't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1541. Woensdag 28 November 1887. Vijftiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. De Huichelaar. ATDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn HELDER, 22 November 1887. Vrijdagavond werd in «Tivoli" door de Rott. Schouwburg-Maatschappij, onder directie van A. Faassen, opgevoerd het geestige tooneelspel van Justas v. Maurik, getiteld: »S of Z." 't Publiek was vrij goed opgekomen en betuigde meermalen zijne ingenomenheid met t werkelijk nette en fijnbeschaafde spel. Sommige bezoekers maakten de op merking, dat het gemis van muziek de zaal somtijds een ietwat vervelend aan zien gaf. Het stoomschip »W. A. Scholten", kapt. Taat, Zaterdag 19 November, des ochtends te 7 uren van Rotterdam naar New-York vertrokken, met 160 passagiers en 54 man equipage, is, volgens bij de Noord- A merikaansche Stoom vaart - Maat schappij ontvangen telegram, 20 Novem ber des ochtends bij Dover gezonken door aanvaring met een onbekend gebleven stoomschip. Ongeveer vijftig der opva renden van de »W. A. Scholten" zijn ge red door het Eng. stoomschip »Ebro". Volgens nader bij de Nederlandsche- Amerikaansche Stoomvaart -Maatschappij ingekomen bericht uit Dover, is aldaar binnengekomen het stoomschip »Rosa Ma- ry", hetwelk rapporteert in aanvaring te zijn geweest met een onbekend ten anker liggend stoomschip. De masten van de »W. A. Scholten" zijn zichtbaar met laag water, zuid-oost van den Admiralty-pier van Dover. De lijken van den 2en hofmeester en van een kind der familie Schatsneider zijn te Dover aangebracht. Zondag in den vroegen ochtend is te 's-Gravenhage overleden de heer H. J. baron Taets van Amerongen van Wou denberg, generaal-majoor van den groo- ten staf van het leger, chef van het dienst doend Militair Huis des Konings en dienst doend adjudant van Z. M. Een schrik, tengevolge van een bin nenbrand van weinig beteekenis, die te zijnen woonhuize ontstond, en trouwens zeer spoedig werd bedwongenmaakte een einde aan zijn leven. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zjjn bij het koloniaal werfdepot aan genomen 218 Nederlanders en 102 vreem delingen, en werden 169 militairen van andere korpsen overgenomen. Aan handgeld werd f 125,000 uitbe taald. Op het eiland Vlieland worden geen bluschmiddelen gehouden. De gemeente van dat eiland schijnt te arm te zijn, om zich een spuit aan te schaffen. Gelukkig wordt er nagenoeg nimmer van brand gehoord. Een slachter te Ede had een kleine verwonding aan zijn arm na het slachten van een zieke koe, zwol zijn arm hevig op. Hij werd naar het ziekenhuis te Arnhem getransporteerd en zal zjjn arm wel moeten missen. Het Soerabaiasch Handelsblad be richt, dat de heer Musketier, die inder tijd den moordenaar van het zoontje des heeren Bogaert bij de politie aangaf, te Modjokerto een einde aan zjjn leven heeft gemaakt. Hij zat in een commensalen- huis aldaar te praten met eenige heeren, van wie enkele hem verweten, dat hjj zjjnen vriend De Jong had verraden zonder een woord te zeggen liep hjj het huis uit, den djjk op en de rivier in. Naar men verneemt, hebben er in de afgeloopen week in het arrondissement Breda twee kindermoorden plaats gehad. De justitie doet jjverig onderzoek. Zondagochtend is brand ontstaan op den Eng. driemast-schoener »Sthal- vard", kapt. Mc. Murtry, van Antwerpen naar Cork bestemd, geladen met zemelen en te Vlissingen ter reede liggende. De brand werd gebluscht door de stoomdon- keys van 4 sleepbooten. De schoener komt in de Vlissingsche haven. Ten bewijze misschien, hoe weinig waarde de veekooplieden tegenwoordig aan hun vee hechten, kan dienen, dat een zwart met wit gevlekte 1% jarige pink- stier, die den lsten November jl. na afloop van de wekelgksche veemarkt te Rotter dam onbeheerd is big ven staan en door de politie in bewaring is genomen, nog niet is opgevorderd geworden. Nog eentje Gisteren herdacht mejuffrouw Maria Kempe, weduwe Jan Knoppert, te Haarlem haar lOlen verjaardag. De oude dame is zoo gezond als een vischje Verleden week kwam een wagen met bruiloftsgasten door Oldenzaal rijden. Eenige baldadige jongens plaagden het vroolijke volkje en wierpen met zand en steenen, waarbij een vrouw zoodanig aan het hoofd gewond werd, dat ze dezer dagen aan de gevolgen bezweken is. De Weesinrichting" te Neerbosch heeft van den huize «Weldam" van Graaf Bentin ck 50 hazen ten geschenke gekre gen voor de weezen, die in de handen klap ten en jubelden van bljjdschap. De school te Nieuwebrug (Friesland) js Woensdagavond afgebrand. De leerlingen lachten in hun vuistje Dat zal niet goed afloopen! Studenten kunnen dikwjjls heel aardige grappen uithqlen, maar ook dikwjjls gaan zij de perken te buiten. Zoo schjjnt nu ook een Leidsch student gedaan te heb ben, die met mooie praatjes en mooie be loften een minderjarig meisje wist over te halen om met hem, student, zich te ver wijderen. En zoo geschiedde het, dat de jonge dochter geschaakt werd en dezer dagen het paartje ook in Den Haag ge zien is. De politie heeft de zaak in han den en stelde reeds een nauwgezet on derzoek in. Een landbouwer te Voorst had in zijn woning veel last van ratten en nam, om zich van die indringers te ontdoen, vergif, 't welk hij op brood smeerde. Het middel hielp wel, doch de boer ontdekte den anderen dag tot zjjn spjjt, dat een rat, in haar doodsangst in het varkenshok gekropen, door een der varkens gedeelte- ljjk verslonden was. Niettegenstaande het aanwenden van zoete melk tot genezing, stierf het varken twee dagen later. Uit Velsen wordt gemeld De beambte V. d. H., van den spoorweg over het Noordzeekanaal alhier, had Vrij dag-avond het ongeluk in het water te vallen. Alle pogingen, door zjjn collega aangewend om den drenkeling te redden, waren vruchteloos. De ongelukkige ver dween in de diepte. Hjj laat een vrouw en> zeven kinderen achter. Uit Amsterdam wordt aan de «Bon- ner Zeitung" het vrij onwaarschijnlijke bericht gemeld dat de Fransche Regee ring aan de onze een krachtige nota zou gericht hebben, om zich erover te bekla gen, dat te Dordrecht een Orleanistische samenzwering geduld is. De minister Heemskerk moet geantwoord hebben, het te betreuren, dat de graaf van Parijs mis bruik maakte van de Nederlandsche gast vrijheid. Siegmund Haber geeft in het „Berliner Ta- geblatt" den volgenden raad aan jongelieden, die aan een huwelijk denken. Een jonge man, die er ernstig over denkt om in het huwelijk te treden, kan niet beter doen, dan in den herfst door de straten te wandelen en de dames nauwkeurig op te nemen. Als ik een raad mag geven aan de jongelui, die een vrouw weDsehen, dan is het deze: „Kies u eene toekomstige echtgenoote uit die dames, welke voor de uitgestalde vensters der winkels blijven staan, en vooral moet ge uwe bijzondere aandacht vestigen op haar, die zeer lang voor een zelfden winkel kijken". Wanneer men daarop let, dan heeft men voor zeker den besten maatstaf voor het karakter, de neigingen en de levenswijze eener vrouw. Een jonge dame, die slechts een vluchtigen blik op de uitgestalde vensters van een mode- maaksteiswinkel werpt, maar daarentegen zeer lang staan blijft voor een linnengoed winkel, die moet ge tot echtgenoote nemen. Want zij zal eenmaal een vrouw worden, die bij ieder kleed dat zij noodig heeft, eerst nauwkeurig berekenen wil, hoe duur het te staan komt, wat de stof en de voering kosten, hoe duur de knoopen en de garneering zijn. En als het eenigszins mogelijk i9, dat zij op alles drie gulden besparen kan, dan zal zij het doen. Toeft een dame bij voorkeur voor een venster, waarop met groote letters geplakt staat: „Uitverkoop tegen verminderde prijzen", dan moet ge die vooral niet nemen! Zij zal haar gansche leven door niets dan prullen koopen, al leen omdat ze zoo goedkoop zijn, en die zooge naamde spaarzaamheid zal u duurder te staan komen, dan de grootste verkwisting van eenige andere. Als een dame gaarne langen tijd voor een boek winkel verwijlt, en de titels van de uitgestalde boeken aandachtig leest, neem haar danZij zal eenmaal een vrouw worden, die hare avonden liever tehuis aangenaam doorbrengt, door zich in een of ander boek te verdiepen, dan dat zij alle concerten, opéra's en soirees bijwoont. Zij, die soms een half uur voor de ramen van een kunsthandel stilstaat en vooral de photogra- phieën van opérazangers en acteurs bewondert, moet ge niet tot vrouw kiezenwant als ge niet zulk een knap uiterlijk hebt als de acteurs,waar mede zij dweept, dan zal zij n, wanneer ge een maal man en vrouw geworden zijt, altijd van ter zijde aankijken en zuchten. Een jonge dame, die voor een speelgoedwinkel stilstaat en onmogelijk van de mooi aangekleedde poppen scheiden kan, moet ge nemen! Want zij kent geen grooter genoegen dan met kinderen te spelen en hoopt later ook met hare eigen kleinen zoo te doen. Blijft een jonge dame als vastgenageld voor een tapisseriewinkel staan, neem haar nietWant zij zal de wanden en vloeren, de stoelen en so fa's, de tafel en kastjes, met niets dan hand werkjes bedekken, zoodat ge u nergens rustig en onbezorgd neder kunt zetten; het is niet gera den dat ge u gemakkelijk in een stoel neervlijt, want onmiddellijk zal zij u angstig toeroepen: „Pas toch op", ge hebt mijn mooien antima- casser totaal bedorven; neen, het is ongehoord, gij zijt geen goede dingen waard! Zij, die voor een modewinkel staat, zonder binnen te treden, neem die, want zij heeft de modellen aandachtig bekeken en in haar geheugen geprent, zoodat zij tehuis met een naaister alles uitstekend kan namaken. Den hoed, waarvoor zij in den winkel twintig gulden zou moeten be talen, heeft zij zelve voor de belft vervaardigd. Een jonge dame, voor wie het onmogelijk is een winkel, waar men een lootje in de loterij kan nemen, voorbij te gaan zonder een nommer uit te kiezen, neem die niet, want zij zal later het geld, dat ze om hare speelzucht te bevredi gen heeft gebruikt, op uw middagmaal uitsparen. Ge zult bij haar honger lijden. Haar, die gaarne voor een suikerbakkerswinkel staat, moet ge nemenWant bij voorkeur eet zij zelf iets fijns en zij zal wel zorgen dat 'smid- dags de kat niet met uw leege maag zal weg- loopen. De jonge dame, die den winkel van een hor logemaker voorbijgaat zonder een blik te werpen op de groote klok, die voor het raam hangt, moet ge niet nemen, want den eenen dag na den an deren zal ze u het eten te vroeg of te laat op tafel brengen. (Arnh. Ct.) Volgens de Avenir Mil. is een te Jena genomen proef met een bestuurba ren luchtballon volkomen geslaagd. De ballon, die den vorm had van een sigaar, draaide na opgelaten te zgn, verscheidene malen boven de Elbe, !en nam toen in rechte lijn zijn richting naar een dui delijk gemarkeerd punt. Daar aangeko men, keerde hij plotseling om en bewoog zich naar een aangewezen punt, insgeljjks in rechte lijn, en dit alles terwgl er een zeer sterke wind woei. De toeschouwers begroetten het slagen der proefneming met handgeklap en toejuichingen. Een vreeselijke familiescène werd de vorige week te Dantzig afgespeeld. Het gezin van den arbeider Soutowski zat aan het middagmaal, toen de vader een hevigen twist met zgn 15jarigen zoon kreeg, welke daarmede eindigde, dat de vader den zoon in de keel pakte en op den grond sleurde. De zoon wist een mes te grgpen en stiet dat zgn vader zóó diep in het onderlgf.dat de dood dadelijk volgde. De zoon werd in arrest genomen. Reeds vele malen heeft men mel ding gemaakt van den Spanjaard, die een schat bezit van een millioen, welke in ons land begraven ligt en dien hg aanbiedt te deelen met hem, welke tegen betaling van een in verhouding kleine som de gelegenheid verstrekt om den schat op te graven. Uit het gedurende twintig jaar en lan ger zoo vaak herhaalde aanbod moeten wij afleiden, dat de man hier te lande du pes maakt; zóó lang houdt men zulke schijnbaar onzinnige pogingen niet vol, als men er nooit eenig succes op heeft. (Arnhemsche Ct). Er is weder een 72-jarig man, Jean Wauters genaamd, te Brussel, een scha- penkooper. sedert 10 dagen op geheim zinnige wijze uit zijne woning verdwe nen. Hij was den 7n November met zgn bediende uitgegaan om een leverantie van schapen in ontvangst te nemen; die schapen zgn door den bediende verkocht en de opbrengst gestort in handen van een vertrouwde van den heer Wauters. Sedert dien tijd is deze verdwenen. Over die zaak hangt een zeer geheimzinnig NAAR AMERIKA. Amerika is 't tooverwoord, Waarover men zoo druk hoort praten; Daar liggen dollars langs de straten, Daar is 't weelde in Zuid en Noord. Amerika is 't wonderland, Daar vindt men het verloren Eden; Elk wenscht dien bodem te betreden, Waar 't goud reeds glanst aan 't oeverzand. Luilekkerland is niets er bg Men heeft, dit dient toch elk te weten, Een rij st-en-brg berg door te eten, En leeft er altijd even big. Amerika is 't vrij gewest, Daar lgdt men 't leven van een koning, Het is een land van melk en honing, En elk heeft het daar even best. Ja, zeker is 't een heerlijk land, Yoor hen, die hier met onspoed strgden, Yoor hen, die hier ontbering lijden, En heengaan met een ngvre hand. Amerika toch is het oord, Waar men moet werken, slaven, zwoegen, Zich naar het landsgebruik moet voegen, Waar slechts van arbeid wordt gehoord. Trekt vrij er heen, gij, die ontbeert, Gg, die wel wilt en ook kunt werken, Maar hier niets vindt. Gg zult ginds merken, Dat gg er vindt wat gij begeert. Maar wie slechts naar verand'ring haakt En hier bescheidenlijk kan leven, Moet zich maar niet op reis begeven, Al is de lust er toe ontwaakt. Een ei heeft voedingswaarde, maar Te dikwijls hoort men 't overschatten Dewijl het niet schijnt te bevatten Wat men wel denkt; zoo is 't ook daar. In 't Yankeeland, dat velen voedt; 't Geeft volop voedsel wie er werken, 39 Vertaling van Gerrit J. Hij was nu van plan de hulp der politie in te roepenmaar daarover moest hij eerst met den Amerikaan raadplegen, die zich schijn baar met zijn broeder en zuster had verzoend. Emma was met 't kind vertrokken en men sprak er in de stad over, dat Hubert Katern- berg van plan was zijn huis en winkel te verkoopen. De dokter meende daaruit te mo gen besluiten, dat zijn eerbiedwaarde zwager met stille trom wilde vertrekken. Er moest dus snel gehandeld en des noods de beide be driegers in hechtenis genomen worden. De huismeester stond voor zijne deur, toen de dokter hem voorbijstormde. //Hei, hei! riep deze;'" is er brand boven?" «Nog niet," was 't antwoord, terwijl hij in de snuifdoos greep, die Schlaumann hem voor hield. //Heeft u in 't achterhuis nog niets uit gericht //Neen. Vrouw Schunk beweert 't kind uit barmhartigheid opgenomen te hebben." z/Dat moet ze bewijzen." //Welke bewijzen kunt n vragen?" «Ik niet, maar de politie." z/En dan vraagt de politie, waarom u dat wilt weten en u krijgt er allerlei moeite meê. Ik heb hun de huur opgezegd en over een maand moeten ze verhuizen, daarmeê is de zaak uit." z/Bij Jupiter, u is een meester in 't huur- opzeggen!" spotte de dokter, 't Verwondert me maar, dat die dame daarover u de oogen niet heeft uitgekrabt. «Integendeel, ze bleef er heel onverschillig onder, want ieder heeft een hekel aan haar gekregen, sedert hare handelingen zichtbaar geworden zijn. //Jammer, we hadden haar in 't oor moeten fluisteren, dat mijn zwager waarschijnlijk de vader van 't kind is, dan zouden we misschien achter de waarheid gekomen zijn. Maar dat ik nu te laat, mijn waarde, en daarom ga ik naar de politie." Hoofdschuddend keek Schlaumann den dok ter na en fluisterde! «Domheid! Geen mensch bedankt hem er voor XVII. de bedrieger bedrogen. De smid kwam dien dag, schuimend van woede, van zijn werk thuis. Hij had met zijne kameraads in de werkplaats ruzie gekregen en was aan 't vechten geraakt. De baas had hem daarom gedaan gegeven. t Is zoo erg niet," troostte zijne vrouw, toen hij haar de zaak had verteld; we blg- ven hier toch niet." Schunk liet 't hoofd in de beide handen zinken en keek strak voor zich heen. 't Kind begon in een hoek te huilen, en nu werd hg zoo toornig, dat hg 't met alle kracht de brandewijnflesch naar 't hoofd wierp; die ge lukkig niet trof. //Zoolang we 't geld niet hebben, vrouw", bromde hij, is er aan de reis niet te denken. Breng dien huilebalk toch de kamer uit!" «Niet zoo driftig, klonk hare vermaning, terwijl ze de scherven opraapte en 't huilende kind een slag op den mond gaf. «Als je dat kreatuur geraakt hadt, zouden we kans loo- pen wegens moord gevat te worden." «Dat kan me, voor den duivel, niet sche len «En 't geld, dat we later door haar hopen te krijgen? Als ik dien vader de schuldbe kentenis van zijn broeder voorleg en hem ver tel, dat .dit geld 't zondenloon...." //"We zijn zoover nog niet!" «Maar we zullen toch zoover komen." «Zoolang Würfel de zaak in handen heeft, komt er niets van!" «Van avond is 't de laatste termijn," zeide zijne vrouw. //Würfel is nu bij den armvoogd en komt straks hier. Laten we afwachten, wat de gierigaard zegt." z/Wat zou hij zeggen? Dat we hemmetdie papieren niets bewijzen kunnen en dus naar den duivel kunnen loopen. Würfel is te dom voor zoo iets!" De vrouw gaf 't kind wat eten, waarop 't met een waren geeuwhonger aanviel. //Morgen ga ik er heen," zeide ze vastbe sloten, «en dan zal ik hem de hel eens heet stoken. Mij zal hij niet [bij den neus leiden. Ik zal hem vertellen, wat we hem bewgzen kunnen; mij zal hij zoo niet afschepen, en daarbij, we hebben in elk geval 't kind en de brieven van zgn broeder. Jc zult zien, die breken hem den hals. Morgenavond zal hij afdokken, dat beloof ik je!" //Hoeveel? vraagde de smid, en streek met de morsige hand over zijn gezicht. //Zooveel als ik uit hem pompen kan, altijd genoeg om in Amerika eenige jaren te kun nen leven. Ik heb dadelijk gezegd: Würfel vraag te veel." «Niet te veel, voor de slechte streken van den gierigaard. Maar teveel voor zgne gierig heid." w't Beste zou wezen, dat we hem den nek omdraaiden en dan alles inpalmden." «Ik zou er niets op tegen hebben," sprak 't wijf, als we maar wisten of hg al zijn rgk- dom in baar geld in huis heeft." Ze bracht 't meisje weg en zette een sober avondmaal op tafel, waarvan de smid, on danks zijne boosheid, rijkelijk zgn deel nam. wWe moeten spoedig van hier," begon 't wijf na een poos, want ze kijken ons tegen woordig op de vingers. De duivel mag weten, waarom ze zich allen met dat kind bemoeien; de een vraagt dit en de ander dat, en tracht te weten te komen, wie 't kostgeld betaalt." z/Die nieuwsgierige dokter steekt daar ach ter," zeide Schunk. wDat geloof ik ook; maar 't is bg hem geen bloote nieuwsgierigheid." «Wat is 't dan?" wDe armvoogd is zgn zwager en hij zou hem graag een proces aandoen." wWeet hij dan dat de armvoogd betaalt?" «Neen, maar wel dat hij dikwijls hier komt." «Laat de dokter zich voor mijne vuisten in acht nemen!" stoof de smid op. //Wat doet hg zich met mijne zaken te bemoeien!" «Hij heeft me reeds met de politie gedreigd, en 't is ook zijn bedrijf, dat Schlaumann me de huur opgezegd heeft, 't Zou niet kwaad wezen, wanneer we voor onze afreis eens met hem afrekenden. Maar we zouden er door in moeite kunnen komen." Eer de smid daarop kon antwoorden, trad Würfel binnen en zeide nijdig: «De duivel mag dien smeerlap halen! Vgf- tig thaler wil hg geven en geen penning meer!" Hij nam plaats en schonk zich, zonder vra gen, een glas brandewgn in. //Vijftig thaler!" herhaalde de smid driftig, waarbij zijne vrouw in een spottend lachen uitbrak. //Als hg dat tegen mij zeide, pakte ik hem bij zgn mageren hals!" «En wat zou je daardoor winnen?" vraagde Würfel. wMet geweld, richten we niets uit...." «En met geduld ook niet!" viel 't wijf in. »Jg bent de rechte man niet om met zulk volk om te gaan; men moet ze de duimen op de oogen zetten en dan is 't: vogel vreet, of sterf1." Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1