't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. r No. 1556. Zaterdag 14 "Januari 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. A.t)onn©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderljjke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Poster JJ en. De directeur van het postkantoor te Helder maakt bekend, dat binnenkort weder eene op gave in de alhier verschijnende couranten zal geplaatst worden, houdende vermelding der vertrekdagen der Mails naar O.- en W.-Indië. Bovenstaande dient tevens tot antwoord op verschillende bij hem daarop betrekking heb bende schriftelijke verzoeken, ook op die, welke geteekend was: eenige Zeemansvrouwen. De Directeur, POLVLIET. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 6 m. Onderg. 4 u. 14 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Zaterdag 21 Eerste Kwartier. HELDER, 18 Januari 1888. Ds. J. A. Prins, te Dokkum, heeft voor het beroep bjj de Herv. gemeente alhier bedankt. Het Ned. schip Zwerver, groot 997 ton, gebouwd in 1860, is uit de hand verkocht aan den hr. J. N. Prins alhier, om gesloopt te worden. Het gebrek aan geneeskundige hulp doet zich in Noord-Holland nog steeds gevoelen. Te Anna-Paulowna heeft zich, niette genstaande f1700 toelage wordt aange boden, nog geen geneeskundige geves tigd. Ook andere, zelfs welvarende dorpen in Noord-Holland, zoeken, niettegenstaande behoorlijke toelagen, te vergeefs een ge neesheer. De lust tot trouwen is in Nederland in vergelijking met andere staten gering. Volgens de bijdragen van het Statistisch instituut zijn in Nederland, op 1000 zie len der gemiddelde bevolking, in 1885 slechts 6,94 huwelijken gesloten. In dat zelfde jaar bedroeg dat aantal op 1000 zielen in Saksen 9,26, in Pruisen 8,18, in Italië 7,92, in Frankrijk 7,45, in En geland 7,18. In Beieren, Schotland en Ierland kwamen echter nog minder hu welijken voorin Ierland zelfs slechts 4,33 per 1000. In alle rijken daalde de nuptialiteit belangrijk sinds 1873sinds 1879 echter is zij in ettelijke landen weer min of meer gestegen. Ten onzent ech ter daalde zij steeds van 8,57 in 1873 tot 7,77 in 1878, tot 7,14 in 1882 en tot 7,94 pet. in 1886. Beroepen bij de doleerende kerk te Vlaardingen ds. A. van Schelven Sr., te Amsterdam. Naar »Het Vad." verneemt, z éllen de verkiezingen voor de Tweede Kamer hoogstwaarschijnlijk op 20 Maart vastge steld zijn. De tegenwoordige Kamer zal omstreeks 8 Febr. bijeenkomen. Te Noord-Scharwoude heeft ds. v. Son, doleerend predikant te Amsterdam, toen hij aldaar een doleerende gemeente wilde stichten, in allerhaast het dorp moeten verlaten. De opgewondenheid der anti-doleergezinden was zoo groot, dat de glazen ingeworpen en de hekken van het evangelisatiegebouw vernield werden. Het pas aangekochte lokaal op Rapenburg te Amsterdam voor het Le ger des Heils", zal door generaal Booth in persoon worden ingewijd, zoodra het voor zijn bestemming gereed is. De daarbij behoorende woning wordt betrokken door majoor Tyler. Omtrent den toestand van mr. E. Oosting te Assen meldt men, dat die zoo gunstig is als in het gegeven geval slechts gewenscht kan worden. Daar de beenen niet verbrijzeld zijn, maar slechts door den val gebroken de heer O. werd, vooruitrjjdende, door den schok bij de botsing tusschen de twee treinen te Rui- nerwold op den vloer van het rijtuig ge worpen is er alle kans, dat de lijder weer het onverlet gebruik der beide bee nen zal terug erlangen. Ook de overige gekwetsten nemen m beterschap toe. Aan diakenen der Hervormde Ge meente te Assen werd Zondagochtend, na afloop der godsdienstoefening, door een der ingezetenen een som van f 100 voor de armen ter hand gesteld, uit dankbaar heid dat zijn zoon bij het spoorwegonge luk te Ruinerwold ongedeerd bleef. Marmiton, de bekende 5jarige dra- verhengst van den heer J. J. Koster, te Heemstede, is plotseling aan een beroerte gestorven. De Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen heeft f300,000 uit het reservefonds gevraagd, tot betaling der schade, bij het spoorwegongeluk te Ruiner wold geleden. De toeloop der arbeiders, die zich Woensdag te 's-Hage aan de gemeente- werf wilden doen inschrijven ter verkrij ging van werk in het Duin, was zoo groot, dat de hulp der politie moest worden inge roepen om de orde te handhaven. Het onderzoek omtrent den patro nen-diefstal te Naarden is in zooverre een nieuwe phase ingetreden, dat zich thans een opkooper heeft aangemeld, verklarende eenige maanden geleden ongeveer tien duizend stuks patronen te hebben gekocht van een korporaal der infanterie. De justitie zoowel als de militaire au toriteiten blijven al hunne aandacht aan deze zaak wijden. Ofschoon dezer dagen zegt het »Leidsche Dagblad" de laatste van hen, die ten gevolge van het springen van het kruitschip op den 12den Januari 1807onder de puinhoopen hebben gele gen, overleden is, zoo zijn er nog wel per sonen in leven, die, al waren ze toen kin deren, toch van de ramp getuigen waren en de daardoor aangerichte verwoesting in hunne herinnering hebben behouden. Voor een hunner werkten de omstan digheden daartoe op geweldige wijze mede, nl. voor mejuffrouw Cornelia Jo- hanna Bootman, eerst weduwe van Jo- hannes Pieterse (borstelmaker) en thans weduwe van Johannes Hendrik Maas, smid). Deze weduwe Maas, die steeds zeer op geruimd is, woont op den hoek van de Oranjegracht en den Zuidsingel bij haar kleinzoon J. van Keulen in, en heeft 11 December 11. haar 86sten verjaardag ge vierd. Naar men uit haren mond kan verne men, ging zij in 1807 school op de Lan- gebrug. Zij bevond zich, toen het ver derfelijke schip sprong, juist op het Ra penburg, nabij de Nieuwsteegbrug, en werd over het water geworpen, zoodat zij, ech ter zonder eenig letsel, op de overzijde, thans Park, terechtkwam. Minder goed dan zij kwamën haar broertje en zusje zeven en tien jaren oud die ook onder het puin terechtkwamen, er af. De eer ste toch werd daarloor in zijn verstan delijke vermogens gekrenkt, en brak arm en beenhet zusje verloor de vingers der linkerhand, doordien het onder een ijzeren hekwerk kwam te liggen. Nu enkele jaren geleden is de broeder in het Roosch-Katholiek Wees en Oude- lieden-gesticht op de Sint Jacobsgracht overleden. Duidelijk staat het der weduwe Maas nog voor den geest, hoe de slachtoffers der ramp, onder wie ook haar beide ge noemde bloedverwanten, verpleegd werden in het tot hospitaal ingerichte gebouw in de Kloksteeg, thans Indische school. Aan den Amsterdamschen straat weg te Utrecht kregen in den nacht van Zondag op Maandag twee oude luidjes twist, welke zoo hoog liep, dat de man zijn vrouw de deur uitwierp en weigerde haar weder in huis te nemen, ook nadat een politieagent hem daartoe had aange maand. De vrouw heeft daarop het ove rige gedeelte van den nacht in het po litiebureau doorgebracht. Twee echtelieden, die beiden dron ken waren, geraakten in hun woning te Munsterscheveld aan het vechten, waar door de lamp op den grond viel en het voorgedeelte van de woning verbrandde. Er is van politiewege proces-verbaal te gen hen opgemaakt. Te Tilburg wordt de dood van een knaapje toegeschreven aam bloedvergifti ging door groene handschoenen. Een jongetje van elf jaren, dat zulke hand schoenen droeg, was nl. door de gladheid op straat gevallen en kwetste zich deer lijk aan de scherpe straatsteenen. Da delijk zwollen hand en arm op en niet tegenstaande geneeskundige hulp, is de knaap een paar dagen later aan de ge volgen overleden. De groene handschoe nen waren klaarblijkelijk met vergiftigde bestanddeelen geverfd. Te Appelschaa (Fr.) heeft een stroo- per bij nacht een anderen atrooper voor een haas aangezien en hem in het ach terhoofd geschoten. Toen hij erg kermde en schreeuwde gingen drie personen, die allen met hetzelfde bedrijf bezig waren, terstond op de vlucht. De wonde is niet gevaarlijk; de dader is nog onbekend. Een bakker te Gaast (Fr.) ging in zijn schuitje zeewaarts om jacht te maken op het vele wild, dat daar gevonden wordt. Hij kwam des avonds niet terug. Den volgenden morgen vond men eerst zijn schuitje, behoorlijk vastgebonden, en daarna den bakker-jager in verkleumden toestand zittende op IJsschotsen. Men mocht echter gelukkig er in slagen den man behouden weder thuis te brengen. Jl. Zaterdag werd bij de familie v. R. te Tilburg door den offic. van justitie te Breda een huiszoeking gehoudenin verband met een ingestelde rechtsvervol ging tegen drie broeders en een zuster van bedoelde familie, wegens meineed bij de aangifte eener memorie van successie. Te Breda is Dinsdag uit de Singel gracht bij de gasfabriek het in vergevor derden staat van ontbinding verkeerende lijk van een als juffrouw gekleede vrouw opgehaald. Nadat het lijk naar het zie kenhuis was vervoerd, bleek de drenke linge het jonge meisje te zijn, dat sinds de Bredasche Novemberkermis vermist werd en huishoudster was bij den heer C. aldaar. Het slot van een liefdedrama. Vrijdagavond had op den Hollandschen spoorweg tusschen Amsterdam en Leiden een zonderling avontuur plaats. Een heer die tot schrik van zijn eenigen medereizi ger vreeselijk opgewonden was en steeds in zich zeiven sprak, opende plotseling 't portier en sprong op de loopplank, terwijl in tegenovergestelde richting een trein voorbijsnelde. De loopplank volgende, opende hij eindelijk het portier van een waggon, waarin zich een dame bevond, wier hoed het voorwerp was waarop hij zijn woede koelde. Blijkbaar voldaan keerde hij naar zijn eigen waggon terug, steeds onsamenhangende woorden pratende en het portier uitkijkende. Te Leiden werd tegen den zouderlingen reiziger proces verbaal opgemaakt. Dit was het slot tafereel van een liefdedrama de dame, die haar minnaar te Amsterdam verlaten had, de minnaar, die haar achtervolgde en te vergeefs trachtte haar van haar plan af te brengen. De gevolgen eener verkeerde op voeding. Men meldt uit Haarlem aan de A. C. Voor een week of vijf vertrok een onzer stadgenooten als koloniaal naar Indië. Dit op zich zelf zou niets zijn, ja, misschien getuigen van ondernemings geest, als het verleden van den persoon niet de oorzaak ware geweest van zijn besluit om dienst te nemen. Reeds als jongen door zijn ouders verwend, kon het niet anders, of het toen gestrooide zaad moest op rijperen leeftijd ontkiemen. Zijn erfdeel, een goede f 25,000, was dan ook spoedig verdwenen en hierna bleef niets anders over dan soldaat te worden. Tot zoolang 't handgeld strekte, ging 't goed, doch eenmaal aan boord zijnde, kwamen de naweeën en maakte hij zich schuldig aan feitelijke insubordinatie tegen zijn commandant. Onmiddleljjk hierop sprong hij over boord en geen der pogingen tot redding slaagde. De jonge man was nog geen 30 jaren oud. Geen katjes om zonder handschoe nen aan te pakken. In een tapperij op den Zeedjjk te Am sterdam was verschil ontstaan over be taling tasschen drie schippersknechts en de tapster met hare dochter. Daarbij zijn de drie mannen door de twee vrouwen zoodanig aan het hoofd verwond, dat zij in het Binnen-Gasthuis verbonden moes ten worden. Drie millioen sinaasappelen zijn door de politie te Londen onbruikbaar gemaakt, omdat zij, tot de lading van het in de Theems gezonken stoomschip >Agnes" behoord hebbende, drie weken onder wa ter hadden gelegen en nu schadelijk voor de gezondheid werden geoordeeld. Naar aanleiding der overbrenging van het stoffelijk overschot van Prins Lodewjjk Napoleon naar het praalgraf te Farnborough, deelt een medewerker van de Figaro c een verhaal van den dood des Keizerlijken Prinsen mede, hem door een oogetuige, een Amerikaansch matroos, >Het was den len Juni 1879," zoo ver haalde die man, »ik maakte deel uit van een afdeeling ruiterij, door kol. Stewart op verkenning uitgezonden, en waarbij de Prins zich had aangesloten. Na verschei dene mijlen door een bosch gereden te hebben, kwamen wij in een open dal, waar wij ons kamp opsloegen, en de Prins, een hartstochtelijk liefhebber van teeke nen, ging met onzen aanvoerder, luite nant Carey, en een twaalftal mannen, waaronder ook ik behoorde, naar een na- burigen heuvel, om een schets te maken van ons kamp. »Wjj waren daar nog niet lang, toen de Zulu'8 ons overvielen. Het was toen een algemeene vlucht. Wij waren van onze paarden afgestegen. Ik hield dat van den Prins en het mijne vast. Toen de Zulu's kwamen, wierp ik hem de teu gels van zijn paard toe, sprong op het mijne, draafde met de anderen mee, door de assegaaien der Zulu's achtervolgd, en eerst toen wij in veiligheid waren, werd de Prins vermist. Hij heeft waarschijn lijk zijn teekenalbum nog willen oprapen en daardoor een kostbaar oogenblik ver loren laten gaan, dat hem had kunnen redden. Zoo bracht zijn hartstocht voor het teekenen hem ten val. »Toen de ex-Keizerin Eugenie haar pelgrimstocht in Zululand deed, was ik de gids der ongelukkige moeder. Zij bleef een geheele week in het kamp, waar ons detachement geweest was, en ik moest haar herhaaldelijk vertellen, hoe alles zich had toegedragen. ,,„Ach,"" riep zij tel kens, „„waarom hebben zij hem gedood. Waarom hebben zij hem niet herkend!"". De Zulu's hebben nl. later verklaard, dat zij den Prins, hadden zjj hem herkend, alleen gevangen genomen en later naar Europa teruggezonden zouden hebben, ter wille van den grooten Napoleon, die de vijand der Engelschen en bijgevolg een vriend der Zulu's was. „De Keizerin heeft aan geen der bege leiders van den Prins eenig verwijt ge daan, en toen zij weer vertrok, schonk zij mij een gouden medaille ter herinne- ring." In Polen heerscht nog felle koude, waardoor verscheidene menschen en vele dieren zijn omgekomen. Te Warschau stookt men op de openbare pleinen groote vu ren, ter verwarming van de verkleumde voetgangers op straat. Plymouth, 10 Januari. Dinsdag arriveerden hier twee Zweed- sche matrozen, de eenige overgeblevenen van de bemanning van het Amerikaan- sche schip Alfred Watts, dat op de Ba- hama-eilanden is gestrand en waarbij 26 personen verloren gingen Deze overgeble venen doorleefden vreeselijke dagen. Na de stranding sloeg het schip in stukken, en met nog 4 hunner kameraden op een klein gedeelte van het wrak vertoevende, zagen zij dat van het nog vastzittende en grootste gedeelte bjj na alle overige opvarenden over boord sloegen. Later werd getracht het vaste gedeelte weder te bereikenechter met het gevolgdat degenen, die het ondernamenverdron ken een werd krankzinnig en liep in het water, een tweede trachtte te zwemmen maar verdronk, een derde sprong door wanhoop gedreven in het water en werd door een haai verslonden en een vierde was door uitputting niet meer in staat zich vast te houden, viel te water en ver dronk, zood i slechts de twee Zweden overbleven en op het stuk drjjvend wrak vertoefden totdat zij door de Lizzie Perry werden gered. Dit schip strandde later gedurende een zwaren storm op het ei land Barbados, doch de bemanning als: ook de twee Zweden werden gered, ecl- ter door de inboorlingen van bjjna aL. wat zij bezaten beroofd. De slechte gewoonte van tabak te vi rooken in bed heeft een man te Batter- sea (Londen) het leven gekost. Hjj was onder het rooken iü slaap gevallendoor een vonkje geraakte zjjn beddegoed in brand, de vlammen verspreidden zich snel en toen er hulp kwam, was de ongeluk kige niet meer te redden. Zijn huisge- nooten werden met groote moeite door de jjverige brandweer in veiligheid ge bracht. Bjj het 7e legerkorps in Duitsch- land is een nieuw voedingsmiddel in be proeving gegeven, dat bestemd is, door den soldaat zelf gedragen te worden en genuttigd zal worden bjj geforceerde mar- schen en in alle andere omstandigheden, waarin de tjjd ontbreekt tot het gereed maken der soep. Het is samengesteld uit stukjes brood, ter grootte van een dob belsteen, van de beste meelsoorten,waar aan een zekere hoeveelheid kruiden toe gevoegd is, om het tegen bederf te vrij waren. In den mond genomen, lost het zeer spoedig op, terwijl het zeer verster kend moet zjjn. Te Munster is reeds een bakkerij geopend, die zich uitsluitend met de vervaardiging van dit voedsel bezig houdt. Daar de met vleesch-beschuiten geno men proeven niet voldaan hebben, worden deze in bjjzondere molens weder fijnge malen en van dit meel opnieuw een ver sterkende broodsoort gebakken, welke bij zonder goed moet voldoen. Ten einde zeeschepen te beveiligtH I tegen het aanwassen van planten en het beschadigen der huid door wormen, enz., wordt huidbekleeding door middel van koperen, zinken of andere metalen platen gebruikt. In de jongstverloopen maanden is een nieuw middel tot dat einde aan gewend. De Annales-industrielles, dit jaar in 't licht verschenen, deelen de uit komsten der nieuwe vinding mede, be staande uit celluloïde-bekleeding. Een zeeschip, dat gedurende vijf maanden in de vaart was geweest, bleek daarna bij onderzoek volkomen vrij te zjjn van plant- aardigen aanwas of beschadiging door wormen. Marine en Leger. Na langdurige proefnemingen Heeft de Duit- sche admiraliteit besloten, de geheele oorlogsvloot gedurende de twee eerstvolgende jaren van tor- pedo-afweringsmiddelen te voorzien. Evenals reeds sedert jaren een voortdurende strijd wordt gevoerd tusschen geschut en pantse- ring, too ontwikkelt zioh ook thans een dergelijke strijd tusschen de torpedo's aan de eene en de afwerende of beschermende middelen aan de an dere zijde. Deze verschillende middelen waren bij de Duit- sche marine tot nog toe slechts als proef inge voerd en hadden niet altijd de gewenschte gevol gen. Eerst in het vorige jaar is men door al lerlei onderzoekingen en proefnemingen met ver schillende toestellen, aanvankelijk met het pant serschip „Kaiser" en later bij de eskaderoefenin gen, tot een afdoend oordeel gekomen over de deugdzaamheid in de toepassing. Bij de proeven met torpedo-vangnetten en tor pedo-vangers, was het in de eerste plaats noodig te onderzoeken, welke nadeelen aan het schip werden toegebracht, wanneer een torpedo in het net bleef hangen, en ten andere, welke belem meringen het schip zou ondervinden door 't neer laten en weder ophalen van het net, door het net zelf, alsmede door het verward raken in de schroef. Door voortdurend aangebrachte verbeteringen in de toestellen, is men er eindelijk in geslaagd, in buitengewoon korten tijd en terwijl het schip in vollen gang was, de vangnetten te kunnen uitbrengen, zonder dat de manoeuvreervaardig heid van het schip eenig nadeel of vertraging ondervond. Van de 13 groote pantserschepen zijn reeds 4 van een torpedo-afwering voorzien; voor de ove rige 9benevens voor nog 14 gepantserde vaar tuigen, in het geheel dus voor 23 oorlogsschepen, worden de middelen op het marinebudget ver meld, ten bedrage van 583.000 mark. De on kosten voor de groote schepen wisselen af tus schen 30,000 en 56,000 markvoor de gepant serde vaartuigen is de prijs geraamd op 18,000 mark elk. Verder wordt door de marine zeer aangedron-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1