't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. usJ^ No. 1532. Zaterdag 22 October 1887. Vijftiende Jaargang. s. sn, EALENDEB DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. uur. j oor lar, I. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 41 m. Onderg. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 V rijdag 28 Zaterdag 29 4 u. 47 m. Eerste Kwartier. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter kennis, dat op den len November a.s. nieuwe Leerlingen op de Openbare Scholen kunnen toege laten worden. Ouders, die voor hunne kinderen plaat sing verlangen, bebooren zich in de school hunner wijk te vervoegen, op WOENS DAG den 26en OCTOBER, des middags tusschen 1 en 2 uren. De bewijzen van geboorte en vaccinatie moeten medegebracht worden. Helder, 21 October 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, op Dinsdag 18 October 1887. Afwezig de hn. J. G. R. Coninck Westenberg en W. Koning, eerstgenoemde met kennisgeving. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na een kleine aanmerking goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken van Ged. Staten, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. de boeken en kas van den gem.-ontvanger is nagezien en in orde bevonden; wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder werd behan deld: a. Een ingekomen stuk van A. Az. Lange- veld, verzoekende om zijn tractement, als klerk op de secretarie, van f 100 met f 60 te verhoogen; wordt goedgekeurd, b. Een ingekomen stuk van de firma Langeveld en De Rooij, uitgevers der Texelsche Courant, verzoekende om dat blad aan te wijzen voor de officieele stukken der gemeente Texel; wordt goedgekeurd, c. Mededeeling van een kennisgeving van den heer Hoefnagel, ver zoekende om zijne mededinging naar de-betrekking als veearts in te trekken, daar bij benoemd is als eerste keurmeester te Amsterdam; wordt voor kennisgeving aangenomen. Door de commissie, benoemd tot het nazien der begrootingen, wordt verslag uitgebracht, bij moude vau deu hr. Bakker. Na eenige discussie wordt de begrooting der ge meente met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling, dat de gemeente, evenals het vorige jaar, weder genoodzaakt is zich bij request te wenden tot de Regeering tot het verkrijgen eener subsidie van f 6000 tot dek king van't tekort in de gemeente rekening, welke mededeeling door den raad wordt goedgekeurd. De voorzitter zegt de commissiedie zich heeft belast met het nazien der begrooting, dank voor de zorg en moeite, daaraan gewijd en zal de gegeven wenken ter harte nemen. Hierna wordt de vergadering eenigen tijd gesloten. Na weder-opening wordt verslag uitgebracht over de begrooting van het algemeen armbestuur. Wordt goedgekeurd. Daarna is aan de orde de begrooting van het algemeen weeshuis. Wordt door de commissie voorgesteld om die begrooting om nadere toelichting terug te zeudeu aau heeren regenten, hetgeen wordt aangenomen. Een in gekomen stuk vau Gedeputeerde Staten aan en W. inhoudende de vraag of er machtiging is gevraagd door heeren regenten om te procedee- ren over afscheiding van gronden in den polder Waal en Burg, wordt bevestigend beantwoord. De voorzitter brengt ter tafel dat de begroo ting van den laatsten termijn van den Kooger- weg moet worden opgezonden aan HH. Gedepu teerde Staten, alsmede vau de geldleening der nieuwgebouwde school aau den Burg. Wordt goedgekeurd. Ingekomen een verzoek van Antje Kuiper weduwe Klaas Schagen om vrijstelling van hoofdelijken omslag en schoolgelden te be talen. Wordt goedgekeurd. Ingekomen een brief van den lijninspecteur, berichtende, dat de persoon en het lokaal, aangewezen voor de tele- phoondienst te Oosterend, ongeschikt zijn. Wordt besloten om aanvrage van andere personen af te wachten. Een aanvrage van den heer C. Bosman, aannemer van den stoombootdienst tusschen Texel en den vasten wal, om eenjaarlijksche subsidie van f 1000,te verleenen, voor den tijd van 4 jaar Wordt goedgekeurd. De heer C. P. Keijser wenscht de aandacht te vestigen op den slechten toestand van den waterafvoer in de Waalderstraat. Zal door het Dag. Best. worden onderzocht. Tevens acht hij het wenschelijk om aan B. en W, een commmissie toe te voegen, om toezicht te houden op gemeente-werken. Dit voorstel wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Op een verzoek van den beer A. Dros, om een nacht wacht aan te stellen in Eierland, wordt beslo ten om dit tijdelijk te doen. Een voorstel van den heer Bakker om den onderwijzers voor hunne kinderen die M. U. L. O. genieten schoolgeld te doen betalen, wordt tot een volgende vergade ring aangehouden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. HELDER, 21 October 1887. Een niet alledaagsch kuustgenot wordt ons Woensdag a. s. in de Concert zaal »Musis Sacrum" aangeboden. Een 4-tal artisten van naam (zie annonce hierachter) zullen een concert geven, dat alleszins onze aandacht niet ontgaan mag. Mevr. de Reeder zal haar meesterschap op de piano aantoonen door een Rhap- sodie Hongraise van Liszt, een Nocturne en Mazurka van Chopin en Saint-Saëu. De solo-fluitist van Z. M. zal Le Babillard van Terschak en een Fantasie van Faust te genieten geven. De violist, Louis de Reeder, zal zijn meesterschap toonen in een Andante scherzoCaprissioso van Ferd. David en Zigeuner Weisen van Sarasate, terwijl de violoncellist Meerloo, behalve een drietal nummers van Bach, Schumann en Popper, nog het Adagio Kol Nidrei van Max Bruch ten beste zal geven. Met zoo'n programma durven wjj voorspellen, dat de concertzaal goed ge vuld zal zijn, als blijk, dat de kunstzin binnen Helders veste niet is uitgedoofd. De uitslag der herstemming van een lid voor den gemeenteraad, op Dins dag 18 October jl., is als volgt: Geldig uitgebrachte stemmen 310. Hiervan werden uitgebracht op den heer E. Franken 175 stemmen, op den heer S. W. Stooker 135 stemmen. Alzoo gekozen de heer E. FRANKEN. Terwijl men Zaterdagmiddag te Cal- lantsoog bezig was met het verrichten van eenig werk op het aldaar gestrande schip, sloeg de sloep, waarin 5 personen waren, bij den terugkeer naar het strand eensklaps om, waardoor allen in zee vielen. Gelukkig hebben zij zich weten te redden, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrg kwamen. Aangenomen het beroep naar de Her vormde gemeente te Drimmelen (cl. Breda) door ds. G. J. Ten Brummeler Andriesse, pred. te Hypolitushoef op Wieringen. Men schrijft van Terschelling: In het Dagblad van 14 October lees ik dat houtwol, tot vulling van bedzak- ken voor het leger, geen gunstige resul taten heeft opgeleverd en dat die zakken voortaan weer met stroo zullen worden ge vuld. Waarom neemt men daarvoor niet liever goed gezuiverd en fijngesneden zee gras, dat tegenwoordig goedkoop te kra gen is Het Rijk, dat de wiervelden ver pacht, zou immers bg grootere en gere gelde aflevering door verhoogde pachtgel den een groot gedeelte der te maken kos ten terugkrijgen en onze soldaten kregen uitstekende, gezonde kussens. Bij deze ge legenheid wil ik er tevens sp wijzen, dat de houtwol een zeer gezocht logies aan biedt aan wandgedierte, zoodat men er voor kussens en bedzakken althans zeer voorzichtig mede moet zijn. Bij Koninkljjk besluit van 8 Oct. (Stbl. No. 170) is vernietigd het besluit van den Raad der gemeente Alkmaar, van Februari 1886, No. 107, waarbij wordt bepaald dat onderwijzeressen aan de open bare lagere scholen, die in het huwelijk treden, verplicht zijn ontslag aan te vra gen, uiterlijk op den dag waarop haar huwelijk voltrokken wordt. De hoofdingenieur der „Zuiderzee- Vereeniging" heeft aanvrage gedaan om ontslag wegens zijn benoeming in'srijks- actieven dienst. In een op 29 dezer te Amsterdam te houdeD vergadering van Algemeen bestuur zal deze aanvraag aan de orde komen. Voorts wordt dan een plan tot geldleening behandeld. Te Amsterdam liep het gerucht dat de politie Maandag een valschen munter zon gearresteerd hebben. Waarheid be vatte het gerucht niet, doch het volgende voorval heeft het vermoeden doen geboren worden: Maandagavond kocht een heer van een der tramkaartjesverkoopers op den Dam twee kaartjes. Hij gaf een gulden in betaling, en na geld terug te ontvangen hebben, stapte hij op een tram. Nauwe lijks staat hij er op of de kaartjesverkoo- per kwam hem achterop en eischte kaart jes en geld terug, daar de heer hem een valschen gulden zou gegeven hebben. Deze wilde daar niets van weten, maar de man hield aan en de politie kwam er bg te pas. Een politieagent achtte het nood zakelijk den heer in een rijtuig naar het bureau in de Oude Brugsteeg te brengen, en daar werd de gulden onderzocht. Het muntstuk bleek al spoedig niet valsch, maar alleen spiksplinternieuw te zijn! Dat had bij den kaartjesverkooper het denkbeeld van valschheid doen ontstaan en den heer, die dadelijk daarop kon vertrekken, heel wat tijdverlies berokkend. („Hbld".) Naar den Transvaal Men schrijft aan het »Utr. Dgbl." dat verschillende familiën en jongelieden zich hebben ingescheept om in de Transvaal- sche republiek een maatschappelijke positie te veroveren. Het zijn o. a. de heer en mevrouw Van Vooren, van Amersfoort de heer Koehorst en echtgenoote, van Haarlemde heeren Van der Burg en Lager wey, van AmersfoortVan d. Meulen, van BolswardDe Wilde, van Utrecht, en verschillende andere personen. Dit voorbeeld zou stellig bij jonge lieden meer algemeen navolging vinden, indien de aan de reis verbonden kosten niet de financiën van velen te boven gingen. Te Rozendaal zijn Zondagavond de bezoekers van het theater Spriet aan een groot gevaar ontsnapt. Tijdens de voor stelling is het zeildoek achter het tooneel moedwillig in brand gestoken. Gelukkig werden de vlammen bij tijds gebluscht door het personeel der tent en de politie, zoodat de toeschouwers niets gemerkt hebben en alles rustig is afgeloopen. De tent was op dat oogenblik overvol. Naar men verneemt, is de politie de daders op het spoor. Omtrent de onlangs door ons ver melde ontvoering van het mindeijarige meisje te Maastricht, wordt van daar het volgende medegedeeld Het bedoelde meisje, thans 17 jaren oud, is bij een zekeren B. aldaar van haar prilste jeugd opgevoed. De moeder, een weduwe, die middelerwijl hertrouwd is, vorderde hare dochter terug en 't is waarschijnlijk om aan die opvordering niet te voldoen, dat men het meisje wilde doen verdwijnen. Tot dat einde werd het voor omstreeks 14 dagen door 2 per sonen in een rijtuig ontvoerd, en, zooals later bleek, naar Luik gebracht. Daar werd haar in een deftig gezin een plaats bezorgddoor de Belgische justitie is zij echter opgeëischt en aan de Nederland- sche justitie overgeleverd, die haar Zater dag jl. aan de moeder teruggaf. De beide personen, die haar ontvoerd hadden, zijn op dien dag weder in vrijheid gesteld. Te Scheveningen werd Maandagmid dag een poging tot zelfmoord in zee ge lukkig verijdeld. De wacht van kanonniers aan 'tSche- veningsche strand bemerkte een welge- kleede dame, die uit de duinen naar het strand afdaalde, een eind doorliep en, toen zij zich onbemerkt waande, recht streeks de zee inliep. Wel wierp de golf slag haar telkens terug, doch zij bleef herhaaldelijk tegen de golven inloopen. De kanonniers ijlden naar haar toe, grepen de weeneude, doornatte vrouw aan en leidden haar naar het sOranjehotel", vanwaar zij per rijtuig naar de stad werd vervoerd. De voedingstentoonstelling te Am sterdam heeft geen gunstige fiuancieele resultaten opgeleverd. De hoop, dat men met de helft van het waarborgfonds ad. f 100,000 het nadeelig saldo tusschen ont vangsten en uitgaven zou kunnen dekken, blijkt niet vervuld te worden. Er zal nog 25 pet. van de deelhebbers gevraagd moeten worden, zoodat pl. m f75,000 verloren is. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij arrest van Dinsdag bevestigd het vonnis der rechtbank, waarbij de dienst bode Petronella Braun ter zake van kin derdoodslag (zij had haar kind terstond na de bevalling in een put geworpen, tengevolge waarvan het later stierf) tot 18 maauden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Uit Bergen-op-Zoom meldt men, dat Dinsdagnacht aldaar de heer Adalbert de Bourbon, kapitein der infanterie, overle den is. Zooals men weet, beweert deze familie afstammelingen te zgn van Lodewjjk XVII. die, volgens hunne lezing, niet op jeug digen leeftijd in den „Temple" bezweken zou wezen. Hoewel zjj vurige verdedi gers van hunne aanspraken vonden en zeer sprekende Bourbonsche gelaatstrekken hnnne argumenten steunden, is het hun nooit gelukt hunne aanspraken in Frank rijk erkend te zien. De vermoedelijke moordenaar van de huisvrouw van Lambertus Verhoeven te Veghel is te Uden aangehouden. Hij is 50 jaren oud en venter in matten en tafelkleeden. Kort voor den moord heeft men hem in gezelschap der vermoorde op den grooten weg gezien. Woeste tooneelen hebben Dinsdag weêr plaats gehad in Engeland's hoofd stad. 't Begon er mede, dat men opnieuw een volksbijeenkomst trachtte te houden op Trafalgar Square, welke de politie te voet en te paard evenwel wist te verhin deren, zoodat geen eigenlijke vergadering plaats had. De volksmenigte groeide in- tusschen steeds aan, en de politie had moeite om den doortocht vrij te houden. Er hadden verscheidene kleine botsingen plaats tusschen politieagenten en personen, die de menigte wilden toespreken. Twee personen werden in hechtenis genomen. De houding van het volk was dreigend. Nadat de menigte verjaagd was van Tra falgar Square, begaven zich ongeveer 2 duizend lieden naar Hyde Park, waar en kele socialistische redevoeringen werden gehouden. De sprekers verklaarden, dat men later naar Trafalgar Square terug zou keeren, als de politie moede zou zijn geworden van hare jacht op het volk. Na het aanhooren van redevoeringen in Hyde Park, heeft de volkshoop zich in optocht, met roode en zwarte vlaggen, door het park heen in westelijke richting begeven. Bij de Victoria Gate eehter vond de troep het hek door de politie gesloten. Bg de pogingen om het liek te openen, ontstond een heftige botsing. Het volk rukte ijze ren staven uit het hek en brak stoelen aan stukken, om aan wapenen te komen, waarmede het op de politie aanviel. Ver scheidene agenten werden ernstig gekwetst. Er werden eenige personen gevat, en ten slotte deed men het park door de menigte ontruimen. Zaterdag werd te Neufahrwasser bg Danzig de kapitein Johannzen, van een Zweedsch schip in hechtenis genomen, als verdacht dat hg zijn schip in de haven door het boren van gaten daarin, tot zinken had willen brengen, hetgeen echter tijdig verhinderd werd door den loods- kommandeur met behulp van twee loodsen en een in de haven liggende stoomboot. Olie bg stormweder. Bij den vree- iijken storm, die Zaterdag het geheele kustgebied nabg Duinkerken heeft ge teisterd, heeft men proeven genomen met olie om de golven te bedwingen. De resultaten waren meer dan bevre digend. Een boot met zakken olie in de plecht, in welke zakken gaatjes waren gemaakt, heeft niet de minste averij bekomen. Terwgl de matrozen bij zulk noodweer anders oogenblikkelgk doornat zijn, kwa men zg nu geheel droog weder aan wal. Reddingstoestel voor schipbreuke lingen. In het Westminster-aquarium hadden onlangs proeven met zulk een toestel plaats, die tengevolge hebben, dat deze toestellen bij de Engelsche marine algemeen toepassing znllen vinden. Op het dek van het schip worden die toestel len te zamen gelegd, zóó dat ze tot zit banken kunnen dienen, en wel voor ver scheidene personen. Het benedenste deel, de eigenlijke zitbank, bestaat uit twee door scharnieren verbonden afdeelingen, die voorzien zijn van bergplaatsen voor proviand. De zitvlakte en de rugleuning zijn uit latten gemaakt, en dit laatste deel zoo bewegelgk, dat het bg de uit elkander geslagen zitplaatsen met de oor spronkelijke bank een vlakte vormt. In het latwerk bevinden zich touwen, die nende tot bevestiging van den persoon, die zich op den reddingstoestel bevindt. Met weinig handgrepen is de bank in een vaartuig veranderd, hetwelk veel gemak kelijker in het water gelaten kan worden dan eenige boot, welke ook. Vier stooinbooten met katoen, in verschillende havens der Vereenigde Sta ten, zgn gelgktgdig in hrand geraakten voor een deel vernield. Men meent die brand aan boos opzet te moeten wijten. Te Rome kwamen in de vorige week 68 gevalen van cholera voor, waaronder 15 met doodelijken afloop. Als een voorbeeld van den overgrooten jjver van geneesheeren bg chol er a-ge val len, of wat zg daarvoor houden, verhaalt men het volgende: Een dame werd onlangs plotseling on gesteld, en een dokter dien men haalde, verklaarde bg den eersten oogopslag, dat de zieke cholera had in den ergsten graad en dat haar geval hopeloos was. Men moest haar echter ieder kwartier laudanumdrup- pels geven. Zgn voorschrift werd evenwel niet opgevolgd; maar door vlierthee en een paar andere huismiddeltjes genas de ziekte; de vermeende cholera-verschijnselen hielden op en zg viel in een gerusten slaap. Tegen middernacht werden de bewoners van het huis opgeklopt door de cholera- commissie, een dokter, twee opzichters en een paar doodgravers, die met den lijk wagen voor cholera-lgders de doode kwa men halen. Zij wilden haar wegdragen en gingen reeds aan het ontsmetten van het huis, maar staakten dat werk, toen hnn door de vertoornde huisbewoners vrij hardhandig werd beduid, dat het onnoo- dig was, en dat der gewaande cholera- lgderes niets anders gescheeld had, dan dat haar maag wat van streek was ge weest. Echt Amerikaansch. In een Ame- rikaansch blad, uitgegeven door de Duit- sche Evangelische-Luthersche Synode van Missouri, Ohio en andere Staten, wordt een nieuw soort van kerkelijk spel be schreven, dat sinds kort in het Westen uitgevonden is. Er zgn daar, volgens bedoeld blad, zeer vele spelen in ge bruik, waartegen ons Hollandsch kerke- lgk gevoel opkomt. Een der nieuwste spelen heet de ezelspartij. Het wordt beschreven als volgt: Aan de binnenzgde van den kerkmuur schil dert men een ezel met lange ooren doch zonder staart. Hierop worden aan de opzieners, zondagschool-onderwijzers en jonge dames, die, zooals van zelf spreekt, allen moeten mededoen, spelden en pa pieren staarten uitgedeeld. De een na den anderen wordt nu geblinddoekt naar den kant tegenover den geschilderden ezel gebrachtdrie malen wordt men in de rondte gedraaid en dan moet men den papieren staart door middel van de speld op de rechte plaats weten aan te brengen. Geschiedt dit op een verkeerde plaats, dan ontstaat er groote vroolijkheid. Aan de deur wordt entree geëischt en zoo wordt er geld voor de kerk gemaakt. Zulke gezelschappen worden in Chris telijke kerken gednld. Geen heiden zou den tempel zgner af goden op zoodanige wijze ontheiligen. Marine en Leger. De officier van gezondheid der 1ste kl. bij de zeemacht, dr. J. M. Korver, gedetacheerd te Lei den, wordt met 1 Nov. a.s. op non-activiteit ge- Bteld en vervangen door den officier van gezondh. der le kl. bij de zeemacht dr. C. J. de Bruyn Kops, terwijl met gelijken datnm de officier van gezondh. der le kl. bij de zeemacht W. Meyboom geplaatst wordt aan boord Zr. Ms. instructieschip Nautilus. Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, comman dant de kapt. luit.-t.-z. W. M. E. Bervoets, is Dinsdag van de uitoefening van politie toezicht op de visscherij in de Noordzee, alhier binnenge komen, met verlies van een gedeelte van het voortuig, ingeslagen boeg en meer andere schade, hebbende van 11 tot 16 dezer zwaar stormweer doorgestaan. Door het overslaan van den klui ver waren ter hoogte van Doggersbank twee man der equipage (matrozen) over boord geslagen en verdronken, zonder dat men pogingen tot hnnne hulp kon aanwenden. Zr. Ms. monitor 2e kl. Krokodil, commandant de luit. t. z. le kl. Hazenberg, is Dinsdag na afloop van de zomeroefeningen van de Zuiderzee alhier hinnengeloopen om buiten dienst te worden gesteld. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 18 dezer, wordt Zr. Ms. fregat „Evertsen", met den 16n Nov. a. s. buiten dienst gesteld en de kapt. luit. t. z. M. A. Medenbach eervol van het bevel over dien bodem ontheven. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Njord en Tyr, onderscheidenlijk onder bevel van de lnits. t. z. le kl. J. H. Kremer en jhr. J. C. L.Von 8chmidt auf Altenstadt, zijn van Amsterdam alhier aan gekomen, om alhier buiten dienst te worden ge steld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1