't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1620. Zaterdag 25 Augustus 1888. Zestiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT an ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 4 m. Onderg. n 6 u. 58 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Laatste Kwartier. Donderdag 30 Vrijdag 31 Verjaardag van Wilhelmina Helena Paulina Maria, dochter van Z. M. Koning Willem III. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Zaterdag 1 HELDER, 24 Aug. 1888. De heer C. W. H. Louws, onder wijzer alhier, is te Amsterdam geslaagd voor de hoofd-acte. Bij de onlangs gevierde herdenking van het wapenfeit van Simonoseki, waarbij de état-major en bemarining van de «Medusa" zich hebben onderscheiden, is alleen aan de officieren gedacht en werd de nog in leven zijnde bemanning geheel vergeten. Een aantal schepelingen van de «Medusa", met den lieer H. J. Vreeken aan het hoofd, stelde daarop pogingen in het werk om zelf een feestje van gelijke strekking te organi- seeren voor hen, die evengoed als de officie ren, lijf en leven hadden gewaagd bij dien'ge vaarvollen tocht. Door middel van «De Echo" werden do overgebleven leden der bemanning opgeroepen, en een vijftigtal, uit alle oorden des lands, gaf aan de roepstem gehoor. Maar op een paar uitzonderingen na, ontbrak aller- wege het noodige geld om reis- en verblijf kosten te betalen. Van een feest kon dus niets komen. Toen werd besloten, bij den minister aan te kloppen, om te verzoeken, de 25 jaar ge leden door den commandant der «Medusa" gedane, maar nog steeds niet nagekomen be lofte, om de bemanning van dien bodera, voor haar gedrag bij Simonoseki, te beloonen, in te lossen. Het was de heer H. J. Vreeken, die zich tot tolk der verzoekers maakte en schreef Amsterdam, 4 Aug. '88. Aan ZExc. den Minister van Marine. Geeft met verschuldigden eerbied enz., dat hjj namens velen der nog in leven zijnde min deren der equipage van Zr. Ms. stoomkorvet „Medusa," commandant kapt.-luit. ter zeejhr. De Casembroot, zich eerbiedig tot Uwe Exc. wendt, om reden het den llen Juli 25 jaar geleden was, dat bovengenoemde bodem de Straat Simonoseki (Japan) onder moorddadig vuur forceerde ondanks de mondelinge belofte, ons door den commandant gedaan, nog in Japan, later ter reede van Batavia door den schout-be nacht, vlootvoogd in de Indische wateren dat zij voor hun gehouden gedrag zouden worden beloond, zjj tot heden daarvan niets hebben vernomen reden waarom ondergeteekende zoo vrij is, nit aller naam UExc. beieefd te verzoeken, hunne belangen hierin te behartigen. 't Welk doende enz. Op dit verzoek ontving de steller eenige dagen later een antwoord, dat aan kortheid en bondigheid niets te wenschen overliet. Het luidt: «De minister van marine brengt ter kennis van den gepasporteerden marinier der 3e kl. H. J. Vreeken, te Amsterdam, in antwoord op zijn adres van den 4en dezer, dat het verzoek tot behartiging zjjn er belangen, ten aanzien van het toekennen eener belooning voor zijn gehouden gedrag aan boord van Zr. Ms. stoom korvet «Medusa", tijdens dit schip in Juli 1863 de Straat van Simonoseki doorstoomde, voor inwilliging niet vatbaar is." (Echo.) Toestand van den Koning. Uit Apeldoorn meldt men aan de „Haarl. Ct.", dat het zeer moeieljjk is juiste in lichtingen omtrent den gezondheidstoestand van Z.M. den Koning te verkregen. Zater dag ging het bericht van mond tot mond, „dat de Koning minder goed was". Zondag verscheen H. M. de Koningin „niet" ter kerke, waar zij trouwens den vorigen Zon dag ook niet was geweest. Dokter Vink- huyzen kwam dien dag op 't Loo, maar keerde den eigen dag naar 'sGravenhage terug. Maandagavond zag men H. M. de Koningin weder een wandelrit doen en Dinsdagochtend werd vernomen, dat 's Konings toestand wat gunstiger was. Ook aan het Haagsche Dagblad wordt van 't Loo gemelddat de toestand van Z. M. den Koning in het algemeen iets beter is. Men voegt er bjjDe aandoe ning der luchtpjjp is echter nog niet ge heel overwonnen. Z. M. bljjft nog door veel hoesten gekweld en is ook nog niet gansch vrjj van koorts. Op voorstel van de directie der Ned. Rhijn-Spoorweg-Maatschappij is door den minister van waterstaat, handel en nij verheid de volgende aanvulling van het dienstreglement der Mjj. goedgekeurd «Locomotief-personeel gedurende de uit oefening van zjjnen dienst zich, zjj het ook in den lichtsten graad, in beschonken toestand bevindende, wordt onvoorwaar delijk met ontslag uit den dienst der Mij. gestraft. Evenzeer wordt met ontslag be dreigd het locomotief-personeel bij het welk gedurende de uitoefening van zijnen dienst sterke drank wordt gevonden of van wien kan worden aangetoond, dat die door zijn toedoen en met medeweten op de locomotieven of in de locomotieflood- sen aanwezig is". Het volgende schrijven uit Bantam aan het Bat. Nbld., dat in den regel goed ingelicht is, geeft een beknopt verhaal hoe de slachting aldus kan het oproer genoemd worden te Tjilegon zich heeft toegedragen. „Zondagmiddag om 3 nre kwamen 13 man aan het huis van den heer Damas, griffier te Tjilegon en trachtten diens deur te openen, waarop de huisheer naar buiten kwam, in de meening dat men hem over zaken kwam spreken. Nau welijks buiten gekomen, werd hg aangevallen een welgerichte slag met een grooten knuppel deed hem ter aarde storten en spoedig bezweek hij onder de slagen zijner bespringers. Toen keerden de muitelingen zich naar de ge vangenis, braken die open en gaven aan de 70 gevangenen, waaronder ook de onlangs met 10 jaar kettingstraf veroordeelde nas wedana van Poeloe Merak, met name Saliman, de vrijheid. Nadat de bende zich van wapens als golloks, bijlen, pieken enz. in de naburige kampong voor zien bad, trok men onder leiding van Saliman weder naar de woning van den vermoorden Da mas, wiens lijk nog op dezelfde plek lag, waar hij was afgemaakt. De bende stormde het huis onder vervaarlijk geschreeuw binnen en vond ronw Damas met haar kind in de achter galerij. Onder de vreeaelijkste bedreigingen werd deze beklagenswaardige vrouw genoodzaakt de plaats, waar het geld was opgeborgen, aan te wijzen. Nadat men zich daarvan had meester gemaakt, verklaarde Saliman, dat bij van het oude Ban- tamsche sultaushuis afstammende, zich zelf tot Sultan proclameerde en vermaande hij zijn onder- hoorigen hem alleen met dien titel aan te spre ken en hem de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzingen te doen. Al joelende en schreeuwende toog na de ge- heele bende met Saliman aan het hoofd naar het hnis van den pakhuismeester Bachet. Deze, bereids gewaarschuwd, trachtte zijn leven dunr te verkoopen. Uit een éénloops achterlaadgeweer loste hij achtereenvolgens vier schoten, waardoor ook vier der aanvallers in het zand beten. Hier door in hooge mate verbitterd en opgewonden door het zien van bloed, vloog men op hem aan en werd hij daarop met gollokssteken afgemaakt. Nadat op die wijze twee Enropeesche ambte naren uit den weg waren geruimd en de oproer lingen door het plunderen hunner huizen in het bezit van verscheidene goede wapens waren ge komen, keerden zij zich tot hun eigen landge- nooten, tot de Inlandsche hoofden en werden achtereenvolgens op den meest afschuwelijke wijze, altijd onder aanvoering van Sultan Saliman, ver moord De wedona kota, oudste zoon van den Regent van Pandeglang, de collecteur, broeder van den Regent, de djaksa, de phanghoeloe en de schrijvers. De Patih, Radhen Penna, had aan de omstan digheid dat hij wegens ziekte zich te Serang be vond, waar hij in het hospitaal door den genees heer werd behandeld, het leven te danken. Ook de ass. Resident, de heer Gubbels, en de asp. controleur Van Rinsnm, waren op het oogenblik dat dit alles plaats vond, niet te Tjilegon. Zij waren op tourneé gegaan om den Resident te ontmoeten. Mevrouw Gubbels bevond zich in de Ass.-Residents woning met hare kinderen. Het is haast niet aan te nemen dat zij geheel onkundig zon zijn gebleven van wat op korten afstand voorviel, althans toen de bende genoemde woning binnendrong, had zij zich met de kin deren, eenige baboes en een paar mannelijke be dienden in haar kamer opgesloten. Het kostte weinig moeite tot haar door te dringen en ook zij zoomede hare kinderen werden vermoord. Nog scheen de moordlust niet bekoeld; ook een drie tal wedanas werden afgemaakt. Op het vernemen van den moord, op den klerk Damas gepleegd, haastte de ass.-Resident Gubbels zich naar zijn standplaats terug te keeren. Reeds bij het oprijden van zijn erf werd hij nit den wagen gesleurd, gebonden en daarop dood ge knuppeld. Het bloedende lijk werd met een touw om den hals aan een boom opgehangen en de moor- de naaisvermaakten zich met het te doen schom melen en op en neer te bewegen. Dit laatste had Maandagochtend plaats. De eerste tijding omtrent het te Tjilegon ge beurde bereikte Serang door een bediende van den vermoorden wedana. In den vroegen ochtend van Dinsdag ging op last van den gewestelijken secretaris een deta chement van 23 soldaten onder den le luit. Van der Star, in karretjes, begeleid door den Regent en den Controleur van Serang, per rijtuig naar Tjilegon, alsmede de doctor. Dicht bij Tjilegon stapte men nit en ging te voet verder. De eerste inlanders die men ontmoette, waren een troepje opstandelingen, die een jongetje en een meisje van Bachet hij zich hadden. De kin deren rukten zich los en liepen op de soldaten toe. Daarop trad de Regent vooruit en sommeerde de muitelingen zioh over te geven. Na deze sommatie tot drie malen toe te hebben herhaald, zonder dat daaraan werd voldaan, werd last ge geven tot vuren en de inlanders tot den laatsten man neergeschoten. Men trok toen Tjilegon binnen en legerde zich in de gevangenis. Kort daarop vernam de Regent, dat de op den weg achtergelaten wagen door het kampongvolk was vernield en de loopers en paarden gedood waren. Des nachts werd de gevangenis formeel bele gerd, van alle zijden was zij ingesloten en wer den de zich daarin bevindenden mét uitdagingen en scheldwoorden overladen. Van nit de gevangenis werd waargenomen, hoe 1 koe van den Ass. Resident en 1 kalf van den heer Bachet uit den stal gesleept, geslacht en gebraden werden, waarop men zich in het hnis van den Ass. Resident tot een maaltijd ver een igde. In den loop van den ochtend kwamen de uit Batavia gezonden troepen opdagen, op het zien waarvan de belegeraars, een kleine 1000 man, het hazenpad kozen. Wat verder is geschied deel ik u in een vol gend schrijven mede." Tot dusver zijn in alle richtingen patrouilles uitgezonden om de muiters op te sporen, doch steeds zijn zij onverrichterzake teruggekeerd. Daar deze tochten de troepen verbazend afmatten, is door den directeur van bi -nenlandsch bestuur en den majoor bepaald dat in 't vervolg alleen dan zal worden uitgerukt, wanneer stellige spi- onnenberichten zullen zijn binnengekomen. Veel is er aan gelegen om de drie aanvoer ders van den opstand in handen te krijgen, daar om heeft de directeur van binnenlandsch bestuur den prijs, gesteld op het hoofd der drie bedoelde personen verhoogd tot f1000 per man. Mochten de voortvluchtige oproerlingen uit Bantam den weg naar het Buitenzorgsche en Pre- anger nemen, zoo schrijft men nit 8oekaboemie, wees er dan zeker van, dat ze niet lang op vrije voeten zullen zijn. De Soedanees koestert een diepe verachting voor den ruwen, onbeschaafden Bantammer; onze grenzen worden bewaakt; niets zou onze mannen meer welkom zijn dan de Ban tammere opvatten en opbrengen. Aan de Dinsdag te Schagen ge houden harddraverij werd door 16 paarden deelgenomen. De prijs f 200 werd behaald door de „Kroonprins" van A. C. de Wit te Zijpe, bereden door K. de Wit; de le premie f 75 door de „Koningin" van D. J. Florjjn te Rotterdam, bereden door G. Koot. en de 2de premie f25 door de „Concurrent" van B. Schippers te Char- lois, bereden door den eigenaar. De matroos 3de klasse E. V., die in het vorige jaar te New-York is gede serteerd van Zr. Ms. schroefstoomschip lste klasse «Koningin Emma der Nederlan den» heeft zich thans aangemeld aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip «Anna Paulowna". Hij zal wegens desertie te Amsterdam voor den zeekrijgsraad terecht staan. Aan 's rjjks marinewerf te Amster dam is aanbesteed de levering van gegoten kachels en kolenbakken minste inschrij ver de heer T. C. Govers, alhier, voor f 998,64, en de levering van turf en cokes minste inschrijver de heer P. Bandsma, alhier, voor f379,60 en f946,00. Een treffend ongeluk had Zondag middag plaats in de veenderij Rietwjjker- oord, gem. Nieuwer-Amstel. Terwijl de twee broeders De H. van Amsterdam bezig waren met visschen, geraakte de oudste te water en zonk onmiddellijk. De jongste broeder, een knaap van 14 jaren, sprong hem na om hem te redden, doch tevergeefs. Op diens geroep werd deze geied, doch van den 17-jarigen jongeling werd het ljjk opgehaald. Het Stbl. no. 123 bevat de wet van 7 Aug. jl., houdende goedkeuring der op 16 Nov. 1887 te 's Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot het tegen gaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de ter ritoriale wateren. Men meldt uit Amersfoort, dat de ritmeester-instructeur A. C. baron Van Asbeck, die, naar wjj meldden, bjj het dresseeren van paarden zoo deerlijk gewond geraakte, aan de gevolgen is overleden. Naar men uit 's-Gravenhage mede deelt, loopt aldaar algemeen het gerucht, dat er weder een notaris zijn kantoor overwachts heeft verlaten. Te zjjnent werd een plaats in het binnenland genoemd, waarheen hjj voor zaken zou zijn ver trokken, doch aldaar moet hij niet te vinden zijn. Verscheidene personen, wier zaken hij in handen had, hebben nu der justitie een en ander medegedeeld. De valsche munters voor den rechter Dinsdag 4 September wordt voor de rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak van Jan Hendrik Mevius, oud 26 jaren, brood bakkersknechtAnton Holl, oud 32 jaren, meubelmaker en winkelier in sigaren, en Willem Frederik Smifcs- huijzen, oud 27 jaren, houtdraaier, beklaagd van valsche rijksdaalders vervaardigd en uitgegeven te hebben. Verdedigers zijn mrs. I. P. A. N. Caroli, E. Gompers en Z. Van den Bergh. De oud-hoogleeraar en oud-minister mr. S. Vissering is Woensdagnacht te Ellekom overleden. Sedert 14 Mei jl. bevindt zich te Veenhuizen een 23-jarigen verpleegde, die sedert dien tijd nog niet gesproken heeft en zieh voornam gedurende zjjn verpleeg- tjjd van één jaar in 't geheel niet te spre ken. Alle mogelijke middelen, zelfs het onthouden van een deel der dagelijksche voeding, om hem .laarvan_r te breDgen, bleken vruchteloos te ziju. Voor de rechtbank te Arnhem heeft terecht gestaan Antoon Mulder, oud 53 jaar, vogelvanger te Njjmegen, beschul digd zijn twee zoons van 18 en 22 jaar, zijn kleinzoontje van 2 jaar, en zijn buur man Lutgerhorst, in den nacht van 7 op 8 Juli jl. opzettelijk met een scheermes zoo belangrijk te hebben verwond, dat de drie eerstbedoelden gernimen tijd in het ziekenhuis moesten verpleegd worden. Al len zijn thans hersteld. Het O. M. eischte veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De beide zoons barstten in tranen uit, toen zjj hun vader in de bank der beschuldigden zagen zit ten, terwijl de vader diep bewogen was en berouw over het gebeurde betoonde. Eenige dagen geleden permitteer den drie tamboers van het garnizoen Middelburg zich de vrjjheid om zonder verlof zich te verwijderen. Zjj hadden plan niet weder terug te keeren en gingen daartoe van Bergen-op-Zoom af te voet naar de Belgische grens. Te Esschen kreeg een hunner berouw en keerde naar Bergen-op-Zoom terug, begiftigd met de wapens zjjner kameraden, die naar Ant werpen gingen om werk te zoeken. Gebrek aan het noodige noodzaakte hen 2 dagen later terug te keeren; zjj meldden zich eveneens bjj de bevoegde macht te Ber- gen-op-Zoom aau. Voor dit uitstapje zullen zjj zich voor den krijgsraad moeten verantwoorden, en daartoe naar 's-Hage worden overgebracht. Doesburg, 20 Aug. Hedenochtend ontdekte men een brutalen diefstal door inbraak in de fabriek van de heeren van Hengel en Lensvelt, olieslagers aldaar. De geheele brandkast met al de boeken en zoowat f 800 aan geld is verdwenen. Het is te hopen dat de politie thans beter slagen zal in het opsporen der dieven dan in hare pogingen om in handen te krij gen de inbrekers van omtrent drie weken geleden, die zich toegang verschaften, door het uitsnjjden van een glasruit, tot de geldlade van den heer Ter Haar aldaar. Van deze gauwdieven heeft men nog geen spoor kunnen vinden. Een der verpleegden aan de rjjks- werkinrichtingen te Veenhuizen, scheen een veete tegen den ziekenvader J. Bus- scher te hebben. Toen deze Zaterdag avond, bjj afwezigheid van den betrok ken ambtenaar, ook de functie van zaal opziener waarnam, werd hjj door een der verpleegden welke hem om een borst rok had gevraagd en, om aan dat verzoek te voldoen, met hem naar het magazjjn was gegaan aldaar met een mes aan gevallen. Den op hem gerichten stoot ontwijkende, ontving Busscher sleehts een geringe verwonding. Een onder zjjn be reik liggend stuk jjzer grijpende, gaf Bus scher den verpleegde daarmede een zoo- danigen slag tegen het hoofd, dat hjj spoedig door Busscher en de inmiddels toegeschoten politie kon worden overmees terd en in arrest gebracht. De arrond. rechtbank te Maastricht heeft tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld een jongen van 14 jaren, kan toorbediende, die uit een te verzenden aangeteekenden brief een bankbiljet van 1000 francs had weggenomen. De recht bank heeft daarbjj aangenomen, dat de knaap met oordeel des onderscheids had gehandeld. In het Evang. Luthersch Weeshuis op de Muidergracht te Amsterdam heeft een oud man zich met een scheermes den hals afgesneden. Toen men zjjn ljjk vond, trof men daarbij aan een briefje, waarin hjj verzocht f 800.— aan zjjn broeder te overhandigen. Ter hoogte van de Laan van Meer- dervoort te 's Hage stortte Woensdagoch- tend de kapitein-adjudant Blanken, van het regiment grenadiers en jagers, bjj het uitrukken voor een militairen marsch, van het paard en brak een been. Per raderbaar werd hij huiswaarts ge bracht. Jeanne Lorette zal in September e. k., na expiratie van haren driejarigen straftijd, uit de gevangenis te Arnhem worden ontslagen. Heldersche Moppen. Onderwijzer: Wat is een wonder? LeerlingIk weet het niet. OnderwijzerAls de zon midden in den nacht zou schijnen, wat zoudt ge dan zeggen dat het was? LeerlingDe maan. OnderwijzerMaar als ze je dan zeiden dat het de zon was, hoe zoudt gc dat dan noemen Leerling: Een lengen. OnderwijzerIk lieg echter nooit. Neem nu eens aan, dat ik tot je zeg, dat is do zon, wat zoudt ge dan denken Leerling (na eenig talmen) Dat u niet ge-^ heel nuchter was. o Vader: Ja, ja, zoo gaat het: wie onL kerktijd in de sociëteit kaart zit te spelen, moet altijd verliezen. ZoonMaar, vader, die met mij gespeeld en gewonnen heeft, was toch óók niet in de kerk Marine en Leger. De korporaals bij het korps mariniers A. F. Parree, W. de Vries Jzn., J. C. Groenemeijer, W. de Vries Tzn. en H. Veentjer hebben met goed gevolg examen afgelegd voor den graad van sergeant en zijn met 21 dezer tot dien graad bevorderd. Benoemd tot Isten stnnrman bij de gouverne- lentsmarine, de 2de stuurman bij voormelden dienst J. D. Remmers. Tijdelijk belast met de waarneming der betrek king van konstabel bij de Marine-Magazijnen bij het marine établissement te Soerabaja, de kon stabel in bet vaste korps der Koninklijke Neder- landsohe Marine A. C. van Schreeven, stamboek no. 17,171. Te Hellevoetsin is zijn bevelen ontvangen tot herstelling van den ram monitor Hyena op 's rijks werf aldaar. Voor zoover de werkkrachten te Hellevoetsluis niet voldoende zijn, kan de hulp van 's rijks werf te Amsterdam worden ingeroepen. In bet laatst der volgende maand zal er weder een transport machinisten der marine naar Oost- Indië vertrekken. De luitenant ter zee 2de kl. J. M. W. Kuyl, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt met lsten September a.s. op non-activiteit gesteld. Zr. Ms. schroefstoomschip der lste klasse Ko ningin Emma kwam den 20en Juli op de reede van Port-au Prinee (Haïti). De stad was in staat van beleg verklaard. Vierhonderd huizen waren er door de oproerlingen in asob gelegd- Drie Engel- sche en een Fransch oorlogsschip waren er mede aanwezig. De Emma, als het grootste en best bewapende, maakte er een goede figuur en boe zemde ontzag in. Vóór zonsondergang moesten alle schepelingen aan boord zijn, daar het bij avond en nacht aan wal niet veilig was. Naar men verneemt, wordt de divisie oorlogs schepen, commandant de kapitein ter zee C. H. Bogaert, na het einde der aanstaande manoeuvres op 29 Augustus niet ontbonden, maar zullen de verschillende schepen zich nog gedurende eenigen tijd oefenen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1