't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. HET PREMIE-BOEK No. 1524. Zaterdag 24 September 1887. Vijftiende Jaargang. AlDonnement KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn. voorde Lezers van 't Vliegend Blaadje. Om in 't bezit te komen van dit boeiend werk, is het noodzakelijk om de Bon uit een der nommers te knippen en aan ons adres in te zenden, met bijvoeging van 30 Ct. Buiten de gemeente 40 Ct. Zonder Bon wordt geen boek afgegeven, omdat er geen exemplaren meer worden gedrukt, dan waarvoor Bons zijn ingeleverd. Bij de vroegere Premie hebben velen te laat hunne aanvragen ingezonden en moesten wij hen daarom teleurstellen. In dit en een der volgende nommers zullen wij nogmaals de Bon plaatsen, die wij aanbevelen vóór 1 Oct. in te zenden. DE UITGEVERS. Aan onze geabonneerden buiteD de gemeente, wordt verzocht 't Abonnements geld Vliegend Blaadje" 3e kwartaal, te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 5 October, zullende an ders daarover met 10 cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. SEPTEMBER (Herfstmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 53 m. Onderg. 5 u. 50 m. Zondag 25 Dinsdag 27 Woensdag 28 Groote Verzoendag. Donderdag 29 Vrijdag 30 OCTOBER (Wijnmaand), 31 dagen. Zaterdag 1 HELDER, 23 September 1887. Z. M. heeft verlof verleend aan Th. Rijkers, schipper van de reddingboot, al hier, tot het dragen van het burgerlijke kruis 2e kl., hem door Z. M. den Koning van België voor menschlievend hulpbe toon toegekend. De heer P. Polvliet, directeur van het postkantoor alhier, bezitter van een aantal fraaie en zeldzame duiven, be haalde op een tentoonstelling van pluim gedierte te Hannover 8 eere-diploma's en 5 eerste prijzen. Er waren aldaar niet minder dan 1800 duiven ter mededinging ingezonden. In de buitengewone zitting der Prov.-Staten van Woensdag jl.f is tot lid der Eerste Kamer gekozen in plaats van den heer Pijnappel, die bedankt heeft, de heer C. Donker, Notaris te Benning- broek. Dr. P. Bakker, het nieuw geko zen lid voor ons district, werd in diezelfde zitting beëedigd en nam zitting. De heer E. J. J. B. Cremers is be noemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Het wenschelijk achtende, dat maat regelen worden genomen, ten einde zoo veel mogelijk ongevallen te voorkomen bij het baden der militairen, heeft de Minis ter van Oorlog bepaald, dat, wanneer aan korporaals en verdere manschappen ge legenheid wordt gegeven om te baden, zij alleen dan in diep water mogen toe gelaten worden, wanneer over de noodige reddingsmiddelen kan worden beschikt, alsmede over eenige geoefende zwemmers, die dan gereed moeten worden gehouden om, zoo noodig, de behulpzame hand te bieden. De marinier 3e kl. J. van S., die zich tijdens zijne detacheering bij het al gemeen depót van discipline schuldig maakte aan insubordinatie door het ple gen van een daad van geweld tegen een meerdere in rang in tijd van vrede, werd gevonnisd met 2 jaar en 6 maanden mi litaire gevangenisstraf, gevolgd door een vijijarige ontzegging om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Men schrijft van Terschelling, dd. 18 Sept. Na een lange gedwongen rust heeft men eens weder op het wrak der Lutine kunnen werken en bevonden dat er wei nig verzanding was. Opgehaald werden één goudstuk en 30 Spaansche matten. Over de ongeregeldheden te Nijkerk a/d. Veluwe wordt aan het »U. D." ge meld: Men beweert, dat tijdens de begrafenis van den predikant Blüggel eenige dolee- renden aan den ingang hunner wonin gen hebben staan lacheu, hetgeen de er gernis van de niet-doleerenden in zoo hooge mate zou hebben opgewekt, dat men in den avond begon met de ruiten in de woningen van de hh. Schussler, van Bruin- melen en andere doleerenden, te verbrij zelen. Vooral het huis van laatstgemel- de werd erg toegetakeld. De politie had de handen vol. En Dinsdag, toen er gegronde vrees voor een herhaling bestond, is uit Amersfoort, ter assisten tie, een detachement ter sterkte van 10 ordonnansen ontboden, om de orde te helpen handhaven. Alleen de aanwezig- heie van militairen blijkt een weldadigen invloed op de opgewonden gemoederen te hebben uitgeoefend, want, hoezeer in Nijkerk's straten tegen 8 uur 'savonds een ongewone drukte heerschte, kwam 't tot geen treffen, waartoe zeker de houding der doleerenden, die zich volstrekt niet verzetten, veel heeft bijgedragen. Aan het verbod van den burgemeester om met meer dan 4 personen bijeen op de publieke straat te staan of te gaan, stoorde men zich blijkbaar niet. Hier en daar vond men groepjes van 10 a 20 personen pratendede militairen zaten rustig in het logement van den heer Schimmel, onder gezellige »kout" In den Nieuwen Waterweg is op gehaald het lijk van den zeeloods C. Stee houwer, die den 25 December van het vorige jaar, bij de stranding van het stoomschip Egret, bij een poging der be manning om met hunne booten het schip te verlaten, met 6 der opvarenden ver dronk. Een matroos van Nieuwe-Pekela, die te Boston van een Nederlandsch koop vaardijschip deserteerde, werd den 28sten Aug. jl. in hechtenis genomen. Na ruim een maand in de gevangenis te hebben doorgebracht, werd hij door de rechtbank te Winschoten veroordeeld tot1 r celstraf. Bij bevelschrift van de rechtbank te 's-Hage, gisteren in raadkamer ver gaderd. is de invrijheidsstelling bevolen van den heer J. A. de Bergh, die sedert verleden week voorloopig in bewaring was gesteld. Heden is de heer de B. uit de gevan genis ontslagen. De beide kinderen, die onlangs te Leiden door een dollen hond werden ge beten en dientengevolge op 's rijks kos ten naar Parijs werden gezonden, zijn, na de ondergane behandeling van prof. Pasteur, aldaar teruggekeerd. Ze hebben 22 dagen in de Frausche hoofdstad doorgebracht, waarheen hun vader hen had vergezeld. Ze zijn geheel hersteld. Maandag had er onder de gemeente Voorburg een diefstal plaats, zoo brutaal als maar zelden voorkwam. Een boer rijdt met zijn vrouw in een tilbury 's avonds ongeveer half elf, en be merkt wel dat iemand zich aan de til bury vasthoudende, daar achter loopt, maar laat hem stil begaan. Aan de til bury zitten twee brandende rijtuiglan tarens. Als de boer nu in het licht eener straatlantaren komt, kan hij natuurlijk niet zien of zijne rijtuiglantareus nog branden, maar nauwelijks is hij uit het licht der straatlantaren gekomen of hij heeft zelf ook geen licht meer. Hij doet nu zijn paard stil houden, kijkt naar zijne lantarens en bemerkt dat deze ge stolen zijn, en de dieven er mede ver dwenen. Een landbouwer had onder de ge meente Eibergen dezer dagen een zonder ling avontuur. Wandelende over een weiland met runderen, zag hij zich plotse ling achtervolgd door een stier. Hij zette het op een loopen, maar merkende, dat hg het niet volhouden kon, maakte hg van de gelegenheid gebruik, om, toen een beerput passeerde, daar in te springen. Zijn vervolger wilde blijkbaar niet de dupe zijner driften worden en sprong hem dan ook wijselijk niet na, maar ons arm boertje heeft circa 21/9 uur in dezen toestand, onder surveillance van den viervoeter, moeten doorbrengen, na welk tijdsverloop de stier zich langzamerhand terugtrok en de belegering opgaf, zoodat de man zijn tocht kon voortzetten, juist tot zijn kin met slik en vuil bedekt. Te Naarden reed een jonge dame een kindje in een kinderwagen voort en was vergezeld van een grooten hond. Plotseling wilde het dier zich meester maken van een lekkernij, die het kind in de hand hield en stak zijn kop reeds in den wagen, toen de jonge dame dit den hond met haar parasol wilde beletten. Hierdoor woedend, vloog het dier nu met alle kracht op haar kind aan, en het mocht aan de dame slechts gelukken het tegen dezen aanval te verdedigen, door den wa ven met het lichaam te bedekken, met iet gevolg echter dat de hond nu zijn aanval op haar richtte en eenige ernstige wonden in den hals en schouders toebracht. De eigenaar van den hond heeft hem onmiddellijk na het gebeurde voor altijd onschadelijk gemaakt. Een lastig geval Zondagavond in de openbare vergade ring van den Sociaal-Democratischen Bond in Den Haag werd, nadat de inleider het woord had gevoerd, de gebruikelijke vraag gedaan of een tegenstander ook het woord verlangde. Toen stond iemand op en vroeg aan den president een antwoord op de een voudige vraag »Wat is een sociaal-democraat?" De voorzitter bleef eenige minuten spra keloos en gaf na veel peinzen den onder vrager ten slotte tot bescheid, dat de cursusvergaderingen er waren om te ver klaren wat een sociaal-democraat is Men meldt uit Terschelling In den loop dezer week werd dit eiland bezocht door den markies Fernando Lota- rio de Lottaringhi, eigenaar van een groote stoeterg te Florence, die ons paar denras uitstekend bevond, en het gevoe len der keurings-commissie was toegedaan, dat dit ras heel gemakkelijk zóó te ver edelen was, dat het zeer geschikte paar den voor 't leger konde leveren. De landbouwers hebben daartoe dan ook reeds maatregelen genomen en zullen er krachtig mee voortgaan. Ook het rund vee was zeer naar zijn zin. Hg vond er zeer vele schoone dieren bij, die werkelijk in 't stamboek moesten worden opgeno men. Voor liefhebbers van paarden zijn er nog schoone veulens, en wel ongeveer 150. De voorraad rundvee, ten verkoop, is vrij groot. Dinsdagmorgen had te Dordrecht een treurig ongeval plaats. Eenige kin deren waren op de Kuipershaven aan het spelen in de nabijheid van een stapel kisten; waarschijnlijk door den hevigen wind, viel een der grootste kisten om met het ongelukkig gevolg dat 2 jongens er onder geraakten, waardoor de een, een jongetje van 10 jaar, letterlijk verbrijzeld werd. Dinsdagavond liep algemeen het gerucht, dat het »Amstel-Hotel" te Am sterdam een prooi der vlammen was ge worden. Gelukkig bleek dit gerucht weldra zéér overdreven te zijn. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur ontstond op de 3de verdieping van den linkerzgvleugel van bedoeld hotel brand, die ontstond door een gasontploffing bij het aanbrengen van een nieuw gasornament door een fitter. Van vlammen was aanvankelijk niets te bespeuren, alleen een verstikkende rook hoopte zich vooral in de zolderkamertjes van het personeel op. De brandweer was spoedig met verschil lende spuiten ter plaatse, doch een stoom- en een handspuit behoefden slechts te werken. De slangen van de stoomspuit werden langs de trappen naar hoven ge leid. Daar het moeielijk was te zien waar de brand eigenlijk waszag de brandweer zich genoodzaakt een vloer en een muur open te breken, waardoor het gas kon ontsnappen. Dit was dan ook het eenige middel om een einde te maken aan het smeulen der krullen tusschen de muren. De betengeling van een muur was reeds verkoold. Op een viertal kamers werd eenige waterschade aangericht. De tal rijke gasten liepen op de corridors te zamen doch bleven bij het kalm optreden der brandweer hun tegenwoordigheid van geest behouden. Alleen op een der benedenbal- cons zag men eenige stoelen en canape's liggen, die waarschijnlijk reeds door een der gasten of bedienden gereed gezet waren, om op straat te wordeu geworpen. De bediendekamer, die het meest ge leden heeft, was die van een kellner, die het vorige jaar bij den brand te Seheve- niugen zijn geheele bezitting verloor. Een onderofficier, geleider van het transport, door wiens onvoldoende voor zorgen dezer dagen een arrestant, die naar Hoorn moest worden overgebracht, aan het centraalstation te Amsterdam ontvluchtte, zal voor den krijgsraad te recht staan. Maandag zijn nabij Dubnque (in Jowa) twee personentreinen van de Chi- cago, Milwaukee St. Paul-Spoorwegmij. met elkander in botsing gekomen, waarbij de machinist, de stoker, de conducteur en twee passagiers het leven hebben verlo ren, terwijl vele anderen meer of minder zwaar verwoud werden. Denzelfden dag had er nabij Springfield in Ohio een botsing plaats tusschen twee goederentreinen op den Pittsburg, Fort Waine Chicago spoorweg. Door den schok ontplofte een hoeveelheid dynamiet, in een der wagens aanwezig, waardoor 5 personen gedood werden. Uit San Francisco wordt een groot faillissement bericht, nl. van den heer Dresbach, die door een mislukte graan- speculatie ten onder ging. Zijn passief bedraagt niet minder dan 12,000,000 dol lars (dertig ra i 11 i o e n gulden). De helft van dit bedrag is gedekt door een schuldvordering op een rijken grondeige naar, den heer Reed, die echter naar men verwacht, die som niet geheel zal kunnen voldoen. De geschiedenis van den moord in de Rue Montaigne te Parijs is, na Pran- zini's terechtstelling, nog niet uit. Bij de politie te Cahors is een man zich komen aangeven als Geissler, de langgezochte medeplichtige van Pranzini. Er wordt een onderzoek ingesteld omtrent de waarheid van zijn verklaringen. Men kan echter niet altgd aan op die zelfbeschuldigingen. Verscheidene men- schen toch hebben in de biecht, waarvan het geheim niet geschonden mag worden, bekend, medeplichtig te zijn aan dien moord, alleen met het doel van den gees telijke geld te krijgen, om zich uit de voeten te maken. Blijkens een telegram uit St. Peters burg aan de Times, zgn van wege het Russische Ministerie van Oorlog proeven genomen met een nieuwe ontplofbare stof, nog veel gevaarlijker dan meliniet en ro- buriet en bruikbaar als gewoon buskruit. De uitvinder is de Russische ingenieur Sleetover. Het heeft het voordeel, dat het alleen in vooruitgaande richting ver woestingen aanricht, en dus ook voor ka nonnen en geweren te gebruiken is. Bij de proeven heeft men zelfs patronen, met de nieuwe stof gevuld, uit bordpapieren loopen geschoten. De proeven leverden zulke goede resultaten op, dat de Minister van oorlog een fabriek laat bouwen, waar de stof zal vervaardigd worden. De sa menstelling is natuurlijk een diep geheim. Met den scheepsbouw aan deClyde gaat het niet voordeelig. Op vier wer ven in het district Whitneinch, Glasgow, is er geen enkel schip in aanbouw, een aldaar gedurende 27 jaren onbekend ver schijnsel. Zaterdag jl. heeft de firma Caird Co. te Greenock 200 werklieden afgedankt. Southampton, 20 September. Terwijl het stoomschip Elbe, van de Royal Mail Company, in de baai eenen proeftocht maakte met zgn nieuwe ma chine, sprong een der ketels, waardoor 8 personen gedood werden. Onder de ge- dooden was ook de le machinist. Uit Quebec wordt per telegraaf ge meld, dat bij gelegenheid van een illu minatie ter eere van lord Landsdowne aan boord van H. M. pantserschip >Bel- lerophon, een pak van 60 vuurpijlen, die aan dek waren gebracht om te worden afgestoken, door toeval in brand geraakte en met zulk een kracht ontploften, dat 30 matrozen werden verwond; eenige daar van moesten in het hospitaal opgenomen worden. Het Berliner Tageblatt geeft een aardig schetsje van de drukte, die de voorbereiding van een parademarsch voor den Keizer in de kazer nen teweegbrengt. „Niet alleen op het exerci tieveld, waar reeds sinds ettelijk weken de com- pagniën gedrild worden, maar vooral aan den dienst binnenshuis bemerkt men dat er iets ge- wichtigs op til is. De beste equipement-stuk- ken moeten uit de bergplaatsen gehaald en onder de manschappen verdeeld worden. Bij de parade moet alles in de puntjes zijn. Nieuwe sabelkwas ten komen te voorschijn; het lederwerk moet ge lakt worden; de geweren krijgen nieuwe riemen. De geheele compagnie glimt en blinkt. En dan, als de groote dag is aangebroken, die tooneeltjes in de zalen en gangen der kazerne! Reeds in den vroegen ochtend beginnen de korporaals te inspecteercn, de andere kameraden helpen de re- cruten in het aankleeden. Eindelijk werpt de onderoffieier nog een laat- sten blik op het geheel, beziet vervolgens eiken soldaat van top tot teen, sidderende bij de ge dachte dat een of undere boerenkinkel een dom heid zal begaan. Daarna verschijnt, de Feldwe- bel, die ook het een en ander heeft aan te mer ken, en na hem de luitenant. Is het zoover vorderd dat de Hauptmann, de „vader der com pagnie", de gelederen komt overzien, dan ontdekt deze, ondanks de drie voorafgaande inspectiën, nog dikwijls een „kerel" die zijn helm op het linkeroor draagt of zijn jas niet netjes afgebor steld heeft. En als dan, na eindeloos wachte- in de brandende zon want op paradedag is ook Phoebus meestal in „groot tenue" het feestelijk oogenblik is gekomen, als de flauwe echo van het gejubel tot de manschappen door dringt, de muzikanten het „Heil Dir im Sieger- kranz" doen schallen, en het ongeduldig ver beide commando „presenteert geweervan groep tot groep wordt gegeven, dan kloppen de harten onstuimig en het „goeden morgen, grenadieren 1" wordt met een vroolijk „gQeden morgen, Majes teit beantwoord. Zulk een pnrademarsch behoort tot de tradi- tiën van het Pruisische Leger." Heldersche Moppen. Bij dc vrouw van ccn landbouwer werd de dokter ontboden. Ilij kwam en verzocht do vrouw om de tong uit tc steken. Zij deed het. Nog wat verder zeide dokter. De vrouw beproefde het. Verder, verder gelastte dc geneesheer. Wacht een beetje, dokter, sprak de boer, die er bij tegenwoordig was, een vrouwetong is wel lang, maar er is toch een eind aan. o Een vader komt met zijn vier dochters in een groote restauratie. Vader: Nu, Suze, wat wil je? Suze: Een kop koffie, vader. Vader: En gij, Agatha? Agatha: Ik een kop thee. Vader: En Liza? Liza: Geef mij maar een kop chocolaad. Vader En wat gij, Emma? Emma: Een glas melk, vader. Vader: Kellner, één bier, voor mij. Marine en Leger. De machinisten 2de en 3de klasse P. J. Ver schoor en P. H. Carpentier, gedetacheerd bij de insehietproeven met vischtorpedo's in het Voorn- sche kanaal, worden vervangen door de machi nisten 3de klasse Zwart en Van Koetsveld, van het logementsschip „Amstel''. Van het instructie-bataljon te Kampen zullen met 1 October op een der hoofdcursussen ge plaatst worden ter opleiding voor de infanterie de sergeanten N. W. Blom, F. J. E. Hoedt, J. Kerkhoff, P. C. Lenshoek, jhr. C. A. J. Meijer, H. A. R. Sasburg, G. Snel en J. C. Voorduin voor de administratie hier te lande W. E. Dc Hart en voor die in O.-Indie E. M. Van Hille. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapt. t. z. J. K. Commijs, in den namiddag van den 19en dezer Philadelphia ver laten, koers zettende naar Curapao. Het voornemen bestaat om aan boord van Zr. Ms. schroefstoomsehip Zilveren Kruis op de aan staande reis een proef te doen nemen met het bakken van munitiebrood voor de bemanning. Van Zr. Ms. opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van Wassenaer zullen ongeveer een 40 lichtmatrozen in aanmerking komen tot plaat sing bij de opleiding van bootsmansleerling. On geveer een I30tal tot lichtmatroos bevorderde joDgens van de opleidingsschepen Anna Paulowna en Admiraal van Wassenaer zal met 1 Oct. a. 8. naar de directie der marine alhier worden over geplaatst. De bottelier S. Botenga, is van non-actieviieit tegen 1 Oct. geplaatst aan boord van Z. M. wacht schip alhier.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1