't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1667. Woensdag 22 Februari 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 21 Februari 1888. Vrijdagavond is door het Kiescol lege bij de Herv. gemeente alhier, ter vervulling der bestaande predikants-vaca- ture, geformeerd een zestal, waarop in alphabetische volgorde voorkomen de pre dikanten Bommezijn, te Geertruiden- berg; Boonacker, te OterleekBruining, te Beetsdr. Eduma van der Tuuk, te Watergang; Tenthoff, te Wgnaldum, en Visser te Venhuizen. De Centrale Liberale Kiesvereeni- ging in 't hoofdkiesdistrict Helder, ver gaderde Vrijdagavond in Tivoli, onder t voorzitterschap van den he„r T. J. Waller. Na lezing en goedkeuring van de no tulen, werd van de bestuurstafel mede gedeeld, dat als candidaten werden voor gesteld de hh. Land, luitenant t. z. Ie kl., mr. Levj, van Amsterdam, Loman, bur gemeester van Texel, en Guyot, kapitein ter zee. De heer Waller gaf de verzekering, dat de hem aangeboden candidatnur door de kiezers van de Zijpe, was ge weigerd. Een brief van aanbeveling voor de candidatuur van den heer Land, getee- kend door de hh. T. Mooy, L. W. F. Oudenhoven en J. Bethlehem, werd voor gelezen. Nu werden de voorgestelde candidaten besprokenze vonden heftige bestrijders, maar ook warme verdedigers. Nadat de discussiën geëindigd waren, ging men over tot stemmiDg, met den uitslag dat de heer Land 53, de heer Loman 26, de heer Levy 23 en de heer Guyot 1 stem verkregen. Er waren alzoo uitgebracht 103 stemmen. De heer S. J. Land werd alzoo bij groote meerderheid van stemmen als candidaat der C. L. K. geproclameerd. De heer v. d. Stad, van Schagerbrug, bedankte daarna voor het lidmaatschap der C. L. K., omdat men, volgens zijne bewering, in de Zijpe volstrekt een laud- bouwspecialiteit in de Tweede Kamer wilde zien. De heer T. Mooy gaf de verzekering, dat de gekozen candidaat een bepaald voorstander der neutrale school is. Na rondvraag werd de vergadering door den president gesloten. Zaterdagavond hield de Onderofficiers- Yereeniging >0. V." in 't lokaalTivoli" een buitengewone vergadering voor leden en genoodigden. Een paar blijspelen werden met succes opgevoerd, waarbjj aan de spelers een woord van welverdienden lof toekomt. Zondagavond hield de Onderofficiers- Vereeniging Admiraal de Rugter" een feestvierende vergadering in de fraai ge- gedecoreerde zaal van »Musis Sacrum". De vergadering werd eenigen tjjd bijge woond door den schout-bij-nacht J. B. A de Josselin de Jong, beschermheer, en een aantal officieren. De president, de heer J. H. Schrgver, sprak bij den aanvang een woord, naar aanleiding van 't feest, dat van echt va- derlandsche en koningsgezinde gevoelens getuigde. 't Programma werd daarna gevolgd. Een paar aardige blijspelen en voordrachten hielden de aanwezigen aan genaam bezig, zoodat ieder zich uitstekend museerde. Tot afwisseling werden gym nastische toeren verricht, die getuigden van buitengewone kracht en vlugheid. Als gewoonlijk gaf de Onderofficiers- Yereeniging voor land-en zeemacht Va derland en Oranje" Zondagavond, bij ge legenheid van den 71 sten verjaardag van Z. M. den Koning, een buitengewoon feest in Tivoli". De zaal was, door de zorg der ijverige directeuren Maalsteed Schaap zeer net gedecoreerd. De president, de hr. P. J. Paling, opende de braenkomst met een echt vaderland lievend woord, waarna door den heer F. de G. werd voorgedragenDe Oranje- hoorn", gedicht, gewijd aan Neerlands Vorstenhuis, vervaardigd door den hr. J. P. Valter. Gaarne hebben we zoowel voor den vervaardiger als den voordragers een woord van lof over. Een paar too- neelstukjes werden met succes opgevoerd. De komische scène »De Neger-Stucadoor" bracht de lachspieren in niet geringe mate in beweging. Ook aan deze Yereeniging werd door Z.Exc. den Schout-bjj-Nacht en vele of ficieren van zee- en landmacht een bezoek gebracht. De verjaardag van Z. M. den Koning werd Zondag alhier op de gebruikeljjke wijze gevierd, 't Min gunstige weer gaf aanleiding dat de parade niet kon door gaan. De oorlogsschepen waren gepa- voiseerd, van openbare en particuliere woningen wapperde de vaderlandscbe drie kleur en de gebruikelijke salutschoten werden gelost. Bjj gelegenheid van 's Konings ver jaardag was de voorgevel van 't Café »Die port von Cleve" fraai gedecoreerd en wapperde aldaar een sierlijke Neder- landsche vlag, beschilderd met de attri buten van handel en scheepvaart. Door de liberale kiesvereeniging op Texel, is tot candidaat der Tweede Ka mer gesteld de heer Waller, burgemeester te Anna Paulownapolder. Naast de centrale liberale kiesver eeniging te Alkmaar, is een centrale bond van kiesvereenigingen in dat district op gericht, waartoe vooralsnog zijn toegetre den de kiesvereenigingen: Barsingerhorn, Haringcarspel en Schagen. Naar men verneemt, zal Zr. Ms scbroefstoomschip le kl. >Johan Willem Friso" den lOen Maart een korte zeereis ondernemen. In onderscheidene garnizoensplaat sen bieden zich in de laatste dagen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrij willige dienstneming. Gebrek aan werk en lagere arbeidsloonen zijn hiervan de voornaamste beweegredenen. Het door den minister van oorlog aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd met één jaar der mili ciens van de lichting der militie te lande 1883 en ter zee 1884, kan binnen weinige dagen worden te gemoet gezien, daar het reeds bij den Raad van State is geweest. Onder zeer vele blijken van vriend schap heeft de heer J. J. A. Gouverneur te Groningen zijn 80sten geboortedag ge vierd. In een vleeschhouwerjj in de War moesstraat te Amsterdam ontstond Woens dagavond een binnenbrand, die met be hulp van twee brandkranen en twee handspuiten spoedig werd gebluscht. De bewoner van het huis, zijne vrouw en dienstbode, zijn in hechtenis genomen, daar men hen verdenkt van brand te hebben gesticht. Op dit vermoeden is de politie gekomen, toen zij in het ach terhuis, waar de brand ontstond, een groote hoeveelheid petroleum vond, terwgl de slager, die tijdens den brand afwezig was, bij zijn tehuiskomst over het gebeurde maar weinig ontsteld scheen. Naar men later verneemt heeft het dienstmeisje van den in hechtenis geno men slager uit de Warmoesstraat te Am sterdam, in wiens woning Woensdagavond brand is ontstaan, bekend, op aanraden van baren meester, Wüstefeld, en zijn vrouw dien gesticht te hebben, onder voorwaarde, dat zij hiervoor f100 zou ontvangen. Toen het echtpaar gevat werd, moet de vrouw een brandpolis en ruim f 300 aan geld bg zich hebben gehad. Zekere J. M. B. te Zierikzee maakte Donderdag door verdrinking aan het ha venhoofd aldaar een einde aan zijn leven, een vrouw en 3 kinderen nalatende. Zjjn kleederen, die thans op het bureau van politie berusten, werden aan den kant gevonden. Naar men verneemt, was de man niet in staat zijn schulden te voldoen, terwgl van andere zijde beweerd wordt, dat hij een paard op den naam van een ander had gekocht en, bevreesd voor de gevol gen, tot een treurigen zelfmoord is over gegaan. Nabij de sluizen aan de buitenha ven te Vlissingen, geraakte Donderdag nacht, te ongeveer 1 uur, dus op een tijd dat aldaar nagenoeg geen passage is, de hr. T. van Middelburg, die als telegrafist der Staatsspoorwegen op het station Vlis singen—Haven werkzaam is en zich der waarts begaf om bij de aankomst van een sneltrein dienst te doen, in de groote schut- kolk te water, doordien bij uitgleed op de glibberige hardsteenen dekzerken. Het gelukte hem met moeite, zich met zwemmen zoolang boven te houden, tot dat het ongeval opgemerkt werd door in de nabijheid wachtdoende sluisbeambten, die, zoodra zij den drenkeling bespeurden te hulp spoedden en na veel inspanning de voldoening mochten smaken, dezen uit zijn hachelijke positie te redden. Ondanks het gebeurde ging de hr. T., zoodra hij gered was, toch zjjn dienst waarnemen, en eerst na het volbrengen zgner plichten was hij te bewegen zich huiswaarts te begeven. Een paar personen, die in de laatste dagen te Rotterdam sterk handel dreven in gouden horloges, die echter bij nader onderzoek zwaar verguld zilveren bleken te zijn, zijn door de Rotterdamsche poli tie ontdekt. Een aantal verguld zilveren horloges werd bij hen gevonden, die zij blijkbaar nog plan hadden aan den man te brengen. Beide personen zijn Fran sehen. Jobannes Harttorfi, de knaap die in hechtenis is genomen als verdacht van den moord op den Nieuwendijk te Am sterdam, was letterzetter op de drukkerij van het volksblad »De Echo,« lid van een sociaal-democratische Jongelingsver- eeniging en een sociaal-democratische scbermclub. De »P. Dr.. Ct." meldt: Dezer dagen vertoeft te Assen een uit Rusland geweken Israëliet, Salomon Ee- keveling uit Balta, een beklagenswaardig offer van den moord- en vervolgingszucht in dat onbeschaafde land, tegenover de Israëlieten. De heer Eekeveling was vroeger fabrikant, verheugde zich iü een talrijke, gelukkige familie en thans is hij, gebroken naar lichaam en geest, van zijne spraak bijna geheel beroofd, daar hem de tong is uitgesneden en half blind door bet uitsteken van een zijner oogen. Alles, wat hij aan goederen bezat, werd hem door de onmenscben ontnomen, zijn fabriek in brand gestoken, zijn vader en twee zijner kinderen voor zijn oogen ge dood en zijne vrouw verminkt. De on gelukkige heeft thans nog een oude moeder, zjjne vrouw en vijf kinderen, voor wie hij in zijn ellendigen toestand moet zorgen. Vrijdagavond is te Scheveningen overleden de ridder der Militaire Willems orde 4e kl. J. Casteelen, opzichter op den vuurtoren aldaar. De overledene had een eervol verleden. Het land heeft hij trouw gediend, laat stelijk als matroos le kl. Hij heeft o. a. medegemaakt de expeditie naar Japan, onder den vice-admiraal De Casembroot. Hij ontscheepte te Semoneseki en nam deel aan het buitmaken van 200 Japan- sche kanonnen. Na in Nederland teruggekeerd te zijn, vertrok hg op Zr. Ms. ss. Metalen Kruis naar O.-Indië en onderscheidde zich zoo danig bij de expeditie tegen 't landschap Tjangtong in de Z. en O. afdeeling van Borneo van 26 30 April 1863, dat hij de Militaire Willemsorde verkreeg. Uit Almeloo wordt aan »De Tijd" bericht, dat de pogingen om een verge lijk tot stand te brengen tusschen de firma Scholten en de werkstakers, worden voortgezettwee bekende fabrikanten buiten Almeloo verleenen daarbij hun steun. Er bestaat thans^ans van slagen. Aan het Tuinpad te Nieuwer-Am- stel kregen de twee gebroeders Hagedoorn twist, met het treurig gevolg dat de een den ander, nog wel zijn tweelingbroeder, met een mes een steek in de zijde toe bracht. De verwonde werd onmiddellijk naar het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is vooralsnog niet zorgwekkend. De da der, die in beschonken toestand verkeerde, werd gearresteerd. Een onderofficier werd Donderdag avond in de Spuistraat te 's-Gravenhage gepasseerd door een soldaat, die met een flinke meid gearmd liep, maar verzuimde voor zijn meerdere »aan te slaan" (salu- eeren). Zaterdagmorgen daarover onder houden, verontschuldigde hij zich met te zeggen: »Ik dacht, dat u me niet zag", sergeantwant u keek meer naar mijn meid dan naar mij!" De gemeente Heinkenszand verheugt zich in het bezit van vele ouden van da gen. Op een bevolking van ruim 1600 zielen vindt men er 18 tusschen 80 en 90 jaar en ruim 40 tusschen 70 en 80 jaar. Bovendien vindt men er een echt paar, dat 56 of 57 jaar gehuwd is, terwijl eerlang 2 andere paren hun gouden brui loft hopen te vieren. Tengevolge van het eten van worst lijdt een geheele familie te Leiden aan de vreeselijke trichinenziekte. Om deze ziekte, die zich al meer ook in ons land gaat vertoonen, na in Duitsch- land duizenden slachtoffers gemaakt te hebben, te voorkomen, behoort men vleesch en worst vóór het gebruik, door en door goed te koken of bet vleesch geheel gaar te braden. Tegen dezen hoogen warmte graad zjjn de trichinen niet bestand. Te midden der karn aval-feesten te Breda kwam de Rijkspolitie aldaar op het spoor van een uitgebreide dieven bende. Een 10 tal personen bevindt zich in arrest. Tegen een Limburgscben geneesheer is proces-verbaal opgemaakt, wegens zijn weigering om hulp aan een vrouw te verleenen, die vermoedeljjk dientengevolge is overleden. Te Lemmer big ft de kust en haven nog steeds geblokkeerd door het ijs, dat aan den wand zittende zoodanig is op geschoven, dat de vrij hevige wind van Woensdagnacht en Donderdag 11. hetzel ve niets deed afdrijven het ijs zit on wrikbaar vast. In den stoombootdienst Groningen-Lem mer- A msterdam wordt voor zien via Stavoren de Lemster visscbers zijn allen te Takoziji of Stavoren en oefe nen hun bedrijf aldaar uitdit alles be rokkent aan de neringdoenden te Lemmer veel schade en ontneemt aan die plaats de gewone levendigheid. In de gemeente Yries kreeg een zeug (vrouwelijk varken) biggen, doch éen meer dan zij voeden kon. Pogingen, om het overtollige op kunstmatige wijze in 't leven te houden, mislukten. Daar goede raad duur was, werd besloten, dat moeder de vrouw, die juist een kind aan de borst had, het bigje meteen zou zoo gen. En zoo geschiedde het, dat de diensten, welke éénmaal een wolvin aan Romulus en Rem as bewees, in den jare 1888 door een Drentsche boerenvrouw aan het dierenrijk vergolden werden. Dames van vijf-en-twintig jaren denken er niet altijd aan, dat zg een leeftjjd hebben bereikt waarop men al grootmoeder kan wezen. Toch moet er, volgens Ainerikaansche bladen, in Dela- ware, in Ohio, een vijf-en-twintigjarige grootmoeder zijn. Het is een negerin, die op baar 11e jaar getrouwd, op haar 12e moeder geworden is, en wier 13-jarige dochter haar nu een kleinkindje heeft geschonken. Berlijn, 18 Februari. Daar gisteren namiddag zich bij den kroonprins weder een bedenkelijke zwel ling van het strottenhoofd openbaarde, werd, op aandrang der aanwezige genees- heeren, nog 's avonds laat door dr. Mac- kenzie dit verschgnsel met den keelspiegel onderzocht, waarbij deze echter een kleine vermindering van een nieuw gezwel con stateerde. Ten einde den omvang dezer zwelling te bepalen, werd beproefd de zilveren ademhalingsbuis dicht te houden, zoodat de patiënt weder door den mond moest ademen, hetgeen echter slechts zeer kort kon geschieden. Het verschgnsel eener nieuwe zwelling wekt bij de ge- neesheeren groote bezorgdheid voor de eerstvolgende dagen, te meer ook omdat de operatiewond slechts langzaam geneest en een sneller verloop der ziekte onder deze omstandigheden mogelijk geacht wordt. Als een verklaring van 't voort durend opgeven van bloederige fluimen wordt vermoed, dat de aanvankelijk in gebrachte buis iets te lang is geweest en bij het inbrengen in de luchtpijp de lager liggende slijm vliezeu beleedigd beeft; thans is een kortere buis ingebracht. De meeningen der behandelende ge neeskundigen loopen niet alleen over den aard der ziekte, maar ook over de verdere behandeling na de operatie uiteen. Naar de »Kölnische Yolkszeitung", de Parijsche »Temps" en een aantal Brusselsche bladen weten te melden, staat aan de Belgische Regeering in de Kamer een interpellatie te wachten over het be kende gerucht omtrent een Belgisch-Ne- derlandsche aansluiting bg het door Duitschland gestichte vredes - verbond. Sedert eenigen tijd wordt ook in de Duitsche pers beweerd, dat Nederland en België zich »in zekeren zin" hebben aan gesloten bij den bond, namelijk, dat Ne derland en België zich verbonden hebben met Duitschland, voor het geval Rusland en Frankrijk een aanvallenden oorlog be ginnen. Moge de interpellatie eenig licht ver spreiden. In Zwitserland woeden sneeuwstor men, zoo hevig als in jaren niet is be leefd. In vele kantons ligt de sneeuw meters hoog en lawines komen herhaal delijk de bergen afrollen. Een sneltrein moest in den St.-Gotbardtunnel een vol uur verblijven, omdat de uitgang was versperd door de sneeuw. Ook in Tirol is de toestand gevaarlijk. Te Gastein werden huizen en bosschen omverge worpen. 1. Aan Holland's Noordpunt, Millitair- Marsch. H. Götz. 2. Michel Angelo, Con cert-Ouverture. Niels W. Gade. 3. Ein Marclien, Symphonischo Diclitung. Dr. Anton Winternitz. Pauze. 4. Ouverture do 1'opéraFra Diavolo. D. Auber. 5. Morce- aux caractéristiques. d'Ernest Gillet, a. Entr' acte Gavotte, b. Loin du Bal. 6. Traume anf den Ocean, Walzcr. Jos. Gung'1. 7. Fantasie nach Motiven a. d'. OperetteDer Zigeuner baron. Johann Strauss. Heidersche Moppen. »Kom, Jan, sta nu op", sprak zijn vrouw overredend„'t is zeven uur en je hebt zelf gezegd dat je om zeven uur op moest". „Ja, vrouwtje", antwoordde Jan slaperig, „maar dat was gisterenavond. Den vorigen avond kan iedereen gemakkelijk vroeg op staan!" en Jan keerde zioh nog eens lekker om. o Twee deugnieten in een vertrouwelijk uurtje Zeg, Jurg, morgen is mijn vrouw jarig, waar zou ik ze eens meê verrassen? Wel, kerel, hang je op, klonk het gulle antwoord. In het laatst van het vorige jaar werd door de inwoners van Wieringen een verzoekschrift gezonden aan den Minister van Financiën. Er werd daarin gewezen op de groote armoede, die er thans op Wieringen heerscht in vergelij king met vroegere jaren, en die armoede werd toegeschreven aan de verpachtingen der wierwaar den en oestervisscherijen rondom Wieringen. Vroe ger toch bestond er volkomen vrijheid, zoowel voor wiermaaierijen als voor allerlei visscherijen langs de kost van het eiland, en thans waren de meeste dier kustwateren verpacht en dreigden dat nog meer te worden. Daaronder nu leed de arme man, de visschers die alleen kleine scheep jes bezaten, ongeschikt voor de visscherij op de Noordzee, omdat het in die verpachte perceelen verboden was te visschen. Ook de wiermaaiers leden groote schade door het drukkende van de pacht, in verband met de tegenwoordige lage wierprijzen. Deze beide takken van bestaan waren brood winningen voor de menschen van den vierden stand, die nu ten laste komen van de armenkas sen, welke ook dien last niet langer kunnen dragen. En daar nu die wierverpachtingen toch zoo veel niet meer bedragen, vroeger f 40,000, nu gedaald op f 7000daar ook de pacht der oes tercultuur reeds van f 50,000 tot op f 18,000 is verminderd en de voordeelen, die de staat geniet, na aftrek der kosten van het politie-toezicht, dus laug niet opwegen tegeu de uadeelen, daardoor aan de bevolking berokkend, zoo weid in dat verzoekschrift Zijne Excellentie beleefd maar drin gend verzocht, de wierpacht geheel te doen op houden en de pacht der oestercultunr te beper ken tot een viertal, met name genoemde plaat sen, voor het oesterspenen geschikt. Zie hier het antwoord van den Minister van Financiën „De Minister, beschikkende op het verzoekschrift der inwoners van Wieringen, daarbij hunne be zwaren te kennen gevende tegen de verpachting door den staat van de wierwaarden en van visch- plaatsen in de Zuiderzee, waardoor groot nadeel zon zijn toegebracht aan de wiermaaiers en visschers van Wieringen, die vroeger voor de uitoefening van hunne bedrijven over de ge-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1