't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1571. Woensdag 7 Maart 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 9e Wiiter-Concert op Maf 6 Maart. Vertrekdagen der Mails. Oostindlë. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDEK, 6 Maart 1888. Een onzer plaatsgenooten, de ver dienstelijke tooneelspeler H. W. Nieu- wenhuis, voorheen werkzaam aan den Stadsschouwburg te Amsterdam} en later zelfstandig directeur, hoopt op 16 Maart zijn 25-jarig jubilé als acteur te vieren, door een opvoering in Tivoli, van 't be roemde drama Paljas." De titelrol zal daarin door den heer N. worden ver vuld. Belangeloos zullen de beste krachten van eenige hier ter plaatse bestaande gezel schappen medewerken, zoodat we een goede, degelijke opvoering mogen ver wachten eenige artisten van 't staf mu ziekkorps zullen, insgelijks belangeloos, daarbij tot opluistering werkzaam zijn. Nu wordt er een beroep gedaan op de medewerking van Helder's burgerij om die zaak te steunen, door op de aan te bieden lijsten in te teekenen en daardoor den dag van 16 Maart voor den heer Nieuwenhuis te maken tot een waren feestdag, die hem nog lang daarna aan gename berinneringen verschaft. Jl. Donderdag verkregen te 's-Hage akten voor nuttige handwerken de dames M. Damave en A. C. Van Juchem, van hier, Rijkskweekelingen aan de Normaal school te Velsen, vroeger aan gelijke in richting te dezer plaatse. Een der duc d' Alven, geplaatst aan 't achtereinde der haven, nabij de groote schutsluis, is spoorloos verdwenen; door den sterken ijsgang jl. Donderdag of Vrijdag, is bet balkgevaarte van zijn gerukt en naar buiten gevoerd. Te Petten, Zuid-Zijpe, Vlieland en Terschelling wordt van liberale zijde de candidatuur van den beer S. T. Land voor de Tweede Kamer aanbevolen. Van de rijkswerven te Amsterdam, Hellevoetsluis en Willemsoord zullen met 15 Maart weder eenige werklieden worden ontslagen. Zij zullen als gratificatie een week arbeidsloon ontvangen, waarmede het rijk dan met hen zal hebben afge daan. Zoowel de redacteur van het Soci aal Weekblad, de heer Kerdijk, als de hr. J. C. van Marken, doen een beroep op de beurs van allen, wien het lot der ar beiders ter harte gaat, ten behoeve der werkstakers te Almeloo. De heer van Marken zegt, >diep door drongen te zijn van het goed recht der werkstakers tegenover de balsstarigbeid van onverzettelijke patroonsen belooft van die meening nader rekenschap te zul len geven. »Men vreeze niet« zegt hij verder het verzet door luiheid aan te kweeken. De geldelijke ondersteuning is en bljjft zoo geregeld, dat slechts de ui terste ellende wordt voorkomen, terwijl pogingen zullen worden aangewend, om aan de werkeloozen elders arbeid te ver schaffen." Volgens het nieuwe administratie- reglement, bij 't leger hier te lande met 1 Januari 1888 ingevoerd, leesi men het volgende Onderofficieren, korporaals en soldaten, die op hun verzoek bij een ander regi ment of garnizoen worden overgeplaatst, znllen in de onkosten, aan die reis ver bonden, voortaan zelf moeten voorzien". Dit is een zeer goede maatregel, want hg, die in dienst eenig voorrecht geniet, moet 't gouvernement hiervoor dankbaar zijn en zelf die onkosten kunnen be- strgdendit zal iedereen billijken. Een treffend sterfgeval had Donder dag te Maassluis plaats. Terwijl men een vrouw grafwaarts droeg, overleed haar echtgenoot. Beiden waren in den bloei des levens en laten drie zeer jonge kin deren na. Onstuimiger loopbaan dan mejuffr. Trijntje de Jong, alias-de 2de millioerien-joffrouw, heeft, vindt men in dezen proz&ïschen tijd slechts zeker zelden. Geboren te Ureterp in 't jaar 1851, is zij als dienstmeid de wereld ingegaanheeft gewoond bij den predikant te Marsumis wegens kerkdiefstal veroordeeld; heeft gedurende eenigen tijd „gebromd" in de gevangenis te 's Hertogen bosch is daarna gezelscbaps juffrouw geworden bij mejuffr. Zwart; heeft van deze eenige 8paan- sche, Araerikaansche en Oostenrijksche effecten gekregen gestolen zegt de Officier van Justitie, ze bad ze met dat al toch maar); heeft 't Pro- testantsch geloof deu rug toegekeerd eu zich ge worpen in de armen van 't Katholicisme heeft haar intrek genomen als candidaat-non in 't kloos ter der „Ewige Anbiddung" te Insbrück in Ty- rolheeft verschillende kloosters bezochtBrus sel, Weenen, Rome, Bazel, Constans en Keulen, en zit Woensdag 29 Februari op de bank der be schuldigden ter terechtzitting van de Arroudisse- ments Rechtbank te Heerenveen, beschuldigd dat zij, na zich in Dec. '86 te Keulen bij de firma Joseph Baum te hebben vervoegd en eenige goe deren te hebben gekocht en betaald, terwijl zij zich uitgaf voor barones De Jonge, in Juli 1887 opnieuw te Keulen aan 't hotel: „Du Nord" is afgestapt, weer voor 7800 Mark waren heeft ge kocht van de firma Baum, die som niet heeft be taald eu met stille trom Keulen heeft verlaten. Oplichting dus, want Trijntje zorgde wel, dat ze de kleederen meenam. De Officier v. Justitie (mr. Reitsma), acht de oplichting door getuigen bewezen. Hoewel het gebeurde in Dec. '86 niets kwa lijks geeft te denken oppervlakkig, zal men 't bij nadere beschouwing toch slechts kunnen aanmer ken als een voorspel van 't geen in Juli '87 is geschied, 't Opgeven van een valschen naam moest volgens 't requisitoir slechts dienen, om vertrouwen te wekken, 't geen maar al te goed is gelukt. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger (Mr. H. Binnerts), vindt in de bekl. geen opliohtster. Een echte oplichtster zon zich niet bedrinken zooals bekl. deed. Toen zij 'smorgens om 10 uur in 't hotel „Du Nord" af stapte, bestelde zij dadelijk: 4 bittertjesen in den loop van dienzelfden dag nog 3j flesch wijn. Den tweeden dag eerst 10 bittertjes, 6 bittertjes, 4 cognacjes, 3 flesschen wijn, en zoo dagelijks 't zelfde. Dan zou zij beter wacht hebben gehou den, of er ook een vinkje in haar net kwam. Zij zou dan 't goed niet hebben meegenomen en ge deeltelijk teruggezonden, maar dadelijk verkocht. Dat verder Trijntje gebruik heeft gemaakt van den titel„barones", om vertrouwen te winnen, is niet waar. De winkel-juffrouw verklaart zelf, dat zij 't goed heeft verkocht aan bekl., omdat deze in Dec. '86 zoo prompt had betaald. Daarom vroeg de pleiter vrijspraak. In het perceel 130 Bloemstraat te Amsterdam is Zaterdag een allertreurigst ongeluk voorgevallen. Terwijl de man, een drogist, naar Utrecht was, werd er door de vrouw -op een petroleumtoestel een pot met was gekookt. Het ongeluk wilde nu dat de pot omviel, waardoor de vloeiende was, welke oogenblikkelijk vlam vatte, de vrouw als 't ware overstroomde. Te gelijkertijd deelde de vlam zich ook mede aan het houtwerk in den winkel, zoodat een ondoordringbare rook ieder belette om de ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist de vrouw, die geheel in vlam stond, op straat te komen, waar zij meer dood dan levend neerviel, met vreeselijke brandwonden bedekt. Haar op te nemen en in een in de buurt zgnden bakkerswinkel te brengen, was voor de talrijke omstanders het werk. Er werd spoedig een rijtuig gehaald, doch daarin kon de ongelukkige niet vervoerd wor den, zoodat zij in een raderbaar naar het gasthuis werd gebracht. Intusschen brandde het huis voort en ontwikkelde zich meer en meer rook. Dat verhinderde niet, dat een schoen maker, vernemende, dat een kind zich nog in de woning bevond, zich in het brandende huis begaf om het kind, dat slechts weinige maanden oud is, uit de achterkamer te redden. Het gelukte den braven man, echter niet zonder dat ook hij aan beenen en gezicht ernstige brand wonden bekwam, zoodat hij, evenals de vrouw, naar het gasthuis moest gebracht worden. De brandweer was gekomen en deed wat ter blussching van den brand noo- dig was. Men kan zich de droefheid voorstellen der kinderen van de ongelukkige vrouw, die, uit school komende, vernamen, dat hun moeder zoo ernstig gebrand was, Men stelle zich ook het vreeselijk geval voor van den echtgenoot die van niets wist en later het onheil moest vernemen. Men meldt uit Zevenaar, dat dezer dagen daar, op reis naar Amerika, weder 150 Poolsche Israëlieten aankwamen, allen n nationale kleederdracht. Van het be- igin van dit jaar af dus in 2 maan den tjjds bedroeg het getal emigree- rende Joden, die Zevenaar passeerden; 700, waaruit men afleidt, dat in Amerika een bestaan voor hen is te vinden. Is dit juist, dan moeten de toestanden daar voor hen in den laatsten tijd veel gunsti ger geworden zgD, want het is nog zoo heel laug niet geleden, dat een karavaan Poolsche Joden, na aankomst te New- York, terstond als ongewild artikel van invoer werd teruggezonden. Het geheele aantal kiezers in de 84 districtenwaarin ons land voor de verkiezingen der 2de Kamer is verdeeld, bedraagt ongeveer 290.000 of 6l/a pCt. der bevolking. Dit getal is ongeveer 10 duizend beneden de schatting der Re geering, die het op 300.000 raamde. De heer Farncombe Sanders had voorspeld, dat er wel 350.000 zouden zijn hg heeft zich blijkbaar vergist. Uit Breda wordt medegedeeld dat de Generaal-Majoor De Beer Poortugaal bij zijn divisie de vraag heeft gericht of 't niet wenschelgk zou zijn om de kapot, korte jas en pantalon der miliciens eenigs- zins te sparen, door hen bij de exercitie te laten exerceeren met grijze pantalon, en een soort van werkkiel met een weinig snit en een 6-tal uniformknoopen er aan, waardoor de rekening van den man niet zoo hoog zal loopen als tot heden het geval was. Vrijdagnacht, tusschen 12 en 3 ure, is te Haarlem ingebroken in de diaken kamer van de Janskerk. Door het klim men over den muur in de Jansstraat naast de kerk, en het verbreken van een ruit in een raam op de binnenplaats, heeft men zich toegang verschaft. Verschil lende kasten zijn opengebroken, maar er wordt niets vermist. De brandkast, die in een goed gesloten kast stond, is on aangeroerd gebleven. Dat de dader of daders zeer op hun gemak waren, blijkt uit verschillende hatelijkheden, met pot lood boven eenige kasten geschreven. De kerk wordt bewoond door een kosteres met een dienstbode, die wel leven hebben gehoord, maar geen gerucht durfden maken. Een tweetal landbouwers uit Wal cheren, betrokken in een jachtwetsover treding, en van welke één beschuldigd wordt een valschen eed te hebben afge legd, ter ontlasting van den beschuldig de in deze zaak, hebben zich aan den sterken arm der justitie onttrokken, door in de vorige week het vaderland te ver laten en naar Amerika te vertrekken. Behalve te Leiderdorp zgn ook te Nijkerk door de rechtbanken te 's Gra- venhage en te Zwolle de doleerenden in het ongelijk gesteld. Een vrouw te Schgndel, die voor eenige dagen aan een zoon het leven schonk, vond des ochtends haar lieveling in de wieg doodgevroren. Wel had men nog alle pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken, doch het was te laat. Niet aan nalatigheid, maar aan gemis van goede huisvesting, aan gebrek aan kleeding en dekking is dit treurig feit toe te schrijven. In het gezin van Aalderink, te Ot- terloo (gem. Ede), zgn een tweetal meis jes, van 4 en 6 jaar oud, overleden ten gevolge van trichinen-vergiftiging bg het eten van Amerikaansch spek. De vrouw en de andere kinderen zijn nog onge steld. De burgemeester van Ede heeft, naar aanleiding hiervan, de ingezetenen ge waarschuwd tegen het gebruik van var- kensvleesch en spek, 't welk niet vooraf goed gekookt en gebraden is. Een practische kerel! Als een bewijs, dat er belangstelling onder de kiezers van Sneek, kan wel dienen, dat een kastelein aldaar zich den uitslag in de verschillende districten laat overseinen ten dienste zgner bezoekers. De man rekent er op, dat hij de on kosten er wel ruimschoots zal uithalen. Het denkbeeld van internationale postzegels, geldig voor alle landen der postvereeniging, dat door Duitsche bladen opnieuw geopperd werd, vind bij velen, vooral ook in Engeland, instemming. Het zou ontegenzeggelijk een groot ge mak zgn, als men ook naar het buiten land kleine bijdragen in uostzegels kon verzenden, of bij brieven derwaarts een postzegel voor antwoord voegen kon. De eenheid van briefport in de verschillende landen van het postverbond, zon de in voering zeer vergemakkelijken, maar de postzegel- verzamelaars zagen het veld voor hunne liefhebberij jammerlijk ingekort. Een geestelijke te Winna (Russ. gouv. Grodno) vond onlangs 's avonds, toen hij van een zieke kwameen man, schijnbaar slapend, in een kuil liggen. Hij trachtte hem te wekkenmaar toen dat niet gelukte, legde hij den man, met behulp van zijn koetsier, in zijn slede en nam den ongelukkige mee, om hem niet te laten doodvriezen. De man, een gendarme, die stomdron ken was geweest, ontwaakte des nachts door een hulpgeroep in de aangrenzende kamer. Hij snelde toe en zag, door het venster heen, den priester opgehangen en drie dieven bezig met plunderen. Nu geheel nuchter, schoot hg een der dieven neer, klom door het venster naar binnen (de deur was gesloten) en sneed, nog juist in tijds, den strop van zgn weldoener door. De niet - gewonde dieven waren door een tuinvenster ontsnapt; maar zij wer den den volgenden dag gevat. De goedkoopste spoorweg is voor zeker »The Cinciunati, Hockiun Valley and Huntington-Railroad." Hij is slechts tien mijl lang. De ontwerper was John Karshuer, een rijk landbouwer, die al de kosten droeg en totnutoe de uitslui tende eigenaar van den geheelen spoor weg is. Doch hij is meer. Toen de baan gereed was, verkocht de ondernemende man zgn oogst van een geheel jaar vooruit en kocht een locomo tief en een gecombineerde passagiers- en bagagewagen. Hij huurde een machinist, nam een conducteur en een goederen-agent in dienst en richtte over het algemeen den dienst in, als big andere spoorwegen. Evenwel de wakkere man, die thans 70 jaar oud is, begreep spoedig, dat hg het goedkooper kon doen en schafte alle ambtenaren, behalve den machinist, af. Hg doet thans dienst als conducteur, remmer, goederenagent, postagent en nieuwsbladen-verkooper en houdt de ge heele administratie van zgn spoorweg bij. Dagelijks doet hij twee tochten in elke richting en het publiek is zeer tevreden over de behandeling. Alles is contant. De spoorweg bestaat thans ruim twee jaren. Een spoorweg met éen locomotief, éen wagen, éen machinist en nog éen persoon die alle verdere baantjes in zich vereenigt, eigenaar van de baan incluis, is zeker el iets bijzonders. Donderdag werd te Parijs een ver gadering gehouden van aandeelhouders in het Panama-Kanaal. Het verslag schat op 654 millioen de som, noodig voor de voltooiing van het Kanaal. Om die uitgaven te bestrijden, heeft de Maatschappij hare 110 millioen van 1 Febr. 1888voorts de opbrengst der aanstaande leening van 600 millioen Het bestuur vraagt machtiging daartoe een derde serie van obligatiën uit te ge ven, hetgeen de vergadering evenals het verslag met algemeene stemmen goed keurde. 1. Marche Célèbre de la Ire Suite, Franz Lachner. 2. Symphonie no. 4 (B Dur), Niels W. Gade. a. Andantinio, Allegro vivace e grazioso, b. Andante con moto. c. Scherzo. d. Finale, Allegro molto vivace. Pauze. 3. Ouverture du Mélodrame: „IJelva", C. Reissiger. 4. „Von Gluck bis Wagner", eine chronologische Fantasie, Adolphe Schreiner. 5. a. Ménuetto gracioso, L. Boccherini. b. wLoin du Bal", Morceau caractéristique d'Er- nest Gillet, (op verzoek). 6. «Les Patineurs", Valse de Concert, Emil Waldtecfel. Via Engeland (verzendingen). Suriname. van 's Gravenliage: 21 Maart; 4 en 18 April; 2, 16 en 30Mei: 13 en 27 Juni, 8.15 's morgens. Cim^ao, Bonai- van 's Gravenhage, le over re, Aruba. New-York: 16 en 30 Maart; 11 en 20 April; 4,18 en 25 Mei; 8 Juni, te 6 uur 's av.2e over Engeland: eiken Donderdag te 6 uur 's av.3e. over Havre den 13 en 27 van elke maand te 12.30's avonds. St. Martin, St. van 's Gravenhage21 Maart, Eustatius en 4 en 18 April; 2,16 en 30 Mei, Saba 13 en 27 Juni te 8.15 's morg. Postert) en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand Februari 1888: K. Karnemelk, Mej. T. van der Woerd, L. A. Nederhuizen, J. N. Joet, Mej. V.J. Dek ker, allen Amsterdam. R. Boomsma, Velp. Briefkaarten. Mej. C. J. Egberts, Amsterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika, van Anna Paulowna: C. Kistemaker, Was hington; naar Indië: L. B. Koks, Palembang. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Met de stoomschepen van de Met de Met de Maats. „Nederland" (f) en van de „Rotterd. Lloyd". Fransche Britsche Paketbooten. Paketbooten. Over Amster dam of Rotter OvcrMarseille OverMarseillt OverBrindisie dam van van 's Graven van 's Graven van Graven- 's Gravenhage 11.45 'sav. hage 4.15'sav. hage 8.15'sm hagel2.30'sa. 9 Maart *13 Maart •16 ii 20 24 Maart 16 Maart 23 ii *27 •30 ii 3 April 7 April 30 6 April *10 •13 ii 17 21 13 April 20 ii *24 •27 ii 1 Mei 5 Mei 27 n 4 Mei *8 •11 ti 15 19 11 Mei 18 ii *22 •2.3 ii 29 2 Juni 25 ii 1 Juni *5 Juni *8 ii 12 16 8 Juni 15 ii *19 •22 29 ii 26 •3 Juli 30 22 rt (f) Padang wordt alleen aangedaan door de stoomschepen van de Maatschappij „Neder land". Met de stoomschepen van de Maatschappij „Nederland". Wost-Indlc. Via Amsterdam. Suriname. van's Gravenhageden 11 en van elke maand, te 11,45 's av. Cura9ao, Bonai- den 11 en van elke maand te re en Aruba 11.45 's avonds. IngezondLen. DE ZONDAGSWET IN TRANSVAAL. Art. 1. Strafbaar is: hij, die op Zondag verkoopt, te koop aanbiedt of uitstalt goede ren, koopwarenvee of andere levende have. Art. 2. Hij, die op Zondag een winkel, magazijn of andere plek open heeft, met het doel om te verkoopen of te handelen. Art. 3. Hij, die op Zondag veld- of tuin- arbeid verricht, uitgezonderd wanneer zulks jeschiedt tot behoud van veld- en andere vruchten en in gevallen van dringende nood zakelijkheid. Art. 4. Hij, die op Zondag een geweer of ander vuurwapen afschiet, zonder daartoe ge machtigd te zijn door de wet. Verder wordt aan apothekers, drogisten, hotel- en logies- houders, bakkers en slachters toegelaten hun winkel Zondags open te houden. Wanneer komen ook wij eens in het bezit eener Zondagswet, die uitvoerbaar is en de Zondagsarbeïd regelt Dank het streven der Vereeniging tot be vordering der Zondagsrust, is er reeds eene aanmerkelijke verbetering ten goede te be speuren, maar toch, er is nog zooveel te doen. Vooral van de Regeering moet meer invloed uitgaan. Een onzer gemeenteraadsleden had den loffelijken moed om verbod te vragen voor de zigeuners, die ons kermisfeest door hun liederlijke onzedelijkheid bederven; zou er nog niet dit aan kunnen worden toegevoegd in dezen zin, dat de duur der kermis verkort werd van Maandag tot Zaterdagavond, zóó, dat de Zon dag daardoor vrij kwam opdat de bachana- liën der kermisjool den Zondag niet ontsierden en ook, dat het politiecorps, plus de adsisten- tendien dag geen slaaf waren voor anderen, m. i. is dit uitnemend uit te voeren en ware er in het groote belang van zedelijkheid en Zondagsrust zeer veel gewonnen. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de opkomende socialen in hun program Zondag- rust „eischen". Het zou wel eens kunnen zijn, dat een Regeering, die geen open oog voor de eischen van ons volk, om den dag des Heeren te eerbiedigen, zich genoopt ge voelde uit vrees de eischen der roode partij in te willigen, daarom zou ik haar den raad geven eerst den put te dempen, alvorens hei: kalf verdronken is. Helder, 1 Maart 1888. K.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1