't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1630. Zaterdag 29 September 1888. Zestiende^J&arg&ng. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT «n ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 2 m. Onderg. 5 u. 36 m. Zondag 30 OCTOBER, Wijnmaand, 31 dagen. Maandag 1 Dinsdag 2 Woensdag 3 Leiden's ontzet. Donderdag 4 Vrijdag 5 Nieuwe Maan. Zaterdag 6 Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt beleefd verzocht, 't Abonne mentsgeld Vliegend Blaadje," 3de kwar taal 1888, te willen overmaken in post zegels of per postwissel vóór 5 October e.k., zullende anders daarover met 10 Cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. HELDER, 28 Sept. 1888. De jongeheer H. Tichelman, van hier, is benoemd tot Surnumerair bg de Rijks-belastingen. Op de Marinebegrooting voor 1889 is o. a. uitgetrokken f 92,000 als eerste ter- mjjn van f127,500 voor een projectie len-magazijn in de stelling Amsterdam f57,500 als eerste termgn van f85,000 voor een magazgn voor het schietka toen in de centraal-stelling Amsterdam f 50,000 als eerste termijn voor steenko- lenmagazijnen te Amsterdam aan de over zijde van het IJvoor een wachthuis bjj het buskruitmagazjjn te Nieuwer-Amstel f 2400voor een projectielenmagazgn te Willemsoord f58,500 (le termgn); voor een steenkolenmagazijn te Willems oord f 26,000 voor torpedoboothellingen f 26,000 voor een steenkolen- en pro - jectielen-magazijn te Dordrecht f52,000. Nieuwe schepen voor de Marine. De Minister van Marine heeft op zijn begrooting gelden aangevraagd tot een gezamenlijk bedrag van f 1,481,500 voor den eersten termijn voor den bouw van een pantserdekschip eD voor een ramschip en het geheele bedrag voor den aanmaak van een ijzeren werkvaartuig. Voorts is het noodige gevraagd voor de voleindiging van twee torpedobooten in 1888 op 's Rgks- werf te Amsterdam in aanbouw gebracht en voor den bouw van twee torpedobooten van een nieuw model (ongeveer de grootte der Etna en Hekla) en van twee torpedo booten klein model, bij dezelfde werf in 1889. De Minister zal den bouw van de twee oorlogsschepen opdragen aan de Nederland- sche particuliere ng verheid, daar hij de Nederlandsche groote scheepsbouwinrich- tingen daarvoor geheel berekend acht. Het pantserdekschip is bestemd voor den algemeenen dienst, inzonderheid voor het auxiliair eskader in Oost-Iudië. De onderhandelingen met de Engelsche firma Palmer te Jarrow on Tyne, die reeds ver genoeg gevorderd waren om spoedig tot een goed ontwerp en contract voor een dergelijk schip te leiden, werden, na de in de Tweede Kamer tegen den bouw in het buitenland gerezen bedenkingen, door 's ministers voorganger afgebroken. In Februari werd het ontwerpen van zulk een schip aan den hoofd-ingenieur-advi- seur van scheepsbouw opgedragen, terwgl ook de drie grootste scheepsbouw-firma's in ons land werden uitgenoodigd plannen in te zenden. Aan allen werd als grens van den prijs van het schip zonder artille rie, de som van f2,100,000 gesteld. Het plan van den hoofd-ingenieur-adviseur is 16 April jl. ontvangen, dat der fabrieken om en nabij 1 Juli ingekomen, zoodat binnenkort een keuze zal kunnen worden Voor versterking van het materieel voor de binnenlandsche verdediging wordt thans het meest urgent geacht de bouw van een ramschip voor het Zuiderfrontier, dat zonder artillerie niet meer dan f 1,600,000 zal mogen kosten, Zekere C. Breet, te Schagen, die Maandagmorgen vroeg zijn woning had verlaten en sedert niet was teruggekeerd, is gebleken op een noodlottige wijze ver dronken te zijn. Zijn lijk werd Dinsdag avond in een vaart nabij Schagen door schippers gevonden. In de begrooting voor het Dep. van Oorlog lezen we het volgende De formatie van den generalen staf wordt uitgebreid met 2 kapiteins, welke uitbreiding wordt noodig geacht om te kunnen voorzien in de stellingen van den Helder en van de monden der Maas en van het Haringvliet. De Minister is namelijk, na gehouden overleg met den Minister van Marine, voornemens aan den Koning voor te stel len het commando in de beide genoemde stellingen in overeenstemming met het daartoe strekkend advies van de commissie tot voorbereiding der samenwerking van zee- en landmacht bij 's lands verdediging, van 1884 op te dragen, reeds in vredestijd, aan de te Willemsoord en te Hellevoetsluis gevestigde vlagofficieren. Het plan der 329ste Nederlandsche Staatsloterij van f 1,036,000 is vastge steld. Zij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prjjzen en 2 premiën. De collectie wordt geopend op 24 October a.s. en gesloten 11 Januari 1889. De trekking begint op 19 December a.s. en eindigt 9 Feb. 1889. Met betrekking tot het gebeurde te Schagen, meldt »De Tijd" In tegenspraak met geruchten, die ons dezer dagen ter oore kwamen, als zou het gerechtelijk onderzoek naar de ge pleegde feiten »maar slapjes* worden ge voerd, kunnen wg stellig verzekeren, dat de betrokken ambtenaren een voorbeel- digeu ijver ontwikkelen, die dan ook reeds tot niet onbelangrijke uitkomsten moet hebben geleid. De Minister van Marine heeft, naar men verneemt, vastgesteld, dat de afge keurde oorlogsschepen in het vervolg niet meer gesloopt of verkocht zullen worden, maar in conservatie moeten worden op genomen, ten einde bjj voorkomende mo bilisatie dienst te doen als zinkschepen. De sergeant-majoor van het korps mariniers J. H. W. A. Smits en de ser geant bij dat wapen R. Lubach zullen den len October a. s. den dienst met pensioen verlaten. Den 15, 16 en 17 dezer had te Hanover de groote Internationale Ten toonstelling van Pluimgedierte plaats. Onder de met eere-prgzen bekroonde inzendingen komt voor die van onzen plaatsgenoot, den heer Polvliet, en wel met drie eere-prijzen voor 3 paar jonge duiven. Behalve 2 sierlgke vazen, met zilver gemonteerd, werd hem ook toege kend de hoogste onderscheiding, bestaande in de groote Duitsche Staatsmedaille. Er waren ingezonden 923 paar duiven. De Nederlandsche Yereeniging tot afschaffing van sterken drank, hield Dins dagavond, in het gebouw sirene" te Rot terdam, ter gelegenheid harer 53ste alge- meene vergadering een openbare bijeen komst, ter herdenking ook van het feit dat het omstreeks een halve eeuw geleden is, dat te Rotterdam een afschaffingsgenoot schap werd opgericht. De talrijk bezochte bgeenkomst werd door den heer W. C. de Lange met or gelspel geopend, dat zich ook in den loop van den avond deed hooren tot afwisse ling van de sprekers. Onder de aanwe zigen merkte men den heer Beelaerts van Blokland op, voorzitter der Tweede Ka mer. Verschillende afgevaardigden voerden het woord. Professor Valeton besloot zijne rede met de volgende regelen: Hoe durft ge, o uiensch, den sterken drank nog roemen? Laat me in één woord zijn waren naam u noemen. Hy is een gif, dat wel uitlokkend schijnt, Maar dat de kracht van 't lichaam ondermijnt. Waardoor de geest verlumd wordt en wegkwijnt, En alle vreugd en levenslust verdwijnt. Hij is een gif, dat merg en bloed bederft, Waardoor 't gevoel in 's menschen boezem sterft. Waarvan de kracht op 't nakroost overerft, Dat daarmee niets dan naamloos leed verwerft. Hij is een gif, dat alle liefde dooft, De maatschappij van vrede en rust berooft. En zelfs den mensch, die vruchtloos zwoegt en slooft. Van God vervreemdt, die zegen hem belooft. Hij is gif, dat helsche tweedracht baart, Terwijl de dronkaard vrouw nog kind'ren spaart. En zich in 't eind een schat van toorn vergaart, Als 't oordeel Gods zich schriklijk openbaart. Zoo laat ons dan veel liever samenspannen, Om van deze aard den sterken drank te bannen. De firma Wieting, te Geestemunde, heeft het plan onderscheidene stoom-visch- booten in de vaart te brengen. Te Bre merhaven wordt reeds zulk een boot ge bouwd. Ook van Norden uit begint men met stoom vaartuigen zich op de visch- vangst toe te leggen. Naar wordt medegedeeld, heeft de Groothertogin van Saksen in Kon. Pak- ketv ,art deelgenomen voor f 50,000. De Arrondissements-Rechtbank te Am sterdam, 2de kamer, deöd Dinsdag uit spraak in een civiel geding tusschen zeke ren dr. Goedkoop en den heer A. W. v. Meegen, uitgever van bet Vliegend Blad. Laatstgenoemde heer had in zijn blad doen opnemen een waarschuwing tegen dr. G., waarin dezen o.a. werd ten laste gelegd, dat hg wegens zekere misdrgven veroor deeld was. Vandaar een actie wegens on rechtmatige daad. De verwering van den heer Van Meegen, dat hij zonder kwade bedoeling bad gehandeld, werd door de rechtbank verworpen, en deze heer mits dien veroordeeld tot betaling van f 500 schadevergoeding en f 150 proceskosten, met machtiging op dr. Goedkoop om dit vonnis op kosten van den hr. v. Meegen, te doen aanplakken aan de groote Koop mansbeurs en aan het paleis v. Justitie. Voor dr. Goedkoop trad op mr. Wes- terloo, voor den heer Van Meegen mr. de Vries. Op de Elandsgracht te Amsterdam kreeg een minnend paartje een hevigen woordenstrijd. De jonge man, waarschijn lijk bevreesd, dat zijn bloed van woede zou gaan koken, sprong van een brug plotseling in 't water. Een probaat mid del om af te koelen, maar vrij gevaar lijk. Gelukkig is Amsterdam nogal rijk aan menschenredders, die niet op een nat pak kijken. Er sprongen dan ook dadelijk eenige personen te water, die den dren keling bewusteloos ophaalden. De driftige minnaar werd naar het gasthuis gebracht, waar men hem spoedig weer opknapte. Terwijl men nog zoekt naar den waren dader van de moorden in White- chapel te Londen, is te Birtley, bg Ga- toshead (Durham), bet lijk gevonden van e8n vrouw, die op dezelfde wgze ver moord en verminkt blijkt te zijn, als de slachtoffers dier veelbesproken misdaden. Londen, 24 Sept. De gestrande torpedoboot Nordenfelt is afgebracht door Svitzer en ligt in de haven van Esbjerg. De heer Victor Schieck, med. doc tor te Döbeln, in Saksen, was dezen zo mer op reis gegaan naar Zwitserland en Tyrol. Na 10 Augustus bad zijn familie geen bericht meer van hem ontvangen, en daar hg op den bepaalden tgd ook niet was teruggekomen, gingen zgn broeder en zwager naar de Zwitsersch- Tyroolsche grens, van waar zg zgn laat- sten brief hadden ontvangen. Bij onder zoek, konden zij niets anders vernemen, dan dat lig in den nacht van 10 op 11 Augustus te Mals had gelogeerd en 's mor gens was vertrokken. Daar alle verdere nasporingen vruchteloos bleven, werd zgn signalement in de dagbladen geplaatst, met een nauwkeurige beschrgving van sommige voorwerpen, die hij van huis had medegenomen, o. a. van zgn gouden horloge. Tengevolge daarvan gaf een horlogemaker, te Meran woonachtig, be richt dat hij een horloge, hetwelk in alle bijzonderheden met die beschrgving over eenkwam, ter reparatie had gehad, en wel uit Mals, op naam van een vreemden reiziger daar ter plaatse. De Oosten- rijkschc politie deed daarop verder on derzoek, tengevolge waarvan de familie te Döbeln 11. Vrgdag per telegraaf be richt ontving, dat de toezender van het horloge gearresteerd was en er bg hem verscheidene voorwerpen waren gevonden, die, blijkens de openbaar gemaakte lijst, aan den vermisten persoon hadden toe behoord. Voor het oogenblik kon het toen nog niet worden uitgemaakt of de reiziger vermoord, dan wel verongelukt en daarna beroofd was. Zóó luidt het bericht van 21 dezer uit Döblin. Naar hetgeen inmiddels nader in een Zwitsersch blad wordt gemeld, bestond er reden tot bet vermoeden, dat de reiziger in het Tyroolsche gebergte door twee Alpenherders was vermoord, en is na de arrestatie van bovenbedoel den persoon ook diens kameraad gevan gen genomen. Blijkens een telegrafisch bericht van Maandag aan de Neue Zür- cher Zeitung is nu ook het lgk gevonden het lag in den gevaarlijken Jasenpas, aan den voet van een hoogen rotswand. Altmayer, de beruchte dief, die, na langdurige vergeefsche nasporingen, eindelijk te Havre gevat en te Pargs ge vangen gezet werd, had een sluw plan van ontvluchting beraamd, dat bgna ge lukt was. Hg verhaalde dea rechter van instructie, voor wien hij gebracht werd, dat hij twee mannen, die met hem op gesloten waren in zgn cel, had hooren spreken over een diefstal, welke de leden van hunne bende zouden uitvoeren ten huize van een manufacturier, in de Rue Saint Maur. Zg zouden daar inbreken, de brandkast wegvoeren en desnoods den winkelier vermoorden. »Denk niet dat ik het u vertel, in de hoop van te kunnen ontvluchten", zei hij. »Gij kunt mg, onder sterk geleide, zelfs geboeid, naar de plaats brengen die ik zal aanwijzen, en ik zal u de schuldigen in handen leveren*. Die verklaring werd gedaan met zoo veel schij u van goeden trouw en was zoo waarschijnlijk, dat de rechter meende haar te kunnen gelooven. Maar terwgl men maatregelen nam om het komplot te verijdelen, kreeg de rech ter een brief van één van Altipayer's eedgenooten, welke men onderschept had. Daarin werd verhaald, dat Altmayer een plan tot ontvluchting had beraamd, en allen die hem hielpen ruim zou betalen. Men moest doen alsof men een diefstal in den zin hadde politie zou Altmayer naar de door hem aangewezen plaats brengen, hg zou onder goed geleide zgn, maar wat konden 7 of 8 politieagenten doen tegen 20 of 30 flinke goed gewa pende kerels Men zou hem wegvoeren, het was wel de moeite waard. Het fraaie plan werd nu echter nog in tijds verijdeld en Altmayer wordt nu stren ger dan ooit bewaakt. Hg heeft al eens vroeger door list uit de gevangenis weten te ontsnappen, nl. met behulp van een bevel tot ontslag, dat hij zelf had geschreven, en in 's rech ters kabinet van diens stempel had voorzien. Te Berlijn heeft een ongeluk plaats gehad, dat erger gevolgen had kunnen hebben. Een zwaar beladen wagen werd met den disselboom vooruit uit een ma chinefabriek de straat op geduwd, op bet zelfde oogenblik, dat een rgtuig voorbij kwam. De disselboom van den rolwagen stootte met kracht tegen het portier van het rgtuig en doorboorde het zóó, dat de boom tegen het andere portier stuitte en in het rgtuig zat als de stok in een vo gelkooi. De heer en dame, die zich in het rgtuig bevonden, kwamen als door een wonder met den schrik vrij. Ze had den evengoed vastgeprikt kunnen worden. Te Southampton is dezer dagen een proef genomen met de Nordenfelt, onderzeesche torpedoboot, die door de Russische regeering zou worden aange kocht. Doch de commissie van zeeoffi cieren heeft het vaartuig volkomen on geschikt voor zee- en oorlogsdoeleinden" bevonden. De paus heeft zgn wensch te kennen gegeven, aan de plechtigheid van keizer Wilhelm's ontvangst op het Vaticaan een buitengewonen glans te geven. Alle kar dinalen, bisschoppen en prelaten van het pauselijk hof zullen daarbij tegenwoordig zgn. Van den ingang tot aan de recep tiezaal zal een eerewacht zich in haag scharen, terwgl een wacht van edelen om den pauselijken troon zal worden geplaatst. Zeven kardinalen, waaronder de Duit sche, znllen rondom den troon staan, waarop twee zetels worden geplaatstde hoogste voor den paus en de lagere voor den keizer. Kardinaal Pecci, broeder vanLeoXni, gaat, gevolgd van een aantal groot waar digheidsbekleders, den keizer in bet atri- um van het Vaticaan te gemoet om hem naar den troon te geleiden. Er was sprake geweest, keizer Wilhelm een lunch aan te bieden, maar paus Leo heeft zich tot nog toe steeds tegen dat denkbeeld verzet. Het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van keizer Wilhelm's bezoek aan Napels is thans voorgoed vastge steld. De straten van het station naar het koninklijk paleis zullen rijk met bloe men en vlaggen versierd zgn. Des avonds worden de voornaamste pleinen fautastiscb verlicht en langs de golf zal vuurwerk worden afgestoken, terwgl de haven en de schepen electrisch worden verlicht. Een oud beer te New-York heeft dezer dagen een brief ontvangen van een viiend van bem. den zeekapitein Murtagh die al sinds 30 jaren dood werd gewaand. Genoemde kapitein vertrok in 1858 met het schip Confederation uit New-York naar Australië, maar er werd niets meer van dat schip vernomen, en men beschouwde het als met man en muis vergaan. Uit den thans ontvangen brief van ka pitein Murtagh blijkt, dat de Confedera tion" schipbreuk leed in de Stille Zuidzee, dat de kapitein en de anderen aan boord (14 mannen en 2 vrouwen) zich in de booten redden en, na zeer langdurige om zwervingen, aan land kwamen op het on bewoonde eiland Ojee, waar zg veel wild, vruchten en water vonden. Daar hebben Murtagh en de zijnen dertig jaren doorgebracht, in volkomen af zondering van de overige wereld. Acht mannen verdronken in 1862, bij een po ging om een in de verte voorbijvarend schip te bereiken. De beide vrouwen huwden met twee der schipbreukelingen, en op het oogenblik bestaat het gezel schap uit *12 personen. Zij hebben aan niets gebrek, behalve aan kleederen. In al den tgd dien zij op het eiland doorbrachten, zgn er slechts drie schepen binnen hun bereik gekomen. Murtagh's brief, op een blad uit een scheepsboek geschreven, heeft vier jaren lang op een gelegenheid tot bezorging gewacht. In de Pruisische provincie Branden burg, waar uitgebreide jachtterreinen en een groot aantal jagers gevonden worden, is men sedert jaren bezig geweest een verandering te brengen in de dressuur van jachthonden. Na langdurige proef nemingen is men nu geslaagd om een uitstekend bondenras te vormen, dat ge heel van de gewone jachthonden afwijkt. Deze nieuwe honden, die „Makassaren" genoemd worden, drijven evenals degewone jachthonden het wild op, maar blijven niet staan totdat het schot gevallen is, doch loopen het dadelijk na en winnen het in snelheid van elk stuk wild. Zoodra haas, kongn of hert achterhaald is. bijten ze het achter aan den hals dood, maar zon der het verder in het minst te beschadigen. Vervolgens brengen de honden het wild bg den jager, en bij dit transport komt bet vooral op de dresseur aan. De hond die het wild heeft doodgebeten, neemt geen deel aan de verdere werkzaamheden, maar de andere honden verdeelen onver anderlijk hunne taak. Een der honden (Löffelhund) pakt het dier bij de ooren en trekt het vooruit, een tweede (Schwanz- hund) neemt den staart in den bek en licht het dier zoo hoog mogelijk van den grond, terwgl de twee andere honden (Balghunde) het wild beurtelings op den rug nemen. Men heeft dus een stel van vijf honden noodig. De opperhoutvester Geheimrath Dietrich is in het bezit van een stel Makassaren en toonde onlangs aan eenige jachtvrienden de nieuwe manier van jagen. Hg zat met zgn gezelschap in een tent en gaf 's morgens te zeven uur bet sein om te beginnen. Het duurde niet lang of de honden toonden hnnDekunst: de eene haas na den anderen werd in de tent gebracht, en toen de jagers te 4 uur huiswaarts keerden, waren zij in het bezit van 31 hazen, 2 herten en 4 konijnen. Prins Bismarck, zooals bekend is, een hartstochtelijk jager, beeft verboden op zgn landgoederen met Makassaren te jagen. De jachtwet bevat sedert 1 Augustus de bepaliug, dat een strooper, die met Ma kassaren jaagt, twee jaar gevangenisstraf moet ondergaan. Zoover men weet, be paalt zich de nieuwe wgze van jagen tot de provincie Brandenborg.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1888 | | pagina 1