't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT No. 1574. Zaterdag 17 Maart 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. De erffiename van Wallerslirunn. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 8 m. Onderg. 6 u. 9 m. Zondag 18 Passie-Zondag. Maandag 19 Dinsdag 20 Eerste Kwartier. Gelijk heid van dag en nacht. Be gin van de Lente. "Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 HELDEK, 16 Maart 1888. De stoomkanonneerbooten Heimdal en Balder, Dinsdagmiddag onder leiding van den luit. t. z. Ie kl. Prager van Am sterdam alhier aangekomen, zijn in de Binnenhaven in aanvaring geweest met de barkschepen Minerva en Borga, waar door aan laatstgenoemd Bchip schade aan het koper werd toegebracht, van een der kanonneerbooten de david brak en de loods Rad verwondingen aan het hoofd en den voet bekwam. Nogmaals vestigen we de aandacht onzer lezers op de hedenavond te geven jubilé-voorstelling van den heer Nieuwen- huis, in Tivoli, waarbij leden van onder scheidene vereenigingen zullen optreden. Zaterdagavond zal de Scherm- en Gymnastiek-vereeniging Oefening kweekt; Kunst* een feestvierende vergadering houden in Tivoli, ter gelegenheid van haar zes-jarig bestaan. Het Dagelijksch Bestuur der Zuider zee-Vereeniging heeft een rentelooze geld- leening uitgeschreven van f 90,000, ver deeld in aandeelen van f 500 en f 600 en in onderdeelen daarvan van f 50, ten einde uit de opbrengst daarvan het te kort komende voor de kosten van het onderzoek omtrent de drooglegging van de Zuiderzee te bestrijden. Een man in de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft zich door een re volverschot van het leven beroofd. Te Arnhem is het treurige bericht ontvangen, dat de luitenant ter zee 2e kl. P. D. Holtzapfel, in Atjeh gesneuveld is. De Singapore Free Press verhaalt, dat de eerste machinist op het N.-I. stoomschip Celebes, de heer Hay, op de reis van Tjilatjap naar Padang verdwenen is. Hij leed aan koorts en had al aan een der andere machinisten gezegd, dat hij zijn kwalen niet langer kon uithouden. Na den 26n Februari werd hij niet meer gezien. De heer J. H. Slangen, directeur der rijkskweekschool voor onderwijs te Haarlem, is overleden Honderden hektaren staan onder de gemeente Eisden weer onder water en nog steeds is de Maas wassende. De schade, bijzonder door het stormachtig weder aan de overstroomde bezaaide lan derijen veroorzaakt, zal aanzienlijk zijn. Te Yenloo zijn vele benedenwoners in de overstroomde straten naar de bo venverdiepingen verhuisd. Naar men met zekerheid verneemt, hebben zich voor de betrekking van com- mies bij 's Rijks belastingen zeshonderd sollicitanten aangegeven. Als een bewijs hoe de verkiezingsstrijd de hartstochten doet opvlammen tweedracht zaait en de gemoederen tegen elkander in op stand brengt, ja zelfs «twee harten gloeiënde aaneengesmeed" tegen elkander in 't harnas jaagt en het huiselijk geluk voor een wijl kan verstoren, diene het volgende, naar men zegt, in het kiesdistrict Dordrecht, in een der def tigste huisgezinnen voorgevallen. Het is 6 Maart en 3 u. in den namiddag. Het diner is opgedragen en de echtgenooten zetten zich aan tafel. Mevrouw (liberaal) neemt het woord: «Hebt gij al gestemd, lieve?" z/Neen, maar ik ga naar het diner even" z/Yoor wien stemt gij?" z/Voor Verborch Van Verwolde". Enkelen minuten pauze, waarbij mevrouw, die niets heeft doen blijken van den minder aangenamen indruk, dien dat antwoord op haar heeft gemaakt, blijkbaar op iets zint. Daar verheldert een glimlach haar gelaat en een //Eureka" spreekt uit geheel haar wezen. z/Och", zoo richt zij het woord tot haar echtgenoot, ,/haal nog eens een flesch wijn uit den kelder". Mynheer, die voor zijn lief vrouwtje door het vuur zou loopen, gaat; maar nauwelijks is hijr den wijnkelder binnengetreden, of de deur wordt achter hem gesloten door zijn lief vrouwtje, die hem ongemerkt is ge volgd. Niet voor de torenklok haar op dezen dag veelbeteekenende vier slagen heeft doen hooren en de laatste tonen zijn weggestorven, wordt mijnheer vergund zijn half gevolde maag verder te bevredigen. De tijd van stemmen was verstreken. Te Scheveningen zijn aangespoeld een veertigtal kistjes sloebokking en eenige kisten geopende kabeljauw, afkomstig van een bij Brouwershaven in de vorige week gestrande boot uit Bergen in Noorwegen. Te Loosduinen is een sloep aangespoeld, vermoedelijk eveneens van het gestrande vaartuig afkomstig. Te Vechel (N. Br.) is een 32-jarige bedelaar aangehouden, die papier rond ventte. Bij hem werd gevonden een be drag van f2200 aan bankpapier en effecten, volgens zijn zeggen de erfenis zijner ouders Telegrammen uit New-York bren gen bijzon derheden over een sneeuw storm, gelijk de geschiedboeken dier stad er nog geen vermeldden. Het verkeer moest overal worden ge staakt. De sneeuwploegen bleven steken De enkele treinen van den luchtspoorweg moesten het opgeven, nadat een paar botsingen waren voorgevallen. De wind bad de kracht en de ijzige kou van den gevreesden »blizzard." Voetgangers moesten op handen en voeten kruipende de hoeken der straten omslaan. De telegraaf- en telefoonlijnen geraakten onklaar. De meeste winkels en kantoren waren gesloten en de Beurs bleef leeg. De storm kwam uit het Westen en woedde zestig mijlen landwaarts in, even hevig als te New-York. Londen, 14 Maart. De toestand te New-York is gisteren niet verbeterd, veel eer verergerd. Na een korte stilte begon er een nieuwe sneeuwstorm. Dienten gevolge blijven alle vervoermiddelen, be halve eenige sleden, stilstaan. Ook ko men er geen treiuen, brieven of telegram men aan, behalve Europeesche. De spoorwegstations te New-York zijn opge vuld met reizigers, die weg willen maar niet kunnen. Honderden treinen zitten overal vastgesneeuwd, vele in den omtrek van New-York, waarin duizenden passa giers den geheelen Maandag en een deel van Dinsdag moesten doorbrengen, tot sleden ben kwamen verlossen. Honder den daglooners zijn door den New-York Centraalspoorweg aangenomen totsneeuw- opruiming. Waar de toegangen tot hui zen en winkels door sneeuwbergen ver sperd zijn, konden deze veelal slechts door tunnels bereikbaar worden gemaakt. De meeste winkels, handelskantoren en banken bleven gisteren gesloten, evenzoo de kantoenbeurs, terwijl de effectenbeurs, waar van 1100 leden er slechts 30 op kwamen, maar kort geopend bleef. De zaken waren beperkt tot Londen en geen slotkoerslijsfc werd er opgemaakt. Leef tocht en steenkolen beginnen schaars te worden tegen verdubbelde prijzen, terwijl melk onverkrijgbaar is. Tallooze restau raties bleven gisteren gesloten. De loge menten, waar vele stedelingen onderkomen en kost zoeken, weigerden meer gasten op te nemen. De wintervorst bad een lijkwade van sneeuw heengespreid over Berlijn op den dag, dat de trouwe landskinderen werden opgeroe pen, om in de hoofdkerk een laatsten blik te werpen op de hun zoo dierbare gelaatstrekken van den overleden Keizer. Lang voor één uur stond het gansche plein voor den Dom vol menschen. Wat te voorzien was, gebeurde. Toen de deuren open gingen, begonnen de duizenden en nog eens duizenden te dringen, en weldra bleken de ruggen der politie-agenten en soldaten niet breed en krachtig genoeg om den stroom te weerstaan. Velen gedroegen zich daarbij zeer ongepast, en vooral toen, later in den middag, ieder nog een laatste poging deed, om toch niet onver richter zake terug te keeren, ontstond er een dringen en vechten, waarbij de vrouwen en kinderen het natuurlijk erg te kwaad hadden. Tegen half vijf werd de wanorde zoo groot, dat de politie de deuren liet sluiten en het plein deed ontruimen. Toen de straat vrijkwam, kreeg men den indruk van een slagveld, waar de vrouwen elkaar hadden bevochten. De grond lag als bezaaid met allerlei soorten van vrouwelijke kleedingstukkenals: handschoenen, zakdoe ken hoedenmutsenmoffen en zelfs onder rokken. 's Morgens had de sneeuw er ongeveer zes duim hoog gelegen, maar de schuifelende voeten hadden het sneeuwkleed veranderd in een laag dikke modder. Zij, die tot de weinige bevoorrechten be hoorden, die in de Domkerk waren binnenge laten, waren daarmede nog niet uit het ge drang. In de kerk was het niet minder vol, en daarbij was de lucht er zoo benauwd, dat er ook hier, evenals buiten op het plein, een aantal vrouwen flauw vielen. Wie echter iets kon zien, werd wel beloond. We deelden reeds mede op welke wijze de kerk voor de plech tigheid was versierd. Het lijk van den Kei zer, omringd door de zinnebeelden zijner macht en al zijn versierselen, te raidden van bloe men in de geheel met rouwfloers bekleede kerk, maakte een diepen indruk. Ook den volgenden dag was, ondanks den sneeuwstorm, de toevloed naar den Dom even sterk en weer moesten duizenden onverrichter zake huiswaarts keeren. Ondanks het gedrang gebeurden nu geen ernstige ongelukken, daar betere voorzorgs-maatregelen waren genomen. De gouverneur van Berlijn, Generaal Von Werder, was zelf tegenwoordig, ten einde de ordè te handhaven, waarbij de politie dooi de soldaten werd bijgestaan. Men meldt uit Berlijn Ondanks de uitgebreide politiemaatre gelen en de militaire hulp, kon menden geweldigen aandrang tot den Dom, waar het lijk van Keizer Wilhelm is tentoon gesteld, niet bedwingen. Heden, Vrijdag, den dag der bijzetting van bet lijk, zullen alle inrichtingen en scholen gesloten zijn en alle zaken stil staan. Niet minder dan 27,000 personen zullen zich van Berlijn naar Cbarlotten- burg in rij scharen. De toevloed van vreemdelingen uit alle landen is groot. Alle hotels en logementen zi]n overvol. Vele vreemdelingen moeten reeds in par ticuliere woningen een onderkomen zoe ken, en de stroom neemt nog steeds toe. Vermoedelijk zal de Keizer morgen, Zaterdag, den eed afleggen. In de haven van Wisby zijn 9 zee lieden verdronken. In een heftigen sneeuw storm werden van de stoomboot Hermes vier matrozen in een boot uitgezonden, om een en ander werk te doen. De boot liep vol water, en zonk. Er werden twee booten uitgezonden tot redding van de vier matrozen een van de Hermes met zes, en een van de Poseidon met vijf manlaatstgenoemde boot nam de vier drenkelingen opmaar zij dreef, onder bet opvisschen, tot voorbij den golfbreker, kantelde daar, en de 9 mannen die er in zaten, allen huisvaders, verdronken. De boot van de Hermes dreef naar den wal en bleef behouden. Londen 13 Maart. Een groot vis- schersvaartuig van Lowestoft heeft men gisteren in het Eng. Kanaal met de ge- heele bemanning van negen personen zien zinken. Het leger des Heils heeft nu te Londen een volks-eetbuis geopend, waar minvermogenden een maal gekookt eten verstrekt wordt voor den prijs van 1 farthing (nog geen l1/* cent) en booger. Zij krijgen voor 1 farthing een kom voed zame soepvoor nog een farthing een groot stuk brood, een kop koffie of choco- laad en een snede brood met gelei voor 7a penny (27a cent), een portie rijst voor 7a penny enz. enz. Ruim 16,000 menschen maakten ver leden week gebruik van deze weldadige inrichting, welke spoedig op vele plaatsen hare wedergade moge vinden. Aan het station te Leuven geraakte Dinsdag bjj bet vertrek van een goede rentrein op een onverklaarbare wijze de machine van den tender los. In woeste vaart rolde zij in de richting van Luik voort, terwijl de machinist en de stoker door den hevigen schok er af werden geworpen. De eerste bleef op de plaats dood, de laatste brak een been. Aan het eerstvolgend station, waar men per tele graaf van het gebeurde bericht had ont vangen, gelukte het de voorthollende ma chine te doen ontsporen en daardoor verdere onheilen te voorkomen. Sigaren van papier. Een vakblad, de Paper Maker's Circular deelt mede dat een fabriek in den staat New-York groote hoeveelheden papier maakt, waarvan de bestemming is in tabak te worden om gezet. Het papier wordt herhaaldelijk in een zeer sterk tabaksafkooksel gedoopt, dan wordt bet gesneden en in molens geperst, waardoor ieder blaadje aderen krpgt zooals de echte tabaksbladen. Zelfs ta bakskenners en rookors konden geen be drog er in zien, In een gezelschap beeft men sigaren gepresenteerd van dezen tabak en zij wer den algemeen uitstekend bevonden. Ver scheidene personen zeiden dat 't ongetwg- feld bijzondere merken moesten zijn. Marine en Leger. In de maand Mei a. s. zal bij tic Directie der Marine te Hellevoetaluis een vergelijkend examen, gehouden worden voor jongelingen, die als ma chinist-leerling 2e kl. wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen wordt op zestien bepaald. Voor verdere bijzonderheden zie de St.-Ct. No. 62. Het Kon. besluit, waarbij aan de griffiers bij de Directiën der marine het gebruik eener vrije woning wordt toegekend, zal den 1 Mei a. s. in werking treden. Aan boord der schepen, bestemd voor algemee- nen dienst, tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen, moeten voortaan zooveel revolver pistolen A. worden verstrekt, als er personen tot den état-major behooren. Met uitzondering van hen, die voor plaatsing bij de opleiding van bootsmansleerlingen in aan merking worden gebracht, zullen de van Zr. Ms. opleidingsschepen afkomstige lichtmatrozen den 1 April a. s. [naar Willemsoord worden overge plaatst. Het ramschip Guinea werd Dinsdag van Je directie der marine alhier overgeplaatst naar de directie der marine te Amsterdam. 25 Vertaalde Roman door Geruit J. Cecilia had, vol kinderlijke liefde, haar hoofd tegen de borst des vrij heers gelegd. z/Maar Paulo, hoor je dan niet?" vraagde ze, met een blos van vreugde op 't gezicht. De heer von Erlenburg strekte zijne hand uit, alsof hij den jeugdigen timmerman wilde uitnoodigen toe te slaan en alzoo de zaak te beklinken. Langzaam trad deze vooruit en stamelde: z/Hoe zal ik u ooit voor zooveel goedheid kunnen danken? U wilt voor me tot werke lijkheid maken, wat jaren lang me een on bereikbaar droombeeld toescheen." «Sla dan toe," sprak de vryheer. Paulo aarzelde nog. z/Papa!" riep hij driftig uit, eerst nu be grijp ik, wat u naar mijne woning gevoerd heeft. Ik zou ondankbaar wezen, wanneer ik 't geluk afwees, dat me door u wordt aan geboden. Schenk ons daarbij uw' zegen, dan zal ons geluk volkomen zijn." Hij had de knie gebogen en ook Cecilia bij de hand gegrepen en naast zich doen neder- knielen. 't Oog des vaders schitterden van ge lukzaligheid, toen hij, op hun verzoek, zijne handen zegenend over zijne kinderen uit breidde. Den volgenden dag reeds werd deze gelde lijke aangelegenheid door den vrijheer in orde gebracht, zoowel wat 't jeugdig echtpaar als hun dochtertje betrof. Tevens had hij maat regelen genomen, om zijn woord gestand te doen ten opzichte van de kinderen, die wel licht uit dat huwelijk zouden geboren worden, ook al mocht hij onverwacht komen te sterven. De vrijheer von Erlenburg vertrok kort daarop uit Napels. Hij had zyne plichten te genover de afgestorvene vervuld en zijne dochter getoond hoe vaderlijk hij haar liefhad; hij had de rustplaats an zijne voor lang gestorven vrouw opgezo t en daar vurige tranen ge stort; hij had 't spoor zijner dochter gezocht en gevonden en haar in gelukkige omstandig heden aangetroffen. En hy verliet nu Italië om gehoor te geven aan de roepstem van den plicht of misschien aan den drang zijns harten, die hem met onweerstaanbare macht, als door onzichtbare enrt'ontastbare draden heentrok naar een ander oord. Nog een laatsten avond bracht hij bij zijne kinderen door, nog eenmaal kuste hij hen en drukte zijne dochter op 't hart 't graf harer moeder in orde te houden en hare na gedachtenis te eeren, en snelde toen over de bergen van Italië naar 't noorden. Ludwig von Erlenburg begaf zich niet naar zijne geboorteplaats. Van de geestelyke Bernau, met wien hij briefwisseling had aangeknoopt, had hij vernomen, dat de freule von Wald- heim, nadat ze tot armoede was vervallen door afstand te doen van hare erfenis, zich naar de hoofdstad van Beieren had begeven, om daar uit te zien naar een betrekking, waardoor ze in haar levensonderhoud zou kunnen voorzien. Daarheen dreef hem de in wendige stem, waaraan 't hem onmogelijk was weerstand te bieden. Fantastische plannen doorkruisten zijn hoofd, 't Waren droomen van jeugdige gelukzaligheid, die hem verleidelijke beelden voor oogen too- verden. Hadden niet plicht en gevoel hem gebonden en genoopt zijne dochter op te sporen, hij zou Alice zonder verwijl zijn achterna ge reisd. Hij twijfelde niet, of 't geluk zou hem ook nu gunstig zijn. Laten we hem zijne reis vervolgen. Terwijl hij in den spoortrein over de Alpen vliegt, hebben we tijd genoeg, om eens te zien hoe *t gaat met den oppasser van St. Salvatore, die 't herkrijgen zijner vrijheid aan de goed gunstige woorden van den heer von Erlenburg te danken had. Zooals te begrijpen is, was Giacomo Sorel, na afloop van 't proces, op vrije voeten ge steld. Men had hem niet kunnen bewijzen, dat hij munt had willen slaan uit de weder rechtelijke opsluiting van den heer von Er lenburg en dus was er geen grond voorhanden om ,hem te straffen. Dé man had allertreurigste dagen in de gevangenis doorgebracht. Niet alleen kwelde hem de vrees, dat men hem als medeplichtige van Dr. Rimoli zou straffen, maar hij vreesde ook dat door de2e omstandigheden zijn twin tigjarige diensttijd in 't krankzinnigengesticht voor hem verloren zou zijn, daar zyn bespaard loon er wel by kon inschieten en alzoo zyne plannen voor de toekomst in rook zouden op gaan. Men kan zich dus voorstellen, met welke belangstelling hij 't regelen van Dr. Rimoli's zaken volgde, daar de rechtbank hem de ver zekering had gegeven zijne aanspraken te doen gelden. Door die bemoedigende woorden gedekt, begaf hij zich, met 't geld dat hij van de freule von Waldheira gekregen had en zyne twaalf bespaarde ducaten, naar 't huisje van de weduwe Forghese. De ontvangst, welke hem bij moeder en dochter te beurt viel, was niet zoo hartelyk, als hij dat sind3 jaren gewoon was. Wel reikte de oude hem de hand, daar ze hem niet geheel wilde afstooten, wel lachte en plaagde Sofiamaar 't was duidelijk merkbaar dat ze een zeker mistrouwen koesterden, al verzekerde hij ook bij hoog en laag, dat hij niet in 't minst medeplichtig was aan de mis daad van Dr. Rimoli; dat hij aanspraak had op een som van meer dan vijfduizend francs, en dat de rechtbank voor dc richtige uitbe taling van dat geld zou zorgen. De vertrou welijke toon van vroeger heerschte in de kleine woning niet meer. Giacomo was intusschen iemand van prac- tische levensbeschouwing. //Ik neem haar die terughouding niet kwa- lyk," dacht hy, omdat ze me beschouwen als iemand, die achteruit is geraakt. We zullen geduld oefenen, totdat 't gerecht over 't mij toekomende geld uitspraak heeft gedaanruim vijfduizend fraucs i3 't klinkendste bewys, dat ik in myne eer hersteld ben." Met lofwaardigen ijver snelde hij op zekeren dag naar de woning van zyne liefste, om haar mede te deelen, dat 't gerecht in de boeken van Dr. Rimoli had aangeteekend gevonden, dat de grootste helft van zijn loon was blijven staan en toen zonder aarzelen, hem 't bedrag had uitbetaald. Er lag iets zegepralends op zyn gezicht, toen hy den drempel van do weduwe Forghese overschreed. z/Wel, Sofia!" zeide hij, en keek daarbij de oude lachend aan, //wil je over veertien dagen bruiloft houden?" Sofia bedacht zich een paar seconden en gaf toen hare toestemming. «Ik heb er nooit aan getwijfeld, dat je een eerlijk man bent en eerlijke bedoelingen met me hadt," zeide ze vleiend tegen den door 't geluk begunstigden bruidegom. z/Hè, Giaco, zal je, zoolang je leeft, je Sofia beminnen //Misschien," zeide Giacomo lachend. «En wat denk je nu te beginnen?" vorschte dc oude. z/Als ik klaar kan komen, word ik boer," was 't bescheid. «We zullen dan een hofstede huren en sa men werken?" vraagde Sofia. z/Ik denk wel, dat ik rijk genoeg ben om land te kunnen koopen," meende Giacomo la chend men verdient meer, als men zijn eigen grond bewerkt. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1