't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT w No. 1600. Woensdag^ 18 Juli 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 17 Juli 1888. Zondagmorgen jl. werd Ds. J. L. Bommezijn bij de Herv. Gemeente alhier in zijn dienstwerk bevestigd door Ds. L. van 't Sant, welke tot tekst had gekozen Mattheus 5 vs. 8 Zalig zijn de reinen van harte, want zij zullen God zien." Des avonds ten 6 ure hield Ds. Bom mezijn zijne intreerede, naar aanleiding van Mattheus 7, vs. 29 Want hij leerde hen als machthebbende en niet als schrift geleerde." Beide plechtigheden hadden plaats in de Nieuwe kerk, en werden door een groote schare belangstellenden bijgewoond. Door de Tweede Kamer is met 66 tegen 13 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot diensttijdverlenging voor de landmiliciens der lichting 1883 en de zeemiliciens van de lichting 1884 met een jaar of bij gunstige omstandigheden, korter. Zaterdag in den vroegen ochtend is op bijna 68-jarigen leeftijd te 's Hage overleden, de heer J. D. Sachse, inspec teur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Het Vaderland deelt de volgende bij zonderheden nopens den overledene mede: Na zgn studies aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht volbracht te hebben, trad hij den ln Februari 1843 als officier van gezondheid 3e kl. bij de zeemacht in dienst en werd, na eenige reizen naar Oost- en West- Indië gemaakt te hebben, den 1 Januari 1856 geplaatst bjj 's rijks marinehospitaal te Willemsoord, als chef van de chirur gische afdeeling, leeraar in de chirurgie en aanverwante vakken en lid van de examen-commissie aldaar. Hij verbleef daar tot Augustus 1868, om vervolgens twee malen als dirigeerend officier van gezondheid bij het eskader in Oost-Iudië op te treden. Van 1 Januari 1881 vervulde hij de functies van dirigeerend officier van ge- zondheidpn de maritieme directie te Wil lemsoord en trad den 1 Jan. 1884 op als inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht. Deze vlagofficier, die om zijne kennis en humaniteit de algemeene achting ge noot, was ridder in de orde van den Ne- dsrlandschen Leeuw en van de Eikenkroon* Een persoon, die zich te Amsterdam aan aanranding op den publieken weg schuldig maakteis overleden aan de verwonding, hem door den aangevallene in wettige zelfverdediging toegebracht. Men schrijft van Terschelling, dd. 12 Juli: In de vorige week en gisteren met een harde bries werden de booten en andere reddingsmiddelen van de N.- en Z.-Hol- landsche Reddingsmaatschappij beproefd. Ofschoon er een hevige branding stond, hielden de roeiers zich uitstekend en bleek het weder, dat hier flink zeevolk is. Alles bevond zich in den besten toestand. Een proef met de reddingsmand over een lengte van 200 vaam voldeed der com missie ook goed. Dat hulpmiddel kan bij strandingen de gewichtigste diensten bewijzen. Niet minder dan- 23 firma's in de Kalverstraat te Amsterdam hebben reeds besloten hun magazijnen van 15 Juli tot 30 September des avonds ten 9 ure te sluiten. Op Maandag 9 Juli j. 1. zijn door den looper F. W. Muller der Kasvereeüi- ging te Amsterdam verloren2 bankbil jetten, ieder groot f 1000, benevens twee bankquitantiën ten name A. P. v. Notten en A. van Eibergen Santhagens, de een groot f 200, de ander f 138.75. De Com missaris van politie der le sectie (Sint Pietershal) te Amsterdam, verzoekt op sporing en bjj ontdekking bericht. De off. v. jus. te Alkmaar verzoekt te worden bekend gemaakt met de ver blijfplaats van Dirk de Waard Dz., 30 jaren, laatsteljjk woonachtig te Schagen, en aldaar klerk ten kantore van den rijksontvanger, thans verblijf houdende te Amsterdam. Hjj wordt verdaeht van ver duistering van gelden, hem ter betaling van 's rijksbelasting door een aantal per sonen ter hand gesteld. Het Gerechtshof te 's - Hage heeft bevestigd het vonnis in zake den moord op de Zalmkade te Rotterdam en den pak huisknecht naar derhalve veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. De tien geboden voor badersdie te pas kunnen komen zoodra het zomer wordt: 1°. Baadt niet bij heftige gemoedsaan doeningen. 2°. Baadt niet als gij u plotseling on lekker gevoelt of reeds eenigen tijd niet wel waart. 3°. Baadt niet als ge den nacht slape loos hebt doorgebracht, alvorens eenige uren geslapen te hebben. 4°. Baadt niet na een goed maal en vooral niet na het gebruik van geestrijke dranken. 5°. Wandelt kalm van de badplaats naar huis. 6°. Vraagt, bij de badplaats komende, naar de diepte en de strooming van het water. 7°. Ontkleedt u langzaam en ga dan dadelijk te water. 8°. Duikt dadelijk ónder als ge te wa ter gaat. 9°. Blijft niet te lang in het water. 10°. Wrijft het lichaam na het baden goed droog om den bloedsomloop te be vorderen en kleedt u haastig aan. Naar aanleiding der verrassende genezing van een sprakelooze dame, door een golfslag, wordt ons van volkomen vertrouwbare zjjde een nog zeldzamer geval medegedeeld. Een dienstmeisje in Den Haag schrikte bij de laatste plech tige opening der Staten-Generaal, het vorige jaar, van een schichtig huzaren- paard, dat in haar onmiddellijke nabjjheid kromme sprongen maakte. Zij werd ziek en verloor nagenoeg geheel haar spraak. De geraadpleegde geneeskundigen stelden alle middelen in het werk, waaronder electrische behandeling, douches, enz., doch te vergeefs. Woensdag kreeg zij toevallig van een boerenvrouw den raad 's nachts een stuk papier met groene zeep om haar keel te leggen. Dit huismiddel werd toegepast, en den volgenden morgen had 't meisje haar spraak terug. Ct." In den nacht van Dins- op Woens dag is op de Zuiderzee, tusschen Elburg en Harderwijk, de schuit van den visscher H. W. Van de Wetering, van Elburg, door een rukwind omgeslagen. De visscher zelf en de knecht (zijn 15-jarige zoon), hebben zich met groote moeite gered en zijn, na een paar uren in zeer benarde omstaudigheden te hebben doorgebracht, door den visscher S. Hopman opgenomen. Een 13-jarig zoontje van den visscher, dat voor pleizier mede was en in de kooi lag te slapen, is verdronken. Anders niet? In huwelijksadvertentiën spreken de trouwlustigen vaak merkwaardige wen- schen uit, zooals onder anderen'blijkt uit de volgende advertentie, welke wij ergens lazen: »Een lieftallig, schoon jong meisje wenscht te trouwen; voorwaarden: >Een half millioen, équipage, rijpaard en lief devolle behandeling. Brieven franco let... Bureaublad". Als dat lieftallige meisje niet anders verlangt, zal zij wel gemakkelijk een man krijgen; zij eischt bepaald te weinig! Te Haarlem werd onlangs petroleum in de waterleiding gevonden. Hoe deze er in was gekomen begreep men niet, ook voor de directie was het een raadsel. Dat raadsel is nu, naar het »Haarl. Dagbl." mededeelt, opgelost. Een der bewoners van het Korte Spaarne had willen beproeven, of hij, door middel van den druk der waterleiding, een bijzondere soort lamp voortdurend met petroleum gevuld kon houden. Daartoe bracht hg de leiding in onmiddellijke gemeenschap met een vergaarbak, die een hoeveelheid petroleum inhield. Nu wilde het geval dat juist op een plaats in de buurt de leiding werd afgesloten, waardoor het water terugvloeide en de petroleum mede- voerde. Deze liep toen in de buizen van daar dat het later uit de kranen der huizen in dat stadsgedeelte te voorschijn kwam. Door langdurig spuien is het on gerief thans verholpen. De Duinwater- Maatschappij heeft maatregelen genomen om de onrechtmatige handelingen van den verbruiker in 't vervolg te voorko men. In sommige huizen lag de olie eenige millimeter dik op het water. Te Stadskanaal is een gezin door 't eten van soep zóó ongesteld geworden, dat de hulp van twee geneeskundigen moest worden ingeroepen. Twee personen hebben in zeer bedenkelijken toestand verkeerd; echter bestaat er kans om hen te redden. De oorzaak van het ongeval is tot nu toe niet bekend. Om een dubbelen oogst van de late aardappelen te trekken, heeft een boer op Zuid-Beveland eens de pooef genomen om den bloesem uit de aardappelen te plukken. De kracht van de sappen gaat dan naar beneden en deelt zich aan den knol mede en niet aan het loof. Te Scheveniugen zijn aangespoeld uit noordelijke richting onderscheidene stuk ken wit geschilderd hout van verschillende lengten, eenige klossen van trapleuningen, gele flesschen met kurken en een fleschje olie, vermoedelijk afkomstig van een in de nabijheid der kust vergaan schip. Door de politie te Maastricht zijn bij den bakker W. aldaar in beslag ge nomen 153 brooden, die van 1 tot 1.5 hektogram minder wogen dan het vast gestelde gewicht. Tegenj dienzelfden bak ker werd bij die gelegenheid proces-ver baal opgemaakt wegens berooving van vrgheid. Hjj had nl. de agenten van po litie, die met de inbeslagneming der brooden waren belast, ingesloten. Omtrent de vuurspuwing uit den bodem te Djebor bij De mak deelt een ooggetuige nog aan de Loc. mede, dat in den avond van den 19en Mei, omstreeks half negen, knallen werden gehoord, wel ke men oorspronkelijk toesetireef aan het werken van een der nabijgelegen vulka nen. Eenige inlanders kwamen echter wel dra aanloopen met de tijding, dat de boor- pijpen in brand stonden. De te Djebor aanwezige ambtenaren van den waterstaat waren spoedig op de plaats aanwezig en lieten de boorstelling, die reeds aan het branden was geraakt, omverhalen, daar anders de nabijgelegen kampongs gevaar liepen in de asch te worden gelegd, aan gezien de vlam meer dan een meter hoog uit de boorpijp sloeg. Met een prop klei werd de vlam gebluscht, totdat het gas, door de persing, deze weder uitwierp. Men behoefde slechts met een brandende lucifer bij de pijp te komen om het gas weder onmiddellijk te doen ontvlammen. Dit werd verscheidene malen herhaald. Om de bevolking, die natuurlijk weder alles aan den setan toeschreef, gerust te stellen, werd den volgenden avond, bij het brandende gas uit de boorpijp, een groote slametan gegQyen. Den daarop volgen- 'den dag werden de pijpen uit den grond genomen, waarop water uit den grond naar boven spoot in plaats van gas. Toen ook dit was opgehouden, viel van een uitstrooming van gas niets meer te bemer ken. Onder den titel„Eet smakelijkschrijft „Keesboer« in het //Weekblad voor Nieuwer- Amstel en Omstreken« de volgende staaltjes van knoeierij met vleesch Het was in het begin van de maand Maart dezes jaars, dat ik om verschillende redenen een bezoek bracht aan de Haarlemmermeer. Aldaar bij een kastelein een potje bier drin kende, deelde bjj mij, onder meer, mede dat Dinsdagmorgen (het was toen de daaropvol gende Vrijdag) een zjjner schapen was ge storven aan de bof, een kwaal, waardoor het beest als het ware opgeblazen wordt en na eenige dagen van benauwdheid sterft. Op ver zoek bezichtigde ik het doode schaap, dat er bepaald ellendig uitzagen op mijn vraag «Wat moet je nu met dat beest doen?« was liet antwoord»N. uit N.-Amstel komt straks om het beest te slachtenEn werkelijk ar riveerde tegen elf uur een Israëlitisch koop man met een hondenkar. Het beest werd be handeld, alsof het geslacht werd daarna ge vild, goed uitgewasschen met het water uit de Ringvaart en op de kar geladen, om mis schien reeds den volgenden dag de afel van een onzer gemeentenaren te versieren. Voor dit kreng werd f6 betaald. Niet lang daarna was er in een ander deel van de Haarlemmermeer een paard verdron ken. Vier dagen daarna kwam dezelfde be roemde en onmisbare N. en kocht dit boutje voor f 12. Het beest stonk bepaald doch het werd door hem aan stukken gesneden en me degenomen. Het eene stuk was, volgens hem puik voor rookvleesch, het andere, wegens de hoogroode kleur, om als mager door hot gehakt gewerkt te worden. Ook kon het dienst doen, bij kleine hoeveelheden, in een groote rol lade, mits goed gepeperd en gezouten. In het begin der maand Mei jl. waren bij laatstbedoelden veeboer drie schapen gestorven, en na drie dagen kwam dezelfde koopman om ze te halen. Na de slachting bleek, dat en kele stukken, vooral de achterste, door de een of andere oorzaak een zeer donkere ja, bijna zwarte kleur hadden gekregen. Doch een goed schipper is nooit verlegen. Evenmin onze N. Hij graaft in het land een diepen kuil, legt daar wat stroo in, vervolgens sta pelt hij daarop alle donkere stukken vleesch. Daarboven overheen »een schoone doek« uit den wagen, nat gemaakt in de Ringvaart, en vervolgens den uitgegraven grond. Alsdan on dergaat zulk vleesch de eerste periode van het verrottingsproces en na 21 uren in den grond gezeten te hebben, komt het er uit lelieblank en volgens N. »om te zuigen zoomalsch«. De vuile lucht is er afgetrokken en die het niet weet, roemt bepaald de goede kleur en de malsche geaardheid. Het veelbesproken rechtsgeding we gens de vergiftigde wijnen van Hyères is Vrijdag geëindigd. De Graaf de Vil- leneuve is vrijgesproken wat de beschul diging van manslag door onvoorzichtig heid en bedrog bij het leveren van koop waar betreft. Maar hij is veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf en een boete van 100 francs, wegens kwetsuren door onvoorzichtigheidHij zal daarenboven schadevergoeding moeten verleenen aan de velen die dat eischen. Zijn wijnen zijn voorts in beslag genomen, op last van het gerecht. Een schoonmoeder te Chicago heeft haar schoonzoon, terwijl deze totaal be schonken was, met petroleum overgoten en toen zijn kleederen in brand gestoken, tengevolge waarvan de ongelukkige, na verloop van een paar uren, overleed. De moordenares werd onmiddellijk in hechtenis genomen, en de vrouw van den vermoorde is met een vriend, als mede plichtig aan de misdaad gevat. Hevige onweders hebben in de af- geloopen week groote schade in 't zuiden van Denemarken aangericht. Hagelstee- nen als hazelnoten vielen er; sommige waren zoo groot als walnoten. In pas bewerkte akkers vond men P/s duim diepe gaten. Rogge- en aardappellanden werden geheel verwoest. Men meldt uit de Kaapstad, dat in een der diamantmijnen te Kimberley brand is uitgebroken, terwijl er een duizendtal zwarte en blanke mijnwerkers in de mijnen waren. Men heeft tot dusver 43 blan ken en 460 inlanders gered, maar alle hoop om de anderen te redden, is opge geven. Te Charlottenburg heeft het Don derdag zoo geregend, dat de kaualisatie- werken zwaar beschadigd zijn; de Ber- linerstrasse en de Leibnisstrasse waren geheel overstroomd; het tramspoor stond daar en op andere punten diep onder water. De omliggende graanvelden, maar vooral de warmoezierstuinen hebben veel geleden. Te Berlijn is het niet zoo erg geweest, maar toch is onder anderen het plantsoen op het Donhoffsplein zwaar beschadigd. Het tellen van 150 millioen dollars. geld te zorgen en eindelijk is er een vertegen woordiger der pers bij tegenwoordig. De totale som van het geld dat geteld, gewogen cn bij elkaar gerekend moet worden, bedraagt 150 mil lioen dollars. Het tellen van de banknoten en geldswaardige papieren begon den 28en Februari en was in de tweede helft van April geëindigd. Zij bedroegen een ronde som van 25 millioen dollars en de waarde van die banknoten was van 110,000 dollarshaar getal was 440,000. Als het papieren geld in pakketten bijeengepakt is, waarvan elk niet anders dan banknoten van gelijke waarde bevat, en de papieren in goeden staat zijn, kan een vlug teller er ongeveer 6000 in een uur aftellen maar hij moet er tevens op letten, dat er geen banknoten van andere waarde onder gekomen zijn. 't Is dus geen gemakkelijk werk. Het zwaarste werk is echter bet wegen en tellen van het zilvergeld, omdat daaronder vele afgesleten muntstukken zijn, die bun juist gewicht niet meer houden en daarnaar geschat kunnen worden, zoodat stuk voor stuk geteld moet wor den. Tot nu toe zijn 4i millioen dollars in zilver afgeteld, en blijven er nog 34 millioen over, die de volle arbeidskracht der tellers nog drie weken lang in beslag zullen nemen. De goudstukken worden op dezelfde wijze gewogen en geschat als het zilvergeld. Te Rome zal eerstdaags een rech ter, Yincenzo Cento geheeten, terecht staan, die beschuldigd wordt zich voor 400 lires te hebben laten omkoopen, om zekeren Salvini vrij te spreken van een beschuldiging van moord. De zaak werd reeds eerder voor de rechtbank behandeld, toen werd Cento yTggesproken. Hg klaag de daarna op zijn beurt den president van het Gerechtshof, Copasso, zgii be schuldiger, aan. Het Hof van cassatie sprak Copassa echter vrij en nu staat Cento opnieuw terecht. De zaak baart groot opzien. PosterU en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand Juni 1888 Wed. G. J. Koedijk Gooijens, Amsterdam. C. Molenaar, id. Mej. T. Mozclaar, id. Mej. A. Russel, id. C. J. Boerje, id. J. Ciok, id. Mej. C. Baden, id. P. Blokker, Dz., Broe kerhaven. H. van Es, Harlingen. P. Bijl, IJselmonde. Mej. H. C. Van Meegeren, Ny- megen. Briefkaarten. L. Polak, Amsterdam. Polak, id. B. Beerendse, id. Mej. A. Streur, id. J. K. Weijs, id. A. Andeweg, Maasland. P. Swart, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar AmerikaFulps Nannings, Alameda. Naar DuitschlandEmma Rösler, Metz. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. Sedert eenige maanden is men in New-York bezig met het wegen en tellen der in de schat kamer van deYereenigde Staten voorhanden gel den en geldswaardige papieren. Dit omvangrijke werk was noodig, omdat de toenmalige assistent thesaurier zijn post nederlegde en bij de sommen, gedurende de waarneming van zijn post ingeko men, aan zijn opvolger moet overdragen en re kening en verantwoording doen. 't Is niet onbe langrijk de wijze, waarop zulk een ontzaglijke en zooveel zorg vereischende taak volbracht wordt na te gaan, waarom wij hier kortelijk het vol gende aan een New-Yorksch handelsorgaan ont leende mededeelen De telling geschiedt onder toezicht van den Washingtonschen thesaurier, en onder de onmid dellijke directie van den majoor J. F. Meline, die acht bekwame geldtellers, als ook acht bevoegde boekhouders en rekenaars onder zich heeft. Bo vendien zijn er twee vertrouwde personen geko zen, die in het belang der nieuw aangestelde en aftredende assistent-thesauriers werkzaam zijn, en voor de beslissing van eenigszins twijfelachtige punten moeten zorgenverder hebben zestien arbeiders voor het weghalen en bergen van het Heldersche Moppen. In een café te Amsterdam werd over het Niouwediep gesproken. »Een aardig plaatsje", merkte een medebe zoekers op, „maar 't is raar, dat ze daar de hersens buiten hun hoofd hebben. Er waren gelukkig een paar Nieuwediepers bij, anders zou de grap misschien niet begre pen zijn. 't Zit met de woordspeling zoo: de zoogenaamde Hersens of Harsens bezuiden den ingang der haven, waarop thans het bomvrij- fort is gebouwd, en het Hoofd of havenhoofd daartengenover aan de andere zijde van de haven. o DE MOND GESNOERD. Teerhartige jonge dame«Foei, ondeugende, wreede jongen! Mag je die arme vogels van hnnne eieren berooven?" De ondeugende kleine jongen«Och, ze zijn van dien vogel, dien u daar op uw hoed hebt. Die heeft er toch geen weet meer van". NIET VAN ZIJN STUK GEBRACHT. Mejuffrouw, ik bemin u Maar ik ben in 't geheel niet gefortu neerd! Pardon, u laat mij niet uitspreken. Ik bemin u namelijk niet! Zoo? Ik wilde u maar eens op do proef te stellenU moet dan weten, dat ik een ka pitaal van 60.000 gulden mee ten huwelijk breng Pardon, maar u hebt my al weer niet uit laten spreken. Ik bemin u namelijk niet om uw geld? Nu, dat doet me pleizier! Dat met die 60.000 gulden was ook maar een grap! Marine en Leger. Naar men verneemt, zal aan Zr. Ms. schroef- stoomschip le kl. „Johan Willem Friso" ter be proeving worden verstrekt een Sounding-machine van Thomson. Bedoeld instrument is bestemd tot het doen van loodingen in diep water.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1