't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. m KOPPENS VERKOOPHUIS. Sint Nicolaas-Cadeaux. Eerste Blad. ®aai-®aat itraat. Galanter]ën en Kinder-Speelgoederen, No. 1544. Zaterdag 3 December 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Voor ie St. Nicolaas nsr o Handmofjes voor Kinderen, C. SCHAPEN. Paardenstraat. P. OUDE BOEKJES IN NIEUW GEWAAD. BERKHOUT Co., BeeMeL Hoofdgracht, Nieuwediep. Grootste en fijnste keuze Paardeharen, Kapokken, Zeegras, Springveer, Boven en Gewone MATRASSEN worden spoedig en net afgeleverd. Alsook alle soorten LEDIKANTEN, WIEGEN, VUUR en LUIERMANDEN. P. TH. LUIJCKX. LAGE ZP^IJZETST. A. VAN WILLIGEN, Atoon n em ent per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 55 m. Onderg. 3 u. 45 m. Zondag 4 Maandag Dinsdag 2e Advent. H. Nicolaas. Donderdag Vrijdag Zaterdag 10 5 6 7 8 Laatste Kwartier. Maria Ontvangenis. HELDER, 2 December 1887. Afloop der op Donderdag 1 Nov. bij de Directie der Marine alhier, gehouden aanbe steding van: 1°. 4000 KG. gekookte lijnolie. Minste inschrijvers wed. J. C. de Boer Jr. Zoon, te Amsterdam, h f 24.75. 2°. 7000 KG. plantaardige machineolie. Minste inschrijvers de hh. de Boer Van der Schuijt, te Am sterdam, k f 27.24. 3°. 400 KG. minerale cy- linderolie en 5000 KG. id. voor krukpennen. Minste inschrijvers voor de eerste partij Parker «Sc Zoon, te Zwolle, en T. Keseling, te Rotter dam, beide voor f15.Voor de tweede partij R. S. Stokvis Zoon, te Rotterdam, k f 12.10. Alles per 100 KG. Woensdagmiddag te 12 uur waren voor bet Raadhuis niet meer dan een 50 tal personen vereenigd, om getuige te zijn van de aflezing der publicatie, be treffende de herziene grondwet. Van en voor bet Raadhuis woei de driekleur, terwijl de klok drie malen werd geluid. Precies te 12 uur verscheen in de deur de burgemeester, gevolgd door den secre taris, die 't besluit voorlasde wethouders, de leden van den raad en autoriteiten der politie waren mede tegenwoordig. In een paar minuten was de plechtigheid afgeloopen. De belangstelling van het publiek was dus niet zoo groot, als wel mocht ver wacht worden bij het intreden van een wet, die aan een groot deel van 't volk nooit door ben gekende rechten verzekert en bepalingen wijzigde, die velen te knellend toeschenen. De opperscbipper bij de Marine G. Van Achterberg, is heden 2 December 30 jaren onafgebroken in 's lands dienst ter zee, een tijdperk, dat alzoo voor hem een eervol jubilé is. Als jongeling in dienst gekomendoorliep hg achtereenvolgens de verschillende graden tot aan zijne be vordering op 1 April 1878 tot opper- schipper, in welke functie bij thans is dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nederlanden," in West-Indië. De heer Van Achterberg heeft zich doen kennen als een flink zee man, hij mocht zich dan ook de achting verwerven zijner superieuren en maakt in ruime mate aanspraak op de goede gene genheid, die zijn minderen hem toedragen. De Wieringers hebben tot den Mi nister van Financiën het verzoek gericht te bewerken dat de wier visscherij niet weder worde verpacht en de verpachting van de oesterteelt beperkt, daar een en ander de bevolking zeer benadeelt, zoowel indirect als om den invloed op de vis scherij. Adressanten merken op dat de pacht der wiervelden van f 40/m. tot f 7/m. 'sjaars is gedaald en die der oesterban- ken van f 50/m. tot f 12/m. Door visschers en bij de visscherij belanghebbenden ingezetenen van Volen- dam, is aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal een adres gezonden, waarin zij verzoeken het wetsvoorstel tot ver lenging van den proeftijd met 2 jaren, niet aan te nemen, maar, evenals in 1885, tot vrijheid voor de visscherij te besluiten. Onder het detachement koloniale militairen, Woensdag per s. s. Koningin Emma" te Amsterdam aangebracht, be vond zich een gevangene onder gewapend geleide, zijnde een voormalige luit.-kwar- tiermeester, die wegens verduistering van 's lands penningen en valsehheid in ge schriften, een straf van 15 jaar tuchthuis straf had te ondergaan. Zaterdagavond wordt het nieuwe circus Carré te Amsterdam geopend. Het kolossale amphitkeatre loopt tot 14 meter hoog boven den heganen grond. De ei genlijke circus heeft een middellijn van circa 14 meter. In het geheel kunnen 2000 personen plaats nemen. Het kolossale gebouw, dat ongeveer een half millioen heeft gekoBt, maakt zoowel van buiten als van binnen een aangenamen indruk. Aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, werd Woensdag jl. aanbesteed Het bouwen van twee schutsluizen en het maken van bijbehoorende werken, nabij den St. Antoniedijk onder de gemeente Diemen, provincie Noord-Holland behoo- rende tot de werken voor den aanleg van een kanaal, ter verbinding van Am sterdam met de Merwede. (Raming f 1,130,000.) Minste inschrijver de heer H. Th. Wiegerink, te Groenloo, voor f 953,900. Zondagsrust! De Minister van Waterstaat enz. heeft naar ons wordt bericht het plan opgevat, op Zon- en feestdagen slechts 1 bestelling van brieven enz. te doen plaats hebben, ten einde de ambtenaren moge lijk om de 7 dagen van de week 1 rust dag te doen genieten. Om het verkeer echter niet geheel te doen ophouden, zou hij dan tevens de te legraafkantoren gelijkmatig over ons land op Zon- en feestdagen open willen stel len, van 812 voormiddags en van 59 uur namiddags. Belanghebbenden kunnen dan door mid del van de telegraaf 'smorgens en 'savonds, zij het dan ook met meerdere kosten, correspondeeren. Vooral, nu langzamerhand de ambte naren der vroeger gescheiden diensten met beide vakken vertrouwd geworden zijn, kan dit stelsel worden ingevoerd, zonder schade en tot verlichting van allen. (Hbld.) Kiesrecht van kamerbewoners f De Staats-Courant bevat een Koninklijk Besluit van 28 Nov., regelende de wijze waarop het kiesrecht wordt bepaald van hen, die, zonder in de personeele belas ting te zjjn aangeslagen, een gedeelte van een woning in gebruik hebben van een huurwaarde (ongemeubileerd) vallende on der de nieuwe regeling, of die mede ei genaar zijn van onroerende goederen en voor hun aandeel ten minte f 10 grond belasting dragen. Aan de Neue Frei Presse wordt uit Brussel geseind, dat de Berlijnsche regeering te Brussel en Den Haag stap pen doet om België en Nederland te be wegen een militaire overeenkomst te slui ten, die aan beide landen zou veroorlo ven, in geval van oorlog, zich bij de triple alliantie te voegen. Met het oog op de neutraliteit van België zou een zoodanige overeenkomst geheim moeten blijven. Van de volgende aanranding maakt de »Hoornsche Ct," melding: Vrijdagavond 25 November tussehen 8 en 87, ure werd een jonge dame (sedert koiten tijd met hare ouders te Hoorn woonachtig), die op den Nieuwendam in formeerde naar het huis van den aldaar wonenden heer Stoutjesdijk, door een on bekend heer, die voorgaf, haar het huis wel even te zullen aanwijzen, op de hoogte gebracht van het aldaar aanwezige slop en toen door dien persoon aldaar staande gehouden en zoodanig aangepakt, dat zij met verloren hoed, die in het water ge raakte, verscheurden mantel en bebloede handen heeft weten te ontworstelen en te ontvluchten, waarna zg zeer ontsteld de woning van hare ouders, tot grooten schrik van dezen, heeft kunnen bereiken. Uit de woorden, die de aaniander sprak, bleek dat de boodschap aan bedoelde dame bezorgd, om 's avonds bij mevrouw Stoutjes dijk te komen, niet van die familie af komstig was, maar een listige streek om de jonge dame in de val te lokken. De verregaande brutaliteit van den aanrander bleek Zondag opnieuw, daar hij, het huis der dame passeerende, her kend werd, ook thans aan een zwarten pleister ap den wang hg stak een briefje onder de deur en verwijderde zich ijlings; in dat briefje verontschuldigt hij zich en roemt den moed der dame. Te Stadskanaal is een verdronken man opgehaald met een flesch jenever in de hand. Geheimzinnige vondst! Zaterdag waren eenige arbeiders aan den Zeedijk onder Wilhelminadorp (Zee land) bezig een put te graven voor aard appelen, toen zij op een hard voorwerp stieten, dat bij verder graven een dood kist bleek te zijn. Men vermoedt, dat hier de persoon begraven is, die ongeveer 20 jaren geleden op een nacht met ee nige kameraden ging jagen en op een tot nu toe onbekende wijze verdwenen is. Terwijl de smid J. M. te Workum Zondagavond kerkwaarts was, kreeg zijn vrouw bezoek van een manspersoon, die zijn gelaat geheel onkenbaar bed gemaakt en zich geruimen tijd in het kolenhok schuil moet hebben gehouden. Op bru talen toon werd door hem een zeker be drag geëischt, daar hg anders alles kort en klein zou slaan. In haar doodelijken angst gaf de vrouw wat ze aan gelds waarde bezat, waarop de indringer den af tocht blies. Van dit geval is bg de po litie aangifte gedaan. Volgens brief van Lowestoft is de verongelukte bom Argo" daar in de haven gekomen, en bevond men dat ze groo- tendeels van haar touwwerk was beroofd. De haring die in tonnen was gekuipt, was nog in het vaartuig aanwezig. Een gedelegeerde der assurantie-vereeniging te Sckeveningen is naar Lowestoft ver trokken, teneinde naar bevinding van zaken te handelen. Te Antwerpen is Dinsdag binnen gekomen een zeilschip, »Hainaut" ge naamd, met een lading ,van 17,500 vaten petroleum. Tot dusver hadden de grootste zeilschepen nooit een grootere lading aan gebracht dan van 11,000 vaten. Boven dien verdient het de aandacht, dat de »Hainaut" de reis van New-York naar Antwerpen in 18 dagen volbracht heeft. De gevangenneming van de dyna- raietmannen Harkins en Callan heeft aan het licht gebracht, dat Londen door de waakzaamheid der detectives aan een vree- selijkefi aanslag is ontkomen. Bij de behandeling van het proces te gen beide misdadigers verwacht men tref- feude onthullingen. Ingezonden Aan de Redactie van het Heldersch „Vliegend Blad". WelEd. Heeren! Onderstaande brief, mij toegezonden, ver zoek ik beleefd, voor mij te willen plaatsen. Hoogachtend, Uw dw. dr., D. KLEIN Jr. Amsehterrdam, eint Nofembre 87. Waawde Meheew! Ewkeen hout sich self bai ons op de hoogthe fon alles what sain meetjee anbelangt, en soo bin hook ik gehinfar meert ge worde, dat ik in mein kwaaliethijt fon KhaajmanImpreschario op iewes ghesegende Helderse khermis, (Gott laat 'm gesont!) terdeeg in het oog fon mein konkeregente bin then-thoon-gesthelt geweest geworde, in de laaste prachtvolle leezing van iewes Nit, (Gott laat 't gesont)! Mag ik me fon ieuwes fertedigen? Ja? Nou, dan mot ik het geacht Helders poc- pliek warschouwen, datte ik net soo min een hafstommeling fon de kindertjes fon Hisrawel bin, of geweest ben geweest, net soo min as mijne geseegende Khaajman, (Gott laat 'm gesont)! Got bewaar meHoe kan die Meheew, sonder eerst na mijn gewoof te fraage, soo maar op goet gewuk af, an ewkeen op 't Nit vertewwen, dat ik geen Kwistenraensch, maar een hafstommeling fon Israwel ben?! Ik ben tog werachteg niet soo deurloehtig as die Schoone Damen, waarbij Meheew, doow de maeg heen, kon sien hoe laat of het was! Op de taaw kan me bij ons niet afgaan, want me heeft bei ons, in Groot Mokem, so menigmaaw saken met een Kwistenmensch, (Gott laat se gesont!) en dat me warelik latew toch sweeren sou, met een verkeewde fon de nasie te doen te hebbe gehat. Mijn aweme twompet laat sich nie meer gebwuiken; (die barscht kwam vanwege de avendlicht). Nou die bwaam op mijn gewoof als eewlijk Kwisten-Khaajman-reizigcr, fon mein hawt af is, bwijf ik en hij, ieuwes ten hoogste dank- baaw, en heb iewes met de Mefwouw, en de lieuwe gesegende kinderjes (Gott laat se ge sont!) bij wellzijn awteid fwij antwee, hoort ie! Blijve jullie gesont, Meheew! Dat is de wens fon de KHAAJMAN—MAN. De ondergeteekende bericht haren geachten Jliifm plaatsgenooten, datzij een fijne en uitgebreide sor- teering in ST. NICO- LAAS-CADEAUX ontvangen heeft. 30-Cents Artikelen in de grootste verscheidenheid. KINDERSPEELCOEDEREN hoven en heneden 30 Cents, in een prachtige keuze. Aanbevelend, Wed. H. RAB, Middenstraat, r* Tevens voorzien van CHOCOLADE en SUIKERWERKEN. De ondergeteekende bericht aan de geachte ingezetenen van Helder en Nieu- wediep, dat hij op Vrydag 3 December een Rund- en Varkensslachterij zal openen in de KONINGSTRAAT I 515. Hopende door het leveren van uitslui tend 1ste kwaliteit Vleesch en een nette en civiele bediening, zich een ieders gunst en recommandatie waardig te maken. De prijzen van het Vleesch zijn, RUND VLEESCH: Lapjes, Bouilli en Gehakt f 0.37Ys Rollade, Boeuf en Klompstuk - 0.45 Haas en Biefstuk- 0.60 VARKENSVLEESCH: Lapjes en Gehaktf 0.40 Carbonade- 0.S7l/a Schijven- 0.40 enz., enz., enz. Onder minzame aanbeveling, UEd. Dw. Dienaar, Hoeden, Petten en Bonten Mutsen, in groote sorteering pas ontvangen. in een nette keuze. Zeer geschikt voor St Kicolaas-Geschenk. vin uitstekende kwaliteit en lekker van smaak bijzonder geurig. Prijs Speculaas 40 Cent per 5 ons, bij de 5 pond a 35 Cent. Prijs Taai-Taai 16 Cent per 5 ons, bij de 5 pond a 15 Cent. Krentenbrood en Krentenbollen. Slijters genieten rabat. Wel Mevrouw, hebt U 't gehoord? WAAS heeft Castanjes edel soort, Ze ■zijn gekookt, als dons, Voor een koopje, ze kasten maar 14 (Cent per 5 ons. Voor de kwaliteit kunt ge hem vertrouwen, Omdat hg zijn klanten wil behouwen. „Vruchtenboom", Spoorstraat. Gemarineerde Haring 5 Cent. A is een Aapjeƒ0.50 A A A. Kijk, dat kreeg ik van Papa - 0.75 0.70 - 0.40 - 0.40 -0.90 -0.50 Niets is nul, arme zul Historie van het huis Adriaan Goeverneur's Zestig tafereeltjes id. Fabelboek Muller. Nommerkransje De sprookjes van Moeder de Gans - 0.50 Torentje, torentje Bossekruid. - 0.75 Leven en bedrijf van Daniël Dom - 0.40 Schenkman. St. Nicolaas en zijn knecht - 0.80 en vele anderen. Wij noodigen 't publiek uit een kijkje naar die fraaie boekjes te nemen. PLAKBOEKEN hebben we te veel. Wg zullen die zeer goedkoop met Plakplaatjes presenteeren. Poëzieboeken en Papeteriën, ?an af 4b Cent Hoofdgraolat. Hoofdgraclit. EW.41» Springveer wordt de „PHENIX-MATRAS" bijzonder aanbevolea. MolenBraont ssss-ase.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1