't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. DOKTER JANIN No. 1599. Woensdag 13 Jnni 1888. Zestiende Jaargang. Bericht aan onze geachte Lezers! Vijf-en-Dertig Centen. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Bij den aanvang van het derde kwartaal van 1888, zijn wij ditmaal in de ge legenheid onze Lezers de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven, de beste pennevrucht van den beroemdsten Romanschrijver onzer en wel 99 99 De Geheimen van een Krankzinnigengesticht. Roman van EW. AUG. KÖNIG. Dit Boek wordt, evenals vorige premiewerken, uitsluitend voor de Lezers van ons Blad gedrukt en verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van In dit nummer is een advertentie met BON geplaatst. Ieder die in hot bezit is van een Blad, heeft het recht die te teekenen en aan ons Bureau met bijvoeging van 35 Centen in te zenden. Lezers buiten de stad tegen inzending van een post wissel groot 45 Centen. Het Boek wordt 15 Juli aan alle inteekenaren franco afgeleverd. Zij die zich met 1 Juli op ons Blad wenschen te abonneeren, hebben eveneens het recht op deze premie in te teekenen. Geen Bon wordt echter aangenomen zonder bijvoeging van 35 Cen ten voor binnen en 45 Centen voor buiten de gemeente. HELDER, 12 Juni 1888. Vrijdag is door de Rijtuig-Vereeni- ging alhier aanbesteed: het bouwen van een Koetshuis, in de nieuwe straat ach ter „Tivoli". Minste inschrijver de heer J. Korf, voor f 1149. Om blijk te geven van hunne be langstelling zijn, als donateurs van het Marinefonds toegetreden, de Ministers van Oorlog, Binnenlandsche zaken, Financiën en Koloniën. Met 15 Jnni a. s. is benoemd tot stationschef te Alkmaar de heer Ruvers, thans te Weesp. Aan den korp. der mariniers C. R. Verbeek is voor 24-jarigen eerlijken en trouwen dienst de zilveren medaille toe gekend, en aan de marin. Ie kl. W. F. Gunzel en J. J. Vinke de bronzen med. voor 12-jarigen dienst. Allen dienen thans aan boord van het stoomschip Zilveren Kruis c. In Mei zijn te IJmuiden geschut naar zee: 223 schepen (114 stoomschepen), inhoudende 361,261 M3. Uit zee: 373 (119 stoomschepen) in- hondende 338,881, Door de Oranjeslui zen te Schellingwoude 8503 schepen tegen 8525 in Mei 1887. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen heeft een circulaire verzonden, waarin het meldt, dat tot leden daarvan zijn gekozen, door 206 departe menten, uitbrengende 679 stemmen de heeren rar. W. H. K. Mouthaau, te Am sterdam, met 676 stemmen, dr. W. Pleyte met 642, en dr. J. Zeeman met 670 stem men Genoemde heeren hebben de benoe ming aangenomen. Naar men verneemt is de populaire schrijver Justus Van Maurik Jr., ernstig ongesteld. Naar men verneemt zal de kapt. ter zee Macleod, als chef der afdeeling mate rieel bij het Departement van marine te 's-Gravenhage aftreden en vervangen worden door den hoofd-ingenieur der Marine voor algemeene diensten J. C. Jansen. Te Leiden is op 70-jarigen leeftijd overleden de gepens. kapt. t. z. P. v. d. Velden Erdbrink, De oud-marketentster van Waterloo Elske van Aggelen, te Wageningen, vierde dezer dagen haar 94n verjaardag. Aangezien zij in zeer behoeftige omstan digheden verkeert, ontving zij weder veel bewijzen van belangstelling, onder ande ren van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog f 10. De weduwe van den horlogemaker Naundorff te Delft, die op zijn grafsteen vermeld staat als hertog van Normandië, zoon van koning Lodewijk XVI, is Vrij dag op 85 jarigen leeftijd te Teteringen overleden. De Arrond. rechtbank te Rotterdam veroordeelde Zaterdag de Amsterdamsche oplichters Jesajas, Hangjas en Willem Kraajjbeek tot zes jaar gevangenisstraf. Naar de Fr. Ct. verneemt, wenscht Z. M. de Koning voor dit jaar af te wij ken van de totnutoe gevolgde gewoonte om prijzen beschikbaar te stellen voor een harddraverij te Leeuwarden op den 18den Juni. Drie doortrapte schurken Dat nog niet alle kwartjesvinders''op geborgen zijn, bewees Woensdagavond jl. ongeveer 7 uur een voorval op den Hei- ligenweg» te Amsterdam. Een drietal Duitschers, zeer oude be kenden van de Dnitsche justitie zegt het N. v. N. waren 's middags op de bekende toevallige manier in kennis ge komen met een koffiehuisbediende. Men was al zeer spoedig vertrouwelijk met el kander, alsof men jarenlang kennissen was. Na hier en daar te zijn aangeland, natuurlijk met de bedoeling hun slag te slaan, gelukte dit evenwel niet naar wensch. De wandeling werd voortgezet en op voorstel van een der kwartjesvinders" zou men gezamenlijk een bezoek brengen aan het befaamde adres in de Voetboog straat hoek Spui, tegenover het Maag denhuis. Daar was de kans van slagen schooner, althans op een oogenblik miste de ver schalkte kellner zestig gulden. Hierover ontstond natuurlijk twist en de kwart jesvinders" achtten het raadzaam het ha zenpad te kiezen, achtervolgd door het slachtoffer hunner oplichterspractijken. Men vloog voort in de richting naar den HeiKgeijweg. Een aldaar geposteerde po litieagent deed hen zoodanig ontstellen, dat zij onmiddellijk het loopen staakten en vluchtten in de tapperij op den Hei- ligenweg, hoek Voetboogstraat, achter volgd door den kellner. Geheel verward vlogen zij naar het achterlokaal en poog den nog een oogenblik naar de boven verdiepingen te komen, teneinde zich te verschuilen. Den eigenaar van genoemde tapperij werd door den politieagent ken baar gemaakt, dat hij het juist binnen gekomen drietal als zijn arrestanten ver klaarde, waarna genoemde eigenaar hen onmiddellijk buiten de deur zette. Op straat gekomen werd al spoedig bekend, dat men hier te doen had met x> kwart jesvinders" en in weinig tjjds belette een dichte menigte aan de oplichters het ont komen. Nadat versterking was gekomen werd het drietal onder een grooten toe loop van menschen naar het hoofdbureau van politie geleid. Bij het voortgezet voorloopig onderzoek, dat Donderdagmiddag plaats had, bleek meer en meer, dat men hier met drie doortrapte schurken te doen had, wier verdwijning uit de openbare samenleving inderdaad een dankzegging waard is. Een echtpaar te Haarlem, in den zo mer van verleden jaar aldaar gehuwd, ver keerde reeds eenige maanden later in zoo- danigen toestand, dat man en vrouw bijna eiken nacht van politiewege onder dak moesten worden gebracht. Zg bezaten om zoo te zeggen have noch goed meer, en hun uitzicht is nu, dat zij van landlooperij be ticht, binnenkort naar een rijkswerkinrich ting znUen worden overgebracht. Men meldt uit Vaals Een trein- beambte viel Dinsdag, even voordat de trein het grensstation Herbesthal zou bin- nenloopen, van een waggon, met het nood lottig gevolg dat hem verschillende wag- gons over het lijf reden en hij op de plaats dood bleef'. Men vond zijn lijk deerlijk gehavend terug. De ongelukkige was op reis om zijne nieuwe betrekking te Herbesthal te gaan aanvaarden, waar hij als onderchef dienst zou doen. Naar aanleiding van het verliezen van het proces tegen Berend Hoitzema Enuma, door de >Vereeniging tegen de kwakzalverij", acht het bestuur het waar schuwen door middel van het Maandblad verder onmogelijk vol te houden, en heeft het besloten, vanwege het bestuur het voorstel te doen, de Vereeniging op te heffen. Het bestuur doet dit niet om het ge ringe financieele verlies, door het proces geleden, noch omdat de Vereeniging in nerlijk verzwakt ie, niet omdat zij niet nog zeer nuttig zou kunnen werken, maar alleen omdat de wet, of de uitlegging door een rechtbank aan de wet gegeven, haar verhindert met haar nuttigen ar beid voort te gaan. Door voortdurende toetreding, ook ge durende de laatste maanden, is het aan tal leden thans tot 992 gestegen. Over dit voorstel zal de Vereeniging in de volgende algemeene vergadering, in Augustus a.s. te houden, moeten beslissen. Terwijl de heer Van O. te Waalre Woensdag bezig was in zijn paardenstal, schijnt het paard hem tegen de voeder- krib of wel tegen den muur gedrongen te hebbenmen vond den ongelukkige bijna dood in den stal. Hij was niet meer in staat de toedracht der zaak kenbaar te maken, en overleed kort daarop. De commissaris van politie der le afd. te Rotterdam bericht, dat aldaar se dert Zondag 20 Mei jl. wordt vermist de 25-jarige vronw Maria Geertruida Strij- bosch, geboren te Gorinchem, laatst wo nende in de Trouwsteeg no. 19 te Rot terdam. Volgens gerucht zou zij in den avond van genoemden dag met een mes zijn doodgestoken en haar lijk in het water geworpen. Tot dusver is echter daarvan niets ge bleken. De commissaris van politie voornoemd verzoekt een onderzoek naar genoemde vrouw in te stellen en bericht bij ont dekking. Volgens Truth is een bende dieven, die een poging tot inbraak pleegde bij Adeline Patti, in haar huis te Craigy-Nos (Wales), de beroemde zangeres gevolgd naar Buenos-Ayres, met het doel hare juweelen en kostbaarheden te stelen of de zangeres zelve te schaken, ten einde haar eerst tegen een hoog losgeld weder vrij te laten. Patti werd daarom te Bue- nos-Ayres voortdurend door politie be waakt. Zij ging nooit uit, zonder door twee agenten gevolgd te worden. Twee der leden van de bende zijn in hechtenis genomen. In het dorp Schauby, bij Apenrade (Noord-Sleeswijk), werden dezer dagen 2 kinderen geboren, die met de ruggen aan elkaar gegroeid zijn, ongeveer als de ver maarde »Siameesche tweelingen." De arme kleinen zijn tot dusverre in het leven gebleven. Er is nu te Glasgow een stoom schip in aanbouw, dat naar men verwacht, de reis van Queenstown naar New-York in 5 dagen zal kunnen volbrengen, in plaats van 6 dagen en 4 uren, welken tijd tot dusverre de snelste booten daar voor noodig hadden. De nieuwe stoomboot zal 11,500 tonnen meten. Het Hof van cassatie heeft het be roep verworpen van dr. Castelnau en den apotheker Martinet, die wegens valschheid in openbaar geschrift door het Hof van gezworenen van het departement Seine- et-Oise tot 8 en tot 5 jaar gevangenis straf veroordeeld waren. Beiden waren, zooals men zich herinneren zal, betrok ken in de oplichting ten nadeele eener Engelsche levensverzekeringmaatschappij, die in 1886 op een valsche akte van over lijden een belangrijke som had uitbetaald. Onze champion-rijder bij de inter nationale wedstrijden te Berlijn. Zondag, Maandag en heden hebben te Berlijn de groote internationale velocipède-wedstrijden plaats om het meesterschap van Europa. Voor ie- deren dag waren zes wedstrijden vastge steld; behalve het rijden op twee- en driewielers, kwam Zondag aan de beurt het meesterschap van Europa op den tweewieler, gisteren het meesterschap van Europa op den driewieler en heden de groote 20 kilometer-rit. Als verdediger van heide meesterschappen trad op de heer Emil Kiderlen van Rotterdam. De strijd beloofde hoogst belangrijk te worden, daar de beroemde beroepsrij ders Roowe, Woodside, Temple en Morgan uit Amerika, Dubois uit Frankrijk en Al- lard uit Engeland aan de verschillende wedstrijden zouden deelnemen. Voor de rijders om het meesterschap waren behalve kostbare prijzen, die van den een op den ander overgaan, gouden medailles beschikbaar gesteldvoor de andere overwinnaars waren prijzen uit geloofd in drie klassen. Honderden aan meldingen tot deelneming aan den op tocht waren reeds ingekomen van alle windstreken. Met deze wedstrijden gaan gepaard de verhandelingen tot vorming van een ver bond der wielrijders-vereenigingen. Het Hof te Luik heeft in hooger beroep zekeren Wolfs, die er zijn werk van maakte aan hen, die zich voor den dienst van Ned.-Indië wilden aanmelden, valsche papieren te verschaffen, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontzeg ging van burgerschapsrechten voor den tijd van 5 jaren. Prinses Marie van Saksen-Altenburg (Prinses Hendrik) is Woensdag op het kasteel Albrechtsberg", bij Dresden, voorspoedig van een dochter bevallen. Tot dusver kwamen de grootste en schoonste parelen uit den Indischen Oce- Thans zijn in de Golf van Mexico parelbanken ontdekt, die veel betere be vatten er is een parel van 75 karaat opgevischt, die op de plaats zelve voor f70,000 werd verkocht. Een aap uit een beestenspel op een jaarmarkt in den omtrek van Charleroi heeft, in een onbewaakt oogenblik, een kind een oog uitgerukt. Toen men op 't geschrei van den armen kleine te hulp snelde, was de aap bezig met het oog op te eten. Men schrijft uit Londen: Sir Michael Hicks-Beach en Baron Henry de Worms, hebben als vertegen woordigers der Britsche reg. in het Britsche Lagerhuis, een wetsontwerp aanhangig gemaakt om uitvoering te geven aan de agscke conventie betreffende de zee- visschergen. Het ontwerp is alleen van toepassing op overtredingen binnen de grenzen der Noordzee en buiten terri toriale wateren. Aan het eind van het ontwerp is de Engelsche vertaling der conventie zelve afgedrukt. Bij art. I van het ontwerp wordt die conventie bekrach tigd. Bij art. H wordt het leveren van spiritualiën aan een visschers vaartuig, door iemand aan boord van een Britsch schip, strafbaar gesteld 1. Indien zij verhandeld worden tegen een artikel, niet aan den kooper behoo- rende, met een boete van £50 (f600) of 3 maanden gevangenisstraf. 2. Indien anders dan in ruil voor zulke goederen verhandeld, met een boete van 30 (f 360) of 3 maanden gevange nisstraf. Art. IH legt gelijke straffen op het eerste geval, en een boete van 10 in het tweede geval, aan den kooper. Bij art. IV wordt het handelen met visschersvaartuigen in andere provisiën en goederen zonder eene daartoe verkregen vergunning strafbaar gesteld met eene boe te van 20. Bg art. V worden die vergunningen nader geregeld. Art. VI geeft aan alle Britsche en vreemde zeevisscherg-beambten dezelfde macht en bescherming voor de uitvoering dezer wet als zg bg de wet van 1883 verkregen. met beding dat in het geval van een schip dat geen visschers vaartuig is of ge woonlijk voor handel met visschers ge bruikt wordt, de macht van zulk een beambte om het schip naar eenige haven te brengen niet zal worden uitgeoefend, tenzij dit noodig is ter onderdrukking van erustige twisten en wanorde. Naar een inzender in de Times be weert, was de groote droogte van het jaar 1887 veel meer een zegen dan een ramp. Gedurende de vijf voorafgaande zomers was de temperatuur, vooral in het Noor den, onder de normale geweest en had een meestal bewolkte lucht de zonnestra len belet de aarde te bereiken, waardoor de zomers steeds koeler werden en het voortbrengingsvermogen der aarde ver zwakte. Dit alles werd vergoed, toen eindelijk in 1887, van het begin van Juni tot September, droogte heerschte en de zon gedurende vele weken achtereen met hare felle stralen gansch Noordelijk Euro pa tot den 40sten breedtegraad verwarmde en aan den grond zijn vruchtbaarheid terugschonk. Op den verwonderlijk dro gen zomer van 1887 volgde een even merkwaardige winter. Toen vielen ge durende zes maanden met korte tusschen- poozen over geheel Europa, zelfs in het zuiden, zware massa's sneeuw. De groote vergaarbakken der Alpen werden daar door weder gevuld, de uitgeputte bronnen der groote rivieren vernieuwd en de glet- schers in hunne steeds voortgaande in krimping tegen gehouden. De Blumli- salp, dat schoone sieraad der Bomer Alphen, wiens sneeuwmantel met elk jaar korter werd, zoodat deze top bijna kaal was, schittert thans weder metde'iiVroe- geren glans. Kortom, de droogte en hitte van het jaar 1887 en de sneeuwmassa's van dezen winter hebben de levenskracht der natuur vernieuwd, de aarde met blij moedigheid vervuld en zullen de volken van Europa met verschen moed de toe komst doen te gemoet gaan. Yolgens oude overlevering zal Junico dit jaar san natte maanff_zgn, daar L~ onder den invloed vaö" een Zaterdagschc maan staat, hoewel niemand weet te zeg gen waarom. Mocht deze voorspelling toevallig eens uitkomen, zou dit een prach- tigen hooioogst geven, wat na de erva ring met dit gewas in 1887 wel gewenscht zou zjjn. Marine en Leger. De Minister van Oorlog heeft ter kennis ge bracht van belanghebbenden, dat tegen 17 Juli e.k. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieu- ersluis zullen geplaatst worden. Van de alsdan openstaande plaatsen, ten getale van omstreeks twintig, zullen er wellicht eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen, (onder niet-militairen worden ook begrepen gepaspor- teerde militairen en schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f50, in het begin van ieder kwartaal, bij vooruitbetaling, telkens een vierde gedeelte te voldoen; de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van ben, die in dienst zijn bij de zee of bij de land macht hier te lande of in Oost- en West-Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, betzij als militair, betzij als schepeling, gepensionneerd, ge- ga geerd of overleden zijn. De aanvragen moeten, bij een op gezegeld papier geschreven request, worden gericht tot den Minister van oorlog. Verzoeken, nu 2 Juli 1888 ingezonden, komen niet in aanmerking.Voor verdere bijzonderhe den zie men de Staats Courant van 10/11 dezer. De luit. t. z. le kl. L. C. Rovers wordt met den 16n dezer gedetacheerd in de maritieme di rectie te Willemsoord. Blijkens bij het Departement van Marine ont vangen telegram heeft Zr. Ms. schroefstoomschip „Soramelsdijk", onder bevel van den kaptein-lui- tenant ter zee J. F. M. Lange, den 9den dezer Zanzibar weder verlaten ter voortzetting van zijn tocht. Aan boord was alles. Ter aanvulling van een vorig bericht dient, dat thans bij koninklijk besluit bepaald is, dat werklieden die meer dan 20 jaren bij 's Rijks werven gediend hebben en ten gevolge van maat regelen van bestuur ontslagen werden, wanneer zij binnen 2 jaar na ontslag als tijdelijk worden aangenomen, in het genot blijven van de voor* deelen van ziekengeld enz. enz., die aan de vaste werklieden zijn toegekend. Ook na weder'ijdelijk te zijn en binnen 2 jaar opnieuw als zoodanig aangenomen wordende, blijven zij die voordeelen behouden. Een en ander met ingang van den ln April 1888. Aan den aftredenden minister van marine F. C. Tromp is een pensioen toegekend van f 1864, 'sjaais. De Minister van Marine heeft bepaald, dat de zee-officiereu die belast worden met het afhalen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1