't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1613. Woensdag 1 Augustus 1888. Zestiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEEKHOUT Co., te Helder. Bekendmaking. Vergadering v. d. Raad der gemeente Texel, NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn De waarnemende Burgemeester der ge meente Helder maakt, naar aanleiding van een ontvangen bericbt van den beer Kolonel-Commandant van het 4e regiment Vesting-Artillerie, bekend, dat het schieten van het fort »de Harsseus" den eersten Augustus e. k. en mogelijk ook den daar- opvolgenden dag, zal plaats hebben, terwijl de onveiligheid zal worden aangeduid door het plaatsen van een roode vlag op ge noemd fort. Helder, 27 Juli 1888,. De waarnemende Burgemeester voornoemd, C. A. BEUKENKAMP. op Zaterdag 28 Juli 1888. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en met een kleine wijziging goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde de bespreking van eenige in de vorige vergadering behandelde onderwerpen. Hij leest een misive voor, als antwoord, op een door het Dagel. Bestuur gezonden schrijven aan de diaconie van den Hoorn, waarin betoogd wordt dat de handeling met de doodsbeenderen naar hnnne meening zeer overdreven is, en tevens beloofd wordt, dat er voor gezorgd zal worden geen ergernis meer te geven. Nog deelt hij mede, dat op een schrijven aan den Minister, om aan den Burg een rijksveldwachter te plaatsen, nog geen antwoord is ontvangen. Tevens wordt mededeeling gedaan dat in den slechten toestand van het glop van J. 8. Verberne zal worden voorzien. Al welke zaken voor kennis geving worden aangenomen. De Voorzitter deelt mede, dat het Dage], Bestuur onmiddellijk na afloop der vorige ver gadering, een onderzoek heeft ingesteld naar de geschiktheid van het terrein, door den heer P. Boon aangewezen, als zijnde zeer geschikt tot bet plaatsen der mestbelt, en dat hun dit terrein geheel ongeschikt voorkwam. De heer P. Boon zegt, dit niet met het Dag. Best. eens te zijn, daar er dan alleen bij noorde lijke winden, (die koud zijn), eeuigssins last door kan ontstaan. Het Dag. Best. heeft tevens naar een betere gelegenheid nitgezien, en meent die gevonden te hebben op het terrein achter het Gesticht van Wel dadigheid. Daar er echter een zeer moeielijke weg heen leidt, welke een groote verbetering moet ondergaan, is dit om de onkosten, die op pl. m. f 500 worden geraamd, te bezwaarlijk. Nog wordt medegedeeld, dat de Voorzitter ge sproken heeft met den heer P. Bakker, die een perceel land bezit, hetwelk zeer geschikt is en waarvan hij een gedeelte wil afstaan, doch waar van de kosten, met inbegrip der koopsom, ook op f400 worden geraamd. Wordt als te bezwarend afgekeurd. De heer A. Dros meent, dat het zeer wen- schelijk zou zijn, dat de mestbelt 10 a 16 minu ten buiten de kom der gemeente werd ge plaatst. De Voorzitter zegt, dat dit onmogelijk is, wijl er dan paardenkracht tot het vervoeren der kar zon noodig zijn. De heer W. Mets stelt voor, ten einde groote uitgaven te sparen, den weg te verbeteren door er sintels op te brengen, die waarsohijnlijk kos teloos te verkrijgen zijn. Na eenige discussie wordt besloten de zaak tot nader aan te honden. Worden gelezen eenige circulaires en Provin ciale bladen, welke voor kennisgeving worden aangenomen. De Voorzitter zegt, dat de opening der jacht op waterwild voor deze gemeente is vastgesteld op 1 Augustus, en dat het Dag. Best. een on derzoek heeft ingesteld naar de terreinen van J. A. en G. H. Geus, die in de vorige vergadering verzochten, den Burgwal achter hun eigendom te mogen dempen. De Voorzitter zegt, dat de personen, die de terreinen aan den anderen kant van den Burgwal gelegen, toebehooren, geen bezwaren hadden, doch wenschte de kosten en ontstaan terrein zamen te deelen. Hiertoe wordt besloten. Nog wordt medegedeeld, dat onderzocht is welke verbetering kan worden gemaakt aan de sloot, naast het huis van 8. Koning. De Voorzitter zegt, dat er niets anders aan gedaan kan worden, dan de sloot goed schoon houden, daar de kosten voor overdekking of rio- leering honderden gulden zon bedragen. Wordt goedgekeurd. Op een request van eenige ingezetenen van Oudeschild, om betere verlichting van den dijk, tusschen de haven en dat dorp, wordt afwijzend beschikt. De heer W. Mets zegt, dat het zeer wensche- lijk zon zijn een lantaarn te plaatsen bij de trap, wanr de boot des winters aanlegt. De Voorzitter stelt voor, daar een paal met een haak te plaatsen, en den heer Bosman te verzoeken daar bij aankomst der stoomboot voor zijne rekening daaraan een lan taarn te doen hangen. Hiertoe wordt besloten. Verder wenseht hij, na nog eenige discussiën over de verlichting van den dijk gehoord te hebben, ze aan te houden tot een volgende vergadering. Wordt goed gekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde, de aanbie ding der gemeente-rekening 1887. De toestand is iets gunstiger dan het vorig jaar. Het bedrag der gemeente schuld is f21000.00. De voorzitter stelt voor een commissie te benoe men tot onderzoek dezer rekening. Hiervoor worden benoemd de heeren T. M. Zijm, C. P. Keijser en W. Mets. De heer Keijser moet echter door de vele bezigheden biervoor bedanken. In zijne plaats wordt de heer A. Dros benoemd. Nog worden aangeboden de rekening van het Algemeen Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de Beleenbank, waartoe ook genoemde com missie wordt uitgenoodigd ze te onderzoeken. Wordt goedgekeurd. De verordening omtrent het lager onderwijs wordt gelezen. De heer Westenberg meent, dat het onbillijk is, dat de kinderen der hulponder wijzers geen gratis onderwijs wordt gegeven op de school voor M. U. L. O. De voorzitter zegt, dat dit juist zeer billijk is, daar ze nu met elk burger gelijk zijn gesteld. De heer A. P. Koorn is ook van deze meening en zegt, dat wanneer hunne financieele middelen niet toelaten om de schoolgelden te betalen, hier ook consideratie kan worden gebruikt. Na eenige discussie hierover, stelt de voorzitter voor de verordening goed te keuren. Hiertoe wordt besloten. Teneinde de reclames over den hoofd, omslag te bespreken, wordt de vergadering eenigen tijd gesloten. Na weder-opening vraagt de heer P. Boon of de schoolgelden voor M. U. L. O. niet zouden kunnen worden verlaagd, teneinde meer burgers in de gelegenheid te stellen hiervan voor hunne kinderen gebruik te maken. De voorzitter zegt, dat dit in deze vergadering niet behandeld mag worden en verzoekt een voorstel over de gewenschte wijziging van hem te ontvangen. De heer C. P. Keijser zegt, dat door het be stuur der posterijen pogingen zijn aangewend om de stoomboot 10 min. eerder te doen vertrekken. De voorzitter zegt over dit voorstel met den hr. Bosman te zullen spreken. Nog acht genoemde heer het wenschelijk, dat de raadsvergaderingen des avonds zouden worden gehouden. De voorzitter zegt, zoo het mogelijk is, de volgende vergaderingen bij lichte maan om 7 uur 's avonds te zullen houden. De hr. C. Zijm meent, dat er te weinig spoed wordt gemaakt met de verbetering der straat te Oudeschild. De voorzitter zegt, dat dit spoedig zal geschieden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. HELDER, 31 Juli 1888. Morgen komt hier een goedkoope volkstrein van Rotterdam, 's-Hage, Delft en Leiden. Uit Vlaardingen wordt gemeld: Naar men verneemt, schijnen er geen termen te bestaan om de ouders, die hun 8-jarig kind zoo schromeljjk hadden ver waarloosd, gerechtelijk te vervolgen. Een fatsoenlijkgekleedheer verlangde in een brillenmagazijn te Leeuwarden een pince-nez te zien. Spoedig had hij er een naar zijn zin gevonden, en hem op den neus zettende, ging hij er mede op de stoep staan, naar de winkelier meende ter beproeving. Zeer werd deze echter teleurgesteld, toen de gauwdief er mede verdween, te vergeefs tot heden op zich latende wachten. Door de rechtbank te Arnhem is H. van der Meiden te Yenendaal, beschul digd van mishandeling van H. Drost, waarvan de dood een gevolg was, wegens eenvoudige mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De 18 dagen voorarrest worden hiervan afgetrokken. '.e Baarn is weder in een gezin een begin van vergiftiging geconstateerd als gevolg van het feit, dat er onder de boonen, die men gegeten had, verscheiden zaden van gouden regen voorkwamen. Door spoedige hulp gelukte het ernstigè gevolgen te voorkomen. Vrijdagnamiddag verdronk te Zand- voort een 12-jarige knaap, zoon van een inwoner van het dorp. Hij was aan het baden met zijn makkers, doch ging iets te ver, en de sterke stroom van het getij sleepte hem mede. Een garnalenvisscher vond des ochtends het lijk. Dinsdagnacht is te Hooge-Zwaluwe (N.-Br.) in een huis ingebroken, waarbij de vrouw des huizes zóó ernstig mishan deld werd, dat zij thans niet buiten ge vaar verkeert. De dader is reeds door de^ politie ontdekt. De telefoon en de bliksem Te Nijmegen zat iemand, tijdens een hevig onweder, dicht bij een telefoontoe stel te werken, toen een bliksemstraal rakelings langs hem heen over de gelei ding ging en de telefoon geheel on bruikbaar maakte. Het vertrek, waarin die persoon was gezeten, werd een oogen- blik helder verlicht, terwijl door hem een hevige schok gevoeld werd, zoodat hij, zooals licht te begrijpen is, door hevigen schrik van zijn stoel opsprong en zich ijlings van het gevaarlijke instrument verwijderde. Namens de heeren't Hoofd en Voor hoeve te Rotterdam werd, blijkens aan kondiging, vóór eenigen tijd ter griffie der rechtbank te Rotterdam ter inschrijving ingezonden een merk, door hen te ge bruiken op potjes, gevuld met de beken den, door hen te bereiden groene bal sem van Van Oordt", op welk merk als prijs staat afgedrukt: dertig cents Naar men verneemt, hebben zich een groot aantal leden der familie van Oordt, zoo te Rotterdam als elders in het land gevestigd, tot de rechtbank gewend met iet verzoek, om de inschrijving van dit merk te verbieden Dit verzoek is hoofd zakelijk hierop gegrond, dat volgens een steeds in acht genomen familietraditie, de balsem van Van Oordt, om niet aan het publiek moet worden verstrekt, bij wijze van liefdadigheid of hulpbetoon, en niet tot industrieele doeleinden mag worden gebezigd. Uit verschillende plaatsen van ons land komen berichten in, dat daar de aardappelziekte zich heeft vert-ond, ten- evolge van het aanhoudend natte weder, .et loof verdort en wordt zwart, ter wijl de knollen weinig ontwikkelen en donker gekleurd zijn. De oorzaak wordt aan wormen of insecten toegeschreven. Niet alleen op kleistreeken in zuidoostelijk Groningen,maar ookin de Drentsche esschen doet zich dit verschijnsel veelvuldig voor op laatstgenoemd land zijn akkers, waar reeds ongeveer 10 pet. van het gewas is vernield. Men beschouwt het daar als een overblijfsel van de bekende ziekte, die de esschen voor eenige jaren teisterde. Het meest komt zij voor op land, waar de aardappelen eveneens wellicht niet meer dan een half middelmatig gewas zullen leveren. Uit Christiania wordt gemeld: Vrijdag 20 Juli gaf de consul-generaal der Nederlanden alhier een diner ter eere van den commandant, de officieren en de adelborsten van Z. M. zeilkorvet „Nauti lus". Daarbjj waren o. a, genoodigd de commandanten der vesting, de consuls- generaal van Engeland, Duitschland, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk en meer anderen, zoowel als civiele autoriteiten. Door den consul-generaal werd een toast uitgebracht op den Koning der Ne derlanden, waarna door den commandant van de Nautilus", kapt. luit. P. C. Pabst, een toost werd gedronken op Oscar, Ko ning van Zweden en Noorwegen. Hierop nam de C. G. der Nederlanden weder het woord en dronk op de Ned. Marine. De commandant van de „Nautilus" bracht daarna een toast nit op den consul- generaal. Ten slotte werd door een der Zweedsche gasten een woord van hulde gebracht aan den gastheer. Het diner was zeer levendiger heerschte een aangename en vriendschap pelijke toon. Voor het gerechtshof der Marne stond dezer dagen een auarchigfc, Douce genaamd, terecht wegens een poging tot moord. Die man had zich in het hoofd gesteld, een burger of kapitalist te doo- den, onverschillig wie. Hij was met een revolver aan den kant van den weg gaan zitten, had, toen daar de wjjnkoo- per Defuis, dien hij volstrekt niet kende, voorbij reed, op dezen geschoten en hem verwond, hoewel niet ernstig. Douce is, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot 12 jaren dwangarbeid. Financiën, het slachtoffer is, houdt Bata- via's inwoners bezig. Tegen een uur of één in den nacht van 18 dezer keerden de heer en mevrouw Wigman te Kwitang van een bezoek terug, om, na alle deuren en ramen gesloten te hebben, gerust te gaan slapen. Tusschen tweeën en drieën werd mevrouw plotseling wakker door 't mauwen en het met haar nagels over de mat krabben van een kat. Men stelle zich haar ontsteltenis voor, toen zij in de nabijheid van haar ledikant een inlander voor een stoel in de kamer zag staan, bezig met het bekijken van een liarer sarongs. Ver schrikt riep zij haar echtgenoot, die naast haar sliep, bij den naam. De tijd om nog eens te roepen werd haar niet gegund, bliksemsnel keerde de inlander zich naar het bed en hield mevrouw W. een blanke gollok voor, met be dreiging er gebruik van te maken, zoodra zij nog eens riep. Ten doode toe bevreesd, sprong de bedreigde achteruit, tegen haar echtgenoot aan, die daardoor ontwaakt, onmiddellijk het bed uitsprong en den indringer te lijf wilde. Deze keerde de rollen om, en vloog den heer W. aan. Woest sloeg hij met zijn gollok op hoofd, schouders en armen van den heer W. los, die, ongewapend, niet veel tegen zijn aan valler kon uitrichten. Intusschen had ook me vrouw W. het bed verlaten en schoof zij een raam open, waar zij uitsprong en luid om hulp riep. Niemand echter hoorde haar. Wanhopig keerde zij weder door het raam in huis terug, waar zij haar echtvriend met tal van hevig bloedende wonden op den grond vond liggen. Hoewel toen reeds overleden, dacht mevrouw dat bij slechts in flauwte lag, en wiesch zij het lijk. De moordenaar was verdwenen, in de kamer zijn hoofddoek achterlatende, terwijl hij het lijk een witte, versch afgeplukte roos op de keel bad gelegd. Op verschillende personen was het vermoe den gevestigd, tot eindelijk de baboe van me vrouw Wigman, die steeds hardnekkig bleef ontkennen dat zij iets van de moordgeschiede nis wist, nog eens onderhanden werd genomen. Na het beproefd te hebben met vermanin gen, raadgevingen, bedreigingen en strengheid, nam de inlandsche ambtenaar het zachtere middel te baat van zoete woordjes en beloften voor de toekomst. Daartegen was de baboe niet bestand en na eenige aarzeling nog, viel zij door de mand, bekende, dat een sobat haar den tijd, dien zij, in de kamer wachtende op de familie, doorbracht, had helpen kortendat hij onge lukkiger wijs zich niet tijdig genoeg bij de tehuiskomst der familie had kunnen verwijderen en daarop later ontdekt, den heer W. had gedoodhij heette Wongso, en de gevonden hoofddoek, zeide de meid, behoorde hem toe. Dadelijk nadat hij deze bekentenis had ver nomen, begaf zich de commandant van Pasar Senen naar de woning van den inlander Wongso te Lontar Satoe te Kramat (Meester Cornelis;) deze buurt ligt zeer dicht bij het gedeelte Kramat (Weltevreden). De woning werd onderzocht, doch geen ver dachte goederen werden gevonden en evenmin het wapen, waarmede de doodelijke wonden den heer W. werden toegebracht. Toen Wongso na eenigen tijd tehuis kwam, werd hij gearresteerd; de baboe verklaarde, dat hij werkelijk de door haar bedoelde per soon was. Des morgens begaf de commandant zich naar mevrouw de wed. W., ten huize van baar zwager, den heer H., en vroeg haar of zij, als zij hem zag, den inlander zou herken nen, die haar man had vermoord. Mevrouw W. beantwoordde dit bevestigend, waarop de inlander Wongso in haar tegen woordigheid werd gebracht. Nauwelijks zag zij hem aankomen of de ongelukkige vrouw, wier zenuwgestel door deze droevige gebeur tenis vreeselijk is geschokt, werd doodsbleek en viel in onmacht. Toen zij, na geruimen tijd weder bij haar zelve kwam, ontvielen haar dadelijk de woorden: «Hij is hetla en met den uitroep «Moordenaarwilde zij in lievige overspanning op den schurk aanvlie gen, wat echter door den heer H. en een mede aanwezige dame niet dan met moeite werd verhinderd. De Batavia, 23 Juni. moord te Kwitang. EeiTvreeselijke moordgeschiedenis, waar van een geacht ingezetene, de hr. Wigman, Hoofd-commies bjj het Departement van Ingezonden. EEN LEZENSWAARDIG BOEKJE en EEN UITNEMEND DOEL. enkel woord de aandacht der lezers van dit blad vestigen, 't Boekje laat zich aangenaam lezen en geeft een goedgeschreven verhaal van de verschrikkelijke zeeramp, die in de laatste maand van het vorige jaar nabij onze kust plaats vond en van de stichting, der in den titel genoemde vereeniging hier ter plaatse. Ik beveel den aankoop van dit werkje ten zeerste aan, en hoop en wcnsch dat het, ook ter bevordering van de Vereeniging, in veler, zeer veler handen moge komen. Dr. Lau- rillard plaatste eens op een boekje, dat door hem voor een liefdadig doel werd uitgegeven, deze woorden «Men wordt beleefd verzocht, dit werkje aan niemand uit te leenena. Voor een doel, zóó uitnemend als waarvoor deze uitgave geschiedt, mocht wel dezelfde wenk gegeven zijn aan allen, die een kwartje^ heb ben geofferd voor den aankoop van dit ge schrift. Door de lectuur van het voorbericht worden de lezers in kennis gesteld met de aanleiding tot en het doel van de stichting der Vereeni ging, die, als zij daartoe door geldelijke bij dragen wordt in staat gesteld, bij voorkomende zeerampen werkzaam wenseht op te treden in 't belang van redders van schipbreukelin gen, en zoodoende ter bevordering van 't be houd van kostbare menschenlevens. Ontvang, geachte Redactie, mijn dank voor de plaatsing van bovenstaande regelen. Helder, 25 Juli 1888. Uw bestendige lezer, Y. Heldersche Moppen. Daar zijn raenschen die altijd zeggen, dat het hun tegenloopt. Een van deze ontevre denen liep onlangs over straat. Er glinsterde iets op den grond en hij stond stil en raapte het op. kt Was een kwartje. «Daar heb je het al weer", riep hij op een toon van de bitterste teleurstelling. «Mij loopt het ook altijd tegeu*^ Als een ander het gevonden had, zou het een goudtientje geweest zijn". o Een onderwijzer is iemand, die bestemd .is om den ouders vijf uur rust en kalmte per dag te verschaffen. Dezer dagen is bij den boekhandelaar H. A. Stadermann een boekwerkje in het licht verschenen, onder den titel«De schipbreuk van het Duitsche barkschip «Renown", December 1887, door V. de Wit, instapper der reddingsboot, uitgegeven ten voordeele van de Vereeniging alhier, tot ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreuke lingen. Op deze uitgave en op het menschlievend doel daarmede beoogd, wil ik gaarne meteen Marine en Leger. Omtrent Z. M. ramschepen Buffel en Hyena, die in den naoht van Dinsdag op Woensdag j. 1< op de reede van Hellevoetsluis tegen elkander aangedreven zijn, meldt men, dat de reparatie van de Buffel in weinige dagen kan zijn afgeloo- pen, zoodat die bodem tegen het einde dezer week weder beschikbaar voor den dienst zal zijn. Ter bespoediging van de herstelling werden eenige werklieden van de werf te Amsterdam ontboden. Z. M. Hyena is er ernstiger aan toe, hoe zeer het aanvankelijk zich niet zoo liet aanzien. De ramsteven moet zoodanig ontzet zijn, dat eene langdurige reparatie noodzakelijk wordt en dus de indienststelling van een anderen monitor in plaats van de Hyena waarschijnlijk is. Yan een andere zijde verneemt men, dat Z. M. monitor Hyena vervangen wordt door Z. M. monitor Wesp. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse „Zilveren Kruis", onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Joekes, den 26 dezer van Hiogo vertrokken, koers stellende naar Na- gasaki. Aan boord was alles wel. Yan Amsterdam vertrok Donderdag nit het Marinedok het schroefstoomschip Aruba, gesleept wordende door het Noordhollandsch Kanaal, naar hier, onder bevel van den luitenant ter zee lste klasse W. A. Buitendijk, ten einde tijdelijk als kruitschip dienst te doen. Z. M. heeft met ingang van 2 Ang. a.s. benoemd: a. tot adelborst lste kl. bij de zee macht, de adelborsten 2de kl. lste afdeeling hij het Koninklijk Institunt voor de Marine alhier, L. C. van Buuren, J. H. Zeeman, F. H. de Koek van Leeuwen, P. H. D. Schullevaer, M. J. van Alphen de Veer, A. C. de Jonoheere, J. H. A. van Barneveld, P. H. Cool, H. J. Boldingh, J. L. von Leschen, J. B. M. ten Bosch, J. W. 'F. de Wal, E. van Assum, P. A. Bik, M. Schoo, A. A. Visser, jhr. O. T. L. Holmberg de Beckfelt, L. A. van der Stok, H. T. Cox, F. W. J. Groe- neboom, J. Hofstede, J. M. Eyken Cluyter, A. C. W. baron van Haarsolte van den Doorn, K. van Andel, jhr. J. A. van Geen, J. A. van Hooff, J. M. van Wickevoort Crommelin, J. R. van Os* selen, H. van der Slooten en M. J. Reynvaan b. tot 2de luit. bij het korps mariniers, de adel borst 2de kl. lste afdeeling bij gemeld Instituut P. C. Groen. Voorts bap.aH, dat de adelborst 2de kl. D. J. A. G. F. van den Steen van Om meren, wanneer hij, bij een na verloop van drie maanden te ondergaan geneeskundig onderzoek, geschikt mocht worden bevonden voor den zee dienst, alsnog tot adelborst lste kl. zal worden benoemd, en alsdan zal rang nemen tnsschen de adelborst lste kl. M. Schoo en A. A. Visser. Benoemd tot adjunct-administrateur bij de zee macht, de adspirant-administrateurs G. W. Erf- mann, C. P. Soutenlam, A. G. Ter Cock, E. J, Eeg en H. W. Stoelman.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1