't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1594. Zaterdag 26 Mei 1888. Zestiende Jaargang. Ad.vortentlën KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, Bloeimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 49 m. Onderg. 8 u. 5 m. Zondag 27 H. Drievuldigheid. Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 H. Sacramentsdag. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Vrijdag 1 Laatste Kwartier. Zaterdag 2 HELDER, 25 Mei 1888. Men schrijft ons van Wieringen, dd. 22 Mei 1888: Heden had alhier de eerste veemarkt plaats, die van nu aan eenige weken lang des Woensdags zal plaats hebben. In vroegere jaren is hier wel een herfstmarkt geweest, doch ook dat is lang geleden. De Wieringer boeren zijn zeer met deze markt ingenomenomdat de veekoopers dit jaar traag waren in 't komen en velen toch hun vee moesten missen. Brengt men nu die beesten te Schagen of Alk maar ter markt, dan lijden ze veel van de reis en komen niet frisch aan de markt. Bovendien zijn de kosten, aan zoo'n reis verbonden, belangrijk, zoodat men er tegen opziet ze mede terug te nemen en ze dan tegen eiken prijs van de hand moet doen. De markt op Wieringen heeft geen van deze nadeelen. Zij werd voor een eerste markt dan ook wel aardig bezocht. Er waren een dertigtal koeien, een honderd tal schapen en lammeren en een paar paarden aan de markt. Ook waren er eenige handelaren van elders aangekomen men kan juist niet zeggen, dat de handel druk was en levendig, toch is er nog menig beest van de hand gezet, terwijl de hoop leeft, dat 't een volgende week nog wat beter zal gaan. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat de verduurzaamde levensmid delen dit jaar voor het leger zullen aan besteed worden. De bussen zullen, na goedgekeurd te zijn, naar de verschillende garnizoenen gezonden worden, om ingeval van mobilisatie als reserve-ration mede genomen te kunnen worden. Die bussen zullen bevatten rundvleesch, soep en volks- ^P9S- Het aantal landloopers, die in 1886 te Alkmaar veroordeeling ondergingen, was in dat jaar 175 in 1887 niet min der dan 895zeker een bedenkelijk cijfer. Naar De Maasbode verneemt, heb ben de hoofden der verschillende depar tementen een rondschrijven verzonden aan alle ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat al len, wien van Rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan zullen verplicht zijn, de onderhoudskosten, der hun verstrekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. Bij de politie te Amsterdam is iemand komen vertellen dat hij Zondag van een knaap, die in de kalfjeslaan zat te vis- schen, gekocht heeft 18 van valschheid verdachte rijksdaalders en eenige voor werpen tot het vervaardigen van valsche munteen en ander was door den knaap gevonden. De hoofdcommissaris van po litie tracht dien knaap op te sporen, ten einde hem een geldelijke belooning te overhandigen. Gedurende de Pinksterdagen zijn vervoerd door de Amsterdamsche Omnibus- Maatschappij 145.000 personen, met inbe grip der overstappen den, en door den Havenstoombootdienst 3154 personen. De N. Rhijn S. had een verkeer van gaanden en komenden van 20.000 passa giers; de Holl. S. M. gaf aan het station te Amsterdam ongeveer 24.000 kaarten af. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage heerschte gedurende de beide Pinksterdagen een buitengewone drukte. Met de treinen naar en van het station 's-Gravenhage werden ongeveer 30 a 31 duizend personen vervoerdon geveer 45 treinen, behalve de gewone, allen uit zeer vele waggons saamgesteld, vervoerden of brachten aanhoudend rei zigers. Vooral Maandagavond tot ongeveer half twee in den nacht verdrongen de men- schen elkaar schier in de wachtkamers en op het perron. Er hadden echter geen ongelukken plaats, dank zij het optreden van gemeen te- en rijkspolitie, die het spoorwegper soneel krachtigen steun verleenden. Ook op de stoomtram Hollandsche Spoor- Scheveningen was het vervoer zeer druk. Naar Scheveningen en terug gingen op de beide Pinksterdagen met de Rijnstoom- traui 16,000 personen. Door de Rhgnspoorwegmaatschappij werden 4 a 5 duizend personen van en naar Den Haag vervoerd. In locaal verkeer tusschen Voorburg en Den Haag kwamen en vertrokken 2400 personen. De Haagsche Tramway Mijvervoerde op de lijnen binnen Den Haag, naar en van Scheveningen en Delft op den len Pink sterdag 19,073, op den tweeden 43,905, te zamen 62,978 personen. De Westlandsche Stoomtram vervoerde 3800 a 3900 personen. B r andstichting. Voor de rechtbank te Amsterdam, 4e kamer, werd Dinsdag en Woensdag hot onderzoek gehouden in een zaak, waar van reeds vroeger met een enkel woord is melding gemaakt. Er is den drie beklaagden, den 28-ja- rigen slager George Wüstefeld, zjjne 23- jarige buis vrouw Maria Sophia van der Wolden en zijn 17-jarige dienstbode een dagvaarding beteekend, welke in vieren te splitsen is. Uitgaande van het onbe twiste feit dat in het door hen bewoonde benedengedeelte van perceel 111, War moesstraat, den 16n Februari des avonds tusschen half tien en tien ure een brand is uitgebroken, die blijkbaar door het be gieten van hout en andere stoffen met petroleum moedwillig was aangestoken, legt die dagvaarding allereerst het echt paar intellectueel daderschap ten laste. Man en vrouw zouden nl. hun dienst bode, onder belofte van geschenken (f 100, een kast met kleeren en een gouden hor loge) benevens door misbruik van gezag hebben overgehaald tot het koopen van petroleum en vuurmakers, tot het ver spreiden daarvan in huis en tot het aan steken van in petroleum gedoopte goe deren. Beiden zouden bovendien zelf aan dat begieten hebben deelgenomen, de man ook aan het aansteken, en de laatste tevens het plegen der daad gemakkelijk hebben gemaakt door te voren zijne bei de knechts te verwijderen. Reeds den 5en Februari, op een Zon dagavond, had er een kleine binnenbrand in dat perceel gewoed, terwijl het geheele gezin uit was. Als oorzaak van dien brand, door het echtpaar bij zijne thuiskomst bemerkt en gesignaleerd, en begonnen in den zolder der binnenkamer, wijst het op de lamp, die hoog zou gebrand heb ben en toen gebarsten zijn. De herhaling van een dergelijken bin nenbrand op den 15, al wederom tgdens de afwezigheid van het gezin, bij aan wezigheid eener sterke petroleumlucht, wekte allereerst kwade vermoedens op, en deed de politie manvrouw, dienst meisje en knecht dien avond opwachten en naar het bureau brengen. De uitslag was, dat zij ter terechtzit ting zich moesten verantwoorden. Het requisitoir van het O. M. strekte tot veroordeeling, respectievelijk tot 6 ja ren, 5 jaren en 2 jaren gevangenisstraf. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft er een aardige manier op gevonden, om zich te onttrekken aan de naleving van de wet tot regeling van het armbe stuur van 12 Aug. 1854. Dezer dagen kwam een arme vragen om een briefje voor den geneesheer, dien zijn vrouw spoedig noodig zou hebben. Men gaf hem de vergunning om een collecte te houden „ter voorziening in de behoefte van hem en zijn gezin, waartoe gerekend wordt te behooren de aanstaande bevalling zijner vrouw, waarvoor hij de noodige kosten niet kan betalen". Bij de weduwe S. De Vries te Har derwijk is een big geboren, zeer zeker tot heden éénig in haar soort. De on derkaak is langer dan de bovenkaak, ja zelfs over deze heengebogen. De neus heeft veel overeenkomst met dien van een mensch, terwijl het gezichtsorgaan ver tegenwoordigd wordt door één oog, dat zijn plaats vindt juist-midden boven den neus. Door de schoonmaak kwam Zater dag bij" den boekdrukker K. V. te Edain een fleschje carbolzuur voor den dag. Zijn drie-jarig zoontje wist het ongemerkt machtig te worden, en dronk er van, met het noodlottig gevolg, dat het kind na een vreeselijk lijden van 24 uur is be zweken. Het mondje en de maag zijn geheel verbrand. De beer W. A. Scbolten, uit Gro ningen, heeft aan zijn werkvolk aan de papierfabriek te Sappemeer bekend laten maken' dat zij niet meer dan één cent per uur loonsverhooging kunnen ontvan gen. Willen zij op die voorwaarde niet arbeiden, dan wordt de fabriek gesloten. Particuliere mededeelingeu uit Indië bevestigen het bericht dat de heer Van Rees als gouverneur-generaal van Ned.- Indië ziju ontslag heeft gevraagd wegens verschil met den Minister van Koloniën over een aantal punten van bestuur. Be paaldelijk schijnt de Tjiomaszaak aanlei ding tot de aanvraag te hebben gegeven. De heer Van Rees schijnt uitgenoodigd te zijn voorloopig nog te blijven. Intusschen noemt men reeds als ziju opvolger o.a. de oud-ministers Van Golt- stein en Van Karnebeek, het lid der Tweede Kamer Van Asck van Wijk en den secretaris-generaal bij het dep. van koloniën, jhr. mr. H. van der Wijk. (Handelsbl.) Z. M. heeft naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeh gedurende het tweede halfjaar 1887, den kap. der inf. C. K. J. Van den Bussehe, den off. van gez. Ie kl. L. Procbnik, den bij het N.-I. leger gedetacheerde le luit. der inf. van bet N.-I. leger J. Witteveen, den korpo raal der inf. F. H. W. Schordell, den korporaal der art. J. Wild en de fuseliers R. Visser, J. A. Kwak en H. Kramer (de drie laatstgenoemden gegageerd) be noemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde. Te Oud-Zevenaar is dezer dagen zekere Rijswijk, die met zijn ontvangen loon huiswaarts keerde, door eenige per sonen aangerand en zeer ernstig verwond. De daders zijn bij de politie bekend. Door de politie te s-Hage is ter beschikking van de justitie gesteld en overgebracht naar het huis van arrest een gehuwd man, wien ten laste gelegd wordt dat hij dezer dagen een jonge dochter van 19 jaren geschaakt heeft. Beiden zijn na drie dagen te Rotterdam opgespoord. Het minderjarige meisje is in het ouderlijk huis teruggebracht. Uit Groningen meldt men: Er is onlangs medegedeeld, dat een zaak waarnemer, anders gezegd ronselaar, op een der Zeeuwsche eilanden, tal van jon gelieden, hetzg als plaatsvervanger, hetzij als nummerverwisselaar had aangeworven voor ons leger, ter elfder ure alle belof ten onvervuld liet en daardoor veel schade berokkende. Hetzelfde heeft zich voor gedaan in het Noorden van Groningen. Een zaakwaarnemer had tal van verbin tenissen gesloten, zoowel met personen die dienst zouden nemen, als met de ou ders, die hunne kinderen wilden laten vervangende eerste keuring is achter den rug, men meent dat alles terecht is en daar gaat de zaakwaarnemer, die voor eigen rekening handelt, zich aansluiten bij de Algemeene Mij. voor dienstvervan- ging, zegt den a.s. recruten de verbinte nissen onder gezochte voorwendsels op en tracht de jongelieden der gemelde Vereeniging te plaatsen. Dezer dagen had te Maastricht een aardig voorval plaats. Nadat reeds het huwelijk van 6 paren was voltrokken, wachtten de ambtenaren met ongeduld op het zevende en laatste paar. Toen dit niet verscheen, zond men een bode en deze kwam van de moeder der bruid terug met de boodschap, dat de heeren niet behoef den te wachten, dat de bruidegom, een arbeidersman, na zgn loon getrokken te hebben, op den loop was gegaan en ver der niets van zich had laten hooren en dat het huwelijk dan niet kon doorgaan. Een dwaze overmoed. Een jong meisje te Niort in Frankrijk giug dezer dagen de weddenschap aan, dat zij in de leeuwenkooi van den temmer Castanet zou gaan onder de voorstelling. Zij heett haar weddenschap gewonnen onder de luide toejuichingen der aanwezigen. Gedurende een hevig onweder, dat Zaterdag te Glasgow woedde, werden op de openbare wandelplaats aldaar drie knapen door den bliksem getroffen. Twee waren onmiddellijk dood; de derde is ge wond. Op een ander punt der stad wer den twee mannen getroffeneen hunner werd gedood en de ander is zwaar gewond. Te Closburn, bij Domfries, is een boe renknecht door den bliksem gedood, met twee paarden welke hij geleidde. Een Engelschman, die aan een borst ziekte lijdt, trok dezer dagen, op weg naar Görbersdorf, door Thiiringen, met een zeer eigenaardig gevolg, nl. met een koe, een Zwitsersche veehoedster (Senne- rin) en een groote hoeveelheid Alpenhooi. Hij had, als vóórkuur, eenigen tgd in Zwitserland doorgebracht, en daar hij zich stipt wilde houden aan het voorschrift om vooral melk van ééne koe te gebruiken, had hij de koe, wier melk hij dronk, voor 1400 Mark gekocht en meegenomen. Om het dier geen ander voer te geven, dan waaraan het gewoon was, wat een slech ten invloed op de melk zou kunnen heb ben, werd het hooi meegevoerd, en omdat hg toch niet kon melken, nam hg ook de „Senuerin" mee. Uit New-York wordt aan The Stan daard geseind, dat de overstrooming der Mississippi nooit zoo hevig is geweest als dit jaar. Tusschen Keokuk en Alton zijn alle dijken stuk geslagen en is de rivier 7 mijlen breed. Te Alexandria (MissouriJ is de eenige droge plek te klein voor 50 menschen. Al de benedenverdiepingen staan daar vol water en het eenige mid del van verkeer is de boot. 8000 acres puik land zijn in de Missouri ondëï g^- loopen. Een dijk, die 750,000 dollars heeft gekost, is weggeslagen, waardoor 25,000 acres aan het water zijn prijs ge geven. Tot dusver wordt de schade, door het water aan de gewassen berokkend, op 3 millioen en de schade aan de huizen op 1 millioen dollars geschat. Bij het Algemeen-Depot van dis cipline bestaat tegenwoordig de ziekte om zich over een opgelegde straf te be klagen, zoodat de commandant zich alsdan voor den krijgsraad moet verantwoorden. Het ware te wenscben dat de militaire wetten voor hen, die onder een strengere krijgstucht moeten dienen, zoodanig wer den gewijzigd, dat hieraan paal en perk gesteld kon worden, opdat zoodanige re clame niet kon voorkomen. Om hiervan een voorbeeld te geven diene het volgende Een soldaat van 2e cathegorie komt met een brandende pijp in den mond op een kamer waar hij niet mag rooken. De korporaal maakt hem hierop op merkzaam, de man luistert naar die ver maning, geeft geen antwoord maar gaat steeds door en keert hem den rug toe. De man wordt gestraft, maar reclameert niet over de straf, o, neen, hg reclameert omdat hg niet den rug maar zijn arm naar den korporaal gewend heeft. Voor zulke gevallen durven zij zich op den krijgsraad beroepen! Door bet Deenscbe stoomschip „Laura" werden te Edinburgb geland, 58 Fransche visschers, behoorende tot de Duiukerksche visschersvloot. Zg rappor teeren behoord te hebben tot de equipage van acht schepen, welke op IJsland, tij dens een Noordwestelijkeu storm, veron gelukt zijn, en waarbij 15 man het leven verloren. Nog 50 schepen worden vermist. Het hof van assises te Auxerre heeft na een langdurig getuigenverhoor en uit voerige pleidooien uitspraak gedaan in de zaak van den moord, voor verscheidene maanden gepleegd op den horlogemaker Vétard te Joigny, wiens lijk in stukken gesneden en gedeeltelijk in de rivier ge vonden is. Morand, schuldig verklaard op alle punten der aanklacht., is ter dood veroordeeldVacher en ziju vrouw, als schuldig enkel aan diefstal, waarmede de moord is gepaard gegaan, zijn de een tot 10 en de andere tot 6 jaren tuchthuis straf verwezenJosépbine Martin, die insgelijks aan den diefstal beeft medege daan, doch voor wie verzachtende om standigheden in aanmerking zgn geno men, is tot 4 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. De beide vrouwen kregen bij het booren van het vonnis een bevigen zenuwaanvalzij hielden zich krampach tig vast aan de bank, van waar men ze niet dan met moeite kon los krijgen. Vacber riep eenige keeren, evenals bij de verhooren, als werktuigelijkIk ben on schuldig, ik ben onschuldig. Ik zweer het, en ik heb het steeds gezworen Als een jong meisje in Arabië trouwt, krijgt zij van h^ar moeder de volgende raadgevingen »Je verlaat nu degenen van wie je bent uitgegaan je gaat uit bet buis, waarin je zoolang bent gekoesterd en dat je bescherming verleende, om een man te volgen, dien je nog niet kent en aan wiens bijzijn je niet gewend bent. Ik raad je aan een slavin voor hem te zgn, als je wilt dat hij je onderdanige dienaar zal wezen. Wees met weinig tevreden. Let voortdurend op hetgeen zgn oogen kunnen zien en draag er zorg voor dat zijn oogen nooit slechte daden aanschou wen. Zorg goed voor zijn spijs en drank en waak over zgn slaapde honger ver wekt kwaad humeur en slapeloosheid toorn. Draag zorg voor zgn eigendommen en behandel zijn familieleden met goedheid. Verklap zijn geheimen nooitals hg vroo- lijk is, laat dan niet zien dat je ver drietig bentis hij verdrietig, wees dan niet vroolijk. Als je dat alles doet, zal God je zegenen". Heldersche Moppen. Een heer, die de naaimachine van zjjn vrouw eens zou nazien en reeds eenigen tijd in een Jfist met instrumenten zocht, riep eiu- deHjz, geduldig uit „WaSt- of ,'mde tang toch i»- //Mevrouw is even naar den zq^\^egaan," was het antwoord van de meid, die toevallig in de kamer was! o TE HOOG. Ga je mee een partijtje whisten? Waar zoo? Bjj mij. Waar woon je Hier vlak op den hoek; derde verdieping. Neen, dankje, zoo hoog speel ik nooit. OVERDREVEN NEUTRALITïh i'. A. Ik verzeker u, waarde heer, dat ik dringend geld noodig hebik ben zoo arm als een kerkrot. B. Mijnheer, ik verzoek u alle toespelin gen op kerkelyke zaken buiten gesprek te laten. o GELEERD. DameOch, laat mij verschoond blijven van uwe liefdesverklaringen. Ge maakt iedere maand een andere het hof. HeerJa, ziet u, juffrouw, de ware liefde blijft, al verandert ook het voorwerp dier liefde. Marine en Leger. Ingevolge machtiging des Eonings bij besluit van 19 dezer no. 23 worden lo. Zr. Ma. ramschip Buffel en Zr. Ms. ram- monitor3 2e kl. Luipaard, Panter en Hyena, lig gende de eerste en derde te Amsterdam, de twee de alhier en de vierde te Hellevoetsluis, met 21 Juni a.s. in dienst gesteld; en wordt 2o. het bevel over voornoemde oorlogsbodems onderscheidenlijk opgedragen aan den kapt. t. z. C. H. Bogaert, den kapt.-luit. t. z. L. Backer Overbeek en de luits. t. z. le kl. H. R. J. J. Thorbeoke en A. J. Krabbe; 3o. den kapt. t. z. C. H. Bogaert voornoemd, met ingang van 16 Juli a.s. tevens opgedragen bet bevel over een divisie bestemd voor binnen- landscbeu dienst, samengesteld uit bovengenoemde oorlogsbodems en aangevuld met de stoomkanou- neerbooten Dufa, Hadda, Das en Geep. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip Sommelsdijk, na terugkeer van Zanzibar en de Kaap de Goede Hoop, op de reis naar het va derland vermoedelijk de Kongo-rivier en de kust van Liberia aandoen. Zr. Ms. stoomschip Alkmaar is gisterenmor gen weder voor eenige dagen naar de Noordzee vertrokken, tot het uitoefenen van politie-toezicht op de visscherij. Bij terugkomst wordt de Alkmaar gereed ge maakt voor een reis naar West-lndië.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1