't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1534. Zaterdag 29 October 1887. Vijftiende Jaargang. [KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 55 m. Onderg. 4 u. 31 m. Zondag 30 Maandag 31 Volle Maan. NOVEMBER (Slachtmaand), 30 dagen. Dinsdag 1 Allerheiligen. Woensdag 2 Allerzielen. Donderdag 3 Vrijdag 4 5 HELDER, 28 October 1887. Naar men verneemt bestaat 't plan bij eenige huisschilders, om een vakver- eenigiug op te richten, tot onderlinge oefening. Dit plan gaat uit van J. Bakker, M. Tissing, J. Zoetelief en J. de Wijn. De contributie der leden zal worden aan gewend tot 't aanschaffen van benoodigd- heden, bij studie te gebruiken. Aan jongelingen, die 't schildersvak grondig willen leeren, moet de aangeboden ge legenheid, om zich, tegen storting van een kleine bijdrage te bekwamen, hoogst wel kom zijn. We vertrouwen, dat deze ver- eeniging wel levensvatbaarheid zal hebben en dat velen zich daarbij zullen aansluiten. Woensdagavond had 't aangekon digde concert in Musis Sacrum plaats. De opkomst van 't publiek was vrij be vredigend. Mevrouw J. de ReederBruske gaf blijk een uitstekende pianiste te zijn, zoowel in de door haar uitgevoerde piano solo's, als in 't accompagnement. De heer Jacques de Jong, solo-fluitist van Z. M. den Koning, hier reeds van vroe ger bekend, bracht, door zijn wegslepeud spel 't auditorium in verrukking, eerst in een ouverture van Schumann en later in »Le Babillard." Voor dien artist schijnt geen technisch bezwaar te bestaan. Met ge noegen maakten we kennis met den heer L. H. Meerloo, die op zijn instrument, de violoncel, een meester is en ruimschoots 't zijne heeft toegebracht, om 't genot van den avond te verhoogen. Bleek 't reeds in de Andante, Scherzo, Caprisioso" van David, dat de heer Louis de Reeder een violist van zeer goeden aanleg was, nog meer kwam dit uit in de Zigeuner Weisen" van P. de Sarasate, een stuk dat eigenaardige moeielijkheden oplevert; de dubbele tonen waren correct en de flagcolettonen klonken als glas. Met de grootste aandacht werd zijn voortreffelijk spel gevolgd. Dat de genoemde artisten door een da verend applaus ieder keer teruggeroepen werden, moet hun de streelende overtuiging geven, dat we hier aan Hollands noord punt ware kunst weten te schatten en te waardeeren. De heeren directeuren van Musis Sacrum hebben de voldoening aan liefhebbers en beoefenaars der muziek een aangenamen avond verschaft te hebben. Zaterdagavond geeft de Scherm en Gymnastiek-Vereeniging Oefening kweekt Kunst" een uitvoering in Tivoli, waarbij de hoofdafdeeling werkzaam zal zijn. We zijn overtuigd, dat 't niet aan bezoekers zal ontbreken, daar »0. k. K." steeds met een afwisselend en aantrekke lijk programma te voorschijn komt. Schipper A. Dijker, met de Texel- schen loodskotter No. 7 Woensdag uit d« Noordzee alhier binnengekomen, heeft, Kamperduin Z.O.t.Z., ongeveer H/s mijl op zee, drijvende aangetroffen een zwart geverfde sloep, onder den waterlijn met menie of roode verf bestreken en op den spiegel gemerkt H. C*. VI. Petten, 25 October. Alhier zjjn aangedreven een vleet en een voorschip, geladen met petroleum. IJmuiden, 25 October. De gezagvoerder van het stoomschip „Zingari", van Newcastle alhier binnen, rapporteert 28 Eng. mijlen N.N.W. van de pieren gepraaid te hebben een Spaansch stoomschip, met gebroken machine, be stemd naar Hamburg. Een sleepboot is ter assistentie vertrokken. Naar men verneemt is de stuurman W. Wijnstok aan boord van het Nederl. tjalkschip Maria, kapt. Mulder, den 9 October 11. van Delfzjjl naar Yarmouth vertrokken, door een golfslag over boord geslagen en verdronken. Men schrijft aan de Haarl. Crt. Als een bewijs van de groote bewege lijkheid van het zand aan de kusten en bij onze eilanden kan dienen, dat de voogd van het eiland Rottum genoodzaakt is, ongeveer 20 minuten meer oostwaarts een woongebouw op te richten, aangezien het tegenwoordige woonhuis niet veilig meer ligt tegen wegspoelen, door het verloopen van den grond. Moordaanslag te Amsterdam. Meermalen kan het des nachts op den Zeedijk te Amsterdam erg woelig wezen, en hebben vecht partijen plaats, waarbij de een of ander met be- bloeden kop moet afdruipen. Zaterdagnacht eohter is het er zeer har toe gegaan. Het „Vliegend Blad van Amsterdam" geeft daarvan 't volgend verslag: Een gezelschap Duitsche en Deensche matrozen, verblijf houdende bij Erichsen, Zeedijk No. 6, keerde uit het danshuis „Het Kristallen Paleis", Zeedijk 18, huiswaarts, doch werd op eens aan gevallen door een bende, bestaande uit omstreeks dertig personen, die men zou kunnen noemen „nachtelijke roofvogels". Dit zijn zoowel man nen als vrouwen van verdachte zeden, die er hun werk van maken, de zeelieden, die nu juist 's nachts om twee uur niet al te frisch meer zijn, van hun geld te berooven. Aanleiding tot dezen aanval was een kleine bot sing in „Het Kristallen Paleis", tusschen een zee man en een der zakkenrollers. Onmiddellijk werden door de laatsten de mes sen getrokken, en links en rechts hakken en hou wen uitgedeeld, dat het een aard had. Verscheidene personen werden min of meer ernstig gewond. Een hunner, een zekere Johan- nes Mattheus Symonsnegen-en-twintig jaren, scheepskok van beroep, gehuwd en vader van 2 kinderen, die te Rotterdam thuis behoort, doch bij Erichsen logeerde, ontving een messteek in den buik, zoodat de ingewanden te voorschijn kwa men. De man had nog de kracht, tot in huis bij E. te loopen, waar hij ineen zeeg. Een ander matroos, een zekere Julius Schuier, werd dermate toegetakeld, dat hij verhinderd was met de „Star of England", waarop hij aan gemonsterd heeft, de reis naar Cardiff te aan vaarden. De politie maakte onmiddellijk schoon baan, doch kon niet verhinderen, dat in de verwarring van het oogenblik de daders ontkwamen. De eerste zorg was natuurlijk voor de talrijke ge wonden. Per brancard werd de scheepskok naar het gasthuis vervoerd; de overigen maakten de reis te voet, en werden, na verbonden te zijn, weder huiswaarts gezonden. Verschillende perso nen werden gearresteerd. Het getuigenverhoor dunrde van 's nachts 2i tot Zondagochtend uur en werd door den com missaris Stork persoonlijk geleid. De rechercheurs Wolf en Hoogland waren den geheelen Zondag bezig met het opsporen der da ders, doch slaagden daarin nog niet. Twee personen/ zekere K. U., slagersknecht, wonende Sint Nicolaasstraat, en de H., wonende Hazenstraat, die als verdacht van medeplichtig heid in bewaring genomen werden, moesten, bij gebrek aan bewijs, worden losgelaten. De toestand van den soheepskok was hopeloos. 's Ochtends werden hem de H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Naar verzekerd wordt, is de man 's avonds te 9 uur overleden. Zondagavond bewoog zich op de plaats, waar het gevecht geleverd werd, voortdurend een groote menschenmassa, en dreigde het somwijlen tot een botsing te komen. De politie maakte te 11 uur met den wapenstok schoon haan en zorgde er voor, dat de orde niet verstoord werd. Nabij den vuurtoren te Schevenin- gen is Dinsdagochtend een heer in zee geraakt en vermoedelijk verdronken Uit de gevonden papieren bleek, dat de on gelukkige te 's-Graven hage woonde. Daar de wind NNO. was, dreef de drenkeling in de richting van den Nieuwen Water weg. Het lijk van dien heer, die Dinsdag nabij den vuurtoren te Scheveningen ver dronk, is bij Loosduinen aangespoeld. Uit Arnhem wordt gemeld dat ge- neraal-majoor J. C. J. Smits, commandant van het Koloniaal Militair Invalidenhuis te Bronbeek, Dinsdagnacht, ten gevolge van een longontsteking overleden is. De overledene bereikte den leeftijd van 76 jaar. Generaal Smits [was sedert de oprich ting commandant van het Koloniaal Mili tair Invalidenhuis op het landgoed Brons beek. Hij was voorts adjudant van Z. M. den Koning in buitengewonen dienst, ridder van de 3e kl. der Mil. Willems orde, ridder van den Nederl. Leeuw en grootkruis van de orde van den Eikenkroon, commandeur der orde van de Roos van Brazilië en ridder 3e kl. van de orde der IJzeren Kroon van Oostenrijk. Tegen 19 Febr. a.s. had generaal Smits eervol ontslag gevraagd en verkregen. Door Zijn Hoogwaarde, den Bisschop van Haarlem zijn benoemd tot pastoor der parochie van O. L. Vr. Onb. Ontvan genis, te Amsterdam, den heer Chr. F. Philippona; tot deken en pastoor te Schagen den heer M. P. Kreyns, en tot pastoor te Anna Paulowna den heer J. A. van Leeuwen, die kapelaan was te Voorburg. Een 20-jarige boerenzoon te Reuds- burg heeft zich door een sneltrein laten overrijden,omdat zijn tamelijk vermogende ouders weigerden toestemming voor zijn huwelijk te geven, met een lief en braaf, maar arm meisje. Men vond het hoofd van den armen jongen geheel van 't li chaam gescheiden. Drie dagen daarna werd 't meisje vermist; bij onderzoek vond men haar lijk op dezelfde plek, geheel verminkt; zij had 't voorbeeld van haar minnaar gevolgd. Tusschen de Ned. lucifersfabrikanten is een contract gesloten, waarbij bepaald is, dat slechts drie fabrieken, te Eindhoven, Amersfoort en Apeldoorn, zullen in wer king blijven. Te Renkum zal bij de groote stoom- papierfabriek der firma W. Sanders Tz., die in de laatste jaren door aanbouw van twee nieuwe fabrieken en een pakhuis van buitengewone afmeting, aanzienlijk is uitgebreid, thans nog een vierde fabriek worden aangebouwd voor de plaatsing van een nieuwe stoommachine. Iu deze in richting, thans de grootste in Gelderland, wordt dag en nacht gewerkt, om aan de vele bestellingen te kunnen voldoen. Op 1 Nov. e. k. zal de najaarsver gadering der Prov. Staten van N.-Holland te Haarlem geopend worden. Door de rechtbank te Arnhem zijn veroordeeld J. B. G. en diens huisvrouw M. J. K., wonende te Steenderen, ieder tot 3 jaren gevangenisstraf, ter zake van opzettelijke brandstichting. Een drama op Zee. Aangaande den moord op den Russischen schooner, waarvan wij in ons vorig no. reeds melding maakten, deelt de »Nati- onaltidendec nadere bijzonderheden mede, welke op het volgende neerkomen De stoomboot Morsö ontdekte kort bij de zuid oostelijke kust van Zweden een driemaster onder volle zeilen en met de Russische vlag halfstok als noodvlag. Op zijde van den schooner sleepte een boot vol water. Van de Morsö zag men op het achterdek van den schooner een man, half gekleed, die wenkte en om hulp riep. Toen men nader kwam riep hij in het Duitsch, dat de ge- heele bemanning vermoord was met uitzondering van hem en nog een man, op wien hij wees, en die met een touw om den hals aan den bazaans- mast gebonden was. Zoo spoedig mogelijk draaide de Morsö bij en werd een boot te water gelaten, waarin zich de stuurman en vier manschappen van de Morsö begaven. Reeds de eerste blik op het schip, dat Johannes heette, bewees, dat de man, die om hulp geroepen had, de waarheid ge sproken had. Uitgeput, was hij nu ineengezaktvoorhoofd, wang en beenen vertoonden wonden, door bijl slagen veroorzaakt. Langzamerhand kwam hij eehter zooverre tot zich zelf, dat hij een voor- loopige mededeeling kon doen van hetgeen er ge beurd was. Hij was vrij van de wacht geweest en had in de kajuit van den kapitein liggen slapen, toen hij 's morgens om 3 uur gewekt werd, doordien iemand in de kajuit kwam. Hij sloeg daarop eerst ge«»n acht, daar hij veronderstelde, dat het de kapitein zou zijn, maar gevoelde plotseling een hevigen bijlslag op zijn been. Hij sprong verschrikt uit de kooi, en zag toen den man, dien men nu op het scheepsdek gebonden zag, voor zich staan, tot een nieuwen aanval gereed. Deze bleef ook niet uit; er onstond een w hopige strijd tusschen de beide mannen, waarin de stuurman de bovenvermelde verwonding ont ving, Eindelijk gelukte het hem echter, zijn aan valler uit de kajuit te dringen, doordien hij hem dreigde met een revolver neer te schieten, indien hij de kajuit niet verliet. Een oogenblik had de stQurman rast in de ka juit, maar ook slechts een oogenblik, De ruit van den koekoek werd stuk geslagen en een bootshaak, aan welks einde een mes gebonden was, werd door de opening gestoken, en eenige vergeefsche pogingen van den moordenaar, om den stuurman te treffen, werd een derde poging gedaan. Kort daarna werd nl. eenig touwwerk door de stukgeslagen rnit gestoken, hetwelk, naar de luoht te oordeelen, die er van uitging, met petroleum gedrenkt was. Bijna te gelijkertijd werden spijkers in de kajuitsdeur ge slagen, en de stuurman, afgemat door bloedver lies en verlamd van schrik, was een oogenblik bedacht, allen weerstand op te gevenmaar ten slotte zegevierde de zucht tot zelfbehoud en het gelukte hem met boveumenschelijke inspanning door den koekoek heen het dek te bereiken, ach ter den misdadiger te komen en dezen met een knuppel, dien hij op het dek vond, eenige slagen op het hoofd toe te brengen. De moordenaar zakte ineen en de stuurman, zelf op het punt neder te vallen, verzamelde al zijne krachten, sleepte den boosdoener naar de bazaansmast, waar hij hem met een touw om den hals en de handen op den rug vastbond. De stuurman bracht nu eenige verschrikkelijke uren door; de moordenaar beproefde onophoude lijk zich van zijne boeien te bevrijden, en indien dit gelukte vóór er hulp kwam, wat zou de uit geputte stuurman beginnen Daar kreeg hij een stoomboot in het zicht, welke hij meende, dat hem wilde naderenmaar deze hoop verdween spoedig, toen hij de boot van koers zag veran deren. Met aanwending van zijn laatste kracht had hij kort daarop de Morsö aangeroepen en op het oogenblik dat de stuurman met zijn man schappen aan boord van de Johannes kwam, was het den moordenaar gelukt, zijne handen vrij te maken. Deze werd nu door de bemanning der Morsö bonden en met den stuurman aan boord ge bracht, terwijl de Johannes op sleéptouw naar Kopenhagen werd genomen. De eenige beweeg reden tot den zesvoudigen moord zooveel is met zekerheid bekend moet de zucht zich te verrijken geweest zijn. Hij heeft althans vóór hij de lijken in zee wierp, ze van alle voorwerpen van waarde beroofd, zoo bijv. van de ringen, het horloge en den ketting van den kapitein, ja zelfs van de laarzen, die de kapitein aanhad, toen de moord plaats greep. Uit Moskou wordt gemeld, dat elf ambtenaren der geheime politie, die in verstandhouding waren met een bende die ven, naar Siberië gezonden zijn. Een hun- is de kolonel Mouravieff, die het hoofd was van de geheime politie. Dezer dagen was prins Von Bis- rnarck licht verkouden. De geneesheer te Friedrichsruhe werd om raad gevraagd. Hij adviseerde dat de Rijkskanselier een Russisch bad zou nemen. »Dit zou" antwoordde prins Yon Bismarck »in de tegenwoordige omstandigheden niet raadzaam wezenik zou aan een Ro- meinsch bad de voorkeur geven". In een kolenmijn bij Newcastle is brand ontstaan op een oogenblik dat 30 werklieden in de mjjn waren. Slechts 3 van hen konden zich redden en 3 werden met ernstige brandwonden bedekt, doch de overigen verloren allen bet leven. Een vermakelijke hoedenstrijd is de vorige week met een verschijning voor den Berlijnschen politierechter behandeld. Een kapper wordt op straat aangehouden door een koopman, met de woorden: „Daaris de dief van mijn hoed". De kapper ont kent; de ander houdt vol er komt een omloop om de kijvenden, die handgemeen werden, maar weldra door een politiea gent werden gescheiden en voor den com missaris gebracht. Daar verklaart de kap per, dat hij inderdaad eens anders hoed op had, maar alleen omdat zijn eigen hoed een splinternieuwe hem in het kof fiehuis van A. ontstolen was. „Neen", zegt de koopman, gij hebt mijn hoed mee genomen uit het koffiehuis van B". Daar ben ik niet geweest verzekert de kapper. De commissaris zendt naar den koffiehuishouder A. Deze verhaalt, dat werkelijk de kapper deu vorige avond ten zijnent was geweest en bij het heengaan zijn nieuwen hoed gemist had. Alle aan wezigen zetten toen op zijn verzoek hun hoeden op en er bleef één over, een vrij redelijk uitzienden, dien de kapper uit nood had meegenomen. Dat was de hoed van den koopman, die hem zelf in het koffiehuis van B. vermist had en zich met een geheel versleten deksel had moeten tevreden stellen. Blijkbaar had de eige naar van dit laatste eerst bij B. den be.- teren hoed van den koopman meegenomen en, daarna bij A. gekomen, den nieuwe van den kapper nog meer naar zijn smaak gevonden. De beide gefopten dronken hun twist af, maar hun vechtpartij op straat kostte hun elk 2 mark boete! Bij de voortzetting der ontgravin gen te Pompeji heeft men dezer dagen een zeer merkwaardige ontdekking gedaan. Er is een houten kist uit de aschlaag te voorschijn gebracht, gevuld met heelkun dige instrumenten. Velen daarvan wjjken zeer weinig af van de werktuigen, nog he den ten dage in gebruik bij heelkundigen. Van den rijkdom en den kunstzin der voormalige bewoners der bedolven stad zijn tevens nieuwe bewijzen aan bet licht gebracht gedurende de jongstverloopen da gen. Behalve een aantal gouden lijfsie raden zijn gevonden, naar de mededeeling der Frankf. Zeitung, vier groote zilveren urnen, acht wijd geopende vazen en vier schalen, allen van zilver, rijk versierd met lofwerk en figuren van dieren, benevens een marmeren beeldhouwwerk, voorstel lende Jupiter, gezeten op zijn troon,'twelk wegens de voortreffelijke bewerking hoog verdient te worden geroemd. Verwaarloosd hoesten of niet in acht genomen heeschheid kan bij verdere ontwikkeling gezondheid en leven in ge vaar brengen. Men gelieve dit destemeer in acht te nemen, daar een tijdig gebruik van den sedert 21 jareu bij hoest, heesch heid, hals-, borst- en longlijden, door autoriteiten der wetenschap als onover troffen erkenden, geneeskundig aanbevolen echten Rijnlaudschen Druiven-Borstbonig van W. H. Zickenkeimer, te Mainz, elk gevaar uitsluit. Dit kostelijk Druiven- praeparaat, een extract efficace uit edele rijnlandsche druiven, werkt verzachtend, slijmoplossend, tevens bij uitstek voedend en versterkend. Na 't gebruik bespeurt men een aangenaam gevoel in 't geheele lichaam, de stem wordt klaarder, helder der en 't ademhalen levendiger en elas- tieker. (Zie verder de annonce in het nommer van heden.) Ingezonden Geachte Redacteur! In bijna alle bladen lees ik tegenwoordig; over „oliegebruik op zee." In uw blad wordt 'emeld, dat ruim 25 jaren geleden dit raiddel reeds op sommige Nederlandsche loodsvaar- tuigen in toepassing werd gebracht. Verder, dat het niet onmogelijk is, dat dc vinding wel aan onze eigene zeevaarders te danken is. Dc vinding moge nu niet zoo oud zijn als de weg van Kralingen, ik kan u echter ver zekeren, Mijnheer de Redacteur, dat 't ruim 55 jaren geleden is, dat wij olie tegen den golfslag gebruikten. Het was op mijn eerste reis naar Java, met het schip „Prinses Ma- rianne," kapt. Admiraal. De olie werd met zand in zakken gedaan en zoo druipende bui ten boord gehangen; 't middel hielp perfect. Of 't middel vroeger gebruikt is, weet ik niet, maar als nu ieder zijn herinnering raad pleegt, kunnen we eindelijk tot de ontdekkiug kómen, wie 't oliegebruik 't eerst heeft toe gepast. Met de plaatsing zult ge zeer verplichten, Mijnheer de Redacteur, uw abonné, tevens oud-gezagvoerder, Helder, 26 Oct. 1887. N.N. Marine en Leger. Een gedeelte der meest geoefende zeemillcienB van Zr. Ms. fregat Evertsen is reeds met on bepaald verlof vertrokken. Aan den bij 's rfjks marinewerf alhier dienen den conserveerder C. Schriel, is een gouden me daille met f100 gratieficatie toegekend wegens 36 jarigen trouwen en eerlijken dienst. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat, te be ginnen met 1 Januari 1888, de gagamentec van gewezen militairen van het leger in Ned. O. en W.-Indië door het departement van koloniën niet meer zooals tot dusver na afloop van elk kwar taal, maar in den aanvang van elk kwartaal, zul len worden betaalbaar gesteld. Er is dus voor de gegageerden geen reden meer om zich voorschotten op hnnne gagementen te doen geven, tegen beleening van hunne gagements-ak- ten, daar zij voortaan het hun toekomende bedrag rechtstreeks van het gouvernement kunnen ont vangen, omstreeks denzelfden tijd waarop zij tot dusver van anderen, tegen betaling van renten en kosten, een voorschot tot dat bedrag ont vingen. De luits. t. z. Ie kl. Q. J. Sluyterman, P. C. W. Vandevelde en A. L. v. d. Moolen, die der 2e kl. J. E. J. Eybergen en W. J. Umbgrove, de offic. van gez. 2e kl. bij de zeem. R. Willcm- sen, en de offic. v. adm. Ie en 2e kl. J. C. Kluyt en O. Willemstijn, allen dienende a. b. v. Zr. Ms. fregat Evertsen, worden met 16 Nov. a. s., op non-activiteit gesteld. Met dienzelfden datum worden de kapt. der ma riniers J2. A. G. de Petit, de le luit. J. M. Rip- ping en de 2e luits. J. Copiua Peereboom cn G. Faassen, mede dienende a/b van genoemden bo dem, ter beschikking gesteld van den comm.van bet korps mariniers, terwijl de luits. t. z. 2e kl. P. Heyning en F. W. Planten, gedetacheerd en geplaatst worden eerstgenoemde te Willemsoord, en laatstgemelde a/b Zr. Ms. wachtach. aldaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1