen, hooi- en graaustekken, (mij ten) en al het staande koren, dat een rijken oogst beloofde, zelfs het prairie gras, alles is als weggemaaid. Koeien, kalveren en varkens zijn ge dood, maar gelukkig geeu menschen. Overblijfselen van huizen en scharen huismeubelen en schoolbanken van een .verwoest, sehoplbuis. bedegoed en klee- deren liggen versplinterd en verscheurd over het laud verspreid. Alles wat tot voedsel en onderhoud vau mensch en vee moest dienen, is vernietigd. Te Harrison (Dakota) heeft zich een commissie gevormd om voor de van alles beroofde Hollaudsche gezinnen giften in te zamelen. Te New-York heeft zich daarmede belast de Hollaudsche predi kant J. W. Warnshuis (279, West 11 th. st. te N.-York City). Te Turnhout (België) woonde sinds eenige jaren een juffrouw B., afkomstig uit Tilburg, die onder allerlei schoon schijnende voorwendsels, daar men haar voor zeer rijk hield, gelden ter leen wist te krijgen, waaronder zelfs spaarpenningen van werklieden enz., in bedragen van frs. 2frs. 10,000. Verleden week werd zij ziek en stierf, en nu kwam het uit, dat er iu plaats van groote sommen gelds, een deficit van f 60,000 was. Zoodra dit ruchtbaar werd, bestormden de schuld- eischevs de woning eu moest men het lijk s nachts begraven om het aan de woede van het volk te onttrekken. De teleur gestelde erfgenamen, meestal te Tilburg woonachtig, hebben de erfenis niet dan onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaard. Bij het eiland Tomé, aan de noord kust vau Frankrijk, is de jonge Graaf De Lorgeril, met ziju jacht Madonna en vier bedienden, die daar aan boord waren, verongelukt. De Graaf was 25 jaren oud en eenige weken geleden gehuwd. Prof. Wiggens heeft voorspeld, dat de ergste, hevigste storm der 19e eeuw Amerika en West-Enropa zal plaats hebben op 17 Sept. a. s. Dit is, volgens hem, de »Sareby"-storm, die, naar berekening, om de 5461 dagen terugkomt en die het laatst woedde 7 October 1869 Volgens hem zou 20 dezer de storm zijn maximum bereiken, en gevolgd worden door hevige aardbevingen. Mocht die voorspelling uitkomen zegt »De Ingenieur,dan zou men zich later wellicht herinneren, op één van die dagen iets vreemds te hebben] opgemerkt, dat men echter verzuimd heeft, met eu uur op te teekeneu. Daarom zou het wel van belang wezen, zoo de water- en weer-waarnemers de moeite namen om in de dagen van 1720 dezer elke bui ten de gewone waarnemingsuren zich voordoende buitengewone omstandighe den te vernielden, en zoo zij in het bezit zijn van een barometer of magneetnaald, den stand van de instrumenten meermalen te willen opteekenen. Een en ander zon later de mogelijkheid openen om, zoo het der moeite waard ware, iets naders om trent deze voorspelling mede te deelen. Een juwelier te Parijs, die gewoon was voor den nacht de kostbaarheden in zijn winkel in een brandkast te sluiten, ontdekte, dat daaruit, zonder een spoor van braak, voortdurend allerlei zaken werden ontvreemd. Hij verdacht zijn be diende en legde een wolfsklem in de kast. Tn bet bolle van den nacht een vervaar lijk gegil hooreude, schoot hjj toe en vond zjju eigene dochter, met verbrij zelden arm. Het meisje bekende aan al de diefstallen schuldig te zijn. Naar het schijnt, gaf zij alles aan haren minnaar. De schier ondenkbare vraag, of en in hoeverre een vader zijn zoon verbieden kan, het graf van diens overleden moeder t« versieren, zal eerlang voor de rechtbank te Berlijn behandeld worden. Deze treu rige geschiedenis draagt zich toe als volgtI Eeu geacht Berlyusch burger is na zijn tweede huwelijk, geheel vervreemd vau zijn eenigen zoon, die een aanzienlijke betrekking bekleedt Vau den kant des vaders i< de wrok langzamerhand eeu 1 gloeiende haat geworden Toen nu voor eenigen tijd de zoon liet graf zijner moeder bezocht, vond hij de letters op den grafsteen geheel verbleekt en hij gaf den doodgraver last ze voor zijn rekening opnieuw te laten vergulden. Zjju vader zond hem daarop een brief, waarin hij hem verbood, ooit weder het graf zijuer moeder te laten versieren. Die brief was in zoo beleedigende en ougeloofelijk ruwe bewoordingen geschre ven, dat de sinds lang beleedigde zoon zich verplicht achtte een aanklacht tegen zijn vader in te dienen. De gezagvoerder van de vischsloep No. 655, te Calais tehuis behoorende, rapporteert iu den laatsten storm in het Engelsche Kanaal een schip met allen die er aan boord waren, bij de Engelsche kust te hebben zien zinken. Naar gissing waren er 50 personen aan boord. Dewijl eigen vaartuig zelf in het grootste gevaar verkeerde, was bij buiten staat eenige assistentie te verleenen. Op het kerkhof te Exeter hebben» bij de begrafenis van de slachtoffers van den brand, betreurenswaardige ongere- eldheden plaats gehad. Een geestelijke, John Ingle, die bij het verrichten van de kerkelijke plechtigheid voor de armen onder de dooden nog al veel oversloeg, is door een verbitterde volksmenigte aan gevallen en met steenen geworpen, zoodat hij moest vluchten in de kapel op het kerkhof, vanwaar hij zich later in alle stilte uit de voeten maakte. Volgens the Britisch Medical Jour nal is de te Dover woonachtige 40-jarige herbergier Thomas Longley de zwaarste man in het Britsche Rijk. Hij weegt 560 pond. en is 6 voet en s/4 duim lang. Hoewel hij bezwaarlijk loopen kan, waagt :ij zich toch liever niet in een rijtuig, uit vrees van de veeren te breken en op straat te vallen. De dikke herbergier leidt een zeer matige levenswgs en is nog nooit ziek geweest. Te Needmere, nabij Nashville, stortte laatstleden Zondag een kerk in, terwjjl zij vol menschen was. Zeventig personen wer den min of meer ernstig gekwetst. Marine en Leger. De luitenants ter zee eerste en tweede klasse P. A. R. Hennequin en A. L. Boelen, worden met 19 dezer gedetacheerd te Willemsoord bij den marine-torpedodienst. Zr. Ms. schrocf8toomschip Johan Willem Fri- so, in aanbouw bij 's-Rijks-Werf te Amsterdam, is zooverre gereed, dat 't in 't begin der volgende maand naar de directie der marine alhier, zal worden overgevoerd. Zr. Ms. schroefstoomschepen Alkmaar en Bo naire, respectievelijk onder bevel vau de kapi- teinluitenants-ter-zee W. M. E. Bervocts en H. Schotborgh, zullen in het laatst van deze week van Amsterdam naar Willemsoord vertrekken, ten einde van daar hunne verdere bestemming op te volgen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram is: lo. Zr. Ms. schroefstoom- schip Tromp, onder bevel vhq den kapt. t. z. C. E. Ublenbeck, laatst behoord hebbende tot bet eskader in Oost-Indië, in den namiddag van 13 dezer te Kaapstad aangekomen2o- Zr. Ms.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1