't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Zaterdag 24 Maart 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. No. 1576. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 j franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGË" 8 vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleetd verzocht 't abonne mentsgeld Vliegend Blaadje, le kwartaal 1888, te willen overmaken in postzegels of per postwisselvoor 5 April e.k.zul lende anders daarover met 10 Cts. ver- hooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. MAART, Lentemaand, 31 dagen. Opkomst- der Zon 5 u. 51 m. Onderg. 6 u. 22 ra. Zondag 25 Palmzondag.-MariaBoodschap. Maandag 26 Dinsdag 27 Volle Maan. - Israël. Paschen. Woensdag 28 Israël. Pasckcn. Donderdag 29 Witte Donderdag. Vrijdag 30 Goede Vrijdag. Zaterdag 31 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Maait 1888. Aan den adj.-onderofficier P. VV. Bloemer, van 't 4e reg. vesting-artillerie alhier, werd gisteren de zilveren medaille met daarbij behoorend getuigschrift uit gereikt, wegens 24-jarigen trouwen dienst. Door de onderofficieren van genoemd regiment, alhier in garnizoen, werd den jubilaris een prachtig cadeau, tot aanden ken van dien heugelyken feestdag vereerd. Men schrijft ons van Texel: WinterKoude winter, waarom duurt gij zoo lang Het vee heeft geen voe ding en schreeuwt van honger, de voge len vallen dood door koude en ellende verdiend wordt er niets. Sommige ge zinnen gaan naar hun familie te gast Omdat zij thuis niets meer hebben; maar komen bij hen die ook niets te schaften hebben. Veleu vertrekken vau hier naar Amerika, uit de sneeuw om te komen in de sneeuw. Een prachtige tijd voor de sterkere om de zwakkere te steunen. Wordt zulks gedaan? Zoo niet, help dan spoedig en doe het goed, want de tijden zijn thans zeer benauwd. Kon de postschipper van het eiland Wieringen onlaugs den dienst te voet over het ijs naar den vasten wal doeu, Maandag en Dinsdag j. 1. heeft de ge meenschap in 't geheel niet plaats kuu- nen hebben, zoodat van en naar het ei land in twee dagen geen brieven als anderszins konden vervoerd worden. IJmuiden, 20 Maart. Schipper Maarten van Delft, van de vischsloep »Titia Jacoba«, rapporteert 18 dezer, 's avonds op 53° 20' N. Br., 8 u. bewesten Terschelling, gepasseerd te zijn een verlaten vaartuig, vermoedelijk een loodsrinkelaar. Het had de boegspriet verloren en geen booten aan boord. Te Maassluis kwam Zondag-namid dag bericht, dat het aldaar thuisbehoo- rend loggerschip Drie Gezusters, schipper D. de Niet, in de Noordzee bij Doggers- bank, in aanvaring was geweest met de Noorsche bark Brilliant, kapt. Cliristian, vau Haiti naar Riga, laatst van Portland. Het -loggerschip bekwam door deze aau- varing zoo aanzienlijke schade, dat het bijna onmiddellijk zonk. De schipper eu acht man der equipage werden gered en te Leith aan waï gebracht; drie man ech ter moeten zijn verdronken. Van deze ongelukkigen, die allen als brave en oppassende menscheu bekend stonden, heeft één een gezin met twee jonge kinderen. Maassluis, 20 Maart. De gezagvoerder van het stoomschip Albert, vau Huil alhier binnen, rappor teert Maandag «tot Westkappel op sleep touw gehad te hebben de Noorsche brik Ruth, bestemd naar Antwerpen, waarop slechts de gezagvoerder eu een jongen aan boord waren. De Albert gaf 4 man zijuer equipage over en vervolgde de reis. Gemeld schip is later door de op varenden verlaten, die te Vlissingen-aan land zijn gekomen. Meer dan 100 visschersschuiteu, meest afkomstig uit Vollenhove, zitten in de haven van Schokland ingevroren. Door den Volendammer visscher H. is bij de justitie een klacht ingediend. Toen hij Zaterdag visschende was in de Zuiderzee tusschen Hoorn en Marken, kwam een botter uit Huizen in zijn on middellijke nabijheid. Een van de opva renden van dit laatste vaartuig dreigde met een geweer, legde aan, en een kogel doorboorde het zeil van H. De hr. dr. P. P. C. Hoek, die door de Regeering benoemd is als adviseur in zake een onderzoek naar de Zeevisscherijen, heeft zijne taak reeds aangevangen. Voor eenige dagen bezocht hij Volendam, en een paar botters vau daar zullen nu met den wonderkuil visschen, ouder zijn toe zicht De Rijkscommissie voor de examens, ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende 10 April, te 9 3/a uur, zitting houden in het Raadhuis te Am sterdam. Om tot een vau die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte-akte en met opgave vau woonplaats, de aan vraag hiertoe vóór 3 April schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie, den hr. J. H. P. E. Kniphorst, te 's-Gra- venhage, moeten inzenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleine; voor welk diploma,zeil of stoom eu zoo het een examen voor de groote vaart betreft, voor welken rang en volgens welk programma, A of B, hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat nog iu dezelfde zitting een aanvullings-examen wenschen af te leg gen, zal hij ook dit moeten vermelden. Voor nadere bijzonderheden zie de St. Ct. No. 68. Het Koloniaal Militair Iuvaliden- hui^j^Njroubeek, zal, gerekend van en nretr T9 dezer, den naam dragen van Koninklijk Koloniaal Militair Invaliden huis." Na een herhaalde oproeping van sollicitanten voor de betrekking van on derwijzeres met akte voor de Fransche taal, op een tractement van f 650, a./d. school te West-Terschelling, hebben zich 5 sollicitanten aangemeld, en daarenboven 3 zonder bijakten. Over de werkstaking te Almeloo schrijft men De fabrikanten zijn in zooverre tege moet gekomen aan de grieven van de arbeiders, dat ze voor stukken »ruw" 27Va Ct. willen betalen, waarvoor vroeger 28 Ct. gegeveu werdvoor stukkeu bleek" (dat gewoonlijk geweven wordt) 25 Ct., waarvoor vroeger 267a Ct. betaald werd. Na gehouden overleg onder de arbeiders, werd aan de fabrikanten bekend gemaakt, dat zij op deze voorwaarden het werk niet hervatten. Aanhoudend voorziet Den Haag van brood, terwijl uit va3te zoowel als andere bijdragen nog voortdurend gelden worden uitgekeerd. Het geslacht der fabrikanten van de „Oprechte Haarlemmer-olie" is uitge storven. Dezer dagen overleed te Haar lem in den Hoogen leeftijd van 89 jaar, Maria Katrina Tilly, de laatste afstam melinge van Claas Tilly, uitvinder van genoemde olie in 1698. Voor de heden te-Alkmaar te hou den Paaschtentoonstelling van rijstieren, melkvee, vet rundvee, rammen en fok schapen op het Doelenveld, zijn 166 num mers aangegeven, waarvan 90 vette run deren en 70 fokdieren zijn. Deze groote aanvoer, die de vorige ver overtreft, pleit wel voor den toenemenden bloei dezer expositie. De goede naam der Alkmaar- sche Paasch-tentoonstelling, ook in het buitenland reeds niet meer onbekend, mag een leveudigen handel doen verwachten. Aan het stembureel in het Ver kooplokaal te Sche.veuingen was het Dins dagmiddag tegen half vier zeer woelig. Een Israëlietisch winkelier werd door een joelende menigte naar het stembu reel gebracht en toen verhinderd zijne stem uit te brengen. De voorzitter vau het stembureel, den hr. Stortenbeker, riep de hulp van de politie in. Bij het verlaten van het lobaal werden eenige heeren, die als liberalen bekend staan, door de menigte uitgejouwd en met sneeuw gegooid, zoodat zij in het politie-bureel een wijkplaats moesten zoe'cen. Door den commissaris van politie, den heer Vernée, is tegen de belhamels pro ces-verbaal opgemaakt. Uit Deutichem wordt gemeld Nog nooit heerschte er bij de stem ming zulk een opgewektheid in onze stad als Dinsdag bij de herstemming. Van de 297 kiezers hebben 286 van hun kies recht gebruik gemaaktin Ambt-Deuti- chem stemden 250 van de 271 kiezers Te Zandvoort hebben vau de 148 kiezers 143 aan hunne verplichtingen voldaan. Een drietal werd daarin door ziekte verhinderd, 1 is verhuisd naar een naburige gemeenteslechts de vijfde is zonder bekende redenen weggebleven. Te Egmond aan Zee hebben van de 81 kiezers 79 hun burgerplicht volbracht. Een der twee achterblijvers was door ver huizing naar Friesland, de ander door ziekte verhinderd op te komen. In het kiesdistrict Beverwijk werd door twee heeren gestemd, die daarvoor opzettelijk uit het zuiden van Frankrijk waren overgekomen. Zij smaakten de voldoening hun can didaat te zien zegevieren. De liberale Kiesvereeniging Bur gerplichtte Dordrecht heeft naar aan leiding van de overwinning, door de li beralen bij de herstemming voor de Tweede Kamer Dinsdag behaald, een som van duizend gulden aan de algemeene armen geschonken. De Staatscourant van heden bevat een kon. besluit van 21 dezer, waarbij op voordracht van den Raad vau minis terie vau 19 dezer, eu met het oog op art. 103 der Grondwet, wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting van de Staten- Genfiraal zal worden geslobeu op 27 Maart 1888, des namiddags te 3 uren. De mi nister van staat, minister van biunenl. zaken, wordt gemachtigd zich op gemeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Geueraal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Konings naam te sluiten. Hoewel het water op den Gelder- schen IJsel is begonnen te valleu, vreest men toch bij iuvalleudeu dooi weder eeu overstrooming, omdat de waterstand op de rivier buitengewoon hoog en het al daar te verwachten is, dat er nog veel water „zal bijkomen. Blijft evenwel de wind nog gedurende eenige dagen Noord oost, dan wordt het gevaar kleiner, om dat het water dan spoedig zal wegvalleu. Een fatsoenlijk gekleed persoon met een pet op 't hoofd, vervoegde zich Dins dagavond in een hoedenwinkel in de Koningstraat te 's Gravenhage om een hoed te koopeu, waarin hij niet slaagde, en vertrok. Zeker in de meeuiug dat een hoed netter staat dan een pet, liet hij echter zijn hoofddeksel achter en zette een nieu wen hoed op, welke handige verwisseling de winkelier eerst na zijn vertrek ontdekte. De politie, van 't feit in kennis gesteld, nam, voor er een uur verloopen was, den dader in verzekerde bewaring. Voor de rechtbank te Rotterdam stond voor eenige dagen terecht J. H., 37 jaar, tinnegieter, wonende aldaar, beklaagd van verduistering. Na op 8 Febr. 11 eon trapnaaimachine, toebehooreudeaau de Handelsvennootschap »The Singer Manufacturing Co.," geves tigd te New-York, te hebben gehuurd, onder beding flat na betaling van f73,50 de machine zijn eigendom zou worden, had hij reeds den volgenden dag deze voor 120 ten eigen bate verkocht. Even zoo had hij een bakwagen, door hem op den lOen dier maand gehuurd, dienzelf den dag voor f6 van de hand gedaan. Al dit geld had hij in een paar dagen aan drank zoek gemaakt. Het O.M. vor derde twee jaren gevangenisstraf. 'De toegevoegde verdediger, nar. H. B. v. d. Eist, beval bekl. iu de clementie der rechtbank aan, na een groot deel der schuld vau de schouders des bekl. te hebben overgebracht op die vau de op- koopers, die de misdrijven zoozeer iu de hand werkeu. De bewoners van huizen, staande aan den weg langs den zeedijk te Paesens (Friesland), moesten Dinsdag huune wo ningen ontvluchten, aangezien de sneeuw zich langs den dijk zóó hoog ophoopte, dat die geheel bedolven werden. Iu een gehucht onder de Drentsche gemeente Beileu vermaakte(?) Dinsdag, tijdens den sneeuwstorm, een jongmensch zich en anderen door in Adamskostuum het gebucht door te wandelen. Het was eeu weddenschap om 60 cent. Voor het examen voor kommies bij 's rijksbelastingen der 4de klasse, dat thans te Hertogenbosch wordt gehouden, hebben zich niet minder dan 616 sollici tanten aangemeld. Er zijn slechts 80 plaatsen vacant. De Locomotiefbericht, dat de dames Swaving en Vogel zeer kalm en volstrekt uiet ontsteld waren, toen haar het arrest van het Hooggerechtshof werd beteekendtoen de deurwaarder haar zeide, dat zij nu acht dagen tijd hadden om een gratie-request in te dienen, ant woordde mevrouw Swaving, dat zij daar over eerst haar papa wilde raadplegen. Zij schijnt dus merkt de Java-Bode op tot de zeldzame lieden te behooren, die de doodstraf juist niet de zwaarste achten, of wel gaat zij zoo gebukt onder het gewicht van hare misdaad, dat de dood haar een verlossing voorkomt. De beide Javanen schrikten hevig toen hun arrest werd bekend gemaakt. Als de doodstraf doorgaat, moet zij aan alle vier te Solo worden voltrokken. Poging tot doodsltig. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Woensdag in hooger beroep be handeld de zaak tegen Hendricus Bernar- dus van der Sanden, oud 28 jaren, van beroep diamantslijper, geboren en wo nende te Amsterdam. Gelijk wij indertijd verhaalden, drong hij iu den nacht van 2 op 3 Dec j. 1., bij zijne bijzit Albertje Mulder binnen en bracht haar in een vlaag van opgewonden jalousie een mes steek toe. Van de verwonding herstelde zij. De rechtbank veroordeelde den dader tot drie jaren gevangenisstraf. In de zit ting van het hof werden geene getuigen gehoord. Er bleek dus niets nieuws. Het O.M. eischte bevestigiug van het vonnis. De verdediger, mr. J. W. Tijdeman, was van oordeel dat zijn cliënt niet de bedoe ling had gehad te dooden, zoodat hier ten hoogste aan mishandeling, in geen geval aan poging tot doodslag kon ge dacht worden. Op dien grond verzocht pi. oplegging eener geringe straf. Men meldt uit Iudië: Een telegram in de Locomotief' meldt, dat in den nacht vau 13 op 14 Februari een formeele aanval is gedaan op de in digo-onderneming Ngaras Kopen in Bo- jolali. De administrateur Dankmeijer raakte met de roovers slaags, werd aan het hoofd gewond en moest voor de over macht bukkenwaarna het huisraadde brandkast en de papieren werden ver nield. Toen de politie en later ook de assistent-resident kwam, waren de roovers al weer weg. Bij de sneeuwstormen, die in Noord- Am erika gewoed hebben, is gebleken dat de slachtoffers niet doodgevroren, maar gestikt zijn. De plotselinge koude deed de sneeuw uiteenvallen in tijue ijskris tallen en deze werden door den hevigeu wind tot poeder gewreven, die het adem- haleu onmogelijk maakte. De uitwerking van den sneeuwstorm was dus juist dezelfde als die van den gevreesden zandstorm in de woestijn. Men schrijft uit Sundsvall (Noor wegen) Door de buitengewoon hevige vorst en de vele sneenw van den laatsten herist werd het ijs zeer dik. Sedert het begin van Februari hebben we een vorst van 2025 graden gehad, waardoor het ijs zoo ver van de kust in zee opligt, dat men met e^n kijker van den vuurtoreu het open water niet kan ontdekken. Wij hopen echter op de heropening der zee vaart tegen 15 Mei a.s. De bank van leeuing te Cremona is door eenige werklieden voor circa 15 duizend lires opgelicht. Zij vervaardigden namelijk tal van zoog. gouden voorwer pen, die zij daarop beleenden en welke thans hij nauwkeurig onderzoek hoege naamd geen waarde blijken te bezitten, daar zij behalve een zeer dun laagje goud, juist genoeg om den schatter te mislei den, volstrekt geen edel metaal bevatten. Het vertrek der werklieden naar elders wekte argwaan en deed den schatter een nauwkeurig onderzoek instellen met het bovengenoemde gevolg Fransche bladen verhalen van een pasgeboren kind, welks hart buiten het lichaam was gegroeid. In het midden van de borst was een opening, waaruit het hart te voorschijn kwam. Het werkte zeer regelmatig en verscheidene geleerden deden merkwaardige waarnemingen, waar toe men zelden of nooit in de gelegen heid was. Men heeft echter daarna den al te openhartigen kleine aan een kunstbe werking onderworpen, waarbij het hart hem voor goed in het lichaam geborgen werd. Het zal daar, naar men hoopt, langzamerhand wel op de rechte plaats komen. De pokken richten in het zuiden vau Europa voortdurend haar verwoes tingen aan, zoo o.a. te Lissabon, Genua, Triesten in verscheidene steden van den Levant. Zoo bedroeg o.a. het aantal sterfgeval len aan die ziekte in Januari te Lissabon 165 en te Genua 71. Ook in Midden-Europa breidt de ziekte zich uit. Zoo stierven te Praag maande lijks in den loop van dit jaar ongeveer 100 personen aan de pokken. Te Brest overleden van 1 September des vorigen jaars tot 1 Februari j.1. 248 personen aan die ziekte terwijl in ver scheidene andere steden van het noorde lijk deel van Frankrijk mede sterfgeval len daardoor veroorzaakt werden. Uitslag der Herstemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. (L) beteekent liberaal, (A) anti-revo lutionair, (K) katholiek. Amsterdam. GekozenMr. W. H. DE FORT (L), met 5009 stemmen. Mr. J. D. Veegens (L) had 728 stemmen. Alkmaar, Gekozen Mr. W. YAN DER KAAIJ (L), met 2471 st. Jhr. C. Haktsen (cons.) had 1901 stemmen. Breukelen. Gekozen Mr. W. J. UOIJAARDS VAN DEN HAM (L), met 1726 stemmen. De heer S. M. van Wijck (K) had 1696 stemmen. Bergen-op-Zoom. Gekozen: DERAM(onafl). Kath.), met 1303 stemmen. De heer W. H. B. Wilkens (K) had 1163 stemmen. Bodegraven. Gekozen: S. VAN VELZEN(A), met 2017 stemmen. Mr. J. G. Patijn (L) had 1454 stemmen. Deutichem. Gekozen Mr. J. G. S. BEVERS (K), met 1755 stemmen. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet (L) had 1528 stemmen. Dordrecht. Gekozen Mr. J. B. VAN OSEN- BRUGGEN (L), met 1413 stemmen. Mr. A. Ph. R. C. Baron van den Borch van Verwolde (A) had 1286 steramen. Eist. GekozenMr. G. WBaron VAN DEDEM (A), met 1261 stemmen. Mr. B. M. Bahlmann (K) had 1255 stemmen. Franeker. GekozenF. LIEFTINCK (L), met 1896 steriimen. De heer L. W. de Vries (A) had 1521 stemmen. 'srGravenhage. Gekozen: L. J. V. S. VAN KEMPEN (A), met 3365 stemmen en Mr. L. G. GREEVE (L) met 3266 stemmen. Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen (K) had 3137 en Mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxland (L) 3091 stemmen. Groningen. Gekozen: Mr. J. D. Veegens (L), met 3737 stemmen. De heer A. Brcm- melkamp Jr. (A) had 1841 stemmen. Haarlemmermeer. Gekozen Mr. F. J. M. A. REEKERS (K), met 1759 stemmen. H. F. Bultman (L) had 1203 stemmen. Katwijk. Gekozen J. H. DONNER (A), met 1715 stemmen. Mr. J. Mascueck (K) had 1463 stemmen. Loosduinen. Gekozen: Mr. A. H. M- VAN BERCKEL (K), met 2001 stemmen. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn (L) had 1358 stemmen. Middelburg. GekozenMr. C. LUCASSE (A), met 1985 stemmen. De heer Arie Smit (L) had 1895 stemmen. Schiedam. Gekozen Mr. J. G. PATIJN (L), met 1328 stemmen. L. W. Jansen (K) had 1103 stemmen. Schoterland. Gekozen F DOMELA NIEU- WENI1UIS (socialist), met 1165 stemmen. B. II. Heldt (L) had 1036 stemmen. Winschoten. Gekozen: Mr. D. DE RUITER Z1JLKER (L), met 1423 stemmen. D. R. Maxsholt (rad.) had 1129 stemmen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1