't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. i No. 1523. Woensdag 21 September 1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bericht aan onze geachte Lezers! LIEFDE OF PLICHT? NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Daar velen uwer hunne tevredenheid hebben betuigd met ons plan, om voor enkele stuivers «enige der nieuwste en degelijkste Romans in eigendom te krijgen, zullen wij met October a. s. weder laten verschjjnen door IDA BOY—ED. Het boek is uitsluitend verkrijgbaar voor lezers van ons blad, voor den prijs van Dertig Cents. In den gewonen boekhandel is 't niet verkrijgbaar, noch vroeger tegen hoo- geren prijs verschenen. Dit interessante werk ziet voor 't eerst in Nederland 't licht. In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst, die, als deze geteekead en met bijvoeging van dertig centen aan een der Bureaux bezorgd is, recht geeft op bet premieboek. Buiten de gemeente tegen inzending van esn postwissel groot veertig centen. Het Boek wordt 15 October aan alle iute«kenaren fr°. toegezonden. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt verzocht 't Abonnements geld Vliegbnd Blaadji" 3e kwartaal, te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 5 October, zullende an ders daarover met 10 cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 20 September 1887. Texel, 17 September. Op Texelstroom is een scbeepsstoel op- gevischt, waarop geschilderd stond »Co- ryell". Vrijdagmiddag werd de schrijver der marine B. te Hellevoetsluis naar het wachtschip aldaar overgebracht. Hij was sedert het begin van Augustus met een som van f 50 van de stoomkanonneerboot >Dog" gedeserteerd, bad daarna, voorzien van valsche papieren, te Harderwijk bij bet Ind. leger dienet genomen, en vsas, nadat hij reeds het grootste gedeelte van zijn handgeld doorgebracht bad, te Utrecht herkend en gearresteerd. Hij zal eerst daags voor den krggsraad wegens diefstal, desertie en valschheid in geschriften te recht staan. De Loc. meldt, dat de officier van justitie te Samarang in de zaak- Swaving (moord) de doodstraf heeft geëischt tegen Pak Walang, Soerosemilo, A. G. Vogel wed. O. E. Swaving, A. L. Portier, echt- gen oote van J. F. Vogel; en de straf van dwangarbeid in den ketting, voor den tijd van 5 jaren tegen Setrowikromo. Toen het koninklijk rijtuig Vrijdag middag te 's-Gravenbage den Stationsweg passeerde, veroorloofde een socialist zich een hoogst oneerbiedigen uitroep. Toe vallig was een ambtenaar van politie in eijne nabijheid, die hem terstond verwij derde. Hierover ontstond een woorden wisseling, die een volksoploop veroorzaakte. De socialist vluchtte nu iu een poortje en riep, daar de menigte een dreigende houding tegenover hem aannam, de be scherming der politie in, onder wier ge leide hij zich naar Walhalla begaf. Het volk wierp den man op weg daarheen met allerlei voorwerpen die voor de hand lagen. De socialisten aan de Zaan hebben een der hunnen verloren, een vrouw, die zich bekeerd heeft. Vroeger was ze zóó ijve rig, dat ze het niet bij de theorie liet, maar ook de beginselen in toepassing bracht. Zoo haalde ze eens bij een bakker, een geestverwant, een goeden voorraad brood en vertrok met de woordenZiezoo, jg hebt nog genoeg, en ik heb nu ook wat we bennen immers socialisten Doch nu Aal haar droomen niet ziet verwezen lijken, heeft ze zich bekeerd, »want van deelen komt toch niets, en daar was het me juist om te doen 1" Ook gaat ze nu weer trouw ter kerk, uit vrees dat de diakonie haar anders mocht overslaan (Haarl. Dbl.) Z. M. heeft met ingang van 21 Sept. mr. A. J. Roest eervol ontslagen als officier van justitie bg de arr.-rechtbank te Rotterdam, en benoemd tot burge meester der gemeente 's-Gravenhage. In het rapport van Dr. Couvée en de Heer de Ligny te Middelburg, aan wie als scheikundig bureau het onderzoek van het veelbesproken vleesch was opge dragen, is vermeld, dat de aanwezigheid van ptomaïnen (lijkenvergif) is geconstateerd. Te Elet (Utrecht) i« de bliksem ge slagen in een huis, dat bewoond werd door twee gezinnen. Al de bewoners, zeven personen, lagen te bed en wel in drie bedsteden, waardoor de bliksem zich een weg baande, zonder evenwel brand te veroorzaken. Twee personen werden gewond, een aan het hoofd en een aan den arm, doch niet gevaarlijk. Een 11- jarige knaap was geheel bedwelmd. Naar men verneemt, hebben de bor gen van wijlen den voormaligen directeur der stedelijke bank van leening te Breda, na rechterlijke sommatie vanwege het ge meentebestuur, voldaan aan bun verplich ting tot betaling van bet bedrag waarvoor zij zijn borg gebleven namelijk f 12,000. Daar de geheele vordering f 45,792,797a bedraagt, zoo zal voor het resteerende bedrag, de rechtsvordering tegen de we duwe en erven van bedoeldeu directeur worden voortgezet. Dezer dagen is te 's-Gravenhage de leer der reciprociteit op een geheel ander gebied dan waarop zij gewoonlijk in prac- tgk gebracht wordt, toegepast. Een echt genoot meende een vordering tot scheiding van tafel en bed tegen zijn vrouw te moeten instellen. Deze vond daarin te genover haar zulk een grove beleediging van haren man gelegen, dat zij alleen op dien grond den eiscb van haren man met een acte tot echtscheiding wegens het verlangen naar de verwijdering, be antwoordde. Een moeielgke taak voor den rechter om het echtpaar alsnog tot verzoening te brengen. Eenigen tgd geleden werd melding gemaakt van «en ongeval, dat een der matrozen van de Ceratn was overkomen, door het drinken van bruin vocht, dat door hem voor koffie was aangezien. Zijne opname in het militair hospitaal heeft ten gevolge gehad, dat men in hem een deserteur heeft ontdekt van de marine die in 1876 gedeserteerd, maar later vrij willig is teruggekeerd. Bovendien bljjkt nu, dat hij niet voldaan heeft aan zijne verplichtingen ten aanzien der wet op de nationale militie. Hg is nu als achter gebleven loteling der lichting 1877, in vermindering van het contingent 1887, voor 5 jaren ingelgfd bjj de zeemilitie. Woensdag jl. werd een Amerikaanscb koopman, die te Amsterdam vertoeft, op onaangename wijze verrast, doordien men hem in zijn hotel kwam arresteeren. De schatrijke Yankee maakte nl. bezwaar, om een postje van f 30,000.dat hij aan een Amsterdammer verschuldigd was, te betalen, en de crediteur stond dien tengevolge op zjjn recht om den weer- barstigen vreemdeling te doen gijzelen. Toen de burger der Yereenigde Staten een uur of wat achter slot en grendel en had, werd hij milder gestemd, betaalde en keerde naar zgn hotel terug. (Echo.) Dezer dagen kwam te Ter Neuzen een eenvoudige boerevrouw bij een dok ter om raad voor haar oogen, die in zie- kelijken toestand waren. De dokter schrijft haar een recept voor en zegt haar dit er op te leggen en goed nat te houden. Daags daarna komt de dokter hg zijn patiente en vraagt hoe het er mede is. »'k Heb er niet veel bate bij gehad," ant woordt het vrouwtje. De dokter wil zich van den toestand vergewissen, doet den doek van het oog en zietzgn recept een stukje papier op het oog liggen. Deze schiedenis, zegt het Zierikz. Nwsb., is in genoemde gemeente gebeurd. De kermisreiziger Richard van Essen, die tijdens de kermis te Zaandam door eenige acrobaten zoo mishandeld was, heeft het gasthuis te Amsterdam geheel hersteld verlaten. Dientengevolge zijn dan ook de van deze misdaad beschul digden, die te Haarlem gevangen zaten, voorloopig op vrije voeten gesteld. Te Compasenum-kanaal is een dief stal gepleegd ten nadeele van een arbei der, die door jarenlange vlijtigen arbeid een som van nahenoeg 700 had bespaard. Men verdenkt een jongen man uit de buurt, die sinds een paar dagen met een meid verdwenen is. De politie doet allerwege onderzoek. Voor de Rechtbank te Leeuwarden stond Dinsdag jl. terecht Omer Jansen, 17 jaren, we gens poging tot moord, gepleegd op de zestien jarige Maria Berber Wever. Omer en Berber verkeerden met elkaar, maar Berber ging ook wel eens met een anderen jon gen nit, o. a. omstreeks Pinksteren met R. Pa- schen, tengevolge waarvan tusschen Paschen en Omer gevochten is. Den 16en Juni stond een tamboer, H. Postma, met Berber te praten en zeide bij het beengaan tegen haar: „We zien elkaar wel weer". Juist komt Omer er aan, die dit ziet en hoort, en haar waagt: „Kan dat zoo maar?" waarop zij antwoordde: „Waarom nietP" Twee dagen later, bij gele genheid van de harddraverij om de „Konings- zweep", werd cr 's avonds in deu „Prinsentuin" een vuurwerk afgestoken. De tamboer gaat met Berber, in gezelschap van zijn broer en diens vtouw, naar dat vuurwerk, en daarna de stad ingaande, worden zij door Omer vervolgd, die zoodanig tegen hen begon te spreken, dat Ber ber beangst werd, en andere menscben dat op loopje volgden. Op den hoek van den „Eewal" zeide Omer „Als ik in de kermis geen pleizier van die meid zal hebben, dan bij ook niet." Volgens den tamboer voegde Omer daarbij „Ik heb er mijn leven voor over;" volgens den kleermaker Geelbof zeide Omer: „Ze zullen in de kermis toch geen pleizier met elkaar hebben, ik steek ze liever doodvol gen een ander: „Als ik in de kermis geen pleizier van haar zal hebben, dan hij ook niet; ik zal haar in de kermis vermoorden". De kermis komt. In den nacht van 18 op 19 Juli moest Omer op de fabriek werken tot 's mor gens 6 uren en drinkt daarna met kameraden eenige borrels, zoodat hij 's morgens te halfnegen dronken bij Berber komt. Hij slaapt zijn roes uit en en zegt aan haar, geen geld te hebben om kermis te houden dan Zondag en Maandagavond ze moest niet met een anderen jongen gaanwel mocht zij met hare moeder, tante en zuster. Zij zal thee schenken; hij loopt weg, naar Opdam, haalt jenever, drinkt dien met dezen op en gaat heen. Iets later zit hij op de stoep, voor het huis van Berber een stuk ijzer sabel of de gen te slijpen. Des avonds wandelt Berber met haar tante en zuster op de kermis en ziet Omer dronken met andere jougens. Thuis ko mende, zegt de moeder van Berber tegen de moe der van Omer dat hij niet meer bij haar in huis mocht komen. Toen ziet zij Omer zeiven en zegt het ook aan hem. Berber was er bij gekomen en zeide, „dat ze niet verder met hem omgaan wilde". Omer begint te zingen, Berber en bare moe der gaan in huis. Omer neemt een lang stuk ijzer; zijne moeder vreest iets verkeerds en ont worstelt hem het ijzer, dat zij aan een buur vrouw geeft, die het in hare woning verbergt. Zonder dat die vrouwen het weten, steekt Omer een scheermes bij zich en gaat naar de woning van Berber; deze ziet hem aankomen en gren delt spoedig de kamerdeur. De buitendeur was nog open en Omer kwam in de gang, waar hij aanklopte om binnengela ten te worden. Dit werd hem geweigerd omdat hij dronken was; dan moest hij den volgenden dag maar komen. Twee malen kwam hij te ver geefs en toen het daarna stil in de gang werd, deed Berber de deur open; daar vliegt Omer naar binnen, trekt haar in een hoek der kamer, keert zich met den rug naar het licht, grijpt haar om haar op den grond te duwen en snijdt haar met het scheermes van den mondhoek langs den hals naar den nek; zij heft hare hand op, om af te keeren en krijgt een snede bij den pols en vervolgens tusschen de oogen op den neus. Op haar geschreeuw schiet de tante toe, pakt haar om de keel en krijgt daardoor eene snede over de vingers. Zij scheurt Omer van Berber weg en smijt hem de deur nit op straat, waarbij zij nog in het gezicht verwondt wordt. Op het geschreeuw „moord! hulp!" komt in een oogen- blik veel volk en dr. Kooperberg laat de ver wonden naar het ziekenhuis brengen. Bij nader onderzoek bleken de wonden niet ern stig te zijn; Berber genas spoedig en zal er al leen een litteeken van overhouden. Het Openbaar Ministerie oordeelde dat bekl., die in zijn stand als een fatsoenlijke jongen bekend was, deze daad niet zou gepleegd hebben indien hij niet zoo hartstochtelijk op Berber ver liefd geweest ware, en zij niet zoo gespeeld had met het hart van hem, die haar innig lief had; zij is er de schuld van; maar hij heeft het ge daan en spreker eischte dus veroordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. J. Wolff had voor bekl. hier weinig bij te voegen, maar bestreed het bewijs voor poging tot moord, en verzoekt een lichte straf voor mishandeling. Door de Arnhemsche Rechtbank is Zaterdag de drie-en-twintig-jarige Johanna D., gewezen dienstbode van den Nijmeeg- sclien meubelfabrikant Dijkman, wegens poging tot vergiftiging met phosphorus van een logee harer meesteres, veroordeeld tot 3 jareu gevangenisstraf. Omtrent de schipbreuk van de Li- lian, (op reis van Rotterdam naar New- York) bij de kust van Halifax, ontleent men de volgende bijzonderheden Het schip werd door bet jacht de Mo- hican, dat de bemanning (17 koppen, benevens de kapiteinsvrouw en de hof meesteres) aan boord nam, in een hoogst ontredderden toestand gevonden. De mas ten waren weggeslagen en al de booten verbrijzeld en weggespoeld. De booten van de Mohican werden uit gezet, maar eerst na vijf uren ingespannen gewerkt te hebben, had men allen daar veilig aan boord gebracht. Het reddings werk ging niet zonder gevaar. De golven :gen als bergen zoo hoog, de booten konden niet bg het wrak komen, en de schipbreukelingen moesten in zee springen om dan in de boot gebaald te worden, en als de booten bij de Mohican kwamen, opnieuw iu bet water springen, om ein delijk veilig aan boord van dat jacht opgehescben te worden. Het was een treurig gezicht, die onge- lukkigen, vooral de beide vrouwen, zich in de woeste golven te zien storten. Allen bleven echter behouden, en werden door de Mohican te Halifax aan land De Londenscbe tooneelspeelster Alice Chandos, van het Princesse Theatre, liet onlangs een bronzen pendule, welke zg in baar rol moest dragen, op bet tooneel vallen. Bij het oprapen van de stukken van het kunstvoorwerp, dat zij indertijd bij een bandelaar in oudheden bad gekocht, vond zg in boekje er van 60 (f720) aan banknoten verstopt. Zij heeft dat geld onmiddellijk aan den bur gemeester van Exeter gezonden, ten be hoeve van de noodlijdenden door den schouwburgbrand aldaar. In een groote tabaksfabriek te Press- bnrg hebben al de vrouwen en meisjes bet werk gestaakt. Zg gingen danig te keer, en toen de politie kwam, werd zij door de verwoede vrouwen de deur uitge worpen. Londen, 16 Sept. In de nabijheid van Doncaster beeft heden een botsing ats gehad. Twintig personen zgn ge- gedood, zeventig gekwetst. Onlangs werd te Odessa een 25-ja- rig jonkman, een half onnoozel verkoo- per van boeken en prenten voor 't volk, betrapt op bet verkoopen van nihilistische geschriften en in hechtenis genomen. Hij bleek echter zoo duidelij'k een arm, on noozel, onschadelijk man te zgn, die niet eens kon lezen, en dus niet wist dat de geschriften, hem door onbekende yerstrekt, verboden boeken waren, dat men hem ter stond weder vrij liet. Maar een paar dagen later kwam bet uit, dat bet paepoort van den straatven ter valsch was geweest, en dat de ge waande onnoozele een zeer ontwikkeld jong nihilist was. Men deed nu terstond nasporingen naar hem, maar deze ble ven vruchteloos. De listen en vermommingen, welke de de jonge nihilisten te baat nemen om hunne denkbeelden te verspreiden zegt een bericht gever van Daily News, tarten de uiterste waakzaamheid van gewone en geheime politie. Zij leiden, als in dit geval, met goed gevolg, zoowel de overheid, als de Russische rechters met hun „lossenoo- gen", om den tuin. De koopman Claes, te Rijssel, had een dienstbode, Philomene Leconte ge naamd, die hem ruim 7 jaren trouw ge diend had, en die in bet gezin als een lid van de familie behandeld werd. On langs was bet geheele gezin een avond naar het paardenspel, en Philomene past< op bet buis, zooals zg meermalen gedaan bad. Toen de beer C. en de zijnen thuis kwa men, was Philomene nergens te vinden; maar op de keukentafel lag een briefje, waarop met potlood geschreven stond: Gij hebt mijn toekomst vernield; het zal u berouwen". Men vond voorts een stapel verbram papier, en weldra bleek bet, dat de dienst bode, die wist waar de sleutels van bet kantoor lagen, al de effecten en andere papieren van waarde uit de brandkast, te zamen een bedrag van 80,000 frs., bad verbrand, tot zelfs een boekje toe, waarin uammers der stukken waren opgeschreven Philomenes lijk werd den volgenden morgen uit de Deule opgehaald. Mi vermoedt, dat zij in een vlaag van krank zinnigheid gehandeld heeft. IVolgens berichten uit Messina is daar treurig gesteld; bet meerendeel der bewoners heeft de vlucht genomen. Als een staaltje boe groot de cholera-paniek is diene, dat dezer dagen bg de verkiezing van een nieuw lid voor den provincialen raad, van de 3815 kiezers slechts 293 hunne stemmen hebben uitgebracht. De stad levert een treurigen aanblik op; bij na alle winkels zgn gesloten, ook de bak kergen, tengevolge waarvan het volk een demonstratie heeft gehouden. Ook de or ganisatie van den geeneeskundigen dienst laat, naar bet schijnt, te wenschen over, daar vele lijken 24 uur in de buizen aan wezig bleven. 1| Volgens de doctoren is bet de echter Aziatische cholera. De laatste berichten melden, dat de ziekte zich ook in de omliggende dorpen verspreidde. Eindelijk heeft eens een van de millioenen vrouwen, die 's avonds kijken of er ook een man onder baar bed ligt verscholen, gevonden wat zij zocht. Een Londensche dame haalde een inbreker onder haar ledikant van daan, en leverde hem, met behulp van bare dienstbode, aan de politie over. De Pall Mali Gazette denkt, dat do vrouwelijke waakzaamheid overal nu nog eens zoo groot zal worden, en zegt, dat bet voor den genoemden inbreker beter was, nooit geboren te zijn, dan zulk een schitterende (rechtvaardiging te hebben op geleverd voor den zenuwachtigen twijfel, welke zoo velen beweegt bun bed uit te gaan, om te zoeken naar den denkbeeldigen dief daaronder. De Amerikaanscbe millionair Mac- kay moet onlangs acht millioen dollars (f 20,000.000) verloren hebben met een graanspeculatie. Hij behoeft zich echter wegens dat verlies nog niets te ontzeggen. Zijn vrouw laat zich dan ook een mantel uit borst- vederen van paradijsvogels maken, waar- j van het materiaal alleen 19 a f20.000 kost. Twee jagers zgn, naar men verbaalt, naar Nieuw-Guinea gezonden, om dat jacht te maken op de genoemde zeldzame vogels, ten behoeve van dien mantel. Huil, 15 Sept. De gezagvoerder van het Zweedsche stoomschip Jemtland, van Abo bier aangekomen, rapporteert den 13de Sept. aan bet Noordeinde van Doggersbank een groot, in brand staand schip te zgn gepasseerd. Het was ver moedelijk een barkschip en dewijl ver scheidene ontploffingen plaats vonden, maakte hij daaruit op, dat het met pe troleum beladen was. De masten waren overboord en van naam of booten was niets te ontdekken. De snelste reis tusschen New-York en Soutbampton, is volbracht door den snelstoomer der Noord-Duitscbe Lloyd Aller", die den 7en September 's-mor- geus ten 10 uur van New-York vertrok en Woensdagavond te half negen iu Sout bampton arriveerde. De reis is dus afgelegd 7 dagen en 4 uren, dus 17s/4 ingl per r, daar de afstand 3058 mijl bedraagt. Marine en Leger. De le luit. der mariniers J. C. 8chraver, die nende aan boord van Zr. Ms. fregat „Evertaen", wordt mot 1 Oct. ter beschikking gesteld van den commandant van het korps,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1