't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1589. Woensdag 9; Mei 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG" EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co.,' tS Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vert©ntlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 ^rogj^a^letters worden naar plaatsruimte berekend. .i— Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd-— HELDER, 8 Mei 1888. Zaterdagavond gaf de Vereeniging voor Gemengd Koor" een uitvoering in Musis Sacrum, onder directie van den heer J. EL Polak en met medewerking van den beer J. Snoer, solo-violoncellist en harpist van de Amsterdamsche orchest- vereeniging. De koren klonken goed en 't was blijk baar, dat men aan de uitvoering groote zorg had besteed. We bespeuren tot ons genoegen vooruitgang bjj dat gezelschap. Voor No. 2 van 't programma hebben we gaarne een woord van bijzondere vermelding over. De heer Snoer bespeelde zjjn beide instrumenten met een gemak kelijkheid en virtuositeit, die van ijverige studie getuigen en mocht de voldoening smaken, dat zijn spel hoogelijk werd ge waardeerd. De herhaalde applaus gaven bljjk van de ingenomenheid der aanwe zigen, die vrij talrijk waren opgekomen. Tot tegenschatters voor de belasting op het personeel alhier zijn voor het dienst jaar 1888/1889 benoemd de heeren J. A. Knaven en J. B. Berkeljon. Zoo de couranten vermelden, keert de Tielsche Brandwaarborg -Maatschappij aan de aandeelhouders een dividend van 50pCt.uit. Wie zou niet wenschen daarvan aandeelhouder te zijn, en wel voor een flink bedragAl hebben andere brandw.- maatschapp. nu niet zulke schitterende resultaten aan te wijzen, toch verkeeren ze in bloeienden toestand. Geven bovenstaande regelen ons geen stof tot nadenken Hoeveel geld gaat hier jaarlijks de gemeente uit, bij verschil lende maatschappijen gestort. Daarbij, hoe zeldzaam komt hier brand voor en dan gewoonlijk nog zonder groote schade. Zou een Onderlinge Assurantie, hoofd zakelijk voor onze gemeente en omstreken, niet een groote besparing jaarlijks voor de geassureerden kunnen geven? De waarde der perceelen, benevens die van de onderscheidene inboedels alhier, be loopt toch met elkander een vrij beduidend cijfer. Yoor hen, die aandeelen namen in het waarborg-kapitaal, zou het minstens een redelijke geldbelegging kunnen worden. De vraag rijst dus vrij natuurljjk bij ons op: »ziet men dat niet in?" Wanneer die zaak eens door enkele flinke burgers in vollen ernst werd be sproken en op touw gezet, wanneer het waarborg-kapitaal werd bijeengebracht en men hen, die zich wilden verzekeren, op duidelijke wijze de voordeelen eener der gelijke instelling aan 't verstand bracht, zouden we wel durven voorspellen, dat ze groote kans tot slagen aanbiedt. De Commissaris des Konings in N.-H.: Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat wegens uit te voeren vernieuwingen aan de dubbele wipbrug over het noorde lijk einde der Koopvaarders binnenhaven te Nieuwediep, deze brug van af Maandag 7 Mei tot nadere aankondiging voor het verkeer gesloten zal zijn en gedurende dien tijd in het verkeer van voetgangers voorzien zal worden door een hulpbrug, terwijl alsdan rijtuigen hunnen weg naar het Ankerpark en den havendijk zullen moeten nemen langs de zuider- en wes terstraten en langs de Hoofdgracht. Aan den conducteur 2e kl. der ar tillerie alhier, J. Brokker, is de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Vrijdagmiddag is bij de schietoefe ningen met vischtorpedo's aan het einde van zijkanaal P. van een der afgeschoten projectielen het vooreind afgevlogen en over de eerste schijf gesprongen, een gedeelte daarvan vernielende. De torpedisten, die hierbij geplaatst waren, kregen gelukkig geen letsel. Na een paar uren werd het gedeelte der torpedo door middel van een duiker opgehaald. Terwijl Zaterdagmiddag te Anna Paulowna-polder eenige kinderen zich met spelen vermaakten, geraakte een 3-jarig kind van Wachtendorp van Rijn te water, met het ongelukkig gevolg dat men het dood ophaalde. Zondagsrust In de Vrijdag gehouden jaarsvergade ring van de Ned. Vereeniging tot bevor dering van Zondagsrust, zijn de hh. Keiler van Hoorn en jhr. J. D. Six vervangen als leden van het Hoofdbestuur door de h.h. J. Boissevain en jhr. Repelaer v. Driel. De verschillende jaarsverslagen luidden gunstig. Het batig saldo over 1887 be draagt f 614. De voorstellen der afdeelingen zijn met eenige wijzigingen aangenomen. In de toelichting tot een voorstel, door de afdeeling Rotterdam gedaan, werd ge wezen op het door een der bladen ver spreid bericht, dat de ministers reeds het Zondagswerk aan de departementen had den verboden. Deze mededeeling noemde Jhr. J. D. Six verkeerd. Aan de depart. werd alleen gewerkt des Zondags als het zeer noodig was, gewone Zondags-arbeid was er niet. Er kan geen verbod gege ven zijn, omdat er geen verbod noodig was. Als ambtenaar was hij verplicht op te komen tegen het bericht, dat een aan tijging inhield als was aan de departem. vroeger geen rust gegeven. Wanneer men kalkwater in 't oog krijgt wat blindheid kan veroorzaken moet men het binnenste van het oog vochtig maken met water, waarin veel suiker is opgelost. Dit suikerwater laat men druppelsgewijze in de oogleden glij den. Het suikerwater heeft de eigenschap, dat het de kalk oplost en wegspoelt. Men kan dit eenvoudig middel niet genoeg voor werklieden, bazen, aanne mers, enz., aanbevelen. De geheele uitslag van de examens ter verkrijging van een akte voor onder wijzer of onderwijzeres bij het lager on derwijs in Noord-Holland, is als volgt van de 92 mannelijke candidaten werden 36 toegelaten en 53 afgewezen, terwijl 3 zich terugtrokken van de 68 vrouwe lijke candidaten werden 27 toegelaten en 41 afgewezen. Z. M. de Koniug heeft jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Donderdag-namiddag hoorden de bewoners van de Heisteeg te Arnhem in een gesloten huis het gekerm van een kind. Men opende de deur en vond een alleen gelaten kindje op de kachel. Deerlijk gebrand is het naar het Kin derziekenhuis overgebracht. Toen Vrijdagavond eenige emigran ten van Friesland met de boot te Enk huizen aankwamen, om van daar per spoor naar Amsterdam te vertrekken, wei gerde een jonge vrouw in den trein te stappenalle pogingen bleven vruchte loos, zoodat haar man genoodzaakt was den trein te verlaten en zijn bagage er uit te nemen en met een volgende boot weder huiswaarts te keer en. Zeeziekte was de oorzaak dat zij niet verder wilde reizen, daar zij bang was dat zij op de reis dood ging- Een eigenaardige gedachtenis aan wijlen Jacob Hobein werd, op uitnoodi- ging der familie, vervaardigd. Het is een „schilderij" uit de grijze haren van den overleden krijgsheld kunstig samengesteld, diens laatste rustplaats verbeeldende, over schaduwd door zilverkleurige cypresseu, en waarboven de Ned. Maagd op een voet stuk troont, in de eene hand de vaderl. driekleur, in de andere een lauwerkrans. Per advertentie in eender Amsterd. bladen wordt ten spoedigste gevraagd ie mand die tact eu lust heeft omeen zenuwachtige jonge dame bezig te honden. Een sluwe oplichtster! Eenigen tijd geleden werd te Haarlem door zekeren Z. gevonden een portemon- naie, onder meer inhoudende, een bank biljet van f 40. Per advertentie gaf de man publiciteit aan dit voorval, waarop eenige dagen later een dame verscheen, voorgevende de eigenaresse te zijn van de gevonden goederen. Zij reikte daarbjj een kaartje over, waarop de naam van een zeer aanzienlijke familie stond, zoodat de vinder geen bezwaar maakte het gevondene af te geven. De belooning zou den man later toegezonden worden. De rechte ei genaresse kwam echter korten tjjd daarna en moest vernemen dat men haar vóór was geweest. Van de sluwe oplichtster is nog geen spoor ontdekt. Bij de indeeliug der miliciens te Lei den ontdekte men een man, die zich niet anders dan met behulp zijner krukken kon voortbewegen en die verzuimd had rede nen van vrijstelling op te geven. Hij werd ingedeeld bij de veld-artillerie, te 'sGravenhage in garnizoen! Militiedienst! De Regeering heeft ingediend een wetsont werp tot eenjarige verlenging van den militie diensttijd van de miliciens te land, lichting 1883 en van de zeemiliciens lichting 1884, geheel ge lijkluidend aan het in de vorige zitting onafge daan gebleven ontwerp. Tegenover het bezwaar dat de verlenging van diensttijd de lasten verhoogt, omdat de plaats vervangers veel hoogere sommen eisehen, wijst de Regeering er op, dat die verlenging op de prijzen van plaatsvervanging geen invloed be hoeft te hebben, vermits de ingelijfden, wier diensttijd werd verlengd, beschikbaar komen voor de lichting van 1888. Verlichting van den schutterlijken dienst tegenover langeren militie- dienst volgt van zelf, omdat de miliciens wier diensttijd een jaar is verlengd, bij inlijving van de schutterijen een jaar korter dienen. De Ned. socialist J. A. Cohen, in Holland tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, voor politiek misdrijf en die tijdelijk te Gent verbleef, kreegWoensdag het bevel, dat hij België moest verlaten. Een man uit Delft heeft aangifte gedaan van het verliezen van een por tefeuille, waarin 9 bankbiljetten van f 25 en een van f40. De portefeuille is zon der den inhoud teruggevonden in een spoorwegwaggon. Volgens aanteekening van een der berichtgevers van de »Midd. Ctc., heeft het in den afgeloopen winter gedurende 13 verschillende tijdperken gevroren. De eerste maal deed het dit reeds tus- schen 12 en 13 Oct.; toen was het ijs in de slooten een rijksdaalder dik. Daarop volgden sneeuw en hagelbuien, en vroor het weer tusschen 15 en 16 Oct., 22 en 23, 27 en 28, 31 Oct. en 1 Nov.; tusschen 15 en 19 Nov.; verder tusschen 10 en 13 Dec., 21 en 23; 25 Dec. tot 1 Jan. Ver volgens tusschen 14 en 21 Jan., tusschen 28 Jan. en 3 Febr.; tusschen 17 Feb. eD 7 Maart en van 16 tot 22 Maart. 6 da gen later, op 28 Maart, onweerde het. De vorige week dreigde de scherpe N. O. wind ons nog met nachtvorsten, maar dit liep nogal wel af; moeder natuur dacht zeker dat het voor dezen winter wel volstaan kon. Men schrijft uit Maastricht Een Belgisch jongmensch, zekere N., heeft in gezelschap van een jonge dame uit Brasschaet bij Antwerpen, de vlucht naar Nederland genomen. Alvorens hiertoe over te gaan, lichtte hij den notaris Z. te Ixelles (Brussel) voor een som van fr. 40,000 op. De notaris heeft de zaak de justitie in handen gegeven, die het signalement van N. en dat der dame naar alle oorden heeft overgeseind. De politie tracht hem in handen te krjjgen en verzoekt zjjn op sporing. Te Nijmegen geraakte Donderdag middag een stilstaand spoorwegrjjtuig op het stationsterrein door den feilen zuid westen-wind in beweging en rolde voor den wind in de richting van de groote draaischijf bij de loeomotiefloods voort. De wisselwachter J. Schevers, die het rijtuig in zjjn tamelijk snelle vaart wilde stuiten, had het ongeluk bij de draaischijf, in welke ledige ruimte het rijtuig neder- stortte, daaronder te geraken. De onge lukkige kreeg de volle zwaarte van het rijtuig op zijn lichaam en was onmid dellijk dood. Mei is bij ons de meest gezochte trouwmaand, maar te Marseille denkt het volksgeloof er anders over en stelt zich weinig heil voor van een in Mri gesloten huwelijk. Wie die leeljjke maand kan vermijden, doet het, en zoo liepen er den laatsten April nog 91 paren op een draf naar het stadhuis. Een dépêche uit Weenen aan de Timesbevat onrustwekkende beschou wingen over den algemeenen toestand van Europa. Die toestand wordt geacht een voorbereiding te zijn tot een onvermijde lijke botsing. Er wordt bijgevoegd, dat de verdachte betrekkingen tusschen Frank rijk en Rusland weder aangeknoopt zijn. De Berlgnsche berichtgever van de Times daarentegen beschouwt de geheele huidige ontroering als een storm in een glas water. Op het Montmartre-kerkhofjfte] Pa rijs heeft een aangrijpend tooneel plaats gehad, bij de begrafenis van den schilder Dupuis, die in een tweegevecht door zijn vroegeren vriend Habert werd gedood. Juist toen de eerste spreker zijn toe spraak zou beginnen, drong de wed. met heftige gebaren door de omstanders heen, en vervloekte in opgewonden bewoordin gen den man, die Dupuis gedood had en de benijders van den genialen kunstenaar, van wie Habert slechts het werktuig was Nadat aan dit pijnljjk tooneel een eind was gemaakt door het wegbrengen der beklagenswaardige weduwe, werden "de andere toespraken gehouden. Vier malen achtereen zond de Brit- sche Regeering schepen uit om een voor de scheepvaart gevaarlijke rots te vinden en op de kaarten aan te duiden. Thans is dit eindelijk gelukt. Men onderstelt, dat twee schepen in 1887 op de rots zijn gestooten en dientengevolge vergaan. Wegens een onjuiste opgave van de plaats van het ongeval, was het eerste onder zoek te ver westelijk gedaan. Bij het tweede schip, dat verloren ging, was de ligging beter opgegeven, doch niettemin slaagde het tweede onderzoek evenmin. Een derde schip zocht even vruchteloos zes weken lang. Thans is het oorlogs schip »Stork" gelukkiger geweest. De rots blijkt een klein koraalrif te zijn, dat slechts 15 voeten beneden de oppervlakte der zee is en in 28 vadem water op 14°22'8" N.-Breedte en 42°4l'32" Oos- ter-Lengte. Ofschoon op 5 a 6 mijlen van de rechte lijn der scheepvaart, maakt het bestaan van sterke stroomingen bet gevaar dikwijls zeer groot, en het is in derdaad een wonder, dat schepen er niet meer last van hebben ondervonden. De moeite om zulk een klein rif te vinden kan blijken uit het feit, dat een der schepen, tot het onderzoek uitgezon den, 400 ellen van daar geankerd was met de booten er om heen peilende, zon der dat het werd opgemerkt, en het schip werd door een storm van die ankerplaats verdreven, eer het gevaarlijke punt door de booten gepasseerd werd. Intusschen verdient de Britsche admi raliteit een gelukwensch, dat hare ijverige pogingen ten behoeve der scheepvaart thans het gewenschte einde hebben ge had. Voor passagiers op onze drukke Indische vaart is het gevaar dus weder verminderd. De Eng. admiraal der vloot, Alfred Pfiihps Ryder, is Maandag op noodlottige wgze in den Theems verdronken. Hij was 68 jaar oud en heeft verschei dene expedities medegemaakt. Uit den grooten krater van de Etna is een dikke rookkolom begonnen op te stijgen, waarna de krater lava en steenen heeft uitgeworpen en een dof onderaardsch gerommel zich heeft laten hooren. Men staat daar dus vermoedelijk voor het be gin eener uitbarsting. De tweede officier van de Bremer stoomboot „Werra," de heer W. Meissel, heeft een uitvinding gedaan, om de woeste zee van boord van een schip, over een grootere oppervlakte door het uitgieten van olie tot rust te brengen, dan tot dusver kon plaats hebben. De uitvinding bestaat hierin, dat met olie gevolde raketten af geschoten worden, als wanneer zich de olie als regen over een groote vlakte ver breidt. De raket bestaat uit een olie-cy- linder van dun blik in een met kruit ge vulde 8pringkamer. Blijkens de »New- Yorker Handelszeitung" zjjn de proefne mingen zeer goed geslaagd, en hebben zij doen zien, dat de olie zich over een vlakte van 1500 tot 2000 vierkante voet uitbreidt. Meissel is bezig, naar hetzelfde systeemolie-bommen te vervaardigen. Te Boston worden tegenwoordig jjoppen vervaardigd, waarmee de geluk kige bezitsters een gezellig praatje kunnen houden. Zij piepen niet papaof mama c maar spreken behoorlijk enkele volzinnen, Heldersche Moppen. - A.: iiWelke vorst heeft het meeste ver driet op de wereld B.: De keizer van Oostenrijk, want die zit meestal te Weenen". o Koopman (treedt te Overschie een boe renwoning binnen, waar hij niemand vindt dan de vrouw): //Is de baas thuis?" Vrouw: »Baas? baas? Wat praatje van baasIk ben hier de baas, begrepen? De fabrikant heeft namelijk gebruik ge maakt van de phonograaf, welker tinblaad jes, gelijk men weet, het eens gesprokene zoo vaak men dat wenscht, herhalen. Deze phonographische poppen maken eeds veel opgang. De uitwerking is dan ook allergrappigst als men de baby boort smeeken: »Niet wasscben, mamaatje, het water is zoo koudU ALS 'T LENTE WORDT. «Wanneer," vroeg zij, «mijn Eduard, Wordt ik nu toch uw vrouw Wij minnen jaren lang elkaar, Vol reine liefde en trouw. O— ii Als 't Lente wordt," zoo klonk zjjn woord, «Dan zult ge, liefste mijn, Met mij verbonden door den echt, Mijn lief, goed vrouwtje zijn." o Tien jaren zijn voorbijgegaan Sinds hij dat heeft beloofd Sinds rimpelt hier en daar 't gelaat, En grijs wordt beider hoofd. o En telkens als het voorjaar komt, Vaart hope in beider geest. Maar vruchtelooswijl 't in tien jaar Geen Lente is geweest. op Vrijdag 4 Mei 1888. De voorzitter opent de vergadering. Hij stelt aan de orde de installatie van den heer W. Mets, welke na den eed op de grond- en gemeentewet (van welke de formulieren door den voorzitter worden voorgelezen) te hebben afgelegd, door den voorzitter en de raadsleden wordt gelnkgewenscht. De heer W. Mets bedankt de aanwezige raads leden voor hunne gelukwenschen en hoopt, naar zijn beste vermogen, in het belang vhu ons dier'-' baar Texel werkzaam te zijn. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken, circulaires en Provinciale bladenwelke na voorlezing voor kennisgeving worden aangenomen. De voorzitter doet mededee ling van een brief van den heer W. C. Reij, waarin deze zijne benoeming als commissaris der beleenbank aanneemt; wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt voor om een besluit te ne men omtrent het aangevraagde stak grond, op de haven te Oudeschild, door A. Pz. de Waard. Na voorlezing der voorwaarden, meent de hr. Westen berg, dat 't aantal jaren, waarvoor 't in erfpacht wordt afgestaan, moet worden bepaald. De heer C. P. Keijser meentdat dit overbodig iswijl in de voorwaarden bepaald is, dat het gebruik van genoemd stnk grond; ten alle tijde door de gemeente kan worden ontzegd. Na eenige dis- cussiën wordt goedgevonden bet voor 15 jaar in erfpacht af te staan. Hierna wordt de vergadering gesloten, teneinde bet kohier van den boofdelijken omslag vast te stellen. Na wederopening stelt de voorzitter voor het kohier vast te stellen en op te zenden aan bh. Gedeputeerde Staten; wordt goedgevonden. Bij de gewone rondvraag wordt door den beer Coninck Westenberg gevraagd, of er al een con tract is opgemaakt over bet stnk grond, dat ten behoeve der Normaalschool in erfpacht is afge staan. De voorzitter zegt, dat dit nog niet is geschied, doch dat hij er voor zal zorgen, dat het gemaakt wordt. De beer W. Mets vraagt of er door de politie niet meer paal en perk kan worden gesteld aan het uitventen en zingen van onzedelijke liederen, vooral met de kermis. De voorzitter zegt, dat hieromtrent in de nieuwe politie-verordening stren gere bepalingen zijn en dat hij zal zorgen, dat er meer op gelet zal worden. De heer A. Dros wenscht de aandacht te ves tigen op den slechten toestand der grindweg van af de Driesprong tot aan Raven. De voorzitter zegt hiernaar een onderzoek te zullen doen en, zoo noodig, verbeteren. De heer C. P. Keijser geeft in overweging of het goed zon zijn een onderzoek te doen naar de schoolgaande kinderen te de Koogvoor wien, naar zijne meening, het schoolgeld willekeurig van het halve op het volle bedrag is gebracht, en waardoor sommige ouders hunne kinderen te vroeg de school doen verzuimen. De voorzitter zegt, dat 't dagelijks bestuur omtrent betalen van schoolgelden zeer vrijgevig is, en belooft hiernaar te zullen onderzoeken. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1