't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1540. Zaterdag 19 November 1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING van den Raad der gemeente Helder, FEUILLETON. De Huichelaar. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. 3 u. 58 m. NOVEMBER (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 34 m. Onderg. Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 "Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Eerste Kwartier. HELDEK, 18 November 1887. We vestigen de aandacht onzer lezers op de aangekondigde tooneelvoor stelling, hedenavond door de N. Rotterd. Schouwburgmaatschappijonder directie van Alex. Faassen, in >Tivoli" te geven, 't Tooneelspel >S of Z," van den geestigen Justus van Maurik, is wel in staat de aandacht der bezoekers te boeien. Van verschillende kanten wordt daaraan door de pers groote lof toegezwaaid terwjjl de rollen in goede banden zijn. We ver trouwen, dat bet publiek ditmaal zal schitteren door zjjne tegenwoordigheid, om bij de ondernemers de lust tot wer kelijk goede voorstellingen levendig te houden. Woensdagavond opende Helder's Mannenkoor de rij zijner concerten voor dezen winter, in Tivoli. Onder leiding van den heer H. A. Egbers werd een tiental zangnummers ten gehoore gebracht. De solopartijen werden verdienstelijk ge- gezongen en de koren waren blijkbaar goed ingestudeerd. Bijzonder gunstigen indruk maakten >Leb wohl mein Vater- land", van Fr. Abt en Heimliche Liebe", van Resch. Een aangename afwisseling gaf de vioolsolo Fantasie Faust", van Gounod, waarin de heer Egbers opnieuw toonde, zijn instrument meesterlijk te be spelen. «Alla Stella confidente" voor viool, cello, orgel en piano, mocht inder daad als 't glanspunt van den avond worden beschouwd, daar 't herhaald applaus een da capo noodig maakte. Bljjkens een bij bet Dep. van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouv.- Generaal van Ned.-Indië, is den 6den dezer een aanval op Edi (Atjeb) afge slagen, waarbij de vijand een verlies van 51 gesneuvelden (waaronder de aanvoer der) bekwam, terwijl onzerzijds één ge wond werd. (St.-Ct.) Op de Landswerf te Amsterdam werden een honderdtal werklieden tijde lijk aangenomen om verschillende werken af te maken. Naar die inrichting alhier vertrokken van de werf te Amsterdam 16 personen, om mede te werken aan het voor de in- dienststelling gereed maken van enkele oorlogsschepen. (St.) Yoor de betrekking van onder wg- zeres te Koog aan de Zaan, hebben zich 61 sollicitanten aangemeld. Dravende Drankwinkels. Woensdagmiddag is te 's-Gravenbage in de Trèveszaal onderteekend de inter nationale overeenkomst tot beteugeling van den drankhandel op de Noordzee. De onderteekening geschiedde voor Neder land door den minister van buitenl. zaken, mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college van zeevisscherijen en voorts na mens Engeland, Frankrjjk, België, Duitsch- land en Denemarken door vertegenwoor digers dier Staten. De conventie strekt tot verbod van den handel van sterken drank, zoomede van ruil tegen viscbtuigen. en andere voor werpen. Kruisers zullen belast worden met bet opsporen van overtredingen. Marine. In het antwoord omtrent hoofdstak VI der 8taatsbegrooting verdedigt de minister van ma rine zijn beleid. Hij is zich niet bewust de noo- dige zelfstandigheid te missen „om met sommige verkeerde traditiën te breken en krachtig te streven naar vereenvoudigde organisatiën en naar het meest doelmatig gebruik der beschikbare mid delen, zoodat een maximum van weerkracht werd verkregen voor een minimum van uitgaven". Het zou, naar zijne meening, niet voor een verstandig beleid pleiten, indien de Regeering op eens, als 't ware, alles wilde veranderen, wat sinds zeer langen tijd bestond. Dergelijke her vormingen toch dienen immers geleidelijk eD zon der groote schokken te worden tot stand gebracht, wil men zich niet blootstellen aan voorbijstreving van het beoogde doel en aan verstoring van den gang van zaken. Desniettemin kan, zoowel uit deze begrooting als uit hetgeen op andere wijze bekend kan zijn, genoemden leden toch zijn ge bleken, dat de Minister niet schroomt zelfstandig in bestaande toestanden in te grijpen; de gewij zigde inrichting der begrooting, verschillende maat regelen betreffende het loodswezen en de werven, de meerdere oefening van het personeel buiten gaats, enz. kunnen daarvan nu reeds getuigen. Dat het eindcijfer der begrooting hooger is dan in de laatste jaren, is een gevolg van het reeds te lang uitstellen van den bouw van nieuw, aan de tegenwoordige eiscben voldoend oorlogsmate- rieël. Dat de quaestie der werven in haar geheel tot een verre toekomst moet worden versoboven, is niet overeenkomstig den wil of den wenseb des Ministers, doch een gevolg van de omstandigheid, dat de binnenlandsche vaarwegen niet geschikt zijn voor vervoer van verdedigingsvaartuigen,waar door, in het belang eener snelle mobilisatie der vloot, vooralsnog drie arsenalen noodig blijven. Het onderzoek dat wordt ingesteld naar de mo gelijkheid en de kosten van een werf aan de over zijde van het IJ te Amsterdam, bewijst intus- scben, dat de Minister in deze diligent is. Hij omschrijft nader de taak der zeemacht. Ofschoon blijvende verdedigen de noodzakelijk heid van een nieuw pantserscbip, acht de Minis ter, na de pertinente verklaringen in het verslag, betreffende deze kredietaanvraag, en na het door de commissie van rapporteurs geuit verlangen, om den bedoelden post terug te nemen, hoe leed bet hem ook doet en hoe ongaarne hij ook er toe overgaat, dat het onder de gegeven omstandighe den een misslag zou zijn dien post te handhaven. Bij nota van wijziging is die uit de begrooting gelicht. Hij veroorlooft zich echter op te merken, dat naar zijn bepaalde overtuiging zoodra moge lijk op de zaak behoort te worden teruggekomen. De Staatscourant van 16 dezer bevat een koninklijk besluit van 4 dezer, be treffende overmaking van gelden door middel van postwissels tussehen het rijk en zijne koloniën in W.-I. en omgekeerd. Het bepaalt o.a. het volgende: Postwissels tot een hooger bedrag dan van f 150 zijn niet toegelaten. Overmaking van meer dan f150 in de 8 dagen, door denzelfden afzender aan denzelfden geadresseerde, is evenmin ge oorloofd. Men leest onder de Indische be richten De Locomotief" schrijft uit Soerabaija De geheele equipage van de «Bandjer- massin," sedert hier terug, is reeds ver hoord, evenzoo de bemanning van de «Bromo" en van de verongelukte prauw, en moet eenparig door de opvarenden van eerstgenoemden stoomer verklaard zijn dat het sleepbootje, door het niet voeren van de voorgeschreven twee lich ten in top, de schuld draagt van die verschrikkelijke ramp. Men denkt dat de zaak in den loop van deze week naar den landraad verwezen zal worden. Van de beide nog vermist wordende personen geen spoor meer, niets hoege naamd, niettegenstaande, naar men be weert, een aanzienlijke belooning voor het vinden der lijken uitgeloofd moet zijn. Mevrouw de weduwe E. en mevrouw S gaan deze plaats verlaten, waar zij elk oogenblik herinnerd worden aan die noodlottige ramp, die der eerste een liefde rijk echtgenoot, der laatste haar eenigst kind, deed verliezen. Ds. Van Leeuwen heeft te Soerabaija in zijne preek herdacht het vreeselijk on geluk, dat op de reede aldaar plaats had. Treffend vooral, wordt in een brief aan de »Loc." gezegd, waren zijne woorden over den verdronken luitenant ter zee Groen. De kerk was buitengenwoon vol. Sterk vertegenwoordigd vooral was de marine, en het was den officieren en matrozen aan te zien, dat de vereering van de na gedachtenis van den officier Groen hun goed deed. Op den O. Z. Achterburgwal bij de Hoogstraat te Amsterdam is door den heer Ter beek, van New-York, een bier huis geopend, waar bij elk glas bier kos teloos een warm gerecht wordt aangebo den. Dergelijke free lunch, de eerste van dien aard hier te lande, is overal in de Ver- eenigde Staten zeer gebruikelijk. Op echt-Amerikaansch manier staat dan ook een zwart bord aan de deur, waarop met witte letters het schoteltje van den dag wordt vermeld. Des avonds wordt het warm gerecht door een gestoffeerd boter hammetje vervangen. Te Aubel bij Gulpen wordt in het armhuis een jongedochter verpleegd, die in de vorige maand den ouderdom van 105 jaar bereikte, nog flink van gestel en in het genot van een goede gezondheid is. Dinsdagavond liepen eeuige socialisten in de Gouvernestraat te 's Hage te zingen. Spoedig kregen zij een troepje jongens achter zich, dat steeds aangroeide. Uit dien hoop jongens werd met steenen en vuil naar de socialisten geworpen, terwijl voortdurend de kreten: «Oranje boven!" en »Weg met de socialen!" werden aan geheven. De socialisten verweerden zich niet, maar zochten zoo spoedig mogelijk een wijkplaats. Een hunner had een steen in het aangezicht gekregen en bloedde dientengevolge hevig. Te Loosdrecht heeft zekere vrouw S. H., met eenen minnaar de echtelijke woning verlaten, het aanwezige geld, klee- dingstukken en eenige haren man toebe- hoorende voorwerpen medenemende, en hare 3 kinderen, waaronder 1 van eenige weken, in deerniswaardigen toestand ach terlatende. Wat een groote uitvinding kan op brengen, vinden wij vermeld in de ge schiedenis van het staal door I. S. Jeans. De patenten, door Bessemer genomen op zijne verbeterde mauier om staal te ver vaardigen, brachten hem persoonlijk de ronde som van 13 uiillioeu gulden op. Dit is evenwel niet alles. De Bessemer Maatschappij beeft, na een bestaan van 14 jaren, hare fabrieken, die menigmaal waren vergroot, verkocht juist voor 24 malen het bedrag van 't geheele aandeelen- kapitaalbovendien heeft de gelukkige aandeelhouder iu deze zaak, in die 14 jaren aan dividenden en renten ruim 51 maal zijn kapitaal terug ontvangen. Kortom men kan rekenen, dat in elke 3 maanden van haar bestaan, gedurende die 14 jaren, met het oorspronkelijk ka pitaal een kapitaal is gewonnen re sultaat waarschijnlijk niet geëvenaard in de jaarboeken der industrie. Dinsdag heeft professor Von Berg man op zijn kliniek te Berlijn, een man van 50 jaren, die dezelfde ziekte had als de kroonprins, de helft van het strotten hoofd weggenomen. De operatie gelukte volkomen. Meer dan 100 belangstellenden woonden de operatie bij, o.a. ook dr. Moritz Schmidt, die nog te Berlijn vertoeft. De schade, door den brand van het Ministerie van landbouw te Brussel ver oorzaakt, wordt op f 200,000 geschat. Bij het blusschingswerk werden een luitenant van de brandweer en een spuitgast gewond. In de steenkoolmijn Gneisenau, onder Dortmund, heeft Maandag een ontplof fing plaats gehad, waarbij twaalf man gedood, één zwaar en twee licht gekwetst werden. Te Würzburg is een woekeraar, die op schandelijke wijze in geldnood ver- keerende studenten had afgezet, tot vier maanden gevangenisstraf, 1000 Mark boete, twee jaren verlies van eer en de kosten van het geding veroordeeld. op Woensdag 16 November 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Nadat de Voorzitter deze zitting, die, behalve door den heer Janzen, door alle leden wordt bij gewoond, geopend heeft, worden de notnlen der beide laatstgehouden zittingen voorgelezen en goedgekeurd. De geloofsbrieven, ingezonden door het nieuwgekozen Raadslid, den heer B. Franken, worden onderzocht door eene Commis sie, bestaande uit de heeren Maalsteed, V- Neck en Korver. Op voorstel dier Com5$£hB worden die stnkken goedgekeurd en woru toelating van den heer Franken besloten- - Door B. en W. worden den Raad aangeboden de begrootingen van ontvangsten en uitgaven voor de gemeente, het Algemeen Weeshuis, het Burgerlijk Armbestuur en de dd. Artillerie Schut terij, alle voor het dienstjaar 1888. Deze stuk ken zullen nu in de afdeeliugen van den Raad worden onderzocht. Als leden der Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs in deze gemeente worden herkozen de heeren J. W. Hat- tinga Raven en mr. J. D. van Kuijk en wordt, ter vervanging van den heer J. C. Jansen ge kozen de heer W- Bakker Hz. Met 11 stem men wordt benoemd tot onderwijzeres aan de school No. 7a. mejuffrouw C. W. Veldhuizen- Op mejuffrouw D. E- Duval werden 4 stemmen uitgebracht.- Op hun daartoe gpdaan verzoek worden respectievelijk met 1 December eu 1 Januari a. s-, eervol ontslagen de onderwijzer K. Bouma en de onderwijzeres A. Verhey. In behandeling komt daarop een voorstel van ded heer Korver, om den eigenaren van per- ceclen in s-raten, die veel op modderpoelen ge lijken, gelegenheid te geven van hunne belang stelling en medewerking in het tot stand komen van een behoorlijk plaveisel te doen blijken, door het deponeeren eener bijdrage in de kosten, ten kantore van den Gemeenteontvanger. Dit voor stel wordt door den heor Korver behoorlijk toe gelicht, en verdedigd met het oog op de onmo gelijkheid, dat de kosten voor die bestrating door de gemeente kunnen worden gedragen. De Voorzitter noodigt den Secretaris uit, voorlezing te doen van een rapport, naar aanleiding van het voorste' des heeren Korver opgemaakt, na een onderzoek daarvan in de vergadering der Commissie voor de Gemeentewerken. In dat rapport wordt het voorgestelde door den heer Korver ernstig ontraden, als niet liggende op den weg van het Gemeentebestuur. De Voor zitter stelt daarop voor de benoeming eener oom missie van nader onderzoek. Daartegen verklaart zich de heer Korver. Daartegen verzetten zich ook, maar op andere gronden, de heeren van Neck, over de Linden en Beukenkamp. Vooral de heer over de Linden dringt aan op het nemen eener beslissing, door stemming over de conclusie van het rapport van B. en W. Die conclusie wordt daarop aange nomen met 13 stemmen. De heeren Korver en Oudenhoven hielden zich buiten stemming. 't Voorstel van den heer Korver, tot wijziging van't Reglement van orde, wordt verdaagd tot eene vol gende zitting. Mededeeling wordt gedaan van een voorstel omtrent de aanduiding der toegezegde som van f 3000,aan de gemeente reinigingsdienst en de verhooging van dat bedrag met f 800,voor het bouwen eener woning voor den stalbaas. Eene levendige discussie volgt, waarbij de heer van Neck bezwaren oppert tegen de wijze, waarop de gelden voor den reinigingsdienst aangevraagd en verantwoord worden. Door den heer Maalsteed wordt een en ander herhaaldelijk verdedigd, 't Voorstel wordt ten slotte met 9 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Klik en Korver. 38 Vertaling van Gerrit J. Ze ging een verdieping hooger en klopte daar aan een deur, maar bleef, toen die ge opend werd, verrast op den drempel staan. Zoo netjes en gezellig had ze 't hier niet verwacht, en dat stemde de dame, die op netheid en orde zoozeer gesteld was, pleizie- rig. Met zichtbaar welgevallen rustte haar blik op 't schoone meisje, dat wel verlegen was opgestaan, maar toch de oogen niet neer sloeg. Wohlfarth was evenzeer verlegen bij dit onverwacht bezoek; maar bij verloor zijne be daarheid niet, maakte een buiging en verzocht de dame binnen te komen, terwijl hij zijne dochter influisterde, dv\t ze de beide kinderen buiten de kamer moest brengen. //Neen, neen!" zeide de generaalsweduwe snel, //laat de kinderen maar blijven. Dat zijn uwe kleinkinderen, nietwaar?" «Ja, mevrouw," antwoordde de oude man, terwijl Kaatje haar een stool aanbood, ze hebben hunne ouders vroeg verloren." z/Maar ze worden voor dat verlies door u en uwe dochter schadeloos gesteld." /»Ze zullen toch later beseffen, mevrouw, welk een verlies ze hebben geleden, want nie mand kan kinderen de ouderliefde vergoeden. En ik ben een oud manwie weet, hoe spoe dig ze ook mij verliezen zullen." De generaalsweduwe had de kamer nauw keurig in oogenschouw genomenzwijgend trad ze naar een werktafeltje, waarop eenig bor duurwerk lag. //Heeft u dat bouquet zelf geteekend vraag de ze. wJa, mevrouw; maar u moogt 't niet te streng beoordeelen," zeide 't meisje blozend. wMijn oordeel kan niet anders dan gunstig zijn; teekening zoowel als bewerking getui gen van talent en smaak. U arbeidt wel zeer vlijtig?" Op dat gebied niet, mevrouw, want 't huis houden en daarbg 4a kinderen nemen groo- tendeels mijn tijd in beslag." z/Dat laat zich begrijpen," zeide de dame, en zag de kinderen vriendelijk aan. «U werkt dan zeker 's avonds aan dat borduurwerk?" «O, neen, mevrouw! Na't middagmaal neem ik een boek uit onze kleine bibliotheek, of papa leest me iets voor uit een pas uitgeko men werk, en we praten en later over; papa wil niet hebben, dat ik mijne oogen beder ven zal." Dat is zeer verstandig van uw vader. Mag ik uwe bibliotheek eens zien?" 't Meisje opende zonder aarzelen een kastje. De dame kon niet nalaten hare tevredenheid te betuigen, toen ze de meesterwerken der klassieken daar aantrof nevens werken over geschiedenis of wetenschap, die ze zelf in vroeger jaren gaarne gelezen bad. Weldra was ze met Wohlfarth en Kaatje iu een leven dig gesprek gewikkeld en leerde hem kennen z/Wel, hoe gaat 't? Steeds tevreden? Werk als een wetenschappelijk en daarbij zeer be scheiden man. Juist had ze een boek weer op zijne plaats in 't kastje gezet, toen de ka merdeur driftig geopend werd en Alfred bin nentrad. Verwonderd bleef hij staan en op zijn gelaat stond bange verwachting te lezen; ook Kaatje keek de generaalsweduwe ver schrikt aan. De oude dame lachte, greep 't blozende meisje bij de band en zeide vriendelijk: «Lief kind, mijn zoon zou je gaarne tot vrouw willen, en daarom moest ik toch eerst een kijkje in je huishouden nemen. Ik heb hier alles zoo net en zindelijk gevonden, dat ik je gerust de zaak kan toevertrouwen. Wees me welkom als dochter, en wanneer je me nader leert kennen, hoop ik dat je me een weinig zult liefhebben." Met een kreet van vreugde vloog Alfred zijne moeder om den hals en zijne stralende oogen toonden haar, hoe gelukkig ze haar zoon had gemaakt. Toen nu 't meisje haar insgelijks omhelsde en de oude man haar met tranen in de oogen de hand drukte, werd 't haar wel aan 't hart en 't werd haar duidelijk, dat 't geluk harer kinderen zonneschijn op haar levensavond zou doen stralen. Ze bleef nog een half uurtje praten en nam toen afscheid. Bijna bad ze bare woning bereikt, toen Lotta Grundscheid de trap afkwam en haar voorby liep. Haar eigen geluk 9temde haar deelnemendze bleef staan en vraagde 't meisje hoe 't haar ging en hoe de zaak van haar vader stond. »'t Gaat me tamelijk wel, mevrouw," zeide 't meisje, dankbaar voor dat blijk van belang stelling; «ik heb voor den eersten tijd werk, en verder zal de lieve God me wel helpen." wEn je vader?" z/Hij is onschuldig; maar zijn lot zal af hangen van de getuigen, die tegen hem op treden. Bevestigen ze hunne verklaring met een eed, dan wordt hij veroordeeld." wEn wanneer komt de zaak voor?" wDe volgende week," zoo vermoed ik. wHeb je niets van je zusters vernomen z/Neen, mevrouw, ik weet alleen dat ze te Brussel zijnof ze daar gevonden hebben wat ze zoeken, dat weet ik niet." z/Arm kind," zeide de generaalsweduwe hartelijk, ff't moet je dikwijls bang te moede zijn, als je aan de toekomst denkt." //Thans niet meer, mevrouw. Als papa mocht veroordeeld worden, komt hij met een korte gevangenschap er af, zegt de advocaat. Ik zal dien tyd wel doorworstelen, en komt hij terug, dan zal ik hem bemoedigen en tot steun zijn; ik twijfel niet, of hij zal ook wel weer een betrekking krijgen." wDat is braaf en edel gedacht," zeide de dame, terwijl ze 't meisje de hand reikte. z/Kom me maar spoedig eens bezoeken; mis schien kan ik u den last wat verlichten, en dat wil ik gaarne doen." Lotta dankte haar en vervolgde haar weg. Pas had ze hoed en mantel afgelegd, of de dokter trad driftig de kamer in en vraagde met zijne gewone levendigheid maar niet te veel en vooral niet 's avonds 1" «Neen, neen, dat heb ik u beloofd. Heb maar geen zorg, want ik zal wel maat weten te houden. Brengt u goede tijding?" «Goed noch kwaad. Ik kom je maar even tjes opzoeken. Ik heb 't tegenwoordig druk en verbeeld me menigmaal een politiecommissaris te zijn, die een geheele bende misdadigers vervolgt." ffMet zulke dingen hebt u toch niets te maken iiWie weet? Aan de wieg is 't me zeker niet voorgezongen en daarom verwondert 't me somtijds, dat ik er zulk een geschiktheid toe heb." z/U zoudt immers weer aan de studie be ginnen?" «Dat is ook gebeurd. Maar nu komt er een stoornis, die mijne goede voornemens op den achtergrond schuift. Maar doen zal ik 't toch! Ik rust niet, eer ik werkelijk als dokter voor je sta en dan zal je me in al mijne glorie leeren kennen. Je hebt alzoo geen raad of hulp noodig?" «Op 't oogenblik niet," zeide Lotta lachend. «Dat wilde ik maar weten. Nu dan, lieve engel, vaarwel, tot morgen!" Hij stormde de trappen af, voornemens den Amerikaan te bezoeken, dien bij, helaas, nog geen goed nieuws kon berichten. Trots al zyn ijver, had hij 't verloren kind nog niet gevonden; alle sporen, die hy volgde, voerden hem terug tot 't pleegkind van vrouw Schunk; maar wat hielp een vermoeden, dat hy niet door bewijzen kon staven! Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1