't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Zaterdag 14 Juli 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DEB WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Uit en thuis. No. 1608. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afaonderlyke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, Hooimaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 58 m. Onderg. 8 u. 13 m. Zondag 15 Maandag 16 Eerste Kwartier. Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Begin der Hondsdagen. Vrijdag 20 Zaterdag 21 HELDER, 13 Juli 1888. Van Terschelling wordt van 7 Juli gemeld De jaarlijksche oefening met de red dingboot te Oosterend, alsmede met den vuurpijl-toestel eu den reddingtoestel met de mand, heeft Maandag plaats ge had. De boot voldeed zeer goed en was dicht. De vuurpijl die afgeschoten werd en een lengte van 220 vademen tusschen de vlaggen aflegde, deed de commissie besluiten geen tweede af te schieten. Met de reddingmand werd op den uitkijk- paal gemanoeuvreerd. Voor de commissie hadden deze oefeningen de beste uit komsten. Te Harlingen zijn Maandag ten raadhuize medailles uitgereikt aan den kapitein en een der matrozen van het aldaar te huis behoorende barkschip Nep tunes. wegens het redden van de beman ning van een Engelsch schip in het ka naal, ter hoogte van het eiland Wight. Door den burgemeester werd in tegen woordigheid van den reeder, den heer S. Wiarda, aan den gezagvoerder Zei- linga, namens het Britsch Gouvernement, een gouden ined., benevens een zeekijker in étui aangeboden, terwijl den matroos een zilveren medaille werd overhandigd. Later zal de stuurman een gouden en de overige bemanning heden niet aanwe zig een zilveren medaille ontvangen. Bovendien is voor de bemanning hieraan een gratificatie vanwege het Nederlandsch gouvernement van f 10 verbonden, terwijl zij van de Engelsche Regeering f 24 zal ontvangen. De proef, die bij sommige regimen ten genomen is, om den soldaat eens in de week aardappelen met salade en ha ring te geven, is gedeeltelijk gelukt. Men is nu overgegaan om ze aardappelen met wortelen, zoutevisch en botersaus te ge ven, dat de algemeene goedkeuring weg draagt. In de omstreken van Enkhuizen, nl. te Venhuizon is de besmettelijke var kensziekte uitgebroken. Reeds is een aantal vette varkens van overheidswege afgemaakt en zijn de lijken vernield. Uit Vlaardingen De vangsten van baring waren in de afgeloopen week niet beter. De markt was door den geringen aanvoer, vooral voor de beste soorten, zeer levendig en er werden goede prijzeu betaald. Voor volle baring besteedde men van f 60 tot f78 per ton en voor maatjes van f 13 tot f38. De prijzen op den afslag wa ren dalend, hetgeen voornamelijk te wijten is aan de betere vangstberichten uit Ler- wick. Naar die berichten te oordeelen zou een betere tijd voor onze visschers zijn aangebroken en het laat zich ver wachten, dat na den dag van Woens dag, nu de deelnemers in de jagerij ook niet minder dan 15 last mogen binnen komen, grootere boeveelheden aan de markt zullen worden gebracht. Als de markt niet overvoerd wordt, kan men een loonenden prijs te gemoet zien. Te Hoorn is een brutale oplichterij gepleegd. Een tot nog toe onbekend gebleven dame vervoegde zich eerst bij den goud- en zilverhandelaar Bom om een paar bloedkoralen kettingen op zicht, doch deze vertrouwde de zaak niet en beloofde de dame den volgenden dag het gevraagde aan een opgegeven adres thuis te bezorgentoen de heer B. zich den volgenden dag aanmeldde, was er nie mand die van de zaak afwist. Ook ging zij naar den goud- en zilverhandelaar P., die zij voor eenige gouden oorijzers wist op te lichten. De politie doet on derzoek. De „Haagsche Courant" bevat een particulier telegram uit Batavia, i. d. 10 Juli, waarin het volgende wordt gemeld: In Bantam is een groot oproer uitge broken. De muitelingen hebben Tjelegon afgeloopen, de aanwezige Europeanen, den controleur, den pakhuismeester en in- landsche hoofden vermoord. Te Serang ligt slechts eene compagnie; er zijn dus troepen uit Batavia ontboden, die met de opstandelingen slaags zijn geraakt. Bij bet Dep. van Koloniën is van 9 dezer uit Indië het volgende bericht ont vangen Uit Bantam wordt bericht, dat er een vrij ernstige rustverstoring hedennacht is uitgebroken in Anjer. Bij afwezen van den adsistent resident en den adspi- rant controleur, die op tournee waren, is de gevangenis te Tjilegoen geforceerd. De telegraaf werd afgesneden. Een klerk is met zijn gezin vermoord. De muitelingen zijn op weg naar Serang. De Minister van Koloniën heeft hierop inlichtingen omtrent de aanleiding en de verrichtingen der Regeeriug gevraagd. Het antwoord luiddeNa het voorloopig bericht van gisteren omtrent de onlusten zijn geen positieve tijdingen ontvangen. De aanleiding is nog volkomen onbekend. Het garnizoen te Serang zond patrouil les, vergezeld van den regent en den controleurnopens hun wedervaren is geen tijding ontvangen. Een escadron en bet negende bataljon zijn gisteren daarheen vertrokken. De nacht was te Serang rustig. De Resident is heden al daar teruggekeerd. Een tweede telegram vau den gouver neur-generaal meldt, dat de patrouille bedoeld in zijn vorig telegram, op onge veer 8 paal van Serang een ontmoeting had met een 100 tal muitelingen. Na drie sommatiën salvovuur. Negen muiters gedood. Te Tjilegon geen ver zet. Aldaar vermoord adsistent-resident Gubbels met echtgenoote en twee kinde ren, klerk Dumas, onder-collecteur, we- dono, djaksa en cipier. Patrouille gele gerd in gevangenis, niet verontrust. Troe pen gisterenmiddag te Serang aangeko men. Een compagnie met den resident des avonds naar Tjilegon. Uit Bali wordt aan de Soer. Crt. geschreven, dat men daar van hevige aardbevingen te lijden heeft gehad, die de bewoners alles behalve gerust deden zijn in de twee verdiepingen hooge hui zen te Boeleleng. Eenige dessa's in het zuiden van het rijkje van Tabanau, o.a. de kampongs Batoenija en Batoetiti, zijn geheel ver woest door de aardbeving. Overal ver toont de grond groote en breede scheu ren. Omtrent verloren menschenlevens is nog niets te berichten. De bevolking is gevlucht. In Boeleleug schijnt er geen schade van belang te zijn. De Yereeniging van Nederlandscbe Steenfabrikanten heeft verzet aangetee kend tegen de bewering, door den heer Doraela Nieuwenhuis in de toelichting op zijn wetsontwerp geuit, dat de gedwongen winkelnering aan de steenfabrieken voor komt. Uit een onderzoek, ingesteld in de verschillende provinciën, is het gebleken, dat gedwongen winkelnering „niet" aan de steenfabrieken bestaat. In het nabij Winterswijk gelegen fabrieksstadje heeft een fabrieksarbeider, Opdorp geheeten, zijn vrouw vermoord. De man viel zijn vrouw, terwijl deze bezig was het bed op te maken, onver hoeds met een scherp mes aan, sneed den hals af en verminkte daarna het lijk op de gruwzaamste wijze. Het hoofd was letterlijk van den romp gescheiden, en kele ledematen afgesneden, en hart en longen uitgerukt. Toen het lijk gevonden werd, staken twee messen in de borst, en vond men in de nabijheid een briefje, waarop geschreven stond Dit is loon voor hare poging om mij te vergiftigen". Het onmensch is in arrest en heeft koel bloedig zijn schold bekend. De arme vrouw was slechts 21 jaren oud eu ver keerde iu gezegende omstandigheden Toen hij den moord gepleegd had, ging hij naar een geestelijke, bij wien hij ver geving hoopte te vinden voor zijn onmen- scheljjke daad. Deze ried hem aan, zich onmiddellijk aan te melden bij de poli tie. De man moet bepaald in een vlaag van krankzinnigheid den moord gepleegd hebben, ofschoon verschillende omstan digheden er weer op wijzen, dat hij met voorbedachten rade en uit wraakzucht is te werk gegaau. Onder behoorlijk geleide is de dader van den moordaanslag op Zaterdagnacht 1.1. Dinsdag-morgen naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. De toestand der vier gekwetsten is naar omstandig heden redelijk te noemen. Te St. Petersburg is een belangwek kend werk verschenen van J. Yaclick, over de toekomst vau den onlangs voltooiden spoorweg naar Midden-Azië. De schrijver betoogt daarin dat men, om het grootsche werk te volmaken, dezen spoorweg moest verbinden met bet spoor- egnet van Britsch-Indië. Als de Engel- scben hunnen Indischen spoorweg over Kandahar naar Hervat verlengden, en als men laatstgenoemde plaats over Serakbs en Donschok verbond uiet Samarkand, het eindpunt van den Transkaspiscben spoor weg, zou er een rechtstreeksche spoorweg verbinding tusschen Europa en Indië zijn, waardoor men in twaalf dagen van Parijs naar Calcutta zou kunnen reizen. Dat die aansluiting yan veel belang zou zijn voor geheel Europa, springt in het oog. Maar het is te vreezen, dat Enge land niet spoedig zal overgaan tot het maken van een spoorwegverbinding tus schen Rusland's gebied en zijne Indische bezittingen. Een microcepbaaeen man met een te klein hoofd, 18 jaren oud, uit Gal- licië, is te Weenen aangekomen en onder toezicht gesteld yan professor Nothnagel. Het hoofd van den jongen man is bui tengewoon klein, zijdelings plat en naar den kruin in een punt uitloopend. De on gelukkige is idioot maar bezit een groote nabootsingsgave en herbaalt gemakkelijk de woorden, die' hem worden voorgezegd. Hij is dol op poppen en ander speelgoed. Toen de hoogleeraar hem den volgen den dag aan zijne hoorders op zijn college liet zien, wees hij er op dat de man in voorkomen en gewoonten veel had vau een aap, maar zich door zijn spraakver mogen van dit dier onderscheidt. Ook de Oostenrijksche regeering zit niet stil. De nieuwe legerwet, welke voor Oostenrijk- Hongarije is, zal weldra bij den Rijksraad worden ingediend. Yolgens deze wet zal de jaarlijksche lichting met 10,000 man worden vermeer derd. De tegenwoordige bepaling, dat het Oostenrijksch-Hougaarsche op voet van oorlog moet tellen 800,000 man wordt afgeschaft en vervangen door de bepa ling, dat het aantal soldaten moet bedra gen vier pCt van de j eheele bevolking van het Rijk. In Frankrijk is men nog steeds ijverig in de weer om zich zoo sterk mogelijk te maken. De minister van Ma rine heeft nn weer een ontwerp inge diend tot versterking van de havens Cher- bourg, Brest en Toulon, door deze met dijken af te sluiten. Yoor Oherbourg vraagt admiraal Krantz 42,500,000, voor Brest 24,100,000 en voor Toulon 1,750,000 fr. De Kamer verklaarde dit ontwerp ter stond voor dringend en besloot het reeds Donderdag in behandeling te nemen. De beruchte Tnrksche rooverhoofd- man Veith Uilak moet onlangs in een gehucht bij het dorp Guebzeh zijn huwe lijk met ziju geliefde, Aïscha, gevierd hebben. Al de mannen van zijn bende namen, van top tot teen gewapend, deel aan bet feest. Geen politiebeambte durfde de bruiloft storeu. Yeit Ullah verzocht de overheid schriftelijk, zijn huwelijk in te schrijven in het register van den burger lijken stand, opdat het als wettig erkend mocht worden. Voor eenige dagen werd in de haven van Portsmouth een ijzeren schroefstoom- schip der Eugelsche marine, de »Fire Qaeen«, lek geschoten door een ongeladen torpedo, afkomstig van den oorlogskruiser »Severn,« waarvan de manschap bezig was zich in den torpedodienst te oefenen. De »Fire Queen« kreeg een gat van zes duim onder de waterlijn aan bakboord achter de zeilkooi, en de lekkage was zóó groot, dat, hoewel de waterdichte schotten terstond werden gesloten en twee stoompompen werden in werking ge bracht, het schip zeker zou gezonken zijn, wanneer het een duiker niet gelukt ware, het lek tijdelijk te stoppen. Het ongeluk kige schot was het gevolg van een onver klaarbare afwijking der afgeschoten tor pedo van haren koers. Er bestaat echter onder de zeevaren den groote verontwaardiging over de roekeloosheid, waarmede men zulke ge vaarlijke exercitiën ging houden in een overdrukke en volle haven, en dat alleen omdat men daar de afgeschoten projec tielen gemakkelgker dacht te kunnen terug vinden dan in volle zee. Het dienstmeisje der te Madrid ver moorde oude dame, dat terstond als ver dacht in hechtenis genomen werd, moet nu hare medeplichtigheid bekend hebben aan den moord, welke het stelen van een aanzienlijke som gelds, pas door de dame ontvangen, ten doel had. Op de aanwij zingen van het meisje zgn nog drie an dere personen gevat. De slechte gewoonte van wandel stokken en regenschermen horizontaal onder den arm te dragen, vooral bij jonge fatjes in zwang, heeft dezer dagen te Berlijn weer een slachtoffer gemaakt. Een 5-jarig knaapje aldaar is zeer ern stig aan een zijner oogen verwond door een vlak voor hem loopend heer, die plotseling zijn stok op de bedoelde ma nier onder den arm nam. Het is wel wonder, dat er niet nog veel meer ongelukken van dien aard ge beuren. Uit Reykjavik wordt van den 12den Juni geschreven, dat het geheele Noord en Oostland van IJsland nog steeds ligt in gesloten door het ijs. Volgens een schrijven van dr. Nansen uit Isafjord van den 4den Juni, was hg op het punt naar Groenland over te ste ken. Tot dusver was de reis zeer voor oud bankbiljet niet aan te nemen dan na het door den toonder met zijn naam te hebben doen afteekenen. Deze wijze van handelen zegt de Stoom- post wordt sedert jaren in Engeland ge volgd en de Bank bevindt er zich goed bij. Een voorbeeld kan het goede van den maatregel aantoonen. Een veertigtal jaren geleden werden in een der groote bankiershuizen van Lon den veertig bankbiljetten elk van 1000 p. st. gestolen. Onmiddellijk werd aan alle kantoren door de Bank verzocht om onverwijlde terugzending van alle bank biljetten van 1000 p. st. van dezelfde serie waartoe de gestolen biljetten be hoorden. Het gevolg was, dat de dieven niet eens durfden beproeven, om de ge stolen bankbiljetten te gelde te maken. De jonge zeeman zeilde Voor 't eerst naar 't ruime sop, En vroolijk woei bij de uitvaart Het dundoek van den top. In elke vreemde haven Ging weer de driekleur op; Zoo prijkte ook in den vreemde Het dundoek hoog in top. »Zoo zal 'k de vlag weer hijschen, Als nu aan 't verre strand," Zoo dacht de knaap «bij de aankomst In 't lieve vaderland." Dan, dacht hij aan de zijnen, Die hij daar weer zou zien; Wat zou dat blijdschap geven, Wat zou dat vreugde bien. Weer kwam, na lange scheiding, Het schip nabij het oord Der hope, en de blijdschap Was algemeen aan boord. De kleine jonge zeeman Zong 't blijdst van allen mee, Maar ach, nabij de haven Verdronk de knaap in zee. Wel werd de vlag geheschen Als toen het schip vertrok; Maar nu, als blijk van rouwe, Woei 't dundoek hal verstok. Door eenige boeven uit de kolonie voor dwangarbeiders op het eiland Lipari is dezer dagen eene poging tot ontvluchting gedaan, welke juist mislukt bleek te zijn toen de voort- vluchtigen zich in zekerheid waanden. Door het openbreken van een vloer was het hun gelukt in het onderliggende vertrek te ko men van waar zij vervolgens den buitenmuur van het kasteel en daarna door middel van aan eengeknoopte lakens den beganen grond bereik ten. Hier gekomen maakten zij zich, begunstigd door den pikdonkeren nacht, van een bootje meester, waarmede zij zich in volle zee begaven, en weldra na een tijdlang krachtig te hebben ge roeid, waanden zy zich in zekerheid en besloten zij aan wal te gaan. Doch wie schetst hunne teleurstelling toen zij bij 't aanbreken van den dag zich door de politie omringd zagen en be merkten dat zij zonder het te bemerken weder naar het eiland waren teruggekeerd! De bewoners zijn echter zeer met dezen af loop in hun schik, daar het acht boeven van de ergste soort waren. De sprinkhanenplaag in Algerië duurt nog steeds voort. Zestig duizend arbeiders en 2000 soldaten zijn reeds ge- ruimen tijd aan het werk om de dieren te verdelgen. Maar al hunne moeite is vruchteloos. Er komen steeds nieuwe zwermen bij. Het land van Setif tot aan de grenzen van Tunis wordt geheel verwoest. Men heeft maar al te veel grond om te vree zen voor hongersnood en pest in het volgende jaar. Een opmerkelijk feit is, dat men in Engeland, minder dan in eenig ander land, van valscke bankbiljetten hoort spreken. Het geheim ligt eenvoudig in de in Engeland bespoedigde circulatie van de uitgegeven bankbiljetten en in het be trekkelijk gering aantal daarvan. Zoo had b. v. op 28 Mei jl. de bank van Engeland voor 24,255,005 pond ster ling in circulatie, die van Frankrijk voor 2,672,476,880 franken, een verhouding alzoo ongeveer van 1 4. De betrekkelijk geringe uitgifte van bankbiljetten in Engeland gaat gepaard met de verdeeling daarvan in een aan tal seriën, en de gewoonte van de groote credietinstellingen om slechts nieuwe bank biljetten te gebruiken, en bij jjntvangst van oude, deze onverwjjld bij de Bank tegen nieuwe te doen inruilen, en een Heldersche Moppen. KRACHTIG. Chef (tot een bediende, die zonder das bin nenkomt) «Kerel, hoe durf je zoo binnen komenWaarachtig, je zult zien, dat hij mor gen half naakt aan komt zetten en overmor gen met niets aan dan misschien het knoopsgat van zijn hemd!" o Op een souper zeide een heer: Ei, die harde broodjes bevallen my bijzonder, ik houdt niet van zacht brood. Ik ook niet, merkte een dame op, die naast hem zat. Inderdaad houdt u alleen van harde broodjes Ja, mijnheer. Ik zou geen andere kun nen eten. Is u getrouwd? Neen, mijnheer. Dan vraag ik u ten huwelijk. Marine en Leger. Tengevolge der pensioneering met 1 Aug. a.s. van den luitenant kolonel der mariniers M. C. Koning, wien indertijd het gebruik eener Rijks- woning werd toegestaan, zal nu ook weldra de griffier der marine te Amsterdam in het genot van vrije woning worden gesteld. Zooals men weet, werd in Febr. jl. bij kon. besluit aau de griffiers bij de verschillende marine-directiën een vrije wo ning toegekend, doch was de titularis te Amster dam, wegens het niet beschikbaar zijn van zulk een woning, tot dusver van dit voordeel ver stoken. Voor het eerstdaags te houden examen voor de betrekking van adspirant-administratenr bij Zr. Ms. zeemacht hebben zich 95 sollicitanten aangemeld. Er zijn zes plaatsen. De leerlingen-machinist van de Se afdeeling te Hellevoetsluis, Dinsdag bevorderd tot de eerste, zijn: P. W. Gritters, A. G. Stenger, W. H. Maus; J. J. van Male, T. Koolhaas, B. B. Lug- ten, J. C. M. Visser, H. W. Bakker, H. M. In- gelse, C. A. Walter, J. J. Bootsgezel, J. H. Windemüller, J. de Jong, J. M. Driessen, P. Westphal en C. G. Weera. 3 leerlingen moeten den cursus in de le afd. opnieuw meemaken. Naar men verneiat, zal er in de maand Au gustus een transport onderofficieren der marine per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië wor den uitgezonden. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Sommelsdijk, onder bevel van den kapt. t. z- J. E. M. Lange, den lln dezer te Simonsstad (Kaap de Goede Hoop aangekomen. Aan boord was alles wel. MMS

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1