't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1598. Zaterdag 9 Juni 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 38 m. Onderg. 8 u. 23 m. Zondag 10 Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 5 Jnni 1888. Voorzitter sar. K. J. C. Staxman Bosse. Tegenwoordig 15 leden; met kennisgeving af wezig de hh. Over de Linden en Hoogenbosch. Na de opening der vergadering, worden de notulen dor vorige zitting voorgelezen en goed gekeurd. Door den voorzitter worden, namens B. en W., mededeelingen gedaan omtrent de plannen tot 't vaststellen, door dit college, van bepalingen, ten aanzien van den opslag van petroleum binnen deze gemeente. 8preker deelt mede dat, bij wijze van proef voor den tijd van 6 maanden, aan den beer Klik is vergund hoogstens 400 vaten petro leum te bergen in een ijzeren vaartuig, nabij 't Molenplein in het Heldersch kanaal te leggen, aan palen gemeerd. In afwachting van deze proef, is de beslissing uitgesteld omtrent de adressen van andere bandelaren in petrolenm in deze gemeente. Bij het vaststellen van bepalingen, omtrent het in voorraad hebben van petroleum, zal, zoo verzekert de voorzitter, door B. en W. worden gelet, zoowel op de belangen van nering doenden in dat artikel, als op de noodige voorzorg tegen brandgevaar. Meer dan één vat met dat vocht zal men niet in den winkel voorhanden mogen hebben, terwijl grootere voorraad, tot een maximum van 10 vaten, op het erf zal mogen worden opgeslagen in een steenen bergplaats met ijzeren deur en ijzeren dak. Nadat de voorzitter verzekerd heeft, dat B. en W. er prijs op stellen in deze wenken en opmerkingen der leden, in zonderheid van deskundigen, te vernemen, oppert de heer Janzen eenige bezwaren tegen de door den voorzitter Aangeduide bepalingen. Z. i. moest een neringdoende twee vaten in zijn winkel in voorraad mogen hebben en kon de bergplaats anders en beter worden ingericht. Met het aan gevoerde door den heer Janzen, wordt door de hh. van Neck en Korver in hoofdzaak ingestemd. Laatstgenoemde wil nog bovendien het maximum vaten in de bergplaatsen, met het oog op de ge wone aanvoeren, op 25 bepaald hebben. Door den heer Franken wordt herinnerd aan de be palingen op dit onderwerp in de Rijkswet van 1875, terwijl de voorgedragen bepalingen door den heer Beukenkamp en den voorzitter nader worden toegelicht. Laatstgenoemde verheugt zich dat, bij eenig verschil over ondergeschikte punten, de raadsleden over het geheel blijkbaar met B. en W. kunnen medegaan. De mededeelingen des voorzitters worden voor kennisgeving aangenomen. Er wordt voorgelezen eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat hier voortaan, evenals te IJmuiden, bij verkoop van visch aan den afslag, bewijzen mogen worden afgegeven, waarop de geheele verrekening, met opgaaf van onkosten, voorkomt. Pogingen, om den commis saris van den afslag te bewegen hiertoe over te gaan, bleven door 's mans weigering, zonder ge volg. Daarom wordt de medewerking van den Raad ingeroepen. Een levendige discussie volgt op de voorlezing van deze missive. De voorzitter stelt voor, dit stuk in banden van B. en W. te stellen en aan 't verzoek gevolg te geven, althans wat de groote aanvoeren betreft. Volgens spreker wordt hier meerendeels slechts aangevoerd door kleine schuitjes, met een besomming van enkele guldens. Hiertegen komt de heer Oudenhoven met nadruk op. De besommingen zijn, volgens dezen spreker, veel aanzienlijker. Een betere af rekening, een meer gespecificeerde opgave is van allen dringend noodig en moest reeds lang inge voerd geweest zijn. Wij hadden moeten vóórgaan, zegt spreker, laat ons nu ten minste anderen navolgen. De hr. van Neck steunt 't gesprokene door den hr. Oudenhoven zeer. De hr. Korver vraagt of de beambten bij den vischafslag gem.- ambtenaren zijnwaarop de heer Oudenhoven vraagt, als zij het niet zijn, hoe dan de commis saris aan dien titel komt. Na eene, niet recht- streeksohebeantwoording door den voorzitter, wordt, op voorstel van den hr. Hordijk, besloten in de e.v. zitting een instructie voor de beambten bij den vischafslag vast te stellen. Namens B. en W. wordt door den Voorzitter voorgesteld, over te gaan tot den verkoop van eenige stukjes grond aan de gemeente toebehoo- rende, gelegen achter de erven aan de LoodB- gracht nabij de Looiersteeg. Na eenige toelich ting door den heer Beukenkamp, wordt biertoe met algemeene stemmen besloten. Er geschiedt voorlezing van een door een groot aantal ingezetenen onderteekend adres, houdende verzoek om overbrugging van het Heldersche kanaal nabij de Keizerstraat. Door den Voor zitter wordt voorgesteld, dit adres te stellen in handen van B. eh W., met opdracht daarop te letten bij de samenstelling der gemeente-begroo ting voor 1889. De heer Franken wijst op de dringende noodzakelijkheid der overbrugging, daar, blijkens het cijfer van pacht en belooning aan den veerman, 'sjaarlijks meer dan 120,000 personen van het pontveer daar ter plaatse ge bruik maken. Spreker stelt voor een motie, waarin de Raad als zijn gevoelen te kennen geeft, dat bet tot stand komen der brug als spoedvereischend wordt beschouwd en bij de be grooting voorstellen moeten worden gedaan om of de belasting te verhoogen of een nieuwe lee ning te sluiten. De heer Franken verdedigt, de Voorzitter bestrijdt de motie, die ten slotte met 10 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Vóór stemden de heeren Govers, Vos en Franken. De heeren Oudenhoven en Korver hielden zich bui ten stemming. Door laatstgenoemde werd daarop een nieuwe motie voorgesteld, strekkende om den bouw der bedoelde brug urgent te verklaren en de kosten op de volgende begrooting te brengen. De Voorzitter Btelt nn aan de orde de me dedeeling van ingekomen stukken. Voor kennis geving wordt aangenomen de mededeeling, dat HH. Gedep. Staten hnnne goedkeuring hebben verleend aan de gemeente begrooting van 1888. Middelerwijl doet echter de heer Korver opmer ken, dat zijne motie nog niet in stemming is ge weest. Daarop heeft die stemming plaats. De motie wordt verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren Vos, Franken, Govers en Korver. De heer Oudenhoven hield zich bui ten stemming. Nu blijkt ook, dat over het voor stel van B. en W. nog een beslissing moet wor den genomen. Bedoeld voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. De mededeeling van ingekomen stukken, door deze stemmingen eenigszing verstoord, wordt nu weder voortgezet. Voor kennisgeving wordt aangenomen de in houd van een adres van den hr. J. Graaff alhier, om bestrating der Breewaterstraat, met aanbod om in de onkosten voor de som van f250 bij te dragen. Door den Voorzitter wordt verzekerd, dat genoemde straat even als andere op de ver langlijst voorkomt. Naar aanleiding van een brief van bestuurde- ren^ van Floralia, gericht aan B. en W., om te herinneren aan den inhoud van een in Septem ber 1887 ingezonden en op gezegeld papier geschreven adres, houdende verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas, wordt door B. en W. voorgesteld om een subsidie van 125 te ver- leenen. De heer Vos, ondersteund door den heer Oudenhoven, wenscht f 50 toe te staan. Ook de heer Franken steunt dit voorstel. De heer Janzen bestrijdt het, en de heer Korver protesteert, dat het vernieuwde verzoek niet op zegel geschreven is. Het voorstel—Vos wordt met 9 tegen 6 stemmen verworpen, dat van B. en W. om f25 toe te staan, met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. Nog geschiedt voorlezing van een adres van n heer T. Bolwerk en een aantal andere eige naars van perceelen in de nieuwe straat op het weiland, vroeger behoord hebbende aan de heeren Gebrs. Meijer, houdende verzoek om demping der vuile sloot aan den ingang der straat, om rio- leering in de nieuwe wijk en om beharding van de te maken dwarsstraat naar de Verlengde Hoogstraat. De Voorzitter verzekert, dat op den inhoud van dit adres zal worden acht ge slagen. Overigens wordt dit stuk voor kennis geving aangenomen. De werkzaamheden, voor de openbare zitting bestemd, zijn hiermede afgeloopen. De heer Kor ver deelt nog mede, dat hij aanteekening wenscht van zijn protest tegen het in behandeling nemen van den brief van bestnurderen van Floralia, aan welk verzoek echter door den Voorzitter, met het oog op het reglement van orde, geen gevolg kan worden gegeven. De heer Hordijk verontschuldigd zich dat hij, uit hoofde zijner ambtsbetrekking, niet wenscht tegenwoordig te zijn bij het onderzoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, waartoe nu in gesloten zitting wordt overgegaan. Na afloop van dit geheime onderzoek wordt de zitting ten llfr ure gesloten. HELDER, 8 Juni 1888. Niet minder dan 233 jongelieden dingen dit jaar naar plaatsing als cadet aan de Kon. Milit. Academie. Er zijn 79 plaatsen, waarvan 44 voor hier te lande. Woensdagmorgen had een jongen, aan boord van Z. M. instructievaartuig »Cas- torc, liggende aan de Ruyterkade te Am sterdam, het ongeluk uit de ra op het dek te vallen, waardoor hij inwendig ernstig gekneusd werd. Bjj het gemeentebestuur van De venter is ontvangen, van een onbekende, een som van f987, voor te weinig be taalde gemeentebelasting over de laatste 6 jaren. Valsche gouden tientjes Bg den ontvanger der Rijks-belastingen te Haarlemmermeer is in betaling gegeven een tienguldenstuk, dat er op bet oog als volkomen echt uitzag maar, waarvan de klank aan die van lood deed denken. Terstond is bet stuk naar Utrecht gezon den tot onderzoek, Te Amsterdam beeft thans onder de nieuwe kieswet een verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad plaats ge had. De opkomst was echter zeer slecht. Van de 18000 kiezers kwamen er slechts 8000 op. Er werd gekozen een liberaal de heer J. P. Korthals Al tas, een radicaal, de heer C. V. Gerritsen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tusscheu een liberaal, de heer Armand Sassen, en een anti - revolutionair, de heer J. A. Wormser. Het aantal onderwijzers en onder wijzeressen zonder betrekking, wordt geschat op 2500 a 3000. Een echtpaar te Voorburg vierde zijn zilveren bruiloftsfeest. Tot 4 uur in den morgen was men vroolijk bijeen, toen men zich ter ruste begaf. Een paar uur later gaf de vrouw een gil, die een half uur later door den dood gevolgd werd. - Een beroerte had een einde aan haar leven gemaakt. Naar men te Vlissingen verzekert, worden aldaar van invloedrijke zijde po gingen aangewend om nogmaals den hr. Arie Smit te bewegen, in het belang zij ner gemeente, alsnog terug te komen op zijn besluit om binnen kort als Burge meester af te treden. Een militair van het Indisch leger, die met zijn handgeld wellicht geen raad wist, bezocht Zaterdagavond te Amsterdam een »juffrouw", maar moest de kennis making duur genoeg betalen, daar lig later ontdekte dat zij hem ruim f 180 aan bankpapier had ontrold. Een sleepersknecht te Rotterdam zou Woensdag 11. in het huwelijk treden, maar liet zijn bruid te vergeefs wachten, zonder iets van zich te doen hooren. Zondagavond werd zijn lijk in de Rotte onder Hillegersberg drijvende gevonden. Vrijdagavond opende het Leger des Heils" zijn eersten veldtocht te Hoorn, doch moest spoedig den aftocht blazen en door een achterdeur op de vlucht slaan. De N.- en Z.-Holl. Mij. tot redding van schipbreukelingen heeft een groote gouden medaille toegekend aan den gezag voerder van de Ned. stoomboot »Rhena- nia«, den heer B. Oenkes, door wiens zeemanschap het mogelijk werd, zonder gevaar voor de opvarenden of voor de boot, den eersten stuurman te redden van de Fransche stoomboot »Ministre Abba- tucciden eenig overgeblevene van een equipage van 23 man. Genoemde gezag voerder ontving van de Fransche regeering de toezegging van een verre-kijker, met zilver gemonteerd. Eenige personen uit Rotterdam wa ren Zondag naar Leiden gekomen met een pleizierrijtuig, een grooten tentwa gen, en reden nu des middags in het volle besef hunner waardigheid en in vroolijke stemming, door de waardige Sleutelstad. Op de Hoogewoerd kantelde het voertuig evenwel plotseling en staakten de daar voor loopende rossen den arbeid. Wat was er geschied Juist voor de Wielmakerssteeg (hoe toe vallig brak het wiel van den tentwa gen en dit breken van het wiel voor die Wielmakerssteeg, dat het ontbieden van een wielmaker om het wiel te maken, ook al voor de Wielmakerssteeg ten ge volge had, was tevens oorzaak dat een der vrouwelijke ingezetenen van het rij tuig met inbegrip van een kind, dat zij op den schoot hield, uit den wagen viel. De gevallenen bekwamen gelukkig geen letsel, evenmin als de bovenop het rijtuig staande twee koffers. Een aantal perso nen was getuige van het breken van het wiel en van het maken van het wiel door een wielmaker, niet verre van de Wiel makerssteeg woonachtig, terwijl telkens ook eenige wielrijders op hun wieiers voor bij wielden, zonder het rjjtuig, niettegen staande de nauwe passage, in de nog ove rige wielen te rijden. Bedroevend Een koopman in ellewaren, woonachtig in de Ridderbuurt, gemeente Oudshoorn, maakte in den nacht van Zondag op Maan dag door zelfmoord een einde aan zijn leven. Huiselijk ongenoegen had de vrouw doen besluiten des avonds de gemeen schappelijke woning te verlatenwaarna de man 's nachts door verdrinking een einde aan zijn leven maakte. Treurig voorwaar, als men bedenkt dat het paar eerst een viertal weken geleden in het huwelijksbootje stapte. Niettegenstaande het aanhoudende ongunstige weder, werden Dinsdag per Nederlandsche Stoomboot-Reederijlangs Lobit reeds de eerste kersen uit Pruisen ingevoerd, en wel 114 mandjes met be stemming naar Engeland. In 1887 geschiedde de eerste verzen ding op 8 Juni. In de Ludlowstreet-gevangenis te New-York overleed dezer dagen een op lichter, Clinchwood genaamd, die onge veer achttien jaren geleden veel van zich deed spreken, door zijn bedriegerijen op groote schaal. Als Markies de Soubise, een Fransch edelman, wist hij zich toe gang te verschaffen in de aanzienlijkste Engelsche kringen, en daar een aantal voorname personen, o.a. den Prins van Wales, geld af te zetten, onder voorwend sel van giften in te zamelen voor de arme Fransche boeren, die zooveel te lijden hadden van de Pruisen. Toen hij op deze wijze duizenden pon den sterling vergaard had, ging Clinch wood naar Amerika, waar hij veilig was aangekomen, vóór zijn - bedrog ontdekt was. In de Vereenigde Staten leefde hij eenigen tijd alsof hij millionair was, totdat hij, wegens oplichting, naar Mexico moest vluchten. Daar werd hij onder den naam Beuson hoofdcommissaris van politie in een kleine stad. Hij pleeg de aldaar, vermomd, allerlei rooverijen, welker dader de politie natuurlijk niet kon ontdekken. Maar eindelijk, toen hij een man vermoord had, moest hij weder vluch ten. Voor eenigen tijd viel hg in handen der New-Yorksche politie, die hem aan Mexico zou uitleveren. In de gevange nis beproefde hij zich moedwillig een been te breken, om in het hospitaal te komen, vanwaar hg hoopte te kunnen ontvluch ten. Maar hg bekwam bij die poging ernstige inwendige verwondingen, waar aan hij weldra overleed. De landverhuizing van Duitschers uit de havens, Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam, bedroeg in April 1888 16,140, tegen 15,142 in April 1887. In de eerste 4 maanden bedroeg dit aantal 33,575 tegen 34,162 in 1887. Kallundborg, 1 Juni. Een flesch werd een paar dagen gele den op het strand te Nenne gevonden, waarin zich een papier bevond waarop het volgende stond geschreven Noordzee, 12 Mei 1888. Dewijl mijn schip des nachts, tijdens dikken mist, door een on bekend gebleven stoomschip werd aange varen, maakte het dientengevolge zoo veel water, dat ik het niet langer boven kon houden en ben derhalve genoodzaakt het met onze boot te verlaten. Zullen wij de kust bereiken? (was geteekendLarsen. Volgens gerucht is een boot benoorden deze plaats op de kust aangedreven. De scheepsnaam was op het papier niet ver meld. In het noorden van Schotland is het in de vorige week buitengewoon koud ge weest. Zaterdag en Zondag jl. heeft daar een sneeuwstorm gewoed zooals in de maand Juni nog bijna nooit is waarge nomen. Te Strathspey sneeuwde het 24 uren aaneen zonder ophouden. In Deeside, Bauffshire, Iverness-shire en Ross-hire zgn hooge heuvels geheel met sneeuw bedekt. »Ben Lomond«, en de naburige bergen, zegt een telegram, zijn geheel in sneeuw gehulde. Eene dame te Parijs, die na lang zoeken wanhoopte aan het vinden van een man door wien zg begrepen werd, heeft op een zeer romaneske manier een eind aan haar leven gemaakt. Zij heeft haar kamertje gevuld met seringen, an jelieren, lelietjes der dalen enz. Na •een bedwelmingsmiddel ingenomen te heb ben, is zij op een bed van die bloemen gaan liggen, en toen men haar vond, was Het onmogelgk, haar weder tot bewustzijn te brengen. Het heimwee van den Landverhuizer. Neen, dit is niet de plek waar ik eens werd geboren, Die ik verliet, en trok naar ander oord, Helaas'k heb bij dien rail oneindig veel verloren, Maar er werd zóó veel goeds ook van gehoord. Ach'k vond het niet, aan 't verre vreemde strand, En 'k keer terug naar 't dierbaar Vaderland! Ja, 'k keer terug; de taal, klinkt vreemd mij (in de ooren, 't Is of men zich verplaatst in Babel ziet, 't Is onverstaanbaar wie men ook mag hooren, Neen, 't is de taal van 't dierbaar Holland niet. En welke taal men spreken mag op aard, De Nederlandsche is mij boven allen waard. Ja, 'k keer terug; want ziet men hier ook vlag- (gen wapp'ren, Ik heb er eerbied voorzij 't dan ook „streep (of ster"! Maar liever staart mijn oog op 't „rood, wit, (blauw", der dapp'ren, Doch 'k zie haar scbaarseh, zie ik nabij of ver! Neen,'k rol mijn matten hier weer op, In Neerland zie 'k de driekleur weer in top. Ja, 'k keer terug; 't klimaat moog' ongestadig (wezen In Neerland, maar daar schroeit de tong niet (in den mond, Een evenmin behoeft men daar te vreezen, Dat het des winters vriest tot tien voet in den (grond. Neen, wat men er ook voor of tegen praat, Ik houdt het met het Nederlandsch klimaat. 'k Wil van de zeden van dit land niet spreken, Ik ken ze niet,. en zwijg hiervan dus maar; Maar al te dikwijls ho">rt men hier in deze streken Van de revolver of uet kenderspeelgoed waar. Ja, 'k keer terug; in Holi,:_nd vrees ik niet Dat men m' om een paar dollars-a^erachiet. Ja, 'k keer terug; 'k verlaat deez' vrèfffflfc (streken; Waar èn klimaat èn vlag mij tegenstaat, Waar ik onz' dierbre taal ook niet hoor spreken En niets mij boeit, maar onverschillig laat. Ja, 'k keer terug; daar 'k nimmer hier gewenn', Naar Neerland waar ik geboren ben. Hoe lieflijk zal de taal mij weer in d' ooren klinken Hoe popelt weer mijn hart, zie ik Oud Hol lands vlag, Als 't vaderlandsche duin mij weer in 't oog zal (blinken, En ik den dierbren grond ook weer betreden mag. Ik zal met hart en mond, wie 't vreemde land (ook loven Luid roepen: „Blij Hoezee! Oranje en Neerland (boven!" Afloop der Openbare Verkooping van Huizen en Erven, ten overstaan van den Notaris Hattinga Raven, te Helder, op Woensdag 6 Juni 1888. lo. Een Woonhuis en Erf, aan de Weststraat L 15, groot 61 centiaren, de hr. Oudenhoven qq., f 2180. 2o. Een Woonhuis en Erf, aan de Loods- gracht I 363, groot 1 are 23 centiaren, de hr. I. Frelier c.s., f1100. 3o. Een Woonhuis en Erf, aan de Loods- gracht I 365, groot 1 are 30 centiaren, de hr. C. Gude. f1053. 4o. Een Woon en Winkelhuis, waarin brood- en banketbakkerij, met Erf en Aanhoorighedcn, Pakhuis, ruime Zolders en Steeg, aan de Oost- slootstraat, groot 99 cent., de hr. J. Bais, f3025. 5o. Een Woonhuis en Erf aan de Kuiperstraat P. 55, groot 99 cent., de hr. W. Heijman, f' 340. 6o. Een Woonhuis, waarin logement en kof fiehuis, met recht van vergunning, genaamd: /Stations-Koffiehuis," en Erf, aan de Spoor straat P 427, groot 1 are; opgehouden. 7o. Een Woonhuis, waarin kofiiliuis met vergunning, geuaamd //Duke of Edinburgh" en Erf, aan de Binnenhaven N 73, groot 1 are 20 centiaren, opgebonden. 8o. Een Woonhuis en Erf, aan de 2e Mo lenstraat L 355, groot 84 centiaren, de heer M. A. Kolster f 760. 9o. Een Obligatie, per resto f1200, rentende 5°/0 'sjaars, aflosbaar in jaarl. termijnen van f 50.met Hypothecairverband op 2 Huizen te Helder aan de Zuidstraat, de heer G. de Beurs, f960. Totaal f9418. Marine en Leger. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, heeft Zr. M. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. C. Pabst, in den namiddag van den éden dezer de reede van Edinburg verlaten. Aan boord was alles wel. Zr. Ms. schroefstoomschip le klasse „Tromp" is, na aan 's Rijks werf te Willemsoord belang rijke herstellingen te hebben ondergaan, ter reede van Texel onder stoom beproefd, waarbij schip en machine be9t voldeden. Het liep een llmijls vaart.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1