't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1573. Woensdag 14 Maart 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. 'h AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDEK, 13 Maart 1888. Naar wij vernemen keert de Maat schappij voor Zeevisscherg »Neptunus" alhier over 1887 een dividend uit van 5 pCt. Door haringvisschers werden Zater dag alhier aangebracht 3 vaten machine olie, van welke de bodems rood geverfd waren, die door hen in het Noordergat wa^en opgevischt en vermoedelijk af komstig zijn van een overgeworpen dek last. Een der vaten is gemerkt H A, terwijl de merken der andere vaten door 't zeewater zijn uitgewischt of onleesbaar geworden. Meerdere vaten zijn naar de Friesche kust gedreven. Men meldt uit Texel van 9 Maart: Zaterdag werd een bomschuit in de branding der Eierlandsche gronden ge worpen en liep groot gevaar van te ver ongelukken. Gelukkig sloeg het vaartuig over alle banken heen en ook over den rug van het Noormausgat. De bom, die Z.Y. of K.W. gemerkt is, liet eindelijk binnen de gronden het anker vallen en ligt voorshands buiten gevaar. De bouwplaats van en bewoond door Jan de Wit Cz. te Zijpe, is Zater dagavond met den geheelen inboedel verbrand. De 14 op stal staande koeien heeft men met moeite kunnen redden. Alles was verzekerd. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat de Israëlietische militairen, die eerlang het Paaschfeest ten hunnent wen- schen te vieren, daartoe in de gelegenheid kunnen worden gesteld door verschillende verloven. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des Eonings, het Hof voor den tijd van 4 weken, ingaande heden, den rouw heeft aangenomen, te weten 2 weken middel baren, en twee weken lichten rouw, we gens het overigden van Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen. Ten zuiden van Harlingen, aan den zeedijk, waren dezer dagen vijf mannen in twee schuitjes bezig om haring te vis- schen. Bezig met de netten in te halen, stapten zij in een ander schuitje over, ten gevolge waarvan dit kantelde en alle vijf te water geraakten. Drie van hen wisten zich te redden, doch twee personen, te Exmorra te huis behoorende, zijn in de golven omgekomen. Zondag zouden de spoorbooten Holland" en Friesland" den dienst tusschen Enkhuizen en Stavoren v. v. hervatten. Yan Harlingen is Zaterdag reeds te Enkhuizen aangekomen de Baron van Heemstra", met bestemming naar Am sterdam; ook de stoomboot »Sneek", va rende tusschen Sneek en Amsterdam, is weder in de vaart gekomen. De gemeenschap van het eiland Marken met den vasten wal van Noord- Holland is weder geheel hersteld. Al het gs is verdwenen, zoodat de reizigers we der ongehinderd met den post- of veer schipper den overtocht kunnen volbren gen. Sedert een paar dagen wordt uit het circus Carré te Amsterdam vermist een aap. Of dat heer gestolen of aan 't pas sagieren is, is nog onbekend. Als hg aan het passagieren is, zal hg wel spoedig ontdekt worden, want onge kleeds apen loopen er te Amsterdam toch niet langs straat. Te Yenloo heeft Zaterdagavond in een kelder een gasontploffing plaats ge had, waarbij twee jongens, die daarin werkzaam waren, deerlijk verwond wer den. Het merkwaardigste is, dat in dat huis geene gasleiding was. Een onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat in het buizennet een lek was ontstaan, en het daaruit ontsnapte gas door een oude beek naar bedoelden kelder werd geleid In een Limburgsche gemeente werd de vorige week de veldwachter door het publiek, wegens openbare dronkenschap, in arrest gebracht. Dood van den Daitschen Keizer. De groote slag voor Duitschland en laten we zeggen ook voor Europa is gevallen. Duitséhlands vorst is niet meer. Hoewel dit sterfgeval te voorzien was, is de verslagenheid algemeen. De grijze vorst was een zekerheid voor den vrede; men hield zich ten minste overtuigd dat zoolang hij leefde, deze vrede, zoo noodig voor het alge meen belang, niet zou verbroken worden steeds heeft zijn persoonlijke politiek den vrede bedoeld. Zijn mannelijk, openhartig karakter boezemde aan geheel Europa ver trouwen in en in zijn wijsheid en gematigd heid vond hij zijn groot gezag. De voltooiing van zijn werk heeft de groote vorst niet mo gen beleven, maar hij is kunnen sterven met de voldoening dat hij veel, zeer veel gedaan heeft voor het Duitsche volk. Wilhelm I, Keizer van Duitschland en Koning van Pruisen, werd den 22 Maart 1796 geboren, als tweede zoon van den Pruisischen Koning Friedrich Wilhelm III en de heldhaftige Koningin Louise. Bij trad vroeg in den krijgsdienst en maakte de veldtochten van 1813 en 1814 mede. Den 11 den Juni 1829 huwde hij met PrinseB Augusta van Saksen-Weimar. Sedert de troons-beklimming van zijn broeder, Koning Friedrich Wilhelm IV, in 1840, droeg hij, als vermoedelijk troonopvolger, den titel: „Prins van Pruisen". Hij werd tot hooge staatsambten geroepenmaar zijn verklaarde voorliefde voor het militairisme maakte hem zeer impopulair. In Maart 1848, toen het herhaaldelijk tot zeer heftige uitingen der volksverbittering tegen hem gekomen was, kon hij zelfs niet in Pruisen blijven, maar vertrok naar Engeland. Hij keerde echter reeds in Juni van dat jaar terug. In den zomer van 1849 werd Prins Wilhelm belast met het opperbevel over het leger, dat den in het zuid westen uitgebroken opstand moest bedwingen. In 1864 werd hij General Oberst an het leger, met den rang van Veldmaarschalk. Intusschen werd het volk hem langzamerhand gunstiger gezind, en toen hij in 1858 als Regent het bestuur des lands aanvaardde, in plaats van zijn broeder, die niet meer tot regeeren in staat was, mocht hij zelfs populair heeten. Na den dood van zijn broeder 2 Jan. 1861 werd de „Prins van Pruisen" tot Koning gekroond. Koning Wilhelm nam nu, met zijn Ministers, ijverig de reorganisatie van het Pruisische leger ter hand, welke hij zijn „eigen werk" noemde en het verzet der volksvertegenwoordiging daartegen gaf aanleiding tot het zoogenaamde Verfassungiconfiictdat den Koning zijn populariteit deed verliezen. Eerst de oorlog tegen Oostenrijk, in 1866; maakte een eind aan de binnenlandsche verdeeldheiden toen de Koning, die zelf zijn leger had aangevoerd, als overwinnaar terugkeerde, werd hij algemeen met groote geestdrift ontvangen. Zijn gebied werd zooals men weet toen aanmerkelijk vergroot, door de inlijving van: Sleeswijk Holstein, Hanover, Hessen Kassei, Nassau, Frankfort a/M., enz. bij Pruisen, dat nu aan het hoofd stond der Staten van den „Noord Duitschen Bond", terwijl de Zuid Duitsche landen een verbond van houw en trouw met Pruisen hadden gesloten. Dat was een groote stap tot de Duitsche eenheid, welke onder Koning Wilhelm en zijn in 1867 tot Bondskanselier benoemden Minister Von Bismarck tot stand zou komen. Bij het uitbreken van den oorlog met Frankrijk, nam de toen 73-jarige vorst het opperbevel over zijn leger op zioh, en hij voerde zijn soldaten aan in de beslissende veldslagen bij Gravelotte (18 Augustus) en bij Sedan (1 September), waar Keizer Napoleon zich aan hem overgaf. Den 6n October 1870, na het omsingelen van Parijs, sloeg Koning Wilhelm zijn hoofdkwartier op te Yersailles, en hier brak voor den grijsaard het glanspunt van zijn leven aan. Den 16n Dec. maakte Koning Lodewijk II van Beieren bekend, dat de door hem voorgestelde herstelling van het Duitsche Keizerrijk door alle Duitsche Staten was aangenomen, en den 18den Deo. werd Wilhelm I, in tegenwoordigheid van vele Duitsche vorsten en afgevaardigden van al de Duitsche legers, te Yersailles tot Duitsch Keieer uitgeroepen. Na het teekenen van de vredespreliminariën, keerde Keizer Wilhelm uit Versailles terug naar Duitschland, waar hij overal met uitbundige vreugd werd begroet. Den 21n Maart 1871 presideerde hij te Berlijn den eersten Duitschen Rijksdag. Het glanspunt der overwinningsfeesten, waarvan Keizer Wilhelm de held was, vormde de intocht der zegevierende troepen in de Duitsche hoofdstad, den 16den Juni. Sedert dien tijd is de oude Keizer het voorwerp der eerbiedige vereering van het grootste deel zijns volks geweest, en ook in andere landen koesterde men algemeen sympathie voor den grijsaard, onder wiens bestuur het Duitsohe volk tot nieuwe grootheid en eer gebracht is. Maar zelfs de volkslegende durfde aan het levens elixerwelks gebruik zij den Keizer toe diehtte, geen kracht te verleenen tot voortdurend weren van den dood, en die onverbiddelijke dienaar der Natuur heeft eindelijk ook den machtigen vorst gedwongen, aan zijne Meesteres den tol te betalen. (N. v. d. D.) Keizers dood is niet alleen de belangrijk ste gebeurtenis, maar ook ongetwijfeld de meeat treffende van alle voorvallen der laat ste jaren, en beheerscht nu en zal nog vele dagen den politieken toestand van Europa bebeerschen. Voor men den invloed er van kan bere kenen, zij hel ook slechts bij benadering, moet men zich v<5ór de grootte van het feit plaatsen. Het is in een ernstigen tijd dat Keizer Wil helm de oogen voor immer gesloten heeft. Met groote bezorgdheid en ongerustheid is door de geheele wereld het treurig nieuws ontvangen. Keizer Wilhelm stond den vrede voor; zijn politiek strekte tot het behoud van het kostbaarste van alle zaken in een tijd, dat de grootste gevaren van alle zijden dreig den. Europa is tot de tanden gewapend. Alle natiën hebben zich sinds een tiental jaren tot den oorlog toegerust, alsof de strijd van allen tegen allen onvermijdelijk is. Reeds herhaaldelijk stond de oorlog voor de deür, maar de overledene vorst heeft hem zeven tien jaar lang steeds bezworen. Nimmer echter was de toestand ernstiger dan in het laatste jaar. Verstomt nu ook voor een wijl tegenover den dood alle haat en n\jd de vijandschap blijft bestaan; Duitsch land's vijanden in het Oosten en Westen leg gen hun wrok niet af, zij dan ook de oorzaak verschillend. Spoedig doet de ware gezind heid zich weer kennen, en dan zal aan Duitsch- land's volk blijken welk een krachtige steun pilaar voorjden algemeenen vrede is verloren gegaan. Gelukkig zal het goede zaad niet verstikt worden, want Friedrich III en vorst Bismarck zullen toonen goede landlieden te zijn. Wij staan voor het feit, maar het kost ons moeite te gelooven, dat een vorst, die zulk een hooge plaats heeft ingenomen in de wereld en in de wereldgeschiedenis, niet meel is dan een herinnering. De naam van den vorst is veranderd, maar de Duitsche politiek blijft in handen van den staatsman, die er reeds aedert een kwarteeuw de ziel van is. Nog in zijn laatste levensuur moet de Kei zer gesproken hebben van de verhouding van Duitschland met Rusland, en hij sprak daarbij de overtuiging uit, dat het niet tot een oorlog zou komen en raadde aan met czaar Alexan- der de meest vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden. Als Koning van Pruisen neemt de nieuwe Koning den naam aan van Frëderik III. (Frederik de Groote was Frederik H.) De beroemde beeldhouwer Begas heeft een afdruk van het gelaat des Keizers genomen, en de schilder W erner maakte een schets van de sterfkamer. Den grootsten indruk maakte de handeling in den Rijksdag, die voltallig bijeen was. Met een aandoening, zooals tot heden nooit bij Bismarck was waargenomen, en met tra nen in de oogen, deelde hij officieel den dood des Keizers mede en proclameerde hij den Kroonprins als Frederik Hl, koning van Prui sen, tot Duitsch keizer. Daarna vervolgde hij met een half verstikte stem, dat hij als een historisch document bij den Rijksdag het laat ste stuk wilde overleggen, hetwelk de over leden Keizer eigenhandig had onderteekend, en waarin de sluiting van den tegenwoordigen Rijksdag wordt uitgesproken, welke sluiting echter wel met toestemming van het Huis zou worden verdaagd. Een lijkrede op den Keizer kon hij thans niet houden. Alleen wilde hij constateeren, hoe de stervende Kei zer zich tot zijn laatste uur met Duitschlands toekomst had beziggehouden. De deelneming der gezamenlijke wereld voor zijn zieken zoon had hem met vreugde vervuld, als een bewijs hoeveel vertrouwen het Duitsche keizerdom bij alle volken had verworvenen de een stemmige goedkeuring van het nieuwe mili taire ontwerp door den Rijksdag had hem ge toond, hoe alle Duitschers besloten waren de toekomst van hun rijk tegen alle gevaren te beveiligen. In het verheven bewustzijn daar van was de groote keizerlijke patriot gestorven. Bismarck verkeerde bij zijne rede in zulk een zenuwachtige aandoening, dat zijne vrouw hem in haren angst zijn lijfarts Schwenniu- ger in den Rijksdag nastuurde. Ook vele af gevaardigden weenden. Allen, tot de sociaal democraten toe, hoorden staande de rede van den rijkskanselier aan. Het aantal bewoners onzer aarde beloopt ongeveer 1,450,000,000, die zoo danig verdeeld zijn, dat er nog uitge breide streken bestaan, waar geen raensch te vinden is. Het dichtst bevolkt is Azië, dat 800 millioen bewoners, alzoo 120 op de vierkante Engelsche mijl, telt. Dan volgt Europa, waar bij een bevolking van 320 millioen, 100 op de vierkante mijl komen. Afrika heeft 210 millioen, Ame rika 110 icillioen en Australië ongeveer 10 millioen menschen. De verhouding van de blanken tot de zwarten is onge veer 53, en 700 millioen hebben ver scheidenheden, de kleur van donkerbruin tot geel. Van het geheele menschelijfe geslacht zijn ongeveer 500 millioen be hoorlijk gekleed700 millioen zgn half gekleed, en 250 millioen zgn ongekleed. Naarmate hunne kleeding is ook hunne woning, bezitten dan ook circa 250 millioen niets wat men een tehuis kan noemen, en worden deze tot de wilde barharen gerekend. Yan het geheele menschelgk geslacht staat misschien nog wel 2/6 deel beneden den trap van ont wikkeling, waarop volgens onze begrippen het menschwaardig bestaan een aanvang neemt. De lust tot sterken drank. Uit St.-Petersburg wordt geschreven dat in Rusland, meer bijzonder in Wyborg, door drinkebroers op de volgende wijze gehan deld wordt om aan hun lust tot geestrijke dranken te voldoen. De bepalingen aangaande de fabricatie en den verkoop van spiritualiën zgn daar verscherpt en nu hebben de dorstige zielen de ontdekking gedaan dat de zoogenaamde politoer- of schrijnwerkers-lak een aan zienlijke boeveelheid spiritus bevat, die kan gedronken worden. De lak wordt verwijderd als men eenige droppels zuur in de flesch droppelt, waarin de politoer- lak is, waardoor de lak van de spiritus wordt afgescheiden en op den bodem der flesch zaktde spiritus wordt rein en helder. Heerlijk voor de lakfabrikanten. Uit den spoortrein gevallen. Een vreeselijk ongeluk heeft plaats gehad op de spoorlijn Napels-Rome en een hoog geplaatst officier en zijn zoon zgn er de slachtoffers van geworden. De overste Le Piane reed met zgn zoon per nachtsneltrein van Rome naar Napels. Nabij het station Capua viel de zoon uit de niet goed sluitende deur van de coupé op den weg en oogenblikkelrjk stortte de vader hem na. Eerst veel later ontdekte'urm. geval en men ,vond den overste mér ver pletterden schedel en den zoon doodelijk gewond. Daar er binnenkort een begin wordt je maakt met de werken tot aanleg van iet kanaal tusschen de Noord- en Oost zee, wordt in de Duitsche bladen de aan dacht gevestigd op de bepalingen der Kanaal-commissie, betreffende de aanne ming van werklieden. Daarin komt o. a. het volgende voor: Aangenomen worden alleen mannelijke werklieden boven de 17 jaar oud. Wan neer de vader met zijn zonen werk aan vaardt, dan is voor de zoons de leeftijd van boven de 15 jaar voldoende. Yrouwen of meisjes worden niet aangenomen. Bij gelijke bekwaamheid wordt aan Duitschers de voorkeur gegeven boven vreemdelin gen. Anarchisten of socialisten, hetzij tot een van die partijen behoorende, hetzij aan hare bedoelingen bevorderlgk zijnde, mogen niet in aanmerking komen. Wie na zgn aanneming op eenigerlei wijze bevorderlgk is aan socialisme of anarchisme, wordt onmiddellgk en zonder eenige voorafgaande waarschuwing, ont slagen. Met iederen werkman persoonlijk wordt een contract gesloten. Gehuwden, die hun gezin medebrengen, moeten zei ven zorgen voor huisvesting en voeding. Alle overigen zijn verplicht, in de daartoe opgerichte barakken te wonen en aan het aldaar verstrekte middagmaal deel te ne men. Yoor huisvesting en middagmaal wordt de kostende prgs afgehouden van het loon. Nu echter door de gedeeltelijke afschaffing van accijns op de eerste levensbehoeften, 's rijks in komsten dreigden te verminderen, zijn, om even wicht in 's rijks middelen te houden, den midden stand meerdere lasten opgelegd. De losten, den middenstand opgelegd, zouden, wat de neringdoenden betreft, gedragen kunnen worden, indien bij de toenemende concurrentie, door overproductie, ook die der coöperatie niet ontstaan was. De middenstand, die alzoo het grootste aandeel 's rijks lasten aanbrengt, moest door den werk man begunstigd worden, omdat hij den werkman voor zijne werkzaamheden indirect betaalt. Geheel anders is het in onze gemeente. Daar ziet men het meerendeel der werklieden van 's Rijkswerf, leden der Werklieden-Vereenigiug, zich tegen de neringdoenden, de kern van den middenstand, verzetten. En vragen wij, zijn hunne artikelen beter en hunne prijzen lager dan bij onsP Volmondig moeten wij neen zeggen Geholpen door de gebrekkige wet op de coöpe ratie, waardoor de besproken vereeniging te weinig patentlasten in hare verschillende bedrijven be taalt, spannen die leden samen om den midden stand te vernietigen. Mijn egoisme zou op den voorgrond treden, indien ik in détails over die vereeniging sprak. Wat ik nu terneer schrijf, gevoelt elk nering doende dagelijks bij ondervinding. De winsten, die de leden der vereeniging jaarlijks deelen, zijn geen netto- maaT bruto-winsten, omdat er voor administratie en beheer veel in rekening gebracht wordt en de verkoopsprijzen van de verschillende levensmiddelen te hoog zijn. Dat op alle gebied scherpe concurrentie in onze gemeente bestaat, behoeft zeker geen betoog. Het zou den neringdoenden hun toestand ver beteren, indien er zulke vereenigingen in onze gemeente niet bestonden. Moet die toestand bestendigd worden, totdat alle neringen vernietigd zijn P Is gepn verbetering noodzakelijk P Wat is er aan te doen Kan door samenwerking van neringdoenden de Minister van Marine hierin verbetering brengen Is het aanbieden van een request wenscbelijk Door opname in uw blad, Mijnheer de Redac teur, zult gij mij zeer verplichten. Helder, 10 Maart 1888. H. A. HEIJBLOM. ■'f In gezonden. Waardoor lijden de Held. neringdoenden hij het bestaau der Marinewerf? Betreurenswaardig is het ontslaan van werk lieden aan 's Rijkswerf, hetgeen het gevolg is van de bezuinigingen aan het Departement v. Marine. Doch even betreurenswaardig is het streven der meeste werklieden van 's Rijkswerf, om zich te vormen tot eene coöperatieve vereeniging, terwijl zij daardoor medewerken aan hun eigen ondergang. Door afschaffing van accijns op de meeste le vensmiddelen reeds door Tborbecke begonnen, zijn den arbeidenden stand alle drukkende lasten ontnomen De loonen aan 's Rijkswerven zijn na 1854 verhoogd, zoodat hun toestand hierdoor aanmer kelijk verbeterde. Marine en Leger. 7.. Jiefit met ingang van 1 Mei a. s. adjudant in buitengeiï2nen dienst, den umiraal jhr. M. W. van Renssïte-flowier. ervol ontheven van de waarneming der betrek king van directeur en commandant der marine te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de daar in door hem bewezen diensten2o. dien vlag officier, ter zake van langdurigen dienst, op pen sioen gesteld, en zulks onder dankbetuiging voor de vele, gewichtige en langdurige aan den lande bewezen diensten, onder toekenning van eenjaar- lijksch pensioen van f 3000 en een verhooging daarvan met f1200 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittin gen en tusschen de keerkringen3o. bevorderd tot schout-bij-nacht den kapt. t. z. P. ten Bosch; tot kapt. t. z. den kapt--luit. t. z. G. J. Buyskes; tot kapt.-luit. t. z., den luit. t. z. le kl. J. J. Stooker; tot luit. t. z. le kl., den luit. t. z. 2e kl. F. M. van Gelsdorp; 4o. den scbout-bij nacht W. F. £1. Cramer, onder eervolle ontheffing nit zijne tegenwoordige betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, belast met de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam en 5o. de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis op gedragen aan den schout bij-nacht J. P. vanRos- m. De luits. t. z. le kl. J. J. Kraakman en jhr J. O. L. von Schmidt auf Altenstadt, worden met 1 April a. s. tijdelijk geplaatst als le officier, onderscheidenlijk aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschepen „Admiraal van Wassenaer" en „Anna Paulowna", terwijl de offic- van gez. 2e kl. bij de zeemacht S. A. van Leer met dien dutum wordt geplaatst in de rol van Zr. Ms. opleidingsschip „Anna Paulowna en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. instructie-brik „Castor." De luits. t. z. 2e kl. D. J. van den Honert en T. A. F. de Bruine, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-actiteit gesteld. De benoemde offic. van gez. 2e kl. bij de zee macht E. J. Borgesius wordt met 1 April a. a. geplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip tc Helle voetsluis, om tevens dienst te doen in de mari tieme ziekeninrichting aldaar. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Ie kl. Van Galen, onder bevel van den kapt. t. z. J. Loots, in den namiddag van 7 dezer te Simensstown (Kaap de Goede Hoop (aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. iustiuctiebrikken „Castor" en „Pollux*" worden met 1 April a.s. in dienst gesteld, respec tievelijk onder bevel van de luitenants ter zee lste klasse H. F, Kouwenberg en J. F. v. Bra- kei Schimmel. Als maatregel van bezuiniging wordt met 1 6 Maart u. s. de helft der machinisten, werkzaam op de Rijks werven bij de conservatie der reser veschepen, op non-activiteit gesteld. Ter vervanging van den kapt. pl. adj. J. Vlam', wordt de kapt. pl. adj. jhr. E. A. van Francken-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1