't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1538. Zaterdag 12 November 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DEB WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOÏÏT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 4 u. 8 m. NOVEMBER (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 20 m. Onderg. Zondag 13 Maandag 14 Dinsdag 15 Nieuwe Maan. "Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 HELDER, 11 November 1887. Woensdagavond gaf de zangschool >Euphonia" hare jaarlijksche uitvoering, onder directie van den heer W. Kuijk, in 't lokaal »Tivoli." Tal van belang stellenden was opgekomen. De voorge dragen stukjes werden met genoegen gehoord en inzonderheid 't lied van »De tien kleine Negertjes." Tot slot voerde men op de operette »Roza, de schoone slaapster in het bosch.'' In 't algemeen kweten de jeugdige zangers zich goed van hunne taak; maar in 't bijzonder hebben we een woord van lof over voor prinses Roza en de kleine fee. De costumes, waar mede de hr. H.W.Nieu- wenhuis was belast, zagen er frisch en doelmatig uit en bet noodige decoratief was verdienstelijk door den beer J. P. Valter vervaardigd. Na afloop werd den directeur, namens de leerlingen, ter berinnering aan bet 25-jarig bestaan van »Euphonia," onder 't houden van een gepaste toespraak, een bril met gouden montuur en een gouden ring vereerd. Om misvatting te voorkomen, om trent bet zangkoor dat bij de 50 jarige herdenking van de stichting der O. R. cath. kerk eenige nommers zal uitvoeren, maakt men ons opmerkzaam dat dit door bet zangkoor der O. R. cath. gemeente geschiedt. In ons vorig no. stondeen zangkoor. Van nu af zal bet kiesdistrict Alkmaar slechts één lid naar de Staten- Generaal afvaardigen. De nieuwe kieswet bepaald Helder tot een hoofdkiesdistrict, onder welke de volgende gemeenten res sorteerenTexel, Vlieland, Terschelling, Wieringen, Anna Paulowna, Zijpe, Cal- lantsoog en Petten. Het nieuwe kies district Helder zal ook niet meer dan één vertegenwoordiger ter Kamer afzenden. Het plan dat bestond om tegen 1 Februari a. s. de mariniers in hangmatten, in stede van, gelijk de manschappen bij bet leger, in bedkribben te doen slapen, wordt ter wille der kosten niet uitgevoerd. De commissaris van politie alhier bericht, dat sedert 26 Oct. jl. wordt ver mist H. G. Nieuwenhuijzen, gediend heb bende als zeemilicien aan boord van Zr. Ms. fregatschip »Evertsen", te Willems oord. Hij zou dien dag van bier naar Utrecht zijn vertrokken, doch is ten huize zijner ouders aldaar niet aangekomen. Bij zijn vertrek van boord was hij ge kleed in de uniform van zeemilicien. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. De commissaris van politie voornoemd verzoekt bij eenige ontdekking onmiddel lijk bericht. De Nederl. bark Albatros, kapt. Kou- denburg, van Sundsvall met hout naarHar- lingen bestemd, is bier Woensdag met ge- knakten grooten mast binnengekomen. Het Nederl. barkschip Brouwershaven, kapt. Boer, is hier Woensdag met lekkage, verlies van de deklast en gescheurde zeilen, van Sundsvall binnengeloopen. Men meldt ons als zeker, dat eenige werklieden van 's rijks werf te Amster dam, tijdelijk naar hier overgeplaatst wor den, wegens gebrek aan handen voor bet gereedmaken der in dienst te stellen schepen alhier. De marinier 3de klasse W. M., die te New-Tork van Zr.Ms. stoomschip Ko ningin Emma" deserteerde, heeft zich Maandagavond aan de marinewerf te Am sterdam terug gemeld. Men schrijft ons van Wieringen: Den 7en dezer had de ter-aarde-bestel- ling plaats van den schipper, die den 31en October in de Noordzee zoo jammerlijk bet leven verloor. De WelEerw. Zeer Gel. Heer A. Hage hield een lijkrede en wees op de goede hoedanigheden van den jeug digen schipper, die de steun van zijn ouders was. Spreker schetste met krachtige trekken bet leven van den zeeman, boe zuur bet brood verdiend wordt door diege nen, die dagelijks met de golven moeten kampen, om bun bestaan. De deelneming in bet gehucht, waar de ouders van den schipper woonden en vanwaar hij werd begraven, was zeer groot. Meer dan honderd menscben, zoowel vrouwen als mannen, jongelingen en jon- gedocbters, volgden bet lijk tot aan 't graf. De rechtbank te Amsterdam, kamer van strafzaken, veroordeelde Dinsdag Eli- sabetb Boon, die baar minderjarig kind bad onttrokken aan de plaats waar bet op bevel des vaders vertoefde, tot 14 dagen gevangenisstraf. /Vit* De reeder A. Hoogenraad te Sche- veningen, beeft officieel bericht ontvan gen, dat, volgens rapport van den schipper Molendijk, van de logger M. A.", den 7n November jl. op 54° NB. ter hoogte van Doggersbank drijvende is gezien de Scheveningsche bom 55, genaamd Argo", verlaten, vol water, en met de noodvlag in top. Woensdag ontving de beer Hoogenraad, eigenaar van deze schuit, nader bericht dat de uit 9 man bestaande equipage door een anderen logger zou zijn opge nomen. Hoewel men de logger en de equi page reeds te Vlaardingen verwacht bad, is tot dusver nog geen bericht omtrent bare aankomst ontvangen. Dinsdag-nacht is na een vreeselijk lijden van eenige maanden in de strafge vangenis te Leeuwarden overleden de be ruchte Cesar Timmermans, aldaar opge sloten wegens den gruwzamen moord, in dertijd door hem gepleegd op de familie Van Oppen, te Maastricht. De veroordeelde leed aan kanker in den mond, en is aan de gevolgen daar van bezweken. Uit Amsterdam wordt gemeld GeneraalBooth, komende van Zwe den en Denemarken, leidde Woensdag een godsdienstoefening' van bet leger des heik, dat hem met geestdrift en een »leve de generaal!* begroette. Booth is lang, beeft een flinke houding en weelderigen baard en haardos, en een sympathieke stem. Alleen door een bij zonder teeken aan de jaskraag is hij van een gewonen heilsoldaat te onderscheiden. Na een verklaring te hebben gegeven van Jezus' last aan de elf apostelen predikt bet evangelie aan alle creaturen schetste bij het onstaan en het doel van bet heilsleger, niet voorgekomen uit per soonlijke eerzucht, maar uit medelijden met mede-zondaren, voor wier bekeering spreker eindigde in een vurig gebed. De orde bleef ongestoord de toegang was trouwens alleen voor genoodigden en leden opengesteld. De zoogenaamde generaal vertrok gis teren naar Londen. Tusschen de Omvalbrug en Schol- lenbrug, nabij Amsterdam, is Dinsdag avond een heer door een goederentrein van den Nederlandschen Rijnspoorweg overreden. Het lijk zat bij aankomst van den trein onder de locomotief vastgeklemd. In het directiegebouw der marine werf, tegenover de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, bad Dinsdag een droevig voorval plaats. Een dienstbode viel uit een raam der derde verdieping op de binnenplaats. Hoewel twee officie ren van gezondheid der marine bijna on middellijk hulp boden, gaf bet 16-jarig meisje kort daarna den geest. Dat iemand bniten zijn schuld in heel wat onaangenaamheden kan komen, is bekend, maar een dergelijk geval als Zaterdag op den Goudscben Singel te Rotterdam plaats had, zal zeker nog wel niet voorgekomen zijn. 't Is kwart voor twaalf uur, het regent dat het giet, betgeen mevrouw echter niet tegenhoudt, even een boodschap in de buurt te doen. Nauwelijks is zij weg of de meid, men weet bet, bad toevallig ook een boodschap in de buurt te doen, Zjj trekt de deur dicht, draait den sleutel om, zoo secuur mogelijk dus, en gaat weg. Even daarna komt mevrouw terug, maar kan met baar sleutel de deur niet open krijgendat was een lastig geval, want de regen stroomde van den hemel; nog eens beproefd en nog eens gepeuterd, maar er was geen verroeren aan. Daar komt de meid om den boek, ge lukkig (want bet was bier de plaats niet voor een standje") die zal er wel in kunnen, maar o, schrik, baar sleu tel is afgebroken; zij tracht echter toch nog met bet stompje bet slot open te wringen, 't helpt echter niets en dus spoedig naar den smid om bet te laten opensteken. De smid woont in de Goud- scbestraat, het zal dus wel een poosje aanloopen eer de meid terag is, en mevrouw gaat middelerwijl baar man te gemoet, die van bet kantoor moest komen koffie drinken. Deze komt echter van een anderen kant, vindt de deur in den toestand, zooals zijn vrouw ze heeft ver laten, kijkt naar boven, belt, belt nog eens, roept, (alles in den regen zonder scherm) verwenscbt misschien wel, en eindigt met even naar den smid te loopen, om bet slot te laten opensteken. Mijn heer is wijzer dan zijn wederhelft en loopt naar de Heerenstraat. Dit bad ten ge volge dat te kwart over twaalf mevrouw, de meid, mijnheer, vier kinderen die ook kwamen koffiedrinken) en twee smids knechts voor de deur stonden. Niemand van dit natte negental was echter in staat de deur te openen. Daar. komt een tim merman met een ladder voorbijhoera nu zonden de hongerige magen weldra gevuld worden De timmerman klimt vlug tegen de ladder op, schuift het raam open, klimt de kamer binnen, de trap af en bemerkt dat hij geen sleutel beeft meegenomen. Hij moet dus weer terug zooals hij is gekomen. Dit geschiedt, en vijf minuten over half een ging de familie doornat naar binnen om het tweede ontbijt te gebruiken. Wij meenen dat de meid, behalve bare boterhammen en koffie, ook nog wel iets hartigs zal ge kregen hebben Uit Amsterdam wordt gemeld: Behalve door de tegenwoordige en de voormalige verpleegden in bet Burger weeshuis werd de 100-jarige Daatje, Dins dag geluk gewenscht door beeren regen ten, door den prins von Reuss en een deputatie uit de vereeniging>Van Speijk". Vele lekkernijen en bloemen met toepas selijke versjes werden aan de jubilaris ver eerd. Te barer eer werden de kinderen W oensdagavond onthaald. Het voornemen bestaat om Zater dag namiddag a.s., omstreeks 2 uur, bet scbroefstoomschip Reiger", bestemd voor de marine in Nederl.-Indië, te Feijenoord te water te laten. De Haagscbe correspondent van de »Midd. Ct." deelt mede, dat dezer dagen een wetsontwerp tot regeling van den kin derarbeid bij den Raad van State zal in komen, zoodat het nog voor de afdoening van de begrooting de Tweede Kamer zal kunnen, bereiken, Men schrijft aan de »N. R. Ct." uit Driebergen van 6 November Nadat sedert 23 Juni op kerkelijk ge bied alles vrij rustig ging, en de hr. Bar- ger, geschorst predikant, niet van zich liet hooren, dan dat hij ijverig werkte voor de zaak der doleerenden, ontvingen dezer dagen kerkvoogden van hem een missive, waarbij hij voor zich en zijn ker- keraad voor beden en voor bet vervolg toegang tot de kerk eiscbte, terwijl hij daarbij tevens mededeelde, dat hij de ge hoorzaamheid aan de Synode had opge zegd. Het kerkgebouw werd dadelijk, daar men voor overrompeling vreesde, zoowel bij dag als bij nacht, streng bewaakt, terwijl de toegangen van ijzeren bouten werden voorzien. Dinsdagmorgen hadden zich een aantal personen velen gewa pend voor de kerk geschaard, om de doleerenden te weren. Gelukkig waagde de heer Barger het met de zijnen niet, een poging te doen om aan zijn voorne men gevolg te gevende verbitterde me nigte, die door zijn toedoen nu reeds ge- ruimen tijd van een eigen predikant ver stoken is, zou hem zelfs niet op bet kerkplein geduld hebben. Onder leiding van ds. Pikaar kon daarop de dienst ge regeld worden gehouden Dinsdagavond is de Keizerin Eugénie, reizende onder den naam van gravin De Pierrefonds, met baar gewone gevolg, te Amsterdam aangekomen. Te Groenloo is een nieuwe wijze van oplichterij in toepassing. Sommige lieden sturen tegen den donker hunne jongens op straat om, zoo zij er ontmoeten, bee ren tegen bet lijf te loopen en een pak slaag uit te lokken; begint de jongeheer nu een keel op te zetten, dan snellen zijn liefhebbende ouders toe en laten proces verbaal opmaken ter zake van mishande ling, doch laten zich den volgenden mor gen vinden voor een minnelijke schikking de beer is al big met wat geld van al den last af te komen, en de teedere va der laat zoontje beleefd zijn petje afne men voor meneer. De schade, door den jongsten storm aan de oester-industrie berokkend, is vol gens de Midd. Ct. veel grooter dan men aanvankelijk kon vermoeden en zien. Nog dagelgks doet men de treurige ontdek king, dat er een groote hoeveelheid oes ters, vooral zaaigoed, vernield, verdwenen en onder 't zand bedolven is. Hoeveel zeven er wegsloegen, is niet te zeggen. Van een persoon, die 108 gevulde ze ven staande bad, bleven er slechts 14 ge spaard, de andere werden ledig terugge vonden. Elke zeef hield 3 a 4000 jong goed in. Dakbazen 3 Dezer dagen kwam een broodjager met zijn vangst het IJ te Amsterdam over. De man klaagde. Er was bijna geen wild en wat er nog was, werd door de kruitvermorsende beer tjes uit de stad zóó schuw gemaakt, dat bet niet te benaderen was. ïMaar gelukkig zgn er nog mooie, vette dakhazen" bij ons in de buurt", mom pelde de man in zgn baard. Dakbazen", zei een jong heertje nieuws gierig misschien omdat bij wel eens een jachtgeweer in de hand had »dat soort ken ik niet". De broodjager antwoordde niets en lachte geheimzinnig. Maar een van de omstan ders zei toch leuk weg: »dat zgn van die bazen, welke de poelier altijd gestroopt in ontvangst neemt", waardoor het heertje nog even wijs bleef. Wat wel die dakhazen" zgn? Vlak in de nabijheid van bet tentoon stellingsterrein van 1883 bad een Fran- scbe kok zich gevestigd, wiens restaura tie, of laten we bever zeggen, wiens keu ken beroemd was bij elk, die van baas of hazepeper hield. En 't mooie van 't geval was: *dat de kerel al was aange vangen dit gerecht te schaftenlang vóór dat de jachttgd was geopend en daarmede voortging toen 't wild peperduur werd. Toen er geen bazen meer te koop wa ren, had die Franscbe kok nabij de ten toonstelling ze toch puik lekker in zgn restauratie. De concurrenten baalden de schouders op, probeerden of zijn knecht ook klappen wilde, maar waar de kerel zgn wild vandaan haalde, daar kwamen ze niet achter. Alleen zgn buisbaas ontdekte het ge heim, nadat de bekwame kok zijn voor- deelig zaakje had verlaten, toen het ten toonstellingsterrein ook eenzaam en ver laten was geworden. Op den zolder ach ter een beschot ontdekte de verbaasde eigenaar namelijk een verbazend groote hoeveelheid kattenvellen, door den behen- digen kok achtergelaten in het ledige buis. Dat waren misschien wel vachten van de keurige dakhazen", welke die kok of zgn medehelpers dagelgks aan de op ba- zenbout verlekkerde bezoekers van zgn café bad geschaft. (Vliegend Blad van Amsterdam). De proeven met bet nieuwe dyna- miet-kanon van luit. Zalinski te New-York zijn zoo uitstekend geslaagd, dat het Ame- rikaansche Gouvernement nu een stuk laat maken voor de kustverdediging, waar mede 2000 kg. dynamiet moet geworpen worden tot op een afstand van 2 Eng, mijlen, Eenigen tijd geleden beklaagde de eigenaar van een hotel van den eersten rang te Parijs zich bij de politie dat ver scheidene reizigers in zijn huis bestolen warentengevolge dezer verklaring werd door de veiligheidspolitie een wakend oog gehouden. Door een zonderling toeval werden de dieven ontdekt. Zondag-avond trad een agent in bur- gerkleeding een groot koffiehuis van den Boulevard binnen en bestelde iets, dat hem gebracht werd. Een »gar9on", die in zijn nabijheid stond, baalde een horloge voor den dag en bekeek bet geruimen tijd. »Ge hebt daar een zeer mooi horloge!" merkte een der bezoekers op, die bet uur werk zag. »Ja", antwoordde de ga^on, maar veel te mooi voor mg". Het is een geschenk van iemand, aan wien ik een dienst bewezen heb. »Ge zoudt bet misschien wel van de band willen doen?" vroeg de bezoeker. Als ik kan, ja antwoordde de ga^on. De agent der veiligheidspolitie bad dit gesprek echter afgeluisterd en terwijl men aan het onderbandelen was over den prijs, kwam hij tusscbenbeide, maakte zich be kend en verzocht den gar9on hem te zeg gen van wien hij bet horloge gekregen bad. Deze ontstelde en stotterde dat een Duitscher, Adolf Schmidt genaamd, die knecht in een groot hótel is, het horloge hem gegeven had. Onmiddellijk werd de gar9on in hechtenis genomen en spoedig met den door hem beschuldigden man ge confronteerd. Deze laatste bekende de rei zigers in bovenbedoeld hótel bestolen te hebbende gestolen voorwerpen bad hg daarna steeds aan den gar9on toevertrouwd, die ze trachtte te verkoopen. Een Amerikaan had een vrouw, die zich verheugde in een goede gezondheid en zulks ook door haar blozend voorkomen scheen te bewijzen. Zij begon evenwel op eens te kwijnen en vermagerde, of schoon zij voortdurend verzekerde zich wel te gevoelen. Eindelijk werd de hulp van een beroemd geneesheer ingeroepen, hoewel de gewone huisdokter zich daar tegen sterk verzette. Na verloop van eenigen tgd werd uit de diagnose opge maakt, dat de vrouw lijdende was aan de gevolgen van een arsenicum-vergifti- ging. Het vergif was gebezigd bij de ver vaardiging van een goedkoop stel valsche tanden, welke de vronw zich had aange schaft, ongeveer een week voordat zich bij haar de eerste ziekteverschijnselen vertoonden. Men had he' arsenicum in het email gedaan, om daaraan de schit terend witte kleur te geven, en nu hadden zich bij het kauwen deeltjes er van met de spijs vermengd en waren aldus in de maag gekomen, waar het vergif op ver raderlijke wijze noodlottige gevolgen zou hebben gehad, zonder de nog bij tgds verleende hulp. Het i> goedkoop duur koop" is hier dus weer bewezen. (Maandbl. tegen vervalsching). De ontdekking van 4 dynamiet-bom- men in de cel van den ter dood veroor deelden anarchist Lingg te Chicago, welke blijken te zgn binnengesmokkeld in een van een valscben bodem voorziene zeep- doos, beeft nadeelig gewerkt voor de ver oordeelden. Het aantal verzoekschriften, waarbij voor hen de clementie van den Gouverneur van Illinois wordt ingeroe pen, is verminderd. Daarentegen neemt het aantal dreigbrieven aan den Gouver neur, alsmede aan den rechter, die't von nis gewezen heeft, toe. Het blijkt, dat de ontdekking der dynamiet-bommen ge schiedde naar aanleiding eener pogiug, door een anderen veroordeelden anarchist gedaan, om zichzelven te vergiftigen door middel van laudanum. Deze poging was mislukt, doordien het gevangenisbestuur tijdig braakmiddelen aanwendde. Men vond een ledige flesch, en dit gaf aan leiding tot een doorzoeking van alle cel len. Het is nog onbekend, wat de anarchis ten met de dynamiet-bommen wilden doen, maar men acht het waarschijnlijk dat het plan bestond, op den dag der executie van de veroordeelden een ontploffing in de gevangenis teweeg te brengen. De ver oordeelden zgn naar andere cellen over gebracht en worden thans streng be waakt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1