't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1527. Woensdag 5 October 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BENEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 4 October 1887. Mr. J. L. de Bruijn Kops, lid der Tweede Kamer voor het hoofd-kiesdis- trict Alkmaar, is Zaterdagnacht te 's Hage overleden. Sedert geruimen tijd was de heer de Bruijn Kops lijdende geweest. Zijn dood is een gevoelig verlies voor de wetenschap. Het kooien van wilde eenden heeft verleden week op Texel een begin genomen. Er zijn thans vier zulke kooien in gebruik. De vangst gedurende de eerste week le verde ruim 100 eendvogels op, die door elkaar 75 ct. per stuk konden opbrengen. Door een schipper te De Cocksdorp op Texel is uit zee een koe meegebracht, die hij daar drijvende gevonden had. Ook zijn op de Vliehorst eenige schapen aan gespoeld, zoodat er vermoedelijk niet ver van de kust een veeboot vergaan is. Eenige maanden geleden had de aanbesteding plaats van een nieuw kerk gebouw voor de Ned. Hervormden te Oosterland op Wieringen. Het kerkbe stuur had besloten het aloude kerkje, dat in vervallen staat verkeert, te doen af breken. (Dit gebouw dagteekent, volgens sommigen, uit de Xde eeuw. Het bevat zeer oude grafzerken, is geheel van duif steen opgetrokken en trekt terstond de aandacht door de hooggeplaatste raampjes met kleine ruiten.) Juist te rechter tijd gingen er in de pers stemmen op, om dit gedenkteeken der oudheid te behou den, en ten gevolge daarvan werd het werk niet toegewezen en de zaak uitge steld. Thans kunnen wg berichten, dat het merkwaardige gebouw bewaard blijft, en dat er alle kans bestaat, dat het grooten- deels voor rekening van het rijk en de synode, in den stijl van dien tijd gerestau reerd zal worden. Sedert drie weken heerscht te Nes, op Ameland, diphthiritus. De epidemie schijnt zeer kwaadaardig. Op een be volking van 600 a 700 inwoners zijn er nu reeds dertien kinderen aan bezweken, terwijl er onder de vele zieke kinderen nog verscheidene in gevaarlijken toestand verkeeren. Dit jaar heeft de exploitatie van de »Lutine" geene schitterende uitkomsten gehad. Yan de 103 dagen, waarop de booten gereed lagen om te werkenwas de wind 66 dagen benoorden oost en west; de overige dagen bezuiden die streken, doch de toestand van het water liet niet toe, dat meer dan 27 dagen kon worden gewerkt. Yoor de aanstaande akte-examens lager onderwijs in de provincie Noord- Holland, welke zullen aanvangen op Woensdag 5 October e. k., hebben zich 139 candidaten aangemeld. Examinatoren zijnvoor taal, de heeren T. Terwejj en W. den Hollandervoor re kenen en vormleer de heeren J. A. Bak ker en J. Stamperiusvoor aardrijkskunde de heer L. J. Lammersevoor geschie denis de heer M. J. IJzermanallen van Amsterdamterwijl de heeren J. S. de Groot van Buiksloot en P. van der Leg van Haarlem zullen examineeren in de opvoedkunde en de kennis der natuur. De Minister van Oorlog heeft ter kennis gebracht van den hoofdintendant van het leger, dat overwegingen aanhan gig zijn om de voorwaarden voor de levering van vleesch en vet aan de me nage te wijzigen. (Zeker ten gevolge van hetgeen er bij de levering van die arti kelen te Middelburg is voorgevallen.) Naar aanleiding daarvan zijn de garni- zoens-voeding8commissiën aangeschreven aanbestedingen van vleesch en vet, die elk jaar op 1 November plaats hebben, dit jaar niet te doen houden. Een gewezen marinier, C. Bte Assen, die een pensioen geniet van f 220 'sjaars, werd 6 Juli van het vorig jaar wegens diefstal veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. Dientengevolge werd hij 6 Juli jl. ontslagen en ontving hij zijn pensioen, dat gedurende dat jaar was blij ven staan. Binnen drie weken was al het geld verteerd, alle dagen was hij dronken waarna hg 26 Juli van een bleeker waschgoed stal en dat voor 60 cents verkocht. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft hem deswege, in hooger beroep, opnieuw wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen den 2en schrijver B., die van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis deser teerde, en later met valsche papieren onder den naam van v. D. dienst nam bij de koloniale troepen, voor welke fei ten hij door de politie werd aangehou den, is rechtsingang verleend, zoodat het gerechtelijk onderzoek aan boord van ge noemd schip is aangevangen. De tooneelspeler S. Kapper, die ge durende vele jaren deel uitmaakte van het gezelschap Boas, Judels en Yan Biene, is te Amsterdam plotseling overleden, ten gevolge van een hartziekte. De hr. Kap per behoorde tot een thans verouderde richting in de tooneelspeelkunst, doch had zgn eigenaardige verdienstenhg was een nauwgezet tooneelspeler, die, blijkens de stiptheid in het leeren van zgn rollen en zijn zorg voor kleeding en masker, veel achting had voor zijn toeschouwers en wederkeerig door hen werd gewaardeerd. Als Henri in Laurierboom en bedelstaf oogstte hij steeds een mate van lof in, die zelfs meer begaafde kunstenaars hem benijd zouden hebben. (Hbld.) 't Schijnt nu met de voltooiing van het Centraal-station te Amsterdam ernst te worden. Den 26en October wordt het leveren en leggen van de bestrating van het voorplein en bijkomende werken aan besteed, een werk, op omstreeks f 95,000 geschat. Uit Ouddorp wordt aan het te Som- raelsdijk verschijnende weekblad »Onze Eilanden" het volgende geschreven Yrijdag zgn uit deze gemeente weder ongeveer dertig personen naar Noord- Amerika vertrokken. Was er een jaar geleden veel gebrek aan huisvesting, thans staan er zeer vele woningen leeg. Als bewijs hoe goedkoop deze zgn, bleek nog deze week; er werd een flink huis met 50 roeden gronds er bij verkocht voor de geringe som van f 90; nog een nieuw huis, vóór drie jaar gebouwd, voor f 100, er zgn er zelfs verkocht voor f 100 en f 150 met een gedeelte van een inboedel. Op een publieke verkooping, Donderdag gehouden, werd een hit verkocht voor f 5, twee flinke koeien brachten te zamen geen f 100 op, voor een 2-jarige vaars werd f 28 geboden. Yan huisraad is bijna niet af te komen. In deze gemeente komen gunstige be richten uit Amerika, terwijl er in andere weder ongunstige komenvan tijd tot tgd komen hier nog wissels en reiskaarten. Op een der nachtbooten van de maatsch. Zeeland werd dezer dagen naar de Midd. Ct. meldt een zeer af- keurenswaaardig feit gepleegd. De 2 aldaar hangende bussen van de Zuid- Hollandsche Reddingm. zgn nl. van haar inhoud, die meestal een aanzienlijke som bedraagt, beroofd. Een bus werd ach tergelaten, terwijl de tweede nergens te vinden is. De dader van den diefstal is onbekend, doch is zeker brutaal te werk gegaan, wijl hij de gesloten en aan open plaatsen vastgeschroefde bussen heeft moeten losmaken. Men deelt mede, dat de notaris S., te Waardenburg, zijne betalingen heeft gestaakt. Naar men verneemt bedraagt het passief ruim f300,000. Behalve naar Italië, verzendt de Oostfriesche Vee-uitvoermaatschappij ook vee naar Rusland. Immers in de vorige week is door haar ook een groot trans port melkvee derwaarts verzonden. De Oostfriezen besteden de grootste zorg aan deze voor hun landbouwbedrijf zeer be langrijke aangelegenheid, en voor de Ne- derlandsche landbouwers zgn zij in dezen de gevaarlijkste mededingers. Pieter Roggeveen, wonende aan den straatweg te Hillegersberg, vierde Zondag zgn lOlen verjaardag. Te Oosterbeek heeft de vrouw van G. R., die aan toevallen lijdt, haar kind van 10 maanden op de brandende kachel gezet. Ten gevolge van de hevige brand wonden is 't kind kort daarna overleden. In een slechtbefaamd huis te Neu- renburg kwam onlangs een welgekleed heer zgn dochter opeischen. Hij maakte een groot kabaal, toen de eigenares hem verklaarde, dat zgn dochter daar niet was, en geen der aanwezigen hem als haar vader erkende. Een volksmenigte trok partij voor den ongelukkigen vader; er waren soldaten noodig om het huis te beschermen, en in het gevecht werden 11 menschen gewond en 65 in hechtenis ge nomen, wegens verzet tegen de gewapende macht. Ten slotte bleek, dat de oude Heer niet wel bij 't hoofd was, en dat alleen aan een hersenschim van een krankzinnige de betreurenswaardige ongeregeldheden te wijten waren. Een kruitmagazijn te Felixdorf bij Weenen is Donderdag in de lucht ge sprongen. 12 artilleristen kwamen daarbij om het leven, en een aantal anderen werden gewond. Onlangs werd er op gewezen, hoe allerlei soort van dankbetuigingen in de conrant worden geplaatst. Nn, de Spr. las voor eenige dagen in de Standaard en het N. v. d. D. een doodsbe richt, waarvan het slot luidde: Bij deze betuig ik tevens mijn hartelijken dank aan de beide Tantes en Nicht der overledene, voor de liefderijke verpleging, haar bewezen, en aan den WelEerw. Heerdie de kranke bij herhaling bezocht, welk bezoek haar tot groote verkwikking was". Is het niet iets nieuws, dat nu ook al Wei- Eerwaarde heeren bedankt worden in de courant? Het zal niet lang meer duren of de leedaanzeg gers krijgen ook nog een bedankje. Waarom niet? Als zij dan ten minste maar niet doen, als zekere doodbidder te L., die, zooals men den Spr. dezer dagen vertelde, het volgende avontuur had Hij belde in zijn ambtsgewaad bij een huis aan, met een ijzeren hekje er voor, dat pas ge verfd was, en daarom open stond. De meid deed open en nu begon de man „De nagelaten kinderen en weduwe laten be kend maken, het overlijden van Tot zoover was hij gekomen, toen hij plotse ling zijn hand terugtrok van het hekje, dat hij bij het opzeggen van zijn les had beet gekregen en uitriep: „Dondersmijn heele handschoen vol verf De meid lachte en zei „Nou, maar wie moet ik nou zeggen, dat er dood is P" „Och bldat had je mij ook wel kun- daar de meid het lachen niet kon laten, liep de leedaanzegger nijdig weg, zon der zijn boodschap te hebben volbracht, althans de personen, die op eenigen afstand het tooneel aanschouwden, kwamen niet te hooren, wie er dood was. De Avondpost" meldt, dat de Kamer van Koophandel te Ostende zich gewend heeft tot den Belgischen Minister van buitenlandsche zaken met het verzoek, om, in vereeniging met de Engelsche, Nederlandsche en andere regeeringen, pogingen aan te wenden, om te verkiijgen, dat aan het voornemen van Duitschland, om zware rechten te gaan heffen op de van buitenaf ingevoerde visch, geen ge volg worde gegeven. Een pasgetrouwd paartje ging on langs uit Temesvar op reis naar Wiesen- haid, de woonplaats van den jongen echt genoot. Het vrouwtje was zeer ontroerd, door het afscheid van haar ouders, maar haar man was bedaard, slaperig zelfs. Zoodra de spoortrein in beweging was, begon hg te geeuwen, en zijn vrouwtje, in plaats van dit gedrag te verklaren door de vermoeienissen van den dag, de champagne enz., ergerde zich ten hoogste daaraan. Weldra zat mijnheer gemakkelgk in een hoekje te slapen. Nadat de trein twee stations voorbij- gereden was, werd de jonge man wakker, en bevond tot zgn schrik, dat zgn vrouw verdwenen was. Aan zgn jas was een briefje vastge speld, waarop geschreven stond »Mijn dierbare echtgenootGij waart in een zoo zoeten slaap verzonken, dat ik u niet wakker wilde maken. Wie op een dag als deze zóo kan slapen, verdient lang te sluimeren, en door niemand, zelfs niet door zgn vrouw, in zijn slaap gestoord te worden. VaarwelDroom pleizierig Het jonge vrouwtje was bij Merezvdorf uitgestapt en was van daar per rijtuig naar haar ouderlijk huis teruggekeerd. Zg is niet te bewegen tot een verzoening met haar slaperigen echtgenoot. Deze moet maar troost zoeken in Van Alphen's vraag»Een liefde die zoo ras verkoelt zou dat wel ware liefde wezen Een tooneelspeelster te Lissabon, Laura Tempy genaamd, die al wat be jaard begint te worden, moet twee jonge en schoone mededingsters, aan wie lang zamerhand al haar vroegere rollen wer den toevertrouwd, vergiftigd hebben. Zij noodigde de beide meisjes bij zich ten eten, en zette haar vergiftige champig nons voor, welke zg zelve na zorgvuldige studie, in het bosch was gaan plukken. Hare ongelukkige slachtoffers stierven na een hevig lijden van verscheidene uren. Het volgende drama wordt uit Cambridge (Ohio) medegedeeld Op een jongmensch, Harris genaamd, zgn twee revolverschoten gelost. De on gelukkige, hoewel beide kogels hem in 't hoofd waren gedrongenhad den moed en de kracht zich naar het spoorweg station te begeven en per spoor naar Caldwell te gaan, verscheidene mijlen zuidelijk v«n Cambridge. Hoewel zijne wonden doodelijk zgn, is Harris in de plaats van bestemming aangekomen, zon der een oogenblik het gebruik zijner geest vermogens verloren te hebben, en heeft medegedeeld dat het een jonge, mooie vrouw was, Louise Morrison genaamd, die op hem heeft geschoten omdat hij haar niet wilde huwen; verdere bijzonderheden heeft de gekwetste niet kunnen mede- deelen. Een ongepaste grap werd de vorige week door eenige Heidelbergsche studen ten uitgehaald, waarvoor zij zich voor de rechtbank zullen moeten verantwoorden. Een student, K. genaamd, zoon van een overste, reed van Freiburg naar Hei- delberg; onderweg in Appenweler werd hem een telegram overhandigd van den volgenden inhoud»Lijkgevonden, vlucht en bijna gelijktijdig werd hij gearresteerd. Den volgenden dag werd hij naar Freiburg gevoerd, vanwaar de politie op mededeeling van het telegraafkantoor de arrestatie had doen plaats hebben. Spoedig bleek, dat men met een onge paste grap te doen had, die voor de be werkers nog ernstige gevolgen kan hebben. Een kind van 77 jaar. Te New-York overleed miss Caroline Tebass, die tot haar 77e jaar het uiterlijk voorkomen, de natuur en het wezen van een kind had behouden. Zij had zich normaal ontwikkeld tot haar 12de jaar, maar toen waren alle groei en ontwik keling blijven stilstaan. Tot heden waren wel dergelijke gevallen van stilstand in de ontwikkeling van het individu bekend zegt »l'Union médicale" maar de aldus misdeelden werden nooit ouder dan 30 jaar. In Engeland is een korps militaire velocipedisten opgericht, voorloopig ter sterkte van 1 officier, 2 onderofficieren, 1 hoornblazer en 25 manschappen. Dit korps zal geleidelijk worden uitgebreid. Om opgenomen te kunnen worden moet 't personeel aan strenge physieke eischen voldoen. De manschappen worden vooral geoefend in het doelmatig gebruik van hun vervoermiddel en voorts in den ver- kennings- en kondschapsdienst en 't vlug vervaardigen van terreinschetsen en rap porten. Yier aard werkers waren dezer da gen bezig in de nabgheid van het station Rouaan te arbeiden, toen zg door den sneltrein van Dieppe verrast werden. Drie hunner werden vermorzeld. De vierde dankte het leven aan het feit dat een der anderen, door de locomotief op zijde geworpen, hem trof en een eind terug wierp. De [schroef bootfMatthew Cay, van South Shields, strandde op de vaart van Troon naar Genua aan de rotsen bij Kaap Finisterre. Binnen enkele minuten was het schip door de golven verslonden. Van de 19 leden der bemanning verdronken er 10. Onderhandelingen zgn aangeknoopt ter loskooping der vier Engelschen, die in den omtrek van Smyrna door roovers werden overvallen. De bandieten vragen een losprijs van f 36,000, waarvan door de bloedverwanten der gevangenen wordt getracht eenige vermindering te krijgen. EEN ZEEMANSWOORD. Zeeliên weten zich te helpen 't Blijkt in velerlei geval. Op de uitgestrekte waat'ren Evenzeer als aan den wal. Denk niet, dat hem bij het worstlen Al te ras de moed begeeft Hy zegt steedsmen moet maar roeien Met de riemen die men heeft! Jans is vuil, Bet is een snoepster, Mie is lui en Kee brutaal Saar bemoeit zicli met soldaten, Ant zelfs met een korporaal. ,,'k Kan geen goede meid meer vinden Klaagt mevrouw, „wat loon m' ook geeft." Maar mijnheer zegt: „Men moet roeien Met de riemen die men heeft." Atjeh is tot spijt van velen Nog geen onderworpen land „Troepen," eischt men, „veel meer troepen Dan eerst komt iets goeds tot stand!'" 't Handje vol, dat immer moedig Naar een beet'ren toestand streeft, Denkt men hier: Moet ook maar roeien, Met de riemen die men heeft. Waar een spoor is reist men spoedig Met een tram gaat het ook goed. Met een diligence of stoomboot Maakt men al weer minder spoed. Doch waar men zich met een trekschuit, Puur uit nood op reis begeeft, Trooste men zich door te roeien, Met de riemen die men heeft. Wie zich met zoo'n woord kan troosten, En zijn goed humeur behoudt Onder 't wel en wee des levens, Heeft iets wat hem nooit berouwt, 't Is voorzeker heel wijsgeerig, Om bij al wat 't lot ons geeft Kalm te zeggen: Men moet roeien Met de riemen die men heeft. Marine en Leger. Aan de Marine-begrooting zijn nog de volgende mededeelingen ontleend: Voor aanbouw, uitrusten, enz. van nieuwe sche pen wordt f 690,600 meer aangevraagd, en voor herstel enz. van schepen in- en buitengaats f39.785 meer. Op de werf te Amsterdam zullen weder twee nieuwe torpedo-booten worden gebouwd. De verwapening van de „Buffel" zal voltooid worden; ook die van de „Haai". De „Suriname" en de „Tromp" worden her steld; de ketels der „Koningin Emma" worden verwisseld te Willemsoord. Alle gepantserde schepen voor de kustverdedi ging zullen na 1888 28 c.M. kanonnen hebben. Geleidelijk zal een voorraad steenkolen worden opgeslagen, noodig voor oorlogsgebruik. Memorieposten zijn uitgetrokken voor een pro jectielenmagazijn te Amsterdam en een voor schiet katoen aan het Noordzeekanaal, een steenkolen- bergplaats te Rotterdam, torpedo hellingen te Willemsoord en een projeotielenbergplaats te Hel levoetsluis. Nog in den loop dezes jaars wordt de „J.W. Friso" naar Willemsoord overgevoerd. De post voor zeetrac tem enten enz. bleek vroe ger te laag geraamd te zijn. De voor oorlogstijd noodige sterkte van onder officieren en mindereu bleek te zijn bereikt, en dus de raming voor 1888 nagenoeg als maximum te beschouwen. Maatregelen zijn genomen tegen verdere uit breiding. Ter verbetering van bet lot der machinisten worden weder eenige maatregelen genomen, o. a. uitbreiding van het getal officieren tot 14, om op de groote schepen een officier aan het hoofd der machinekamer te stellen. Vreemdelingen worden niet meer als tijdelijk officier van gezondheid aangenomen; integendeel kunnen de nog aanwezige geleidelijk worden ont slagen. Er worden gelden aangevraagd voor den bouw van twee nieuwe loodsschoeners. Het voornemen bestaat, in 1888 de loodsstand- plaats Oostmahorn op te heffen, en de betrekkingen van commissaris der loodsen en ontvanger der loods gelden te Brouwershaven te vereenigen. Er zal o.a. een stoommisthoorn geplaatst wor den aan den hoek van Holland; de verlichting op Noord Schouwen zal verbeterd en lichtwach- terswoningen zullen te Goedereede en Kijkduin gebouwd wordeu. Zaterdag vertrokken uit Leiden van de kweek school voor de zeevaart 96 jongens naar oplei dingsschepen te Amsterdam en Rotterdam. Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 29 Sept. 11. no. 18, worden de rammonitors le en 2e kl. „Draak" en „Wesp" en de moni tors 2e kl. „Krokodil" en „Heiligerlee" met den 23n dezer buiten dienst gesteld, en de comman- deerende officieren dier bodems, respectievelijk de kapt. luit t. z. G- J. Buyskes en de luits. t. z. le kl. H. R. J. J. Tkorbecke, W. E. Hazenberg en A. J. Krabbe, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. Blijkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. „Flores", onder bevel van den luit. t. e.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1