't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1615. Woensdag 7 Augustus 1888. Zestiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 7 Aug. 1888. De instructiebrik Pollux, die met jongens van de opleidingsschepen oefe- ningstochten maakt, is uit de Zuiderzee alhier aangekomen, om er eenige dagen te vertoeven. De heer G. Bouricius, vroeger ont vanger der rijks-belastingen alhier, thans te Gonda, is benoemd tot ontvanger te Haarlem. De Eerste Kamer heeft Zaterdag aangenomen de conventie in zake het tegengaan van den drankverkoop op de Noordzee aan visschers, na de verklaring van den Minister, dat een ontwerp wordt voorbereid om het visachen door vreemde visschers in de territoriale wateren tegen te gaan. Het ontwerp tot verlenging van den Militiedienst der lichting 1883 is aange nomen met 31 tegen 8 stemmen, na de verzekering van den Minister Mackay, aan den heer Van Royen, dat er omtrent een wet op de levende strijdkrachten geen verdeeldheid in den boezem van het Ka binet heerschte. Zr. Ms. instructieschip »Nautilus«, het welk half Juli Christiania bezocht heeft, schijnt volgens de Noorweegsche couranten, aldaar een hartelijke ontvangst te hebben ontmoet. Wij ontleenen o. a. het volgende aan het Morgenblad van 19 Juli: De officieren der »Nautilus« hebben dezer dagen verschillende uitstapjes in de omstreken der stad gemaakt. Zij maken ijverig en handig gebruik van hunne rijwielen, welke zij uit Nederland hebben medegebracht. De natuur van ons land schijnt hun wel te behagen, en een tochtje per spoor naar Drammen verschafte hun veel genoegen. Vrydag geeft de consul-generaal der Neder landen, de heer Kiaer, een feestmaal ter hun ner eer op zijn landgoed Sóholm. Aan hetzelfde blad van 23 Juli is het vol gende ontleend: De Nederlandsche korvet Nautilus, die zich acht dagen alhier te Christiania heeft opge houden, werd door een groot aantal personen bezocht. Voornamelijk den vorigen Zondag kwam een groot aantal bezoekers aan boord, die allen met welwillendheid in de gelegenheid werden gesteld dit flink en goed ingerichte oefenschip te bezichtigen. Een ieder moest de orde, zin delijkheid en discipline bewonderen, welke aan boord heerschten. Het zij hier vermeld, dat terwijl door de bemanning van een vreemd oorlogsschip dik werf wanordelijkheden worden gepleegd, over de bemanning van de Nautilus geen oogenblik te klagen valt. Dit getuigt wel voor den goe- een invloed van den commandant, den kapt.- luitenant-ter-zee P. B. Pabst, in alle opzichten een uitstekend officier. Nadat deze Vrijdag nog aan boord van de korvet een schitterend diner aan eenige aan zienlijke bewoners van Christiania had aange boden, vertrok het schip Zaterdagmorgen om half zeven. Na een veertiendaagschen oefen ingstocht in de Noordzee zal de Nautilus half Augustus weder in Nederland terug zijn. Particuliere berichten uit Atjeh bevestigendat de berri-berri tot stilstand gekomen is. De electriciteitsproef, waar aan thans de van berri-berri verdachten worden onderworpen, schynt gunstig te werken. Sedert zij wordt aangewend, worden betrekkelijk velen als gezond uit het hospitaal naar de kazerne terugge zonden, die zich als berri-berrielgders lieten opnemen. De Belgische centen, die eenige dagen geleden te Rozendaal nog zoo sterk in omloop waren, zijn er thans plotseling verdwenen. Vele winkeliers zitten nu met een vracht van die munt te kijken, die niet dan met 10 pet. verlies van de hand kunnen doen. De kapitein der stoomboot de Nij verheid van Dongendie in verband met het verdrinken van de dochter van den havenmeester, zes dagen in voorloopige hechtenis is geweest, is weder op vrije voeten gesteld, daar hij naar alle waar schijnlijkheid niet in deze treurige zaak betrokken is. Een kip te Heerlerheide heeft een krom ei gelegd, een echt kippenei. Het cnrieuse exemplaar heeft een lengte van een halven decimeter, onderscheidt zich door geringe dikte, loopt van het eene uiteinde tot het andere gelijkmatig spits bij en heeft ongeveer den vorm van een halven cirkel. Men schrijft uit Gennep Van het bederf van aardappelen is hier nog weinig of niets te bespeuren. Het geschreeuw is werkelijk erger dan de toe stand zelve. Een enkele bedorven knol is in den mond van derden al ras tot op 100 hektoliter aangegroeid. Wanneer spoe dig een gunstige weersgesteldheid intreedt, zal hier de opbrengst zoo overvloedig zijn, als in geen jaren het geval is ge weest. Gelukkig Gennep! Een veelvraat onder de menschen Hoewel bijna ongeloofelijk, toch is het waar, dat de schrijnwerker M. te Roer mond dezer dagen 30 eieren binnen den tijd van een minuut gebruikte. De eieren waren ongekookt in vier glazen gedaan en door bedoelden M. in den tijd van een minuut gebruikt, afschoon men hem daar voor 5 minuten tijd had gelaten. Hoe de man zich echter later gevoelde, heeft hij niet verteld. Men schrijft uit Vlissingen In de vorige week is een rijk meisje in Duitschland (Kassei) geschaakt door zekeren Muller. Op verzoek der ouders werd aan den Duitschen gezant te 's-Hage getelegrafeerd, met opgave van signalement om door middel der justitie haar in Ne derland op te sporen en aan te houden. Aan datt, verzoek werd onmiddellijk vol daan en de noodige bevelen werden ge zonden aan verschillende commissarissen van politie, waaronder ook aan die te Middelburg en Vlissingen. Weldra mocht het de politie te Vlissingen gelukken te weten te komen, dat beiden met de mail boot van daar naar Queensborough en verder over Londen naar Liverpool wa ren gereisd, alwaar zij zich hadden in gescheept naar New-York. Van een en ander is dadelijk kennis gegeven aan de betrokken autoriteiten. Er is naar New- York geseind om het geschaakte meisje in ontvangst te nemen en haar naar haar vaderland terug te zenden. Naar men verneemt, is een adjud.- onderofficier, kwartiermeester van een der posten ter Sumatra's Oostkust, na zich onrechtmatig pl. m. 2000 gulden te hebben toegeëigend, naar de Straits-Stettleraent gevlucht. De Britsche Regeering heeft den delin quent echter uitgeleverd, die nu voor den "krggsraad zal terechtstaan. De ontvangst van Keizer Wilhelm heeft het Russische Hof niet minder dan f 2,500,000 gekost. Maar men heeft er dan ook een buitengewone pracht ten toongespreid. Hët groote gala-diner in de »Peterzaal" van het paleis te Peterhof, waaraan 270 personen deelnamen, was schitterend. De groote zaal was prachtig versierd met kostbare behangsels en uit- heemsche planten. De Keizerlijke tafel, waarop alles in massief goud werd voor- gediend, was overdekt met een kleed van levende rozen, omgeven door een rand van blauwe bloempjes. De horloges, snuifdoozen, dasspelden, enz., welke Keizer Wilhelm medenam om aan het Russische Hof als geschenken uit te deelen, waren allen voorzien van het portret zgns grootvaders. Bjj het overhandigen van die geschen ken sprak de Keizer: »Mijn grootvader, die zich de achting der geheele wereld verwierf, gaf steeds zijn portret ten ge schenke. Ik ben overtuigd, dat ik daar mede ieder wien ik het geef genoegen doe. Ik kan voor het oogenblik niets anders doen dan het vast besluit nemen, in de voetstappen van mijn grootvader en mg vader te treden." De Zwarte Zee schijnt bijzonder rijk aan ansjovis en bruinvisschen, en de stad Trebizonde maakt sterk haar werk van de vangst dezer zeebewoners. Ansjovis wordt daar verkocht voor 70 cents per centenaar, als voedsel voor de behoefti- gen en als mestspecie voor den landbou wer. In de eerste maanden des jaars vooral is de ansjovisvangst er zóó kwistig overvloedig, dat een afschuwelijke stank van rottende visch er land, water eu lucht vervult, zoodat huizen, straten en velden er van doortrokken zijn en zelfs kippen en eieren er naar smaken. De jacht op bruinvisschen houdt er gansche vloten van kleine vaartuigen bezig, die verschei dene dagen op zee blijven. Als deze vischsoort overvloedig is, wordt er wel een boeveelheid van 40,000 centenaars dezer dieren in netten gevangen of ge schoten, waarvan door uitsmelting 20,000 centenaars olie wordt gewonnen, die daar in den omtrek voor verlichting gebruikt en ook als machine-olie uitgevoerd wordt. Een vermogend Engelschman, de heer Fox, beeft de vorstelijke bijdrage van 360,000 gulden geschonken ten be hoeve van een nieuw gebouw voor de Koninklijke Engelsche Muziek-academie te Londen. De Academie telde verleden jaar 59 kostelooze en 170 betalende leerlingen en zal thans, dank zij voormelde schenking, meerdere candidaten kunnen toelaten. De Londensehe Timeskan zich de weelde veroorloven, aan zijn staf van redacteuren en correspondenten fatsoen lijke tractementen te betalen. Zoo keert het City-blad jaarlijks alleen aan corres pondenten uit f360,000, waarvan Blowitz, de bekende Parijsehe correspondent, krijgt f38,400, de Weener cerrespondent f30,000, die 'te St.-Petersburg f 24,000 en vrije woning, Senor Diaz te Madrid f 12,000, Julius Lax, de correspoudent te Brussel, f 6000, Heinricb, te Christiania, f 3000. In Engeland hebben de stortbuien groote schade aangericht. Uit alle deelen des lands wordt van overstroomingen melding gemaakt, die op enkele plaatsen den oogst geheel hebben vernield. Te Londen zelf staat het oostelijk deel der stad, niet ver van de dokken, dat hoofd zakelijk door de armere klasse der bevol king wordt bewoond, grootendeels onder water, waardoor veel ellende is veroor zaakt. Een particulier telegram meldt nog, dat in ongeveer 3000 huizen het water drie voet hoog staat. Te Chester stond Zaterdag terecht Mary Ellen Coleman, beklaagd haar man vermoord te hebben. Beklaagde was veel jonger dan haar man, die als een woesteling bekend stond. Haar leven was meer dan eens in gevaar herhaaldelijk vluchtte zij naar haar moeder, vaak met diepe en ernstige wonden. Ook op den 17 April, den dag van den moord, was de verslagene dronken en sloeg hij zijn vrouwop zelfverdediging bedacht nam zij een mes, en toen hij haar te lijf wilde, stak zij hem neer. De rechtbank nam de zelfverdediging als noodzakelijk en wettig bewezen aan en sprak de aan geklaagde vrij. Uit Rome wordt zeer geklaagd over de verbazende duurte der levensmiddelen. Schuld daaraan is een soort van opkoo- pers, door bet volk »Bagarine« geheeten, welke de kleine winkeliers bet dubbele en driedubbele laten betalen van hetgeen hun de waren kosten met inbegrip van accijn zen en transportkosten, en bovendien een verwoeden strijd voeren tegen alle niet Romein8che invoerders. Men hoopt zeer dat de overheid er zich eindelgk eens mede zal bemoeien en paal en perk zal stellen aan deze uitzuigerij op groote schaal. Uit Nagy-Körös komt het bericht van het overigden eener gewichtige per soonlijkheid. Aldaar is Peter Fekete, dien men het Körüser wonder noemde, dezer dagen in den ouderdom van dertig jaren gestorven. Peter Fekete ving reeds in zijn vijftiende levensjaar aan beroemd te worden. Hg was destijds reeds zeven voet hoog en zoo kolossaal dik, dat hg drie stoelen noodig had om op te zitten. Zijn vader is vleeschhouwer en wilde zijn zoon tot zijn opvolger iu de zaak op leiden. Maar de arme Peter was zelfs voor dit ruwe handwerk te robust. De reuzenjongen moest van de school ge nomen worden, omdat er geen bank ruim genoeg voor hem was en zoo ontwikkel de hg zich op eigen hand tot twee meter lengte en een enorm gewicht, in welk bloeitijdperk van zijn leven hij door een ondernemend impresario werd ontdekt, die met hem rondreisde. Peter is overal in het beschaafde Europa voor geld te kijk geweest en deed heinde en verre zijn vaderland eer aan, terwijl hg bovendien op deze wijze een niet onaardig vermo gen bijeen bracht. Onlangs kreeg de reus een longontsteking. Peter voelde zijn einde naderen en kreeg het heimwee. De reus reisde naar zijn geboorteplaats en stierf, na een kort lijden, in het ouder lijk huis. Een 14-jarige knaap te Chicago, Powell Clyde genaamd, heeft, in navol ging der helden van rooverromans, welke hij gelezen had, een rooverbende georga niseerd, waarvan hij het hoofd was. Dezer dagen werd zijn „hol" ontdekt door twee mannen. Deze stonden op straat samen te spreken, toen zij hulpgeroep hoorden zij gingen zoeken vanwaar dit kwam en vonden eindelijk, bij een hout- werf, den goed verborgen ingang van een kelder. Midden in dien kelder lagen twee knapen vastgebonden beiden hadden een prop in den mond gehad, maar de een had zich daarvan weten te bevrijden en vervolgens om hulp geroepen. Die twee gevangen knapen 10 en 12 jaren oud waren de gebroeders Deichmann. Zij werden sinds eenigen tijd vermist, en door hunne bedroefde ouders dood gewaand. Zij waren echter door de jonge roovers gevangen genomen, aan vankelijk gedwongen, deel te nemen aan de rooftochten en, toen zij poogden te ontvluchten, aldus in het „hol" gevangen gezet. Men vond in den kelder een aantal gestolen voorwerpen. Maar Clyde was verdwenen en de politie is hem nog niet op het spoor kunnen komen. Washington, 25 Juli. In de eerste 6 maanden van het jaar 1888, zijn de namen vermeld van niet minder dan 51 schepen, welke in den Noord-Atlantischan Oceaan op de een of andere wgze ver loren gingen of werden verlaten. Daar onder bevinden zich 2 fregatten, 23 bar ken, 3 brikken, 2 schoenerbrikken en 16 schoeners. 19 waren Engelsche, 21 Amerikaansche, 5 Duitsche, 5 Noorsche, 4 Italiaansche, 1 Russisch en 1 Spaansch schip. Vele dezer schepen dreven reeds geruimen tgd rond. Het Italiaansche barkschip Vincenzo Perotto werd 18 Sept. 1887 op 36° NB. en 54° WL. verlaten en is sedert 11 maal aangetroffen. Het laatste bericht dateert van 28 April 1888s op 24° 31' NB. en 61° WL. Dit schip had dus reeds 7 maanden en 9 dagen op zee gedreven en kan, daar het nog in goeden staat verkeerde, nog lang op de lading drijven. Een ander wrak, de Noor sche bark »Telemaeh« drijft reeds sedert 18 Oct. 1887 verlaten rond. Op dien datum werd het op 37° NB. en 36° WL. verlaten en de laatste maal op den 25en Maart op 29° 32' NB. en 32° 33' WL. gezien, nadat het dus reeds 5 maanden en 12 dagen als verlaten schip had rond gedreven. REGENRIJMEN. V ERZUCHTINGEN, van een Melkboer: Alweer een bui, dat geeft gewin: Het voordeel stroomt mijn emmers in. Yan een Tramconducteur: Weer regenwat is 't weer gemeen Enfin, nu rijdt ook iedereen. o Yan een Dienstmaagd: Vraagt ge welk weer het is, mijnheer; Als alle dagen: 't regent weer. o Van een Parapluie-fabrikant: Geen jaar, dat zooveel winst mij gaf; Ik kan het werk haast niet meer af. o Yan een Geblankette: Men kan niet wand'lcn meer op straat, De blos zelfs _,ent van 't gelaat. o Van een Knaap Moe, kijk eens wat 'n lekk're plas 'k Wou dat ik nu alleenig was! o— Yan een Veefokker: Het regent weer't komt goed van pas, Dat geeft van 't jaar eens volop gras. o Van een Landman: - Steeds regen; welk een droevig lot; Het graan verzuipt en 't hooi verrot! Van een Mopperaar: Nog regen 't veld gelijkt een zee Dat wordt de zondvloed nommor twee. o Van een Kerkganger: Het regent reeds de heele week Dat wordt een waterige preek. o Van een Blijmoedige: Dwaas wie nog naar een badplaats gaat; Men baadt thans eiken dag op straat. e Van Ondergeteekende Ik ben den regen zeer verplicht, Hij schonk m' een waterig gedicht. Krediet in den groothandel is zijn bestaan, maar het is de kanker in het dagelijkscli leven. Heldersche Moppen. Wie Arnhem wel eens bezocht, heeft onge twijfeld ook een bezoek gebracht aan het op weinige minuten afstands van daar gelegen lustoord Mariëndaal met zijn aangename afwis seling van hoog en laag, zijn romantische brug getjes en zyn verrnkkelijk schoone overdekte laan, zooals ons land er geen tweede weet aan te wijzen. Het was in deze laan, dat in het midden van Mei de heer Adolf Swaats uit Rotterdam, een vrijgezel van negen-en-veertig jaren, liep te wandelen met de dochter van een goeden kennis te Arnhem, bij wien hij logeerde, en welke dochter een jonge vrijster "was van vijf- en-veertig. Zij zetten zich neder op een bank, juist daar waar de boogvormige gekroonde laan zich in tweeën verdeelt: Zie die vogels daar hun nestje in dien ouden lindenboora bouwen! O, mynheer SwaatsMaar Swaats was nog argeloos en ging voort: Vindt ge het niet aardig om te zien, hoe lief die kleine vogels met elkander omgaan? O, mijnheer Swaats, wat zegt ge daar! Werkelijk, mejuffrouw, ik O, mijnheer Swaats! Maar mejuffrouw. O, mynheer Swaats! Neen, maar werkelyk, mejuffrouw, ik spreek in ernst, ik houd O, gij ondeugende man! en neem je me daarvoor mede, om dat te zeggen O, mijnheer Swaats! Maar, ik wilde alleen maar zeggen: ik houd O! o! maar dat is al te sneL Wat moet ik zeggen? Ik ik je zult me nog «ja" doen zeggen. Ik o Adolf! Maar ik ik Mijn Adolf! Maar goeie mensch, ik Nu, wanneer je er op staat, lieve, dan kan ik wel binnen een maand gereed zyn. Maar luister uu eens, mejuffrouw. Stil, beste, daar komt iemand. Een paar bekenden naderden en mejuffrouw bloosde en zeide met terneergeslagen oogen Wij zyn verloofd. Zij en Swaats werden gefeliciteerd en Swaats had het hart niet om het te ontkennen. Zóó werden zy eenige dagen geleden een paar! MevrouwHeb je gezegd, dat ik uit was, Betje? BeljeJa mevrouw. MevrouwZoo. En scheen ze er aan te twijfelen Betje: Neen, mevrouw. Mevrouw: Hoe weet je dat? Betje: Ze wist, dat ik loog, zei ze. Marine en Leger. Zr. Ms. rammonitor „Panter", commandant dè luitenant ter zee 1ste klasse H. R. J. J. Thor- becke, heeft gebreken aan het stuurtoestel ver toond. Het vaartuig is daarom in het Dok te Hellevoetsluis gegaan om het roer te verbreeden. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, heeft Zr. Ms. schroefstoom- schip der 1ste klasse Zilveren Kruis", onder be vel van den kaptein ter zee J. C. Joekes, inden namiddag van den 2en dezer Nagasaki verlaten, koers stellende naar Shanghai', alwaar het den éden dezer is aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. De officier van gezondheid der 1ste klasse van de marine C. J. Klein, arts, thans te Hellevoet- sluis, wordt met den len October a. s. geplaatst te Willemsoord. Met ingang van den len Septembor a. s. zijn door den Minister van Marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adspirant-admini- strateur bij de Marine F. Bezemer, C. A. ter Cock, J. H. Dijkman, H. J. Fanre, C. Ferguson, E. van der 8chaft.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1