't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1546. Zaterdag 10 December 1887, V^ftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. PRIJSRAADSEL ü.lDoiin©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlen van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 4 m. Onderg. 3 u. 44 m. Zondag 11 3e Advent. Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Vrydag 16 Zaterdag 17 Nieuwe Maan. Quatertemper. Quatertemper. HELDER, 9 December 1887. Men meldt aan de N. R. Ct. De Koning der Nederlanden heeft door bemiddeling van den vice-consul te Lo- westoft 10 p. st. gezonden aan de beman ning van den kotter Boyernest", wegens het redden van den kapitein en drie man schappen van het Hollandsche schip Jantje", op 15 Oct. jl. Naar men mededeelt, zal de aan gekondigde garnizoensrerwisseling tus- schen Amsterdam en Hoorn niet doorgaan. Te Schagen zijn verleden week van eenige inwoners de kleeren, welke zjj des nachts op het veld hadden laten liggen, gestolen. In de naburige gemeente Zijpe is Zondagmorgen in de woning van den heer H. Kroon, aan de Groote-sloot, in gebroken, terwgl de bewoner en diens gezin naar den vroegdienst ter kerk wa ren bij hunne thuiskomst bleken een kast en eenige laden opengebroken te zgn en werden twee gouden oorijzers met bgbe- hoorende gouden en juweelen sieraden vermist. De politie doet ijverig onderzoek. Na een geruimen tijd lijdende te zgn geweest, is te 's-Gravenhage overleden de gep. gen.-maj. S. L. J. Queijsen, adjudant des Konings in buitengewonen dienst. De dezer dagen overleden heer W. F. Windgetter heeft bij testament ver maakt Aan de Christelijk Gereformeerde kerk te Alkmaar f2000; aan de Nederduitsche Hervormde kerk aldaar f 500aan de Ge reformeerde armen te Koog aan de Zaan f 1000aan de Gereformeerde kerk te Heiloo f300; aan die te Heemstede f100; aan de afdeeliug Alkmaar van het bijbel genootschap f 100aan de Christelijke school te Alkmaar f 100 en aan de alge- meene armen te Alkmaar f 100. De Holl. IJz. Spoorw.-Mg. verzond den 3, 4 en 5 Dec. ruim 9000 pakjes van Amst. naar verschillende gedeelten van ons Land. De Nederlan dsche Rhij n -spoorweg-maat schappij in dat zelfde tijdsverloop ruim 2100. De firma v. Gend Loos ruim 9000. Deze cijfers vormen reeds een getal van bijna een-en-twintig-duizend geschenken. Hierbij gevoegd het getal pakjes, dat per Pakketpostdienst werd verzonden en door het Hbl. op niet minder dan 15 duizend geschat wordt, dan krijgt men een totaal van 36,000. Men meldt uit Amsterdam: Ofschoon al de bewoners der Willem straat en aangrenzende straten en grach ten, in het hartje van de Jordaan, Dins dag reeds vroegtijdig hunne kluizen had den verlaten, heerschte er toch overal op straat, geheel in strijd met de gewoonte, een diepe stilte onder de duizenden, die den lijkstoet van Jacobus Mens wilden zien, of naar de >Westerbegraafplaats" volgen. Tegen half tien bewoog zich de stoet door verschillende straten der Jordaan. Voorop gingen een tamboer en pijper der mariniers, die een treurmarsch lieten hoo- ren. Op het zwarte laken, dat de kist dekte, was een frissche vlag uitgespreid, en daaraan waren op een zwart fluwee- len kussen de insignes vastgehecht van: Broeder der Orde van den Nederland- sche Leeuw" en van het Indische Kruis", waarvan de overledene eerelid was, omdat hij zich in het vaderland moedig had ge dragen. Op de Igkkoets volgden de leden van de vereenigiüg »Het Indische Kruis" met de groote banier Eendracht maakt Macht", en onder welke mannen verscheidene ma riniers waren op te merken. Vier volgkoetsen, alle met twee paar den bespannen, brachten de talrjjke fami lie-leden naar de Westerbegraafplaats", waar weder een groote menigte was ver zameld. Een godsdienstleeraar, die Mens gedu rende de vier weken die hij in het Bin nengasthuis doorbracht, bezocht had, sprak aan het open graf een gemoedelgk woord, waarna de voorzitter der vereeniging Het Indische Kruis" de leden bedankte voor de eer, aan Mens bewezen. Daarmede was de treurige en indrukmakende plechtig heid afgeloopen. Uit de Lijnbaansgracht te Araster dam is het lijk opgehaald van een jong meisje. Zij was in het water gesprongen naar aanleiding van een twist met haar minnaar. Een nieuwe roman draagt den titel van »De vier wenschen eener vrouw." Een oude heer, vrijgezel, zegt dat hg het hoek niet gelezen heeft, maar toch wel weet wat die wenschen zgn 1°. een nieu we hoed, 2°. een nieuwe hoed, 3°. nog een nieuwe hoed en 4°. nog een nieuwe hoed. Elsje Lode, de oneerlgke dienstbo de, die haren meester een slager voor een groot bedrag benadeelde, werd deswege voor de rechtbank te Amsterdam tot 2 jaren gevangenisstraf verwezen. Een vrouw met geld Een bewoner der Van Beuniugenstraat te Amsterdam deed aangifte, dat zijn vrouw Maandagmorgen de echtelijke wo ning heeft verlaten, met medeneming van f2900. Jassendieven! Een man schelde onlangs aan een deftige woning op de Keizersgracht te Am sterdam, en reikte de dienstbode een briefje over, om dadelijk aan mgnkeer te over handigen. Hij moest op antwoord wachten. Mijnheer ontving den brief en las de volgende onbegrijpelijke zinsnede j>Gaat ze, dan gaat het, gaat ze niet, dan gaat het niet". Vraag dien man eens wat dat te be duiden heeft", luidde het bevel aan de dienstbode, maar jawel, deze kwam terug met de verklaring, dat de man weg was, maar er lag een tweede briefje, waarin stond »Zij is gegaan, het is gegaan, ik ben gegaan". Mijnheer sprong op, snelde naar bene den en miste tot zgn schrik van den standaard een pels en nog een paar jas sen. De jassendief was natuurlijk reeds lang gevlogen. De Zuiderhaven te Harlingen levert tegenwoordig een zeer belangwekkend schouwspel op. Daar overwinteren niet minder dan een kleine 40-tal schepen, waaronder vele driemasters, die in den laatsten tijd groote ladingen hout hebben aangevoerd. Daardoor had en heeft nog altijd het balkvlotterspersoneel volopwerk. Voegt men daarbijdat wekelijks 5 a 6 Eng. stoombooten de haven binnenvallen, om haar ladingen aan te voeren en in te nemen, dan is licht te begrgpen, dat het daarvoor gebezigd werkvolk zich in hooge verdiensten mag verheugen. Te Nijmegen is, door het onvoor zichtig omgaan met een petroleumlamp, bg het aansteken van een kachel, zekere G. S., oud 40 jaar, in brand geraakt, ten gevolge waarvan hem de kleederen van het lijf brandden, en hij zoodanige vree- selijke brandwonden over het geheele lichaam en hoofd kreeg, dat hij in deer- niswaardigen toestand naar het zieken huis moest worden overgebracht. Men vreest voor het behoud van zgn leven. De terechtszitting van het gerechts hof te 's-Gravenhage was Zaterdag jl. voor het grootste gedeelte gewgd aan de behandeling der zaak van een gewezen onder-inspecteur van politie te Rotter dam, beklaagd van in den nacht van 5 op 6 Aug. jl. iemand, onder verdenking van te verkeeren in beschonken toestand, ruw aangegrepen en naar het politiebu reau in de Meermanstraat te hebben over gebracht en hem aldaar in arrest gehou den tot den volgenden ochtend 6 uur en zulks terwgl de gearresteerde volstrekt niet beschonken was. De rechtbank te Rotterdam, waarvoor bekl. aanvankelijk terechtstond, sprak hem vrij, daar zij bekl's schuld niet be wezen achtte. Tengevolge van het appèl, aangeteekend door het O. M., was het hof thans ge roepen tot berechting dezer zaak. Er had een nieuw uitvoerig getuigenverhoor plaats, waaruit de feiten nader bleken. Bekl. gaf te kennen dat hij de over tuiging had dat de man dronken was en meende te hebben gehandeld volgens zgn plicht. Adv.-gen. rar. Telders achtte het een hoogst ernstige zaak, waarbij een jong politiebeambte op schromelijke wijze mis bruik maakte van zgn macht. De recht bank had bekl. vrggesproken, maar die vrijspraak was z. i. volkomen ongemoti veerd. Het stond bij hem vast dat het vonnis vernietigd en bekl. veroordeeld moest worden, omdat uit de feiten was gebleken dat er redelijkerwijze voor bekl geen reden bestond om te denken dat de persoon dronken was Men eischte veroordeeling tot 2 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Gigch conclu deerde tot bekrachtiging van het vonnis. Uitspraak morgen. Vrijdagavond betaalde een commis sionair te Deventer aan schipper H. de J. aldaar een bankbiljet van f 100 en een muntbiljet van f 50 voor gevaren vracht. Onderweg verloor de oude, niets bezitten de man dat geld, waarover hij natuurlijk zeer onrustig was eu den nacht hoogst verdrietig doorbracht. Den volgenden morgen zeide hij, dat hij nog eens naar het papierengeld wilde gaan zoeken, doch tot Maandagavond was bij nog niet bij de zijnen teruggekeerd. De politie is van de zaak in kennis gesteld. Het geld is nog niet teruggevonden. In de Merwede nabij Dordrecht is door een schipper een jas gevonden, die een portefeuille met f 1020 aan bankpa pier bevatte. Terstond begaf de schipper zich met het kleediugstuk naar den kleer maker in de stad; wiens naam in de jas vermeld stond, en kwam zoo tot de we tenschap, dat het kleedingstuk toebehoor de aan den heer B. Kalis, aannemer te Sliedrecht, die daar Dinsdag op treu rige wijze om het leven kwam. Vroeg in den morgen zou hij zelf met een bootje naar een aldaar op stroom liggende stoom boot roeien om zich naar zgn werk op de Amer te begeven en is toen in het water gevallen en verdronken. Zgn bootje werd drijvende gezien, maar totnogtoe is zgn lgk niet gevonden. Hg had er stellig niet meer op ge rekend Door de marechaussee uit Sittard is gevankelijk te Maastricht binnengebracht een marinier, welke sedert 7 jaren van zijn korps was gedeserteerd en sedert dien tijd voortvluchtig was. Bij een vechtpartij te Arnhem is een meisje de neus afgesneden. EEN GEWICHTSQUAESTIE. De weegtoestellen, die men tegenwoordig overal ziet, hebben onlangs aanleiding tot een aardige weddenschap tusschen twee heeren gegeven. De een beweerde, dat als hij eenige glazen bier had gedronken, deze gewichtsverhooging van zijn lichaam op een weegschaal aangege ven moest worden, en wel tot precies op een gram af, want dat zeide de eenvoudigste lo gica; de andere bestreed deze meening en be weerde dat het gewicht hetzelfde bleef, of ie mand eenige glazen bier had gedronken of niet. Men besloot dadelijk de proef op de som te nemen. De eerste woog nauwkeurig zijn zwaarte op het weegtoestel, liet toen V/3 liter bier afwegen, dronk die op en stapte daarna weer op het weegtoesteL Maar wie beschrijft zyn verbazing zijn gewicht was, niettegen staande de D/g liter, precies hetzelfde geble ven. Hij had de weddenschap verloren. Hierbij moet niet onvermeld blijven, dat er over iets dergelijks dikwyls gewed is. Een emmer water weegt, als er visschen in het water gelegd worden, geen lood meer dan zonder de visschen. Indien de geneeskundige weten schap in het jaar 2000 zóó familiaar met het menschelgk lichaam zal omspringen, dat zij maag, lever en longen, kijken, mag men toch wel wat voorzichtig zgn. An ders mocht het gaan, zooals het den ge neesheer giug, die ook de maag uit het lichaam van een patiënt genomen had. Toen ging namelijk de hond er met de maag van door. De geneesheer greep nu gauw een schaap, nam de maag er nit en bedeelde daarmee zgn patiënt. Maar deze had nu altijd trek in gras en kon het blaten ook niet laten. In een Woensdag, als vervolg op de algemeene vergadering van Ned. in dustrieel en te Utrecht op 16 Juni 11. te Amsterdam gehouden bijeenkomst in het café Krasnapolsky, werd na eenige dis cussie aangenomen met 54 tegen 2 stem men het volgende adres aan den Koning: Geven eerbiedig te kennen de onder- geteekenden, allen onderdanen van Uwe Majesteit. Dat voortdurend buitenlandsche goede ren, die bg de wetten van 15 Aug. 1862 Stbl. 170 en 6 April 1877 Stbl. 71 be last zijn met een inkomend recht naar verhouding van hunne waarde, ondanks te lage aangifte en derhalve zonder de betaling van het volle verschuldigde recht, in ons land worden ingevoerd. Dat zulks door Uwer Majesteits ambte naren niet kan worden belet, aaugezieu een juiste waardeering der ingevoerde goederen ia zeer vele gevallen voor hen onmogelijk is. Dat de gebrekkige werking van voor noemde wetten strekt ten nadeele van 's lands schatkistten nadeele van den handelaar, die aan voornoemde wetten gehoorzaamt en een juiste waarde op geeft ten nadeele eindelijk der Neder lan dsche nijverheid, die ten gunste van hare buitenlandsche mededingers zelfs de geringe belemmering ziet verdwijnen, welke nog door den wetgever van 1862 en 1877 aan den weg was gelegd. Dat voor deze begunstiging van bui tenlandsche mededingers te minder reden bestaat, aangezien naburige Staten vol harden bij, of terugkeeren tot maatrege len, waardoor de invoer van Nederland- sehe producten wordt belemmerd. Dat ten gevolge zoowel van te gemak- kelijken invoer der vreemde als van belemmerden uitvoer der eigen voortbreng selen, verschillende takken der Neder- landsche nijverheid in hun voortbestaan ernstig worden bedreigd. Dat hieruit gevaren voortspruiten voor het geheele land, aangezien bij de ver dringing van den tusscheuhandel slechts in een toename der fabrieksnijverheid een middel moet gezocht worden tot ver levendiging der algemeene volkswelvaart. Dat requestranten, zoowel voor het be houd als voor de bevordering der Neder- landsche nijverheid, een verandering en verhooging der inkomende rechten drin gend noodzakelijk achten. Redenen, waarom requestranten zich wenden tot Uwe Majesteit, met eerbiedig verzoek, dat het Uwer Majesteit moge behagen de noodige maatregelen te nemen, opdat zoo spoedig mogelijk de wetten van 15 Augustus 1862 Stbl. 170 en die van 6 April 1877 Stbl. 71 worden on derworpen aan een herziening, zoowel ten aanzien der wijze van heffing als van het bedrag der daarbg vastgestelde rechten. Hetwelk doende enz. Door den voorzitter, den heer Van Marken, werd toegelicht, waarom in dit adres niet met name de landbouw ge noemd is. Pas 2 jaar geleden was in een vergadering der Holl. maatschappij van landbouw met de verpletterende meerderheid van 580 tegen 30 stemmen het beginsel van vrijhandel voor den landbouw aangenomen. Hij acht het dus niet op den weg der industrieelen te liggen in deze voor bescherming van den landbouw op te treden. De heer Diepen heeft niet willen eischen, dat dit standpunt, door het adres ingenomen, wordt verlaten. Toch is hg overtuigd, dat als niet eerst de landbouw wordt beschermd de ngverheid nim mer tot nieuwen bloei kan geraken. Hij wenscht dus, dat de vergadering op dit punt hare meening nitspreke, en stelt de volgende motie voor: »De vergadering van industrieelen, gehouden te Amster dam den 7 Dec. 1887, van oordeel, dat door het stelsel van vrijen invoer hier te lande, niet alleen de belangen der Dg- verheid, doch ook die van den landbouw ten zeerste worden benadeeldvan oor deel, dat de vermindering van den arbeid, die èn bij de ng verheid èn bg den land bouw door dat stelsel wordt veroorzaakt, in hooge mate schadelijk is voor het al gemeen belangspreekt den wensch uit dat niet alleen de Nederl. industrieelen, maar ook de Nederl. landbouwers zich in grooten getale tot de regeering wenden, opdat met vereende krachten worde aan gedrongen op een wijziging der Nederl. Deze motie werd met 54 tegen 4 stem men aangenomen. Hiervan zal worden kennis gegeven aan de hoofdbesturen en de af deelingen der verschillende land- bouwmaatschappijen. Vooor de rechtbank te Woolwich verscheen dezer dagen een dame, die ge dagvaard was door een photograaf, omdat zij weigerde, een 12-tal portretten van haar te betalen. De reden, welke zij voor haar weigering opgaf. was. dat de por tretten te zeer geflatteerd" waren dat zij er veel te mooi op was. De rechters waren echter te galant om haar gelijk te geven zij veroordeelden haar tot betaling van de portretten. Bij het station Faruinghamroad, op den »Loudon-Chatham aud Dover"-spoor- weg, is eeu treiu gereden in een troep jachthouden, die een hert vervolgden. Voor de machinist het verhelpen kon, waren 12 honden verpletterd. Eeu treiu, welke van den anderen kaut kwam. werd nog juist iu tjjds tot stilstaan gebracht; daardoor bleven de overige houden gespaard, even als het hert, dat, door het fluiten van de locomotieven verschrikt, was gaan liggen, en gemakkelijk werd buitgemaakt. Merkwaardig zgn de pogingen, die thans aangewend worden, om de torpe do's, die onder water tegen pantsersche pen kunnen afgezonden worden, op hare beurt weder onschadelijk te maken. De pogingen hebben veel van de toepassing van de homoeopathische leer: »similiasi- milibus". Het voorstel gaat uit van den Amerikaansche ingenieur Du Celis en wordt ook bniten Amerika ernstig opgenomen. Hij stelt voor, in de kiel van het schip onder de waterlijn drie openingen aan te brengen, welke van sterk glas voorzien zgn, in stukken, om de stralen van een electrische lamp, welke sterk gereflecteerd worden, door te laten, ten einde een ze kere massa water rondom het schip te verlichten. Een der glazen dient om door een man voortdurend dien onderzeeschen horizont te doen waarnemen; het derde om een torpille te kunnen loslaten, die steeds gereed is, om te kunnen afgaan. De »Scientific American" maakt deze zaak bekend. Wat myn geheel betreft, gij hebt Dat niet beleefd, o jeugd! Maar ik weet, dat aan ouderen De zaak wel deeglijk heugt. O, 't was een schrikkelijk geval, Dat weet nog menig klaar, Want mijn geheel bracht indertijd Zeer velen in gevaar. Geen mensch, zoo ze i men algemeen, Had ooit zoo iets gezien; De zaak was eenig in haar soort, En vrees'lijk bovendien. Drie deelen vormen 't raadselwoord, Dat mijn geheel u duidt, En 'k leg, tot uw gemak, de zaak U gaarne nader uit. Mijn eerste heeft vast ieder meuscli, Het is een lichaamsdeel, En die het missen moet, hij is. Wis niet in zyn geheel. Tocli maak ik u niet duidelijk Waar gy het zoeken moet: Aan hoofd of arm, aan borst of been, Aan hals, aan hand of voet. Mijn tweede schittert met veel pracht En heeft u vaak bekoord 't Is grooter, dan gij wel vermoedt, 'k Geef u daarop myn woord. Men ziet het overal op aard, En vindt het altijd schoon; De dichters zongen vaak zijn lof, Op hooggestemden toon. Mijn derde wordt geducht gevreesd En maakt een groot geweld 't Vernietigt, wat men bracht tot stand En rooft een schat van geld. Maar, hoe ook over dag gevreesd, Of in het nacht'lijk uur, Toch doet het op zijn beurt ook nut, In 't ryk van de natuur. i

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1