't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANTE VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. IN No. 1530. Zaterdag 15 October 1887. Vijftiende^|n_jflj Zondag ;eachte publiek Atoonnemeut VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Advertentl II -n openen. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. - per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruin Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. ^en' ^leer tijd kwam dat .hij moest va. uiterste van hier en m dien tgd zoclite. minnaars bij haar pleizier". ^xogen Spoediger dan Janmaat zelf verwt. had, was hij in het vaderland terug en ijlde, overkropt van verliefdheid, naar haar, die hem eeuwige trouw had beloofd Wreede werkelijkheid Hij vond haar in zoete kozerij met een winkelbediende Janmaats bloed kookte. De winkelbediende, minder krachtig dan Janmaat, bevond zich weldra op straat. Toen zag de stoere zeeman zijn on trouwe geliefde met rollende oogen ver wijtend aan, maar hij zei niets, zoodat zij, toen hij de armen naar haar uitbreidde, zich vol berouw aan zijn borst wierp. Toen zij daar aan zijn hart lag sloeg hij de armen vast om haar heen en plaat ste haar, vóór ze nog een woord had kunnen zeggen, met een plons in een grooten ton met regenwater, die vlak bij de deur stond. Dat zal je afkoelen, slang beet hij het gillende meisje toe. Toen verwijderde zich het matroosje, trad de eerste de beste kroeg binnen, spoelde daar met een aantal glaasjes klare" zijn verdriet weg en zat enkele uren later in »kennelijken staat" te Am sterdam in de doos. Men vreest, dat de Engelsche ka nonneerboot »Wesp", met man en muis vergaan is. Voor drie weken verliet de boot Singapore en sedert werd niets meer van haar vernomen. Er zijn drie schepen afgezonden om haar op te sporen. Voor het gerechtshof te Lucera, (Italië) stond dezer dagen de Assessor van San Micandro Garganico terecht, die op afschuwelijke wijze misbruik van zijn macht had gemaakt tegenover de onderwijzeres van dat plaatsje. De ellendeling, die even rijk als slecht is, wist het schoone 20-ja- rige meisje, dat van haar karig salaris haar moeder en jongere zuster gedeelte lijk onderhield, te verleiden, onder bedrei ging, dat hg haar anders zou doen ont slaan, en toen de ongelukkige zich moe der gevoelde en hem smeeken kwam, haar voor het oog der wereld tot zijn vrouw te maken, sloeg hij haar met vuisten, wierp haar van de trap en liet haar krachtens zijn ambt uit de gemeente verbannen; dat dreef het arme meisje tot zelfmoord. Ee- nige burgers klaagden den Assessor, die zelfs het lijk der arme doode nog be schimpte, bij het gerecht aan. Thans is hij veroordeeld tot 41/a jaar tuchthuisstraf, een boete van 2000 lire en de kosten van het geding. Ongelukkig, en daarom dee- len we het mede, behoort een dergelijk misbruik van macht door ambtenaren in Italië niet tot zeldzaamheden. Het von nis is algemeen met groote voldoening vernomen. Er zijn nog verscheidene personen in hechtenis genomen, als betrokken bij de knoeiergen van den Franse hen Gene raal Caffarel en Mme. Limousin, nl.de senator Generaal d'Andlan, mevr. Cour- teuil, mevr. Rattazzi, de agent Beyle en Mme. Limousin's voornaamste handlanger Laurentz, die zich beroemt, voor 80.000 fr. diploma's van de Nichamorde en voor een nog veel grooter bedrag brevetten van het Legioen van Eer verkocht te hebben. Voorts worden nog telkens nieuwe namen genoemd, van personen, die bij de zaak betrokken zijn. Er is nu te Parijs een man gevat, Romanoff genaamd, die schuldig is aan verscheidene misdrijven en wiens levens wijze veel overeenkomt met die van Pran- ziui. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat Romanoff de langgezochte bruine man" is, Pranzini's medeplichtige bij de misdaad van de Rue Montaigne, waaraan de terdoodgebrachte zooals men weet zich nooit schuldig bekend heeft. Omtrent het vinden van een lijk tussehen Sondel en Mijemirdum wordt be richt, dat het herkend is, als dat van H. Areuds, te Blija. Men vond op het lijk, benevens een revolver en eenige patronen, een beurs, bevattende f 60 aan papier en eenig los geld. Men vermoedt, dat de ongelukkige, die zich aan oplichterij moet hebben schuldig gemaakt, uit angst voor .ontdekking, de handen aan zichzelven heeft geslagen. OCTOBER (Wynmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 29 m. Onderg. 5 u. m. Zondag 16 Nieuwe Maan. Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 Krullen en Splinters uit de Hoofdstad vn. Zie zoo. De bewuste gele bladeren maken de bekende reis en zijn, volgens den onver- getelijken Hyroniraus, de onweerlegbare ge tuigen, die volstaan met te zeggen, dat de zomer voorbij is. Nu moet men als Amster dammer evenwel op een of ander gezegend plekje wonen, om aan den boom zelf die studie te kunnen maken en daarom is het zeer ge lukkig, dat het aanbreken van den herfst ook nog door andere zaken wordt aangekondigd, zooals daar zijn: het terugkeeren in de stad van families, die op het land of aan den oever der zee de zomer-odeurs van Amsterdam ont vlucht waren en door het nog duidelijker kenmerk den Najaarsgroet. Het betrekken van de winterkwartieren door de luidjes, die weer een zomer achter den rug hebben, waarin zij veel geld verteerd hebben en toch niet vroeg opgestaan zijn; van ben, die daar buiten zoo absoluut zuivere melk wilden drinken en haar toch net zoo gegeeseld als in de stad- nuttigdenvan die optimisten eindelijk, die meenden, dat de buitenlui fris- seher groenten eten dan de stedelingen van die berfstaankondigende trekvogels thans geen woord. Maar de najaarsgroet? Ja, dat is iets anders en dat artikel eischt misschien voor velen mijner niet-Amsterdamsche lezers een nadere verklaring. Zoo in de laatste week van September en ook nog in de eerste dagen van October open baart zich bij de beoefenaars van de kleine of huishoudelijke industrie eene hartelijkheid jegens hunne klanten, die werkelijk hartroe rend is. Slager, bakker, kruidenier, barbier, kranten-rondbrenger, ja, wie al niet? niet meer tevreden met U op de straat, door het slaan van hun wijsvinger tegen den rand hun ner pet, eene soort van Arabische hulde te bewijzen, dralen in genoemd tijdperk ook niet den jongsten bediende of leeijongen op U af te zenden met een kaartje, waarop in sierlijke krullen ook het woordwNajaarsgroet» de wellevendheid en belangstelling der bedienden uitdrukt. Nu zou men al een hart van ijzer moeten hebben, om dat huldebetoon niet met één of meer kwartjes te beantwoorden en daaraan is naar mijn bescheiden meening, dan ook de vroolijke toestand van den rechtgeaarden Am sterdammer in deze dagen toe te schrijven, eene vroolijkheid, die onze burger vaderv^vij se- lijk niet te hoog laat stijgen en daarom dient hij als kalmeerend middel ook juist iu dien tijd de gemeente-begrooting in en deze laatste werkt terstond op de gemeentenaren als de komst van een bunsing in een kippenhok. Sommigen zijn er nu wel hier ter stede, die het tamelijk onzinnig vinden, dat juist die menschen, welke het gansche jaar voordeel van de burgers genieten, hen ook nog in een soort van hoofdelijken omslag, ter betaling van hunne ondergeschikten, betrekken, doch deze zijn zeker maar weinigen; immers, als alle menschen, wien de najaarsgroet gebracht werd, bedaard het kaartje teruggaven, zou dit huldebetoon spoedig achterwege blijven. Wanneer men soms eens te lezen krijgt, hoeveel personen bij eene hofhouding nood zakelijk zijn of hoeveel dienstvaardige handen en voeten een of ander groot maatschappelijk lichaam vereischt, dan staan wij verbaasd en begrijpen niet, welke de werkkring van al die satellieten wel zijn moet. Maar, eilieve! kom eens hier als eenvoudig man met uw gezin in Amsterdam wonen en zie dan eens in die reeks van najaarsgroeten hoeveel personen aan uw huisgezin annex zijn, hoeveel menschen zich dagelijks met U en uwe behoeften bezig houden, dan, maar dan ook alleen zullen U de oogen opengaan. Van uwe dienstbode af, die den najaars groet in „ra'n kermis» overzet, tot 't jongetje, dat altijd den bedelenden blindeman Vrijdags aan uwe woning brengt en voor dat geleide op eén najaarsfooi aanspraak maakt, is ieder in de weer om U zijne geloofsbrieven van onmisbaarheid te overhandigen. En de barbier-aanspreker, wien ge des morgens vol vertrouwen uw mannelijk gelaat tot de bekende operatie aanbiedt, met welk een blik van menschenkennis monstert hij u en wanneer dan niets aan u verraadt, dat hij u dezen winter zoet en zediglijk zal kunnen «afleggen", dan klinkt bescheiden de zachte wenk«En zoo hebben we al weer najaar ook meneer Deze kleine toespeling op de zoo leerzame verandering der jaargetijden kost u natuurlijk weer een kwartje. En vraagt ge me nu//maar wat heeft zoo'n najaarsgroet in Zijn die lui bang, dat tussehen October en 1 Januari uwe zaken zóó zullen achteruitgaan, dat ge geen Nieuwjaars fooi zult kunnen geven Of wel, is hunne toegenegenheid uwaarts zoo groot, dat zij on mogelijk nog drie maanden kunnen wachten, zonder u een klein bewijs hunner beleefdheid gegeven te hebben Neen, dit alles bevat de oorzaak der najaars-groeten niet en net zoo min is het nog een overblijfsel der klas sieke Dyonusiën of Bachus-feesten (een ge dachte, waartoe men met het oog op de in tredende Wijnmaand wel zou kunnen komen). De najaarsgroet is niet anders dan de wensch. die voor het //plezierige kermis" is in de plaats getreden. Maar omdat de kermis hier sedert eenige jaren is afgeschaft en dus de wensch tot een prettig vieren daarvan onnoodig en totaal overtollig is geworden, zoo vond de be langzucht een term uit, waaraan geen congres van taalgeleerden ooit zou gedacht hebben en door de najaarsgroet rezen weer de fondsen van het dienstpersoneel, die door het besluit der kermis-afschafliug zoo onrustbarend ge daald waren. Het kaartje dan, dat het plaatselijk bestuur de burgerij aanbiedt is de jaarlijksche be- jrooting en de daarbij gevoegde kleine be rekening duidt aan, dat de belastingschuldi gen binnen Amstels veste in 1888 weer het bagatel van vierhonderd en twintigduizend gulden meer zullen moeten betalen dan in 1887. Nu, dat is niet te verwonderen, als we zoo lezen, dat bet personeel ter secretaire niet minder dan 329000 gulden uit de gemeente- geniet dat de brandweer, de politie en N.B. die prachtige schutterij met een millioen een honderd negen-en-vijftig duizend gulden schuiven gaat en dat het lang niet voldoend openbaar onderwijs niet minder dan twee mil lioen en zes-en-vijftigduizend gulden kost. Ziet ge, dat zijn cijfers als kalebassen Waarlijk, het lot van den betalenden Am sterdammer is niet benijdenswaardhij staat bij den fiscus te boek voor a. 40 pCt. op de hoofdsom der belasting op gebouwd eigendom, b. 10 pCt. op de hoofd som der belasting op het ongebouwd eigendom. c. 85 pCt. op de hoofdsom der belasting op het personeel, d. 80 pCt. op de hoofdsom dei- belasting op het patent, e. 2.9 pCt. van 'jn inkomen, 2 pCt. van zijn kadastrale huurwaarde aan straatgeld, g. 3 gulden voor zijn hond. h. 25 gulden voor zijn plaats aan de beurs. t. 5 pCt. van zijn kaartje in de komedie, j. 21 pCt. van zijn telephoon-abon- nement. Tc. 6 pCt. van zijn tramkaartje. I. 5 pCt. van zijn duinwater-abonnement, m. 2.15 cents van eiken kub. meter gas, n. en een bedrag gelijkstaande met 40 pCt. belas ting op de ongebouwde eigendommen, restitu tie aan het Rijk voor lager onderwijs. Dan valt er nog te betalen voor vergunning, marktgeld etc. etc. etc. Onze voorvaderen, die zoo mopperden over Alva's tienden penning zouden raar opzien, als zij wisten, dat hun tegenwoordig nakroost dubbel en dwars zooveel moet betalen. FRIGIDUS. HELDER, 14 October 1887. Texel, 12 October. Onze visschersvloot, welke zich Maan dag jl. gereed maakte naar zee te gaan, werd nog bij tijds gewaarschuwd door den kastelein De Waard, voor den slechten ba-j rometerstand, hetgeen harerdeed besluiten,' niet naar zee te gaan. Ze bleven het weder was toen zeer goed, tot uit oefening van hun bedrijf. Ook onze visschers stellen meer en meer vertrouwen in de wenken van den barometer en ge lukkig, want waren deze uitgegaan, het grootste onheil had hen kunnen over komen. Des avonds van dien dag begon reeds de harden wind en nam toe tot het Woens dagmorgen een vreeselijke storm woei alleen de stoomboot »A da" deed geregeld dienst. De overtocht was wel verschrikke lijk bar, doch niet alleen schip en machine zijn goed, maar ook kapitein en equipage, die dat stoombootje besturen, zijn allen even kalm en onverschrokken. Nabij het Eierland verging Woensdag morgen een tjalkschip, het was de „twee gebroeders", schipper Jelse Lier, te Mak- kum tehuisbehoorendemet een lading schelpen. Het schip deed noodseinen ter nanwer- nood werd zulks opgemerkt, toen schip per Cornelis Boon te Cocksdorp met eenige mannen met zijn schip daarheen ging en niettegenstaande het vliegende weder het geluk had de opvarenden te redden. Edele menschenredders. wij duichen uw heldenmoed toe. Texel, 12 October. De geruchten loopen hier, dat in de Noordzee een vaar tuig onderstboven drijvende i^ gevond Naar men verneemt, zonden Dins dagnacht 2 Urker visschersvaaijtuigen voor den Nieuwen Waterweg zijn vergaan. Ylie, 12 October. In Stortemelk, dicht onder Noorder- strand, drijft een schoener in ontredder den staat. De fokkemast, boegspriet en kluiverboom zijn weg. Bijzonderheden on bekend. Sleepbooten zijn aanwezig. Terschelling, 11 October. Op Oosterend is aangespoeld een stuk van een wrak, dragende de letters IJ. H. 46, vermoedelijk afkomstig van een Eng. vischkotter, die vergaan is; tevens is aan gespoeld een visscherssloep, gemerkt B. 4. Bij Formerum is Dinsdag ;een groote Eng. vischkotter gestrand. Een man is op een reddingboei aangedreven. Twee lijken zijn aangespoeld. De overige be manning wordt vermist. Terschelling, 12 Octoberi Yan den gestranden Eng. kotter IJ.H. 551, is niets meer te zien. Een mastelooze kotter ligt geankerd tussehen bier en Ameland. Binnengesleept werd de Deensche drie mastschoener Valdemar, kapt, Praager, van Londen naar Kopenhagen, 't Schip heeft averij. In de buitengronden zit een masteloos schip. De sleepboot is thans derwaarts vertrokken. In de buitengronden van Terschelling was Dinsdag nog een barkschip in ge vaar. De sleepboot Assistentheeft dit schip echter op de Vliereede ten anker weten te brengen. X Egmond, 12 October. Woensdagochtend is benoorden Egmond gestrand het Noorsche schip Lofoten, ka pitein Nilsen, in ballast van Shoreham naar Laurvig bestemd. Het schip is ge heel verbrijzeld. De bemanning, zeven personen, heeft zich met eigen boot gered. Dinsdagmorgen ongeveer 8 uur, trof het dorp Noordwgk a/z een zware ramp, doordien bij het landen eener haringschuit drie zeelui van daar overboord sloegen en verdronken. De schuit was van den ree der L. van der Deyl en den schipper E. van Roon, de verongelukten zijn W. v. Roou, gehuwd, twee kinderen; J. Vink, ook gehuwd en J. Korbee, oud 18 jaar. Allen waren zeer oppassende menschen en goede zeelui. Als door een wonder, zijn de overigen gered, daar de schuit ge heel op zijde lag en er nog drie man overboord lagen, die zich nog aan iets kondeu vastklemmen, zoodat zij na een poos in zee te hebben gelegen, zich weer eenigen tijd daarna aan boord bevonden, waarschijnlijk door een tweede golf daartoe geholpen. Bij IJmuiden, bezuiden de zuidpier, is Dinsdag gestraud de Noorsche bark »Haabet", kapt. Olsen. Het volk is ge red. De tweede opgave van giften voor de ramp te Egmond aan Zee, bedraagt de som van f 1743.40. Te IJmuiden heeft zich een com missie gevormd, die zich ten doel stelt, gelden bijeen te brengen voor het stich ten van een kerkgebouw voor de Herv. ge meente en een bewaarschool, toegankelijk voor kinderen van elke gezindte. Als alles meeloopt, zal dat plaatsje, van ruim duizend inwoners, spoedig vijf ker ken bezitten, 1 R.-K. kerk, een der her vormde gemeente, een der Apostolische een der Moderne gemeente en een voor de Oud-Katholieken. De vorige week is men begonnen, met een eigenaardig, hoogst doelmatig gebouwtje op te richten op de Boschplaat, een uitgestrekte zandbank tussehen Ter schelling en Ameland. Het krijgt den vorm van een schilderhuisje en in vier talen zullen opschriften worden aangebracht, waarbij schipbreukelingen wordt aange wezen, welken weg zij moeten inslaan om het naaste dorp te bereiken. De heer F. D. J. Moorrees W. Hz., pred. te Vianen, herdacht Woensdag den dag waarop hg voor 25 jaar zijn predik ambt bg de herv. gein. aldaar aanvaardde. De hr. Moorrees was vroeger te Helder predikant en werd voor 25 jaar te Vianen beroepen. Er zijn maatregelen in overweging om ook hier te lande, evenals in Frank rijk het geval is, aan het personeel van 's rijks zeemacht gelegenheid te geven tot het doen van inlagen in de Rijks postspaarbank aan boord der schepen, waarop zij dienen, en aldus die gelden zoo spoedig mogelijk rentegevend te maken. Op voorstel van de Inspecteurs van het Lager Ouderwijs, is besloten alle beur zen aan de Rijksnormaallessen te doen ver vallen. Zij, die thans het genot van een beurs hebben dit is de bedoeling zullen die behouden; maar deze leerlin gen zullen, na afloop van hunne studie, niet door nieuwe worden vervangen. 3 normaallessen en zes voorbereidende klas sen zijn opgeheven. Een burgerwoonhuis in de Beem- ster, bewoond door 2 gezinnen, voor en kele jaren nieuw gebouwd, heeft in pu blieke veiling slechts f 1550 opgebracht, terwijl het met een le hypotheek was bezwaard van f3200. Welk een voorrecht om borg te zijn Ten gevolge van den watervloed, staat het eiland Marken gedeeltelijk onder water. De koeien moeten daarom op stal ge bracht worden. De palinghandel van Friesland op Engeland is tegenwoordig zeer belangrijk. De reeders te Workum en Heeg be zitten 16 groote vaartuigen voor dien handel. Elk vaartuig doet gemiddeld 8 reizen naar Londen en neemt dan 7500 kilo paling mede. Te Borkeloo is Zondag, naar de N. R. Ct. mededeelt, een druk bezochte meeting gehouden ter bespreking van de zaak van den ex-O.-I. officier Willink Ketjen. Het resultaat was dat besloten werd een adres te zenden aan de Tweede Kamer, ten einde tot een beslissing te geraken wie hier de schuldige is, óf de Regeering, óf de heer Willink Ketjen. Een dienstbode te Dordrecht, wier verkeering was afgehroken, ontmoette Za terdagavond haar vroegeren minnaar, waar door zij zoozeer ontstelde, dat zij haar woning voorbij liep, den Spuiweg op snelde, en daar blindelings in een sloot sprong, die gelukkig niet diep was. Toch was die vertooning genoeg voor den voor- maligen vrijer, die haar gevolgd was, om ook in de sloot te springen, ten einde het meisje zijner keuze te redden. Nau welijks op deu kant gebracht, wilde zij de vertooning herhalen, hetgeen haar echter werd verhinderd. Het eenige, wat toen overbleef, was met haar redder huiswaarts te keeren. Zonderling! Dr. P. F. v. Hamel Roos uit Amster dam, zoud ter Voediugstentoonstelling" eenige monsters vervalschte levens middelen. Hij verwierf daarvooreen eervolle vermelding. En toch was het verdiend! Binnenkort zal door de spoorweg compagnie van het korps genietroepen een aanvang worden gemaakt met het bouwen van twee ijzeren bruggen, op de heide nabij De Bilt. Deze bruggen te vervaardigen van het materieel der oude spoorwegbrug nabij Venloo moeten dienen tot het nemen van proeven met dynamiet, teneinde te kunnen bepalen hoe sterk een lading moet zijn en op welk punt zij moet wor den aangebracht, om in tijd van oorlog bruggen te kunnen doen springen. In den aanstaanden winter zullen ook door het korps genietroepen proeven ge nomen worden, met het opruimen van ijs in fortgrachten. Tot dit doel zal een sloep met ijzeren beslag aangemaakt worden. Tot 10 dagen gevangenisstraf werd Maandag door de Utrecbtsche rechtbank veroordeeld een vrouwtje uit Amersfoort, dat op de markt kunstboter voor werke lijke boter verkocht had. Hij had haar eeuwige liefde en zij hem eeuwige trouw gezworen. Doch de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1