't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1558. Zaterdag 21 Januari 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, Louwmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 59 m. Onderg. 4 u. 25 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Volle Maan. - Maan-Eclips. HELDER, 20 Januari 1888. Het departement Helder der Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft de zilveren medaille voor edelmoedige bedrijven met diploma toegekend aan kapt. J. J. Bakker, van de sleepboot Herculeseu aan Th. Rijkers, schipper der reddingsboot alhier, en een getuigschrift aan de bemanning der Hercules* en aan de roeiers, die de verschillende tochten met de reddingsboot medemaakten, tot het redden der equipage van de Duitsche bark »Renown», op 9, 10 en 11 December 11. Naar wij vernemen zullen deze onder scheidingen in de eerste buitengewone vergadering van het departement worden uitgereikt. Als een bewijs van den overvloed van onderwijzers en hoe wanhopig de kans staat om geplaatst te worden, deelt men mede, dat een jongeling, op geleid aan de kweekschool voor onder wijzers te Middelburg, die in het voorjaar van '87 zijn akte van toelating verkreeg, voor 6 jaren heeft geteekend bij de ves ting-artillerie. Voor de vacante betrekking van genees-, heel- en verloskundige op het eiland Ameland, waaraan van gemeente wege een jaarwedde van f1200 is ver bonden, heeft zich geen enkele sollicitant opgedaan. Niettegenstaande reeds zoo herhaal delijk werd gewaarschuwd tegen zooge naamde kwartjesvinders, is een inwoner van Zeist weer het slachtoffer van de lis ten van zulke personen geworden, toen hij bij gelegenheid van den markt-dag Utrecht bezocht. In een koffiehuis nabij de „Wittevrouwenbarrière", verhaalt het boertje, heeft hij met lieden kaart ge speeld en in korten tijd f 300 aan hen verloren, nadat zij hem eerst tien gulden hadden laten winnen. Bremen, 16 Januari. Naar men verneemt is het hulploon voor het afbrengen van het op 8 dezer bij Petten gestrande Spaansche stoomschip Aguadillana", op 2000 vastgesteld. Te St. Maarten (N.-H.) is, vermoe delijk door het spelen van kinderen met lucifers, Zaterdag jl. de boerderij van J. Groenveld met den voorraad stroo afge brand. Het gebouw zelf werd nog ge deeltelijk behouden. Alles was verzekerd. Naar het Vaderland* met zeker heid kan mededeelen; heeft de heer F. Bogaardt, koopman te Amsterdam, aan den Minister van koloniën een adres in gediend, waarbij hg als oprichter en di recteur eener te Amsterdam te vestigen stoomvaart-maatschappij, die genaamd zal worden Holland,* met een ruim kapitaal zal werken en zich ten doel stelt een geregelden dienst te openen van Amster dam naar Java, in verbinding met de stoomers van de Nederlandsch-Indische Stoomvaartmaatschappij, over wier vloot hg de vrije beschikking zal verkrijgen, verzocht om of de tegen April a. s. aan gekondigde uitbesteding van het onder houden van geregelde stoomvaartdiensten in den Indischen Archipel gedurende de jaren 1891 tot en met 1905 te doen door gaan, öf wel hem in de gelegenheid te stellen eveneens als met de heeren Bois- sevain, Tegelberg en Ruys geschied is, onderhandelingen te openen tot onder- handsche aanneming van gezegden Neder- landsch-Indischen pakketdienst, waarbij de heer F. Bogaardt het uitzicht opent op voorwaarden, welke voor 's lands schat kist voordeeliger zijn. De Wonderkat!. De heer Reekers en de Regeering heb- geantwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer, betreffende het ontwerp tot opheffing van het verbod van het visschen met den wonderkuil. De heer Reekers houdt vol dat een driejarige proefneming heeft plaats gehad. Hij bestrijdt de meening, dat de Kamer zich door aanneming van het voorstel aan inconsequentie zou schuldig maken en beroept zich op de uitkomsten der proefnemingen, die de onhoudbaarheid van het verbod bewijzen, daar de visch- rijkdom voornamelijk afhaukelgk is van de temperatuur van het water. De minister van waterstaat verzekert zijnerzijds, dat hij zich in de Tweede Kamer niet heeft uitgelaten over hetgeen bij aanneming van het voorstel der Re geering te doen staat. Ook nu laat hg dit na. Bij verwerping van het voorstel zou de verbodsbepaling voorloopig gehand haafd blgven, maar met bekwamen spoed zou dan een nieuw voorstel aangeboden worden tot herziening van art, 8 en andere bepalingen der visscherijwet. De te benoe men adviseur zou daarbij van raad dienen. Men verneemt, dat binnen eenige dagen te Amsterdam de eerste >Neder- landsche Transvaalsche Goudmijn Maat schappij" zal worden opgericht. Een consortium van Amsterdamsche heeren is in het bezit van een aantal claims in de Witwaterrandsche goudvelden. De Hagenaar, melding makende van den onlangs onverleden, meer dan honderdjarigen heer Ch Enthoven, prijst ook diens big moedig humeur, dat hem tot in de laatste levensuren bijbleef. Hij zegt: »Het beste bewijs van zijn opgeruim- den zin tot in het laatst van zgn leven is wel dit, dat, toen men hem vroeg of hg nog de een of andere beschikking had te nemen, zijn antwoord luidde Niets; ik heb mijn vrouw ook vrij ge laten om na mijn dood te hertrouwen, als ze wil Mevrouw Enthoven nu was slechts tien jaren jonger dan haaf echtgenoot. Uit Almeloo wordt gemeld, dat de Commissaris des Konings aan de werk stakers als uiterste concessie heeft voor gesteld nog 4 weken op het oude loon te werken. Zij weigerden echter. De miliciens van de lichting van 1887, die bij de regimenten infanterie en het regiment grenadiers en jagers zgn ingedeeld, zullen, voor zoover zij niet tot het blijvend gedeelte behooren, den 30 April en de overigen den 12 September in het genot van groot verlof worden gesteld. Zaterdagavond passeerde te Lobith een schip, geladen met graan, naar Duitsch- land, gesleept wordende door drie sleep- booten. Dit ongewone verschijnsel trok ieders aandacht. Wat was hiervan de oorzaak? Met ingang van 15 dezer is de wet van invoerrechten op granen in Duitschland in werking getreden. Op de lading van dit schip met graan was een invoerrecht van 6000 mark (f 3600). Wanneer nu voor 5 uur des namiddags het schip de grenzen gepasseerd was, was het vrijzoo niet, dan moesten de 6000 Mark betaald worden. Volgens den tijd, dat het schip Lobith passeerde, kon het juist voor dien tijd over de grenzen zijn. Aan den kapitein der booten was, behalve een sleeploon van f 800, een premie van f 1000 toegezegd. Men leest onder de Indische berich ten het volgende: Poging tot moord, gevolgd door zelf moord, is zeker niet alledaagsch, vooral in het kleine vreedzame Kendal. Den 7en December, ten 4*/s uur, trachtte de heer R de jongste dochter van zijne ochtgenoote om het leven te brengen. Hij was gehuwd met een weduwe en had tevens bij zich in huis hare twee huwbare dochters. Hij vond de jongste dochter beter dan de moeder en vervolgde haar met zgn liefdesverklaringen, die zij, een eerzaam meisje, telkens afsloeg. Hij werd zelfs zoo jaloersch, dat op St. Nicolaas-avond, toen een ander heer, met haar danste, hij dezen te lijf wilde. Na dien avond schijnt hij niet meer nor maal te zgn geweest; het was toen, dat hij waarschijnlijk het voornemen koesterde om haar en zichzelf van het leven te be- rooveu. Met een kapmes sloeg hij haar 7 Dec. op het hoofd, na welk feit de familie in allerijl naar de overburen vluchtte. Eenigeu tijd daarna hoorde men een zwaar schot en bij nader onder zoek vond men R. in zijne kamer met het hoofd tegen den muur, waartegen de hersenen uiteengespat waren. Verschei dene Europeanen bevonden zich dadelijk ter plaatse van het ongeval, en hoewel de zelfmoordenaar noch leefde, was er niets meer te helpen. De assistent-resident, die dadelijk was gekomen, constateerde, dat er niets meer aan den ongelukkige te doen was. Een 3/4 uurs leefde deze nog. Het schot is toegebracht door middel van een dubbel loop Centralfire, waarvan slechts één loop was geladen. De kogel ging door het plafond. Dadelijk na het gebeurde is om een dokter getelegrapheerdmen gelooft dat het jonge meisje zal behouden blgven. (Tel.) Weggeworpen geld Verhuizing op groote schaal. Te Oostmahorn, waar slechts 21 huizen staan, maken 13 gezinnen zich tot ver huizen naar Delfzijl gereed, terwijl met April en Mei a.s. wellicht nog een 5-tal gezinnen naar andsre plaatsen zullen ver huizen. Wat is de oorzaak van die verhuizing Zij is het gevolg van de intrekking van 't Loodswezen aldaar. Oostmahorn is thans zijn ondergang nabij, niettegen staande het vorige jaar nog omstreeks 30 a f40,000 besteed is voor het maken van een nieuw hoofd, tot ligplaats van de Loodsbooten Zij hebben fortuin gemaakt In het voorjaar zullen twee Groninger jongelui, en twee jonge mannen, vroeger in een voorname stad in Gelderland woonachtig, vóór een paar jaar naar den Transvaal vertrokken, als gefortuneerde menschen in ons land wederkeeren. De geschiedenis is van beide paren on geveer gelijkzij werkten eerst bij een boer, kregen later aandeel in het land, en toen dit land goudhoudend bleek te zgn, werd het aan een maatschappij tot ontginning verkocht, met behoud van een zeker aandeel in de opbrengst. De hoofdsom, die elk voor zich uitbe taald kreeg, loopt tusschen de 2 en 3 ton gouds, en daarenboven bedraagt hun jaarlijksch inkomen van het aandeel, dat zij in de op dat land opgerichte goud mijn-maatschappij hebben behouden, naar de tegenwoordige uitkeeringen nog van f 15,000 tot f 20,000 's jaars, zoodat men die 4 jongelui elk op een klein half mil- lioen kapitaal kan schatten. Voor de waarheid van het bovenstaande wordt ingestaande namen der gefor- tuneerden zijn bekend en het mag te hun ner eere gezegd worden dat zg in de allereerste plaats gezorgd hebben, dat hun bejaarde ouders, die het niet al te breed in de wereld hadden, hun laatste levensdagen kunnen slijten, op een wijze, die hun vroeger vreemd was. Een pseudo-Prins van Oranje Dezer dagen meldde men, dat te Pargs eenNederlander in hechtenis was genomen, die zich voor een prins van Oranje uitgaf, om zich zoodoende gelden te verschaffen. Die man, zekere K., is een Hollander van gegoeden burgerhnize, die, volgens het Handelsblad, in zgn vaderland een kaar senfabriek heeft gehad en zgn vrouw en bloedverwanten reeds heel veel leed moet hebben berokkend. Naar Pargs gekomen, gaf hg zich uit voor den wezenlijken kroonprins van Nederland, zoon van den Koning en Koningin Sophie, ongelukkig slachtoffer van prins Bismarck, die voor zgn annexatie-plannen een prinsesje ver koos boren een volwassen mannelgken erfgenaam van den troon. Eenige te Pargs vertoevende landge- nootengrootendeels personenwier be roep het is hun neuzen in allerlei zaken en zaakjes te steken, leenden K. geld. Dat zou hij terugbetalen, zoodra de Grond wetsherziening er door was, want zoo zeide hij dan zou Bismarck zich niet meer tegen de handhaving zijner rechten durven verzetten. Toen nu echter de Grondwet werd afgekondigd, zonder dat men tevens het opstaan van een verloren gewaandeu troonopvolger vernam, begon nen de geldschieters van Z. K. H. onge duldig te worden. K. werd toen her haaldelijk aangemaand, althans de geleen de sommetjes terug te betalen over de beloofde rente zou men het later eens worden zoodat hij zich tot nieuwe goed- geloovigen moest wenden om zgn zeer bescheiden bestaan te kunnen voortzetten. Ouder deze personen is een Fransch koopman uit de rue Vivienne geweest, die K. Vrijdag heeft doen arresteeren. Waarschijnlijk zal hij evenmin als de eerste vrienden veel van zgu geld terugzien; al de vorderingen samen beloopen trou wens niet meer dan 3000 a 4000 francs, maar voor zijn overgroote lichtgelovig heid mocht hij ook wel een lesje ontvangen. K. had zich in den laatsten tijd reeds in rang verlaagd en beweerde nu gehuwd te wezen met een afstammelinge van Rubens, »den vorst der schilderkunst". Hij gedroeg zich in één woord zóó ge heel als iemand, die niet goed bg het hoofd is, dat men zijn slachtoffers, indien zij beklag verdienden, alleen zou kunnen beklagen over hun eigen dwaasheid. Een reusachtige vuurbol! Een Indisch blad maakt melding van een meteoor (vuurbol), die in Fransch- Cochinchina is waargenomen. De mete oor zou 32 meter hoog en 8 meter in doorsnede zgu geweest met een inhoud van 576 kubieken meter en een gewicht van 2,895,00 kilo. Bij het op de aarde vallen is de vuurbol teruggekaatst en zal waarschgnlgk in de Chineesche zee zgn terecht gekomen. Blijkens telegrammen uit Amerika heeft er in Texas, Minnesota, Dakota, Montana, Nebraska en Kansas een onge kend hevige sneeuwstorm gewoed. De sneeuw, zoo fijn als meel, werd met vree- selijke snelheid door een bulderenden wind voortgejaagd, en deed tal van lieden letterlijk stikken, terwijl anderen van koude stierven. De berichten gewagen van meer dan honderd slachtoffers. Voornamelijk in Dakota is het getal der overledenen groot. Zoolang de storm woedde, stond het verkeer op de spoorwegen stil. De mist te Londen. Het is te Londen vier dagen volkomen nacht geweest. De treinen staakten het verkeer. De omnibusdienst werd eveneens gestaakt en met de cabs betaalde men per rit de klei nigheid van f 12. Overal in de fabrieken leed men gasgebrek. De brieven van het vasteland kwamen zeer ongeregeld aan. Deze fog is de belangrijkste van deze eeuw. Er zijn proeven gedaan met lucht ballons, verlicht met electrisch licht, om den mist zoo te bestrijdenmisschien dat deze kuustzon een oplossing geven kan om den mist minder hinderlijk te maken. Een stad van 5 millioen inwoners gedu rende vier dagen in duisternis gehuld, is iets ongehoords. De burgemeester zelf is in de stad verdwaald en de handel stond stil. Bg het ontploffen van een ketel in een kleederwasscherij te Comines (Frank rijk) werden de stukken tot op 100 meter weggeslingerd. Vier werklieden werden onmiddellijk gedood en een groot aantal anderen gekwetst. Een zonderling geval, 't welk men mededeelt zonder het te begrijpen of voor de waarheid te kunnen instaan, wordt in vollen ernst in Engelsche bladen mede- In een der Londensche gasthuizen over leed dezer dagen een handelsreiziger, Mozes Raphael genaamd, en bg de lijk schouwing vond men in zijn hoofd een penhouder met een stalen pen, welke daar geruimen tijd geweest moet zgn. De penhouder kon daar niet anders dan door de oogen of den Deus gekomen zgn maar de weduwe van den overledene wist niets daarvan haar man had haar nooit iets daaromtrent verhaald, maar wel in den laat sten tijd over hoofdpijn geklaagd. De wonderlijke zaak zal dus wel een mysterie blgven. Een reiziger, Rosenberg genaamd, kwam onlangs t9 Pest bg een tandarts om zich een kies te laten trekken, welke hem veel pgn veroorzaakte. De eerste poging om de kies te verwijderen bleef vruchteloos, maar verergerde de pgn. Rosenberg trok een boos gezicht, maar bleef zitten. Een tweede, zeer krachtige ruk baatte ook niet. Razend van pgn sprong nu de patiënt op, om heen te loopen maar de tandmeester duwde hem, met zacht geweld, weer in den leunstoel, met de opmerking, dat alle goede dingen in drieën bestaan. Maar toen ook de derde ruk mislukte, verloor de kiespgulijder alle zelfbeheer- schiug. Hij gaf den tandmeester een fliuken oorveeg en liep, vóór de man van zgn verbazing was bekomen, naar een anderen tandarts, die hem behendiger van zgu pijnen bevrijdde. Rosenberg moest zich dezer dagen voor de rechtbank verantwoorden wegens de toegediende oorveeg. Hij voerde tot zgn verdediging aan, dat de tandarts bg den derden ruk hem met stoel en al een eind door de kamer had getrokken en dat, terwijl hij, dol van pijn, met armen en beenen sloeg, zgn hand met 's tond- meesters wang in aanraking moet zijn gekomen. En de rechter, een man die blijkbaar weet wat kiespijn is, sprak den gedaagde vrij. Betreffende het begin van brand, die Maandag-avond in het >Alhambra- theater" te Brussel uitbrak, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Omstreeks negen uur, toen de voor stelling goed aan den gang was, vertoonde zich plotseling een rookwolk aan de lin kerzijde van de zaal. De toeschouwers maakten zich zeer ongerust eu vlogen onmiddellijk naar de uitgangen. Allen dachten aan Pargs en Exeter en in een oogwenk heerschte in den schouwburg de grootste verwarring, daar ieder ondanks het verschrikkelijk gedrang naar buiten wilde. Enkele dames vielen flauw, maar voor dat de paniek ernstiger gevolgen had, bemerkte men dat er rook was zonder vuur. Een officier belette den directeur het scherm neer te laten en trachtte het publiek gerust te stellen. Daarbij werd hij geholpen door de ijlings toeschietende brandwacht, zoodat de algemeene ont steltenis nog bijtijds tot bedaren werd gebracht. Daartoe werkte ook het feit mede, dat niemand iets meer van rook, laat staan van vuur, kon bespeuren. Om tien uur deelde de directeur mede, dat de voorstelling zou hervat worden. Ofschoon een groot gedeelte der toeschou wers reeds was heengegaan, was de zaal toch nog even vol, want een groot aantal nieuwsgierigen hadden gebruik gemaakt van het binnenkomen der brandweer om tevens binnen te dringen. Aan toezicht was bg de algemeene verwarring natuurlijk niet te denken en zoo werd de voorstel ling ten einde gebracht voor een even talrijk, ofschoon minder uitgelezen pu bliek. De rook ontstond door een calo- rifère, die te heet was gestookt, zoodat een plank in de zaal begon te schroeien en te rooken. In een paar minuten was de oorzaak der rook weggenomen, doch de ontstelde toeschouwers tot bedaren te brengen, ging natuurlijk minder spoedig. Nabij het station Herenthals (lijn AntwerpenGladbach) heeft een ongeluk plaats gehad. De overweg aldaar wordt bewaakt door den baanwachter Peters, die tevens baan- werker is. Tijdens zijne afwezigheid werd de dienst waargenomen door zijne 20-jarige dochter. Toen zg dezer dagen volgens gewoonte den dienst verrichtte, bemerkte zij, tot haren schrik, dat haar twee-jarig zusje zich op de lijn bevond en de trein haar reeds dicht was genaderd. Zonder zich te bedenken snelde zg het kind te hulp en had nog even den tijd het van de rails te stooten. Zg zelve werd echter door de locomotief gegrepen en door den in volle vaart zgnden trein overreden. Deerlijk verminkt vond men haar lijk. Marine en Leger. De officieren van gez. Ie kl. der marine dr. J. Hartog en B. Bakker, respectievelijk dienende a. b. van de „Bonaire" en „Sommelsdijk", hebben in W.-Indië onderling van bodem verwisseld. De „Bonaire" heeft den stationsdient te Paramaribo

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1