't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1549. Woensdag 21 December 1887. Vijftiende Jaargang. Abonnement PosterU ©n. Zijn wij kiezers? NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan tot het plaatsen van ADVERTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Bekenden, tegen 25 Cent per advertentie. Het no. van I Januari zal op Oude jaarsavond worden uitgegeven. Hen gelieve de annonces zoo spoedig mogelijk in te zenden. De Uitgevers, BERKHOUT Co. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2e helft der maand November 1887: J. Kramer, AmsterdamJ. Ouwenboer, idem D. Buijs, idem; D. Buis, idem; Loeff, Boskoop; P. Schaap, Rotterdam; H. Jonkman, idem; M. 8chouten, Steenwijk; Mej. Vermeulen, Ylissingen. Van Hypolitushoef Zuidafrikaansche Handelsvereeniging, Araster dam. Brief kaarten Oks, Amsterdam; M. v. d. Staat, 's Graven- hage; J. De Groot, Helder. Brieven, verzonden geweest naar Amerika: J. De Geus, Sheboygan. Van het hulpkantoor Anna Paulowna: A. Bruins, Buenos Aires. De Directeur, P O L V L IE T. Het eerste kenmerk tot kiesbevoegdheid is: lo. dat men Nederlander is en minstens een vol jaar in de gemeente gewoond heeft, védr de sluiting der kiezerslijsten, die voor dit jaar bepaald is op 15 Februari 1888. 2o. de huurwaarde. Wat is de huur waarde P Niet wat men betaalt aan den eige naar van het huis, hetwelk men bewoont, maar het cijfer, als zoodanig aangeduid, dat men vindt op zijn aanslagbiljet voor het personeel. Van de geschatte huurwaarde heft het rijk 5 percent. Vermenigvuldigt men nu het oijfer op het bil jet, als huurwaarde genoemd, met 20, dan ver krijgt men het totaal, waarop het bewoonde huis geschat is. De minimum huurwaarde voor deze gemeente is f 49.b.v. dns, wanneer ge op uw biljet geno teerd vindt voor huurwaarde f 3.en dit met 20 vermenigvuldigt, 3 X 20 f60.—, dan is dit de geschatte huurwaarde van het huis en al- zoo betaalt ge nog f 11meer dan het cijfer f 49.voor deze gemeente bepaald; ge zijt alzoo kiezer. Al die voorwaarden vervallen echter als van de hoofdsom van uw biljet iets is afgetrokken in verband met de wet van 24 April, (Staatsblad No. 16. Het minimum huurwaarde voor de gemeenten Anna Paulowna, Wieringen, Callantsoog, Wierin- gerwaard en Vlieland is f24.Terschelling, Schagen, Zijpe f28.— en Texel f33. HELDER, 20 December 1887. Vrijdagavond is door het Ejescol- legie bg de Hervormde gemeente alhier, een drietal geformeerd, waarop in alpha- betische volgorde voorkomen de navolgen de predikantenJ. F. L. Boonacker, OterleekDr. A. Bruining, Noord-Scher mer, en J. A. Prins, Dokkum, Woensdagavond werd in de tuinzaal van »Tivoli" een vergadering gehouden door de nieuw opgerichte Anti-Revoluti onairen Kiesvereeniging Nederland en Oranje." Uit de opkomst bleek, dat de belangstelling groot was. De heer H. Wvan Marle, voorzitter, opende de ver gadering met gebed. Daarna werden de vooraf bepaalde punten besproken. Als af gevaardigde naar de deputatenvergadering werd gekozen de heer van Marle en tot plaatsvervanger de heer Korver. Laatstgenoemde schetste vervolgens 't ontstaan en het karakter der Anti-Revo lutionaire richting en wees op de wen- schelgkheid voor het district Helder een vertegenwoordiger te benoemen, die van de defensie en 't maritiem etablissement de behoorlijke zaakkennis heeft. Daarna werd de vergadering door Ds. Geelhuyzen met dankzegging gesloten. Zondagmiddag vergaderden belangstel lenden in „Tivoli," op uitnoodiging van het voorloopig comité, tot oprichting van een Liberale Centrale Kiesvereeniging. De voorzitter van het comité, de heer T. Mooy, leidde de bijeenkomst, gewaagde met een kort woord van de verandering, die er met de nieuwe indeeling der kiesdistricten had plaats gehad en noodigde de aanwezigen uit hunne aandacht te wijden aan de voorle zing van 't ontwerp der statuten voor de op te richten Kiesvereeniging. Dit bestond uit negen artikelen. Verschillende sprekers voer den 't woord naar aanleiding van 't voorge- lezenemaar toch werden, ofschoon met eenige wijzigingen, de artikelen gearresteerd. De contributie werd bepaald op 't maximum van f 1.per jaar. t Bestuur zal bestaan uit twaalf leden, ge deeltelijk te kiezen van hier en gedeeltelijk uit de omliggende gemeenten. Nadat verschillende leden hun oordeel daaromtrent hadden uitgebracht, werd er be sloten eerst op een volgende vergadering tot het kiezen van een definitief bestuur over te gaan. Tot zoo lang zal 't voorloopig comité met de regeling der zaken belast blijven. Van buiten waren verschillende heeren opgekomen, tot bywoning van deze vergadering. De statuten zullen Z. M. den Konieg wor den aangeboden, tot 't verkrijgen van rechts- jersoonlijkheid, en de nader te maken bepa lingen worden opgenomen in een huishoudelijk reglement. In de pauze werden de ter tafel liggende lijsten door 50 personen geteekend. De voorzitter sloot daarna de vergadering, die door hem met veel oordeel en tact was ;eleid. Zondagavond gaf de Onderofficiers- Vereeniging der zeemacht, Admiraal de Rugter", een liefdadigheids-voorstelling in »Musis-Sacrum", ten voordeele van 't weduwenfonds der Vereeniging. De op komst der belangstellenden was nijgend. Met veel succe's werd opgevoerdDe Rgzweep, of twintig jaren later, welk stuk gevolgd werd door 't blgspel de Honden belasting. De toeschouwers gaven meer malen blijken van hunne ingenomenheid met 't spel, door een luid applaus. Blijk baar hadden de spelers dan ook veel werk van hunne rollen gemaakt. Onder grooten toeloop van deelnemenden werd, na voorafgegane plechtige zielmis, onder welke de Eerw. Past. Kaag in treffende woor den hulde bracht aan de groote verdienste van den overleden Pastoor H. W. Klauwers, diens stoffelyk overschot ter kerk uitgedragen en vervoerd werd naar 't station. Ongeveer 300 personen volgden de baar van hun beminden herder grafwaarts tot Anna Paulowna, waar, na 't verrichten der kerkelijke plechtigheden, die door Katholieke corporatiën, het welge oefend zangkoor der Parochiekerk alhier en alle aanwezige belangstellenden werden bijgewoond, het lijk ter laatste rustplaats gedragen. Treffend oogenblik voorzeker, waarbij zijne treurende oude moeder en diepbedroefde broeder getuigen waren van de hulde, hun diebaren doode gebracht. Indrukwekkend klonk het schoon aangeheven Profnndus door het zang koor dezer gemeente, toen de Priesters het Requiescat in pace hadden geuit. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen, die nog lang in herinnering zal blijven. Toen de stoet het station bereikte, verwij derde zich juist van daar een rouwstoet, door knapen begeleid, allen met witte strikken op den arm. Het waren leerlingen der school voor lager- en uitgebreid lager onderwijs, van den heer Vastenou, die een vroegeren kame raad, de 15-jarige jongeling F. v. Br., graf waarts brachten. Het was het verlangen zijner oudeis, dat ook deze telg zou rusten ter plaatse, waar een beminde dochter reeds vroeger was ter-aarde-besteld. Te Anna Paulowna ligt ook begraven de Eerw. Hr. J. S. van Buchem, vroeger pastoor te Helder. Velen zochten zijn graf, maar hoewel een steen zijn rustplaats aanwijst, was deze door de grafmakers met aarde bedekt, hetwelk een onaangenamen indruk veroorzaakte. V- Een der geredden van het Duitsche bark schip „Renown", deelt omtrent de stranding en de redding der equipage van het barkschip „Re nown" het volgende mede: Onmiddellijk nadat het schip aan den grond gestooten had, viel het scheef en sloeg de bran ding over het gestrande vaartuig. Het gedeelte der bemanning, die te kooi lag, dat haastte zich half gekleed aan dek, om te zien wat er gaande was. Men peilde de pompen en bevond drie voet water in het ruim. Onmiddellijk werd de stoom pomp, welke in Portsmouth aan boord was ge nomen, in orde gebracht, doch toen men na ver loop van 10 minuten opnieuw de pomp peilde, werd er 8 voet water in het ruim bevonden, zoo dat het onmiddellijk bleek dat pompen nutteloos was. Door het scheef liggen van het schip kon den de beide grootste booten niet te water gela ten worden, en de beide andere waren te klein om de uit 25 personen bestaande bemanning op te nemen. Men rekende echter op hulp vaD de sleepboot „Assecuradeur", welke, dewijl de sleeptros onmiddellijk na de strauding brak, zich van het schip had verwijderd. Een half uur na de stranding werd .de sleepboot nog eens gezien, doch later geheel uit het gezicht verloren. De zee bleef betrekkelijk rustig aan bak boord van het gestrande schip. De geredde meent daarom, dat het zeer wel mogelijk ge weest was voor de schipbreukelingen, zich op „Assecuradeur" té redden, indien deze door middel van een boot gemeenschap met het schip had kunnen openen. Des nachts begon het harder te waaien en sloeg de zee alles op dek aan stukken. Tegen den ochtend woei het een feilen storm uit het westen om zeven uur zagen de schipbreukelingen van den wal een sleepboot met een reddingsboot op hen afkomen, en weldra was deze in de nabijheid van het wrak. Nu ving de kamp tegen wind en golven voor de bemanning der reddingsboot aan. Tot tweemaal toe had deze met ongehoorde in spanning byna het wrak bereikt, terwijl tel kens door een hooge zee de boot weder terug werd geslagen. Ten laatste gelukte het aan de bemanning der reddingsboot aan bakboord zijde van het wrak te komen en een van boord af toegeworpen touw te grijpen. Elf personen slaagden er in, uit de fokkemasten in de reddingsboot te springen. Een der eerste die het schip verliet, was kapt. Rosenao, en na hem volgde de loods. Ter verontschuldiging van den gezagvoerder dient echter vermeld te worden, dat deze dacht, dat de reddingsboot in staat zoude zijn de ge- heele bemanning op te nemen. Dewijl de sterk bemande boot echter, op gevaar van om te slaan, niet meer dan elf personen kon ber gen, keerde zij naar de sleepboot „Hercules" terug, welke de geredden aan boord opnam. Kort na de eerste reddiug viel de groote steng van de „Renown" overboord, en slaagde de reddingsboot, door toenemend*» wind en zee, er niet meer in, niettegenstaande alle krachts inspanning, het wrak weder te bereiken. Tot den middag werd voortdurend alles vruchte loos beproefd, doch dewijl het bleek, dat het onmogelijk was het wrak te bereiken, keerde de sleepboot met de reddingsboot naar Nieu- wediep terug om de geredden aan land te brengen. Des namiddags keerde de Hercules" met een grootendeela versche bemanning in de reddingsboot terug, doch de orkaanachtige storm en huizenhooge zee spotten met alle krachtsinspanning der wakkere bemanning. Het bleek onmogelijk bij het wrak te komen, en de schipbreukelingen, die ten getale van veertien in het bazaanswant zaten, zagen de sleepboot met de reddingsboot weder vertrek ken. Het schip zat thans bijna geheel onder water. Des nachts vielen de fokke- en groote mast overboord, en toen de Hercules des ochtends vroeg weder terugkeerde, was de storm nog slechts weinig gaan liggen, doch was de wind noordelijker geloopen en was het bitter koud geworden, waardoor de 14 personen, die in het want zaten, veelgeleden hebben. De matroos Johanson was des nachts van konde en uitputting gestorven zijn lijk werd van de zaling af in zee gewor pen. Bij het naderen van de reddingsboot liet men zich langs den ketting, welke van den bezaansgaffel afhing, in het water zakken en door toegeworpen lijnen werden zeven man gelukkig in de reddingsboot getrokken. De tweede stuurman Barez, wiens krachten uitgeput waren, verdronk voor aller oogen. In den mast bleven nog de opperstuurman (die de laatste wilde zijn die het wrak zou verlaten), de timmerman, de kok en twee ma trozen. Deze allen verklaarden dat zij te afgemat waren om den gevaarlyken weg langs den ket ting naar de reddingsboot te ondernemen, en dat zij wilden wachten tot de zee bedaarde. Men was derhalve genoodzaakt do schipbreu kelingen aan hun lot over te laten. Des Zon dags-ochtends was het weder bedaard, en toen de Hercules" met de reddingsboot by het wrak kwam, vond men gelukkig de vyf ach tergeblevenen nog in leven. Des nachts was de bezaanssteng over boord gevallen, waardoor zy genoodzaakt waren uit de zaling te vlochten en de bezaansgaffel hunne eenige toevlucht werd. Daar brachten de .vijf half verkleumden den langen nacht door met bevroren handen en voeten, dicht tegen elkan der aan om zich zoo veel mogelijk te verwar men. De redding ging nu betrekkelyk gemak kelijk, en tegen half elf uren des voormiddags bevonden zy zich te Nieuwediep. De kok, de timmerman en een der beide matrozen wer den in het hospitaal verpleegd, terwijl de op perstuurman en een der matrozen in een hotel ondergebracht werden en daar geneeskundige hulp erlangden. Aan de moedige bemanning der sleepboot „Hercules" en der reddingsboot van het Nieuwediep, die hun leven in de waag schaal stelden om anderen te redden, komt volgens den berichtgever den warmsten dank toe voor hunne heldendaad. De Tweede Kamer heeft Vrgdag, 1 de hervatting van de discussie over Hoofd stuk Marine, het amendement-Rooseboom, om f 38,000 te schrappen voor uitzending buitengaats, verworpen met 34 tegen 28 stemmen. Bg den considerans verklaarde de heer Rooseboom tegen het hoofdstuk te zullen stemmen, omdat door de verwerping van zgn araendement de binnenlandsche de fensie in 1888 op belangrijke wijze ver zwakt wordt. De Minister van Marine protesteerde tegen die ongemotiveerde afkeuring van zijn beleid. Hij moet zorgen zoowel voor Indië als voor Nederland. Het Hoofdstuk Marine is aangenomen met 56 tegen 8 stemmen. In de vorige week is men te Naar- den tot de overtuiging gekomen, dat aan den aanwezigen voorraad scherpe patro nen een getal van bijna 20,000 (zegge twintig duizend) ontbrak, zonder dat men er in geslaagd ia den dader of de daders van dezen vermoedelijken diefstal aan te wijzen. De justitie doet een streng onderzoek. Voor den Indischen militairen dienst zgn in November 1887 aangenomen 125 man, waaronder: 82 Nederlanders; 20 Daitschers en 15 Belgenhieronder be- hooren 7 miliciens, die voor 2 jaren ge detacheerd zgn. Van het leger hier te lande gingen bij het Indisch leger 64 man over, waarvan 4 onderofficieren voor 4 jaren werden gedetacheerd. Naar Oost-Indië werden uitgezonden 109 manin drie detachementenieder met 2 officieren; daaronder kwamen 89 Nederlanders en 20 vreemdelingen voor. Uit Oost-Indië keerden 61 man terug, waarbg 24 vreemdelingen. De verblgf- duur in Indië beliep van 1 tot 20 jaar (gemiddeld 8). Het Nieuws van den Dag van 16 dezer bevat een advertentie welke niets minder inhoudt dan de zelfbeschuldiging van diefstal, door iemand, die thans niet meer onder de levenden behoort. Om trent het daarin vermelde feit wordt thans de volgende toelichting gegeven Vijf tien jaar geleden, in de maand Mei, werd een vrouw, die in een banketwinkel te Harlingen iets kocht, ongesteld. De juf frouw gaat naar achter, om een water te halen. In de nabijheid van de ongestelde vrouw lag een stuk zijde van een manufacturier op zichtdaar de qua- liteit niet de gewenschte was, werd de qjde terugbezorgd. Al spoedig werd de juffrouw van den banketbakker uitgenoo- digd om de 5 el, welke er afgehouden was, te betalenen of er al beweerd werd dat er niets was afgenomen, de ma nufacturier bleef bij zgn eisch en werd ten slotte betaald. Men kan zich voor stellen dat het geval destijds aanleiding ;af tot vele gesprekken. Algemeen is aier dan ook de deelneming in de ont raadseling van dit geheimzinnig geval. De rechtbank te Middelburg deed Vrgdag uitspraak in de zaak van de we duwe A. v. D., beschuldigd van haar pas geboren kind opzetteljjk te hebben ge dood. De rechtbank veroordeelde haar tot drie jaren gevangenisstraf. Naar het U. D. verneemt, is dezer dagen weder een Utrechtsche juffr. de dupe geworden van 2 zogen, kooplieden in linnen. Terwijl haar man niet thuis was, vervoegden zich 2 personen aan haar woning, die te kennen gaven dat zij door haar man, dien zg beweerden even te vo ren te hebben gesproken, waren gezon den, om haar een stuk linnen te verkoo- pen, daar dit een bijzonder koopje was. Hoewel het vrouwtje de zaak aanvanke lijk niet vertrouwde, liet zij zich eindelijk toch bepraten en kocht het linnen, waarop de koopliedenblijkbaar voldaanzich verwijderden. Toen de man thuis kwam, wist deze natuurlijk, van niets, terwijl bovendien bleek, dat het linnen geen derde van het geld, dat zgn vrouw er voor had betaald waard was. De Centrale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, is ontboudeu Ter oprichting eener nieuwe dergelijke vereeniging in het toekomstige kiesdis trict van dien naam, zullen biBnen wei nige dagen te Alkmaar, te Schagen en aan den Langedijk openbare vergaderingen worden gehouden. ergadering v. d. Raad der gemeente Texel, op Vrijdag 16 December 1887. Afwezig de heeren W. Koning, G. K. Brou wer en A. Dros. De Voorzitter opent de vergadering. De no tulen der vorige vergadering worden gelezen en na eenige discussiën goedgekeurd. De Voor zitter brengt ter tafel een verslag van het onder zoek van den lijninspecteur omtrent het plaat sen van een telephoonkantoor te Oozterend, waarin wordt verklaard dat, bf de personen of de lokalen der personen die zich hadden aange meld of waren aangeboden, daarvoor ongeschikt waren, doch dat de personen en het lokaal van den briefgaarder zeer geschikt zijn. De brief- gHaTder kan echter om gemoedsbezwaren den telefoondienst op Zondag niet verrichten. De heer Bakker zegt, dat juist op Zondag de meeste behoefte aan een telefoonkantoor is, daar schippers en visschers dan het meeste thuis zijn, en stelt alzoo voor om die zaak aan te houden en verder te onderzoeken of er niet een geschikt lokaal en persoon te vinden is; waartoe wordt besloten. De Voorzitter brengt ter tafel eenige stukken en provinciale bladen, welke na voor lezing voor kennisgeving worden aangenomen. De rekening der gemeente is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en terug ontvangen, met een kleine aanmerking op de post ten behoeve van de brandspuit te de Cocksdorp, welke voor ken nisgeving wordt aangenomen. De Voorzitter stelt voor'- om een besluit te nemen tot het slniten van een leening groot f 15,000, hoogstens 5 pCt. jentende, ten behoeve der gemeente; wordt goed gekeurd. Nog wordt voorgesteld een besluit te nemen omtrent een leening ten bedrage van f15000 hoogstens, rentende 41 pCt-, af telossen in verschillende termijnen, ten behoeve der af te lossen kleinere leeningen. De heer C. P. Keijzer, hierover het woord verlangende zegt: waaiscbijnlijk in slaat te zijn om iemand te kun nen aanwijzen, die voor lager pCt. deze leeoing zou willen sluiten. De Voorzitter zegt dat aan bod gaarne te willen inwachten, en noodigt ook andere leden uit, om als zij in de gelegenheid zijn de gemeente te helpen, zulks te deen, terwijl ook hij zal trachten iemand te vinden die genegen is voor lagere rente te leenen. De Voorzitter stelt aan de orde eene missieve van de heeren regenten van het Algemeen Weeshuis, waarin nadere toe lichting wordt gegeven van de post in de be- jrooting, opgenomen door onvoorziene uitgaven. 3e heeren Bakker en C. P. Keijzer vinden dat de post te hoog is. Na toelichting van den Voorzitter wordt de zaak tot nadere bespreking uitgesteld. De Voorzitter leest een verzoek van den heer de Jong, onderwijzer in Eijerland, waarin deze verzoekt even als vorige jaren een avond school te mogen houden, tegen een vergoeding der gemeente van f 30.00 's jaars en tevens om deze vergoeding doorloopend toe te staan, hij 15 November zon kunnen beginnen. Een later schrijven van genoemden heer hondt het verzoek in, om, met het oog op de reeds ver streken wintermaanden, voor dit jaar f 20 toe te staan, wordt besloten voor dit jaar toe te staan. De heer C. P. Keijzer vraagt of er nooit rapport wordt uitgebracht omtrent school onderzoek. De Voorzitter zegt, dat dit gere geld in de rapporten gelezen kan worden. De Voorzitter brengt ter tafel, dat de regenten T. M. Zijm en C. C. Knyper, de regentesse Mejuf frouw N. RoeperDe Boer periodiek moeten aftreden als bestuurders van het algemeen wees huis. Na stemming hierover werden aller her kozen. Tot leden van het Algemeen Armbestuur werden herkozen de heeren J. D. Witte en A. C. Keijser. Het aftredend lid der beleenbank de heer C. Reij, werd ook herkozen. Een inge komen stuk van E. Staman, mr. smid, meldende dat bij sinds 24 jaar belasting betalende, in die jaren slechts 2 kachels der gemeente gedurende de zomermaanden heeft bewaard, waarom hij in overweging geeft dit publiek te besteden. Zal onderzocht worden. Een verzoek van 8. Koning, gemeente veldwachter, om f 100 verhooging op zijn traktement, wordt in handen van burge meester en Wethouders gesteld. Hierna wordt de vergadering eenigen tijd gesohorst. Na weder opening stelt de Voorzitter voor om de post voor onvoorziene uitgaven op de begroo ting van het Algemeen Weeshuis goed te keuren, waartoe wordt besloten. De Voorzitter stelt aan de orde de supplctoire begrooting over 1887 waarin door een verzoek aan de Rijkschatkist om een toelage van f 9000 slechts f 7500 is toegestaan, waarom deze veranderd moet worden; wordt goedgekeurd. De heer C. P. Keijser zegt het Dagelijksch Bestuur dank voor de spoedige herstelling aan den waterloop in de Waalderstraat tevens wordt door hem gewezen op den slechten toestand der heining om het bosch Engelstein, waardoor het wolvee in genoemd bosch loopt te grazen. Wordt aan het Dagelijksch Bestuur op gedragen dit te onderzoeken. De heer T. M. Zijm wenscht de aandacht te vestigen op den slechten toestand van het bruggetje te Zuid- Haffel, nabij de hoeve van J. Veeger en op den slechten waterloop bij het glop van Jb. Sz. Ver- berne. Zal mede door het Dagelijksch Bestuur wordeu onderzocht. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1