't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1548. 1 Zaterdag 17 December 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. De Nieuwe Kieswet. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 12 m. Onderg. 3 u. 44 m. 4e Advent. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag Zaterdag Kortste dag. - Begin van den Winter. - Eerste Kwartier. 23 24 't Verwonderd ons niet, dat ons van ver- verschillende kanten gevraagd wordt, wie of nu eigenlijk kiezers geworden zijn, en gaarne geven we 't een en ander tot opheldering der zaak. Belasting is hier weer alleen de maatstaf, ofschoon door de verlaging van 't minimum 't aantal kiezers beduidend is vermeerderd. Kiezers zijn" zij a. die personeele belasting betalen tot een zeker bedrag; b. die grondlasten betalen tot een zeker commensaals, die onderhuur verwonen tot 't vereischte bedrag. De personeele belasting wordt ten eerste berekend naar de huurwaarde. Nu geeft het begrip daaromtrent vaak een schromelijke ver warring. Immers, men dient hierbij op te merken, dat hier geenszins sprake is van de som, die gij feitelijk verwoont, maar wel van de begrooting der rijksschatters. Om u dit duidelijk te maken, diene, dat 't rijk aan verschillende gemeenten redactie van belasting toestaat, waartoe het zielental den maatstaf aangeeft. Deze vermindering kan zijn één derde en zelfs twee derden. Op die ver mindering hebben aanspraak zij, die aan huur waarde minder verwonen dan 24 in gem. beneden 3000 zielen. - 28 ii ii van 3000 tot ben. 5000 zielen. - 33 5000 8000 - 38 8000 12000 - 44 12000 17000 - 49 17000 24000 - 55 24000 36000 - 70 36000 48000 -100 48000 en hooger. Daar de gem. Helder ongeveer 21000 zielen telt, behoort die in de zesde klasse van bo venstaande tabel gerangschikt te worden, evenals de gem. Breda, Deventer, Nijmegen, Schiedam en Zwolle. Betaalt de bewoner nu 49, dan is zijne huur geschat op een huurwaarde van 98. Ook zijt ge kiezer, wanneer ge grondbelas ting betaalt tot een minimum van ƒ10. Betaalt ge die som bijv. in twee gemeenten, dan behoort daarvan aan 't kantoor der rijks belastingen in uw woonplaats opgave te wor den gedaan. Bij die som worden wel de rijksopcenten, maar niet die van de provincie of gemeente in rekening gebracht. Wanneer ge een of meer kamers binnens huis bewoont, kunt ge insgelijks kiezer zijn, wanneer de huurwaarde 't vereischte bedrag bereikt; echter worden hier de kamers onge- meubeleerd berekend. Hierbij dient opgemerkt te wordendat men negen maanden minstens op die kamer of kamers moet gewoond hebben. Wat aangaat 't kiezen van leden voor Prov. Staten of Gemeenteraad, gelden dezelfde voor waarden als tot 't kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Moet men, om als kiezer voor de Tweede Kamer te kunnen optreden, Nederlander van geboorte zijn?, om leden voor de Prov. Staten te kiezen, moet men inwoner der provincie en om leden voor den gemeenteraad te kiezen, inwo ner der gemeente zijn. van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 13 December 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Alle leden zijn tegenwoordig en de tribune bergt een vrij groot aantal belangstellenden. Na de opening der rergadering, worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goed gekeurd. Daarna wordt het nieuwbenoemde Üd, de heer Franken, beèedigd, met zijne benoe ming door den voorzitter, namens de vergadering gelukgewenscht en neemt hij zitting. Vervol- Ckomt in behandeling de begrooting van in- sten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1888. Door den heer Korver wordt, namens de commissie van rapporteurs, een uit voerig rapport uitgebracht nopens het onderzoek van de begrooting in de afdeelingen van den Raad. Tal van aan- en opmerkingen worden daarbij in 't midden gebracht Een aantal wen ken en voorstellen, in 't verslag voorkomende, geven aanleiding tot bespreking, sommige tot het nemen van besluiten- Aan den oudste ambtenaar en aan twee klerken ter secretarie worden verboogingen van jaarwedden toegekend, aan den eersten van f100, aan beide laatstge noemden ieder van f 50. De beer Oudenhoven verzet zich hiertegen en zon de beide overige ambtenaren ook eenige verbooging willen hebben toegelegd. Met 16 stem. tegen 1, die van den heer Korver, bleef gehandhaafd de post voor kantoor- huur en bureaukosten voor den gemeente-ontvan ger, ad f 300. Met 10 tegen 7 stemmen werd het besluit genomen om voortaan het onderhoud der torenuurwerken in het openbaar aan te be steden. Tegen stemden de heeren Hoogenbosch, Maalsteed, Over de Linden, Groen, Franken, v. Neck en de Voorzitter. Met betzelfde aan tal stemmen werd besloten tot handhaving van den post voor adsistentie des doodgravers, ad f150. Tegen stemden de heeren Oudenhoven, Over de Linden, Janzen, v. Neck, Korver, Hoo genbosch en Govers. Met gelijk aantal stem men werd verder bepaald, dat het ambt van hooisteker in deze gemeente met bet einde dezes jaars zal vervallen. Het behoud van de hooi- stekers werd voorgestaan door de heeren Maal steed, Verfaille, Franken, Vos, Over de Linden, v. Neck en den Voorzitter. Waarschijnlijk zijn de hooistekers-gereedschappen, voor welks onder houd tot nog toe f 10 's jaars werd uitgetrokken, nu voor de plaatsing in een mnseum van oud heden bestemd. Een aanmerking, in 't verslag voorkomende, ten aanzien van het toezicht op de gasverlichting, gaf aanleiding tot een discussie, waarbij de mindere noodzakelijkheid van de hand having der betrekking van deskundige voor het gasonderzoek ter sprake kwam. De voorzitter verzekerde, dat in 't vervolg de in het contract voorgeschreven boeten zullen worden toegepast in geval van gebleken overtreding, waarna de post ad f 200 (jaarwedde van den deskundige), behouden bleef. Zonder gevolg bleef een op merking, omtrent de in evenredigheid tot het ge ring aantal leerlingen, vrij hooge subsidie aan de bijzondere school voor meisjes verleend. Omtrent de herhalingsschool werd bepaald, dat het onderwijs aan die school voor alle leerlingen, die zich in 't vervolg aanmelden, kosteloos zal zijn, De subsidie, ad f 200, ten behoeve van bet onderwijs in de gymnastiek, bleef gehandhaafd, ofschoon bet beschikbaar stellen van een daar voor ingericht lokaal voor 't vervolg moest ver vallen. 't Besluit tot bestendiging der subsidie werd genomen met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Beukenkamp, Oudenhoven, Hordijk, Klik, Korver en Govers. Ofschoon omtrent de nadere beschikking over die som eerst later zal worden beslist, bleef de post van f150 voor publieke vermakelijkheden, het uitsteken van vlaggen, enz., gehandhaafd. Na eenige discus sie bleef ook behouden de post voor het verstrek ken van vrije zitplaatsen in de kerken aan HH. officieren van zee- en landmacht, ad f 200. Dit besluit werd genomen met 13 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Klik, Franken, v. Neck en Korver. Voor de herstelling der Molenbrng werd een som van f6000 op de begrooting ge bracht. Hierna werd de geheele begrooting in stem ming gebracht en, tot een bedrag van f 186,765.70$, met eenparige stemmen goedgekeurd en vastge steld. Eveneens werden goedgekeurd de be grootingen voor 't Algemeen Weeshuis, het Bur gerlijk Armbestuur en de dd. Artillerie Schut terij, respectievelijk ten bedrage van f 13,281.26 f 10,175.en f 1735.Mede werd goedge keurd de rekening en verantwoording der dd. Art.-Schutterij, over 1886, met deze eindcijfers: Ontvangsten 2041.78 Uitgaven 1488.10 Goed slot 553.68 Nog hechtte de vergadering hare goedkeuring aan de rekening en verantwoording van het Algemeen Weeshuis, over 1886, sluitende aldus Ontvangsten ƒ14961.79 Uitgaven 10930.53 Goed slot 4031-26 Het suppletoir-kohier voor den hoofdelijken omslag, dienst 1887, ten bedrage van f400 39, werd vervolgens vastgesteld. Achtereenvolgens hadden deze benoemingen plaats: tot onderwijze ressen, respectievelijk aan de gemeentescholen Nos. 4 en 6, de dames C. Kooger en D. E. Du val; tot leden van het Burgerlijk Armbestuur de heeren J. Oortgijsen, G. Moorman en A. Kliktot leden des Bestunrs van het Algemeen Weeshuis mevr. de wed. Amonsde Jongh en de heer J. Th. Tinkelenberg; en tot leden der Commissie voor de Gemeentewerken de heeren H. Janzen, T. C. Govers, J. Hoogenbosch en J. Verfaille. Aan een verzoek van den heer D. A. G. Vastenon werd, na ingewonnen advies van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier, bepaald, dat de aanneming van nieuwe leerlingen aan die school zal plaats heb ben eenmaal 's jaars en we) bij den aanvang van den cursns, en dat de zomervaenntie zal genoten worden gedurende 5 weken, aan den eersten Maandag in September voorafgaande. De behandeling van een voorstel van den heer Vos, strekkende om de toelage, ad f 100, inder tijd verleend aan het Hoofd der school No. 75, voor het houden van avondschool, te voegen bij zijne jaarwedde, werd, in afwachting van nadere adviezen, verdaagd tot eene volgende vergadering. De vergadering ontving mededeeling en nam voor kennisgeving aan: 1. dat de vereischte goedkeuring is verkregen op de Raadsbesluiten tot vaststelling van bet 1ste suppletoir kohier voor den hoofd, omslag, dienst 1887, en op die tot heffiing van een hoofd, omslag en van eene plaatselijke belasting op het gedistilleerd in 1888 2. dat de veranderingen, in de gemeente school Nos. 3, 5 en 6 aangebracht, tot tevreden heid van den districts-schoolopziener zijn uitge voerd; en dat door HH. Gedep. Staten afwij zend is beschikt op een bezwaarschrift tegen zijn aanslag in den hoofd, omslag, dienst 1887, van den heer L. M. C. Rollin Couqucrque. Nadat, bij de gewone rondvraag, door den heer Korver was aangedrongen op het spoedig nemen eener beslissing omtrent den opslag van petroleum in deze gemeente, liet de Voorzitter ten kwart voor 12 den hamer vallen, de ver gadering voor gesloten verklarende. HELDER, 16 December 1887. Woensdagavond had 't aangekondigde Concert in „Musis-Sacrnm" plaats. Ditmaal was 't publiek talrijk opgekomen, in de ver wachting een zeldzaam kunstgenot te smaken, en we durven rondweg verklaren, dat die ver wachting niet alleen bevredigd, maar over troffen is. Immers we hadden hier niet met een enkele, maar met drie spécialiteiten te doen. Met bewondering luisterde men naar de voor drachten van mej. Dyna Beumer. Zelden hoor den we een zangeres, die aan een glashelder stemgeluid, in alle registers, zulk een gemak kelijkheid van uitvoering met zulk een volko men techniek gepaard deed gaan. Haar tril lers en roulades deden onwillekeurig aan den nachtegaal denken. Haar program, bestaande uit: Air de Barbier de Sevilic van Rossini, Serenade en Caprice Burlesque van de Swert, was er op berekend, om haar schitterend talent te doen uitkomen. Mejuffrouw Zélie Moriaraé deed zich ken nen als een pianiste, die Zeldzaam geëvenaard zal worden, en gaarne steramen we in met 't oordeel, dat men naar haar kunstmatig en fijn genuanceerd spel uren zou kunnen luisteren. Jules de Swert noemen we 't laatst, en we vertrouwen, dat die heer ons niet euvel wil duiden, dat we met de dames begonnen zijn. Door de voordracht van een viertal compo sities toonde hij zijn meesterschap op 't door hem bespeelde instrument, de vio loncel; zelfs mannen van 't vak stonden ver rukt over de tonen, die hij daaraan wist te ontlokken. Onder ademlooze stilte werd zijn verrukkelijk spel aangehoord, en de luide bra- vo's, die hem zoowel als de dames te beurt vielen, mogen getuigen, dat we hier aan den uithoek van Holland gevoel hebben voor ware kunst en die weten te waardeeren 't Staf muziekkorps, onder directie van den kapel meester J. Koning, verleende belangeloos zijn medewerking. Die genotrijken avond zal bier lang in herinnering blijven. Yoor apothekers-bediende heeft te Kampen voldoende examen afgelegd, J. C. Rinner, van hier. Door assuradeuren van de lading der in de Zuidergronden gestrande Duit- sche bark Renown is aan de stoomboot-I reederij voor het sleepen van schepen (directeur de heer A. D. Zurmühlen te Amsterdam) c. s., opgedragen, de ladiug zoo mogelijk te bergen voor 45 pet. De twee wrakstukken van '£~bark- schip Renown", Woensdag geveild, heb ben te zamen opgebracht de som van f 192.- Schipper De Graaf, van de vis- schuit E. LI. 28, rapporteert te zijn ge passeerd een O. t. N. van Kijkduin, 1/9 mijl op zee, rechtovereindstaanden raast, welke ongeveer een M. boven water uitsteekt. Door een Texelschen blazerschipper zijn alhier een mahoniehouten zeemaus- kist en een zeegras-matras aangebracht, welke, beiden ongemerkt, door hem uit zee waren opgevischt. Ds. L. E. Schuller tot Peursum, te Alkmaar, heeft de beroeping naar de Ned. herv. gemeente te Amsterdam aangeno men. Er zijn plannen van garnizoensver anderingen voor verschillende onderdeelen van de korpsen in overweging. Door de Nederlaudsch-Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij is aan kapitein Skipper, gezagvoerder van het stoomschip »Ebro", ten geschenke gegeven een gou den horloge met ketting, beuevens twin tig ponden sterling, ten behoeve zijner bemanning, als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten bij het redden van schipbreukelingen van de »W. A. ScholtenDe Hollandsche Maatschappij tot redding van Dreukelingen, kende kapt. Skipper hare gouden medaille toe. Uit Tiel wordt aan de Arnhemsche Ct. gemeld: Gisteren zou de uit zijn ambt ontzette notaris P. C. S. voor den straf-rechter verschijnen. Eenige getuigen uit verschillende dee- len van ons land zijn gedagvaard. Men verneemt, dat o. a. iemand een hypotheek had van f 3000 op zijne ei gendommen. Nu had hij nog f 1000 noo- dig. Een hypotheek wordt gevestigd van f 4000, om tevens de bedoelde f 3000 af te lossen. Dit laatste verzuimde S. Tal gevallen in dienzeltden zin hadden s. Sommen in banden van den be schuldigde, om hypotheken af te lossen en de inschrijvingen te doen royeeren,wer den tot dat doel niet gebruikt en zijn nu zoek. Treurig is ook het geval van den voogd, voor wien hij ten behoeve van min derjarigen f 4000 op het Grootboek zou plaatsen. Den voogd werd op den mouw gespeld, dat bet gelder geplaatst was en dat een candidaat-notaris was aangewe zen om de rente in ontvangst te nemen. »Dat is immers goed?" >Wel zeker mijnheer!" En nu geen cent op het Grootboek! Ook van andere minderjari gen is het geld, bij S. tegen rente gede poneerd, verdwenen. Niet beter komen er eenige erfgeuameD af. die onder den last van vruchtgebruik f17,000 aan ef fecten hadden geërfd. Wie zou die ef fecten bewaren? Natuurlijk was S. de aangewezen persoon. Hij beleent de ef fecten en ontvangt er f 12,000 op. Na tuurlijk geeft de bankier de effecten niet terug zoolang hem de f 12,000 niet zijn teruggegeven. Om te eindigen, nog e.en geval. Iemand geeft S. f2000 om op hypotheek te plaatsen. Dat zal, zegt S.. geplaatst worden bij J. A. Nu blijkt, dat J. A. nooit om geld ter leen gevraagd had, en dat ook die som in den zinkput verdween. Goochem! Yoor een uitdragerswinkel te Amster dam zag een man een broek hangen, die hem bijzonder aanstond. De zijne was al dikwijls opgelapt en nu was er weer een gat in. 9 Jongen, Barend," wat een mooie broek, sprak de man tot zichzelf, en daar hjj niet meer dan twee dubbeltjes rijk was, kwam hij tot het besluit het gewenschte klee- dingstuk langs minder eerlijken weg in zijn bezit te krijgen. Hij gluurde rond, zag niemand en pakte toe. Het was gelukt! Hij was op 't punt om weg te loopen, toen juist op den hoek een agent kwam aanwandelen, die, 't kwam den dief ten minste zoo voor, hem reeds in 't oog had. Goede raad was duur, wegloopen kon hij niet meer, maar wat dan? In zijn angst stapte hij met de broek in de hand den winkel binnen. Goddank, de agent ging voorbij, maar nu stond hij tegenover den koopman. »Wil je die broek van me koopen vroeg liij, >'t is mijn beste, maar ik heb geen cent meer in huis". De koopman liep, zonder eenig kwaad te vermoedenin de valhij herkende zijn eigendom niet en kocht de broek na lang loven en bieden voor f 1.25. De koopman was, toen hij het bedfog bemerkte, zoo nijdig als een spin. (VI. BI. v. Amst.) Op de stoomboot »Bellona," van Sa- nica naar Beyrut (Syrië), is gedureude de reis, door een valsch gerucht van brand, een paniek ontstaan onder de 400 pas sagiers. Een aantal menschen wenden doodgedrongen en 47 andere verdronken, door het omslaan van een der uitgezette booten in de stormachtige zee. Later bleek, dat het brandgerucht verspreid was door een troep dieven, die van de ver warring gebruik maakten om te stelen eu die o.m. uit de kajuit van den kapt. 60,000 lires roofden. Eenige der dieven sprongen over boord toen de diefstal ont dekt werd. De overigen werden geboeid, en later aan de politie te Smyrna over geleverd. Lloyd's secretaris te Hatnmerfest bericht aan Lloyd's te Londen, dat de visschersvloot, uitgezeild naar Spitsbergen en Nova Zembla, op de zeehonden- en walrussen vangst, dit seizoen zeer geluk kig is geweest. Verscheidene schepen maak ten 2 reizen. Een menigte schepen gin gen verloren, waaronder 11 thuisbehoorende in Hammerfest en Tromsoe, grootendeels verzekerd bjj Duitsche en Hollandsche assurantie-maatschappijen, om welke reden wordt aanbevolen voorzichtig te zjjn bij het sluiten van verzekeringen op derge lijke schepen. De luchtballon »de Arago" van 1'Hoste. De mailboot, die van de Azoren te Lissabon is aangekomen, heeft de tij ding medegebracht dat de luchtballon niet op genoemde eilanden is neergedaald. De kans, dat de beide luchtschippers nog in leven zjjn, is dos zeer gering. Maandagmiddag heeft de begrafenis van mevrouw Boucicaut, eigenares van de magazijnen Au bon Marché, met groote staatsie plaats gehad. De lijkkoets was met zes paarden bespannen en werd door het geheele personeel der magazijnen ge volgd. Bij haar testament worden een aantal legaten aan het personeel vermaakt, als mede een millioen francs aan het gesticht voor rustende beambten te Foiitenoy, een millioen aau 1'oeuvre St. Nicolas, twee en een half millioen aan de godshuizen te Rou- aan, te Rijsel en te Ghalons, sommen van honderdduizend tot vijfmaal honderddui zend francs aan alle kerkeljjke gezinten en aan vele instellingen van liefdadigheid. In een schoolgebouw te Wercho- vitzy (Rüsschisch gouv. Mohilef)is 's nachts brand uitgebroken. Veertig jongens, die in benedenvertrekken sliepen, konden in tijds naar buiten komenmaar veertigf meisjes wier slaapzalen boven waren, za gen zich den uitweg afgesneden door de vlammen. EeB onderwijzeres, die geluk kig hare tegenwoordigheid van geest be hield, hielp de kinderen en liet hen uit een venster springen zoo werden er ve len gered. Maar toen het dak van het gebouw instortte, waren er nog 16 meis jes daarbinnen, en deze kwamen allen om het leven. Volgens de Live Stock Journal Al- manack is in Engeland het fokken van Arabische paarden van het zuiverste ras volkomen gelukt. Het ras, met zorg ge fokt, valt grooter van stuk uit dau in Arabiëook is het humeur beter. Zij blijken tevens een ijzeren constitutie te bezitten. Ingezonden Qeachle heer Redacteur! Naar aanleiding van het slot van uw verslag in uw blad van 14 Deo* jlover de schipbreu kelingen bij de jongste stranding, komt het mij voor, dut eene betere regeling in het bemannen der reddingsboot op znlke tijden zeer gewenscht is. U zegt daarin toch „Mocht ons nog iets te wenschen overblijven, dan zou het zijn een ver anderde inrichting van het reddingawezen enzoo- voort." Er schijnen das wel eens bezwaren voor te komen bij de bemanning van een reddingsboot en zou dat niet kunnen voorkomen worden P Zou het niet in het belang der ongelukkigen zijn die op onze knst door stranding in nood verkeeren, als er een vaste bemanning voor de reddingsboot wasP Het komt hier helaas nog al eens voor en waren er dan geen wakkere mannen, die hun leven veil hadden voor dat van onbekende in nood verkeerende vakgenooten, deze zouden voorzeker een prooi der golven worden. Het is dus niet om iets af te dingen op den algemeen bekenden en hooggeroemden moed der Heldersche en Huisduiner vletterlieden, maar om in het belang der ongelukkige schip breukelingen iets te verrichten, dat ik wenschte er een vaste bemanning voor die boot was, die door nu en dan eens een oefening te houden, elkanders krachten leerde kennen en in de ure des gevaars direct opgeroepen kon worden. Zoo de gemeentekas het onderhoud van 12 of '14 van zulke mannen niet toelaat, zou dan ons Gouvernement voor dit goede doel niet dat aan tal personen willeu oproepen P Daarvoor"Irtftiden dan in aanmerking komen flinke, bevaren men- scheD, die op 's Rijks werf dienst konden doen als sjouwers of takelaars en die dan eens per week of eens per maand onder toezicht van een vasten schipper (zooals die nu is nnngesteld voor het onderhoud vun de reddingsboot) oefeningen konden houden. Verder komt het mij voor, dat als men door de gemeente een lijst liet circuleeren of een op roeping deed om deel te nemen aan een fonds, waarbij het lot van vrouw en kinderen verzekerd werd van de bemanning der reddingsboot, er voor zeker velen gevonden zouden worden, die door een jaarlijksche contributie van f 0.50 of fl.daar uan wilden deelnemen. J. P.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1