't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1545. Woensdag 7 December 1887. Vijftiende Jaargang. HIEU WSTIJDIH GEN. Abon ti era ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 6 December 1887. Vrijdagavond is door 't Kiescollegie bjj de Herv. Gemeente te dezer plaatse, tot vervulling der aldaar bestaande pre dikante-vacature, uit het vermelde 12-tal geformeerd een 6-tal, waarop in alphabe- tische volgorde gesteld zijn de namen der navolgende predikantenJ. C. C. Abbink, te Jisp; J. F. L. Boonacker, te Oterleek; Dr. A. Bruining, te Noord-Schermer; J. Bruining, te Beets; Ph. H. Edling, te Limmen, en J. A. Prins, te Dokkum. Zaterdag 10 December a s. zal de Onderofficiersvereeniging voor Land- en Zeemacht, Vaderland en Oranje", in Tivoli een buitengewone vergadering hou den. 'tPogramma beloofd den leden en genoodigden een aangenamen avond. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland is Donderdag bij enkele in schrijving aanbesteed: Het driejarig onderhoud der groote en andere rijkswegen in de provincie Noord- Holland, in vijf perceelen. Raming 1ste perceel per jaar: f17 276, 2de perceel f 10,307, 3de perceel f 6123, 4de perceel f 11,250, 5de perceel f 9000. Minste inschrijver 1ste perceelG. H. van der Wild, te Breukelen, voor f15,394; 2de perceel C. Bos, te Haarlemmermeer, voor f 90983de perceel J. H. Daudeij, te Haarlem voor f 56994de perceel H. Schuijt, te Alkmaar voor f9990 en 5de perceel J. Oldenburg, te Bergen, voor f 8080 per jaar. Tot Pastoor te De Cockdorp op Texel, is door Z. H. den Bisschop van Haarlem benoemd de Eerw. hr. W. v. Rgn. De aannemers van de fondament- werkeü voor de bekapping achter het nieuwe Centraalstation te Amsterdam hebben be sloten om de werkzaamheden dag en nacht voort te zetten, ten einde de premie te behalen, die aan een vroegere aflevering is verbonden. Het terrein wordt daartoe verlicht door een electrische lamp, die ver boven het station uitsteekt Op de mailbooten van de stoomvaart maatschappij Zeeland hadden in den laat- sten tijd exercities in het neerlaten van de reddingsbooten plaats, Er werden, waar noodig, verbeteringen aangebracht. De vijf booten van ieder schip kunnen nu in 5 minuten bemand, uitgerust en te water gelaten worden. A||1. 1 Te Vlaardingen komt men allengs meer tot de droevige zekerheid, dat het aldaar thuisbehoorende loggerschip Ha ringvliet" (schipper D. van Oosten) in de jongste Octoberstormen met man en muis vergaan moet zijn, want de geheele vloot is nu binnen en genoemd schip is door niemand gezien noch gepraaid. Ook zijn op de visscherij reeds voorwerpen opge- vischt, welke van dat schip afkomstig zijn. Vijftien mannen, de meesten in de kracht van hun leven, hebben bij die ramp het leven vt. 'en. Het visschersweduwen- en weezenfonds zal dus weder veler noo- den te lenigen hebben Te Amsterdam zal een ondersteu ningsfonds gesticht worden ten behoeve van onderofficieren en manschappen der zeemacht, wellicht ook van het Indisch leger. Een voorloopig bestuur is benoemd t welk wordt bijgestaan door de heeren Bruck, kapt.-luit. t. z. en Verheg, kapt. der mariniers, als adviseurs. Een vrij groot aantal militairen der zeemacht is als lid toegetreden, terwijl het fonds in eenige officieren en andere belangstellen den reeds donateurs bezit. Te Egmond aan Zee is een vreemd soortige visch aangespoeld, lang 2 en breed 1 M. De vinnen zgn lang 50, breed 25 c.M., wegende aangespoeld 150 K. G. -— De gedetineerde, zoogenaamde tweede millioenenjuffrouw,heeft bekend, te Drach ten geldswaarde verstopt te hebben. Zjj is onder politiegeleide daarheen vervoerd, om aanwijzing te doen. Er is echter niets gevonden. De dame is daarna weder opgeborgen. Te Haaften is een 10-jarige knaap in hechtenis genomen, die op 4 plaatsen getracht heeft brand te stichten. De branden werden gelukkig nog tjjdig ge- bluscht. De officier van justitie te Almeloo veizoekt opsporing, aanhouding, opzen ding en bericht van C. van Dijk, bijge naamd Witte Kees, polderwerker, 24 jaar oud, geboren te Bergum. Door de Arrondissements-Rechtbank al daar is tegen den gesignaleerde rechtsin gang met bevel van gevangenneming ver leend, wegens diefstal met braak. Bij een twist beet Vrijdag-morgen op een hofje in de Javastraat te 's-Hage een man zgn vrouw den duim af. Vooraf had hg al het huisraad kort en klein ge slagen. Een 4-tal agenten hadden moeite hem naar het politie-bureau over te brengen. De chefs der militaire zieken-inrich- tingen zgn door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht aan geschreven om bij spoorwegongelukken de officieren van gezondheid beschikbaar te stellen tot het verleenen van genees kundige hulp, waar die wordt vereischt. Een kleermakersknecht te Rotterdam, die van zijn patroon een jas ter reparatie had, kwam tot de ontdekking, dat tusschen de voering zich papieren bevonden. De knecht bracht de papieren naar zgu patroon en deze bracht ze naar den rechtmatigen eigenaar, een Engelsch kapitein. Deze herinnerde zich een paar dagen geleden geld te hebben vermist, zonder dat dit was terechtgekomen. Nu was het gevon den, want de papieren waren een vijftal Engelsche banknoten, gezamenlijk een waarde van f 300 vertegenwoordigende. De Engelschman beloonde den knecht met tien mud aardappelen, een partij ge zouten vleesch een goede winterprovi sieen f12 aan contanten. Een ruim 70-jarig heer te Utrecht heeft onlang3 nog een 4-tal kiezen ge kregen. Deze natuurgril veroorzaakte hem veel pijn. (U. D.) Donderdagmiddag had er een ernstig ongeluk plaats te Kibbelgaarn, een plaatsje onder de gemeente Veendam. Twee jon gelui stoeiden met een geladen geweer en een sabel. Het geweer ging onver wachts af, met het gevolg dat een van hen de volle lading in het hoofd kreeg en dood neerviel. Jacobus Mens, broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, is Vrij dagnacht in het Binnengasthuis te Am sterdam overleden. Voor de Rechtbank te Middelburg stond Vrijdag de 28-jarige vrouw d. V., uit Heinkens- zand, terecht, beklaagd dat zij in den nacht van 14 op 15 Jnni 1887 in de schuur harer woning te Heinkenszand opzettelijk en met voorbedachten rade haar achtjarig zoontje Cornelis van het leven heeft beroofd, door het met een scheeermes den hals af te snijden. Na voorlezing van de akte van beschuldiging gevraagd wat zij met haar zoontje had gedaan, antwoordde de vrouw: „Den hals afgesneden". Zij verklaarde het mes te hebben genomen met het plan om zichzelve van kant te maken; maar in de schuur gekomen had zij zich bedacht, was weder naar de slaapkamer gegaan en heeft daar haar zoontje gewekt en het aan de hand naar de schuur geleid, vervolgens heeft zij den jongen ge voerd naar het geitenhok en hem, nadat 't kind had gevraagd: „moeder wat ga je tooh doenP", en zij hem geantwoord had: „zwijg maar, me kind", den hals afgesneden. Aanleiding tot hare daad was geweest het vele verdriet, dat zij onder vond. Na de daad gepleegd te hebben, heeft zij hare handen gewasschen en is zij naar den veldwachter gegaan, om dien mede te deelen dat de moord door haar man gepleegd was. Een geneeskundige, een der getuigen, verklaarde dat de vrouw geen enkele stoornis in haar geest vermogens vertoonde, steeds kalm was, geen be rouw had en ook de zwaarte harer misdaad niet besefte. Gehoord omtrent de drijfveer tot de daad, ver klaarde beklaagde dat de oneenigheid, die tus schen haar en haren man bestond, haar er toe gedreven had. De man had bij zijn huwelijk met haar, het kind, dat te voren geboren was, erkend en ge wettigd, dooh verweet haar steeds de geboorte en het bestaan van het jongetje. Den ganschen nacht vóór den moord hebben zij hevige ruzie gehad, waarbij de man haar verweet dat zij zich met andere maDnen ophield en in verband daar mede ook over het kind sprak. De man van beklaagde verklaarde slecht met de vrouw te hebben geleefd, omdat hij haar ver dacht van ontrouw, en erkende ook, haar het bezit van het kind vddr het huwelijk dikwerf te hebben verweten. Gevraagd of hij in den nacht vddr den moord ruzie met zijn vrouw heeft ge had, verklaarde hij dat dit niet het geval was geweest. De voorzitter wees getuige er opdat die verklaring in strijd was met die zijner vrouw en ook in strijd met de verklaring, welke getuige vroeger voor den Rechter Commissaris aflegde. Niettegenstaande de voorzitter hem herhaaldelijk er op wees dat er dien nacht ruzie was geweest, bleef getuige dit steeds ontkennen. Later echter erkende hij toch dat er woorden waren gevallen. „Wat gelooft ge de reden te zijn, die uw vrouw tot den moord drong P" vroeg de voorzitter aan getuige, waarop hij eerst antwoordde: „dat weet ik niet" en later de onderstelling uitsprak dat zij het gedaan zou hebben om hemgetuigein de gevangenis te krijgen. Door het Openbaar Ministerie werd tegen de kindermoordenares levenslange gevangenisstraf ge- ëischt. De verdediger betoogde dat het misdrijf niet bewezen was en vroeg deswege vrijspraak. Uitspraak 9 December. Aan een particulier schrijven uit Atjeh ont leent de Zutphensche Courant het volgende: Ik maak het goed, maar heb nog al wat-te doen. De Atjehers, die het nuttige met het aan gename weten te vereenigen, beschieten ons af en toe flink, wat lichaam en geest wakker houdt. Yan toenadering willen ze nog niet veel weten, adres aan het gevecht van 2 Oct. Reeds eenige dagen te voren waren berichten ingekomen dat sterke Atjehsche benden binnen de linie wilden dringen om zich weer in het voor hen zoo gun stige terrein bij de Koeala, tusschen den Pedirdijk en Kota Moesapi in hunne oude versterkingen als Kota Renteng, Kota Radja, Bedil, enz. te nestelen. Wel was de linie al een paar nachten achtereen door hinderlagen afgesloten, maar de nachten zijn hier zoo donker, zoo zwart, dat het den vijand toch gelukt was bij gedeelten erdoor te trekken, ja er een macht van 700 strijders te verzamelen. Toen dit eenmaal bekend was, werd dadelijk besloten den vijand het ontkomen zooveel mogelijk te beletten. Van Kota Radja rukten in den vroegen morgen twee bataljons infanterie, de veld- en bergbatterijeen half escadron huzaren en een detachement mineurs en van de oostzijde twee compagniën, saamgesteld uit detachementen van de posten Lambaroe, Lampermei, Roempit, Lamjong en Kota Pohama op. De vijand zou dus van twee zijden krachtig worden aangepakt, ter wijl de marine moest beletten dat hij noch in prauwen ontvluchten, noch van die zijde verster king ontvangen kon. Spoedig kwamen de troe pen uit den Kratonachter een brug in den Pe dirdijk, die afgebroken was en van voren van verhakkingen voorzien, was een versterking opge worpen. Deze werd hardnekkig verdedigd, doch spoedig genomen. Inmiddels waren de andere troepen ook in vuurgevecht,1 zoodat de Atjehers zich van voren en van achteren tegelijk aange vallen zagen. Achtereenvolgens werden vijf ver sterkingen genomen, waarvan sommige na hevige verdediging. De artillerie moest soms nog tot op 100 passen met kartetsen vuren, voordat de vijand op den loop ging, terwijl op enkele pun ten onze soldaten zelfs handgemeen werden. De vijand liet in de verschillende versterkingen 42 dooden en. veel wapens en munitie achter, ter wijl hij aan gewonden meer dan 100 heeft mee gevoerd. In de ondoordringbare nipah nipah wis ten zij zich aan vervolging te onttrekken. Yan onze zijde bedroeg het aantal dooden 3 en 10 ge wonden, benevens een officier van gez. die een schot door de hand kreeg. De meesten der vij anden waren Pedireezen, en ze zitten hier nog steeds tegenover ons met Tenkoe di Tiroe op mid delen van wraak te zinnen. Volgens berichten willen en zullen ze weer naar binnen om revanche te nemen, zij hebben nu een beetje „panas hatie" en willen niet rusten voor dat zij hun doel be reikt hebben. Nu, ze mogen komen, dat is de eenige manier om den „oorlog" spoedig tot een goed eind te brengen. Te Dortmund stond dezer dagen voor de rechtbank de 46-jarige Dr. in de rechten, Wilhelm Stein, uit Detmold, terecht. Deze beschuldigde, aangeklaagd wegens diefstal, landlooperij, bedelarij en dronkenschap, was eertijds een gevierd advocaat. Hij werd veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf en twee jaren verlies van burgerrecht. Vrijdagjl. heeft de President der Fran- sche Republiek, Grévy, zijn ontslag als hoofd van den Staat aan de Kamers in gezonden. Velen hadden 't aftreden van den heer Grevy reeds vroeger verwacht en hebben de langzaamheid van zijn besluit in deze aan min- edele beweegredenen toegeschreven. Dat zijn aftreden onvermijdelijk was zal onzen lezers duidelijk worden, wanneer ze zich de aanleidende oorzaak daartoe in herinnering brengen. Immers, eenigen tijd geleden kwam aan 't licht, dat de schoonzoon des heeren Grevy zich aan zeer slechte practijken had schuldig gemaakthij dreef handel in de rid derorden van 't legioen van Eer, maakte van zijne verhouding tot den president der Repu bliek misbruik, door al zijne stukken kosteloos met de post te verzenden en wordt beschul digd met leveranciers voor 't leger frauduleuse handelingen gepleegd te hebben. Ondanks alle pogingen van den president om zijn schoonzoon te dekken, was 't hem onmogelyk den storm van verontwaardiging, die in 's Lands Vertegenwoordiging ontstond, te bezweren. Gedeeltelijk erkende Wilson zijn schuld, door 't ontdoken port aan de postadministratie te zenden. Had de heer Grevy, als hoofd van den Staat, zijn schoonzoon met de noodige gestrengheid vervolgd, hij zou zijne hooge plaats waardig gehandhaafd hebben nu ech ter verwekte zijne zwakheid ergernis. De hem goedgezinde Franschen wilden nog trach ten hier aan nonchalance te doen gelooven, maar verreweg de meerderheid sprak openlijk als haar gevoelen uit, dat er minstens on verantwoordelijke toegevendheid, zoo niet iets ergers ten grondslag lag. 't Eind was, zoo men ziet, dat Grevy moest vallen. Er zijn candidaten genoeg voor den open gevallen presidcntszetel. We lezen hier de namen Floquet, Sadi Carnot, Ferry en de Failliéres, benevens Freycinet en Brissón. Dat zulk een gebeurtenis de licht bewege lijke Franschen in rep en roer brengt, ïs ge makkelijk te begrijpen immer3 't water is nu troebel en er zijn partijen genoeg in Frank rijk, die 't oogenblik om te visschen geschikt achten. In een later bericht lezen we dat de heer Marie Francois Sadi Carnot door 't congres te Versailles met 616 van de 849 geldige stemmen tot president der Fransche Republiek gekozen is en dat de hh. De Freycinet en Ferry ten zijnen behoeve hunne candidatuur hadden ingetrokken. Parijs, 3 Dec. De nieuwe president der Republiek heeft hedenavond te 9 uren zijne intrede gedaan in het Elysée. Na de officieele installatie hebben de ministers, overeenkomstig het gebruik, huu ontslag ingediend. Den geheelen avond heerschte er een groote opgewektheid. Op verschillende plaatsen wa ren illumiEatiën aangebracht. Een talrijke menigte begaf zich naar het Elysée om Sadi Carnot geluk te wenschen, die daarvoor zijn dank betuigde. Er hebben zich in het geheel geen wanor delijkheden voorgedaan. In Zwitserland wordt tegenwoordig het hypnotisme aangewend tot genezing van dronkaards. Het gelukte prof. Forel, van Zurich, in verscheidene gevallen, die als ongeneeslijk werden beschouwd, gene zing aan te brengen. Dergelijke gun stige resultaten werden ook door dr. La- dame, van Genève verkregen, die daarvan mededeelï'ng deed op het Congres, in September jl. te Zürich gehouden. In den omtrek van de Braziliaan- sche stad San Paulo is een slavenoproer uitgebroken. De slaven van twee plan tages aldaar staakten het werk, maakten zich meester van al de paarden en muil ezels, en trokken met hunne vrouweu en kinderen heen. Tien politie-agenten, die de vlucht voor hen namen, werden achterhaald, uit gekleed en gegeeseld. De slaven vervolg den hun weg naar de bosschen, en steeds werd hun troep grooter, want al de sla ven der plantages, waar langs zg trokken, voegden zich bij hen. Vijftig politie agenten, die de weggeloopen slaven na gezonden werden, moesten na een ge vecht, waarin één man gedood werd, on verrichter zake in allerijl aftrekken. Te Santo Amaro trok een andere troep slaven door de straten onder het geroep Vrijheid! Wij willen liever sterven dan weer gevat te wordenDe troepen moeten geweigerd hebben de slaven te vervolgen. De planters verkeeren in groo- ten angst. Zoo als 5 men weet is in Brazilië de sla vernij in beginsel afgeschaft, en zullen er, volgens de wet, welke een geleidelijken overgang bedoelt, na verloop van een zeker aantal jaren, alle slaven vrij zgn. De aanleiding, waardoor de Engel sche politie tot de ontdekking der in hechtenis zijnde dyuamiet-mannen Callan en Harkins kwam, was een gelukkig toe val. Toen een der vermoedelijke samen zweerders kwam te overigden,werd Callan door schrik bevangen, snelde naar zijne woning en wierp 30 pond dynamiet in het privaat. Natuurlijk geraakte deze inrichting daardoor verstopt; de belem mering werd opgeruimd, in den vuilnis bak geworpen en zou, volgens den na tuurlijken loop der dingen, vanwege den aannemer der openbare reiniging wegge haald zijn. De huisheer, die de stof voor natte kalk aanzag, gaf er echter een wei nig van aan zgn buurman voor diens vo gel. Daarvoor moest die buurman de ge waande kalk echter eerst in een oven drogen, hetgeen een ontploffing tenge volge had. Dit wekte vermoedens op, die die tot de arrestatie van Callan leidden. Haute nouveauté" in zake vruch- tenhandel. In Amerika zoo is dezer dagen bericht photografeert men de met ooft beladen boomen en zendt deze afbeeldingen naar de vruchtenhandelaars, welke na beschouwing er van voor den oogst een bod doen. Een 4-jarig knaapje te Parijs heeft bij ongeluk zgn tweejarig zusje, met wie hij paardje speelde, gedood. Het meisje had bij dat spel een touw om den hals, en toen zg viel, trok haar broertje daaraan uit alle macht, om haar overeind te hel pen, en worgde zoo de kleine. Toen de moeder een oogenblik later de kamer binnen kwam, vond zg het arme kind tot haar ontzetting dood. Om zich een denkbeeld te vormen van de meikeversplaag in Denemarken diene, dat in het voorjaar alleen in de provincie Svendborg meer dan duizend millioen mei kevers gevangen en gedood zijn, voor welk werk 176,847 kronen uitbetaald werden. Sir William Draggs, wiens yacht in de haven van Brighton lag, liet zich door een huurkoetsier van zgn woning naar de haven brengen. De edele lord was voornemens een pleiziertochtje te doen. Wacht mij hier", beval hij den koetsier, Maar de proeftocht beviel Sir William zoodanig, dat hij meteen maar een reisje om de wereld deed. De koetsier had 't|§ bevel te wachten, en hij wachtte. Hi® maakte het zich eenigszins geraakkelij' kreeg vergunning om aan de haven e» schuur te bouwen, waar hg zich met zi paard vestigde, altijd wachtende op d edelen lord. Na een jaar kwam het yac in de haven terug. De eerste, dien i lord ontmoette, was de koetsier. >A right", riep de Engelschmangoed opgt past. Hg betaalde de rekeniug van de koetsier, die zoo ongeveer 7000 gulde. beliep en reed daarna naar zgn wonin; terug. Alvorens binnen te gaan betaalde bij den koetsier het bedrag van die laatste vracht. Een nieuwe en vernuftige toepas sing van electriciteit is in eenige Parij- sche restauraties ingevoerd. Bedienden zijn daar voortaan overbodig. Een klein electrisch spoorwegje loopt van uit de keuken over de geheele tafelde spijzen worden zonder geraas op kleine wagentjes langs de rails aangebracht, de gebruikte artikelen even snel weer verwijderd. Iedere gast heeft naast zijn bord een stroomwis- selaar, waarmede hij volslagen meester is over de beweging van de wagentjes. De electrische stroom wordt geleverd door eenige accumulators. Weener bladen bevatten het vol gende verhaal van zwarte wraakneming: Een niet zeer jonge maar zeer lastige dame te Weenen maakte haar 18-jarige kamenier het leven zuur door haar booze nukken, en wist eindelijk door haar geld, het meisje haar vrijer af te troonen, om zelve dien knappen jonkman tot haar bruidegom te maken. Het kameniertje besloot zich te wre ken, en gaf gevolg aan haar besluit. Op den voor het huwelijk bepaalden dag, hielp zg de bruid bij het kleeden; toen de dame gereed was, in haar wit kleed, met sluier en oranjebloesems, verzocht zij haar een oogenblik te wachten, haalde snel een flesch te voorschijn en overgoot de niets kwaads vermoedende bruid niet met vitriool, zooals men misschien ver moeden zou, maar met inkt. De ver schrikte dame viel in onmacht en het huwelijk is minstens acht dagen uitgesteld moeten worden. De kamenier is onder- tusschen ijlings gevlucht. Meu zegt, dat de bruidegom wel eenige neiging betoont haar te volgen. Bij Juvisy heeft een werkman zich met zgn 7-jarig kind in de armen onder een trein geworpen. Men vond van bei den de lijken in stukken. De ongeluk kige vader was. zegt mea, door zijn vrouw verlaten, eu had toen besloten een einde aan alles te makeu. Te Parijs is een belangrijke inbraak gepleegd in een juwelierswinkel op de Boulevard de la Mideleine. Aan ver schillende kostbaarheden is voor een waarde van 200,000 francs ontvreemd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1